C D E HET LEED EN HET LIED DER ROTTERDAMSE KLOKKEN Zes jaar wegens poging tot moord op echtgenote Leen Jansen won door k.o. in vijfde ronde van Goubelle met meer w mtmm Fopklokken „voor liet oog" in oude beurs Kelner loste pistool schoten in café Muren en trappen DKD N S C—N D C— DINSDAG 9 MEI 1961 PAGINAJ C door DAAN VAN DER VAT Het derde. «1 1 -/ DE KIST VAN JOA De kist werd plechtig ontsloten Men stelle zich voor. Het is half zeven in de morgen. Op de keukentafel wacht in een dopje van Spode-aardewerk een vers ei, door je zelf gekookt met geraffineerde ge slepenheid. Je staat gereed om je op het mislukte kuiken te werpen, maar begaat de domheid eerst een van de ochtendbladen te openen. En je leest: ..De verdoemenis wacht Londen, tenzij de bisschoppen de Kist van Joanna Southcott ope nen." Je kunt er natuurlijk om lachen. Maar als des ochtends, tussen een vers ei en een vers-ge schoren gelaat, een enorme advertentie met var kensvette letters je krijsend naar de ogen vliegt, kan je niet nalaten te bedenken dat je in Londen woont en de schreeuwende belofte voor ogen hebt van je deelgenootschap in de aangekondigde ver doemenis. De tekst varieert. De meeste advertenties re serveren de ondergang met bijbehorende vurige nasleep niet uitsluitend voor de bewoners van Brittanniës Babyion, en de meeste aankondigingen, altijd vet gedrukt, altijd schreeuwerig, altijd in breuk makend op de serene gelatenheid waarqjee het eitje wacht op zijn eigen kleine verdoemenis, luiden: „Engelands moeilijkheden en benarrenis zullen blijven toenemen totdat de bisschoppen Joanna Southcotts Kist met de Verzegelde Ge schriften openen." Wie is Joanna van de Kist, die zo lang na haar verscheiden nog na-krijst in de kranten van Brit- tannië? Men zou hier botweg op kunnen antwoor den: Joanna was een ongehuwde moeder zonder kind, een zeer merkwaardig verschijnsel, zelfs in de Britse geschiedenis. Maar wellicht is het be ter een schuchter aanloopje te nemen alvorens te gewagen van het kind dat niet komen wilde, van Shiloh die uitbleef, maar volgens sommigen des ondanks weder zal keren te midden van het uit verkoren volk, de Britten, in het jaar tweeduizend. Joanna Southcott was een boerendochter die in het jaar 1749 werd geboren in het graafschap De vonshire, waar de room en de boterballetjes be ter zijn dan elders in Engeland. Dat Joanna van de Kist een boerendeerne was, rond wier jeugd de koeien loeiden en de schapen blaatten, kan men haar aanzien. Haar portret hangt in een Londens museum. Zij ziet er uit als een gezonde boerendeerne van iets meer dan middelbare leef tijd, met romige wangen en met een oogopslag welke doet denken aan verwijderde geiten. Maar ze zegde haar trouw op aan koeien en kippen en werd dienstbode in de kathedraalstad Exeter. Zij was opgewekt van aard, maar toen zij de mid delbare leeftijd begon te naderen, bekropen haar vlagen van melancholie, niet het soort melancho lie ,,die niemand kan verklaren, en die des avonds komt, wanneer men slapen gaat", maar een meer verdacht, soort waarvoor de psychiaters van he den een naam hebben. Doch als het slechts bij die zwaarmoedigheid was gebleven, zou Joanna van de Kist niet nog heden proberen om vanuit haar postume adver tenties het ontbijt te bederven van een onschuldig nageslacht. Wat Joanna mankeerde was, dat zij tot het inzicht begon te komen dat zij niet een gewone boerendochter was, maar een heel bij zondere boerendochter, en dat zij een zieneres was, een profetes, een ontvangstation voor he melse inblazingen. Zoals de meeste zieneressen nam Joanna seffens papier en potlood en begon op te schrijven wat nevelachtig tot leven was ge komen in haar vreemde brein. Deze geschriften ten) een papier met een zegel. Daarop stond te lezen dat je een van de uitverkorenen was, een van de gezegelden. Niet dat de zegel-ceremonie altijd hielp. Want onder de gezegelden bevond zich een juffrouw die Mary Bateman heette en die ondanks het bezit van het zegel der uitverkorenen een ietwat sappige moord pleegde en prompt werd opgehan gen aan de galg. In het jaar voorafgaand aan de slag bij Wa terloo bereikte de Devonse deerne het hoog tepunt van haar geslaagde carrière. Zij deelde aan haar volgelingen mede dat het ogenblik nabij was waarop zij het leven zou schenken aan Shiloh, de nieuwe Messias. Een groot deel van de bevolking van Londen lachte zich dood over het nieuws. Maar niét haar volge lingen, die zo rotsvast geloofden in hun zieneres dat zij negen artsen verzochten vast te willen stellen dat Joanna in blijde verwachting was. On der deze artsen bevond zich een van de meest befaamde Londense artsen van die dagen, een zekere dr. Reece. Laatstgenoemde en vijf van zijn eminente collega's beantwoordden de vraag over de blijheid en de verwachting bevestigend. De drie anderen stemden tegen. Doch het was een duidelijke democratische meerderheid voor Shiloh. En zowel de blijheid als de verwachting namen toe bij Joanna en haar getrouwen. Toen Joanna aankondigde dat Shiloh op 19 ok tober van het jaar 1814 het levenslicht zou aan schouwen in Manchester Street, Marylebone, Lon den, maakte zich een onblusbare vervoering mees ter van haar kudde, die besloot aan deze ver voering uiting te geven op tastbare wijze. Zij besloten onmiddellijk een wieg te bestellen voor Shiloh. En het was natuurlijk een bijzondere wieg, een wieg die tweeduizend gulden kostte. Vandaag kun je voor een dergelijk bedrag een Rolls-Royce van een wieg kopen. Maar in 1814 kon je voor een dergelijke som een slagschip van een wieg laten vervaardigen. Ondertussen bleven de bisschoppen volharden in hun episcopale bokkigheid. Joanna wendde zich, merkwaardigerwijze door middel van ad vertenties, tot de aartsbisschop van Canterbury met de eis, dat hij een vertrek in zijn bisschoppe lijk paleis, Lambeth Palace, beschikbaar zou stellen voor de bevalling. Maar ondanks de luister van de wieg, bleek de aartsbisschop niet bereid mee te werken voor deze bisschoppelijke bijdrage tot de blijde gebeurtenis. Joanna's aanhangers waren hierover zo verontwaardigd dat zij zich tot de Lord Kanselier wendden met het verzoek •vvt-v de toekomstige moeder in zijn bijzondere be scherming te nemen, zulks met het oog op het wetenschappelijk belang verbonden aan deze unieke bevalling. En de ongelukkige dr. Reece liep er opnieuw in en steunde dit verzoek in een ingezonden stuk in het deftige dagblad The Ti mes. Op de dag van de geboorte verzamelden zich grote menigten voor het huis, gedeeltelijk bestaan de uit trouwe zielen die zeker waren van de op handen zijnde komst van Shiloh, gedeeltelijk uit nare lieden die nog nooit van hun leven zo iets potsierlijks hadden gehoord. Het wachten duurde lang, want de negentiende oktober van het jaar 1814 telde evenals de meeste andere dagen vier entwintig uren. En toen de» klokken te midder nacht het wachten beu werden en het bericht beierden dat de dag voorbij was zonder dat Shi loh was gearriveerd, ging een deel van de ver moeide menigte neerslachtig naar huis. Anderen bleven wachten in de hoop dat er alleen maar sprake was van een kleine vertraging in het pro gram. Maar Shiloh kwam niet. Hij kwam de vol gende dag niet, en niet de dag daarna. Shiloh kwam helemaal niet. Joanna zelf had een maand nodig voordat zij begon te vermoeden dat er misschien sprake was geweest van een kleine vergissing. En de arme dr. Reece deelde haar vermoeden. Men pleegt aan sibyllen alles te ver geven, zolang zij spreken in duistere en dubbel zinnige taal. Maar Joanna had klare taal gebe zigd. „Negentien oktober," had ze gezegd. En Shiloh had verstek laten gaan. Vanaf dat ogen- waren profetieën, sommige op rijm, waarin Joar>- blik was Joanna het leven moe, en zij ging wei na begon de mensheid, en vooral de Britse mens- jra ter ziele. Haar dood was een sensationele ge- Negen artsen verzocht. tigen en dat hij van plan was de kist in het pu bliek te openen, en hij haalde zowaar een An- glikaanse bisschop, de bisschop van Grantham, over om de openingsplechtigheid te sieren met zijn tegenwoordigheid. Deze plechtigheid vond piaats in Church House in Westminster. De kist werd plechtig ontsloten. Het deksel werd even plechtig opgelicht. De kist bevatte een achttien- de-eeuwse roman en twee ruiterpistolen. Men kan zich de woede voorstellen van de le den van de Panacea Society, dit zijnde de naair. waaronder de volgelingen van Joanna Southcott door het leven gaan. Hoe kon je, zo verklaarden zij, verwachten iets belangrijks te vinden in een kist bij de opening waarvan slechts een enkele bisschop aanwezig was. De kist van Harry, zo zeiden zij, was niet de Kist van Joanna. En was het nu eindelijk uit met het onweer? En wilden zich nu eindelijk de bisschoppen met zijn vier entwintigen haastig bij de Panacea Society ver voegen om gezamenlijk en met vereende krach ten de echte Kist te openen welke zich nog steeds bevond in het bezit van de Algenezersmaatschap- pij? Maar dacht u dat die vierentwintig bisschop pen zich naar het Mekka van de Maatschappij repten om het bevel van Joanna uit te voeren? Niets daarvan. Ondanks het gekrijs van de Alge. nezers was er in geen velden of wegen een bis schop of zelfs maar een mijter of kromstaf te be speuren. Maar die Kist! Is er een Kist? Waar is die Kist? Wie bewaakt de Kist? Wat zit er in 's he melsnaam in die Kist? Zal die nare Kist ooit wor den geopend tot heil van het Uitverkoren Volk? Wij zijn onder de veler, die niet weten waar de Kist is, maar die vast geloven in haar bestaan. En wij kennen althans de naam van de Man-Die- Weet-Waar-De-Kist-Is. En wij vermoeden dat dc Kist zich bevindt in de stad Bedford. Bedford is het Rome of Mekka van de Panacea Society, of schoon Bedford even weinig lijkt on Rome oi Mekka als Courcouronne op Kerkelsberg. Bed ford, waar men auto's maakt en landbouwmachi nerie, is de zetel van de Algenezersbond. En in Bedford woont de Man-Die-Weet-Waar-De-Kist- Is. Die mijnheer heet Robert Temple, is gepen sioneerd bankier en heeft in zijn jongere jaren, omringd door wolken muskieten en belaagd door alligators, electrische palingen, jaguars, anacon da's, piranha's en soefoekoekoes, .handel gedre ven aan de ongezonde boorden van de Amazone diep in het binnenland van Brazilië. Mijnheer Temple is secretaris van de Bond welke zo ijve rig adverteert en onze ochtenden doet steigeren als wij in alle onschuld proberen te voorkomen dat ons ei het kuikendom bereikt. Mijnheer Temple weet waar de Kist is en met hem misschien slechts een handjevol van de getrouwen die nog lieden geloven in Joanna en Shiloh. Maar noch mijnheer Temple, noch de andere leiders van de Algenezersbond zijn bereid te verraden waar de Kist wordt bewaard. Dat gaat alleen hunzelf en de vierentwintig balorige bisschoppen aan. Maar de bisschoppen blijven bokkig, en de Kist, die honderdvijftig pond weegt, rust in het verbor gene en zal aldaar blijven rusten tot de bisschop pen eindelijk berouw tonen en zich met mijter en kromstaf naar de schuilplaats zullen begeven om de Gezegelde Geschriften het daghcht te doen zien en Engeland te verlossen van alle narigheden die het benarren. heid, voor te bereiden op de tweede Komst. Nu en dan voorspelde zij bij wijze van afwisseling een of andere natuurramp, een aardbeving of een grote overstroming (het is vreemd dat alle sibyl- les een zo ongezonde belangstelling hebben ge toond voor rampen). Maar de tweede Komst was haar pièce de résistance. In haar naaste, niet lan ger landelijke omgeving begon men over te hel len tot de mening dat er iets niet pluis was met Joanna, en zelfs een van haar familieleden begon zich af te vragen of, op de keper beschouwd. Joanna niet van Lotje getikt was. Joanna evenwel schreef naarstig voort met een nijverheid welke haar in staat stelde later ter ziele te gaan met een onletterkundige nalaten schap van vijfenzestig boekdelen. Maar ofschoon er lieden waren die meenden dat Joanna niet langer gerekend kon worden tot de garen, waren er anderen die oordeelden dat zij inderdaad de ontvanger was van bovennatuurlijke inspiratie, zelfs toen zij de wereld kond begon te doen van haar zekerheid dat /.ij weldra het leven zou schen ken aan de tweede Messias, die Shiloh zou heten. Joanna verwittigde de bisschoppen en de geeste lijken van de staatskerk van de te verwachten gebeurtenis en verzocht om hun geestelijke bij stand. Maar de bisschoppen beschouwden dit als het soort situatie waarin een bisschop zich kon veroorloven bokkig te zijn. En de geestelijken wer den alleen maar boos, want zij geloofden niet in Shiloh en vonden het hoogst ongepast dat Joanna bezig was schapen te ontstelen aan hun kuddes Het gebrek aan medewerking van geestelijke ziide belette niet dat Joanna's aanhang bleei groei en Om te tonen dat Joanna een heel bijzondere boerendochter was organiseerden haar volgelin <*en processen", d.w.z. een soort openbare ge rechtszitting waarin openlijk haar persoonlijkheid haar lévenswandel, haar inspiratie en haar pro fetische geschriften werden ontleed en. natuur lijk, goed bevonden. Joanna vestigde zich in Lon den, zoals alle Britten doen die bet goed gaat in het leven, en haar aanhangers bouwden voor de landelijke sibyile een kapel in Bermondsey in he! oosten van de hoofdstad. Hier hield Joanna dien ste— waarin zij haar volgelingen toeliet tot de „ge zetilden". Want zij verkondigde dat er op aarde honderdvierenveertigduizend uitverkorenen wa ren die het bijzonder goed zou vergaan in he! hiernamaals. Het was haar bedoeling om deze honderdvierenveertigduizend uitverkorenente „zegelen" tegen betaling van een prijs variërend tussen zes gulden en een tientje per persoon. Want als Joanna vond dat je behoorde tot de uit verkorenen gaf ze je (tegen betaling in contan- beurtenis. De Londense bladen kwamen uit met speciale edities, en er Vonden ongehoorde scè nes plaats voor het sterfhuis in Manchesterstreet, waar zowel de spotters als de gelovigen te hoop waren gelopen. Shiloh of geen Shiloh, de volgelingen bleven trouw. Zij verkondigden allerwegen, dat de ge boorte van Shiloh inderdaad had plaatsgevon den, maar dat Satan de boorling onmiddellijk op de hielen had gezeten, zodat Shiloh had besloten onmiddellijk na zijn geboorte de wijk te nemen naar de hemel. Zij meenden eveneens dat het al leen maar leek alsof Joanna dood was en na men de macabere stap het lijk te omringen met warme beddekruiken om het lichaam warm te houden voor de verwachte terugkeer van de ziel. Maar het hielp niet. Joanna bleef dood. Een autopsie wees uit dat er nooit sprake was ge- weest van een werkelijke zwangerschap. Er Joanna werd begraven. Maar ook dat hielp niet. Tot heden, bijna hon derdvijftig jaren na de dood van de deerne, ge loven de volgelingen van Joanna Southcott dal Shiloh waarlijk geboren is op 19 oktober 1814, ij- Manchester Street, Marylebone, Londen, en da- hij terug zal keren OP aarde te midden van zijl Uitverkoren Volk, d.w.z. de Britten. En het zijr deze getrouwen die de bewaarders en de hoeders zijn van de Kist met de Gezegelde Geschrifte) van Joanna Southcott. En, zoals het nog steed: luidt in de schreeuwadvertenties van heden, be hoort deze Kist, naar het hevel van Joanna, o] een ogenblik waarop de natie in gevaar verkeert te worden geopend door vierentwintig bisschop pen die kennis behoren te nemen van de proff tische geschriften waarvan de inhoud hen in staa zal stellen het Uitverkoren Volk te redden vai ie ondergang. r valt niet te ontkennen dat er ogenblikke zijn geweest sedert het verscheiden vai Joanna waarop het Uitverkoren Volk in ge vaar heeft verkeerd, en, te oordelen naar d vele advertenties die in de loop van het jaar vei schijnen, verkeert Brittannië chronisch in ge vaar, hetgeen voor de volgelingen van Joanm telkens opnieuw aanleiding is om in de krant t( klimmen en luidkeels de bisschoppen toe te roe pen dat het ogenblik is gekomen waarop zij mei zijn vierentwintigen de Kist moeten openen. Maai de bisschoppen blijven bokkig, met uitzondering van één Engelse bisschop die zijn episcopale nieuwsgierigheid niet heeft vermogen te bedwin gen. In 1927 beweerde Harry Price, die vurig ge loofde in spoken en aanverwante verschijnselen, dat hij de Kist van Joanna had weten te bemach- ROTTERDAM, 9 mei. Op „Opbouwdag", 18 mei, zullen de klokken van het carillon in de Si. Laurenstoren weer zingen en daar mede wordt letterlijk een nieuwe periode van de Rotterdamse klok kenspel-historie ingeluid; ruim twaalf en een half jaar heeft de Maasstad het met één carillon, dat van het stadhuis, moeten doen, na dat het er jarenlang drie bezat. Nu kunnen twee „zingende torens" el kaar met het lied der bronzen stemmen aflossen. De eerste twee De geschiedenis der Rotterdamse klok kenspelen is hoogst merkwaardig. Het eerste moet dat van de St.-Laurens- toren zijn geweest, want daarin hing eun klok, „Laurentius" gedoopt en door de gebroeders Jan en Willem Boerkc in 1461 te Veghel gegoten. Dat zou ook een tu>- klok geweest kunnen zijn, maar lUim honderd jaar later, in 1585 is er in de oude archiefstukken sprake van een ze kere Lodewijk, die met een „beyevman" uit die dagen bezig moet zijn geweest ds toon van een klok te ..accorderen" en dat kan men alleen doen. wanneer die klok een samenspel met andere moet geven. De conclusie ligt voor de hand. dat de toren dus al enige tijd over en carillon moet hebben beschikt. Het eerste symptoom van de aanwezig heid van een klokkenspel in de stadhuis toren van die 16de eeuw is een resolu tie uit 1558, die ervan gewag maakt. Een klok uit dat carillon vermeldde in een opschrift, dat zij in 1596 door Cornelis Ammeroy was gegoten. Het jaar 1660 moet een goed jaar zijn geweest voor de minnaars van het kLok- kenspel. Toen kwam een overeenkomst met de beroemde Amsterdamse klokken gieter Frangois Hemony tot stand voor de levering van twee complete beiaar den, een voor de St Laurenstoren en een voor de stadhuistoren, In de St. Laurenstoren werden acht tien grote klokken en eenentwintig kleinere klokken gehangen, droegen het jaartal 1660. Het klokkenpel van de stadhuistureu Vele ervan vermoed, dat hun metaal nog eens worden gebruikt voor oorlogstuig hun land. Toen aan de vooravond tege" .a" ile is daar gebleven tot de afbraak ervan koninginnedag 1943 het carillon door n de beurstoren Duitse bezetter werd weggehaald. Toen dit was geschied en aan het vroegere, bij de oudere Rotter dammers zo geliefde Beursplein, w-js ver bouwd, verhuisde in 1829 het stadhu.s- carillon daarheen. Omdat het voor het oog niet erg voldeed, werden er vijftien houten klokken met houten klepels aan toegevoegd, die tegen de weersinvloeden met lood waren bekleed en die natuur lijk geen geluid konden geven. Maar het doel, de ronde beurstoren een wat ..ge vulder" aanzien te geven, was bereikt. Dat wil niet zeggen dat er na de >p- draoht aan Hemony geen latere aanvul lingen waren gekomen; Petit en Fritson te Aarle Rixtel hebben ook nog voor het beurscarillon geleverd. het naar de Lloydkade vervoerd, ^a3 na het spoorloos is verdwenen Tevoren in het rampjaar 1940, ging carillon van de beurs volkomen V E\ ren; er is tussen de ruïnes van de °r n geen spoor van teruggevonden. Dat de St.-Laurenstoren. bestaande uit - klokken, bleef behouden, maar n wegens de vernieling^ van de toren dienst meer doen. De zware van - - daterende bourdon viel in scherp maar kon. door een edelmoedige t*'gJ van het bankiershuis Jacob Mees a° een nieuwe worden vervangen. Wat gebeurde er met het lege huis" van de stadhuistoren? Onder leuze ,,het gemeentepersoneel geeft K terdam z'n "carillon terug" begon Toen het nieuwe stadhuis aan de Cool- actie, die f 75.000 opbracht. Voldoende singel was voltooid, kwam er ruimte voor het derde carillon. Op St. Nicolaa.s- dag 1918 deelden B. en W. aan de raad mede, dat burgers, die onbekend wensten te blij-ven, de stadhuistoren met een ca rillon' wilden verrijken. Een half jaar daarna werden de namen van de schen kers toch bekend; het bleken de heren Phs. van Ommeren ir. en P. J. van Om meren te zijn. Op Nieuwjaarsdag 1921 hebben vele duizenden Rotterdam mms voor het eerst genoten van de uit 48 klokken bestaande beiaard, gegoten hoor de firma John Taylor en Co. te Lough borough. De Engelse gieters zullen nooit hebben V UJ.U een nieuw carillon aan te schaffen de grootste drie klokken na. En nu - ren het de ervan van de schenkers v het oorspronkelijke carillon, de hei. Van Ommeren, die weer in de sprongen en het klokkenspel con1^. teerden. Op 20 juli 1943 werd het - pletê klokkenspel, gegoten door Petit Fritsen, aan het stadhuis afgeleverd j kort daarop kon stadsbeiaardier F p Timmermans er zijn eerste concert geven. De dankbaarheid van het meentepersc-neel uitte zich in een extr carillonuitgave van het personeelsorla» „Binding", waaraan wij de meeste fG* vens voor deze beschouwing ontleend- ROTTERDAM, 9 mei. Wegens poging tot moord op zijn echtgenote, werd van morgen de 38-jarige kelner J. R. ver oordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek en ter beschikking stel- ROTTERDAM. 9 mei Ter afsluiting van het boksseizoen heeft Theo Hulze naar maandagavond in de Rivierahal een Nederlands-Frans programma georgani seerd. Als hoofdnummer bokste de half zwaargewicht Leen Jansen tegen de zwaargewichtkampioen van Noord-Fi f rijk René Goubelle. Jansen besloot dit seizoen op knappe manier; hij overwon Goubelle in de vijfde ronde door knock out. Jansen, die in de nabije toekomst een gooi naar de zwaargewichttitel schijnt te willen' doen, scheen bij de aanvang van het gevecht, dat gold als eerste stap naar het beoogde doei, voor een hopeloze taak gesteld. Want niet alleen bracht hij met zijn 73.7 kg precies 9 kilo minder ui de ring maar ook de kolossale figuur van Goubelle wekte de indruk alsof Jansen tegen een veel grotere broer stond. De lange réach van de Fransman dreigoe voortdurend de tengere Rotterdammer: linkse directe met af en toe een rechtse naar het lichaam. Iets mankeerde er een ter aan. Dat was snelheid en die te- O A ling: van dc regerin*. In het vonnis overwogen, dat R. reeds eerder voor .j dergelijk feit was veroordeeld en d**r eveneens ter beschikking van de reg«r' was gesteld. R. was zaterdagavond 23 oktober café aan de West-Kruiskade, waar vrouw achter de tapkast stond, binnen*^ gaan met een geladen pistool Hij vijf schoten, waarvan er een tereehtifw in de muur achter de plaats, waar 7,-. vrouw stond, en enkele andere twee ca bezoekers ernstig verwondden. ziri kortkoming zou genadeloos worden afge straft. Reeds in de tweede ronde wiern Jansen het element verrassing in de strijd. Jansen lokte Goubelle meermalen uit zijn tent, nam de traag uitgevoerde aanvallen goed over en plaatste toen a' zulke felle opstoten dat Goubelle zicht baar respect voor hem begon te krijgen. Met steeds meer reserve trad hij lansen tegemoet, zodat deze de wedstrijd kan gaan voorschrijven. Jansen deed het be heerst en met veel kennis van zaken. Hii stond reeds een straatlengte op ou.iten voor, toen hij in de Vijfde ronde kans zag een harde rechtse vol op het gezichi van de Fransman te plaatsen. Deze bleef overeind en vocht terug, doch üesëtte ternauwernood- wat er gaande was. In de hoek van de ring kreeg hij daarop zo'n afstraffing, dat Goubelle bij de tien- de tel nog steeds geen bokshouding kon aannemen. In het bijprogramma behaalde o. m. Gerard Berkhout een puntenoverwint'ing op de Franse bantammer Marcel Chre tien. Verdachte beweerde veertien dagen leden tijdens de behandeling van ";t zaak, dat hij het pistool had gekocht voorzorg, om zich te beschermen eventuele aanvallen van vrienden j zijn vrouw. Hij had haar de bt'VU^ avond slechts schrik willen aanjage" m verklaarde, in tegenstelling tot vrouw, dat hij niet op haar had ge"1 Naar zijn zeggen was het doel van schietpartij, het kapot maken van de boedel van het café, zodat zijn vrou die van hem wilde scheiden, door d|-' telein zou worden ontslagen en bil terug zou moeten komen. Twee weken geleden eiste de off'A, mr. J M van Leeuwen, een gevangei straf van acht jaar met aftrek en voorwaardelijke ter beschikking »te' van de regering. ROTTERDAM^ 9 'mei. - Wegens veroorzaken van een dodelijk verkej1 ongeluk heeft de rechtbank in Rotterd'^ de 53-jarige Rotterdamse chauffeur C F. vanochtend veroordeeld tot een - 52-j3r ?n hechtenis. De man had een weduwe, mevr. M Boom-Dilling. op ciet vluchtheuvel aangereden, nadat zijn J" j plotseling van he* rem- op het gasped was gegleden. Het slachtoffer overKf. later. De eis was een week gevsngebj. straf met ontzegging van de rijbevoe» heid voor een half jaar. e theologie van de Panacea Society want de bond gelooft niet alleen in Joanna en Shiloh is duister van aard. In tegenstel ling met de hedendaagse astronomen, die menen dat het ongeveer viereneenhalf miljard jaren geleden is sedert de aarde werd geschapen of ontstond, geloven de leden van de Algenezersbond dat de wereld werd geschapen in het jaar vier duizend voor Christus. Volgens hen is de voor bestemde duur van het wereldbestaan een periode van „zes dagen", d.w.z. zesduizend jaren, aange zien de dag voor het oog des Heren „is als dui zend jaren". Het eind van de wereld Is derhalve te wachten in het jaar tweeduizend En het eind zal samenvallen met de komst van Shiloh (Man chester Street, Marylebone. Londen), die zal ar- riveren te midden van het Uitverkoren Volk. Ds leden van de Bond verklaren dat zij beschikken over zeer doeltreffende geheime geneesmiddelen tegen puistjes, reumatiek, zenuwen en zorgen (Vroeger beroemden zij er zich eveneens op dat zij geneesmiddelen bezaten tegen vallende ziek te, tuberculose en verlamming, maar deze aan spraken zijn geschrapt uit de canon) Verder ge loven de Algenezers dat ieder mens, behalve communisten, socialisten en daarmee gelijk te stellen menselijke eenhecen, een onsterfelijke ziel iezit en dat allen naar de hemel zullen gaan. Doch dechts de „gezegelden", de volkomen uitverko- •enen zullen ook lichamelijk herrijzen De Maat schappij gelooft voorts dat de mens beschikt over wee stellen hersens, een op de gewone plaats, ussen de oren, en een tweede achter de maag, In le plexus solaris of zonnevlecht. Dit tweede ste] jersens stelt de mens in staat profetieën te be- ;rijpen en zal derhalve waarschijnlijk eerst ïrt wer- ring treden als de vierentwintig bisschoppen ein- lelijk de Kist openen. Het tweede hersenstel is angebracht achter het spijsverteringsorgaan orr e beletten dat de duivel er bij kan. Sedert het jaar 1924 heeft zich de Algenezers- <ond nog slechts één keer in een officiële petitie ot de bisschoppen gewend met het verzoek om \iet langer te zitten mokken in hun episcopale >aleizen maar eindelijk hun plicht te doen ter anzien van de Kist van Joanna. Maar de bisschoppen hielden zich verre. Deze latste petitie werd ondertekend door 28.757 per- ionen. Het is moeilijk te geloven dat alle onder- ekenaars leden waren van de Panacea Society m eigenaars van een extra stel hersens in de buik. Wij zijn er van overtuigd dat er zich onder hen velen hebben bevonden die evenals wij bran den van nieuwsgierigheid over de inhoud van die Kist, die nare Kist, en die menen dat zij het recht bezitten om voortaan hun zachtgekookte eitjes te mogen eten in vrede. MUREN rollaag Ier afdekking grona gelijk aanvullen helling 20cm bij lm hoogte Jange steen voor verankering jé' puin en sleuf E grote steen als fundering 'STAPELMUUR lege! roer afdek- SS^vv!.-.- king tijdens mei- selen aanbrengen GEMETSELDE MUUR helling 10 cm per r ioogte 20 cm max. 60 cm V«M II- 30 cm T betonplaten f* DOORSNEDE betonplaat 15 cm dik opvullen met beton la, beton plaat roride paaltjes I <0 0Scm J Bosmp w./""""/!ffi-fScm „LUIE" 30cm v f TRAPPEN TRAPPEN I 465 cm, vetdkeien 2-3cm S? I beton ijzeren stolen TRAP VAN VELDKEIZN tem TT'zand jAA DIKKE BETON- TRAP VAN "45cm* PLATEN -V 1 RECHTOPSTAAN- DE STENEN stenen op de kant tegels mei' STEILE TRAPPEN stenen betonplaat zand klinker BETON- TEGELS Om het hoogteverschil op te vangen tussen twee gedeelten van een tuin kan men een muur bouuen Afhankelijk van de hoogte en de be- schikbftre materialen, wordt de muji gemetseld of gestapeld. a Gemetselde muur. Maximaal 60 cm hoogte verschil, breedte van de muur één steen (ong- 20 err) fundering op twee betonplanken. 30 cm ir? de grond. De muur wordt uit bakstenen ge metseld met een mengsel van klei koemest -n watei Een met specie gemetselde muur geeft strakker werk, wat v°or de tuin echter niet al tijd wordt gevraagd In de muur worden gé ten gespaard voor de planten, die tijdens het bouwen worden aangebracht, aan de achto-zijfic wordt de- grond tegelijk aangevuld. Boven wordt de mum afgedekt met een rollaag van stenen op zijn kant ot, b.v bij een terrasmuur, met tegels Een lood rechte muur lijkt voorover te vallen daarom later, we hem iets achterover hellen dan wordt ook de gronddruk beter opgenomen- Hogere mu ren worden gefundeerd op een betonplaat van 15 cm dik, is het hoogteverschil groter I-u. 60 cm dan kan men beter twee muren achter"!aar bouwen, zodat er tussen de muren, een smal .ter ras ontstaat. b Gestapelde muur. Heeft men voldoende grote stukken natuursteen ter beschikking, dan kan men een stapelmuur maken Bij goed pas send werk en voldoende muurbreedte stapelt men de stenen zonder metselen, worden de voe gen breed, dan vult men deze met het genoemde mengsel. De fundering wordt gevormd door een betonplaat of zware stenen. Enkele langere ste nen steken uit in de achterliggende grond om d« muur stevig te verankeren. Bij hoge muren moet voor de afwatering worden gezorgd door pum achter de muur aan te brengen, waarbij het wa ter door sleuven in de muur naar voren wordt afgevoerd. Van kleine zwerfstenen of straatkeien kan men een brede muur metselen, door tussen twee wanden van één steen dikte een betonvul- ling aan te brengen en de hele muur met een laag keien af te dekken Trappen kunnen we eveneens op verschillende manieren construeren a. Luie trappen. (Gering hoogteverschil). Tn bosrijke omgeving maakt men zo'n trap van stammetjes, die worden vastgehouden door twee paaltjes aan weerszijden van de treden Dezé worden mét zand. sintels of puin verhard Voor een meer duurzame trap worden de stammetjes vervangen door rechtopstaande stenen. Ook kan men de trappen metselen van zwerfstenen in cement Eerst een opstand van stenen metselen, de trede met cement aanvullen en hierin de ste nen straten en met specie vastleggen Om scheu ren te voorkomen worden in de treden een paar staven ijzer gemetseld. Zulke trappen kunnen aan weerszijden met graszoden worden opge sloten. b. Steile trappen. De eenvoudigste trap ma ken we van betonplaten van 55 cm.breedte én 100 cm lengte die op elkaar worden gestapeld Onder de treden brengen we vastgéstampt en in gewaterd zand aan, In een pad van platen beton of natuursteen kan men Ireden maken door on der de platen één of meer bakstenen te metselen. Bij een gemetselde muur wordt de trap en de opsluiting aan de zijkanten van metselsteen ver vaardigd. De uitvoering van dergelijke trappen kan men echter beter aan de vakman overlaten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4