Rebellen maatregelen Algerijnse opstand stort verrassend snel ineen gezwicht voor Parijs? van vindt beg Katholieke Bijbelstichting bij boekhandel Katholieke Bond wenst eigen status en invloed in algemene organisatie ,VASA" WEER IN STOCKHOLM i R VASTBERADENHEID VAN DE GAULLE De rede heeft gezegevierd verhoog uw weerstand Kritisch geluid op jaarvergadering Nederlandse tulpenkoningin naar Hawaii israël-prijs Brug naar nieuwe tijd Survento 25 TSJOMBE boos weggelopen Van de conferentie te Coquilhatstad HINDERDE DULLES DE „INVASIE" OP CUBA? mi Zware verliezen voor de S.A.S. Voortbestaan bedreigd V B WOENSDAG 26 APRIL 1961 PAGINA 7 (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 26 april Aan de Weldingen over het opzienbarend snel ineenstorten van de opstand in Algerije, die elkaar voor en na widdernacht in adembenemend buitenlandse een kwalificatie tempo opvolgden, was met een zeer geringe tussenpoos heel an der gekleurd nieuws voorafgegaan, maatregelen betreffende, door de Franse regering getroffen. Deze maatregelen kunnen nu achter haald lijken, maar op het moment dat wij dit doorgeven is toch de vraag open, in hoeverre zij, hun dreiging vooruitwerpend, nog tot de spectaculaire débacle van de samenzweerders van 22 april heb ben bijgedragen. Misrekeningen iiilIiliSi PLEEGZUSTER BLOEDWIJN pmlle, Sal an, Jouhaud en Zeiler j-"llen de geschiedenis ingaan als ""dverraders. Het verhaal van de Al gerijnse muiterij zal een der meest be- 8chnmende hoofdstukken worden uit jal bewogen historie van Frankrijk. j«*ar de traditionele Franse esprit, ts mensen als De Gaulle beli- ®"aamd is, heeft tenslotte over de J^'aanzin geaegevierd. Een volk dat ^"'aanid is oia zijn gevoel voor rede, de volslagem onredelijkheid van e Algerijnse muiterij niet dulden. i SHERRY n yekcri sherry ATRadRYPAÏ- sherry De Algerijnse muiterij, die nu in eengestort is, was werkelijk een krank- z'nnige onderneming. Het is onbe grijpelijk, Koe generaals als Ckalle en Salan, die tocK een indrukwekkende s'aat van dienst Iiadden, tot zo n dwaze actie konden besluiten. Zijn dit officieren die hun opleiding heb ben genoten aan de beroemde mili taire academie van Saint-Cyr? Zij "ebben een zware slag toegebracht aan ^et prestige van de Franse strijdkrach ten. Zowel in Frankrijk zelf als in het buitenland zal het aanzien van de Danse officier door deze kwalijke af- Dire niet gestegen zijn, en voor de Franse president, die zelf een officier 'n hart en nieren is, moet dit wel bij zonder pijnlijk zijn. De Gaulle, die toch een welbe spraakt man is, had in zijn toespraak van zondagavond kennelijk moeite Passende woorden te vinden om het optreden van de muiters aan de kaak te stellen. Dit optreden was dan ook dermate ongehoord, dat men er moeilijk voor kon bedenken. KRONIEK Frankrijk is sinds y de meidagen van 1958 nooit zó in op- sPraak geweest. Als de actie van Challe tot een omverwerping van de Rijfde Republiek zou hebben geleid, "ad Frankrijks vernedering slechts Vergeleken kunnen worden met die Van de oorlogsdagen van 1940, toen "et land door Hitlers troepen onder Voet werd gelopen. Het interna tionale prestige van Parijs zou een ""gekend dieptepunt hebben bereikt. Dankrijks bondgenoten hadden met ee" land dat door zulke dwazen werd geleid niet meer kunnen samenwer ken. Frankrijk zou in het westerse "amp in een volkomen isolement ge bakt zijn, en het reactionaire regime 'ad zich slechts kunnen handhaven "oor de meest drastische maatregelen Fgen het binnenlands verzet, terwijl e Algerijnse oorlog weer in alle lie- De eerste maatregel behelste, dat de te Toulon gestationeerde vloot overeen komstig verkregen instructies de haven van Toulon verlaten had en op weg was naar Algerije. De tweede maatregel be stond uit een missive met richtlijnen, die door generaal De Gaulle in de loop van de namiddag gericht was tot de strijdkrachten in Algerije. Na erop ge wezen te hebben hoe de misdadige op stand o.a. een slag toebracht „aan de verknochtheid van de natie jegens haar leger", luidden de instructies, dat het „de eerste taak van de strijdkrachten was om de opstand tot staan te bren gen, haar te breidelen en haar tenslot te de liquideren met alle middelen, met inbegrip van het gebruik der wapenen". Deze missive sloot naar de geest aan op de zeer korte boodschap van de pre sident der Republiek, met de voorlezing waarvan gistermiddag de eerste bijeen komst van de tweede zittingsperiode van het parlementaire jaar was ge opend. Generaal De Gaulle had daarin herhaald, hoe ,,de rebellie van zekere militaire chefs en eenheden een ernsti ge bedreiging inhield voor de instellingen der Republiek, de onafhankelijkheid der natie en de integriteit van haar grond gebied". Omineuzer nog had de daarna door premier Debré in de Nationale Ver gadering afgelegde regeringsverklaring geluid. ,,De bewerkers van de staats greep", aldus zei Debré onder meer, „hebben een grote verantwoordelijk heid op zich geladen. Deze verant woordelijkheid voert hen onvermijde lijk tot bloedvergieten. Men weet reeds te Algiers, dat de wapens, gisteren nog gekeerd tegen de gewapende Fel- laga-benden, morgen gericht zullen' moeten worden tegen de officieren, sol daten en functionarissen, die zich niet willen onderwerpen; dat dezen, zo zij bevelen ontvangen, die niet afkomstig zijn van de regering, opdracht hebben gekregen hun plicht te doen, dit wil zeggen verzet te bieden. De marine heeft geschoten om de opstandige troepen te beletten Mers el Kebir binnen te trekken. Morgen zal het min of meer overal eveneens zo gaan, in dien de bewerkers van de coup in hun eerzucht willen volharden. Het avon tuur, tenzij zijn bewerkers er zeer snel van afzien, is een avontuur van bur geroorlog". Eerder op do dag was bekend ge worden, dat do regering drie van haar in West-Duitsland gelegerde geme chaniseerde regimenten liet overko men, om de verdediging van Parijs te versterken. Waarmede generaal de Gaulle te kennen gaf hoezeer hij op deze troepen kon vertrouwen en hoe zeer, mochten de rebellen op hen ge rekend hebben voor het overbrengen van de opstand naar het moederland, dit een misrekening was geweest. De arrestaties van Soustelle en van (Advertentie) imm met de ECHTE Uitsluitend bij apothekers en drogisten itr.i. "Pi' HUUiiu:" verdachte generaals en andere hoge officieren in Frankrijk, zoals die van generaal Allard, inspecteur van de in fanterie en van generaal de Beaufort, tot aan de gebeurtenissen van januari 1960 een van de meest intieme getrou wen van de president De Gaulle en direc teur van zijn militaire kabinet, waren eergisteren reeds voor de rebellen een duidelijke aanwijzing geweest, dat Parijs tegen eventuele medeplichtig heid in het moederland zelf nu aller- scherpst op zijn hoede was. Het is op het moment dat wij dit doorgeven, nog te vroeg om uit te ma ken wat uiteindelijk het meest de door slag zal hebben gegeven tot de ver rassend snelle ineenstorting van. de op stand. In het algemeen zal het wellicht vooral dit geweest zijn, dat onder de indruk van de harde en duidelijke vast beradenheid van het staatshoofd, ge steund en gedragen door de massale wil van het Franse volk, de door de samenzwering aanvankelijk eveneens overrompelde regeringsgetrouwe troe pen en autoriteiten de weg van de harde plicht hebben teruggevonden. In hoeverre de unanieme grondige veroordeling door <le internationale opinie en in het bijzonder misrekening ten aanzien van Amerikaanse rege ringssympathie Kennedy's bood schap aan De Gaulle en de daarin aan geboden „alle hulp" demoraliserend op de opstandelingenleiding heeft ge werkt, is een vraag, die zeker ook nog nadere bestudering waard zal zijn. Men sluit ie Parijs niet uit, dat Challe, in de tijd dat. hij commandant was van de centraal-Europese sector der NAVO- strijdkrachten, op grond van gesprek ken met zekere Amerikaanse officieren over de verwerpelijkheid van De Gaul- Ies anti-integratiepolitiek, zich enige illusies heeft kunnen maken. erijnse oorJ vigheid was opgevlamd. Maar kan "•sn zich eigenlijk wel een beeld vor ken van een Frankrijk dat door men- Se" als Challe of Salan zou zijn gere geerd Wie zich zo'n Frankrijk tracht v°or te stellen, komt, al fantaserend, 8Poedig tot het besef, dat het eigenlijk ®e" ondenkbaar Frankrijk is. De muiters beweerden, dat zij een Pacificatie van Algerije nastreefden, c" zij badden de brutaliteit te sug gereren, dat De Gaulle met de com- r""nisten beult. In feite hebben zij ec:hter juist bet tegenovergestelde be- "dkt van wat zij zeiden na te streven. °or bun optreden hebben zij de re lieve macht van bet F.L.N. ver kerkt, terwijl zij de oplossing van bet 'Algerijnse probleem, die naderbij '."heen, aanzienlijk hebben bemoei- 'iht. Zij hebben bet internationale \0r"rnunisme in de kaart gespeeld °or Frankrijk in de ogen van Khroesj- f'ev belachelijk te maken, en door c e kracht te ondermijnen van een der ."ornaamste westerse regeringen. Zij 'ehben bij de „colons" in Algerije j "Ise verwachtingen gewekt, en voor actie hebben zij zich bediend van """heden van het Vreemdelingenle- F'°en, dat wil zeggen van voormalige u'tse SS-ers en andere misdadigers, 'ij hebben de sympathie die hun deel zou vallen schromelijk over- ScJ'at. In het Franse moederland S( "aarde het overgrote deel van de p"!'" zich onmiddellijk achter De '"ulle, en in Algerije bleef het me edeel van de Franse militairen de arijse regering trouw, zoals ook de far>se troepen die in Duitsland gele gerd waren aan de zijde van de pre- e"t bleven staan. NEW YORK, 26 april (Reuier) Volgens de New York Post heeft de Amerikaanse inlichtingendienst de Cu baanse anti-Castristische leiders in de Verenigde Staten de vorige week ver hinderd de landing van hun eigen strijd krachten op Cuba te leiden. In een bericht uit Washington meldt het blad dat de inlichtingendienst de zes voor naamste leden van de Cubaanse revo lutionaire ~a;ulonder wie dr José Mi- ro Cardona, op een verlaten vliegveld ergens in Florida in afzondering had gehouden terwijl de landingen plaats hadden. Zij mochten zich niet bij de op standelingen aansluiten of uit eigen naam spreken. Er werden uit hun naam verklaringen uitgegeven waarvan zij in het geheel niets afwisten. Volgens de New York Post werden de ze gegevens door regeringsfunctiona rissen „schoorvoetend bevestigd". Eerst nadat duidelijk was geworden dat de invasie zou mislukken, werden de Cubaanse leiders door hoge Ameri kaanse functionarissen geraadpleegd, aldus het blad verder. Door het tijd stip van de operatie was er geen ge legenheid om met de ondergrondse be weging op Cuba plannen uit te werken voor sabotage en afleidingsincidenten. UTRECHT, 25 april „Wij hebben een redelijk vertrouwen in het nuchte re, zakelijke inzicht van de commer ciële leiding van de Katholieke Bijbel stichting „St. Willibrord". Wij hebben een gematigd vertrouwen, dat het be stuur van de Bijbelstichting nooit mis bruik van haar monopoliepositie zal ma ken en zolang zij de katholieke boek handel nodig heeft van deze geen of fers zal vragen, die elders (van papier leverancier, drukker, binder, auteurs) niet gevraagd zullen worden. Wij zijn optimistisch gestemd over mogelijkhe den van samenwerking bij propagan da en voorlichting over boeken rond de Bijbel, waardoor wij tevens in een vriendschappelijke verhouding met dit straks wellicht zeer machtige instituut blijven staan". Dit zei de heer W. J. M. van Gent, voorzitter van de Nederland se Katholieke Boekverkopersbond, in de vandaag gehouden algemene vergade- Een aantal bergingsvaartuigen heeft dinsdag net 333 jaar oude Zweedse oorlogs schip „Vasa", dat in 1628 bij zijn eerste reis is gezonken, langs de kade van de haven van Stockholm gebracht. De „Vasa" is maandag gelicht. Het schip was destijds in de haven van Stockholm gezonken. Oudheidkundigen zullen zich, nadat al het water uit de romp van de „Vasa" is gepompt, aan boord begeven om de inhoud van het schip te onderzoeken en het aangetroffene te catalogiseren. Men wil daarna het publiek in de gelegenheid stellen de „Vasa" en zijn inhoud te bezichtigen. De foto laat de omtrek van het schip duidelijk zien. ring, waarin tevens een uitvoerig me morandum inzake de verhouding tus sen de Bijbelstichting en de bond aan de orde kwam, naar aanleiding van ge houden informatieve besprekingen. De vergadering bleek het met het stand punt van het bestuur eens te zijn, zo dat de nota geen aanleiding gaf tot ver dere discussies. Het bestuur stelde zich positief tegen over de „nieuwe situatie", ontstaan doordat de Katholieke Bijbelstichting ter bereiking van haar eerste doel (ver spreiding van de H. Schrift in overeen stemming met de aanwijzingen, door de bisschoppen gegeven) zelf als uitgever van de nieuwe bijbelvertaling optreedt. De katholieke boekhandel moet er trots op zijn zo zei de heer Van Gent in zjjn openingsrede aan deze moder ne vorm van zielzorg te mogen wer ken. Hjj spoorde de katholieke boekhan delaren tevens aan lid te worden van de St. Willibrordvereniging, waarbij hij eerst in ironische zin, maar daarna on omwonden en zeer scherp kritiek uit oefende op de samenstelling van het bestuur, waarop de leden weinig invloed hebben. De St. Wilhbrordusvereniging zorgt ook grotendeels voor het bestuur van de stichting. „Het schijnt dat de democratie in de R.-K. Kerk slechts aan bod komt" aldus de heer Van Gent „zoals thans in het Bossche diocees, wanneer men de leken verantwoordelijkheid wil ge ven voor de vastgelopen financiën, ech ter niet in een onder sterk clericale sig natuur staande vereniging, waarvan de inkomsten verzekerd zijn." In het memorandum verklaarde het bestuur voorts begrip te hebben voor het feit, dat de Katholieke Bijbelstich ting de vrijheid heeft ook op andere wijze dan via het commerciële distribu tie-apparaat haar bijbeluitgaven te ver spreiden. Wat betreft de eigen colpor- tage-acties van de stichting, werd de reactie op de gevoerde propaganda in Den Haag genoemd een historisch ver klaarbare gevoeligheid van de katho lieke boekhandel. Ook elders zal een dergelijke actie gevoerd worden, zoals de voorzitter op een vraag meedeelde, maar daarvan zal de katholieke boekhandel ter plaat se tijdig op de hoogte worden gesteld. Het lijkt zo valt Weer in het me morandum te lezen voor de Katho lieke Bijbelstichting zaak van wijs be leid om aan de boekhandel een aan trekkelijke korting te blijven verlenen, zeker nu de omzet in Bijbels voorlopig nog niet de hoogte zal bereiken van die in missaals eii gebedenboeken. Het zou een ongewenste vrucht zijn van de oecu menische samenwerking van de katho lieke Bijbelstichting met het Nederlands Bijbelgenootschap, indien de korting voor de boekhandel nu in versneld tem po werd teruggebracht tot de minima le, welke het N.B.G. verleent. De katholieke boekhandel zal steeds méér begrip ontwikkelen voor de spe ciale en uitzonderlijke positie, die het Boek der Boeken moet innemen in het geheel van de verspreiding van het boek. Daarbij zal hij ongetwijfeld niet willen onderdoen voor de apostolisch- geaarde gezindheid, die de christelijke collega's van andere kerken in dat op zicht siert. Van de andere kant zal de Katholieke Bijbelstichting, die om zake lijke en ideële motieven met de boek handel in zee is gegaan, méér waarde ring opbrengen voor het feit, dat deze commerpanten geenszins de economi sche ondergrond verwaarlozen van hun bedrijf, dat toch ook ergens met de ver breiding van het Rijk Gods heeft te ma ken. Sprekend over de verhouding cultuur en commercie, merkte de heer Van Gent dienaangaande op, dat de culture- Lands Kroniek ernauwernood Xzijn de bloe menmeisjes uit Haarlem op ver haal en mét ver halen gekomen van hun grote Amerikaanse tour nee of opnieuw vertrekt een char mante afgezante 1 van deze goede stad om ver over de landsgrenzen de reputatie van onze natie te handha ven, en liefst nog wat op te krikken. Zaterdag start na melijk op Schip hol vlucht CP 301 van de Canadian Pacific Airlines, onder welk nummer de openingsvlucht Amsterdam - Van couver - Honolulu met een DC-8 staat geregistreerd. Zoals gebruikelijk zal een aantal genodigden de reis meemaken, maar om het offi ciële karakter een luchtig accent te verlenen zullen de gasten zich mogen verheugen in de aanwezigheid van de Nederlandse Tul penkoningin, the Dutch Tulip Queen, in welke waardig heid zich de 22-ja- rige mej. Jenny van Willige zal presenteren. Haar activiteiten zullen zich overigens ook buiten het vliegtuig uitstrekken, immers Jenny zal als gast van de maatschap pij enkele dagen verblijven op de Hawaii-eilanden, waar haar een druk programma wacht. Ziehier wat een tulpenkoningin zoal te doen heeft: maandag bezoek aan diverse reisbu reaus voor het uitreiken van tulpen. Dinsdag naar Liberty House Departe ment Store, waar een tulpententoon- stelling wordt gehouden. Woensdag jurylid voor het verkiezen van de Ha- waiiaanse Bloemenslingerkoningin. Verder zal zij Nederland moeten ver tegenwoordigen op diverse modeshows en uiteraard zal Jenny dan enkele staaltjes van onze nationale costuum- folklore demonstreren, zoals kleder drachten uit de drie noordelijke provin cies en it Zeeland. Maar de Neder landse tulpenkoningin die na het verstrijken van haar ambtstermijn weer terugkeert achter de balie van het Wit-Gele Kruis in Haarlem heeft ons verzekerd dat zij enkele hardnek kige mythes die over ons land in om loop zijn en mogeiijk door dergelijke shows weer aangewakkerd worden met kracht te lijf te gaan. Dat men op Hawaii niet weet dat Amsterdam de hoofdstad is van ons land, is natuur lijk betreurenswaardig maar toch te begrijpen. Hoeveel Nederlanders zul len bij de Zuidamerikaanse landen de passende hoofdsteden kunnen vermei den? Maar de Hawailanen verkeren zonder twijfel in de waan, dat het Ne derlandse volk zich nog moeizaam klompen voortbeweegt en zich in de fraaie maar volstrekt ondoel matige omhulsels die als typisch Hol lands te boek staan. Welnu, Jenny van Willige zal bijvoorbeeld niet na laten om onze schoenindustrie ook in het buitenland de eer te geven die haar töekomt en de textielweverijen zal zij evenmin vergeten te noemen, al zullen deze mededelingen haar niet weerhouden toch zo nu en dan in „volkseigen" klederdracht op te tre den. Verder gaat zij er van uit dat ons prestige als kaas-exporterende natie geen verdere versteviging behoeft. Jenny zal daarom liever, zonder dit facet overigens geheel te negeren, iets vertellen over onze scheepsbouw waar de welvaart immers letterlijk en figuurlijk voor een groot deel op drijft over onze electronische industrie en de bedrijvigheden in de patroleumsec- tor. Ook is zij van plan de inwoners van Hawaii in te lichten over de grote na tionale krachtsinspanning die als Del taplan bekend is Jenny heeft zelf al een heel verhaal opgesteld dat ze bij alle mogelijke gelegenheiden te berde kan brengen. Maar natuurlijk is zij als tulpenko ningin verplicht om speciaal de bol- lencultuur in de welwillende aandacht van die meest romantische aller eilandbewoners aan te bevelen. En den aan, zodat Surhuisterveen, naast industrie-dorp, ook een koop- en ver zorgingscentrum werd voor de wijde omgeving. Over het algemeen is het beeld van oostelijk Friesland, met name de laat ste tien jaren, geheel veranderd. Na de tweede wereldoorlog was de toe stand in deze streek nog niet erg op wekkend. Het aflopen van de vereve ningen en de toenemende mechanisa tie in de landbouw hadden een grote werkloosheid in de hand gewerkt. Er volgde echter een nieuwe aanpak van de problemen, de oostelijke Friese ge meenten richten gezamenlijk het In dustrieschap oostelijk Friesland op en er kwamen regeringsmaatregelen voor de zogenaamde ontwikkelingsgebieden. De „Survento 25' wil het gebied oos telijk Friesland en Surhuisterveen, met hun nog beschikbare werkkrach ten en plaats voor meer industriële bedrijven, in het middelpunt van de belangstelling zetten. Om de tentoon stelling wordt een programma georga niseerd met o.a. een nationaal con cours hippique, afspringen van para chutisten, motorsport en een interna tionale wielerronde. ,am op kleedt aangezien Hawaii zeker niet minder dan Nederland bekend is om zijn bloe menpracht lijkt dit geen gemakkelijke taak. Maar Jenny's vierjarige erva ring als Haarlems bloemenmeisje waarbij zij diverse steden in Duits land, België en Engeland bezocht, zal haar in haar missie zonder twijfel te stade komen. Een speciale stichting, gevormd door vertegenwoordigers van landbouw, handel, nijverheid en industrie, gaat volgend jaar, van 3 augustus tot en met 9 september, in het centrum van midden-Limburg, Roermond, een grote tentoonstelling houden, onder de titel „Bru? haar de nieuwe tijd". Deze expositie, waarvan de kosten geraamd worden op vijf ton, zal in twintig ruime hallen worden onderge bracht en een terreinoppervlakte be slaan van twaalf hectare, gelegen na bij de Maasbrug. Aanleiding tot deze tentoonstelling is de opening van de nieuwe Maasbrug juni 1962 terwijl het voor naamste doel is een duidelijk en ge varieerd overzicht te geven van de toekomstige ontwikkeling van midden- Limburg in internationaal verband. Prof. Jacob van der Hoeden, die van Nederlandse afkomst is en zich in 1948 in Israël vestigde, heeft dft jaar met zes anderen een van de voornaamste Israëlische onderscheidingen, de Is raël-prijs gekregen. De thans zeventig jarige professor heeft zijn leven gewijd aan bacteriologische onderzoekingen. De prijs viel hem ten deel voor onder zoekingen naar ziekten die zowel bij dieren als mensen voorkomen. Prof. van der Hoeden is van 1930 tot 1948 in Nederland directeur ge weest van het bacteriologisch laborato rium in Utrecht (Advertentie) ii eeds maandenlang werkt men in Surhuisterveen aan de voorbe reiding van een manifestatie, die tot ver huiten eigen dorp en pro vincie de aandacht zal moeten trek ken. Het is de tentoonstelling „Sur vento 25", die van 8 tot en met 16 september gehouden zal worden, met de bedoeling de dynamische ontwik keling van oostelijk Friesland te to nen, gezien in het ontwikkelingsplan voor het „Noorden des Lands". Ten tijde van de eerste grote „Sur vento", die 25 jaar geleden gehouden werd, kwam er een keerpunt in de ge schiedenis *an Surhuisterveen. Van agrarisch dorp werd de stap onderno men naar industrie- en handelsplaats Er ging langzamerhand heel wat ver anderen in het rustige dorpje. Uit een dorpssmederij ontstond in de loop der jaren een florissante kinderwagenfa briek, uit een manufacturenzaak een grote matrassen- en ledikantenindus trie, uit een rijwielhandel een autoped- fabriek en uit een dorpsbakkerij een koek- en beschuitfabriek. Zo werd Surhuisterveen het grootste in dustrie-dorp van de gemeente Acht- karspelen. De middenstand paste zich snel bij de gewijzigde omstandighe- Het wereldmerk waaraan echte Sherry kenners de voorkeur geven. IA DRY PAF' iMüNIILLADO/.ï DRV PAÜ erry NTILUDO/J 4 AMONTILLADO/, Bobadilla Sherry Is jarenlang gerijpt op fust in de bodegas van het aloude Spaanse Huis Bobadilla y Cia te lerez de la Frontera. IMPORT: ie en zo men wil apostolische taak van de boekverkoper zich incarneert in een functie, die in een economische ruim te wordt uitgeoefend. Nader ingaand op de economische kant van het bedrijf, betoogde hij, dat de prijsvastheid van het boek als een der dierbaarste verworvenheden in deze bedrijfstak kan worden beschouwd. De toelating van warenhuizen en su permarkets tot het kartel, de vermeer dering van de z.g. „lectuurverkoopplaat- sen" voor boeken beneden 3 zouden echter wel eens intern krachten kunnen losmaken, waarin prijsconcurrentie, al thans voor bepaalde categorieën van boeken, ook op detailhandelsniveau weer mogelijk en van economisch standpunt misschien wenselijk is. Met veel vuur pleitte Je heer Van Gent voor een zekere status en een zeker aandeel in de macht binnen het kartel en de Vereniging tot Behartiging van de Be langen des Boekhandels voor de katho lieke Bond. Hij sprak over instellingen, die aan een historisch slijtage-proces onderhe vig zijn en waarvan de stabiliteit kan ontaarden in verstarring. In een geslo ten gemeenschap, waar thans twee bon den de dienst uitmaken, zowel voor on georganiseerden als anders georgani- seerden, zou zo zei de heer Van Gent differentiatie in levensbeschou welijke en functionele groepen ook zijn nut kunnen hebben, juist om door ver scheidenheid het beraad, door leefkracht der onderscheiden groepen de besluit vaardigheid te versterken. „Zolang men ons de verlangde mede zeggenschap zal onthouden, zullen wjj een lastig en roerig element zijn in een kartelgemcenschap, die ook uit anderen hoofde aan zware druk is blootgesteld. Zo lang men reglemen ten wijzigt en gentlemen's agreements sluit, op de totstandkoming waarvan wjj organisatorisch geen enkele in vloed kunnen uitoefenen, zullen wij blijven protesteren en onze leden ont raden vergaderingen van de Vereni ging bij te wonen, waar alleen maar bekrachtigd wordt, wat elders reeds is overeengekomen". Bij deze felheid bleek de heer Van Gent toch het vertrouwen te bezitten, dat door wijsheid óver en weer de breuk tussen de Ned. Boekverkopersbond en de Katholieke Boekverkopersbond en de dreigende breuk tussen katholieke vak genoten onderling destijds was de katholieke boekhandelaren aangeraden COQUILHATSTAD, 26 april (Reuter) President Tsjombe van Katanga is gistermiddag uit de vergadering van de conferentie van Congolese politieke leiders, die in Coquilhatstad wordt ge houden, weggelopen. Een woordvoerder zei later dat Tsjombe niet eerder weer aan de conferentie zal deelnemen al vorens hij antwoord heeft gekregen op een drietal maandagavond door hem ce- stelde eisen. Deze eisen waren- ver werping van de tussen Kasavoeboe en de V erenigile Naties gesloten overeen komst inzake de resolutie van de Vei ligheidsraad van 21 februari, waarin „f...\;,N "!r0epcn ,!n <ie Congo worden ge machtigd zo nodig geweld te gebruiken om een burgeroorlog te voorkomen; een protest bij de Verenigde Naties te gen aanvallen van Ethiopische V.N.- troepen in Kabalo; en tensioiiz dat al leen degenen die aan cle eerste bijeen komst van Congolese leiders in Tana narive hadden deelgenomen, de confe rentie in Coquilhatstad zouden mogen bijwonen. Tsjombe schijnt niet van plan te zijn onmiddellijk uit Coquilhatstad te ver trekken. Volgens politieke waarnemers in Eli- sabethstad zou Tsjombe's positie op de conferentie in Coquilhatstad waarschijn lijk zwakker zijn dan ooit t.voren. Zijn weglopen uit de conferentie schijnt de ze mening te hebben versterkt. Betrouwbare zegslieden zeiden dat Katanga op het ogenblik met een be grotingstekort te kampen heeft en dat Tsjombe's onderhandelingspositie in Coquilhatstad zwakker is geworden. Ook meende men, dat de regering in Leopoldstad de belangstelling voor een conferederale oplossing van het Congo lese vraagstuk zou verliezen. niet meer tevens lid te zijn van de N.B.B. t(jdig geheeld kunnen worden. Op 12 mei heeft te Utrecht tussen de besturen van beide bonden een vertrou welijke bespreking plaats. STOCKHOLM, 26 april De Scandi navische Luchtvaartmaatschappij SAS heeft ernstige financiële verliezen gele den en behoett een subsidie van 210 miljoen Zweedse kronen om haar dien sten op de huidige schaal te kunnen voortzetten. Dit is bekend gemaakt nadat een commissie van deskundigen een onderzoek had ingesteld. Tot 1957 heeft de S.A.S. met winst ge werkt en tot 1959 is zij er in geslaagd haar begroting in evenwicht te houden. Daarna zijn er echter zware verhezen geleden. Daarvoor noemt de commissie diver se redenen. Een daarvan is de hoge kos ten, die het overstappen naar straal vliegtuigen met zich mee heeft ge bracht. riet heeft S.A.S. 35 tot 40 mil joen kronen gekost om liet straaltijd- perk binnen te gaan. Ook de samen werking tussen S.A.S. en de Mexicaanse luchtlijn Gamsa is duur geweest, even als de samenwerking met de Thaiiand- se Luchtvaartmaatschappij Thai Air ways, aldus liet rapport van de com missie. De commissie bestaande uit regerings functionarissen van Denemarken, Noor- wegen en Zweden, is tot de conciusie gekomen, dat het beginkapitaal ter waar- ue van ruim tien nuijoen pond sterling van de S.A.S. ais verloren moet worden beschouwd. Dit kapitaal is in 195U ge fourneerd. De commissie beveelt de nationale luchtvaartmaatschappijen van de drie landen aan in totaal een bedrag van bijna veertien miljoen pond sterling aan nieuw kapitaal in de S.A.S. te storten, op dat de maatschappij kan blijven voort bestaan. Voorts merkte de commissie op dat het onmogelijk is de garantie te ge ven dat de maatschappy zonder veraer verlies kan blijven werken én de com missie verwacht voor de komende drie jaar dan ook geen winst. Het verlies van 2,6 miljoen pond sterling, dat voor het lopende financiële jaar is begroot, zal vermoedelijk nog groter zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 7