Pinksterdagen niet meer dan matig druk 1 Behalve kuststrook thans ook andere gebieden in trek „Wij moeten meespreken in sociaal-economische sector drie minuten voor ..Gele Lee Ti lan op sleepboot Democraat" met zware slagzij behouden in IJmuiden BEDENKINGEN TEGEN DE MAMMOETWET Liever administratrice m Friesland boekt recordbezoek Man poogt jongen aan te randen Gunstig ingrijpen van Kennedy? Precisiewerk op FINANCIËN Veel kritiek op salarisbeleid elke woensdag jongensmarkt GRONINGER COASTER IN NOOD BREEMAN Telefoon 11,91.90 D KATOENEN PAKJES V fcs In Maastricht Proefverlof uit psychia trische inrichting K.L.M.-besprekingen Vreemde organisatie vorm bij „openbare" onderwijzers Benoemingen bisdom Haarlem „De Groene Draeck" in Zeeuwse wateren VOORZITTER DERKSEN OP K.O.V.-VERGADERING Oud /"t Jongeman omgekomen bij het zeilen II fliP>! .-DEALERS o.m. gevestigd te: P. van de VLIES DE RUÏTERSTRAAT 8, Mej. A. M. van der Lug1 DINSDAG 23 MEI 1961 N.O.V.A.N.L.O.N.V.V. „Dit nemen wij niet!" v8St$ eerij's „We komen er aan" VLAARDINGEN: Dealer voor Rotterdam GROENENDAAL «ipfSj ■JdL I Zeer velen hadden, hoewel het zeker Eerste Pinksterdag lang met overal fraai weer was. hun tenten in de kuststrook opgeslagen. Er waren heel wat Engelsen en Duitsers, en zelfs ook Fransen, maar onze landgenoten waren in de meerder heid. Een overzicht van een tentenkamp in Zandvoort met niet minder dan vierhonderd tenten. toerisme", picknicken langs de wegen, was zeer aanzienlijk. In Friesland is het toeristenbezoek tijdens de Pinksterdagen nog nooit zo groot geweest als dit jaar. Met name de watersportcentra en de Wadden eilanden trokken, veel gasten, onder wie een groot aantal kampeerders. Op de Friese meren werd vooral gis teren druk gezeild. Het vervoer van de auto's, bromfiet sen en rijwielen naar de eilanden lever de grote problc-nen op. Naar Texel na men de gasten 600 auto's en moforen mee, naar Terschelling werden hon derd auto's en enige duizenden rijwie len vervoerd, naar Ameland '100 auto's, die men niet in een dag kon overbreng en. Hotels en pensions op de eilanden waren vrijwel geheel bezet. In de re creatiecentra op het vasteland van Friesland was het vooral de tweede dag ontzettend druk, het meeste nog in' Gaasterland. Giethoorn had maandag een topdag en ook daar namen vele buitenlanders aan het vaargenoegen deel. Op de Beul- akorwjjde werden grote zeilwedstrijden gehouden door de zeilverenigingen van Zwolle. Kampen. Meppel en Steenwlik. Ook uit westelijk Schouwen meldde men een groter bezoek dan ooit tevoren. Hoe wel op het veer Zijpe-Anna Jacoba- polder regelmatig met twee ponten werd gevaren, waarmee ongeveer elk kwartier dertig auto's werden overge zet, stonden gisteravond omstreeks acht uur hondorden terugkerende wa gens in een kilometerslange file het veer af te wachten. HEN HAAG, 33 mei Naar schat ting van de A.N.V.V. zijn er tijdens de Pinksterdagen 275.000 buitenlandse toe risten, voornamelijk uit Duitsland, in Nederland geweest. Zij logeerden meest in hotels en pensions in de grote ste den en de kustplaatsen.Vergeleken met de toeloop met Pasen (375.000) en het eerste weekeinde in mei (320.000) is het pinksterbezock dus matig te noe men. De kamerpeerders, ook die uit het buitenland, zochten voornamelijk de Gelderse Vallei en de Utrechtse Heu velrug op, in mindere mate het Gooi en de Veluwe. De kampeerterreinen aan de kust waren gemiddeld voor de helft bezet, behalve in Bloemendaal en Zandvoort, waar de toeloop groter was in verband met het verrijden van de Grand Prix op het circuit van Zand voort. De politie van Zandvoort en de omliggende gemeenten heeft hier de handen vol gehad aan de regeling van aan- en afvoer. Door de verbeterde weersomstandig heden op Tweede Pinksterdag groeide het dagbezoek uit het buitenland in ver gelijking tot de Eerste Pinksterdag niet onaanzienlijk. Het bleef echter voorna melijk bij grensbezoek en verder be zoek aan de kuststreek, voornamelijk weer aan Zandvoort en Scheveningen. In de haven van de laatste plaatst trok de gepavoiseerde haringvloot veel kij kers. De ..Efteling" bij Kaatsheuvel kreeg dit Pinksterweekeinde 25.000 be zoekers, Madurodam 28.000 bezoekers. Ook de andere traditionele vermaaks- punten maakten vrij goede dagen. In Amsterdam waren de hotels en pensions zaterdag reeds vol, in Rotter dam eerst op zondag. Eerste Pinkster dag waren ook de hotels in Arnhem volledig bezet en in Den Haag en Utrecht werden de hotels het gehele weekeinde door zeer goed bezocht. Door de betere weersomstandigheden op Tweede Pinksterdag werden heel veel Nederlanders verlokt voor het maken van een dagtochtje, dat veel drukte op de wegen veroorzaakte. Ook het „berm- Advertentie) Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL HELPT TOGAl HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAl HELPT MAASTRICHT. 23 mei Op eerste Pinksterdag 's avonds heeft een 34-jarige ongehuwde los-arbeider, die geruime tijd in een psychiatrische in richting verbleef, maar onlangs met proefverlof naar huis werd gezonden, geprobeerd een 13-jarige jongen van het gezin L. aan de Jodenstraat alhier door wurging om het leven te brengen. Toen de jongen bewusteloos raakte, verkeerde de man in de veronderstel ling, dat zijn slachtoffer overleden was. In paniek meldde de man zich later op het politiebureau met de mededeling: ..Ik heb een jongen gewurgd." Juist op het moment, dat de politie op onderzoek wilde gaan, verscheen de jongen in gezelschap van een man bij de wachtcomman dant. Een arts achtte het raadzaam dat de jo'.gen die sporen van ern stige mishandeling aan zijn hals ver toonde en ook nog andere verwon dingen had opgelopen, ter observatie naar liet St.Annadalziekenhuis werd overgebracht. Zijn toestand is rede lijk wel. Omtrent de toedracht van het ge beuren is uit verklaringen o.a. van de arbeider zelf komen vast te staan, dat hij als kennis van het gezin L. 's avonds op bezoek was geweest b\j mevrouw L. en haar vier kinderen. Terwijl drie van de vier kinderen reeds naar bed waren en de moeder even van huis was, heeft de man ge probeerd de dertienjarige jongen aan te randen. Toen de jongen zich hier tegen verzette, is een wilde vechtpartij ontstaan. De arbeider ontstak hierover in woede en greep het ventje bjj de keel. Hierop geraakte de jongen be wusteloos. De dader, die reeds eerder met de politie in aanraking is ge weest, maar nog nooit wegens zeden delicten, verkeerde in overspannen toestand. Hij is op het bureau inge sloten. WASHINGTON, 23 mei (UPI) Volgens doorgaans goedingoliehte zegs lieden is de mogelijkheid aanwezig, dat president Kennedy zal ingrijpen om te pogen een oplossing te brengen in de geschillen tussen Nederland en de Verenigde Staten over landingsrech ten aan de K.L.M. in Californië. De zegslieden menen, dat Kennedy een oplossing wenst, gezien de noodzaak van solidariteit binnen de NAVO. Ook geloven zij, dat Kennedy van mening is, dat „onbelangrijke problemen" niet tot grote proporties mogen worden op geblazen. Volgens de zegslieden schijnt het ze ker te zijn, dat dr. E. G. Stijkel de Amerikaanse functionarissen heeft ge zegd, dat Nederland bereid is het aan tal KLM-pasagiers dat tussen de V.S. en Nederland vliegt te beperken met ongeveer acht procent van het totale passagiersvolume. Maar tenzij de Ame rikaanse delegatie nieuwe richtlijnen ontvangt, zal zij haar zienswijze hand haven, dat het aantal passagiers wordt beperkt tot dat wat de KLM in 1960 tussen beide landen vervoerde. Beide delegaties zullen hoogstwaar schijnlijk morgen weer bijeenkomen. De Amerikaanse delegatie zou vandaag eerst overleg plegen met de minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk omtrent het Nederlandse aanbod. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 23 mei Op het eind van de vorige week is aan hot patroon van onderwijzersorganisaties in ons land een nieuwe figuur toegevoegd: de Algemene Nederlandse Leerkrachten Organisatie. De A.N.L.O. is in de eerste plaats opgericht om leden van de Nederlandse Onderwijzers Vereni ging, die zulks wensen, de gelegenheid te bieden opgenomen te worden in het Nederlands Verbond van Vakvereni gingen. De A.N.L.O. zal zich namelijk aansluiten bij het N.V.V. De oprichting van de nieuwe vereni ging komt niet als een verrassing. Nadat integrale aansluiting van de N.O.V. bij het N.V.V. (de Nederlandse Onderwijzers Vereniging heeft zowel socialistische als liberale leden) met grote meerderheid was verworpen, is op de laatste algemene vergadering van de N.O.V. met een bescheiden meerderheid van stemmen besloten tot oprichting van een vereniging van N.O.V.-leden, die zich bij het N.V.V. zou aansluiten. Niettemin trekt de wijze, waarop (leze organisatorische kwestie van de „openbare" onderwijzers nu is uit gepakt, de aandacht. Als voorzitter en secretaris van de A.N.L.O. treden namelijk op de lieren J. Lootsma en W. v.d. Gevel, die tevens respectieve lijk voorzitter en secretaris van de N.O.V. zijn. Deze bestuursleden nebben dus dezelfde functies in twee onder wijzersorganisaties, waarvan de ene zich wel en de andere zich niet bij het N.V.V. aansluit. Ook de penning meester, de heer E. Steenbergen, en de negen andere bestuursleden van de A.N.L.O. zijn tevens hoofdbestuurs leden van de Nederlandse Onder wijzers Vereniging. HAARLEM, 23 mei De bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, heeft pastoor P. van Diepen t,e Zandvoort op diens verzoek eervol ontslag gegeven. In diens plaats is nu benoemd to: pastoor van de St. Agatha- parochie te Zandvoort pastoor A. H. P. Cleophas van de Rozenkransparochie te Amsterdam. In laatstgenoemde parochje is be noemd pastoor H. M. J Brans van De Papegaai te Amsterdam, waar nu benoemd is pastoor A. J. M. Kat. (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 23 mei De prinses sen Beatrix en Margriet hebben de Pinksterdagen met het. jacht „De Groe ne Draeck" op de Zeeuwse wateren doorgebracht. Op de middag van Eerste Pinkster dag bracht ..De Groene Draeck" de van studiegenoten vergezelde prinsessen op het Veerse meer, waar zij een kijkje namen bij de doorlaatcaissons. waarme de het Veerse gat is afgesloten. Om streeks vijf uur meerde het jacht bij dc sluizen in het kanaal door Walche ren. Het bezoek was vrij onopvallend: de prinsessen overnachtten op ,.De Groene Draeck" en verlieten ook het verdere deel van de zondag liet jacht niet. Op de morgen van tweede Pink sterdag koerste het jacht naar Zierik- zee. Daar meerde het, eveneens vrijwel onopgemerkt, aan 't .Luitje bij de nieu we haven. Daar gebruikten de prinses sen aan boord liet middagmaal. „De Groene Draeck" zettr omstreeks één uur via Oosterschelde en Zijpe koers naar Numansdorp, vanwaar de prinses sen per auto naar Soestdijk vertrokken. (Van een verslaggever). DEN HAAG, 23 mei De gemeen tebesturen krepen van de minister van financiën bericht, dat het per centage van de belastinguitkering aan het gemeentefonds over 1959 geen 150 maar 149,9138105 bedraagt. Daar de gemeenten een voorschot ontvingen van 150 pet, zal een ge ringe terugvordering plaatsvinden. UTRECHT, 23 mei „Plet mande ment over de katholieke sociale orga nisaties in dc verschillende bestuurs- kringen reeds ernstig bestudeerd, maar van enige resultaten van deze studie is tot nu toe nog niet veel ge bleken", zo constateerde de he^.' J. H. M. Derksen, voorzitter van het Katho liek Onderwijzers Verbond in zijn ope ningsrede op de vandaag gehouden bondsvergadering. De heer Derksen zei, dat het. K.O.V. ten zeerste geïnteres seerd is in deze studie: het zou niet juist zijn als de organisaties van de katholieke docenten in de toekomst terzijde zouden blijven staan van de ontwikkeling in katholiek Nederland. Het Katholiek Onderwijzers Verbond is op de allereerste plaats een onderwijs organisatie, maar daarnaast ook een volwaardige vakorganisatie, aldus spr. De heer Derksen herhaalde de vraag, die hij twee jaar geleden stelde, name lijk of het op den duur aanvaardbaar is. dat de stem van de katholieke onder wijzers in het geheel niet gehoord wordt in de besprekingen over de grote so ciale en economische vraagstukken van onze tjjd. Op de een of andere wijze moet bereikt worden, dat ook de onder wijzers hun gewicht in de schaal kunn leggen wanneer zulke vraagstukken aan Advertentie leuke modellen in kleurige ruitjes en streepjes gemakkelijk wasbaar Speciaal verlaagde J. M. prijs leeftijd 2 jaar kleine stijging per maat bctrekkfi'jjt de orde zijn. Alleen blijven staan is op I wijl het in feite maar "X'tf hnucl den duur niet mogelijk en alleen maar kleine bedragen gaat. Het K.O.v- ra j schadelijk. vast aan de eis, dat de marges verm* Het K O.V. is bereid deel te nemen aan moeten worden. Dit niet pp Srojj |lCn. liet overleg, dat zou moeten voeren tot een herwaardering:van dc taak van i ji 6, -- die onder deze marges vallen, maai de oprichting van één katholieke centra ie, waarbij alle katholieke beroeps- en vakorganisaties rechtstreeks zijn aange sloten en waarin de drie groeperingen van uitvoerende, mediale en leidingge vende werkers als zodanig aanwezig zijn. Ik ben er van overtuigd, dat elke structuurverandering in het katholieke organisatieleven veel weerstanden zal opwekken, zo zei de heer Derksen. Wij moeten echter twee dingen goed in het oog houden: ten eerste dient elke orga nisatievorm zonder wezenlijke inhoud af gewezen te worden en anderzijds moet men komen tot een zo doeltreffend mo gelijke opbouw van bet katholieke orga nisatieleven, waarir. de stemmen van al le belanghebbenden kunnen meespreken. De heer Derksen wijdde verder een belangrijk deel van zijn openingsrede op de bondsvergadering (die dit keer voor het eerst een wetgevende Verga dering was in tegenstelling tot vroeger, toen zij slechts een adviserend karak ter had) aan liet salarisbeleid van de regering, waarbij vele, kritische opmer kingen gemaakt werden. Ernstige teleurstelling werd geuit over het feit, dat er nog steeds geen beslis sing is genomen over de salarisverbe tering van de kleuterleidsters. Daarbij werd tevens aangevoerd, dat de proce dure van het overleg veel te ingewik keld is. De voorzitter van het K.O.V. wees het verwijt van minister Cals, dat er bij de onderwijzersorganisaties een zucht naar perfectionisme zou zijn van de hand. De zogenaamde margekwestie noem de spr. een „zeer onaangenaam punt". Met dergelijke kwesties, die indruisen tegen het gevoel van rechtvaardigheid wordt op den duur de sfeer in het on derwijzerscorps vergiftigd en dit ter consequentie van een reserinasm»8 gel voor het gehele regeringspersom^ Daarbij heeft men de onde-wiizers 'j, kort gedaan. „Dit nemen wli niet! dus spr. ins Het gehele loonbeloid van de rcge' e\ ten opzichte van het ovorheidsperson en het onderwijzend personeel lT1 trouwens -itisch bezien worden. heer .Derksen zei in dit verband moc'^. aceoord te kunnen gaan met een n u bode waarbij de regering ezegt zo^ .K, geid of zoveel procent in totaal bcsC' n baar te stellen en het dan maar de organisaties ovorieat hoe deze s verdeeld moet worden De hoer Derksen herinnerde er aan. dat bij de saiarisovereankomst ,orts vai1 1957 uitdrukkèli'k is vastgesteld dat l»> .fl tot een voorlopige herziening kwab1 afwachting van liet moment, dat juiste plaatsbepaling van de onderv'tb in het totale raam van het óverheidsl1 - soneel op grond van een taakanalyse rtoe of functiewaardering zou zijn steld. Het K.O.V. en de Nederlan Onderwijzers Vereniging hebben hie' voorbereidende studies ondernoif-' het is echter de plicht van de regC,^. deze zaak in haar totaliteit aan te 1 f ten. Zou dit niet gebeuren, dan .nlP.an de A.N.O.F. eerlang haar vrijheid 1 optreden te moéten hernemen. ,iet In de openingsrede kwam ook „j. „oude zeer" van de gemeenteclassfr] oatie weer ter sprake: Afschaffing1,., dit gehate stelsel noemde de heer De. een een gebiedende eis: de re en moet nu ineens dc laatste stap doen de classificatie geheel laten verdwijni Tenslotte drong de heer Derksen op meer spoed inzake de pensioen11 r geving en de ziektekostenregeling 1 de ambtenaren en. on dei: Wijzers. LOOSDRECHT, 23 mei Op de Loosdrechtse plassen is gisteren de 17- jarige A. Orsel uit Weesp verdronken. Hij was met twee metgezellen aan het zeilen en sloeg over boord toen de fok- keschoot van het scheepje brak. Eén van zijn vrienden sprong hem na, maar moest zich van de jongen losmaken, omdat deze zijn redder mee naar de diepte dreigde te trekken. Bij een tweede reddingspoging kreeg de vriend de drenkeling wel onder con trole, maar toen de boot naderbij kwam, was hij zo vermoeid, dat hij hem moest laten glippen. De politie te water heeft het lichaam van het slachtoffer later opgedregd. IJMUIDEN, 23 mei Onilcr uren lange spanning en dodelijk stilzwijgen hebben in de nacht van eerste op tweede Pinksterdag twee sleepboten elkaar geprobeerd de lief af te steken. Zij koersten naar de Nederlandse kust vaarder „Democraat", een schip van 198 ton, thuishorende in Groningen, d&t zich op ongeveer vijftig mijl ten wes ten van IJmuiden in nood bevond. Bei de sleepboten moesten op de kaart een precies even grote afstand afleggen. De „Gele Zee" had iets meer paarde- krachten, maar de „Titan" kon van de stijve bries enig profijt trekken. Rot terdam en IJmuiden stoven op het slagzij makende schip at. De eerst aan komende kon rekenen op een contract op Lloyds open form. „No cure, no pay; geen berging, geen geld." De „Ti tan" van Wijsmuller was er drie mi nuten eerder bij. De „Gele Zee" kon onverriehterzake naar Rotterdam te rug. Maar eerst ging er een felicitatie door de lucht. De „Gele Zee" maakte een compliment voor de faire strijd. Tweede Pinksterdag 's middags om half twee meerde een trotse „Titan" in IJmuiden de coaster af. Het Deense vrachtscheepje „Bettina Borg" maakte zondagavond om een uur of negen bekend, dat de Neder landse kustvaarder in ernstige moeilijk heden verkeerde. Het schip was met zakken aardappelmeel onderweg naar Londen. De kapitein van de Deen meld de, dat de „Democraat" flinke slagzij maakte. In de mast was het vlaggesein NC gehesen: „Ik ben in nood en ver lang onmiddellijk hulp". Aan dek ston den vier mannen met de reddingvesten om. De „Bettina Borg' verleende de ge vraagde hulp. Een reddingboot werd uitgezet en men slaagde erin de kapi tein van de „Democraat" en de drie andere opvarenden van boord te halen. Zij verlieten hun schip toen het meer dan 25 graden slagzij maakte. Eenmaal aan boord van de „Bettina Borg" za gen zij hun schip drijven, met grote kans op zinken. Het water stond in het ruim en was ook al in de machinekamer doorgedrongen. Goed negen uui gingen beide sleepbo ten naar zee, de „Titan" uit IJmuiden, de ,Gele Zee" uit Hoek van Holland. De positie van de „Democraat" werd gepeild en daarna viel er een stilte. Stil te, tot 's nachts tien over een. Spanning op beide sleepboten. Een spanning, die ten top steeg, toen op het genoemde tijdstip de „Gele Zee' in de aether te rugkwam: „Binnen enkele minuten zijn wij bij u. We liggen recht op u aan." „Ik kan een sleper zien aldus de ka pitein van de Democraat. „Zo, zijn jul lie dat. Wat gaan jullie nu doen?" „We hebben de motorboot al klaar ge maakt", antwoordde de Gele Zee. Eerst zetten we mensen op de Demo craat en dan komen we u en uw men- set. van de Bettina Borg afhalen," „Doet u dat!", was het lakonieke ant woord van de kapitein. Maar direct daarop kwam telegra fist J. v.d. Berg van de Titan in de lucht: „Hallo kapitein, ik denk, dat wij het zijn, die u ziét aankomen. De motorsloep gaat ai te water. Wanneer we de slecpdraad aan boord hebben komen we u halen." „Maak nu geen ruzie met zijn tweeën", suste de ka pitein van de Democraat. „Het gaat er nu om spannen natuurlijk, maar doe je best." Zeven minuten vóór half twee was het opnieuw de „Titan", die de stilte verbrak, nu met de triom fantelijke kreet „We hebben vast". Bij de berging sprongen twee man van de „Titan", de IJmuidenaren Han Spierenburg en eerste stuurman R. Zwarter, op de „Democraat" over. Zij maakten de sleeptros vast en zaagden de ankerketting door zodat de sleepreis kon beginnen. Met de motorsloep zou bergingsmateriaal .worden overgebracht en een zendertje voor het contact tus sen sleper en sleep. De onstuimige zee sloeg echter water in de sloep toen de ze onzacht tegen de scheepshuid van de „Democraat" kwam. De motor viel uit en er zat niets anders op dan de sloep achter de „Democraat" vast te maken. Daardoor was het ook niet mogelijk de vier mail van dc „Bettina Borg" te halen. Zij gingen met het Deense scheepje door naar Engeland, terwijl hun schip in veilige handen was. Halve kracht werd naar IJmuiden gestoomd en onderwijl werd liet water gedeelte lijk uit de machinekamer en het ruim gepompt. De slagzij was al aanzienlijk minder, toen de „Titan", met voor de zekerheid de „Simson" dicht in de buurt, 's middags om half twee de „De moeraat" almeerde aan de kade in de Haringhaven, waar vandaag dc drijf natte lading zou worden gelost. Daarna moet het schip voor onderzoek in het dok. Men verwacht een lek in het ruim te zullen vinden. (Advertentie) Imp,; HART NIBBRiQ A QREEVE n.V. - Sfimtialm Telefoon (02532) 8441" Tel, 01896.2639 Garage: Nijverheidsstraat 10, Tel. 01898-2762 en 010.65681 hoek Goudsewagenstraat (Van onze onderwijsredacteur), UTRECHT, 23 mei De voorzitter van het Katholiek Onderwijzers Ver bond, de heer J. H. M. Derksen, lid van de Eerste Kamer, meent na het verschijnen van de memorie van ant woord „enige verflauwing" te zien in de waardering, die men aanvankelijk in het katholieke kamp veelal toonde voor het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs. In zijn ope ningsrede op de verbondsvergadering van het K.O.V. merkte de heer Derk sen op, dat de waardering voorheen zeker ook niet algemeen was: tegen bepaalde onderdelen van de mammoet wet heeft men van katholieke zijde steeds min of meer ernstige bedenkin gen gehad. Toch meenden velen in de kring van het katholieke onderwijs, dat het wetsontwerp zeer veel goeds bevat-, te en men hoopte, dat er voor de om streden punten nog aanvaardbare op lossingen gevonden zouden worijen. Nu het openbare schriftelijk overleg met de Tweede Kamer achter de rug is, vraagt men zich af of het gewij zigde ontwerp meer aanvaardbaar is gewórden. De voorzitter van het K.O.V. beantwoordde deze vraag met de woor den: ,,fk waag het te betwijfelen". Hij somde onder meer de volgende bezwa ren tegën het ontwerp mammoetwet op: 1. De noodzaak van de invoering van het h.a.v.o. is nog uiterst pro blematisch; 2. Vah de gezónde gedachte van brugklas is „niet zo heel meer" overgebleven; 3. Voor het stichtings die in het u.I.o. is, gelet op en opheffingsnorm» gewijzigde ontwerp 1, veranderd zijn gebleven, het stand doen van het ,.automa me" een zwaar, zo niet te offer; 4. De te grote invloed van deParir- ment en inspectie is zeker niet 1 dwenen; .•all 5. De vrijheid van inrichting 0, het onderwijs wordt voor liet u-i- en het v.g.l.o. (het toekomstAe m.a.v.o. en l.a.v.o.) ingeperkt. .gt gepubliceerde lessentabel is aanvaardbaar; 6.. MJnïster Cals spreekt van 'met hef.' Onderwijs. Het „övèrl«L dat net de A.N.O.F. gevoerd was echter geen overleg, doch „hearing"; Bij de regeling van de bey oe? be- heden is vrijwel geen aandacht t. steed aan de onderwijzersop ding. DeZe materie zal veel g'p(1, diger bestudeerd moeten worn Het K.O.V. kan niet berusten een devaluatie'van de akte van ledig bevoegd onderwijzer. d'e van getwijfeld het gevolg zou zijn bg, de voorgestelde regeling der voegdheden. ruime suite van het bu reau der Memisa aan de Heemraadssingel 334 in Rotterdam getuigt van het hechte contact lussen de nijvere werkers van dit thuisfront en die in onze missiegebieden. Vele missionarissen brachten hun dank voor de bergen werk, die ioor de directrice van het Rot terdamse bureau, mejuffrouw A. M. van der Lugt, en haar medewerkers, worden verzet, tol uiting in het sturen van kunstzinnige voorwerpen. Een der wanden van de ontvang kamer is bijvoorbeeld getooid m een reusachtige, artistiek beweri. e olifantstand uit Ka merben, terwijl een ander ge deelte van de muur wordt iri- gen en door een muziekin strument uit de Congo Boven de i.oorsteen hangt een prachtig kruis uit Tanganyika, en in het aangrenzende kantoor bevindt zich een primitieve Christusfiguur uit Angola. De erkentelijkheid voor de activi teiten van mejuffrouw v. d. Lugt blijkt bovendien uit de pau selijke onderscheiding Pro Ec clesia et ontifice, die zij de vorige week ontving bij ge* lege heid van de inzegening van het pand, dat op 2 mei van het vorig jaar werd betrokken na de verhuizing uit de Van Volle'1' bovenstraat. Mejuffrouw Van der Lugt werd op 1 januari 1-951 aangesteld als difef. trice van de Medische Missie Actie in Rotterdam. Bescheiden als zij 1 bleek zij op de titel allerminst gesteld en zij verzocht, deze te verandei'e in administratrice. Een kleine twee jaar geleden moest zij evenwel ^af„r tuleren en sindsdien draagt zij de titel van directrice. Mejuffrouw Van de Lugt is een geboren en getogen Rotterdamse, die destijds door de vlCr. voorzitter, dokter C. A. A. Minderop, werd geïntroduceerd. Voordien vC,e deelde zij haar activiteiten gelijkelijk over de Katholieke Kring en Katholieke Meisjesbeschermingnadat zij in het verleden had gewerkt 0 de rijksaccountantsdienst in Den Haag en bij de oosterijen. Zij ondervindt grote voldoening in haar werk, dat de zorgen van °n"j mintonsrts!ip.n aanzienlijk, verlicht. On.rtn/n.ïc.s Ho ernst mnavnice ?.ii oo9- missionarissen aanzienlijk verlicht. Ondanks de ernst, waarmee zij aan haar bezigheden wijdt, verliest zij toch de humor niet uit het - Daarvan getuigt haar verhaal over de missionaris, die klaagde, dat hij v -al tig blikken „bedorven" babyvoeding had ontvangen. „Ze waren alle'na zuur", schreef hij, niet wetende, dat de babyvoeding karnemelk bevatte- Het respect, dat men voor het werk van de Memisa koestert, t>W ondermeer uit het feit, dat een vliegtuig eens met vertrekken heeft V wacht, totdat een zending medicijnen, bestemd ,'oor Argentinië, was S arriveerd. Het bureau had een aanvraag ge\tregei< voor geneesmiddelen 1 behoeve van een aldaar in levensgevaar verkerende patiënt. Het vliegt porteerd waar een ander toestel, dat naar Argentinië zou vliegen, la'1' moedig een half uur wachtte, totdat het Memisa-pakket aan boord u'a,sers er vier vaste medeweri' waarmee de zending oorspronkelijk zou worden vervoerdkon men meer halen. Ijlings werden de medicamenten toen naar Londen teerd waar een ander toestel, dat naar Argén edig een half uur wachtte, totdat het Memisa-p Mejuffrouw Van der Lugt beschikt thans over vier vaste jreeuew»- 0p en enkele vrijwilligers onder wie acht apothekersassistenten, In de 1 der jaren is het werk enorm gegroeid, hetgeen o.a. tot. uiting Icornt 'n gi jaaromzetten. In 2949 bedroeg de omzet 8000 gulden; thans Ladert men miljoen. Een van de acties, die de Memisa voert, is' hét verzamelen van fl; ,„o dankte brillen voor de missiegebieden. Deze beweging vond haar oprspT-f. in de brief, van een missionaris.uit de Congo, (fie' orrr oude brillen zocht. Vier exemplaren vormden de eerste „hoeveelheid", die mejufu' pi Van der Lugt ontving, een aantal dat inmiddels is gestegen tot 100.w°u'an het keldermagazijn warden de te verzenden goederen opgeborgen. Er stl ook een paar dozen met drop, die mejuffrouw Van der Lugt kreeg van fabriek en waarmee zij erg in haar schik is, want zij vindt het pleziert de pakketten af en toe te garneren met iets „gezelligs". pln Vlak voordat wij vertrokken, werd er een paaskaars bezorgd, wa een missionaris had gevraagd. Want behalve medicamenten, verband delen, instrumenten, ziekenhuisinventarissen, niedische .vakliteratuur^ stuurt mejuffrouw Van der Lugt haar beschermelingen •oh wel een* dere benodigdheden dan louter medische

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4