Knoeien de gangmakers aan hun motoren Geslaagd bevrijdingsfeest van Voormalig Verzet Zuid-Holland Water stroomt in dok aan Weena Landingsrechten voor de K.L.M. op Amerika's westkust Reclame Geen enthousiasme over de landbouwpolitiek in de EEG m Meer concurrentie in het Europese vervoer bepleit Discussies rond balans en resultatenrekening Indola zal eerlang beroep op kapitaalmarkt doen ACHTHOEK-PUZZEL Stayers en journalist voor rechtbank Moeilijke onderhandelingen beginnen maandag Later opklaringen Rapport van Commissie van de EEG Tijdens filmweek Arnhem DE KRANT KUNT U NIET MISSEN, GEEN DAG! Voorzitter wijst op belang op viering 5e mei Maakt voor Uw zaak GROOTHANDELSDAG IN 1961 ZEGENING VAN MOTORVOERTUIGEN Overdracht nieuwe tribune aan Spartaan- bestuur Jaarvergadering Wilton-Fijenoord „Tediro" organiseert kadertoernooi 38/2 Aanbesteding Spuislniswerken OP aeolus-terreinen N.K.S.-voetbaI- juniortoernooi Plaatwerkerij Bammens 15 pet. (onv.) dividend Prijspuzzel NSC ZATERDAG 6 MEI 1961 PAGINA ZONDAG AAN OLDEGAARDE Set imtWÊ Mtetta toet atet-4» Voorronde Bisschopsbeker ROTTERDAM, 6 mei. Zondag 1* mei a.s., zal op de terreinen van d® r.-k. s. v. Aeolus op Laag Zestlenhoven een voorronde voor het jaarlijkse toer nooi om de Bisschopsbeker worden Se' speeld. X AMSTERDAM, 5 mei De officier bij de Amsterdamse rechtbank, mr. W. Tonckens, heeft ontslag van rechtsver volging gevraagd tegen een sportjour nalist uit Eindhoven in de zaak wegens smaadschrift jegens gangmaker Feli- cien van Ingelghem en de Nederlandse stayer Martin Wierstra. „Het komt mij voor dat een veroordeling niet mogelijk is omdat in het bewuste artikel geschre ven is wat waar is, en de verdachte klaarblijkelijk hef algemeen belang heeft willen dienen.", aldus mr. Tonckens die voor de subsidiair ten laste gelegde belediging verzocht het openbaar mi nisterie niet ontvankelijk te verklaren. Aanleiding tot deze strafzaak en een inmiddels in appèl verkerende civiele procedure in appèl verkerende civiele journalist op 7 september 1959 in „Sport en Sportwereld", waarin hij naar aan leiding van een op 21 juli 1959 in het Olympisch stadion gereden selectiewed strijd en de in Amsterdam gehouden we reldkampioenschappen onder meer had geschreven over de „wondermotor" van v. Ingelghem, die op zeven punten niet in orde zou zijn geweest. Wierstra had in de selectiewedstrijd de 100 km. afge legd in 1 uur 12 min. 15.8 sec., hetgeen een nieuw baanrecord was. Na de publikatie gingen Ingelghem en Wiersma een civiele procedure aan, waarin onlangs de sportjournalist werd veroordeeld tot een schadevergoeding van 1500. De sportjournalist is in appèl ge gaan. Van Ingelghem en Wierstra maakten bij het openbaar ministerie de strafzaak wegens smaadschrift subsidiair belediging aanhangig. Op 1 december 1900 diendde deze zaak voor het eerst voor de Amsterdamse rechtbank, die toen op verzoek van de verdachte besloot hem tot het leveren van het bewijs toe te laten. Donderdag werd de zaak voortgezet. Een groot aantal getuigen, onder wie de secretaris van de sportcommissie van de K.N.W.U.. de heer J. van Eek, de gang makers Wiersma, De Graaf, Walrave en Beets, de stayers Joop Stakenburg en Martin Wierstra en de motorkeurders Ruppert en Metz gaven hun visie op de zaak. Een visie, die soms nogal uit een liep. Tegenover de woorden van gangma ker Wiersma, dat de keuring over het algemeen naar niets lijkt, stond de be wering van keurder Ruppert dat er juist in Amsterdam altijd streng wordt ge keurd. In ieder geval was tijdens de keuring van de motoren voor de wereld kampioenschappen gebleken, dat er di verse „foefjes" waren aan een van de motoren var. Van Ingelghem, de motor waarmee hij ook in de selectiewedstrijd zou hebben gereden. De gangmakers Walrave en de Graaf vonden dit niets bijzonders. „Van de 29 motoren, die er voor de wereldkam pioenschappen werden gekeurd, waren er maar liefst 28 bij de voorkeuring niet in orde", aldus Bruno Walrave. Bertus de Graaf voegde hieraan toe: „Iedereen probeert wei wat. Er zijn ech ter een paar hele slimme vossen bij. Juist voor de wereldkampioenschap pen was er echter onder leiding van de UCI-commissarissen Linart en Paillard extra streng gekeurd omdat er geruch ten waren geweest over haakjes aan de motor van Van Ingelghem. Zo'n haakje werd bij de voorkeuring inderdaad aan getroffen. Ook bleek, dat de rol niet op de juiste afstand stond en dat het stuur verend was. Over dit stuur was ook al een ex- official gevallen, de oud-kampioen op de weg Jaap Laenen, toen Van Ingel ghem kort voor het einde van de selec tiewedstrijd wegens een geblokkeerde motor moest uitvallen. Gangmaker Wiersma had enkele dagen later de mo tor van Van Ingelghem in de cabine bekeken en had ook gezien, dat het stuur niet helemaal vast zat. Tegen de me ning van de andere gangmakers in zei gangmaker Beets ter zitting, dat het niet mogelijk zou zijn te rijden met een stuur dat niet helemaal vastzat. Hij raak te hierbij in debat met Wiersma, waar bij Beets besloot met: „Kijk eens Ome Frits, we kunnen nog veel meer vertel len maar daar is het hier de plaats niet voor". In zijn requisitoir zei mr. Tonckens ondermeer, dat naar zijn mening de sportjournalist zijn verhaal niet uit zijn duim heeft gezogen. „Gebleken is nu wel de getuigenverklaringen, dat de be wuste motor van Van Ingelghem vele gebreken vertoonde". De verdediger, mr. W. Baron van Haersolte noemde Van Ingelghem een „grootmeester in de knoeierij". Hij zei bewezen te achten, dat er geknoeid is „en het is de taak van de journalist, in dit geval de sportjournalist, om dit aan het licht te brengen." De rechtbank zal in deze zaak op 18 mei a.s. uitspraak doen. Oude films in oude bioscooptent ARNHEM, 6 mei Het Nederlands Filmmuseum zal tijdens de filmweek alhier die van 5 tot 10 juni wordt ge houden, met een „reizende bioscoop tent" tegenwoordig zijn. Het filmmu seum zal met het in zijn collecties aan wezige materiaal een „reizend bioscoop theater" uit het begin van deze eeuw reconstrueren. In het centrum van Arn hem zal een bioscooptent worden opge trokken, die als theater zal dienen. Deze tent zal zoveel mogelijk het karakter worden gegeven van het oude reizende filmtheater, zoals het vroeger op de ker missen en jaarmarkten te zien was. Ge durende de filmweek zullen in de „reizen de bioscoop" korte programma's van films uit het begin van de filmhistorie worden vertoond. Staatssecretaris Scholten zal de film week openen. ROTTERDAM, 6 mei „Het is goed om te herdenken, maar ons herdenken mag niet verzanden in onvruchtbaar gemijmer. Elk land moet zich bezinnen op wat ko men gaat, In het ondste boek staat al ge schreven, dat de ene afgrond de andere oproept; het ene gevaar mag zijn over wonnen, maar een ander dreigt ons. gro ter en verschrikkelijker. Uw vreugde is goed maar blijft eraan denken wat uw taak is, weest u ervan bewust, dat de strijd nog uitgevochten moet worden, ook door u persoonlijk". Wij zijn weer tot een zekere welstand gekomen en daar verheug is mij over. Maar rust en voorspoed maken een mens zorgeloos. Het is oneindig veel moeilijker om in vrede bedacht te zijn op gevadr dan in oorlog te strijden tegen het gevaar. Het is gemakkelijker, te vechten om een vrijheid te herwinnen dan om een verkre gen vrijheid waardig te bewaren. Viert feest, maar bedenkt, morgen en overmor gen en elke dag, dat het recht om feest te vieren ook in vrijheid verdiend moet worden door ieder persoonlijk", aldus pas toor Nic. Apeldoorn O.P. in zijn bevrij. dingsrede tot de leden van het Voormalig Verzet Zuid-Holland, die gisteravond in de Rotterdamse Schouwburg bijeenkwa men voor hun jaarlijks bevrijdingsfeest. De voorzitter van de V.V.Z.-H., de heer F. A. van der Hoeven, verwelkomde in zijn begroetingswoord de burgerlijke en militaire autoriteiten, Belgische verzets lieden en verzetsvrienden uit het hele land en vertegenwoordigers van de Stichting 40—45. Ook de burgemeester en zijn echt genote woonden een deel van het pro gramma bij. De heer Van der Hoeven betreurde het dat de viering van de vijfde mei dreigt te verdwijnen. Over praktisch de gehele linie is gewerkt. Het argument, dat de nationale economie wordt geschaad, wanneer het werk een dag stil ligt. achtte hij weinig steekhoudend, daar de vijfdaagse werk week deze toch ook niet schijnt te belem meren. „De V.V. Z.-H. heeft altijd op_ de bres gestaan voor de viering van de vijfde mei als nationale feestdag en zal dat al- ALS EEN MATROOS aan het ankerspil zo worstelde gistermiddag mr. H. Bavinck met de afsluiter, die een gestage stroom water toegang gaf tot het Weenadok. Het was klokslag twaalf uur toen de wethouder voor Openbare Werken goedgemutst aan de slag ging. Hand over hand draaide hij de forse afsluiter open, een werkje van enkele minuten, en even later spoelde het eerste wafer uit een pijpleiding het dok in. Op de nog droge bodem van het zeven meter diepe dok lag een roeibootje eenzaam te wachten op de 36 miljoen liter water. In de loop van de komende nacht zal het dok geheel gevuld zijn. Het wateroppervlak staat dan twee meter onder de rand. IN ACHT WEKEN hoopt de firma H. Troost het dok in den natte te ontgraven tot 12 meter diepte. Er wordt dan vijf meter zand in gestort. In de bouwvakvakantie zal men dit zand, nog steeds onder water, verdichten met een speciale trilmachine. „Riitteln" heet dat in vakkringen. Vervolgens wordt het water weggepompt en de betonnen werkvloer gestort. tijd blijven doen en de jeugd duidelijk maken, wat de betekenis hiervan is", be sloot de heer Van der Hoeven. De organisatie van het feestprogramma was opgedragen aan het Intiem Theater onder leiding van Adrl Kaan. Tal van artiesten droegen zorg voor een geslaagde avond. Dora Paulsen, aan de vleugel be geleid door Dick Schallies, declameerde o.m. op indringende wijze een ballade van een soldaat. Jan de Cler zong enkele liedjes en hield zijn reputatie van vlot conferencier hoog. Jan Corduwener en zijn kwintet speelden bekende en minder bekende nummers uit hun repertoire. Een van de hoogtepunten van de avond was het optreden van Hetty Blok, die vooral met het voorlezen van een door Simon Carmiggelt vertaalde Engelse „tra gedie" een uitbundig succes oogstte. Sem Nijveen en Benny Behr aan de vleugel geaccompagneerd door Enrico Neckheim, „speelden" met hun violen en Jan Oradi gaf imitaties ten beste. Het element ballet was vertegenwoordigd door het Neder lands Danstheater. Het bevrijdingsfeest was verdeeld oyer twee zalen; de jeugd vierde de bevrijding in het Rijnhotel. Omstreeks half twaalf verenigden jong en oud zich in een tot twee uur durend bal. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. 6 mei Vanmiddag ver trekt de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat de heer E. G. Stijkel, aan het hoofd van de Nederlandse delegatie naar Washington om daar de onderhandelingen te hervatten over de landingsrechten van de KLM op de Amerikaanse westkust, met name op Los Angcles. De staatssecretaris zei tijdens een pers conferentie vóór zijn vertrek, dat de taak van de delegatie geen gemakkelijke zal zijn. Hij wees op uitingen in de Ameri kaanse pers, waaruit valt op te maken, dat men in de Verenigde Staten van ver schillende zijden bezig is stemming te maken tegen Nederland. Niettemin achtte hij het feit, dat de Verenigde Staten bereid zijn de onderhandelingen te hervatten, wei bevredigend, vooral omdat Amerikanen door een nota van Nederland en door na dere specificaties van die nota voorkennis hebben van onze wensen en verlangens. Toen de onderhandelingen over de lan dingsrechten in februari van het vorige jaar werden onderbroken beriepen de Amerikanen zich vooral op het argument, dat er tussen Amsterdam en Los Angeles een te gering vervoerpotentieel zou zijn. De Nederlanders hebben dat steeds be streden en de staatssecretaris zei te ver wachten, dat dit argument aan Amerikaan se zijde geen grote rol meer zal spelen. Waarschijnlijk zal men nu andere wensen op de voorgrond gaan stellen. Qp een des betreffende vraag zei de heer Stijkel, dat hij de kans op een vermindering van on ze reeds bestaande landingsrechten op de oostkust van Amerika, als uitkomst van de te voeren onderhandelingen niet waar schijnlijk acht. Voor een dergelijke ver mindering, zo zei hij, is een wederzijdse toestemming nodig. One voornaamste argument Is en blij", dat wij ons als vragende partij kunnen be roepen op de bestaande discriminatoire behandeling van de KLM. Engeland, de Scandinavische landen Duitsland. Frank rijk, Italië, Australië, Indië en Brazilië hebben zowel op de oostkust als op «9 m? -Ai AMSTERDAM, 5 mei Tijdens de Groothandelsdag 1961, welke door het verbond van de Nederlandse Groothan del in het R.A.I.-gebouw gehouden werd, hebben de deelnemers van gedachten ge wisseld over de verbondspublikatie „Prestaties en Kosten in de Groothan del" De inleiding werd gehouden door de heer drs. S. C. Bakkenist. In zijn openingswoord zei de voorzit ter, de heer dr. ir. B. Bölger o.m., dat de ontwikkelingsgrond het E.E.G.-land- bouwbeleid het verbond niet met enthou siasme kan vervullen. Een van de be langrijkste economische motieven van Nederland voor het ondertekenen van het E.E.G.-verdrag was gelegen in de grote afzetkansen, die men zag voor onze agrarische export, welke éénder de van onze totale export bedraagt. Tot nu toe kan niet gezegd worden dat deze hoop kans maakt te worden vervuld. In disucussie over de landbouw binnen de E.E.G. in Nederland geïsoleerd ge raakt. Frankrijk en Duitsland zijn er echter in geslaagd hun desiderata voor een be langrijk gedeelte gerealiseerd te zien. De aantasting van de automatische van de afbraak der invoerrechten en de verruiming van de contingenten door daarvoor in de plaats long term c°ntrac- ten te stellen is een ontwikkeling, die de Nederlandse handel met grote zorg vervult. Het verbond hoopt hier binnen kort nader op terug te komen. Gelijke onzekerheid bestaat over het beleid ten aanzien van de met de E.E.G. geassicieerde gebieden. De preferen ties voor tropische-agrarische produkten ten voordele van de produkten van de geassocieerde voormalige Franse gebie den, heeft de E.E.G., door zijn handels politiek verleden, reeds grote psycholo gische schade bezorgd in Zuid-Amerika en Azië. Een lichtpuntje vindt de heer Bölger het aanbod van Engeland met de lid staten van de E.E.G. en de Europese Commissie te onderhandelen over een gelijk beleid ten opzichte van de Afri kaanse landen van het Gemenebest en de met de E.E.G. geassocieerde gebie den Het slagen van deze onderhandelin gen is volgens de heer Bölger van het grootste belang. De bereidheid van het Verenigd Ko ninkrijk ernst te maken met een toena dering tot de EEG geeft voedsel aan de hoop, dat het met de absurditeit van het economisch verdeelde westen in twee blokken spoedig zal zijn gedaan. Het verbond gelooft dat de hieraan verbon den moeilijkheden niet onoplosbaar zijn. Het bedrijfsleven en dus ook de groothandel, zo zei de heer Bakkenist bij zijn inleiding tot de algemene ge- dachtenwisseling, hebben alle reden rekening te houden met een krachtige expansie. Het is te voorzien dat in een periode van 25 jaar de omzetten van de groothandelsbedrijven zullen ver dubbelen. Deze prestatie zal moeten worden bereikt ondanks stijgende kos ten en een voor de groothandel struc- tueei tekort aan arbeidskrachten. Al leen door 't opvoeren van zijn produk- tiviteit kan het groothandelsbedrijf deze uitdaging met succes aanvaarden. Dit is het kernprobleem voos ieder groothandelsbedrijf. Een belangrijk deel van het rapport is aan de kostenverdeling gewijd. Vaak hoort men de mening verkondigen dat kostenverdeling in de industrie wèl en in de handel niet mogelijk zou zijn. Aan de hand van een praktijkvoorbeeld wordt aangetoond, dat het ook in de handel mogelijk is tot een kostprijs voor de uiteenlopende prestaties te komen. Advertentie MORGEN zondag 7 mei (auto's, motoren, scooters, brommers) tussen 10 en 14 uur op de binnenplaats van het Groothandelsgebouw, in rit aan de Conradstraat. westkust van Amerika landingsrechten. Wij niet. De staatssecretaris zei. dat hij bij de onderhandelingen, die 8 mei beginnen, vooral gebruik zal maken van de eigen schap, die wij in 'internationale onderhan delingen het meest naar voren weten te schuiven namelijk „koppig volhouden". Weerverwachting van het K.N.M.I.,, gel dig van zaterdagavond tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur): Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen, later opklaringen, vooral in de kustprovincies. Vrij krachtige tot harde wind aanvankelijk zuidelijk, morgen rui mend naar zuidwest tot west. Dezelfde of iets lagere temperaturen. ROTTERDAM, 6 mei De laatste competitiewedstrijd van Spartaan '20 te gen Blauw Zwart, die zo lange tijd een ernstige medekandidaat was voor het kampioenschap zal zondag worden voor afgegaan door enige officiële gebeurte nissen. Op de eerste plaats 2al de overdekte tribune op het fraaie sportcomplex aan de Oldegaarde plaats bieden de aan 60. bezoekers en gebouwd door eigen werk krachten, officieel worden overgedragen aan het bestuur van Spartaan. Bij deze overdracht zal tevens de nieuwe geluids installatie in gebruik worden genomen. Het muziekkorps „St-Michaël" heeft zich spontaan bereid verklaard deze wed strijd ter ere van de nieuwe le klasser Spartaan '20 op te luisteren. Aan de wedstrijd Spartaan-Blauw Zw welke om 2 uur aanvangt, gaat e.en wed strijd vooraf tussen de elftallen Spartaan jun. B 1, tegen Neptunus B. 1. welke be gint om 12.45. uur. DEN HAAG, 5 mei De Commis sie van de Europese Economische Ge meenschap heeft de Raad van Minis ters van deze Gemeenschap een rap port overhandigd over het vervoers probleem in de EEG. Het is geen do cument met formele voorstellen ge worden- Het heeft slechts de beschei den strekking te dienen als basis voor een ruime gedachten wisselin Het rapport zegt over de grondslagen van het gemeenschappelijk vervoerbeleid, da-t het in de sector van het vervoer aan concurrentie ontbreekt. Voor zover de speciale aspecten van het vervoer dat toelaten zou volgens de Commis sie naar zo ruim mogelijke mededin ging gestreefd moeten worden. Als sociale aspecten welke belem merend op de concurrentie inwerken worden genoemd: de bouwfinancie- ring van de overheid bij wegen en waterwegen, de inelastisehe struc tuur van vraag en aanbod, de nood zaak van „openbare diensten" en de ongelijke behandeling, die daaruit voortvloeit en ten slotte de oplegging van tariefreducties. Het rapport vermeldt met nadruk, dat het EEG-verdrag verplicht tot een gemeenschappelijk beleid op het ge bied van het vervoer, maar het voegt daaraan toe, dat de auteurs van het Verdrag aan de instellingen van de EEG veel vrijheid hebben willen laten bij het bepalen van de richting waar in dit beleid moet gaan. In verband met deze richting worden drie doelstel lingen van algemene aard opgesomd: het uitschakelen van belemmeringen, die de vervoersector aan het tot stand komen van de algemene gemeenschap pelijke markt in de weg kan leggen; liberalisatie van vervoerdiensten bin nen de Gemeenschap: algemene orga nisatie van het verweerstelsel binnen de gemeenschap. Wat het laatste betreft pleit de com missie voor een bestel met meer con currentie, voor zover de speciale as pecten dit toelaten. Het door de com missie in overweging gegeven systeem laat de mogelijkheid open rekening te houden met de eisen van het algemene economische beleid, met name wat be treft de regionale politiek en de han delspolitiek en in Ihet bijzonder het landbouwbeleid. Als leidende beginselen voor het be leid noemt de commissie onder meer: gelijkheid van behandeling ten aanzien van de verschillende takken van ver voer en ten aanzien van de gebruikers; ROTTERDAM, 5 mei. In de algemene I de jongste Fokker-emissie. Ten aanzien vergadering van Wilton Fijenoord N.V. is over velerlei onderwerpen gediscus sieerd. Naar aanleiding van vragen werd medegedeeld, dat de maatschappij nog niet tot de medecontractanten behoort in het Starfighterproject. De verlaging van de post deelnemingen op de balans hangt samen met het af stoten van het Fokker-belang 160.000) aan Republic Aviation. Tegen welke koers dit pakket is verkocht werd niet mede gedeeld. De boekwinst is opgenomen in de post saldo bedrijfsrekening. De maat schappij heeft volledig ingeschreven op RIJSWIJK, 4 mei Voor de heden gehouden vergadering der N.V. Inaola estond grote belangstelling. Verschil lende aandeelhouders uitten hun grote waardering over het jaarverslag en de bereikte resultaten. De revaluatie heeft het bedrijf geen onoverkomelijke problemen bezorgd. Er is een gering verlies op vorderingen geleden en de export zal wellicht wat stroever lopen, doch men hoopt dit te kunnen opvan gen. Het aangrenzende terrein ls in middels van de Plaspoelpolder ge kocht, zodat tot verdere uitbreiding kan worden overgegaan. Indien de zaken zich blijven ont wikkelen zoals thans, zal een beroep op de kapitaalmarkt binnen niet te lange tijd nodig zijn. belang van de N.V. om een nadere precisering van de omzetten te geven, wel kon worden gezegd, dat die van de chemische afdeling iets lager lig gen dan die van de technische afdelin gen. Wat de binnenlandse markt be treft is het plafond nog lang niet be reikt en men verwacht dit jaar verdere stijgende omzetten, hoewel niet zo spectaculair als in de laatste twee jaren. In het buitenland heeft men ook nog vele mogelijkheden, al is daar de con currentie soms groot. Desgevraagd werd medegedeeld, dat de afschrijvingen geschieden op basis van vervangingswaarde. In de bedrijfs activa gaan nog grote stille reserves schuil. Daar het quorum ontbrak, kon de statutenwijziging niet worden aan- van de revaluatiegevolgen werd niets concreets medegedeeld. De directie ver klaarde, dat de concurrentie-positie „iets beroerder" is geworden. De vrij gevallen voorziening voor bijzondere risico's ad 2 miljoen is onttrokken aan een dubieuze vordering, die niet meer als zodanig kan worden beschouwd. Het opvoeren van één post aan de creditzijde van de V.- en W.-rekening, waarin „alles zit" lokte evenals vorige jaren kritiek uit. De direc tie achtte het niet gewenst mede te de len welk bedrag aan belastingen ver schuldigd is en welk bedrag aan dividen den van de deelnemingen ontvangen werd. Het grote verschil tussen de posten onderhanden werken voor rekening van derden en termijnen op onderhanden werken in de balans is beslist niet het gevolg van een bijzondere voorzichtige waardering van de onderhanden werken. Op enkele opdrachten werden slechts zeer grote vooruitbetalingen ontvangen. In de schulden op korte termijn zitten be paald geen voorzieningen Deze post be staat uit de concreet te betalen schuld. Het belang bij de Machinefabriek en Scheepswerf P. Smit bedraagt nominaal 1.250.000. Bij de „Waalhaven" Scheeps werf en Machinefabriek bedraagt het be lang nom. 144.500. Desgevraagd werd nog medegedeeld, dat de werfcapaciteit voor de nieuwbouw gering is. Deze capaciteit wordt gereser veerd voor een kleine groep vaste afne mers van de maatschappij. Per jaar kun nen niet meer dan 3 tot 4 nieuwe schepen gebouwd worden. Dit aantal zal de maat schappij ook dit jaar halen. Ten aanzien van de Curagaose dochter maatschappij zij nog gemeld, dat de gang van zaken niet onbevredigend is geweest. De nominale deelneming beloopt hier 25% bij een uitstaand kapitaal van N.A. 4 miljoen. De jaarstukken werden met algemene goedgekeurd. financiële zelfstandigheid van vervoer ondernemingen; vrije prijsvorming en vrije toegang tot de verschillende ver voermarkten; vrije keus van de ge bruiker etc. Wat het tot stand brengen van een gemeenschappelijk beleid betreft meent de Commissie dat met geleidelijkheid te werk kan worden gegaan volgens een tijdschema, dat telkens kan wor den herzien. Wat het goederenvervoer betreft overweegt de Commissie de in voering van een stelsel dat een marge- tarifering Inhoudt, gepaard gaande met controle en een zekere mate van pu bliciteit. De vervoerondernemers zou den dus verplicht zijn van tevoren vastgestelde maximum- en minimum prijzen ln acht te nemen. Deze marge heeft ten doel buitensporige concurren tie en misbruik van machtsposities te gen te gaan. De publiciteit zou bestaan uit de verplichte voorafgaande publi katie van de schaden van de marge tarieven. Om tot een grotere vrijheid van het vervoer te komen zouden de contingen- teringen op het nationale vlak geleide lijk verruimd moeten worden. Er zou den bepaalde garanties moeten komen voor het vestigingsbeleid, terwij] ook op fiscaal en sociaal terrein naar har monisatie gestreefd moet worden. Als een der meest urgente maatre gelen noemt de Commissie het tot standkomen van een „standstill" niet te verwarren met een afremming van ieder initiatief op wetgevend ge bied. De te nemen maatregelen moeten passen in een algemeen werkprogram ma met een tijdschema. Om de twee jaar zou de toestand opnieuw onder zocht moeten warden. Naar wij vernemen heeft nu ook het ministerie van Verkeer en Waterstaat een memorandum over de Europese vervoerkwestle opgesteld. De publika tie daarvan mag spoedig Worden ver wacht. ROTTERDAM, 6 mei Voor de twee de maal zal de biljartclub „Tediro" ee» kadertoernooi organiseren met als üve de Rivella-wisselbeker, waarvoor ee" keur van spelers in de hoofdklasse eD le klasse 38-2 is uitgenodigd. De winnaar van vorig jaar: B. v' Amen (De Maasstad) zal de strijd aan binden met de hoofdklasse-speler J.aC' Barzilay (Rotterdam), M. G. Hendrik' ILMO), L. v. Straalen (De Maasstad' en J. G. Roodenburg (Resid. Cadre CluB, 's-Hage) en de eersteklassers B. Hor* sten (Het Noorden), A. Wunderin* (LMO) en G. de Kleyn (TEDIRO'' Aantal caramboles voor de hoofdklass® 400 en le klasse 350. De opening vindt plaats op maandag' avond 8 mei a.s. De overige speelavon den zijn 10, 15, 17, 23 en 25 mei, aanvang 8 uur in het clublokaal van Tediro Se' legen op het Gemeente-terrein, naast station Noord. ROTTERDAM, 5 mei. Voor de meente is vanmorgen aanbesteed het vef' richten van grondwerk voor het mak«» van een ontvang- en stortbed en gedeei'* van een bultenspuikanaal alsmede n't aanbrengen van oever-bodem verbinding^" c.a. t.b.v. de nieuwe Spuisluia in de aI^ sluitdijk van het Brielse Meer op RozeB' burg. Van tien inschrijvers was de fa. van Herk de laagste met ƒ470.000. OP" volger was de fa. P. Paans met 484.00"' Aan dit toernooi nemen elf A-elfta len deel van de verenigingen: Activitas« Aeolus, Fios, Excelsior '20, LeonidaSi St. Lodewijk, Spartaan '20, IT.O.G-B" RKWIK, RKSVO en Wico. Om 11.45 uur zal de zeereerwaarde heer A. H. Duyvestijn een openings' woord spreken. De wedstrijden vangen aan om 12 uur en zullen ongeveer 5.3" uur geëindigd zijn. Er wordt gespeeld in twee poules van resp. 5 en 6 verenigingen, die elk een halve competitie spelen. De winnaars van beide poules neme° deel aan het toernooi van Bisdom Rot' terdam, welke op 4 juni as. op de ter' reinen van de r.-k. s. v. D. H. L. ie Delft gespeeld zal worden. HET AFSCHEID van de heer J. Timmer», die na een 42-jarige diensttijd wegen» pensionering vertrok als baas bij he G.E.B., aan de gasfabriek Keilehaven is heel hartelijk geweest. In de kantin^ werd hij toegesproken door de heer M. Kleinjan, voorzitter van de jubJ* leumvereniging, door adj. dir. ir. J. J' Flameling en door de heer A. Cram^ chef werkplaats, die waarderende woof' den tot he mrichtte en afscheidscadeau» aanboden. MAARSSEN, 6 mei Commissaris' jen van de N.V. Plaatwerkerij en Ver* rinkerij v/h Bammens en Zonen Maarssen hebben besloten over 19® onveranderd 15 procent dividend uit keren. Verder is er een voorstel gedaan tot machtiging aan de directie tot af ronding van het geplaatste kapitaal <to sen voorstel tot machtiging tot uitgift® van een converteerbare obligatielening' -s-sa 13 geneesmiddel, 17 betrekking, 21 liefhebber, 28 groente, 210 re publiek, 39 bestanddeel, 315 zon neklaar, 46 levenslucht, 54 joods profeet, 511 wild dier, 614 spijslijst, 1012 werelddeel, 1022 lichaamsdeel, 1119, Oostzeehaven, 1315 schouder bedekking, 1420 bond, 1523 vruch ten, 1622 gelijkenis, 17—23 vastleg gen, 1824 beslag, 1921 lied, 2120 diploma, 2224 sfad in Italië, 2423 te berde brengen. De gevraagde woorden bestaan uit de volgende lettergrepen: a - a - a - a a - a - a - ak - an - an - as - bar - bel - del - dem dent - die - dor - e - e - e e - e - em - ga - ge go - ka - ke - la - le let 11 - li - ma - ma - man - me - me me - ment - nie - no - nu - op - pa pau pe - per - ra - ra - re - re - ren ren - ri - ri - ri - te - ten - teur - tie to u - ver - vi - vor. Oplossingen kunnen ingezonden wor den tot donderdagmiddag. Over de puz zelrubriek wordt niet gecorrespon deerd. De oplossing van de kruiswoord puzzel van verleden week: Horizontaal: 1 karos, 5 fee, 8 abe-" 13 open, 14 palet, 16 Erie, 17 Po, 18 SP* 20 tol, 22 N.B., 23 els, 25 oma, 27 to* 28 t.t., 29 boert, 30 on, 31 ka, 33 to 35 na, 37 pa, 38 sak, 40 ben, 41a T 43 adelaar, 44 parabel, 45 de, 46 aft1 48 set, 49 N.T., 50 te, 52 pap, 54 to* 56 eg, 57 kanon, 58 nu, 60 oer, 63 1®*,' 65 duo, 67 e.d., 68 roer, 70 dra, 72 73 Deli, 75 blind, 78 leer, 80 elite, Leo, 82 sport. Verticaal: 1 koper, 2 Apol, 3 re, 4 ops' 5 fa, 6 element, 7 Ee, 8 bel, 10 er, eind, 12 Lebak, 14 pa, 15 t.t., 19 P', j of, 24 sta, 25 ooi, 26 ark, 27 Inn, kadet, 32 baard, 34 merel, 36 arena, pad, 38 sla, 39 kam, 40 bas, 41 nat, alt, 47 kanarie, 51 eer, 52 pal, 53 V° 54 mud, 55 moede, 59 poort, 61 62 do, 64 ar, 66 uier, 68 rit, 69 eb, d.d.. 71 alp, 74 li, 76 1.1., 77 no, 79 e' De gelukkige is deze week: T. Heil, p/a Dam 7, Schiedam. Een postwisseltje volgt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4