Mr. Van Doorn: Yang de minderjarigen tijdig op Basis van kinderbescherming burgerzin en naastenliefde K.V.P. -senatoren staan achter de loonpolitiek Vele leden tegen uitbreiding noodwet kinderbijslag Studiecongres zielzorger en misdaad Bekering - niet vergelding - moet doel van straf zijn Samenleving reageert op misdaad nog steeds niet in geest van Evangelie Eerste Kamer is bezorgd over toenemend verkeer Invoering maximum sue!lieden buiten bebouwde kom gevraagd Kunst en handel verzoend KINDERRECHT IN TWEEDE KAMER Aanrander heeft bekend Openbaarheid in P.B.O. wenselijk Leerzaam griep!koulpijnl WSTTE KRUIS i V B WOENSDAG 26 APRIL 196! Duitser vreest F.L.N. Officier: geen termen voor uitlevering Zwitsers verzoek zou grond missen Kort arrest Prestatieverlof voor trotyldemontage In Enschede DEINING ONDER WINKELPERSONEEL Winkeliers willen hun zaak 1 mei openhouden voor Duitse toeristen Valsheid in geschrifte leverde koopman 1,3 miljoen gulden op lVz jaar gevangenis Bestelauto rijdt in op groep militairen WORLD FAMOUS CIGARETTE Rapport Centrum voor Staatkundige Vorming Niet beter Baby in bedje gestikt CJ o Lof voor iverk van Rijkswaterstaat (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 26 april De verkeersproblemen hebben een groot deel opgeëist van het debat, dat de Eerste Kamer gisteren wijdde aan de begroting van Ver keer en Waterstaat. Volgens de prognoses zal de verkeersintensi teit in 1970 zijn verdubbeld en die schattingen zouden nog wel eens te laag kunnen blijken. Het is daarom noodzakelijk, zo is de al gemene mening in de senaat, dat op korte termijn maatregelen worden genomen om de komende stroom op te vangen. Naar Veere Palmolive garandeert U zachter en gemakkelijker scheren b) èf Uw geld terug! A. Vecht (Van onze parlementaire redacteur) 's GRAVENHAGE, 26 april Beter een goed justitieel korps van kinderbeschermers en -rechters dan de allerbeste kinderwetgeving, aldus een der uitgangspunten van mr. H. W. van Doorn (K.V.P.) in zijn be schouwing over de ontwerpen tot herziening van het kinderrecht in de Tweede Kamei. Voor de herziening zelf kon hij waardering opbrengen, al bleek hij ervan overtuigd, dat deze geen bijwerking tot de dag van vandaag betekent. Mr. Van Doorn hecht veel waarde aan een beleid waarin de overheid re- ele prijzen betaalt aan de internaten, zowel die waarin de z.g. „overheidskin- deren" geplaatst worden als de instel lingen voor voogdijkinderen, die volgens hem beslist beter gesubsidieerd dienen te worden. De kinderbescherming moet worden gedragen door burgerzin en naastenliefde, zo herhaalde de katholie ke spreker wat de kinderrechter mr. Van Werk onlangs heeft gezegd. Mr. Van Doorn vroeg een zodanige subsidie, dat althans de werkelijke verpleegkosten worden goedgemaakt. Nu wordt nog afriïzien van andere exploitatielasten MAASTRICHT, 26 april Voor de rechtbank diende dinsdag het verzoek van de Zwitserse regering tot uitleve ring van de Duitser H.W.A., beschul digd van moord op de wapenhandelaar Marcel Leopold in 1957 te Genêve. Deze Leopold werd in een warenhuis door een met curare bewerkte pijl getroffen en overleed ter plaatse. Leo pold was een wapenhandelaar, die illegale transacties in wapens en munitie verzorgde met het F.L.N. Achteraf is gebleken dat Leopold bij deze wapenhandel het F.L.N. heeft opgelicht voor één miljoen Franse Francs. Een verraad aan de Algerijnse zaak, waarop bij het F.L.N.zoals bekend is in de kring van de rebellen en hun relaties, onverbiddelijk de doodstraf stond. Op grond van een uitlating van een andere wapenhandelaar, voor de justitie te Hamburg, werd de Duitser, die eveneens wapens en levensmidde len met het F.L.N. verhandelde, be schuldigd van de moord op Leopold. Hij heeft overigens voor de General Bundesanwalt te Karlsruhe kunnen be wijzen, dat hij op die 9 september helemaal niet in Genève was, maar in Berlijn vertoefde. Niettemin werd A. voortdurend geschaduwd, zowel door leden van de F.L.N. als door leden van de Franse organisatie van de „La main rouge". De Duitser is bevreesd om naar Zwitserland te gaan om daar zijn onschuld te be wijzen. Hij vreest daar voor zijn leven. De officier van justitie te Maastricht, mr. W, Moors, acht geen redelijk ver moeden voor de schuld van de ver dachte aan de hem ten laste gelegde moord op Leopold aanwezig, zodat er geen grond is voor uitlevering. De raadsman van de Duitser, mr. i. Duynstee uit Maastricht, betoogde dat zijn cliënt niet kon worden uitge leverd, omdat het hier een „delict politique relatif" betreft, een grond welke van Nederlandse zijde niet wordt erkend voor uitlevering. De rechtbank zal binnen veertien dagen in een schriftelijk rapport aan de minister van justitie advies moeten geven over al of niet uitlevering van de Duitser. AMSTERDAM, 26 april Langduri ge verhoren, het getuigenis van het slachtoffer alsmede de bekentenis van zijn vrouw, hebben de ^-jarige Am- sterdamse stratemaker van IV. ertoe genoopt zijn schuld tc bekennen m de weerzinwekkende aanranding van een ll-jarig meisje. Dit meisjes was door de vrouw van Van W. .op zijn bevel in de woning gelokt waarna Van W. zich aan het meisje had vergrepen. Hij had het meisje, toen hij het bedreigde met een mes, aan de hand gewond. hierop reeds per jaar 1'/; miljoen uit particuliere b.on toegelegd. In een redelijk welvarend land moeten door de gemeenschap meer offers voor bet bedreigde kind worden opgebracht, aldus mr. Van Doorn, die voor alles een sterke moderne visie op dit punt wenst. Hij is wel dankbaar voor het vaststellen van de positie der gezins voogdijverenigingen in de wet maar vroeg alsnog om een rechtstreekse band. tussen kinderrechter en deze verenigin gen. Ook adviseerde hij de minister meer te voorkomen dan te genezen in de kin derrechtspraak Herhaaldelijk krijgt men de indruk dat minderjarigen te laat zijn opge vangen. Pijnlijk te laat, stelde mr. Van Doorn vast en hij vroeg de mi nister te willen aangeven waar naar zijn inzicht de taak van de overheid op dit preventieve terrein begint. Ook bij deze spreker bleef het ver langen naar een algemene jeugdwet, waardoor de gehele jeugdzorg onder één ministerie zou komen, in verband daarmede leven. Het voorterrein van de kinderrechter noemde hij „een nogal slordig ontgonnen gebied." Een goede terreinafbankening is nodig. In de nieuwe wettelijke regeling wordt de armslag van de kinderrechter ver ruimd. maar niet op het punt van de leeftijdsgrens van twaalf jaar, die ge steld is voor vervolgbaarheid. Mr. Van Doorn kan 1 ierin geen gebrek aan ver trouwen zien, zoals door enkele profes soren is betoogd. Kinderen beneden die leeftijd zien een straf voor de rechter niet als straf, maar vinden het alleen maar interessant. Zij zijn zich ook de betekenis van hun misstap voor de maatschappij niet bewust. De woordvoerder van de KVP wilde gaarne omtrent het nieuwe strafmiddel van kort arrest enige toelichting horen. Het zal wel veelvuldig worden toegepast, maar dan dient het een snelle en een goede executie te zijn, niet te ver weg van de woonplaats van het kind en (Van onze correspondent) ENSCHEDE, 26 april Het feit dat de Middenstandscentrale de leden in overweging heeft gegeven op maandag I mei hun zaken geopend te houden heeft grote deining veroorzaakt in de kringen van het winkelpersoneel. Zoals reeds werd bericht hebben de vakorganisaties landelijk reeds hun te leurstelling uitgesproken over het feit dat er op deze dag in het oosten en het zuiden vele zaken open zullen zijn. Pe werknemers zijn vooral ontstemd door het feit dat de reden tot open stelling van de winkels op 1 mei vooral is dat op deze dag in het grensgebied veel Duitse kooplustigen worden ver wacht. Overigens schijnt echter de mo gelijkheid te blijven bestaan dat de za kenlieden alsnog besluiten hun winkels maandag te sluiten. niet in de huizen van bewaring. Daar en in onze politiebureaus horen gede tineerde kinderen niet thuis. De naam tuchtschool acht hij beter dan „inrichting voor bijzondere tucht". Mogelijk komt hierover nog een amende ment. Het opmaken van strafbladen met het oog op latere afgifte van ver klaringen van goed gedrag wilde hij liever achterwege laten, althans voor zeer jeugdige veroordeelden. Voor oude re minderjarigen kunnen zjj echter wel eens onmisbaar zijn. Mr. Van Doorn sloot zich aan bij de bezwaren van mr. Meulink tegen het socialistische standpunt, waardoor gods dienstoefening en geestelijke verzorging van het Humanistisch Verbond tezeer op één lijn komen te staan. Voorts wilde de katholieke spreker gaarne in de wet doen uitkomen dat de band tussen ouders en kind zoveel mo gelijk in stand moet worden gehouden. Tot plaatsing buitenshuis moet niet te gemakkelijk worden overgegaan. Mr. Berkhouwer (VVD) bracht de discussie opnieuw op het Rijks Opvoe- dings Gesticht in Amersfoort. Hij merk te op, dat naar mate het sychologische element naar voren komt, het pedagogi sche bij de behandeling van moeilijke kinderen tegenwoordig achterop dreigt te geraken. Meestal echter bereikt men daarmee pedagogische kortsluitingen. Niet alleen de jongelui, maar de op voeders van de kinderen moeten wor den opgevoed, vindt mr. Berkhouwer. De recente ervaringen hebben echter wel geleerd de liberale spreker doel de op Amersfoort dat de normen die de opvoeders soms zelf hanteren niet deugen. Minister Beerman zou vandaag antwoorden. MAASTRICHT, 26 april De recht bank alhier heeft gisteren een 32-jari- ge koopman te Maastricht veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf we gens valsheid in geschrifte. De verdachte, die een woninginrich tingzaak in Maastricht had, had zich bedrijfskapitaal verschaft door gefin geerde huurkoopcontracten op gefingeer de leveringen te laten finanicieren bij de Maastrichtse Disconto-Maatschappij. Sedert 1957 heeft verdachte op deze manier rond 1500 huurkoopcontracten laten financieren voor 1,3 miljoen gul den waarvan thans bijna oen half mil joen nog niet terugbetaald is. De officier van justitie had twee jaar gevansstrag geëist. (Advertentie) t Advertentie) TILBURG, 26 april De ouders van de dienstplichtige militair P. van dei Velden alhier, die enige tijd geleden op de Rechter Heide te Goirle een la ding trotyl demonteerde, hebben van de commandant van de 41ste Infanterie Pionier Compagnie kapitein U. Kits van de legerplaats Ermelo, waar hun zoon gelegerd is, een brief ontvangen. Hierin werd medegedeeld, dat hun zoon met twee dagen prestatieverlof is beloond naar aanleiding van zjjn kordaat optre den in de trotylaffaire. Zijn optreden werd een voorbeeld en een eer genoemd voor de hele compagnie. (Van onze correspondent) DEN HELDER. 26 april Een om streeks negen uur gisteravond langs de Rijksweg ter hoogte van de buurtschap de Kooi) marcherende groep militairen van de Landmacht, is door een achter- op komende bestelwagen aangereden, waarbij de leider sergeant van de Luehtdoelartillerie S„ levensgevaarlek werd gewond. De bestuurder ian de bestelwagen haalde onmiddellijk scherp naar buks uit. teneinde de rest van de groep te ontwijken, maar werd bij deze manoeu vre frontaal aangereden door een uit Dén Helder afkomstige lesauto. De grosp militairen voerde met de voor- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 26 april Voor vele (KVP) leden in de Eerste Kamer is het aanvaardbare dat de regeling zich bij de overgang naar een nieuw systeem van loonvorming nogal eens met de gang van zaken heeft moeten bemoeien. Dat dit overheidsingrijpen nodig is geweest, is volgens deze sena toren een symptoom, dat liet bedrijfs leven nog niet in alle opzichten ge reed was om de gewenste verschuiving naar meer verantwoordelijkheid te ver wezenlijken. Dit geldt h.i. tt meer in een situatie, waarin het tekort aan arbeidskrachten een bedreiging vormde voor een ver antwoorde loonpolitiek. Van Pv.d.A.-zijde klaagt men echter, dat de overheid het bedrijfsleven niet voldoende speelruimte heeft gelaten, zo dat ernstige moeilijkheden zijn ontstaan. Voor bepaalde groepen werknemers (de achterblijvers die moeten worden „bij getrokken", en voor de ambtenaren en landarbeiders) betekent het nieuwe sys teem, dat z;j achteraan komen, zo wordt van socialistische zijde opgemerkt in de beschouwing over de loonpolitiek, die de Eerste Kamer naar aanleiding van de begroting van Sociale Zaken heeft opgesteld. Verscheidene senato ren vragen of het naar het oordeel van de minister mogelijk is het college van Rijksbemiddelaars meer de vrije hand t© geven en de algemene aanwyzin- gen" een minder formeel karakter te geven. Wat gaat de minister met het ont werp voor een algemene kinderbijslag wet doen? Aldus een vraag van vele leden. Een uitbreiding van de noodwet kinderbijslag Kleine Zelfstandigen, die zou betekenen, dat de werknemers bij moeten dragen voor een aanmerkelijke uitbreiding van de kinderbijslagen voor de zelfstandigen, zou voor hen niet aan-* vaardbaar zijn. (Advertentie) (Van onze verslaggever) CULEMBORG, 25 april In het team van rechter, criminoloog, psychiater en; neemt de zielzorger een wezenlij ke plaats in, omdat hij alleen een di mensie kan laten meespreken, waarin misdaad wordt verdiept tot zonde, straf tot boete en rechtsherstel tot verlos sing. Dit stelde prof. dr. C. van Ouwcr- kerk C.ss.R., die de studiedagen van de gevangenisaalmoezeniers vanmiddag besloot met een indrukwekkende be schouwing over „Crimineel gedrag en de theologische begrippen van schuld, boete en verlossing". De zielzorger is geneigd, de misdaad, voor zover deze een juridisch fenomeen is. tussen haakjes te plaatsen en to pro beren de kern te raken, namelijk de verhouding mens-God. Het Evangelie geeft daarvoor aanleiding en funda ment: het heils is primair een reli gieuze werkelijkheid en geen morele. Wij moeten niet van de moraal uit naar God en Zijn welgevallen als het ware afdwingen, maar we moeten uitgaan van het contact met God, waardoor de realisatie van het heil vanzelfsprekend is. Uitvoerig ging prof. Van ^Ouwerkerk in op de straf, die als vergelding moei lijk aanvaardbaar is. Als men onder boete geen genoegdoening maar beke ring verstaat, is het bijna niet meer mo gelijk de waarde van de straf nog pre sent te stellen als mogelijkheid om daarin de bekering en boete in chris telijke zin te beleven. Is het waar, dat wij het van ons christelijk denken uit niét geworgd hebben de heidense be- DEN HAAG, 25 april Een studie commissie onder voorzitterschap van prof. mr. F. Cerutti (Nijmegen) heeft in opdracht van het Centrum voor Staatkundige Vorming rapport uitge bracht over de openbaarheid bij pu bliekrechtelijke bedrijfsorganen. Het rapport zal over enkele dagen verschij nen. in dit rapport geeft de commissie als haar oordeel, dat het geen aanbeveling verdient de algemene regel van open baarheid ook te doen gelden voor de ver gaderingen der publiekrechtelijke be drijfsorganen. Niettemin acht de commis sie openbar- /ergaderingen en beslissin gen der publiekrechtelijke b irijfsorganen we) aanbevelenswaard. De besturen de zer organen dienen qr dan ook krachtig naai te streven. Dé commissie is van mening, dat een bevredigende gang van zaken op dit stuk slechts bereikt kan worden, als de mentaliteit van dé be sturen en de overige verantwoordelijke organen op de wenselijkheid van een zo groot mogelijke openbaarheid voortdu rend is gericht. De voorlichting mag echter geen doel op zichzelf worden. Men zal in het oog moeten houden de werkelijke behoefte aan voorlichting, hel te verwachten ef fect en de kosten der bescl ikbare mid delen. De commissie wil echter geen be paalde weg aanwijzen, omdat de om standigheden in de bedrijfstakken zover uiteenlopen. grippen van strat en vergelding te doorbreken, zowel in de opvatting als in de realisatie?, zo vroeg spreker zich af. In heel dc problematiek van mis daad en straf staat voor de zielzorger altijd het perspectief van verlossing en vergeving. Maar we moeten dit niet alleen op mystiek niveau uitwerken, hét moet leiden tot een groei naar een nieuwe wereld op dit gebied. Dat zal bete kenen dat in alle benaderingen, ook de profane, iets aanwezig is van dat gene, w at in bote en bekering in aanzet aanwezig is: dat de mens terug keert naar God. Wij als zielzorgers hebben de taak te staan binnen het team van juristen, criminologen en psychiaters en te zorgen dat voor de gestrafte het leven opnieuw op gang komt. Al deze benaderingen lopen dood binnen deze wereld, hebben geen heilsbetekenis als niet de priester aan wezig is om he, laatste perspectief tegenwoordig te blijven stellen, dat God een mens verlost en begena digt om hem door de tussentijd van deze wereld heen te brengen tot Hem. de hij waanzin. Op dit punt waren de meeste toehoorders het wel met hem eens, maar diverse andere stellingen werden tijdens de discussie aangevoch ten. Men kwam daarbij niet uit de pro blematiek, maar en dat geldt voor de studiedagen in hun geheel men raakte er steeds verder in vast. Daar bij werd één ding heel erg duidelijk: dat wij nog ver verwijderd zijn van een syn these van het werk, dat door de ver schillende deskundigen aan de delin quent wordt verricht cn dat een voort durende gezamenlijke bezinning van het grootste belang is. De zelfbeschikking van li cl Rijks deel Nieuw-Guinea betekent in Ieite voor bet Rijk in Europa verminderde zelfbeschikking. Een motie van de Nieuw-Guinea-Raad Keelt dat nog eens onder onze aandacht gebracht. Volgens de motie staat 'iet de Neder landse regering niet meer vrij enige verandering in de huidige status van Nieuw-Guinea aan te brengen zonder instemming (er staat niet over leg, maar: instemming) van de Nw.' Guinea-Raad. Bovendien wordt van Nederland de verzekering gevraagd dat Nederland zijn taak in Nieuw- Guinea zal voortzetten „totdat de Raad in de .toekomst eventueel an ders verlangt Daar staan we dan. Ond er de be velen van de Nieuw-Guinea-Raad. althans voor wat betrelt de Nicuw- Gu inea-po litiek, ons voornaamste bui tenlands-politieke probleem. Zo is de opvatting van de Nieuw-Guinea- Raad althans. Het Nederlandse parlement kan uit de motie vooral één ding leren: dat zelfbeschikking (van de Papoea's) en bewegingsvrijheid (van de Neder landse politiek) niet samengaan. (Van onze correspondent) DEN HELDER, 26 april Omstreeks acht uur gistermorgen deed mevrouw Sterk van de Bassingracht alhier de vreselijke ontdekking, dat haar acht maanden oude zoontje Eric levenloos voorover in zijn bedje lag. De onmid dellijk gewaarschuwde arts constateer de dat dc baby was gestikt. Het gezin telde drie kinderen. Ook de tweede inleider prof. dr. H. Bianchi, had erop gewezen, dat de re actie op de misdaad in onze christelijke samenleving nooit veel beter is geweest dan de reacties in niet-christclijke cul turen: van een werkelijke verdieping van het Evangelie uit blijkt niets. Vol gens prof. Bianchi spelen bij elke mis daad twee factoren: rebellie cn misver stand. Een van de ergste vergissingen noem de, hij de zienswijze, dat de delinquent een gevaar zou zijn voor de samenle ving. De huidige ordening, zoals die is vastgelegd in het Wetboek van Straf recht, is niet door God gegarandeerd. Zij is de neerslag van een cultuurpa troon, een menselijk maaksel. Het ty pische van de misdaad is niet de ver storing van deze ordening, maar de aanval op de andere mens. De reactie op de misdaad moet vol gens prof. Bianchi tweeledig zijn: ver wijt en hulp. Wij onderscheiden op het ogenblik normale delinquenten die straf krijgen en gestoorden, die een behan deling krijgen en dan nog de gedeel telijk toerekeningsvatbaren, die van bei de iets krijgen toegemeten. Voor deze laatste groep kan straf pas zinvol wor den als ze eerst door een psychothera peutische behandeling tot schuldbesef zjjn gekomen. Het huidige systeem: eerst de straf en dan de terbeschikkingstelling, noem- DE echte PIJNSTILLER Kiespijn, hoofdpijn of griep onder de leden? Neem Witte Kruis en u bent het snel kwijt. tabletten, poeders of cachets! (Advertentie) Voor uw beha, korset of gaine wordt q prettjg qn vakkundig bediend j'q een speciaal/aak aangesloten hij de Ned. Ver. van Córsetspeciaal/akcn Binnen de steden wordt het parkeer probleem steeds nijpender. Aan de in voering van parkeermeters valt daar om niet te ontkomen De heer Matser (KVP) estreed, dat de besturen van de verkeersbomlen (die zieli tegen invoe ring van parkeermeters verzetten) de opvattingen van Imn leden weergeven. Volgens de lieer Matser zal de automo bilist graag bereid zijn een gering be drag te betalen als hij daarvoor zijn wa gen voor enige tijd kwijt kan. „Lang- parkeerders maken misbruik van de openbare weg", meende ook baron de Vos van Steenwjjk (VVD). Di. heer De Jong (P.v.d.A.) zocht de oplossing in een geheel andere richting. I-Iij vroeg om een radicale wijziging van het openbaar vervoer. Snelle onder grondse treinen en monorailbanen zijn in de grote steden de enige oplossing, zei hij. Dat zal echter enorm veel geld kosten en het Rijk moet daarom aan de gemeenten financiële steun ver- len om deze werken 30 miljoen per ki lonieter. te kunnen betalen. Voor de verbetering van de eigenlijke wegverbindingen is door de minister een vijftienjarenplan opgesteld. De se naat is daar dankbaar voor, maar vroeg van de minister ae zeker heid dat deze werken ook gefinaricieerd zullen worden. „Tolwegen stelde de heer Lichtenauer (ClliJ) voor; „een onafhankelijk verkeersfonds", zei de lieer Teijssen (KVP); „particuliere ex ploitatie van de weg, waarbij de tol eigens een Belgisch plan door het Rijk wordt betaald", aldus de heer Matser (KVP) De senaat bleek ook voorstander van de invoering van maximum snelheden buiten de bebouwde kom. De heer De Jong sprak van „waanzinnige snelhe den op korte wegen." Donderdag gaat de Kamer op uit nodiging van de minister naar Zeeland, om daar de sluiting van de dam in liet Veerse Gat bij te wonen. De bewinds man kreeg vandaag al veel lot toege zwaaid voor het werk van Rijkswater staat. Dat er nog wel wensen waren o.a. voor een spoedige aanpak van de werken van de Lauwerszee, voor meer spoed bij de bestudering van de Kreekrakplannen en voor een snelle beslissing over de tunnelbouw bij Rot terdam, dqed aar die lof niets af. Men vertrouwt erop, dat de minister ook deze moeilijkheden zal weten te klaren. Dringende werken, die nog eens op nieuw onder de aandacht van drs. Kort hals werden gebracht, waren de ver betering van de Scheveningse buiten haven en de versterking van de water keringen langs de Nieuwe Waterweg. Advertentie b) Zo goed geschoren ben je nog nooit geweest! 7/1 Hij heeft nog vele unieke miniaturen, glas, middel- A. „Je,pk" Vecht is een uniek man en een man van unieke dingen. Het unieke geldt even zeer voor de kunstwerken, waar mee hij zich heeft omringd, als voor de wijze, waarop hij zich door het leven beweegt. Men zou kunnen filosoferen over de vraag wat er geworden zou zijn van de Elburgse jongen, die op zijn achttiende jaar al een collectie Delftse tegels ver kocht, welke hij van zijn we kelijkse gulden zakgeld had gekocht, als hij gefortuneerd in de wereld was gekomen. Zonder twijfel was hij een der .motste kunstverzamelaars ge worden. Nu is hij een de r grootste kunsthandelaars, trien» zaak aan het Rokin met drie sterretjes in de baedecker van elke internationale verzamelaar staat. Jack Vecht neemt de han del op de koop toe. Hij wil mooie dingen om zich heen hebben. Geen gewoon werk, maar unieke stukken. Als hij zich opwindt over de fancy-prijzen, die bij lotheby in Londen op de vei ling gemaakt worden, geldt die boosheid niet zozeer de onmo gelijkheid voor een Nederlandse handelaar om daar nog te kopen, als wel de muur die daardoor is opgetrokken tussen hem en de topstukken, stukken: Hindoe-Javaanse bronzen, Perzische eeuwse sculptuur, vroeg-Nederlandse majolica, maar dikwijls zegt hij tegen de belangstellenden, dat ze al verkocht zijn. Hij wil er niet van scheiden. Bovendien is hij zakenman genoeg om te weten, dat menig stuk dat zijn winkel verlaat niet meer vervangen kan worden. Verkopen is niet moeilijk, verzamelen wel. Zijn vader, die in El burg Delfts porselein verzameldetot. de zolders er van kraakten cn scheepsladingennaar Frankrijk en Engeland stuurde, ried zijn artistieke zoon af om de kunsthandel in te gaan. „De mooie stukken krijg ie niet meer." Maar het bloed kruipt in zulk een geval waar het niet gaan kan En dit was niet alleen het bloed van de Vechten, maar ook van 'de Duveens, die uit Meppel stammen. De jonge Jack ging naar Amsterdam en beleefde daar zijn roman tische jaren in het kunstenaarshuis „1813" aan de Amstel, waar rond de jaren '18 heel de avant-garde kind aan huis was. Binnenkort verschijnt er een boek over dat inmiddels al door de stadsgroei overspoelde huis, van- de hand van een der toenmalige bewoonsters, mevr. Van Donselaar. Het unieke bleef Jack Vecht boeien. De gouden eeuw was uitgeput, maar de Aziatische kunst was nauwelijks bekend. Met een kleine schare enthousiasten bracht Jack Vecht de eerste stukken naar Nederland. In 1918 beheerde hij het Aziatisch vmseum-Petruóei aan de Keizersgracht (nu in Zurich), daarna werd hij zelfstandig. Voor alle geïnteresseerden in de klassieke Aziatische kunst is hij nu de „grand old man". Hij studeert nog elke dag en is dan ook terecht geïrriteerd over de invasie van nieuw lichters in de kunsthandel, die alleen op geld uit zijn en hun naam en reputatie niet aan elk stuk,, dat ze verkopen, durven te verbinden. Hij is trots op zijn opvolger. Jack Jr., maar hij zegt in zijn aanwezigheid al leen maar: „Hij zal het wel leren, hij heeft aanleg." Niets ergert hem trouwens meer dan hel ontbreken van liefde en deskundigheid. Met een subliem bronsje in de hand zegt hij: „Zulke kunst kun je alleen benaderen als er religie in ie leeft." Hij verwacht dit ook van anderen. Schroom en stilte. Wie in zijn kunsthandel komt hoeft niet te kopenwant Jack Sr. leidt het liefst rond. Hij verbaast zich elke keer weer over de drempelvrees van de liefhebbers. Laat ze toch komen, ik zoek vrienden! Jack Vecht ivordt vandaag 75 jaar. Bij de receptie, op zijn 70ste ver- ia ar dag kwamen er meer clan zeshonderd man. De hele kunstwereld kent hem. Hij heeft talrijke vrienden onder levende kunstenaars. Alleen over de abstracten velt hij een vernietigend oordeel. „Ze doen mij pijn, ze zijn decadent.'' Juist dit verval van waarden geeft hem zorgen Hij zou kunst historische studenten jaren in zijn zaak willen hebben om ze wegwijs te maken in het onvoorstelbaar moeilijke vak. „Je moet het beste van het beste elke dag in je hand kunnen nemen; langzaam naar het begrip groeien, verstillen en aandacht krijgen voor het klassieke." Jack. Vecht is nog vitaal en actief al heeft het leven hem vele slagen legevcn. Zijn kunstverzameling overleefde de bezetting, omdat hij de kostbaarste stukken tijdig naar Engeland had gebracht, maar zijn 92-jarige moeder, zijn dochter en zijn kleindochtertje werden door de Duitsers om het leven gebracht. Hij praat er weinig over en leidt het gesprek weer snel naar de mooie dingen om hem heen. En als hij zijn unieke Perzische en Indische miniaturen stuk voor steek voor ons legt, is er geen handelaar meer aan het woord maar een kunstminnaar. Het bedroeft hem, dat tuchtig procent van zijn verkopen naar het buitenland gaat. Nederland heeft nauwelijks meer verzamelaars van allure. Als Jack Vecht, over de botte fiscale politiek van de Nederlandse regering ten opzichte van de kunstverzamelaars spreekt, maakt hij zich oprecht boos. Het is een oud verhaal, viaar niemand lukt het, de Haagse, verkalking te doorbreken. Hij probeert, nu zoveel mogelijk unieke dingen in het land te houden door ze aan musea te verkopen of in bruikleen te geven. Hij is vooral tevreden over Rotterdam, waar de grote ondernemers de openbare verzamelingen krachtig steunen. Binnenkort hoopt hij een boek te publiceren over de grote Delftse ceramicus Van Freytom. StiLdie is nog zijn dagelijks werk. Zijn hiLis aan de Amsteldijk is een museum gelijk, een levend museum, dat de afspiege ling is van zijn persoon: de meubelen antiek, de schilderijen modern. Ze verschaffen de achtergrond, de levenssfeer voor een gerijpt man, die in jaren van intens leven iets van de bewogen stilte van hei klassieke heeft gekregen. Kunst en handel schijnen onverzoenlijk. Maar cultuur is het verenigen van het onverzoenlijke.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4