Arbeidstijdverkorting niet als lawine over ons land PvdA-moties ter afsluiting interpellaties verworpen Steek de vlag uit! Maar.. „Buitenlandse politiek bevredigt ons niet" 4 i Euratom sluit contract met Ital-Wageuingeu Research toepassingen van kernenergie in Het straffen van kinderen REGERING OVERTUIGT TWEEDE KAMER Overleg op 2 mei met Stichting van den Arbeid Mr. Stikker in Den Haag f/t Encycliek over sociale kwesties pas half mei Nederlandse deel neming aan I.O. A. LEEUWENZEGEL MARGARINE Nederlands naam in het geding? K.B.'s verschenen: Schorsing besluiten vijfdaagse werkweek Stroom op spoorweg overgang In Franse Alpen Nederlandse vrouw verongelukt Wet afbetalingsstelsel aanvaard SURINAMEEN DE KOMENDE Welke consequenties? m A ffaire-Stalmann Jan Schokker, A.A. V B DONDERDAG 27 APRIL 1961 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 26 april De re gering is erin geslaagd de Tweede Kamer te overtuigen, dat zij er goed aan heeft gedaan de vermin dering van de arbeidstijd niet als een lawine over ons land te laten komen. Zij heeft het eenstemmig advies van de Stichting van den Arbeid, om in de bouwnijverheid de arbeidstijd te verminderen van 48-45 uur, om de volgende rede nen niet opgevolgd: zij is ervan overtuigd, dat de „ruimte", die de Stichting in de bouwnijverheid veronderstelt, niet aanwezig is. De Stichting heeft, aldus staats secretaris Rooi vink, geen reke ning gehouden met het feit, dat de lonen reeds met twee procent meer zijn gestegen dan is opgege ven. Ook ziet de regering niet de mogelijkheid, dat de produktivi- teit in de bouwnijverheid voldoen de zou kunnen worden opgevoerd om het verlies van de arbeidstijd verkorting op te vangen. Slechts geleidelijk WAXINE-LICHTEN... ZO gezelligv Belangrijke toezegging Secretaris N.A.V.O. In Vierlingsbeek OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Tweede Kamer Hoera! Hier is een moment om feestelijk de vlaggen uit te steken fier en vrolijk wappert het dundoek van Neerlands huizen! Maar heeft iedereen zijn vlag terdege nagekeken alvorens hem uit te steken? Is hij niet vuil of ver sleten, gescheurd of sterk ver kleurd? Want dat hoort natuurlijk niet! En nog een punt: iedereen haalt de vlag natuurlijk vóór zonsondergang hinnen. Dat is traditie De vlag in top, 't is feest! Een extra sigaret gepresenteerd, 't is feest! Welk merk? Gladstone vanzelfsprekend. Want Gladstone is - met of zonder Filter - een feestelijke sigaret die iedereen voldoening schenkt. VOORNAAM EN AANGENAAM zin in V over ti UW v I ssilllböm --- Iedereen roemt de ècht-lek- kere, natuurlijke smaak van Leeuwenzegel marga- - rine. Op het brood en in de 'JA. warme maaltijd. En.... alléén Leeuwenzegel margarine bevat het natuurzuivere middel dat spatten voorkomt! Onthoud het als morgen uw melkhandelaar komt: Leeuwenzegel margarine! at De staatssecretaris las uit een advies va de Stichting voor, dat in de bouw per dag regelmatig een uur' aan tijd vermorst wordt dooi gebrek aan orde. Arbeiders beginnen 's morgens al twin tig minuten later te werken dan het moment waarop zp aankomen. Bij de middagpauze gaan er weer twintig mi nuten verloren en hetzelfde geschiedt aan het eind van de erkdag. Zou men hebben toegegeven, dan waren prijs stijgingen daarvan het gevolg geweest en dan ontstaat naar het oordeel van de regering de situatie, dat juist de zwakste groep in de maatschappij de rekening moet betalen van de voorde len, die anderen hebben genoten. De minister van Sociale Zaken mr. dr. ,;h. van Rooy en staatssecretaris Kooivink hebben duidelijk laten uitko men, dat zn zich hun eigen verant woordelijkheid in dit gevL.i terdege be wust zijn. „Wij hebben de moeilijkste weg gekozen en zijn ditmaal dwars te gen het eenstemmig advies van de Stichting ingegaan. Ik heb er dat wil ik wel bekennen eer nacht niet van kunnen slapen, toen de beslissing eindelijk tijdens een avondvergadering door het kabinet was genomen", aldus de heer Roolvink. Hij hield een sterk betoog, dat veel indruk heeft gemaakt op de Kamer. Herhaaldelijk werd hij door oud-minis ter Suurhoff en andere leden van de P.v.d.A. in de rede gevallen, maar de staatssecretaris wist de ene interruptie na de andere te pareren. Vooral toen de heer Roolvink herinnerde aan de wij ze, waarop ook de heer Suurhoff in 1958 op precies dezelfde wijze als mi nister had ingegrepen, kreeg hij een storm van verwijten te verwerken. Twee socialistische moties, die wa- -»n bedoeld als afsluiting van de inter pellatie van de heren Baart en Blom over deze arbeidstijdverkorting, zqn verworpen met alleen de socialistische en communistische stemmen voor. De moties waren duidelijke rechtstreekse aanvallen up het regeringsbeleid. De interpellatie had ook betrekking op de maatregelen van de minister van Binnenlandse Zaken, die besluiten van gemeentebesturen van de drie grote steden en van de provincie Noord-Hol land voor schorsing heeft voorge dragen. Minister Toxopeus verdedigde dit door op te merken, dat het personeelsbeleid van de overheid nooit een prikkel mag worden voor het vrije bedrijfsleven om met verkorting van de arbeidstijd verder te gaan. Er was volgens hem alle reden om de ge meenten op dit punt aan te pakken. „Wjj zijn het er allemaal over eens, dat de vermindering van de arbeidstijd slechts geleidelijk kan worden inge voerd. Wij zouden met de bouwnijver heid en het overheidspersoneel tezamen een sluis openzetten en dit zou tot ge- Advertentie! DE? HAAG, 2u aprii Zoals bekend h eft de minister van Binnenlandse Za ken aangekondigd, dat hij op zeer *or te termijn de besluiten van de provjn cies Noord-Hoiland en van de gemeen ten Rotterdam, Amsterdam en Den Haag tot invoering van de vijfdaagse werkweek met gelijktijdige bekorting van de werktijd aan de Kroon vooi set rr zal voorleggen. Naai wij ver nemen zijn thans de desbeti eftenoe K.B.'s houdende deze schorsing ver schenen. Minister Van Rooy tijdens zijn ant woord op de interpellatie over de werktijdverkorting. Op de voorgrond ziet men minister Toxopeus zitten. volg hebben, dat de zaak ons uit de handen zou zijn geschoten," aldus de minister. Om de minister eraan te herinne ren, dat de Kamei er toch op rekent, dat hij deze zaak van het overheids personeel opnieuw in het Georgani seerd Overleg zai brengen, heeft de Kamer een motie van de heer Weijters iK.VlP.) aangenomen. Dit geschied de met steun van de P.v.d.A. en de P.S.P., die zich achter de K.V.P. schaarden. Zo kreeg de motie 82 stem men. De christelijke partijen, de V.V.D., de S.G.P. en de C.P.N. brach ten met elkaar 35 tegenstemmen op. Minister Toxopeus vond de motie overbodig, maar ging er niet fei tegen ïh, omdat de heer Weijiers uitdrukkelijk verklaarde, dat hij helemaal niet de be doeling had hiermede de minister zijn r :ht van voordracht tot schorsing te ontnemen. Die verklaring was hard nodig, want de socialisten, die zich zo- ti'ouw achter de K.V.P. schaarden, in terpreteerden de motie geheel anders. Uitdrukkelijk verklaarden zij, dat in de ze motie volgens hen kenbaar werd ge maakt, dat de regering niet op de in geslagen weg voort kan gaan. Dit was een nader commentaar, dat hierop neer kwam, dat de rechtstreekse aanval van de socialisten op het regeringsbe leid, die zij met hun eigen moties niet konden bereiken, nu in de K.V.P.-mo- tie werd neergelegd. Prof. Oud (V.V.D.) haastte zich te verklaren, dat zijn frac tie tegenstemde, alhoewel de motio van de heer Weijters de bevoegdheid van de minister tot schorsen geheel onverlet tiet. Zijn fractie had echter geen enkele behoefte aan overbodige moties. Het is niet onmogelijk, dat dit samen gaan van K.V.P. en P.v.d.A. nog enige politieke invloed zal uitoefenen. Minis ter Toxopeus heeft voor het eerst ken nis gemaakt met rooms-rode tegen stand, al was het ditmaal een onwezen lijk samengaan door de verschillende uitleg, dit beide fracties aan de motie hebben gegeven. Opmerkelijk was ook bij deze inter pellatie, dat de Kamer algemeen onge rustheid liet blijken omtrent de scha de, die rren zab aangebracht aan het instituut, waarop in Nederland na de oorlog heel veel dreigende arbeidsmoei- lijkheden zijn afgestuit: de Stichting van den Arbeid. Deze adviesinstelling voor de re gering, die zich nu in een scherpe brief tot het kabinet heeft gewend met de vraag, of het eigenlijk nog wel zin heeft ais zodanig te blijven voortbestaan, om dat haar eenstemmige adviezen zelfs worden verworpen, is door de socialis ten in het middelpunt van het debat ge plaatst. Zij voorspelden niet veei goeds van deze behandeling, maar daartegen over stelde de regering sterke tegenar gumenten. Het overleg met de Stichting was volgens de heer Roolvink wei degelijk reëei en gezond geweest en zeker geen „sehijnoverleg", zoals de heer Baart (P.v.d.A.) suggereerde. Het overleg zal 2 mei weer hervat worden. Dan zai men naar aanleiding van de boze brief van de Stichting gezamenlijk de positie van dit instituut onder de loep nemen. De staatssecretaris kon dc uitdrukke- Hjke toezegging doen, dat dit een „open gesprek" zal worden, hetgeen vooral dr. De Kort (K.V.P.) geruststelde. Deze laatste noemde de situatie akelig, maar nij vond dat men in dit geval toch de zaak mei te opportunistisch moet be zien. Het is hem wei niet helemaal dui delijk, wie nu gelijk had, de Stichting, die slechts op een verlies van een pro cent van de ruimte rekent, ofwel de re gering, die op drie procent uitkomt, en hij vindt het vooral vreemd, dat men elkaar met had kunnen overtuigen. Dr. üc Kori zei, dat hij hoopt dat de zaak bij het overleg duidelijk zal worden. De staatssecretaris' antwoordde, dat dit overleg, althans op 2 mei, daarovei niet zal gaan. Het zal alleen de positie van de Stichting betreffen. Hij zelf is van mening, dal de Stichting wei eens be tere adviezen had uitgebracht. Hij her- naaide: het is het lot van een regering, om wanneer zij overtuigd is van zo'n advies met net oog op het algemeen be lang te móeten afwijken, dat zij dan met alle moeiliikheden, die zij zich op de tials naait, -toch tegen de stroom in moet roeien. Hij liet er veelbetekenend op volgen: de bouwwereld behoudt de mogelijkheid um zodanige maatregelen te treffen, dat dit niet tot prijsstijging hoeft te leiden. Dr. De Kort kreeg de belangrijke toezegging van de staatssecretaris, dat wanneer er een ander voorstel van de Stichting van den Arbeid op tafel komt. de regering op haar veto tegen de ver korting van de arbeidstijd tot 45 uur terug zou kunnen komen. De staatssecretaris liet dus door schemeren, dat wanneer de bouwwe reld inderdaad gaat voldoen aan de voorwaarden die destijds zijn gesteld: voldoende stijging van produktiviteit ontwikkelen om de verkorting van de arbeidstijd te kunnen opvangen, de ze zaak nog wel degelijk kan worden bijgelegd. Dit was misschien het be langrijkste moment in het hele debat. Er bleek uit, dat de regering zonder iets van haar eisen te laten vallen, wel degelijk dezelfde zorgen kent ten op- ziente van de arbeidsrust in ons land en ook bereid is al het mogelijke te doen om die te bewaren. De bouwwe reld zal echter vermoedelijk een de gelijke sanering moeten gaan toepas sen en aan het vermorsen van produk tiviteit zal een eind moeten komen. Dr. De Kort slaagde erla een van dc punten in de vragen, die de socialisten Dij deze interpellatie hebben gesteld, zo danig om te werken, dat er een positief geluid van de regeing op is gevolgd. Hij speelde ook met de andere vra gen van de interpellant Baart, die had gesproken over een „opnieuw ernstig on dergraven van het overleg met hei be- drijisleven". Dr. De Kort zei te vinden, 'dat het overleg in de Stichting niets in de weg staat, wanneer deze1 laatste zich maar goed realiseert, dat de regering het veto niet zai kunnen intrekken wan neer de Stichting niet. met andere voor stellen komt en zich daar ook verant woordelijk voor stelt. Oud-minister Suurhoff, die zich met enkele van zijn partijgenoten zo heftig had opgewonden over de wijze waarop staatssecretaris Roolvink hem zijn vel leden als minister voornield, wa_rbij hij met precies eenzelfde veto het stuk werd ui details voorgelezen had in gegrepen, deed later pogingen om alle ivamei'ieden, die bezorgdheid hadden getoond, te overtuigen dat zij niets zou den bereiken wanneer zij niet achter de socialistische voorsteilen gingen staan, om nu meteen het veto in te trekken. Hij had daarDij niet het minste succes. Dr. De Kort zei, dat hij het onjuist acht net hoofd te buigen voor de tiase, dat ue praktijk sterker is dan de leer. Zoals reeds uiteengezet, was de stem ming rond de kwestie van de gemeen telijke autonomie, die door de schorsings- Desiuiten van minister Toxopeus was uitgescnakeiu, eigemyk nog minder be vredigend dan het deoat over de moei- ijjkneuen in de Douwnijverheid. Vooral d neei Weijters gaf n opmerkelijk fel le beschouwing ten beste, waarin hij tot de conclusie kwam, dat de minis- tei taktisch en psycnoiogisch in zijn be- leid naü gefaalu, omdat nij de schorsin gen niet eerst in het Georganiseerd Gveneg had gebracht. Minister roxopeus antwoordde in zeer Uipiumatiei-. gekozen woorden, dat net ijein bedroeid nau, dat de geachte algevaardigde zo luid gesproken. ruj deed aenneiuk zijn oest om het zo zacnt mogenjk te zeggen. in een discussie met de socialist Blom over üeze schorsingen kwam naar voren, dat ue minister de gemeenten zo- veei mogeiijk de arueidsbjd zeif wil la ten regeien, waarüi) zij rekening kun nen houden mei plaatselijke omstandig heden. zen sterk geindus irialisceiae gemeente zal veel verder moeten gaan, wil zij haar arbeiders niet eri bloc zien wegiopen, dan een landelijke ge meente, waar men veel minder last heeft van een overspannen arbeids markt. Maar tegelijkertijd moest cle heer Blom goed uegrijpen, dat een mi nister van Binnenlandse Zaken steeds het recht behoudt om een gemeente met het oog op het belang voor het ge hele land tot de orde te roepen. De herhaalde pogingen, die de P.v.d.A. bleef ondernemen, om de minister dit recht te ontfutselen, liepen uit op de mi nisteriële conclusie: wij zijn het nog meer eens geworden, dat wij het sa men niet eens zijn. UTRECHT, 27 april De fluitist Dirk Alma en de claveciniste Leni van der Lee zullén in de komende maanden verschillende uitzendingen verzorger, voor de Radiodiffusion Frangaise. Het „Nederlands Duo", dat in het buiten land sterk do nadruk legt op het pro pageren van de Nederlandse muziek, zal onder meer te Parijs werken van Sybrandus van Noordt. Hendrik Foc- king, Ton de Leeuw, Marius Flothuis en Daniël Ruyneman uitvoeren. DEN HAAG, 27 april De nieuw benoemde secretaris-generaal van de NAVO, mr. D. U. Stikker, is gister avond per trein uit Parijs in Den Haag aangekomen om van gedachten te wisselen met de minister-president en de ministers van Buitenlandse Zaken. Financiën en Defensie. Mr. Stikker zei bij aankomst, dat het doel van zijn bezoek aan Nederland is afscheid nemen als ambassadeur on zijn op wachting bij de Nederlandse regering maken in zijn nieuwe hoedanigheid. Voor de ministersconferentie van Je NAVO te Oslo, die op 8, 9 en 10 mei wordt gehouden, zal ar geen tijd zijn voor bezoeken aan andere hoofdsteden van NAVO-landen, aldus mr. Stikker. Mr. Stikker was vergezeld van jhr. mr. J. A. de Ranitz, die thans op treedt als hoofd van de Nederlandse permanente vertegenwoordiging bij de NAVO. UTRECHT, 27 april De paarden en koeien in de Brabantse gemeente Vierlingsbeek zijn er slechts met veei moeite toe te bewegen, de overweg ir, de spoorlijn Nijmegen-Venlo over te steken. De paarden steigeren en de koeien beginnen angstig te loeien als zij de bewuste overgang naderen. De dienst van het seinwezen van de Nederlandsche Spoorwegen heeft ons naar aanleiding van dit vreemde ver schijnsel meegedeeld, dat het gedrag van de dieren waarschijnlijk wordt veroorzaakt door de spanning die ter plaatse op de spoorstaven staat. Deze bijzondere stroom zet de knipper lichten en automatische bomen in werking zodra er een trein nadert. Men verzekerde ons. dat deze spanning volkomen ongevaarlijk is en dat men sen er niets van voelen. Hetzelfde systeem wordt toegepast bil alle ande re automatisch beveiligde spoorweg- overgangen in ons land. Dat de klacn- ten juist uit Vierlingsbeek komen, schrijft men toe aan de omstandigheid, dat daai vaker dan in andere plaat sen het vee de overweg moet pas seren. BRIAgON, 27 april ve 38-jarige mej. S. Stam uit Amsterdam wordt vermist sinds zij gisteren in de Fran se alpen door een lawine is verrast. Mejuffrouw Stam bevond zich in een gezelschap van dertien, dat een afda ling maakte van de Col du Vallon de Fontenil. Negen leden van deze groep werden door de lawine bedolven, maar een zestal kon spoedig worden bevrijd. Later werd nog het lichaam van een inmiddels omgekomen Belgische deel nemer aan de afdaling gevonden. Be halve mejuffrouw Stam wordt nog een Fransman vermist. Men vreest voor beider leven. De slechte weersom standigheden en een sneeuwlaag van bijna acht meter bemoeilijken het zoe ken door soldaten, gendarmes en berggidsen. 1 Advertentie) (Advertentie) DEN HAAG, 27 april De Tweede Kamer heeft woensdagmiddag het wets ontwerp op net afbetalingsstelsel z.h.st. aangenomen. Vier leden van de V.V.D.-fractie wensten aantekening dat zij tegen zijn. STUKS F I.« ROME, 27 april (KNP) In tegen stelling tot de verwachtingen in Vati caanse kringen schijnt nu meer vast te staan, dat de aangekondigde sociale encycliek van de paus nog niet op 1 mei bekend zal worden gemaakt. Men vermoed dat de grote encycliek ter ge legenheid van de 70ste verjaardag van de publikaiie van „Rerum Novarum eerst in aansluiting op het wereldcon gres van de katholieke arbeiders, da' 14 en 15 mei in Rome gehouden wordt, gepubliceerd zal worden. Dit sluit echter niet uit. dat de ency cliek. waarin de paus onder andere ook de toepassing van de katholieke sociale leer ten behoeve van de jonge volkeren van Afrika en Azië verklaren wil, dc datum van 1 mei draagt, °P welke datum de katholieke Kerk h® feest van Sim Jozef arbeider viert. De oorzaak van de vertraging det publika* tie moei naar alle .vaaischjinHjkheip gezocht worden in hot feit, dat niet tij dig de vertaling in de voornaamste we reldtalen gereed kan z;jn wegens de lengte van de encycliek. De voorbereidende studies voor deze encycliek zijn voornamelijk verricl» door het instituut voor sociale weten* schappen der jezuïeten in Rome. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 27 april - De toelich ting op het Regeringsvoorstel om N®" derland voor 27.74 miljoen dollar te 1*" ten deelnem t in de international® Ontwikkelings Associatie (I.O.A.) volgens de Tweede Kamer onvoldoend® toegelicht. In het voorlopig versla» wordt om een nadere uiteenzetting g®' vraagd, met name over de wjjze, waar op de hlederlandse bijdrage is ber®" kend. Verscheidene leden merken in he* verslag op, dat Nederland onder geed beding mag participeren in een instel ling, welke krediet zou geven aar, In donesië, zolang dit land zich niet on derwerpt aan de regels van debiteuren fatsoen en geen regelingen treft vod* schadeloosstelling van onteigende be zittingen. SCP/t'IIOL, 27 april Bij hun aan komst op Schiphol hebben gistermiddag de Surinaamse minister van Opbouw, dr. ir. F. Essed, en de fractieleider van de Nationale Partij Suriname, de heer J. Pengel, verklaard dat zij van dit be zoek giebruik zullen maken om de stem ming hier te peilen ten aanzien van de in dc tweede helft van mei komende Ronde Tafel Conferentie en om door het opruimen van eventueel bestaande mis- -standen te voorkomen dat de sfeer reeds van tevoren nodeloos zou worden vertroebeld. In hun gezelschap reisde de gevol machtigd minister van Suriname mr. dr. R. H. Pos, die op 8 april als gast van de K.L-M. met de openings vlucht van een DC-8 naar de V/est vertrok. Minister Essed is van mening, dat het voorstel van de Antilliaanse regering om Je conferentie hetzij in Willemstad, het zij in Paramaribo te houden, beschouwd moest worden als een vriendelijke geste en niet als een zaak met principiële kanten. In Suriname bestaat volgens en kele persberichten echter de. voorkeur voor Den Haag. Desgevraagd zetten minister Essed en de neer Pengel eens uiteen, dat Surina me in hoofdzaak de wens tot een gesprek over eventuele wijziging van h _t statuut kenbaar heeft gemaakt, omdat het land in zijn ontwikkeling een stadium heeft bereikt, waarbij het ontbreken van een eigen buitenlandse vertegenwoordiging als een remmende factor wordt gevoeld Daarnaast kan de buitenlandse politiek, die Nederland voert, Suriname „niet he lemaal bevredigen". In dit opzicht refe reerde minister Essed aan de neutrale houding die Nederland in de V.N. ge toond heeft ten aanzien van de Zuid Afrikaanse apartheidspolitiek. „Suriname met zijn heterogene bevolking kan nu eenmaal op dit .unt onmogelijk neutraal zijn," zei hij. „Wij wensen overal waar de menselijke waardigheid in het ge drang komt in de voorste rij te staan om daar tegen op te komen. Wij wensen de apartheidspolitiek krachtig veroor deeld te zien. Toen ik laatst in Ghana aankwam heb ik de grootste moeilijkheid gehad om de regeringsleiders Jaar uit te leggen hoe het mogelijk was, dat wij in de V.N. neutraal waren gebleven. Advertentie) 61 V 3 Drink HeroHero is zo fruitroyaal, Hero Is zuiver en verrukkelijk èn Hero heeft de smaak voor elke smaak. Advertentie) WAAKT GÉZIN .Leeuwenzegels hebben waarde. Vraag uw melkhandelaar een Lecuwenzegel- spaarmapje. BRINKERS' MARGARINE- FABRIEKEN ZOETERMEER BRUSSEL, 26 ipril Euraom heeft, zo deelt zij mee, een belangrijk associatie- contraca gesloten met het Instituut voor toepassing van atoomenergie in de land bouw (Ital) te Wagcningen voor de uit voering van een researchprogram be treffende de toepassingen van de kern energie op landbouwgebied. Het instituut Ital, dat een nauwe samen werking onderhoudt met de landbouw hogeschool te Wagenmgen, ei dat reeds onderzoekingen op dit terrein heeft on dernomen, wordt hierdoor in staal ge steld zijn werkzaamheden uit te breiden en ten behoeve van de gemeenschap een aantal onderzoekingen te bundelen. Het beti effende onderzoek heeft in hel bijzonder betrekking op de uitwerking van bestraling van planten, op het con serveren van levensmiddelen door be straling, en op het gedrag van radio-lso- lopen in de bodem. De uitgaven voor de uitvoering van dit contract, die maximaal 1,5 miljoen emo-rekeneenheden 5.4 miljoen gld. i per jaar bedragen, zullen vooi 2/3 dooi Euratom en voor 1/3 door Ital worden gedragen. Euratoms bijdrage omvat voorts het detacheren van ongeveer de helft van het wetenschappelijk perso neel dat met het onderzoek belast zal worden. Het contract is gesloten vooi de duur van twintig jaar. Een beheerdecomité. bestaande uit drie vertegenwoordigers van Euratom en drie vertegenwoordigers van Ital, is belast met de leiding van uitvoering van het contract. Dit comité vervult bovendien de functie van algemeen raadgevend or gaan van de commissie op het gebied van de toepassing van de kernenergie op de landbouw in de gemeenschap. Het contract laat de mogelijkheid open van afsluiting van subcontracten voor research betreffende bijzondere onder werpen, en van contracten voor onder zoekingswerk in andere lid-staten. Dr ir. De Zeeuw zal als directeur optreden Het contract ligt in het kader van het onderzoekprogramma van Euratom op het gebied van de-biolonie. Op het Ier- rein van de dierkunde heeft Euratom 1 december 1959 c^i associatie-contract voor de tijd van drie jaar gesloten met de Nederlandse centrale organisatie voor toegepast natuurwetenschappelijk onder- DEN HAAG, 26 april De Tweede- Kamerleden Biesheuvel (A.R.), Brou wer (KVP), Den Hartog (VVD), Meilema (CHU) en Vredeling (PvdA) hebben aan de ministers van Buiten landse Zaken, van Justitie en van Landbouw en Visserij schriftelijke vragen gesteld over de affaire-Stal- mann. Zij vragen de ministers op de kortst mogelijke termijn een zo vol ledig mogelijke uiteenzetting te geven van deze zaak, voorzover hun beleid hiermee të maken heeft of heeft ge had. Voorts willen vragenstellers weten of bij deze zaak Nederlanders waren of -in betrokken, die strafbare en/of laakbare handelingen hebben verricht. Tenslotte wordt nog ge vraagd, voorzover op dit ogenblik nog geen nadere bijzonderheden bekend kunnen worden gemaakt, zo spoedig mogelijk aanvullende mededelingen te doen, voorzover dit voor de hand having van de Nederlandse rechtsorde en voor de goede naam van Neder land dienstig is. zoek (TNO), Dez onderzoekingen wor den uitgevoerd in het T.N.O.-laborato- rium te Rijswijk onder leiding van prof. ,1 A. Cohen. Voorts ligt het in de bedoeling van de commissie binnen afzienbare tijd een santai andere contracten te sluiten me: betrekking tot de theoretische biologie de medische biologie en onderzoekingen betreffende chemische beschermingsmid delen tegen straling. In alle delen van de wereld kan men ze aantreffen, de mis sionarissen van Volendammer origine, zo goed als te Volen- iam zelf uiteraard, want hei grote aantal staat er borg voor, iat vrijwel steeds ten minste één met vakantie is. Onder de „verlofgangers 196!' bevindt zich pater Jan Schok ker'A. A., zoon van vader Jan Schokker, die naast deze pater Jan nog een pater Freek heeft, zen pater Klaas, en een pater Dick. Dit eervolle kwartet van de familie Schokker groeide op, tarnen met nog twee broers en zeven zusters in een kleine één kamer-woning in de knusse Vis sersstraat, pal achter de kerk. In een gezin van dertien kin deren is een straffe hand van node, allicht, maar vader Jan legde nimmer één der zijnen over de knie om hem. per vlakke hand op de onderkant tot de orde te roepen, laat staan, dat hij ter verhoging van het effect een roede gebruikte. Dit moge een wat vreemde aanloop zijn om speciaal pater ■Tan Schokker in dc belangstel ling te brengen, doch het waar om ervan wordt wellicht duide lijk bij de wetenschap, dat pater Jan in zijn missie te Porirna East., een plaatsje bij Wellington in Nieuw Zeeland, ter verkrijging van ae bevoegdheid om te doceren aan een nieuw op te richten High School een proefschrift schreef, en daarvoor als onderwerp koos: ..Het straffen f'<in kinderen" Hij trekt daarin speciaal van leer tegen de gewoonte aldaar om kinderen in het gareel te brengen door het gebruik, van. zoals 'l® „marteltuig" daar heet, de „strap", een riempje De ..strap" wordt niet al leen thuis doch ook op de scholen „ingezet" als „het middel" der pedagogie; waardij het aantal meppenwordt afgemeten naar de grootte van he1 vergrijp. Pater Jan Schokker, die thans 39 jaar oud is, en op 16 iarior leeft1!" zijn baantje als knecht bij „Hein de Pakker" er aan gaf. om in Bo.rtei b'j de paters Assumptionistev te aaan studeren, is nu de eerste nater van zij" orde in Nieuw Zeeland, die zich „Master degree of education" man voetven Maar zijn proefschrift heeft sensatie verwekt onder de Nieuw Zeelanders die menen zonder de „strap" de orde niet te kunnen handhaven Pater Jan glimlacht maar wat, en denkt aan vader Jan, die zijn talrijk kroost rustig aankon met een bestraffend optrekken van zijn ruige wenk' brouwen, en hoogstens het heffen van een dreinende vinger. Ten bewijze van het feit. dat de „strap" in dp praktijk zeker niet altijd zijn doel raakt, figuurlijk dan. voert pater Schokker aan. dat jongens oV de High School het aantal ontvangen slagen registreren op hun broekriem- Zo kennen ze op het einde van het trimester de recordhouderdie als de meest stoere jongen met de borst vooruit kan lopen, en wordt geado reerd door de minder met slagen bedeelden Het is zelfs zo. dat men b''.[ nr expres op aan stuurt om voor de ..strap" in aanmerking te komen fk- ter verhoping van de. „kampioenskansen"! Een lezing van vater Schokker no ren bijeenkomst van de irrlrn dc' Catholic Women's Leaoue in Up per Hut over zijn geliefde onderwerp onder cle dames het effect alsof de vloer langzaam maar zeker onder hc" wegzakte Pij de rondvraag ondervond de pater evenwel, veel bijval tif" de dames. Op de nieuw op te richten High School in Nieuw 7cel""d wit'rn dc. paters Assumptionisten van het gebruik van de .strap' beslist niet hnre" En dat is iets revolutionairs! Dat is zóiets In de ogen der Nieuw. "Zeelander* als de duivel nu maar meteen vaste voet aan de grond even Persoon'*' rontact. zo menen de paters, zal de ieucd daar zover hvPVr)en riet straffen met de „strap" niet nodig zat zijn op hun set nol. en dan de bisschop staat geheel achter het nieuwe streven Door vier jaren van studie aan de universiteit van Wellington en het behalen van de .Master degree of education" zal pater Schokker nu ondC' wijs mogen geven aan middelbare scholen, en zelfs aan de nnivers i'dlt e" wel in de psychologie, pedagogie en de talen Frans. (Juits en Enacts Pater Schokker is d.an nu voor een iaartje in het vaderlanden om tuist te zijn. in het ..vaderlandje van 'in? vaderland' VnWw en vinden prompt op zondagmiddag bij de wedstrijden i'-ui »<>n -<e.,;''M „Volendatn' ook als dit buiten de grens van zijn „vaderlandje" speelt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4