Sierra Leone, een West-Afrikaanse Zwarte kolonisten vonden er een toevluchtsoord nieuwe staat i Zo'n heerlijke reep cadeau KWATTA l voor 10 Kwatta-soldaatjes Dr. Luning Prak s acties niet tegen planologie? Wedgwood Berm zet strijd om Lagerhuiszetel voort Kritiek van Spaarbankbond op concurrentie van R.P.S. - te - beschrijven - lekkere pepermunt LONDENSE BRIEF w D Scholenbouw-beperking heeft ernstig gevolg Verzachting ministeriële maat regelen dringend bepleit I Datcopy BOSCH ENGELS GEBIED WORDT ONAFHANKELIJK Met kunt u alle kanten uit AAELK Onthullende discussies in Bergen op Zoom Britse regering stelt gemengde commissie van onderzoek in Hogere besparingen in 1960 door loonstijgingen Interpellatie in Haarlemse Raad Nog 20 mille voor Hïldehrand-monu- ment gevoteerd RANDSTAD EN PROVINCIE DE WEERBARSTIGE BURGGRAAF Minderjarig meisje in België aangehouden I Geen zeewolf zonder venkel Basils daktuin I Belinda sist V B DONDERDAG 27 APRIL 1961 (Van een redacteur) Vandaag wordt een nieuwe kroon gezet op het werk van de Britse dekolonisatiepoli tiek in West-Afrika. In Free town, de stad die trots kan gaan op het bezit van de mooiste na tuurlijke haven van de wereld, wordt druk feest gevierd omdat Sierra Leone, het Engelse over zeese gebiedsdeel waarvan Free town de hoofdstad is, de onafhan kelijkheid bereikt. De Hertog van Kent, als speciale vertegenwoordi ger van koningin Elizabeth, woont de plechtige overdracht van de soevereiniteit en de daarop vol gende onafhankelijkheidsfeesten bij. Hij is, als iedere Brit, een wel kome gast in het land en dat be wijst weer eens temeer dat de En gelsen gewiekste kolonialisten zijn, die zich als politici op tijd uit een land weten terug te trekken om er als vrienden en handelaren met veel plezier te blijven. Snelcopïe? Bel gerust 02955-3894 wij komen gaarne vrijblijvend demonstreren o gezond en lekker Elastisch rijden bougies fhermneiastiC In Haarlemse raad GESELECTEERD FONDSENBEZIT NEDERLANDSCHE FONDSEN MIJ. ik. Sierra Leone is, na Ghana in 1957 en Nigerië in 1960 het derde Britse gebied in West-Afrika dat volledig zelfbestuur krijgt. En natuurlijk heeft minister-presi dent Sir Milton Margai, sprekend namens zijn volk, al maanden geleden te kennen gegeven dat Sierra Leone lid zal worden van het Gemenebest. Men hoeft niet eens een fervente be wonderaar van het Britse imperiale ver leden te zijn, om te kunnen toegeven, dat de rol die de Engelsen bijna twee eeuwen lang hebben gespeeld in dit klei ne land (ongeveer zo groot als Ierland) aan Afrika's westkust in hoge mate eer vol is. De geschiedenis van Sierra Leone, en met name van de nederzetting Free town, gaat terug tot 1772 toen de beroem de Lord Chief Justice of England, Lord Mansfield, aan de gevluchte negerslaaf James Somerset in Londen met de vol gende woorden zijn vrijheid als mense lijk wezen schonk: „Slavernij kan in Engeland nooit bestaan. Wij kennen dat systeem hier niet en onze wet zal het nooit erken nen ook. Zodra een slaaf, wie hij ook is, zijn voeten neerzet op Engelse grond, is hij een vrij man." Die woorden maakten indruk in de wereld van toen. De scheepsarts Henry Smeatham, die al heel wat van de wereld had gezien, lanceerde daarop het idee aan de westkust van Afrika een nederzetting te bouwen voor in Enge land vrijgeworden negerslaven. De filan troop Granville Sharp vond dat een ge weldig plan en hij gaf er onmiddellijk gestalte aan. Hij wist er de regering warm voor te krijgen en in 1786 was men zover dat het eérste schip met bestem ming Sierra Leone, met vierhonderd Afrikanen aan boord, de monding van de Theems kon verlaten. De Engelse regering betaalde alle kosten. Onder leiding van een handjevol blanken ves tigden de .kolonisten" zich op een klein schiereiland, dat in 1460 al was ontdekt door de Portugese zeevaarder Pedro da Cintra. Da Cintra werd getroffen door (Advertentie) Verkoopkantoor voor Rotterdam e.o. NOTEBOOM'S Handelsonderneming Coolsingel 10, Rotterdam Tel. 010-121232 SIERRA LEONE Makeni 0Marampa Ftenderjb •Kenema S.Leorve AHanHsche| Oceaan Diamant gg IJzer Chroom (Advertentie) de prachtige natuurlijke haven die hier lag en hij ging er voor korte Ujd aan land. Zijn mannen noemden de plaats Sierra Leone, Leeuwengebergte, omdat naar zij zeiden het rollen van de donder verschrikkelijk was op de top Van de drie hoge rotsen die hier oprijzen vanuit de zee en die de haven omzomen alsof ze er speciaal voor gemaakt zijn. De Afrikaanse en Europese landver huizers kochten, zo melden de oude boeken, een paar stukken land van ko ning Naimbana, de vorst van de Temne- stam, die deze streek bewoonde. Z(j be taalden hem met „rum, musketten en een geborduurd vest", maar niettemin veroorzaakten de Terrine-negers in de eerste jaren nog vee', last. In 1808 werd Freetown, zoals de kolo nisten hun nederzetting in 1792 hadden genoemd, een officiële Britse kolonie, maar het zou nog bijna een eeuw duren voordat de grenzen van de huidige staat Sierra Leone werden afgebakend. In 1898 werden drie grotere, achter de stad lig gende gebieden als Noord-, Zuidwest- en Zuidoostprovincie onder de macht van de Britse troon geplaatst. In 1924 kwa men de drie provincies samen met Free town onder één administratieve noemer. Een grote verscheidenheid van verschil lende stammen, die nu nog elk bestaan, moest leren op de een of andere manier harmonieus met elkaar samen te leven, wat uiteraard dikwijls tot grote moei lijkheden aanleiding heeft gegeven. De deskundigen van het Britse mi nisterie an koloniën zeggen dat de natie Sierra Leone géén fictie is en men kan alleen maar hopen dat zy het gelijk aan hun kant hebben. In ieder geval, een volmaakte democra tie is Sierra Leone nog lang niet, want hoe moet men anders verklaren, dat op last van eerste minister Margai tientallen leden van de oppositionele „Volkspartij (al People's Congress) in de laatste weken voor de onafhan kelijkheid In de gevangenis zjjn yer- dwenen? Is sir Milton in dit opzicht in de leer gegaan bij Kwame Nkroe- ma, die ook zijn halve oppositie in de gevangenis heeft zitten? Sierra Leone, waar de 240.000 Inwo ners leven van industrie, mijnbouw, kof fieplantages en de verbouw van cacao, mag ook in de toekomst rekenen op grote leningen uit de Engelse schatkist om de verdere industrialise-ing ter hand te nemen, wegen en spoorwegen te bou wen en waterstaatkundige werken uit te voeren. De Engelsen zfin trots op hun geschiedenis in dit deel van Afrika en de minister voor de koloniën, Macleod, wiens taak in Sierra Leone nu wordt overgenomen door de minister voor ge menebestbetrekkingen, Duncan Sandys heeft bp verschillende gelegenheden al laten weten, dat zijn land bereid is deze rol te blijven spelen, ook al vieren de Afrikanen in Freetown en de andere delen van het land vandaag het grootse feest van hun onafhankelijkheid. Kies bij Uw winkelier uit: melk, puur, hazelnoot, pinda, mokka en Biskic (20 ct) BERGEN OP ZOOM, 27 april Dr. J. Luning Prak, die op verzoek van de St. Adelbertvereniging in Bergen op Zoom gisteravond een inleiding hield over de randstad en provincie heeft zich geconfronteerd gezien met een planologisch verweer, waartegen hij niet opgewassen bleek te zijn. Na dat h(j was uitgenodigd zijn oordeel te geven over de uitbreiding van de geografische en economische voorde len van het Rotterdamse gebied Noord west-Brabant moest hij aan het einde van de discussie bekennen, dat hij van het streekplan geen studie had ge maakt. Ir. Van Meel van de P.P.D-Noord- Brabant dwong dr. Luning Prak in een knap betoog tot de erkenning, dat zijn bezwarende acties tegen de Nederland se planologie voor het grootste deel niet tegen de echte planologie zijn ge richt, maar veel meer tegen de politiek- economische strevingen,die planologisch worden geconcretiseerd. Ir. Van Meel verzocht dr. Luning Prak zön generalisaties te staken en hij nodigde hem zelfs uit een even fer vent voorstander te worden, niet van de geforceerde decentralisatie naar ex centrische gebieden, maar van de na tuurlijke en spontane expansie naar die gebieden, welke daarvoor de potentiële voorwaarden bezitten, b.v. West-Bra bant. Dr. Lunig Prak ging op de kern van het betoog van de heer Lockerfeer niet in en gal' aan burgemeester Hermans ook niet het passende antwoord op diens stellingen en moest tenslotte aan ir. Van Meel bekennen, dat hij over het Kreekrakplan niets kon zeggen, omdat hjj er geen studies van heeft gemaakt. Dat was voor ir. Sarolea, die de büeen- komst leidde, aanleiding om overigens in alle vriendeiykheid te zeggen, dat hu dr. Luning Prak graag de door hem gevraagde paar jaren voor de bestude ring ervan wil geven en hy hoopt, dat wanneer hij dan in Bergen_ op Zoom weer „examen" zou doen, hy beter zou slagen dan woensdagavond het geval is geweest. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 27 april In Bristol is een enigszins zonderlinge en zeer ongewone verkiezingscampagne begonnen. De Lagerhuiszetel voor Bristol is vrijgeko men. Het overlijden van burggraaf Stansgate had n.l. tol gevolg, dat diens zoon, Anthony Wedgwood Benn, parle mentair vertegenwoordiger voor Bristol niet slechts zijn vader opvolgde in diens adellijke rang maar ook (lat lm automatisch zittingsrecht verwierf in het Hogerhuis en tegelijkertijd zijn ze tel in het Lagerhuis verloor. De hegr Benn evenwel is een weerbarstig burg graaf en weigert zich neer te leggen bij de feiten. Hjj heeft zich kandidaat laten stellen (Advertentie) (Advertentie.) llllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIinlIllllllllllllllK BRUSSEL, 26 april De Belgische rijkswacht heeft een zeventienjarig Ne derlands meisje uit Sittard, dat sinds no vember van vorig jaar werd vermist aangehouden en ter beschikking gesteld van de Nederlandse politie. Zij was fa november vorig jaar van haar ouders weggelopen en gevlucht met een 23-ja- rige jongeman, die in een woonwagen ln Sittard verbleef. Beiden zijn aange troffen in een woonwagenkamp in Gent. De man wordt ervan beschuldigd een minderjarige te hebben ontvoerd. Ook hij is aan de Naderlandse poliUe over- bijzonder soort kruizemunt gedragen. 1 dat. fijngewreven tussen ij hebben een Cyprio tische vriend die Tony heet. Hij weet dat wij weten, dat hij helemaal niet Tony heet maar Charalambos. Doch hij is hoofdkellner van een Londens restaurant en hij heeft ons eens verteld, dat als een Engelsman goed eten wil en hij moet begin nen met tegen de hoofd kellner Charalambos te zeggen, de eetlust dreigt verloren te gaan Daarom heet Charalambos Tony. De vorige week belde Tony op en zei: „Ik heb iets voor je." Hij gaf geen bij zonderheden en wij repten ons naar zijn inrichting. Wat hij voor ons had was een loup-de-mer, een zeewolf of zeebaars, afkomstig uit de Middellandse Zee, Wij haalden de vis af op zaterdag en gingen der halve op zondag na de kerk naar het stamcafeetje van onze vriend Basil in Zuid Kensington. Want als je je te buiten wilt gaan aan Middellandse Zee-baars, kom niet ver zonder venkel. ~De beste venkel is wilde venkel. En onze bejaarde vriend (Britse) Basil gaat eens per jaar naar de Ma ritime Alpen en vergaart er wilde venkel, welke hij droogt en mee naar huis neemt. Basil, die de zeventig nadert, was eens in de wijnhandel. Maar sedert een jaar of tien is hij werk zaam in een aanverwante industrie. Hij handelt in roodkoperen keukenpannen. Er zijn geen mooiere ...pan nen in geheel Brittannië dan de pannen van Basil. Wij vonden Basil in zijn stam café met zijn vrouw Bar bara. Barbara is gek op lekker eten cn Basil is gek op koken. Het is een heel gelukkig huwelijk. „Basil," zo zeiden wij nadat wij hem in het bezit hadden gesteld van een glas wijn, ik heb een loup-de-mer." '.Hoewel vraag je ervoor?" zei Basil. „Niet te koop," zeiden wij. „Je wilt natuur lijk venkel hebben," zei Basil Wij knikten en Basil ging heen. Hij heeft vele van zijn meer ernstige levensvraagstukken opge lost met verbluffende een voud. Hü verlaat zijn stam café door de achterdeur, schrijdt over een afstand van enkele meters door de achterhof. en gaat zijn eigen huis binnen, even- eens door de achterhof Basil heeft nog een ander dringend vraagstuk opge lost, en wij zijn een van de weinige inwoners van Lon den die het geheim kennen. Basils huis heeft een plat dak. Hierop heeft hij een daktuin geplant, welke on zichtbaar is van de straat. Maar in zijn daktuin groeien geen bloemen. Er groeien alleen maar, in de open lucht of onder glas, kruiden, dille en bieslook en pieterselie en tijm en marjo lein en dragon en een muimining aphne en Cynthia tra- zingen: „Bonekruid, Basili- hun echtge duim en wijsvinger, de keuken vult met een culi naire wierookgeur die noodt tot zingen. Basil kwam terug met de venkel welke wij dankbaar in ontvangst namen. Hij straalde een beetje en sprak tot Barbara de ietwat geheim zinnige woorden: „Wij zijn nog steeds opgeheven." „Wat bedoel je?" vroegen wij. „Wel," antwoordde Basil, „je weet dat het vandaag volks- tellingsdag is in heel Brittan nië." Ieder huishuurder of huiseigenaar wordt geacht om op een bij hem bezorgd invulformulier de namen en bijzonderheden op te geven van alle personen die op deze dag de nacht doorbrengen in hun huis. Maar ze heb ben ons vergeten. Wij hebben geen formulier ontvangen en wij nemen aan dat wij op geheven zijn." „Maar in de krant stond," zeiden wij, dat indien iemand geen formulier had ontvangen tengevolge van een vergis sing, hij een formulier moet aanvragen." „Geen kwestie van," zei Basil, „als ze ons werkelijk opgeheven heb ben zijn wij de laatste om er de aandacht op te vesti gen. Het geeft je een ge voel van bevrijding. A.s Parbara en ik morgen door de straat gaan in opgeheven staat, zijn wij gelukkiger dan voorheen." dén met noten, een jockey en een kunstschilder, het stamcafé binnen. „Basil," zei Cynthia, „als je mij een beetje van je kruizemunt geeft, krijg je van mij basi licum." Basil ging heen met een boos gezicht, door de achterhof. De boosheid wps alleen begrijpelijk voor in gewijden. Als je houdt van koken en je verbouwt ie eigen kruiden en je heet Basil, dan spreekt het van zelf dat je ook je eigen basilicum of koningskruid kweekt. Maar ofschoon Basil een naamgenoot is van het edele koningskruid, is het herr. niet gelukt ooit zijn basilicum te kweken. Cynthia evenwel behoeft slechts smachtend te kijken naar een plekje grond en aanstonds schiet het koningskruid over. dadig uit de aarde. Dat is iets dat Basil niet kan vergeven. Toen hij terugkwam (door de achterdeur) overhandigde nij de kruizemunt aan Cynthia en zei: „Women!" Het klonk als een scheldwoord. Kort hierop kwamen Heather en Lavender met mannelijk bijbehoren het zondagscafé binnen, en wij beseften dat ons bestaan plotseling vol was met krui den en bloemen. En in ons binnenste begon het te n ....kruiden op het dak. cum, Heather, Lavender, Cynthia, Daphne van de Lau rieren, Kathleen Mavour- neen, Barbara de Buiten landse." En wij bedachten eensklaps dat het volkstel lingsdag was. en dat dit ver klaarde waarom bloemen en kruiden met schone namen het stamcafé van Basil vul den. Maar het perk was niet vol. Er ontbrak een bloem. Op dat ogenblik trad het ontbrekende binnen, Daisy de madelief met haar man, die Ebenezer heet ofwel Steen der Hulpe. En toen kwam Daisy's zuster, Belinda binnen en trad op ons toe en siste ons toe: „Slang" En zij meende het een klein beetje. Want Belinda weet, dat namen ons boeien en zij vroeg ons eens wat haar naam be tekende. Wij zochten het op en deelden haar met grote vreugde mede dat Belinda afkomstig was van de Oud Hoogduitse naam Betlindis. En dat maakte Belinda kwaad, want zij heeft iets tegen Duitsers. „En wat be tekent het?" vroeg zij ons nors. „Belinda," hadden wij geantwoord, „niemand weet wat het eerste deel van de naam Betlindis betekende. Waarschijnlijk iets heel ergs waarover men liever heeft gezwegen. Maar het laatste deel van je naam betekent „slang". Vandaar dat Belinda nog heden tegen ons sist. Maar ze meent het niet zo kwaad. En wij hebben de volgende dag een beetje vreugde in haar leven pro- oeren te brengen. Wij belden haar op en zeiden „Goeden morgen, Belinda," „Slang!" siste Belinda. „Het kan altijd nog erger, Belinda," zeiden wij. „Wat kan nog erger?" vroeg onze vriendin. „Nou," zeiden wij, „niemand heet graag Belinda, vanwege de slangen en zo. Maar het kan nog veel erger. Heb je van morgen je krant gelezen?'' „Natuurlijk niet," antwoordde Belinda, „wie leest er nu kranten?" „Je hebt gelijk, Belinda," zeiden wij. „Maar je 'v bt heus iets gemist. In de volkstelling van gisteren is er iemand meegeteld die Narasimhachari Santhanago- palan heet. En jij heet welis. waar Belinda, maar jy bent zesentwintig en je kunt er tegen." „Tweeëntwintig," corrigeerde ons Belinda. „Zoals je wilt, Belinda. Maar het schaap dat met die lange naam door het leven moet gaan is pas drie maan den oud," zeiden wij. „Mis schien wordt hij wel zeven tig. Jij hebt tenminste zesentwintig jaar achter de rug." „Slang!" siste Belinda en brak het gesprek af. DAAN VAN DER VAT AMERSFOORT, 27 april Hoewel het absolute peil der besparingen bij de spaarbank in 1960 (rond 1.000 min te gen rond 1.070 min. in 1959) is over troffen, geeft het relatieve aandeel der spaarbankbesparingen in de totale na tionale besparingen een lichte daling te zien. In 1959 en in 1960 bedroegen de nationale besparingen resp. 7,92 mil jard en 9,15 miljard. De spaarbank besparingen leverden hiervan respec- tievehjk 13,5 pet. en 12 pet. Van het totale inlegexcedent bü de spaarban ken ad 1100 miljoen liep 30,5 pet. (1959: 28,6 pet) via de plaatselijke spaarbanken, die onder toezicht staan van de Nederlandse Spaarbankbond. Het inleggerstegoed by deze spaar banken nam in 1960 toe met het nog nimmer tevoren bereikte bedrag van 336 miljoen; per ultimo 1960 bedroeg het tegoed 2841 miljoen. Het aantal ingeschreven spaarders steeg met 175.000 tot 3.535.000. In hoeverre de activiteit der handels banken heeft geleid tot onttrekking van spaargelden aan andere spaarinstellin- gen valt niet statistisch waar te ne men, al lijkt dit wel aannemelijk. De Nederlandse Spaarbankbond zou het onjuist achten indien de R.P.S. in staat worden gesteld op spaar rekeningen met langere opzeggings termijn een hogere rente te vergoe den en dat nog wel in een tijd waarin (Advertentie) - W SI ER LE COGNAC DE NAPOLÉON IMP. OUD HAARLEM HOFLEVERANCIER de rente gestadig daalt. De van zaken bü de R.I gang P.S. in 1960 wUst er in niets op dat deze instelling zou achterbleven in het aantrekken van nieuwe besparingen. Van de traditio nele spaarinstellingen heeft de R.P.S. in 1960 haar excedent het sterkst zien groeien. ,,In het algemeen gesproken is het dus niet aan te nemen dat de R.P.S. nadeel heeft ondervonden van het op treden der handelsbanken. Bovendien verkeert de R.P.S. toch reeds in een geprivilegieerde positie,doordat zij ge bruik kan maken van meer dan 2.000 postkantoren waarvoor slechts een kos tenvergoeding wordt betaald van 3 miljoen." Tenslotte kan men, aldus de Neder landse Spaarbankbond, nog de vraag stellen of het op de weg van een rijks instelling ligt voorop te gaan ten aan zien van de te vergoeden rente, nu er zoveel particuliere instellingen zün aan wie men met gerustheid zijn spaargeld kan toevertrouwen. „Het is niet duide lijk waarom een overheidsinstelling in concurrentie zou moeten treden met de bestaande, aan het particuliere initia tief ontsproten, instellingen." Het verslag besteedt ook aandacht aan de recente ontwikkeling van het sparen door werknemers met mede werking van de bedreven. Vooropge steld dient te worden, aldus de bond, dat de deelneming aan dergeiyke rege lingen vrüwiüig dient te zijn. Slechts een beperking lijkt op haar plaats, n.l. dat aan zeer jeugdige werknemers on der bepaalde omstandigheden de ver plichting zou kunnen worden opgelegd een deel van het loon te besparen. Dit kan een gunstige invloed hebben op hun bestedingspatroon. Voorlopig is de omvang van het bedrijfssparen nog be trekkelijk gering. Echter mag een groeiende belangstelling voor deze spaarvorm worden verwacht. De in het verslag verstrekte cyfers hebben, indien niet uitdrukkelijk anders vermeld, betrekking op alle plaatselij ke spaarbanken in Nederland, t.w. 247 spaarbanken aangesloten by de Neder landse spaarbankbond en 16 spaarban ken geen lid van de bond. Beide cate gorieën worden evenwel, opgrond van de wet toezicht kredietwezen, door de bond gecontroleerd. Het totale tegoed bij de bondsspaar banken bedroeg aan het einde van het verslagjaar 2783,5 miljoen. Het tegoed bij de niet-aangesloten plaatseiyke spaarbanken beliep 57,9 miljoen (1959 2454 min., resp. 51,4 min.) Per 1 april 1961 waren de tegoeden opgelopen tot 2893 miljoen resp. 58,7 miljoen. voor zijn oude Lagerhuiszetel, ofschoon hy weet dat hij, indien hij de meerder heid zou behalen, niet opnieuw zitting kan ne:nen in het Lagerhuis, want En gelse edellieden zijn, evenals geestelij ken van de staatskerk, misdadigers en krankzinnigen, uitgesloten van het lid maatschap van het Lagerhuis. indien de heer Benn derhalve wint, zouden er nieuwe verkiezingen moeten worden gehouden of de zetel zou wor den toegewezen aan de kandidaat met op een na het hoogste aantal stemmen. De campagne van Wedgwood Benn geniet de officiële steun van de Labour- partij, die nog steeds hoopt op een heer lijke dag het Hogerhuis de nek te kun nen omdraaien. Maar het lijkt er nu op, dat de re gering van de campagne ten gunste van de heer Benn gebruik heeft ge maakt om Labour de wind uit de zei len te nemen. Gisteren maakte zij be kend in zowel het Hogerhuis als het La gerhuis, dat zü van plan is een gemeng de commissie van leden van beide hui zen te benoemen. Deze commissie zal tot taak hebben een onderzoek in te stellen naar drie punten: de samenstelling van het Ho gerhuis; de wenselijkheid om edellieden de kans te bieden zich kandidaat te stellen voor het Lagerhuis alsmede de kans om afstand te doen van hun adel lijke rang; en de vraag of het wense lijk is de leden van het Hogerhuis (die tot heden alleen maar presentiegeld ontvangen van iets meer dan f 30 per bögewoonde zitting) een honorarium tfe geven. Ogenschijnlijk heeft derhalve cie campagne voor de hardnekkige Wedg wood Benn succes opgeleverd voor hem en zijn party. Maar de werkeiykheid is anders. Indien Gaitskell zich nn genoopt ziet toe te staan, dat leden van zün partij zitting nemen in de commissie en dit lijkt waarschijnlijk zullen do eventuele aanbevelingen van de com missie eerder het voortbestaan van het Hogerhuis bestendigen dan bekorten. De commissie heeft niet de opdracht zich tai te laten met de bevoegdheden van het Hogerhuis. Indien de commissie tot de conclusie zou komen dat de actieve leden van het Hogerhuis een salaris behoren te ontvangen, wordt de mogeiykheid ge opend om het aantal leden van Labour in het Hogerhuis te vergroten. Heden kunnen zich vele socialistische leden van het Lagerhuis niet veroorloven zich te laten veredelen en zich „om hoog te laten schoppen" naar het Ho gerhuis, aangezien zjj hun Lagerhuissa- laris van 17.500 per jaar zouden moe ten prijsgeven. (Advertentie) HAARLEM, 27 april Gistermid dag is in de Haarlemse gemeente raad een interpellatie gehouden over de gevolgen van de jongste maatre gelen van minister Van Aartsen, on der meer ter beperking van de scho lenbouw. Tijdens dit debat heeft de wethouder van onderwyszaken, de heer D. J. A. Geluk, meegedeeld, dat verschillende scholen komend jaar leerlingen zullen moeten afwijzen, wanneer bepaalde bouwplannen niet tydig verwezenlijkt kunnen worden. Door het ryksgoedkeuringsstelsei nu ook uit te breiden tot werken van tien tot honderduizend gulden, heeft de regering ongetwijfeld een vertra ging op het oog en voor de scholen betekent dit altyd een verlies van minstens een vol schooljaar. Drie middelbare scholen, een buiten gewone nijverheidsschool en drie lagere scholen moeten per 1 september nood zakelijk uitbreiden, omdat er in de om geving geen aanvullende ruimte be schikbaar is. De plannen zijn gereed, maar nu moet er plotseling een rijks- goedkeuring worden aangevraagd. Bo vendien zijn er nog vele andere uit breidingen en andere voorzieningen no dig, die evenwel niet zo urgent zijn. Wethouder Geluk sprak tenslotte de vrees uit, dat nu de minister de indus triële bouw heeft uitgebreid, juist in het gebied rond het Noordzeekanaal een nog grotere spanning op de bouw markt zal ontstaan, zodat de scholen bouw ook daardoor in het gedrang zal komen. Via de Vereniging van Neder landse Gemeenten zal Haarlem trach ten de getroffen maatregelen verzacht te lcrygen. Bovendien zal het gemeente bestuur de minister vragen Haarlem in eenzelfde uitzonderingspositie te plaatsen als Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, die voor bouwkundige wer ken van tussen 10.000 en 100.000 geen rjjksgoedkeuring behoeven aan te vragen. afgestemd op hel hedendaagse verkeer Alleenvert. N.V. Willem van Rijn Am»terdam-W. - Postbus 8005 HAARLEM, 27 april Met twintig tegen zeventien stemmen heeft de Haarlemse raad op het nippertje gister middag nog eens 20.000 gevoteerd voor het plaatsen van het Hildebrand' monument. Verleden jaar mei had de raad voor dit doel reeds 137.000 ge voteerd. Door de hoge eisen echter, itae prof. Jan Bronner stelde hjj het detail' leren van het plaatsingsontwerp, waren de kosten voortdurend gestegen. De raad wilde, dat er nu eindelijk maaF eens een eind kwam aan de trieste ge' schiedenis van het monument, die n" reeds bijna vijftig jaar duurt. De K.V.P.-fractie verklaarde zelfs, dat zij tegen zou stemmen omdat voor de verleden jaar ter beschikking ge" stelde 137.000 het monument gemak kelijk geplaatst had kunnen worden- De professor komt echter telkens met nieuwe eisen, zei men. En het >s do* helemaal niet zeker, dat dit definitie! het einde is. Zelfs vóórstemmers ver klaarden, dat zy er wel 20.000 voor over hadden als men nu helemaal van het geval af zou zijn. B. en W. lien?11 aan het begin van het debat een ver klaring van prof. Bronner voorlezen, waarin deze mededeelde, dat nu op all® punten overeenstemming was bereikt en dat het monument voor het gevo teerde bedrag van 157.000 geplaatst kon worden. (Advertentie) 1 MET EEN AANDEEL NEEMT U DEEL IN CA. 90 GROTE NED. ONDER NEMINGEN. DIVIDEND 1960: (1% WAARVAN S IN AANDELEN. COUPURES -VAN 110.- PRIJS THANS f.133." vraagt folder bij uw binkier of commissionair

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 6