I Als nachtkaars PRINS BERNHARD BIJ PRESIDENT KENNEDY Opstandige ex-generaals voortvluchtig Kleine straatgevechten in Algiers tegen middernacht LEIDERS TREKKEN AF IN AUTO VOL PARA'S GEEN akkoord Soekarno- Kennedy over Nw.-Gumea U.S. blijven zorgvuldig op de vlakte in het geschil Lefèvre: Nieuwe regering wil BELGIË redden Geluidsinstallatie defect afscheidsrede onverstaanbaar Kabinetsvergaderingen voor het eerst tweetalig Rust keert terug in Algiers Concilie-functie voor Werenfried van Straaten Nietszeggend GEMEENSCHAPPELIJK communiqué Robot-in-ruimte- proef mislukt I let weer WOENSDAG 26 APRIL 1961 m 16 pagina's C I ALGIERS, 26 april (AFP, Rtr., UPI) Als een nachtkaars is gisteravond laat de vierdaagse muiterij van de Franse strijd macht in Algerije die enige tijd ook het moederland leek te bedreigen uitgedoofd. De vier opstandige ex-generaals presi dent De Gaulle heeft.hen ontsla gen) schijnen voortvluchtig. Ge bleken is, dat ook de Franse mili tairen in meerderheid niets voel den voor de muiterij. Wat hun precies „gedemoraliseerd" heeft valt moeilijk te zeggen. De we reldopinie, die duidelijk tegen hen was, het bevel van president De Gaulle om de opstand „neer te slaan", waartoe hij de Franse N.A.V.O.-troepen uit Duitsland terug riep en zijn Middeijandse Zee-vloot naar Algiers deed koers zetten, de duidelijke solidariteit van de Fransen in het moederland met het beleid van hun president of de oproep van Ferhat Abbas om de muitende „fascistische" ge neraals met alle middelen te be strijden, dan wel de economische blokkade, waarvoor ze zeker op den duur hadden moeten zwichten. rnmmmm WASHINGTON, 26 april (Rtr. UPI) In het gemeenschappe lijke communiqué, dat president Soekarno van Indonesië en zijn Amerikaanse ambtgenoot Kenne dy na hun besprekingen hebben uitgegeven, wordt niets gezegd over het geschil tussen Nederland en Indonesië over de kwestie Nieuw-Guinea. Woordvoerders in de Amerikaanse hoofdstad gaven evenwel te verstaan, dat beide staatslieden niets van hun stand punten prijs hebben gegeven. Ken- nedy zou zich ook tegenover Soe karno hebben onthouden van een duidelijk stelling nemen in de kwestie Nieuw-Guinea. Anderzijds heeft Soekarno de Amerikaanse president niet de stellige verzeke ring gegeven, dat Indonesië ak koord gaat met internationalisa tie van Nieuw-Guinea of een be- heerschap van de Verenigde Na ties. [PEUaEOT Joh.de Hèer Westelijke wind HET NIET WE DAGBIAD MUITERIJ IN ALGERIJE na vier dagen geëindigd Een van. de eerste foto's, die Europa uit het gisteren nog opstandige Algiers be reikten. Generaal Salan verlaat het gebouw van de algemeen gedelegeerde. ALGIERS, 26 april (AFP, Ktr., ÜPI) In Algiers was het vanmorgen rus- "g. Er was maar weinig te merken Van reacties op ile ineenstorting van •1® opstand. Een groot deel van de be volking was gisteravond, toen Oran en Constantine weer in handen van rege- fingsgetrouwe strijdkrachten waren ge- Vallen, van mening, dat de opstand af gelopen was. Omstreeks half elf gistcr- avond begonnen de gezagsgetrouwe 'roepen aan de bezetting van de stad Algiers. Hier en daar vielen een paar schoten. Drie gendarmes werden ge- Won Om half twaalf, toen radio-Algiers nog Jh handen van de opstandelingen was, kondigde een omroeper aan: ,,Er is Verraad. Komt allemaal naar het Fo rum". Terwjjl vele duizenden mensen zich te voet en por auto naar het Fo rum spoedden, werden de studio's van de radio door de gezagsgetrouwe mili tairen al bezet. De luisteraars konden enig gestommel vernemen. Om tien Voor twaalf meldde een omroepster, dat net station weer in handen was van de overheid. De generaals Salan en Challe ver schenen ongeveer op dat tijdstip op het balkon van het gebouw van de re geringsgedelegeerde. Zij i robeerden de menigte toe te spreken, maar de ge luidsinstallatie werkte niet. Omstreeks een uur verliet één van de opstandige ex-generaals, André Zeiler, net gebouw van de regeringsgedele- Seerde. Hij was in burger. Een half uur later namen ook de ex- generaals Raoui Salan, Maurice Chak Ie en Edmond Jouhaud de wijk. Zij wa- nen in uniform, maar droegen geen pet. 'Hj namen plaats in een van de vracht- huto's vol valschermtroepen, die op dat ogenblik de stad verlieten. Het heette, "at zij op weg gingen n-ar Zeralda, Jvaar 't Vreemdelinge jgioen 'n kazerne neeft. Berichten over een zelfmoord van ^alan cn de aankondiging, dat Challe z'ch ter beschikking van de justitie zou Vaticaanstad, 26 april <knp) e Paus heeft pater Werenfried van traaten O. Praem, leider van Oost- J*r'estcrhulp, benoemd lot consultor van o Concilie-commissie voor de bisschop- l>Cu cn het bestuur der bisdommen. stellen zijn blijkbaar niet juist geweest. Tot ongeveer een kwartier na hun vertrek bleef de menigte op bet Forum bijeen. Daarna begon zij zich te ver spreiden. De gezagsgetrouwe troepen waren nu doorgedrongen tot het cen trum. Er vielen hier en daar schoten tot omstreeks kwart over twee. Daarna werd het rustig. Generaal Arfouiiloux, bevelhebber in Zuid-Algerije, deelde de regering in Pa rijs mee, dat hij de algemeen regerings gedelegeerde, Jean Morin, de oppperbe- velhebber, generaal Gambiez, en de mi nister van openbare werken, Robert Buron. uit hun gevangenschap had be vrijd. Zij waren na hun arrestatie vast gehouden te In-Salah in de Sahara. In Parijs zijn president De Gaulle en zijn medewerkers tot twee uur in het Elysée bijeen geweest. Toen trok de president zich in zijn appartementen terug en voor het eerst sinds vier nach ten werden de lichten in het Elysée gedoofd. Het bureau van president De Gaulle decide om tien over half twee vannacht officieel mee, dat er een eind was ge komen aan de Algerijnse opstand, en dat de vroegere generaal van de lucht macht, Maurice Challe, zich ter beschik king van de justitie had gesteld. Later werd weer getwijfeld aan de juistheid van het laatste. Een bericht, dat ex- generaal Salan, uit Spanje naar Alge rije ontsnapt, zelfmoord gepleegd zou hebben, werd eveneens later in twijfel getrokken. In Algiers speelde de radio ook bij de beëindiging van de opstand een grote rol. De afgelopen vier dagen noemde het station zich „radio-Frank rijk" en was het de spreekbuis van de muiters, die afgaven op wat ze noem den de „zogenaamde regering van De Gaulle". Tegen middernacht werd de radio weer Gaullistisch, in case, rege ringsgezind. Een jeugdige stem riep de inwoners va'n Algiers op, zich te verzamelen op het Forum, het voornaamste plein van de stad. Hier en daar hadden de para chutisten van de muitende legerleiders barricades opgeworpen. Er waren wat schermutselingen tussen Fransen onder ling, maar een reprise van het barri caden-oproer van januari vorig jaar bleef uit. De toestand in Algiers bleef nochtans verward. De muitende legerleiders in Alge rije hebben gistermiddag nog enkele verbitterde pogingen in het werk ge steld om hun posities te redden. Dins dagmiddag kwamen een aantal arresta ties, opder meer van de regeringsge trouwe generaal De Pouilly, 's avonds werd een algemene mobilisatie in Alge rije gelast. „Radio-Frankrijk" fulmi neerde tegen de regering in Parijs, die er op aan zou sturen, dat Fransen tegen Fransen zouden moeten vechten. Maar even later kwam uit andere bron de melding, dat de opstandige parachu tisten Oran. waar ze generaal De Pouilly verdreven hadden, weer had den moeten verlaten. De muitende militairen zetten koers naar Algiers, maar ongeveer ten tijde dat ze er arriveerden hoorden ze, dat hun leiders, de vier ex-generaais, de stad verlaten hadden. Toen dit bericht (voor wat één van de generaals be treft waarschijnlijk onjufst) in Parijs kwam, geloofden regeringswoordvoer ders nog steeds in de mogelijkheid van een aanval van parachutisten op Parijs. De prefect van Constantine telefoneerde 's avonds laat naar Parijs, dat hij zijn functie sinds kort weer uitoefende, na uiteraard door de muiters afgezet en geïnterneerd te zijn. Andeie regerings functionarissen volgden later dit voor beeld. De opstand was even snel ineen gestort als ze opgelaaid was. Marokko Premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie en koning Hassan II van Marokko zullen officiële bezoe ken uitwisselen waarvan de data nog vastgesteld zullen worden, aldus is ge zegd in een officieel Russisch-Marok- kaans communiqué. (AFP) PREMIER Th. LEFÈVRE Prins Bernhard heeft dinsdag in Washington een bezoek van een uur gebracht aan president Kennedy. De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijenvergezel de de prins. Na afloop van het gesprek werd deze foto gemaakt. (Telefoto). BRUSSEL, 26 april (ANP) „Het is de vaste wil van de nieuwe regering België door de verwezenlijking van het regeringsprogram uit het slop te ha len", Deze woorden sprak gisteravond de Belgische minister-president, Théo Lefèvre, voor radio en televisie tot het si- Tijdens een toespraak, die de rebellerende generaal Edmond Jouhaud gisteravond in Algiers tot de naar het Forum ge- kómen mensen trachtte te houden, werd het. publiek door muitende parachutisten in bedwang gehouden. Deze telefoto bereikte vanuit Algiers Parijs kort nadat de verbindingen tussen Algerije en Frankrijk waren hersteld. Belgische volk, enkele uren nadat hij de taak van regeringsleider had over genomen van prof. Eyskens. De leden van het katholiek-socialistische coalitie kabinet Lefèvre-Spaak elf van de C.V.P. en negen van de B.S.P. begin nen vandaag met deze taak. Na de plechtige beëdiging op het paleis te Lae- ken door koning Boudewijn en bet nut tigen van een glas koninklijke cham pagne kwamen de ministers, nog in hun jacquet gekleed, een kwartier bijeen voor een voorlopige bespreking. De komende dagen zullen worden be steed aan het opstellen van de rege ringsverklaring, waarmee premier Le fèvre zijn regeringsteam aan het par lement zal voorstellen. De Vlaamse invloed in het nieuwe kabinet, waarin negen van de twintig bewindslieden Franssprekend zijn, is reeds tot uiting gekomen bij de werkzaamheden. De discussies in de Belgische minister raad zjjn tot dusverre altijd in het Frans gehouden. Voortaan zullen de besprekingen in de twee Belgische landstalen worden*gevoerd en in de vergaderzaal kómt een installatie om een gelijktijdige vertaling mogelijk te maken. In zijn toespraak tot het Belgische volk verzekerde minister-president Le fèvre, dat in het regeringsprogramma g„en enkele essentiële kwestie, hoe moeilijk ook, werd weggelaten. Hij voeg de hier aan toe, dat het programma in ieder geval „het beste was, dat onder de huidige omstandigheden kon worden opgesteld". Lefèvre betoogde voorts, dat een ka tholiek-socialistische regering het beste was „om gezamenlijk een grote inspan ning të doen ook van België een mo derne, welvarende en vooruitstrevende democratie te maken". „Het bereiken van een akkoord tussen de C.V.P. en de B.S.P. is niet zonder grote moeite ge beurd. Twaalf jaar lang hebben politie ke vraagstukken ons tegenover elkaar geplaatst in een strijd, die dikwijls hard was. Ik geloof dat nu de tijd is aange broken, om zonder dat één van beide iets van zijn beginselen prijs geeft, en op basis van een zeer concreet program samen te werken, opdat de welvaart zo hoog mogelijk wordt opgevoerd". Soekarno heeft weliswaar een duide lijke verklaring van zijn standpunt ge geven, toen hij nog voordat hij met Kennedy sprak te kennen gaf, slechts met V.N.-bemoeienissen akkoord te zul len gaan indien die zouden leiden tot overdracht van Nieuw-Guinea aan In donesië. Maar dit was niet wat Kenne dy zocht: een pertinente mededeling over hetgeen de Indonesische president nog aan plannen in petto heeft. De Verenigde Staten beijveren zich kennelijk om iedere schijn van partijdig heid te vermijden. Op de verklaring van de Nederlandse minister Luns, af gelegd in Hoek van Holland na diens be zoek aan Kennedy, dat de Amerikaanse regering in het algemeen het Neder landse standpunt deelt, haastte Washing ton zich te verzekeren, dat, hoewel de V.S. altijd voorstander zijn van de ver wezenlijking van het zelfbeschikkings recht, dit niet met zoveel woorden ver klaard is ten aanzien van Nieuw-Gui nea. „De Amerikaanse president heeft," aldus hoge regerings-functionarissen in Washington, „geen verklaringen afge legd ten aanzien van Nieuw-Guinea en een aantal autoriteiten staat nogal sceptisch tegenover onafhankelijkheid van de Papoea's, van wie er vele stam men nog in het stenen tijdperk leven". Maar ook deze verklaring houdt zich wat de kwestie Nederlands of Indone sisch bestuur betreft, zorgvuldig op de vlakte. In de gezamenlijke verklaring van Soekarno en Kennedy werden nog en kele aspecten van de wereldsituatie na der besproken. Zo werd gezegd, dat bei de landen gaarne zouden zien, dat Laos een vrij en neutraal land werd. Ook werd gezegd, dat belde landen verheugd wa ren over het aantal nieuwe naties in de V.N. De Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Soebandrio verklaar de, dat Nieuw-Guinea het belangrijkste onderwerp van bespreking was geweest tussen beide staatslieden. Behalve minister Soebandrio deed aan Indonesische zijde ook nog de eer ste vice-premier, Johannes Leimena, mee aan de besprekingen. Aan de Ame rikaanse zijde zaten, behalve president Kennedy, Dean Rusk, de minister van buitenlandse zaken en John M. Steeves, de assistent-minister voor buitenlandse zaken, speciaal voor het Verre Oosten en Howard P. Jones, de Amerikaanse ambassadeur in Djakarta aan de confe rentietafel. President Soekarno is inmiddels naar Mexico vertrokken. Hij heelt zijn mi nister van buitenlandse zaken, Soeban drio achtergelaten in de V.S. omdat de ze nog met zjjn ambtgenoot Dean Rusk zal spreken over de mogelijkheden een vreedzame oplossing te zoeken voor het geschil om Nederlands Nieuw-Guinea. Voor zijn vertrek nodigde president Soe karno president Kennedy en vice-pre sident Lyndon Johnson uit voor een be zoek aan Indonesië, met hun echtge noten. Kort na het vertrek van Soekar no zei Johnson, dat er geen plannen bestonden voor een bezoek aan Indone sië. CAPE CANAVERAL, 26 april (Reu ter l Een Amerikaanse poging om een robot in een cabine een baan om »le aarde te laten maken is gisteren mis- lutk doordat de draagraket, een atlas die op de basis Cape Canaveral werd afgeschoten, na veertig seconden ont plofte. De proef was een generale repetitie voor de pogingen om, als onderdeel van liet Mercury-project, binnen twee weken een mens in de ruimte te brengen, die evenwel nog niet in een baan om de aarde zou worden gebracht. De ze ruimtevaarder zou alleen een gro te boog beschrijven. Voor de lancering van een mens zou een andere draag raket, een Redstone, worden gebruikt. Bij de proef met de Atlas werd de cabine van anderhalve ton door een veiligheidsmechanisme losgeschoten van de uiteenvallende raket. Het ge vaarte kwam aan een valscherm bij de kust in zee terecht. De cabine zou een baan om de aarde maken en daar na bij Bermuda uit de zee zjjn gevist. De cabine werd ongeveer 25 minuten na de lancering door een hefschroef- vliegtuig uit zee opgepikt. Het blijkt dat de Atlas uit veiligheidsoverwegin gen werd vernietigd omdat er iets mis fing. Functionarissen van het Amerikaan se bureau voor lucht- en ruimtevaart hebben later meegedeeld, dat de mis lukking van gisteren niet zal leiden tot uitstel van de lancering van de eerste Amerikaanse „ruimtemens", die dins dag 2 mei verwacht wordt. Advertentie Oostzeedijk 330 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Wisselende bewolking: met plaatse lijk enkele buien. Matige, tijdelijk krachtige wind in hoofdzaak uit westelijke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur. Zon: 5.19-19.57. Maan: 16.09-4.19. DE BILT, 16 april. Het front van een depressie drong vanmorgen tot het zuiden van ons land door, maar bracht hier niet veel regen. Een ander deel van het front veroorzaakte wel veel neerslag in Zwitserland. Na het voor bijtrekken van de opvullende depressie kern komt ons land in een zuidweste lijke tot westelijke luchtstroming die koele oceaanlucht aanvoert, waarin naast verspreide opklaringen ook en- Station Ueri HeJdei Vpenburg VI: ss in gen Leiae De Bilt Twente Eindhoven Zo -Liriihun Stockholm OsJo Kopennagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parus Horaeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck voorkomen. max. min. neersl. Weer temp temp afgel. gisteren 24 uur licht bew. 15 11 0 zw. bew. 17 8 0 regen 16 10 0 on bew. 16 7 0 half bew. 17 8 0 onbew. 16 9 0 licht bew. 17 9 0 regen 16 6 0.1 onbew. 20 1 0 onbew. 17 4 0 zw. bew. 14 9 0 half bew. 16 8 8 geh. bew. 16 10 0 regen 18 9 0 lichte regen 14 7 1 geh. bew. 19 10 0.6 zw. bew. 21 11 9 regen 20 10 7 onweer 19 11 14 onbew. 15 8 0 regen 14 6 0 zw. bew. 16 4 0 regen 15 7 2 regen 15 8 2 regen 10 24 half bew. 19 4 0 zw. bew. 20 6 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 1