verzekering ve motorvoertuigen Slachtoffer verkeersongeluk voortaan altijd gedekt s Verlies K.L.M. kwartaal 1961 bedroeg in eerste f 18 (7%) miljoen Kosten stegen sterker dan de vervoersinkomsten $2 FIAT 11 oo Premies gaan door verplichte W.A.-verzekering omhoog Terugkeer NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ, N.V. LEMON HART Oofc bromfietsen in regeling opgenomen mmmm robuuste bouw 55 pk Studentenplaten bij n.v. Bovema Verkeersleiding op drukke dagen Ontginning mineralen in Ned. Nw.-Guinea SP ans: fl. ASSURADEUREN ZIJN VAN MENING: Nieuwe methode wordt morgen beproefd Zeldzame haai gevangen RED BMNB V B WOENSDAG 10 MEI 1961 PAGINA 13 '>a'm°live garandeert p - o— 2achter en jf fernakkelljker scheren té Uw geld terug O ^an onze Haagse redactie) HAAG, 4 %erT' mei Alle bjQ "aars van motorrijtuigen en Midil \sen zullen worden ver- w," zich te verzekeren tegen (ty A 0 aansprakelijkheid 0fitvv Eit staat in het wets- JUs^p, dat de ministers van Wat financiën en Verkeer en heblfstaat bij de Tweede Kamer geb en ingediend. Het ontwerp is r]j,„ Seerd op het Beneluxver- dat in 1955 is ondertekend. ^'erdrag is later aangevuld en ten lnnenkort nog op enige pun- gewijzigd worden. a*nt Laurent eist zes schadevergoeding Waarborgfonds Straffen Wat weet uw bank ALLE BANKZAKEN OVER DE HELE WERELD vaste wegliggïng inclusief ideale verwarming, defrosters en undercoating Son* ^rtce j. Leonard Lang's Automobielbedrijven N.V. Amsterdamv A Geen goede toekomst Bovendien zitten de assuradeuren be Nederlandse kajotters in Dar Es Salaam Cineast Simon de Waard naar Engeland Hwiai^iOteQiipgQ] f (Advertentie) Zó goed geschoren ben je nog nooit geweest! Of 1 IV) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 9 mei Dinsdag zal de Kamer het wetsontwerp behandelen, dat de oprichting regelt van een ven nootschap tot opsporing en ontginning van mineralen in Nieuw-Guinea. Hier bij zuilen drie Nederlandse maatschap pijen, de Oost-Borneo Mij., de Neder landse Handel Mij. en Wm. Muller en Co. samenwerking met 's werelds groot ste staalconcern, de United States Steel Company. Het ontwerp is aan de goedkeuring van de Nieuw Guinea Raad voorgelegd, die op 25 april zijn instemming heeft be tuigd met dit wetsontwerp. Met ,j v^tt„ ze tweeënveertig artikelen om dat e Wet w'l de regering bereiken, 1 slachtoffer van een verkeerson- hij s er teker van zal kunnen zijn, dat dit tg a<'eioos zal worden gesteld. Om v erWezenlijken is de W.A.-verze- 6eh Ur VerPlicht gesteld. Daarnaast zal den :'arborg(onds Motorverkeer wor- 8>esteld, waarop de benadeelde, ver^ J °P Keen andere wijze de schade fean krijgen, een beroep kan J1 het W.A.-verzekering moet, zo staat ItsontwerP, in bet algemeen de dekken, die een bestuurder „£*IJS, 10 mei (UPI) De voor- modekoning, de 25-jarige Yves ?.dfe („abfent heeft een civiele proce nt 6oo onStela tegen het huis-Dior. Hij JJ'hg a]'uo° nieuwe francs schadevergoe- ah compensatie voor het verlies „hetu .betrekking. v0flan a s Dior stelde de 35-jarige Mare .°°r v-nu1'. toen Yves werd opgeroepen o re dienst. Na twee maanden te hebben werd Saint Laurent v't de medische gronden ontslagen .,rfenst- Bohan bleek intussen zo- 'Of be2iCes te hebben, dat het Huis bandh ot hem als eerste ontwerper ongeacht of hij eigenaar is of niet heeft veroorzaakt en het bedrag van vijftig gulden (eigen risico) te boven gaan. Men mag verwachten, zo wordt gesteld, dat een dergelijk bedrag steeds wei zal kunnen worden verhaald op de schuldige bestuurder. Anderzijds zou het regelen van betrekkelijk geringe schaden verhoudingsgewijze hoge kos ten met zich meebrengen en de premie onevenredig verzwaren." Op deze bepa ling is een uitzondering gemaakt name lijk als het ongeluk is veroorzaakt door iemand, die tn een gestolen wagen reed. In dat geval hoeft de aansprake lijkheid van de bestuurder niet door de verzekering te worden gedekt. De bedragen waarvoor de verzeke ring tenminste moet gelden zullen bij algemene maatregel van bestuur wor den vastgesteld. In de toelichting bij het wetsontwerp worden echter de volgende getallen genoemd: bromfietsen en Jandbouwtractoren 100.000 gulden per gebeurtenis, auto's en motorrijwielen: 200.000 gulden per gebeurtenis, vrachtauto's: 250.000 gul den per gebeurtenis, personenvervoer (bijv. oussen) 500.000 gulden per gebeur tenis. Of ook per benadeelde persoon mini ma zullen moeten worden vastgesteld zal nog worden bekeken. De bewindslieden willen voor drie categorieën van bestuurders een uit zondering maken op de verzekerings plicht. Zo zal de Staat vrijgesteld wor den, omdat die in verband met de gro te omvang van de bezittingen en de grote spreiding van de risico's geen verzekeringen pleegt te sluiten. In de tweede plaats kan vrijstelling worden verleend voor handwagens met hulp motoren en andere ,,vrij ongevaar lijke motorrijtuigen". Tenslotte kunnen ook degenen die gemoedsbezwaar heb ben worden ontheven van hun verze keringsplicht. Zij moeten dan echter kunnen aantonen, ook bezwaren te hebben tegen alle andere verzekerin gen. Om nu te voorkomen, dat een bena deelde, die tevergeefs geprobeerd heeft verhaal te zoeken bij de aansprakelijke persoon, niet schadeloosgesteld zal wor den, zal het Waarborgfonds Motorverkeer worden opgericht. Dit fonds zal de scha de uitkeren als de identiteit van het motorrijtuig niet kon worden vastge steld of de bestuurder niet aan zijn ver zekeringsplicht heeft voldaan, in geval van onvermogen van de verzekeraar, als de bestuurder het motorrijtuig heeft gestolen of als de aansprakelijke persoon is vrijgesteld van de verzekeringsplicht. De Staat waarborgt de verplichtin gen van het fonds, dat zal worden be stuurd door een directeur, te benoe men en te ontslaan door de minister van Financiën. Verder zal er een com missie van toezicht worden aangesteld, waarin drie ambtelijke vertegenwoordi gers (ministeries van Verkeer en Water staat, Justitie en Financiën), twee ver tegenwoordigers van de verzekeraars en twee van de eigenaars van motor rijtuigen, zitting zullen hebben. Het fonds zal worden gevoed door bij dragen uit de verzekeringspremies, dus vaii de verzekeraars «n een jaarlijkse bijdrage van 'e Staat. Daarnaast zal een aparte kas worden gecreëerd voor bij dragen van de gewetensbezwaarden, die zijn vrijgesteld van de verzekerings plicht. Hoewel de laatsten jaarlijks een bedrag zullen moeten betalen, dat overi gens lager zal zijn dan de premie voor de overige eigenaars van motorrijtuigen, zijn zij niet verzekerd en blijven zij aan sprakelijk voor de schade. Ook op an dere aansprakelijke personen en de on vermogende verzekeraar heeft het fonds recht van verhaal. Ditzelfde geldt voor de verzekeraars als de verzekerde zon der rijbewijs of onder de invloed van al cohol heeft gereden of zich op andere wijze niet gehouden heeft aan de polis voorwaarden. De verzekeraar moet in dat geval de benadeelde wel de schade vergoeden, maar kan deze weer verha len op de verzekerde. Een bijzonderheid van de wettelij ke regeling is verder, dat de bena deelde niet alleen de aansprakelijke bestuurder, maar ook diens ver zekeringsmaatschappij rechtstreeks kan aanspreken. De verzekeraar kan dus de schadevergoeding direct uit keren aan het slachtoffer en hoeft deze niet eerst aan de verzekerde te geven. Dit is van belang omdat vol gens de nieuwe wet de verzeke raar verplicht zal worden om als de verzekerde het geld niet afdraagt aan de benadeelde voor de tweede keer de schade uit te betalen. Verder kan hierdoor worden voorkomen, dat in geval de schuldige bestuurder fail liet is verklaard door de curator be slag wordt gelegd op de uitkering van de maatschappij en de benadeelde dus medekrediteur wordt. (Advertentie) De controle op de nakoming van de verzekeringsplicht verschilt naar gelang het motorrijtuig een kenteken heeft of niet. In het eerste geval zal de verze keraar verplicht worden aan de instan tie, die de kentekens registreert het slui ten en beëindigen van verzekeringen door te geven. De bestuurders van mo torrijtuigen zonder kenteken zullen zelf een bewijsstuk van de verzekering moe ten hebben. Het staat nog niet vast of men in ons land evenals in Duitsland zal overgaan tot het invoeren van ver zekeringsplaatjes op bromfietsen. Degene, tlie nalaat een verzekering af te sluiten kan worden gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maan den of een geldboete van ten hoogste duizend gulden. De rechter kan als bij komende straf de eigenaar van het mo torrijtuig verplichten tot het storten van een bedrag van ten hoogste drieduizend gulden in het Waarborgfonds Motorver keer. Hierbij kan geen vervangende vrij heidsstraf worden toegepast. Als het wetsontwerp in de Kamers zal worden aanvaard, zal Nederland niet langer (met Italië, Spanje en Por tugal) een uitzonderingspositie innemen tussen de Westeuropese landen, die al enige tijd de W.A.-verzekering verplicht hebben gesteld voor de eigenaars van motorrijtuigen. New York het hart van de Amerikaanse oostkust, aanvoerhaven voor twee derde van de import. Het voornaamste economische centrum van de U.S.A. Stad met één Nederlandse bank. De bank met eigen Nederlandse deskun digen ter plaatse, die met hun contacten en ervaring u waardevolle adviezen kunnen geven. Actuele feiten elke 14 dagen in het NHM Bank-Bulletin. Gratis op aanvraag. Advertentie Advertentie -V' j (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 10 mei Een onver mijdelijk gevolg van de invoering van de verplichte WA-verzekering in ons land zal zijn een geleidelijk oplopen van de premies. Dit verklaarde de voorzit ter van de Nederlandse Vereniging van Automobielassuradeuren, mr. J. C. van Laer, naar aanleiding van de indiening van het wetsontwerp over de verplichte WA-verzekering bij de Twee de Kamer. „In de wet liggen een aantal risico- verhogende factoren opgesloten. Zo zal de verzekeraar in gevallen, waarin hij nu niet uitbetaalt, straks wel de bena deelde schadeloos moeten stellen en dan maar moeten afwachten in hoever re hij de schadevergoeding op de ver zekerde zal kunnen verhalen. Verder zullen de assuradeuren de verzekerde sommen moeten aanpassen aan de mi nima van de wet, voorzover zij thans tot lagere bedragen dekking geven. Bo vendien zullen de verzekeraars een ge deelte van de geïnde premies moeten afdragen aan het Waarborgfonds Mo torverkeer", aldus mr. Van Laer. „Voorts zal men moeten afwachten in hoeverre de nieuwe wet van invloed zal zijn op de door de rechter te ver lenen schadeloosstellingen." Een andere risico verhogende factor ziet de heer v. Laer in het „claim-min- ded" worde.i van het publiek als gevolg van de invoering van de verplichte WA-verzekering. „Een kwart eeuw geleden was het ondenkbaar dat iemand zjjn gast, die een gat in een kleed had gebrand, aansprakelijk stelde voor de schade. Nu zal dit wel gebeuren „omdat hij toch verzekerd is." Mr. van Laer stelde, dat door al deze factoren het schade-percentage geleide lijk zal oplopen en de premie daaraan hoeft echter niet bang te zijn voor een algemene tarief-afspraak. Hiervoor vormt de bestaande concurrentie tus sen de ruim honderd Nederlandse en buitenlandse maatschappijen, die in ons land werken, een voldoende garan tie. Voorzitter Van Laer bestreed zeer nadrukkelijk de veronderstelling, dat voor de verzekeraars van motorrijtui gen door de invoering van de verplich te WA-verzekering een gouden tijd zal aanbreken, als gevolg van een aanzien lijke toeneming van het aantal verze keringen. Het percentage motorrijtui gen, waarvoor niet reeds vrijwillig een WA-verzekering is afgesloten, is zo ge ring, dat de wet daarop nauwelijks van invloed zal zijn. paald met te springen om dit kleine per centage, want het bestaat voornamelijk uit bestuurders van motorvoertuigen en brommers die zich nog steeds niet verzekerd hebben uit gebrek aan ver antwoordelijkheidsgevoel. Ook de cate gorie bromfietsen (totaal ruim een mil joen), waarvan meer dan de helft nog niet is verzekerd, is weinig aantrekke lijk voor de verzekeraars. HAARLEM, 9 mei De Studenten Gramofoonplaten Industrie gaat na 2 jaar volledige zelfstandigheid, waarin niet minder dan 20 platen met een to taal-oplaag van 35.000 stuks werden uit gegeven, met ingang van 15 mei een nauwe samenwerking aan met het oud ste platenmerk ter wereld, His Masters Voice van de N.V. Bovema te Heem stede. Deze samenwerking zal resnlte- 5e?_Jn een speciale onder studentenre- daktie samengestelde serie, welke 1 september wordt gelanceerd. In mei 1959 werd de S.G.I. officieel in Groningen door de Delftse studenten iL.' WU de veld on S. M. Argelo opge richt met het doel om voor een aantal medewerkers zoveel mogelijk met be houd van eigen stijl en sfeer de gele genheid te scheppen zakelijk en artistiek talent te ontwikkelen. Het ging er om artistiek talent uit de studentenwereld blijvend vast te leggen en de medewer kers van S.G.I. daardoor in staat te stellen geheel of gedeeltelijk hun studie te financieren. Deze voorwaarden bljj- h0rlfin n'euwe constellatie gehand haafd. De directeur van Bovema, de heer G. M. Oort, heeft gistermiddag tij dens een bijeenkomst in het Gramopho- nehouse te Heemstede medegedeeld, dat het doel van de samenwerking is de S.G.I. in staat te stellen een bron van inkomsten te blijven vormen voor haar medewerkers. De commerciële organi satie wordt door His Masters Voice over genomen. Daarbij behoudt de S.G.I. haar volledige zelfstandigheid. Haar mede werkers blijven studenten en het reper toire van de nieuwe serie zal zich spe ciaal richten tot studenten en afgestu deerden van Nederlandse universitei ten. Het eerste produkt van de S.G.I. was een plaat van „Die Drejgroschenoper" door de Groninger Studentenopera, des tijds opgevoerd ter gelegenheid van de lustrumviering van de Groninger Vrou welijke Studentenclub „Maga Pete". Daarna verschenen nog 19 uitgaven waarvan verschillende een- groot succes werden, zoals „Laat je zoon studeren", „Jantje van Leyden" en „Collecte Ca lypso". DEN HAAG, 10 mei De K.L.M. leed in de eerste drie maanden van 1961 een verlies van 18 min tegen een verlies van 7'/i min in dezelfde periode van 1960. De vervoersinkom sten stegen in het eerste kwartaal '61 tot 121,1 (108) min of met ruim 12 pet en de totale inkomsten tot 131,5 (116,2) min of met ruim 13 pet, maar de bedrijfskosten stegen tegelijk tot ƒ138,2 (114,7 min of met bijna 20% pet. Afschrijvingen vergden ,f 19,6 (19,7) min, zodat het saldo bedrijfs- inkomsten en -kosten een verlies op levert in het eerste kwartaal 1961 van 26,3 (18,2) min. De winst bij verkoop vliegend materieel bedroeg 2 (1,4) min en het nadelig saldo overige baten en lasten 4,4 (1,1) min, zodat het verlies vóór belastingen 28,7 (17,9) min beloopt, na aftrek van het bedrag ad 10,7 (10,4) min, vrijgekomen uit de voorziening voor belastingen naar de winst, bedraagt het verlies dan ƒ18 (7'/ï) min. De groei van het vervoer t.o.v. 1960 was in het eerste kwartaal 1961 25 pet en slechts weinig minder dan die van de produktie (26 pet), aldus deelt de directie mee. De beladiiigsgraad Bedrijfsinkomsten V ervoersinkomsten Overige inkomsten was dan ook niet noemenswaard lager. Een en ander was vooral het gevolg van de introduktie van zeven DC-8 straalvliegtuigen in 1960. De groei was het grootst in de sector van het passagiersvervoer. Een over zicht van het vervoer op lijndiensten volgt hieronder (in miljoen tonkilo- meter) Januari t/m maart groei 1961 1960 Passage 55,8 42,4 32% Vracht 29,6 25,3 17% Post 3,8 3,4 12% 89,2 71,1 25% Produktie 158,8 125,7 26% Beladingsgraad 56,1% 56,6% De tendens tot verschuiving van het passagiersvervoer naar de categorieën met de laagste tarieven zette zich voort. Hierdoor bleef de stijging van de vervoersinkomsten achter by die van het vervoersvolume. Deze ont wikkeling werd nog versterkt door de revaluatie van de gulden, die een zeer nadelige invloed op de resultaten heeft. De vermindering van de vervoers inkomsten wordt slechts ten dele ge compenseerd door de verlaging van uitgaven in vreemde valuta's. Dankzij lagere gemiddelde kosten per geprodu ceerde tonkm. was de stijging van de kosten (incl. afschrijvingena lager t.w. 18 pet dan die der produktie (26 pet); de kostenstijging overtrof echter die van de vervoersinkomsten (12 pet). Bedrijfskosten Afschrijvingen vliegend materiaal en overige duurzame activa; amortisatie Onttrekking aan voorzieningen Saldo bedrijfsinkomsten en -kosten Winst bij verkoop vliegend materiaal Saldo overige baten en lasten Winst/verlies vóór belastingen en voorbereidingskosten Voorbereidingskosten nieuwe vlieg tuigen (1959) Vrijgekomen uit de voorziening voor belastingen naar de winst Winst/Verlies Winst/Verlies in guldens per gewoon aandeel van 100 12,35 3 maanden gende 31 eindi- maart 12 maanden gende 31 eindi- maart 1961 121,1 10,4 1960 108,0 8,2 1961 582,7 44,8 1960 522,0 37,1 131,5 138,2 116,2 114,7 627,5 554,3 559,1 477,5 6,7 1,5 73,2 81,6 —119,6 19,7 81,2 7,0 72,4 26,3 18,2 1,0 9,2 2,0 4,4 1,4 1,1 6,2 15,0 62, 4,0 28,7 17,9 9,8 11,4 7,0 10,7 10,4 9,7 11,7 18,0 7,5 0,1 16,1 5,19 DAR ES SALAAM, 9 mei (KNP) De twee Nederlandse Kajotters Nol Holleman en Theo van Winsen zijn m Dar es Salaam aangekomen. Zij komen drie jaren in Tanganjika werken. Zij zjjn te Entebbe per vliegtuig aangeko men en daarna per trein, boot, auto en bus doorgereisd naar de kust. Onderweg hebben zij de kajottersteams bezocht die in Nyegesi en K:_ialapala werken. 0,08 11,06 De Venezolaanse mjj Viasa, waar mee de K.L.M. sinds korte tijd samen- we begin april verbindingen per DC-8 tussen Venezuela en omrin gende landen enerzijds en verschillen de hoofdsteden in Europa anderzijds, met een frequentie van twee retour vluchten per week. De Viasa voert deze diensten uit met van de K.L.M. gecharterde vliegtuigen, totdat zij zelf over DC-8 capaciteit zal beschikken. Zoals bekend werd een dertiende DC-8 besteld, die vóór de zomer van 1962 zal worden afgeleverd. In het eerste kwartaal '61 werden een vliegtuig van het type DC-6A en twee var. het type DC-3 verkocht. zingen, Onder alle reputaties die wij, Nederlanders, in de wereld hebben op te hou den is die van netjes te wezen wel de meest op de voorgrond tredende. In Duitsland heb ik zó veel vuldig de lof van ons „sauberes Land" horen dat ik soms, bij terugkeer in mijn „Heimat", nauwelijks de neiging kon weerstaan om eens duchtig met inkt te morsen. En in Frankrijk kijken ze tersluiks naar hun handen als je bekent dat je uit „la Hollande" stamt. Ik moet u eerlijk bekennen dat ik nooit erg ingenomen ben geweest met die faam van blinkend geschuurde klompen, keurig gewassen gordijntjes en tot op het laatste moment bijge- streken kindertjes. En als ik, in den vreemde vertoevende, gecomplimen teerd werd met deze nationale ver schijnselen heb ik dan ook nooit nage laten te wijzen op onze Engelse oorlo gen en als daf geen beslissende in druk maakte op een var onze natio nale helden: Pietje Smeerpoets. Wat heb ik dat ventje in de loop der jaren veelvuldig en in verschillende talen opgehemeld. Op het laatst kreeg ik er een soort omgekeerd minderwaar digheidscomplex van Echter, sinds ik enige tijd in Zwe den heb vertoefd, ben ik er definitief van verlost. Ik wil geen enkele Hol landse huisvrouw onaangenaam we zen, maar vergeleken bij Zweden leven wjj hier te lande in een koestal. Zwe den ziet er uit alsof het iedere dag in zijn geheel roerend én onroerend goed inbegrepen in bad gaat. En als je er met ongepoetste tanden rondloopt dan is het wel zo ongeveer alsof je in de Kalverstraat plotseling ontdekt dat je je hoofd hebt vergeten. Overdrijven ligt mij niet. Maar, da mes, in heel Zweden kun je van de vloer eten. En nog goed ook! Best, u lacht erom. Maar ik heo de staal- werken in Sandviker, bezichtigd. En ik ben net als u: als het over staal- werken-waar-dan-ook gaat, dan denk ik: komaan, ze letten er niet op een stofje. In Sandviken letten ze wèl op een stofje. Ik heb zelf gezien hoe ze er een enorme fabriekshal met auto matische bezems bijveegden. En ik moet u eerlijk bekennen dat ik op dat moment, Hollander zijnde, een brok in mjjn keel kreeg. Ik wil niet zeg gen, dat ik onmiddellijk mjjn schoe nen ging poetsen. Maar ik wil wel dit zeggen. Toen ik weer op vaderlandse bodem stond dacht ik meteen: nou, nou, een klein verfje zou geen kwaad kunnen en ze zjjn hier ook niet al te ijverig met de stofdoek. En, met mijn hand op mijn hart, dat heb ik, waar dan ook vandaan ko mende, nog nóóit gehad. iiiiiiiiiiiiiiiiuiimiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiimiiiuiiiiiiiiiiiiiiinti ROTTERDAM, 10 mei De cineast Simon de Waard gaat binnenkort weer op reis. Na zijn bezoeken in voorgaan de jaren aan Zuid- en Midden-Europa, de Scandinavische landen en Marokko, wordt het ditmaal een excursie van twee maanden door Engeland, Schotland en Wales. Daar zal hij op kleurenfilms zjjn indrukken vastlegge» van typische land schappen, de grote centra en het volks leven. De film is begin september klaar. Zjj zal worden vertoond voor volksuni versiteiten, reisorganisaties en perso neelsverenigingen. Advertentie JAMAICA RUM Importeurs: J>J. Melchers W:., „Olifant' SCHOONHOVEN, 10 mei De poli- tieverbindingsdienst In Den Haag zal morgen proeven nemen met verkeers leiding op de rijksweg van Utrecht naar Den Haag en Rotterdam, ter voorko ming van moeilijkheden zoals die zich op Tweede Paasdag op die weg hebben voorgedaan. Daartoe is een onbeman de mobilofoon-installatie op de water toren alhier geplaatst, die automatisch ontvangt en uitzendt. Gisteren is mobi lofooncontact gemaakt met Bilthoven en Den Haag. De proef slaagde uitste kend en is vanmorgen herhaald. De bedoeling is, het rjjverkeer op drukke dagen zodanig te controleren dat ver schillende weggebruikers b.v. vanaf het verkeersplein Ouderijn Utrecht in de richting Vianen worden geleid of via IJsselstein de provinciale weg bij Krim pen aan de IJssel kunnen nemen. In dien de proef slaagt, zal dezelfde metho de ook voor andere wegen worden toe gepast. DEN HAAG, 9 mei Met de kotter Sch. 67 van de gebr. Bakker uit Sche- veningen is een zeldzame haai aan land gebracht, die aan het zee-aqua rium is afgestaan. Het betreft hier een schoorhaai, een dier dat het midden houdt tussen een haai en een rog en dat ook wel wordt aangeduid met de namen pakhaai, vioolvis en zeeëngel. Het gevangen exemplaar heeft een lengte van ongeveer 45 cm., normaal gesproken wordt het dier zelden gro ter dan 1 meter. Het komt tamelijk veel voor in de Middellandse. Zee, maar vrij zelden in de Noordzee. (Advertentie)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 13