De Gaulle begint zuiveringsactie Absolute macht voorlopig nog bij Franse president Zuidelijke rel rond halve tv-uitzending interland Q^ogdB zuMmvtóm BETERE CONVENTIONELE BEWAPENING BEPLEIT ABISBN Kazen uit en fietsparapluie voor Nederland Plastic melkleiding Koperen lyceumfeest normale nacht voor parijzenaars Generaal Challe in staat van beschuldiging Straatsburg wil politiek overleg Toch weer strijd in LAOS Russische filmer krijgt vijf jaar Tegen Frenzel 15 jaar geëist Protestmars in Maastricht Bevorderingsregeling officieren onbevredigend geacht N üTROMA taktvolle I twee-takt rijders Esso 2-T motor oil Actrice verbrand SPAAR VEEL AAR STORM VAN VERONTWAARDIGING Morgen maakt moeder iets heel lekkers... met Californische pruimen! i* DISCUSSIE IN SENAAT mmi gevitaliseerd V B DONDERDAG 27 APRIL 1961 (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 27 april Voor het eerst sedert zaterdag jl. zijn de Parijzenaars gisteren weer gerust en ontspannen de nacht kunnen ingaan, een normale nacht. Wel iswaar met ex-generaal Challe, chef van de roemloos ten onder gegane opstand te Algiers, in hun midden. Sinds half zeven gister avond is hij opgesloten in de ge vangenis van de Santé. Hij moet gisteren voormiddag, onder nog niet precies bekend geworden om standigheden, gevangen zijn ge nomen in Algiers. V/AA.KUW 5PAAR: PoTEN OW KPFFIE- poTC,AMEN GAAN de: koffiemelk. VAN N UTRI CIA vÉ-EL.'Z-UINIGEP- in R ÉT" GEBRP1 EN VÉÉL L.E-KJ<LPPeR Kq fkiel Prestigewinst Atmosfeer gezuiverd gebruiken Zelfmengend Beperkt slijtagè tot minimum Voorkomt lagercorrosie Ideaal voor alle typen 2-takt motoren Verkrijgbaar in bussen van f */4 en 1 liter Het klaargemaakte produkt van ESSO benzine en 2-T Motor Oil WASHINGTON, 27 april (Rtr.) Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft mee gedeeld, dat de Verenigde Staten de regeringstroepen in Laos zul len blijven bevoorraden om deze in staat te stellen het hoofd te bieden aan de opstandelingen. Volgens de woordvoerder van het ministerie hebben de „communis tische" troepen dinsdag op ver schillende fronten hun offensief voortgezet, ondanks het feit dat de regering in Vientiane het voor stel om het vuren te staken heeft aanvaard. De Amerikaanse mili taire adviseurs zullen in frontli nies blijven om de regeringstroe pen te adviseren. Discriminatie PAGINA 7 Dat wordt smullen, warit zij maakt er zulke lekkere toetjes mee. Gezonde toetjes ook. Want in zongerijpte, beste Californische prui men zit heel veel dat goed is voor klein en groot! Daarom geeft moeder zo vaak Califor nische pruimen. kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! Sf-ZIET U? ALLÉÉN SI-SI IS OOOR VERSE oogst GEVITALISEERDI An-naS Ceri-Se Cas-Si Postverkeer met Algerije weer mogelijk Het vliegtuig, waarmee hij op trans- Port was gesteld naar Parijs, arriveer de om half zes op het militaire vlieg veld van Villacoublay. De ex-generaal Werd allereerst naar de infirmerie van "et vliegveld gebracht, naar het offi cieel heette, omdat hij, struikelend bij "et afdalen uit het toestel, letsel had opgelopen. Een gerucht wil, dat hij in "et vliegtuig een poging zou hebben ge daan zich van het leven te beroven. Na het korte oponthoud op de zieken- Post werd de ex-generaal, die in burger was en er bleek en ontdaan uit- 7,ag, per gevangeniswagen, voorafge gaan door vier gemotoriseerde agenten, "aar de Santé gereden, waar tientallen journalisten, filmers en fotografen en enkele honderden nieuwsgierigen voor de poort zijn aankomst .hadden afge wacht. Uit de menigte werd geroepen ■>A mort". In de loop van de avond, zo is voorts vernomen, is de vice-deken van het parijse korps van rechters van instruc tie, Thérat, ex-generaal Challe in de Santé op de hoogte komen stellen van de hem betreffende akte van beschul diging, die gebaseerd is op de artike len 90, 91 en 99 van het Wetboek van Strafrecht. De beschuldiging behelst o.m. organisatie van een gewapende opstand", waarop de doodstraf staat. Ex-generaal Challe heeft daarop de rechter van instructie medegedeeld, dat hÜ hem zeer binnenkort zal doen weten Wie hij zich tot verdediger kiest. In de loop van de ochtend had de rechter van instructie Thérat voorts nog mandaten van aanhouding uitge vaardigd tegen de ex-generaals Salan, Jouhaud, Zeiler en Gardy alsmede te gen de drie ex-kolonels Argod, Godard en Lacheroy. Maar op het moment dat Wij dit relaas doorgeven, was omtrent geen van hen bericht van aanhouding ontvangen. Het laatste wat men aan gaande generaal Zeiler had vernomen Was dat hij, in burger gekleed, eer- gisterennacht verdwenen was tussen de °P het Forum van Algiers verzamelde Advertentie menigte. De ex-generaals Salan en Jou haud en de overigen zouden vanuit net parachutistencentrum van het vreem delingenlegioen te Zeralda vertrokken zijn met vermoedelijke bestemming: „zover mogelijk zuidwaarts Afzon derlijk staat het geval van generaal Gourauld, die, als commandant van net legerkorps van Constantine, de beve len van het opstandelingencomite had aanvaard, naar hij verklaarde slechts teneinde de eenheid van het leger te bewaren, zonder het wettig f?eJag van Parijs te willen miskennen. Gehoor ge vend aan een oproep is hy naar Pa rijs gekomen en daar in militaire hech tenis gesteld. President De Gaulle heeft gisteren voormiddag te Parijs een ministerraad voorgezeten, waarin hij volgens een door minister Terrenoire voorgelezen com muniqué „aangeduid heeft welke eer ste consequenties hq voor onmiddel lijk en voor de toekomst van plan is te trekken uit een crisis, die de staat heeft bedreigd". De volmachten, die hq ingevolge artikel 16 van de grondwet zondag j.l. aan zich heeft getrokken, zal hij, ook al Is de opstand nu geli quideerd, zeker nog gedurende enige tijd blijven uitoefenen. Een eerste maatregel, die hij dien overeenkomstig zal treffen, zal de m het leven roeping zijn van een bijzon dere rechtbank half militairen, half burgers voor een zeer snelle be rechting van de samenzweerders en opstandelingen. Generaal De Gaulle zou zich gisteren in de ministerraad van een nog steeds onverminderde ge strengheid hebben getoond. Zeer ver moedelijk zal generaal De Gaulle het ook tal van tuchtmaatregelen doen re genen, ter definitieve en algehele zui vering zo mogelijk van het le- gerkader van de specialisten in „sub versieve oorlogsvoering", maar ook in de ambtelijke diensten zullen op de hoge posten slachtoffers vallen we gens gebleken onbetrouwbaarheid, on bekwaamheid of slapte. Het zou ook niemand verwonderen, Indien besloten wordt tot ontbinding van de gespecialiseerde militaire een heden, die het uitvoerend werktuig van de opstandige samenzwering zijn geweest: zekere parachutisteneenheden, op de eerste plaats het eerste parachu tistenregiment van liet Vreemdelingen legioen. Het bewijs is geleverd, zo com mentarieert de hoofdredacteur van „Le Monde", dat zo ieder leger zijn elite troepen moet hebben, het allergevaar lijkst is daar de Uebermensch-mythe tot ontwikkeling te laten komen. Sanering van het leger en verster king van de staat zullen dus ongetwij feld in de nu aangebroken periode ge neraal De Gaulle's »erste zorgen zijn. Hierbij zal het hem te stade kennen, dat zijn persoonlijke prestige aanmerke lijk versterkt uit de krachtmeting te voorschijn is gekomen. Maar, zoals wij reeds opmerkten, achter generaal De Gaulle's lucide en harde vastberadenheid heeft de gedecideerde wil van de grote massa van het Franse volk gestaan. In welke verhouding deze beide factoren het grote gros van de Franse strijd krachten uiteindelijk op het rechte pad hebben gehouden of het daarop hebben teruggebracht, was gisteren alweer voorwerp van zeer uiteenlopende appre- Bij 'de linkse politieke partijen en bij de syndicaten werd de „overwinning" op de eerste plaats opgeëist voor het georganiseerde arbeidende volk. Bij de Unie voor de Nieuwe Republiek viel de tendens waar te nemen om alle glorie op te dragen aan De Gaulle. Bij de Republikeinse Volksbeweging (de Christen-Democraten) wilde men de schalen in evenwicht houden. Het kan interessant zijn in dit verband op te merken, hoe alle Franse krantenversla gen, die wij thans, nu de verbindingen weer hersteld zijn, over het verloop der gebeurtenissen in Algerije onder ogen hebben gehad, groot gewag maken van het actief of passief verzet „der jongens van het contingent" de dienstplichti gen dus tegen de opstandige bewe ging. Maar deze verslagen stellen ook in het licht hoe van de aanvang af de mariniers tegen de opstand waren ge keerd en hoe de invasie van Parijs met de parachutisten voornamelijk niet door is kunnen gaan, omdat de piloten weigerden te vliegen. Tenslotte, indien de nare en krank- zinnige episode toch een goed ding heeft opgeleverd is het, naar algemeen oordeel alhier, wel dit, dat de aanstaan de onderhandelingen met het F.L.JN. er slechts vergemakkelijkt en vereenvou- (Advertentie) j MET esso bent U BETER UIT,! digd door kunnen worden. Tot dusver kon het F.L.N. altijd nog in twijfel trek ken, of De Gaulle uiteindelijk werkelijk sterker zou zijn dan de ultra's van het Franse leger. Het communistische partijblad „L'Hu- manité" en de communistisch gezinde „Libération" zijn vanmorgen met gro te witte vlakken verschenen. Later bleek, dat zjj op last van de Franse politie de tekst hebben moeten schrap pen van een verklaring, waarin de Franse communistische partij op presi dent De Gaulle een beroep deed zijn „dictatoriale bevoegdheden" nu maar prijs te geven. De communisten maak ten ook bezwaar tegen de weigering van De Gaullo om hen tijdens de opstand van wapens te voorzien. STRAATSBURG, 27 april (A.N.P.) De Assemblee van de raad van Eu ropa heeft verklaard, dat er ook in het kader van de Raad van Europa po litieke consultatie dient te komen. In een unaniem goedgekeurde aanbeveling aan heet minister-comité verwijst de As semblee naar het voorgenomen regel matige overleg over de buitenlandse politiek van de zes E.E.G.-landen, als een nieuwe stap naar hun politieke een wording. De Assemblee brengt in her innering, dat zq in het verleden her haaldelijk reeds op politiek overleg in de vijftien landen tellende Raad van Europa heeft aangedrongen. De afge vaardigden menen, dat men het voor beeld van de zes nu dient te volgen. Wat het topoverleg van de Zes be treft, spreekt de Raad van Europa nog de hoop uit, dat de conferentie van mei, in Bonn, het besluit zal opleveren om de executieven van de drie gemeen schappen van de Zes (È.E.G., E.G.K.S. en Euratom) in een orgaan te vereni gen. De raadgevende vergadering heeft in een tweede aanbeveling met instemming kennis genomen van de' zich wijzigen de Britse opvattingen ten aanzien van de Europese samenwerking. De woordvoerder verklaarde, dat de hulp aan de opstandelingen met Russische vliegtuigen nog steeds voort duurt. zulks in tegenspraak met berich ten, dat de Engelse minister van bui tenlandse zaken. Lord Home, had ge zegd, dat deze Russische huip zater dag jongstleden was gestaakt. De Ver enigde Staten behouden zich het recht voor de regeringstroepen te blijven be voorraden totdat onomstotelijk vast staat, dat de opstandelingen geen hulp meer van de communisten krijgen, al dus de woordvoerder. Deze verklaring kwam na berichten, dat de Verenigde Staten hun militaire hulp zouden hebben opgevoerd door de instelling van een luchtbrug met een vloot van transportvliegtuigen. Intussen worden in Nieuw Delhi de nodige voorbereidingen getroffen voor de bijeenkomst van de internationale controlecommissie voor Laos. Leden van de Poolse en Canadese delegaties zijn reeds in de Indische hoofdstad aan gekomen. Waarschijnlijk zal de eerste vergadering de- commissie morgenmid dag plaatshebben. MOSKOU, 27 april, (UPI) De Rus sische filmmaker Slesarenko uit Kiew is woensdag door het opperste gerechts hof van de Oekraïne veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf, omdat hij een filmspeelster opdracht had gegeven zichzelf in een offervuur te werpen, tijdens opnamen voor een anti-godsdien stige film. De actrice, Nina Boedtsoetsjenko, overleed aan de verbrandingen. De filmmaker werd veroordeeld omdat hij had nagelaten veiligheidsmaatregelen te treffen. Het incident had plaats tijdens de op namen van een film, waarin een Rus sische sekte aan de kaak werd gesteld en waarin mensenoffers deel uitmaken van de eredienst. Ook twee andere le den van de filmploeg werden veroor deeld. Zjj kregen elk twee jaar. KARLSRUHE, 26 april (DPA) In het landverraadproces te Karlsruhe tegen het voormalige socialistische bondsdaglid Alfred Frenzel, die ervan beschuldigd is vier jaar lang voor de Tsjechoslowaakse inlichtingendienst ge werkt te hebben, heeft de aanklager vandaag vijftien jaar tuchthuisstraf ge- eist. De aanklager zei, dat Frenzel schul dig is aan landverraad on het onderhou den van landverraderlijke betrekkingen alsmede meineed. Hij eiste tevens ont zetting uit de burge.rlijke rechten voor de tijd van tien jaar en verbeurdverkla ring van de door Frenzel ontvangen 26.500 mark en een auto. (Advertentie) Advertentie GEBAKVORKJES MAASTRICHT, 27 april De aan vankelijk nog vrij bescheiden zuidelijke protestactie tegen de halve tv-uitzen ding van de interland voetbalwedstrijd NederlandHongarije op zondag a.s., waarover wij reeds gisteren in een ge deelte van onze oplage hebben bericht, heeft inmiddels een hevige storm van verontwaardiging in Limburg, doen op steken. Bij de personeelschef van het hoofd bureau van de staatsmijnen te Heer len, de heer A. Schalken, die namens vele boze mijnwerkers nog stappen bij de KNVB heeft gedaan om wat men hier noemt de discriminatie van het zuiden ongedaan te maken, zijn gis teren ontelbaar vele adhaesiebetuigin- gen binnengekomen. Diverse bedrijven in de mijnstreek betuigden adhaesie, maar ook enkele vakbonden, waarbij duizenden mijnbeambten en mijnwerkers zijn aangesloten. Zij hopen alsnog op een gunstig resultaat, te weten een vol ledige tv-uitzending ook voor de pro vincies rond de steunzenders Roermond en Goes. De heer Schouten zelf is minder opti mistisch gestemd, daar de KNVB., zo als hij zegt, met de rug tegen de muur staat en gebonden is aan hr.ar overeen komst met de Belgische voetbalbond. Niet de K.N.V.B., zo meent hij, moet be naderd worden, maar de Belgische voetbalbond. Plannen daartoe zijn In voorbereiding. De Maastrichtse leiders van de protestactie, ontstaan bij de werknemers van de aardewerkfabrie ken Sphinx-Ceramique, en inmiddels uit gegroeid tot een actie van enkele dui zenden werknemers in de gezamenlijke industrieën alhier, hebben gisteren hun plannen bekend gemaakt en voor van avond een protestmars uitgeschreven. Alle sportliefhebbers zijn uitgenodigd om met spandoeken en borden vanaf het Vrijthof door de stad te trekken. Zij zuilen bij hun betogingen worden begeleid door het muziekcorps „Kunst door oefening". De demonstranten trek ken naar de woning van de Belgische consul, de heer J. Ubachs, aan dé Wil- helminasingel alhier, om aan hem een protestschrijven te overhandigen met het verzoek dit met spoed door te stu ren aan de Belgische voetbalbond. Los van deze zaak, zo verklaarde hij, staat evenwel de principiële kwestie, (lat de nationale televisie ons land in tweeën verdeel' Dit novum, aldus de heer Schalken, houdt voor het zuiden een discriminatie in, die dit landsdeel uiet mag en kan tolereren. Mocht het thans gebezigde compro mis-middel: uitschakeling van het zui den bij t.v.-uitzendingen vaker wor den toegepast, dan zal het zuiden be slist een nog krachtiger geluid dienen te laten horen dan thans, zo zeide hij. Het zuiden, aldus vele demonstran ten, misgunt het noorden de t.v.-uit- zending niet, maar het verzet zich te gen de verdeling van ons land door een nationale omroep. Er gaan zelfs stemmen op om ter wille van een gelijkberechtiging van al le t.v.-kijkers in Nederland het afgelas ten van de gehele t.v.-uitzending te pre fereren bcvén de halve uitzending voor het zuiden. Het noordelijke verweer, dat het zuiden op t.v.-gebied toch reeds in een bevoorrechte positie verkeert vanwege het fei,t, dat hier meer t.v.- stations kunnen worden ontvangen, gaat in dit geval beslist niet op, zo zeggen zij. De kwestie, die thans n.l. aan de orde is, ligt op het nationale vlak en verdraagt geen discriminatie van de ene landstreek ten opzichte van de an dere. In nun verontwaardiging gaan sommige Limburgers zelfs zover, dat zjj de Nederlandse televisie in het alge meen genomen een gebrek aan belang stelling voor het zuiden verwijten, in tegenstelling tot de Duitse t.v., die op vallend veel aandacht aan Limburgse evenementen schenkt. Anderen zien in de omstreden kwestie van thans een goede aanleiding om de tot nu toe nog sluimerende wens. een regionale t.v. vanr het zuiden, naar analogie van de regionale radio-omroep, meer kracht bij te zetten. PUBLIKATIE VAN DE NED. VER. VAN Op de voorjaarsbeurs in Milaan trekt het Nederlands paviljoen, dat dan ook echt Hollands aan doet met zijn geveltjes, ranke toren, pierement en lieftallige meis jes in pseudo-klederdracht, veel be langstelling. De kaas in overvloed lokt de Italianen overigens ook wel. Op de beurs is voorts een nieuwtje, dat ons Nederlanders beslist zal in teresseren: een parapluie-standaard; niet voor thuis, maar voor op de fiets. En omdat het bij ons nog al eens wil regenen iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiit Ook in de zuivelwereld zoekt men steeds naar rationeler werk methoden, niet alleen met het oog op de produktiebevordering, maar ook m verband met de per- soneelssituatie. Iemand die bekend staat om zijn gedurfde ideeën op dit gebied, is het hoofd van de afdeling bedrijfseconomisch onderzoek van het Landbouw Economisch Instituut, de heer H. Dijkstra. In Engeland, Zwe den en Zwitserland experimenteert men al sinds geruime tijd met melk- transport door middel van polytheen- pijpleidingen. De heer Dijkstra vond het de moeite waard om dit ook in Nederland te proberen, hoewel hier steeds compressors zullen moe ten worden gebruikt om de melk door de pijpleiding naar het ontvangststa tion op te jagen. Dit is in bergach tig gebied lang niet altijd noodzake lijk. In Friesland is nu de eerste pijplei ding voor melktransport in ons land aangelegd. Het is een polytheenlei- ding van ruim anderhalve kilometer lang, uit één stuk gemaakt door een plasticfabriek te Zwijndrecht. Ze loopt van de boerderij van de heer P. Jaarsma bij St. Nicolaasga, naar de moderne coöperatieve zuivelfabriek „De Eendracht" aldaar. De plastic leiding heeft inwendig een diameter van 2,6 cm. De pijpleiding voor melk transport geeft het voordeel van uit schakelen van de melkrijder en alle werkzaamheden, die aan dit transport verbonden zijn. Melkbussen zijn over bodig geworden. De boer is ook niet meer gebonden aan de vaste tijden van afgifte, wat vooral op zaterdagen en zondagen hoe langer hoe meer be zwaar oplevert. Hij kan de melk van- DEN HAAG, 27 april Een nieuwe discussie over de betekenis van de atoombewapening voor (le Westerse de fensie heeft zich ontwikkeld in het voor lopig verslag, (lat de Eerste Kamer naar aanleiding van de defensiebegro ting heeft opgemaakt. Volgens vele le den is het niet nodig, dat het Westen de conventionele bewapening opvoert tot dezelfde omvang en sterkte als de Sowjet-Unie omdat voor de tegenstan der altijd (1e dreiging van de Westerse atoomwapens blijft bestaan. Wel menen zij, dat zo snel mogelijk een uiterst mobiele, strategische NAVO- reserve moet worden georganiseerd om de tegenstander de hoop op succes bij beperkte acties te ontnemen. Van an dere zijde wordt echter betoogd, dat het gebruik van atoomwapens een reac tie van de zijde der tegenstander kan oproepen, die' desastreuze gevolgen zou kunnen hebben. Ook mag aldus sommige leden de mogelijkheid niet uit het oog worden verloren dat de gro te mogendheden eens tot een schikking zullen komen, waardoor de afschrikwek kende werking van de atoombewape- Advertentie) ning wegvalt. Het is mede daarom dat door zeed vele leden versterking van de conventionele bewapening wordt be pleit. Aan' bewapening en mechanise ring van het parate legerkorps ont breekt nog zeer veel. Sommige leden bepleiten ook de op richting van kleine territoriale eenhe den onder leiding van ter plaatse wo nende reserve-officieren ongeveer vol gens het Zwitserse systeem, die een rol kunnen spelen in de plaatselijke ver dediging. De vorming van vrqwilligerseenhe- den is daarvoor niet voldoende. Het ver slag vraagt een nadere uiteenzetting over de nieuwe bevorderings- en beoor- delmgsregeling voor officieren. In af wachting van een redelijke overeen stemming met de betrokkenen, zou het betreffende Koninklijk Besluit buiten werking moeten blijven. Sommige leden betreuren de gang van zaken bij de aanschaffing van Stai - fighters voor dc koninklijke luchtmacht. Deze is in strijd met hun opvattingen over de noodzaak van een voortduren de paraatheid van de krijgsmacht en veroorzaakt naar hun mening aanzien lijke lacunes bij de materieelvoorzie- ning. Naar U.P.I. meldt heeft het Neder landse ministerie van Defensie bij de Franse A.M.X.-fabrieken een order ge plaatst voor lichte tanks. De tank, die deel uitmaakt van een I zogenaamde tank-familie, wordt aange schaft om de thans in gebruik zijnde Chaffee-tanks geleidelijk te vervangen. Men wijst er echter op, dat dit niet betekent, dat de regering voornemens is de gehele tank-familie aan te schaf fen. Onder een tank-familie verstaat men een reeks voertuigen, waarvan de be langrijkste onderdelen onderling ver wisselbaar zjjn. Zo bevat de A.M.X.-fa milie bijvoorbeeld ook ëen carrier voor uit de grote tank In de boerderij op voor hem meer geschikte tijdstippon naar de fabriek (of het opvangsta* tion) pompen. Het onderzoek van de geschiktheid van polytheenleidingen geschiedt in overleg met het T.N.O. De bruikbaar heid moet nog bewezen worden en het staat nog geenszins vast, dat het gebruik van pijpleidingen door de rijkslandbouwvooriichtingsdienst zal worden geadviseerd. Ondertussen is de proefneming te St. Nicolaasga een interessant experiment, waarvan de resultaten in geheel ons land door de veehouders met grote belangstelling zullen worden afgewacht. Onlangs is in deze rubriek gewag gemaakt van het zilveren jubi leum van het Petrus Canisius- lyceum in Alkmaar. In het na bijgelegen Hoorn wijst men thans met enige trots op het Sint Werenfrldus- lyceum, dat pas 12V« jaar bestaat en thans reeds vijfhonderd leerlingen telt. Het is een echt streeklyceum, want niet minder dan 360 leerlingen komen uit de streek rond Hoorn en dat in d* ruimste zin, want niet alleen stoer# boerenzoons uit do Wieringermeer trekken dagelijks op en neer naar Hoorn, onder de leerlingen kan men ook namen aantreffen als Tol, Zwart- hoed en Veerman, welke namen recht heenwijzen naar ons aller Volendam. Voor het ontwikkelingsgebied West- Friesland is het Sint Werenfridusly- ceum een zegen gebleken. Aan de viering van het koperen ju bileum is al maanden achter de scher men gewerkt. Het mooie is: het wordt een feest van de gemeenschap voor de gemeenschap. De feestelijkheden, die zullen duren van 28 april tot 2 mei, beginnen de eerste dag met een plech tige H. Mis in de dekenale kerk van Hoorn. Celebrant is deken Van der Meer, die een grote fol heeft gespeeld bij de totstandkoming van het lyceum. In die Mis zingt een leerlingenkoor de vierstemmige mis in G van Casali onder leiding van een der leraren. Daarop gaat de hele schoolgemeen schap aanzitten aan een ontbijt in dc aula. Het hoogtepunt van de viering belooft te worden de opvoering van niets meer of minder dan Shakespea- res „Midzomernaehtsdroom", onder regie van enkele docenten, compleet met zelf ingestudeerde balletten op de muziek van Mendelssohn. Van dit stuk worden vijf opvoeringen gegeven in de aula. Naast een sportdag voor de leerlingen volgt nog een reünistendag op zondag. Ook de oud-leerlingen en oud-docenten krijgen een opvoering van de Midzomernaehtsdroom te zien, terwijl er naast een ontmoetings bijeenkomst in de namiddag, voor de avonduren is voorzien in een diner in De Doelen in Hoorn. Aan het feest nemen ruim 260 leer lingen actief deel, zodat de aanhef „van en voor de gemeenschap" geen frase is. De schaduw die over het feest valt is het aanstaand vertrek van de rec tor, die meejubileert: drs. Th. H. Noorman van der Dussen. Met ingang van 1 september is hij benoemd tot rector van het Gelders Lyceum in Arn hem. Een benoeming die voor West- Friesland een ernstig verlies be tekent. (Advertentie) Proef de verso oogst Si-Si! Proef de sprankeling beet het zonnige zuiden r in gevitaliseerde Si-Si. Eis van winkelier Si-Si smaakt véél heerlijker! Verrukkelijke smaak en geur gegarandeerd! m Si-tron DEN HAAG, 27 april Het is weer mogelijk brieven en pakketpost naar Algerije te versturen, zo heeft de PTT cc„ - medegedeeld. Er moet echter rekenin» ersoneëlsvervoer en een „self-propel- j worden ^gehouden met vertraging in dc pers fed-; gun"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 7