Bondspresident en Prinses Irene met vlaggen en bloemen begroet 1 Aanblik van haven en stad van Euromast: „Wunderbar!" Moeilijkheden in kabinet voor liberale ministers biedt 'A'fZi Afscheid ir. J. Rutgers van Stadsontwikkeling Rotterdam Op-en-top vorstelijk wat "VAN VORST" U voor deze zomer 13. 12 24: 16: - i Rotterdam betuigt zijn sympathie voor Oostenrijk t Brandstichting op zolder aan Paradijslaan Val van enkele meters in ruim van schip Begin van vijfdaagse werkweek en uitstel van belastingverlaging oorzaak van de problemen Vanavond: taptoe Feiienoordstadi°J1 pagina, Vriendschap en handel Verhoeven en Villerius bij westelijke semi-profs Van gemeente naar particulier bedrijf Het „geheim van Rotterdam" onthuld N S C—N D C— WOENSDAG 17 MEI 1961 hi T' v--'v": ll'i 1 pil 1 mwm KSftg i 2 ROTTERDAM, 17 mei Vlag gen, zonneschijn en bloemen wa ren bepalend voor het beeld, dat de Coolsingel vanmorgen bood, toen een erecompagnie mariniers met korpsvaandel, marinieskapel, tam boers en pijpers allen in ceremo nieel tenue, de erewacht betrok voor het stadhuis. Precies op de aangegeven tijd, om 10.20 uur, re den de auto's voor, waarmede de Oostenrijkse bondspresident dr. A. Scharf en Prinses Irene en hun ge volg uit Den Haag arriveerden. De Marinierskapel zette op dat mo ment het Oostenrijkse volkslied in. Voor het eerst Op Euromast W -ALTUD BETER- 90 90 Prima herenmolière met tressè- voorblad. Zeer modem en voor het komend seizoen uiterst doel matig Slag om Europoort Geen defaitist De Bijenkorf heeft 'm Eerst werken, dan praten tit V' sfeer van hartelijkheid en onderf' ge trouwen te hebben gewerkt. n" tCV' dit onderling vertrouwen wel W"ZieKf de hij in het feit van de gro0^, s''* ving voor Europoort, een za® 'efl J 7,5 miljoen mee was gem°el° igt'J hij kon afwikkelen zonder vooULejt rf fiattering van het gemeent®, „Dit was Rotterdam op zijn best Gjc „en ik feliciteer Rotterdam metJLlSy1 burgemeester als mr. Van vhj l> Met zijn collega Van Traa had j een conflict gehad. ,j y A Bondspresident groet het Korpsvaandel van de Mariniers tijdens de inspectie van de erewacht voor het stadhuis. Links van hem Prinses Irene. Alvprens het stadhuis, waarvan de ge vel een versiering van witte en blauwe hortensia's droeg werd betreden, inspec teerden dr. Scharf en Prinses Irene de erewacht. Burgemeester mr. G. E. van Walsum trad hierop naar voren en stelde, op het bordes de Kamerheer in buiten gewone dienst van H.M. de Koningin, mr. dr. K. P. v. d. Mandele, de commandant Maritieme Middelen kap. te zee J. L. Dencher en de garnizoenscommandant luit.-kol. S. da Costa aan de hoge gasten voor. Prinses Irene was gekleed in een zandkleurig voorjaarsmantelpak, waarbij zij een „breton" van stro in dezelfde kleur droeg. De zevenjarige Paul de Vos had al met zijn wethouderlijke vader een hele wande ling door het stadhuis achter de rug. toen hij met een boeket orchideeën naar voren stapte, om die met een keurige buiging aan de prinses aan te bieden. In de benedenhal, die met zijn veie bloemstukken een bijzonder fraaie aan blik bood, begroetten de leden van het ollege van B. en W» en de commissaris der Koningin mr. J. Klaasesz de hoge gasten, waarop allen de staatsietrap volg den op weg naar de Burgerzaal. Een verrassend effect bood hier de bloe menversiering, die geheel in de kleuren geel en purper was gehouden. Een combi natie van irissen, anjers, rozen en bou gainvilles, die het voortreffelijk deed vooral tegen de originele bamboe-decora* tie, die de achtergrond vormde van de zetels, waarin de hoge bezoekers plaats namen. De Bondspresident en de Prinses kon den hier genieten van een primeur: een foto-tentoonstelling die de titel draagt „Rotterdam und das Meer", gevat in een stalen omraming en vervaardigd door het Bouwcentrum. Deze expositie, bedoeld als een permanente, kan naar helieven wor den gewijzigd en uitgebreid. Alvorens echter tot bezichtiging werd overgegaan, nam mr. Van Walsum het woord om een korte begroetingsspeech te houden. Hij deed daarbij uitkomen, dat het de eerste maal was, dat Prinses Irene in het kader van een staatsbezoek een taak vervulde, die haar tot heden nog niet eerder was toevertrouwd, een constatering, die door de prinses met een glimlachje werd aanhoord. ,,Ik ben ervan overtuigd", met deze woorden richtte de burgemeester zich tot dr. Scharf, „dat u overal in ons land een grote en warme sympathie voor Oosten rijk heeft kunnen constateren. Rotterdam maakt hierop geen uitzondering. Ook wij mogen uw mooie land en zijn bevolking graag, maar -oor ons komt daar nog wat bij. Het kan niet anders, of men denkt in een stad met een internationale haven als de onze ook aan de handelsbetrekkingen met uw land en men ziet met verlangen het ogenblik tegemoet, dat de scheep vaartverbinding met uw land tot stand komt". Hierop volgde een kennismaking met d_ leden van de Rotterdamse raad en tal van prominenten, die zich in de Burger zaal hadden verzameld met mevrouw Van Walsum, mevrouw Klaasesz en minister Luns. Mevrouw Van Walsum en wethouder mej. J. Zeelenberg vertelden de prinses een en ander bij haar rondwandeling langs de expositiepanelen en de burgemeester vergezelde de Bondspresident tijdens het bezichtigen van de tekeningen en foto's, die Rotterdams eerste historie uit de der tiende eeuw tot dè hedendaagse ontwik keling naar tweede wereldhaven illus treren. De Bondspresident raakte in een geanimeerd gesprek met de voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel mr. W. H. de Monchy en er werden eniae verversingen gebruikt. Alvorens het gezelschap vertrok betra den de Bondspresident, Prinses Irene en het echtpaar Van Walsum het balkon, om het publiek te groeten dat. hartelijk terug- wuifde en om even een blik te slaan op het kortelings voltooide Stadhuisplein. Daarmede was een einde gekomen aan het bezoek ten stadhuize en vertrok het gezelschap naar de Euromast. Voor het stadhuis stond op een gereserveerd ge. deelte een groep in Rotterdam woonach tige Oostenrijkers, die bijzonder hartelijk waren in hun toejuichingen. Stipt op tijd arriveerde om tien over elf de stoet met de hoge gasten aan de voet van de Euromast. De president van Oos tenrijk en Prinses Irene werden verwel komd door de gedelegeerd-commissaris van de Euromast n.v., de heer J. H- Oer- lemans, de president-commissaris mr. J. C S. Nijenbandring de Boer en de overige leden van het college van commissarissen. Dr. Scharf en Prinses Irene tekenden het gastenboek waarna zij per lift naar het terras op de top van de mast gingen, waar men geruime tijd genoot van het uitzicht over de stad en land. Het weer werkte goed mee. Er straalda een vriendelijk meizonnetje en men kon tot ver in de omgeving rondzien. De Bondspresident dr. Scharf was verrukt van het fraaie uitzicht en hij liet zich uit voerig inlichten over de havencomplexen, de opbouw van de stad en verscheidene imposante bouwwerken in de City. De gasten werden rondgeleid door de echtgenote van de heer Oerlemans en de heer Oerlemans zelf, terwijl ook minister Luns en de burgemeester en hun echtge noten. en mr. dr. K. P. van der Mandele, mr. W. H. de Monchy en andere Rotter damse autoriteiten aanwezig waren. Nadat het gezelschap enige tijd op het platform had doorgebracht, gebruikte het in de Rótisserie enkele verversingen. Bij het afscheid aan de voet van de Euro mast bood Nela Hermine Oerlemans, de 22-jarlge dochter van de heer Oerlemans. dr. Scharf een kristallen bokaal aan, op de voet waarvan de Euromast en enkele grote bouwwerken gegraveerd zijn. Aan Prinses Irene bood Nela Hermine een kristallen vaas aan, waar het silhouet van de Euromast op is afgebeeld. Uitgeleide gedaan door de directie van de Euromast en door de burgemeester mr. G. E. van Walsum vertrokken de gasten, geëscor teerd door gemeente- en rijkspolitie, om tien voor twaalf per auto naar Den Haag, waar zij tegen half een bij Huis ten Bosch arriveerden. ROTTERDAM. 17 mei. Het vertrek van zijn vrouw en haar kind nad de 22- jarige kok J. H. S.. uit Rotterdam zo aangegrepen, dat hij op 5 februari op de door hem bewoonde zolder van een per ceel aan de Paradijslaan brand had ge sticht. Op een ander deel van deze zolder, die met hout en hardboard was afgescho ten, sliepen de kinderen van een mede bewoner. Deze had de rookontwikkeling reeds bemerkt en was er in geslaagd met emmers water de brand te blussen. Op de eerste en tweede verdieping van het huis woonden verscheidene gezinnen, terwijl op de parterre een fineerinrich- ting was gevestigd, waar dus een wel zeer brandbaar materiaal aanwezig was. Verdachte, die gistermiddag voor de Rotterdamse rechtbank stond, is nooit eerder met de justitie in aanraking ge weest. Zijn jeugd heeft hij doorgebracht in tehuizen en pleeggezinnen. Volgens het psychiatrisch rapport lijdt hij niet aan geestelijke stoornis, doch op het moment, dat hij zijn daad pleegde, is er waarschijn lijk sprake geweest van een bewustzijns vernauwing. De officier van justitie was van mening, dat met de uitspraak van het rapport re kening dient te worden gehouden, doch gezien de ernst van het feit achtte hij een aanzienlijke straf toch op haar plaats. Mr. J. M. van Leeuwen eiste een jaar en drie maanden met aftrek. ROTTERDAM, 17 mei Door de duis ternis misleid is vannacht de 19-jarige hulp in de huishouding, mej. A. H. J. Tuchènne. wonende aan de Straatweg, in. •en open ruim gestapt van het sleepschip „Pascal" in de Waalhaven, waarvan zij opvarende is. Het meisje maakte een val van enkele meters en moest naar het Dijk- zigtziekenhuis worden vervoerd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. 17 mei De commissie voor het georganiseerd overleg in ambte narenzaken heeft nog steeds geen uitno diging gehad voor het overleg met minis ter Toxopeus over de datum waarop zal wonden begonnen met de invoering van een volledige vijfdaagse werkweek. Men schijnt volkomen in het duister te tasten over de beslissing die het kabinet geno men heeft, zo er ai van een afgeronde be slissing gesproken kan worden. Afgelopen maanden hebben de voorzitters van de drie ambtcnarencentrales een audiëntie hij minister Toxopeus gehad maar z\j zijn daar niet wijzer vandaan gekomen dan zij er heen gingen. De minister schijnt zich op de vlakte gehouden te hebben en slechts bij herhaling beloofd te hebben, dat hij over een beslissing van het kabinet contact zal opnemen met het georgani seerd overleg alvorens de kwestie verder in de publiciteit komt. Intussen circuleren In Den Haag be richten over de moeilijkheden die minis ter Toxopeus in het kabinet ervaren zou hebben. Hij zou 't advies van de commis sie voor georganiseerd overleg om de vrije zaterdag per 1 puli in te voeren sterk verdedigd hebben. Hij zou zelfs met de portefeuille gezwaaid hebben en een beroep gedaan hebben op de bijstand van de andere Liberale ministers, de he ren Korthals en Visser. Bovendien zal het straks de V.V.D. moeten zijn die het kabinet moet redden als het gaat om het vinden van een ge schikte regeling voor de kinderbijslag voor zelfstandigen en ook in die zaair wachten de liberalen dus concessies, die het kiezerskorps uit subjectieve overwe ginge». niet zozeer zal toejuichen. Al met al hebben de liberalen in dit kabinet de wind dus we] tegen gekregen en het komt ons voor dat dit klimaat dp- palend is voor de moeilijkheden die zich nu ook rond de ambtenarenkwestie voor doen. Niet het luttele aantal vrije dagen voor de ambtenaren lijkt minister Toxo peus moeilijkheden te baren, maar het feit. dat een uitstel tot 1 september hem zou noodzaken het eensluidend advies van "het georganiseerd overleg tegen zijn' zin naast zich neer te leggen. Daaruit zou dan ook weer voortvloeien, dat hij zich moet blijven verzetten tegen de ge beenten die de vrije zaterdag vanwege de arbeidersschaarste willen invoeren Als de liberale minister dan bovendien nog het odium gaat aankleven dat zijn morele steun aan de actie van de ambte naren wel wat te maken heeft met hot feit, dat de door de liberalen zeer nage streefde belastingverlaging niet kan door gaan is het begrijpelijk dat de liberale ministers zich van lieverlee in hun zetels niet meer zo op hun gemak gaan voelen. Heeft minister Toxopeus inderdaad re den om zijn ministeriële leven in de waag schaal te stellen, nog steeds gaat het ge rucht. dat het kabinet wel zou willen instemmen met de Invoering van de vol ledige vrije zaterdag per 1 september, dat is dus zeven maanden voor de datum waarover reeds lang overeenstemming bestond. Het is nauwelijks aannemelijk dat een minister zou heengaan om het tiental vrije zaterdagen dat het verschil vormt tussen het kabinetsvoorstel en het advies van de stichting voor georganiseerd over leg. Men is dan ook geneigd wat meer achter de zaak te zoeken dan rte ambte narenkwestie alleen. Met name gaan de gedachten uit naar de beslissing van mi nister Zijlstra om de belastingverlaging uit te stellen. Voor de VVD is dit een tamelijk bittere pil en het is niet de eer ste die zij de afgelopen tijd te slikken heeft gekregen. DEN HAAG, 17 mei. In het weste lijk semi-prof elftal, dat vanavond in Apeldoorn tegen het oostelijk semi- prof elftal uitkomt, zijn enige wijzigin gen aangebracht. In het doel staat niet Bals, maar De Graaf (Stormvogels). De rechtshalfplaats wordt ingenomen door Verhoeven (Sparta), terwijl diens club genoot Villerius als spil staat opgesteld in plaats van Schilder. In de voorhoede is middenvoor De Oude (DWS-A) ver vangen door Boogaard (De Volewijc- kers). Louter modellen, die Uw zonnig Pinkstertoiletje, Uw met zorg gekozen zomercostuum feestelijk completeren. Een lust, om Uw schoen uit de fantas tisch rijke "Van Vorst" - collectie te kiezen, een vreugd om deze charmante elegante, sportieve schoen aan Uw voet te zien. Leuk kurkmuiltje met knoopgarnering op het voorblad. Soepel boven- leder.de bekende nappa kwaliteit. Leder zooltje. Kruisband-sand alette met omkleed schuimrubber binnenzooltje en kleine hielverboging van kurk. Vlotte batxkeboen met verstelbare gesp en leuke perforatie. Het hakje, bruin gekleurd, Uit leder opge bouwd. Luchtig zomeipumpje met gaatjes, een uit komst, voor warme Gemakkelijk. De prijs ongelooflijk voordelig Weer zo'n gemakkelijke schoen uit onze collectie voor de vollere voetvotm De apatte gatnering maakt de voet smaller. Zeer charmant bandschoentje met steile hak. Het succes van de Parijsë tentoonstelling Zeer voordelig veterflatje op spits leestje. Een uit stekend schoentje voor weekendtrips en vakantie. «ir™ Oersterke, goed passende heren- sandaal van soepel leder en met porozool. Wordt met plezier ge dragen Bijzonder mooie herensan daal. Royaal van uitvoering en vervaardigd van het mooiste materiaal, dat U zich kunt denken. ROTTERDAM:-"City Centrum" Binnenweg 31, Nieuwe Binnenweg 402, West-Kruiskade 37, Zwart Janstraat 10-12, Maashaven O.Z.42, Dorpsweg 56 VLAARDINGEN: Liesveld 18 DEN HAAG: Fahrenheitstraat 504 LEIDEN: Haarlemmerstraat 173 ROTTERDAM, 16 mei De heer ir. J. Rutgers, directeur van de dienst van Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting der gemeente Rotterdam zag zich voor de keus gesteld, in gemeentedienst te I streven naar de datum van zijn pensioen I of nog acht jaren zich te wijden aan de I belangen van een particuliere onderne ming. in casu „De Bijenkorf", waar hem de plaats van economisch directeur was aangeboden. Hij koos de laatst' mo gelijkheid en zo kwam vandaag d dag van het afscheid van de gemeent In de kring van autoriteiten, collegae en oud-collegae had dit afscheid plaats ten stadhuize, waar velen in toespraken hun spijt over zijn vertrek uitten. De eerste was burgemeester mr. G. E. van Walsum. die mede de wethouder van Openbare Werken mr. H. Bavinck. we gens ziekte verhinderd, vertegenwoor digde. De burgemeester herinnerde aan de jaren na de oorlog tot 1949, toen ir. Rut gers in een rijksfunctie reeds de Rotter damse belangen behartigde, waaraan hij zich na zijn benoeming in gemeente- dienst in 1949. geheel kon wijden Als voorbeeld van een bijzonder goed gevoer- de grondverwervingpolitiek noemde mr. Van Walsum de winst van 800 ha., waar- door spoedig met da verwezenlijking van .Europoort" kon worden begonnen. Aan de ontwikkeling van Rotterdam heeft ir. Rutgers zeer grote diensten be wezen, zeide mr. v. Walsum, en het is in de laatste jaren op dit gebied niet ge makkelijker geworden. Daarom betreur de hij het te meer. dat ir. Rutgers nu geen gelegenheid meer had, deze diensten voort te zetten. Het is bij ieder gebleken, zo besloot de burgemeester, dat ir. Rut gers iemand is, waarmede men terdege rekening moet houden. Zijn collega-directeur in de dienst, de heer ir. C van Traa nam node afscheid van de man, met wie hij in de eerste jaren de kamer in het noodgebouw aan de Coolsingel moest delen en die hij bij zonder had leren waarderen, vooral ten tijde van een zeker defaitisme omtrent 1949. Ir. Rutgers heeft echter, zo zei de heer Van Traa, dit defaitisme nooit ge deeld. „U hebt indertijd de grond aangekocht voor uw toekomstige opdrachtgever. Ge lukkig, dat dit een aantal jaren geleden is gebeurd, anders zou dat nog wat te denken geven", zei de heer Van Traa tot algemene hilariteit. Het laatste jaar heeft ir. Rutgers voor de gemeente voor 10 miljoen grond gekocht en voor 30 miljoen ver kocht. Tijdens zijn werkzaamheden is 75 procent van het verwoeste cen trum herbouwd ep er kwamen meer dan 50.000 woningen tot stand. Ir. Rut gers toonde begrip voor de moderne stadsaanleg met veel ruimte en hij wist in zijn beleid geduld ie oeffé- nen in het vertrouwen op wat de toe komst zou brengen. De heer H. J. Valk. economisch direc teur van het gem. energiebedrijf, sprak namens de collegae hoofden van diensten en bedrijven. In een geestige toespraak meende hij te mogen veronderstellen, dat de heer Rutgers alleen al aan het monument van Gabo en aan dé grond aankoop voor zijn werkgever een levens taak zou hebben. Variërend op een beken de slagzin zei hij: „De Bijenkorf heeft 'm" - de gemeente mist hem..." De hoofddirecteur van openbare wer ken, de heer ir. J.A.C. Tillema, spreken de namens de hoofden van technische diensten, zei, dat het werk van de heer Rutgers het begin van aller wijsheid was. Immers wat konden de diensten verrichten zonder de door hem verwor ven grond? Hij werd beschouwd als de grote slokop, wiens landhonger geen grenzen kende. Men was nooit tevreden, drong bij hem aan op nog sneller grond verwerving, maar nooit liet hij zich uit het evenwicht brengen. „U was een sta biel element was nooit moede ieder aan te horen en alle stormen het hoofd te bieden". .Als enige tegenspeler" sprak de heer ir. W.H.L. Jurgens directeur van de Spoorwegen-opbouwdienst. Hij had altijd bijzonder goed samengewerkt met ir. Rut gers en vermeldde als bijzonderheid, dat men vaak het Rotterdamse devies had gevolgd: eerst werken, dan praten. Het spoorwegendevies „Veilig - Vlug - Voor delig" wilde hij ten aanzien van de per soon van ir. Rutgers omzetten in: „Vrien delijk - Voorkomend - Voordelig". Als laatste spreker voerde de heer ir. W. F. van Nooten, voorzitter van de ..Grondprijzencommissie" uit de burge rij het woord. Hij roemde het „uiterst grote organisatievermogen" van de scheidende directeur. De heer Rutgers sprak hierop een dankwoord en getuigde, steeds in een (V» jtfi „Deze stad ademt een sfeer v trouwen en samenwerking pi' hij. „Het is in het belang va" heel, dat die geest over blijft. De persoonlijk goede ve pieJ gen vormen het geheim, d®_„e 0*% ftcu vuiuicii lieu gcucnii, v. i Rotterdam veel kan, wat eWepsy gelijk tot stand kan komen. goede geest in de burgerij jaren bestendigd moge blijveP- Hierna nam ieder persoonlijk, gt i'( Een interessant moment was de vroegere Bijenkorf-directeui' v. d. Wal, thans adviseur der je Rotterdam, afscheid nam van [jd meen te-ambtenaar, die thans to de Bijenkorf-directie is benoe® ROTTERDAM, 17 mei wordt de grote taptoe gelloU<*^e''1 Feijenoord-stadlon. VV'U vern» dit imposante schouwsp® ft J VOOÏ" uil uupuaauic aüuuu»»T éftf* de deelnemende eenheden bet y ijvert met de Delftse taptoe, .-ji»- j ten nog niet geheel zijn uitver jsj Voör de opengebleven plaat» ajj» A verkoop vanmiddag om 4 uU.jep y stadion begonnén en hij zal wor ^g01 j gezet althans voor zover de \fXJ strekt tot de aanvang van r y die op 9 uur is vastgesteld. 1 ^Sl werd vermeld, is de opbreng»1 voor liefdadige doeleinden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4