worn Zoutelande. Zandvoort, Terschelling, ScheveninsenAmsterdam Aantrekkelijkheid vereist aan meer strandkerken O Informatrice bij Spoorwegen Zondags een glaasje? fcjssKvas «grxrsi as. Dringende behoefte 'Sm. Experiment op Terschelling ZATERDAG 27 MEI 1961 in 1959 is deze fraaie strandkerk in ZoüteldndeWalcherengebouwddie (staan)plaats biedt aan ongeveer 1500 personeri. Aan de pastorie van de St. Agathakerk in Zandvoort hangt een bordje niet een aanvangstijden der zondagmissen. Daaruit blijkt, dat er nor- d» maal drie missen worden gelezen, in juni echter vier en in de maan- 03 juli en augustus zelfs vijf. Maar pastoor P. van Diepen overigens v" atlgs met eminitaat gegaan vertelt ons dat het programma al weer randerd is. Op de eerste zondag in mei, is hij begonnen met Vo°r missen om er vervolgens in juni een avondmis aan toe te j^Sen. In de maand juli breidt hij het schema uit met nog een ssen Daar blijft het evenwel nog niet bij. Vorig jaar heeft de pastoor jj0 voor het eerst genoodzaakt gezien om ook het oude parochiehuis voor 1 ^gangers te ontsluiten waar toen des zondags twee parallelmissen gen opgedragen. En nog moeten soms honderden met een staanplaats rjfi °egen nemen. Met dat al verkeren de Zandvoortse badgasten in een Voorrechte positie. Op luttele afstand treffen zij een flink kerkgebouw bu'i •<^e een keur van mogelijkheden biedt om de mis bij te wonen. Auto- 'disten rijden desnoods de paar kilometer die hen van Haarlem en p^mendaal scheiden, om daar hun zondagsplicht te vervullen, maar in de hjk blijken dit maar enkelingen te zijn. X ^tssssesssssssw Zielzorg onder de toeristen komt Uiaar aarzelend op gang nr,?levenjiigeri en «uort" "-""igen en Noordwijk kennen teil ®ewke voorzieningen voor toeris- t'OM.^aar in kleinere kustplaatsjes de moeilijkheden direct veel Daarbjj valt het op, dat juist ?Uhdf> i kust de katholieken kleine er> m cn van de bevolking uitma- met alle consequenties van dien: kleine kerkjes of helemaal geen, en niet zelden draagt het openbare leven in deze plaatsen vooral op de Zuid hollandse en Zeeuwse eilanden, een streng protestants karakter, al gaat dit in het zomerseizoen ten onder in de nog altijd wassende deviezenstroom. Maar ook in dit opzicht worstelt Zeeland in de zekerheid boven te komen. Ga in de winter maar eens kijken in Zoute lande, Vrouwenpolder, Domburg, Cad- zand en al die ..parels aan de Noord zeekust" die zich zo in de gunst van de vreemdelingen mogen verheugen. Weinig of niets herinnert dan nog aan het frivole, mondaine of alleen maar vrolijke leven waarmee deze plaatsen enige maanden terug vervuld waren. Zij demonstreren dan hun ware aard en ljjken de gastvrijheid waarmee zij de vreemdelingen ooit verwelkomd 1 heb ben, te willen verloochenen. Het leven is weer nauw ingeregen in het Zeeuwse costuum. Maar bij de opbloei van het nieuwe seizoen legt men ijlings dit ge waad af om de vreemdeling welwillend en hartelijk tegemoet te treden. Want in diens binnenzak bolt een vette por tefeuille en er zijn vast winstgevende zaken te doen. Om ons even tot Zeeland te bepa len: het toerisme heeft zich snel op gewerkt tot een der belangrijkste in komstenbronnen van dit gewest. Naar schatting verrijkt het de be volking ieder seizoen met een bedrag tussen de veertig en de vijftig mil joen gulden. Het vreemdelingenver keer Iaat daarmee zelfs het gezamen lijk rendement van tuinbouw eji vis serij achter zich, en het is derhalve goed verklaarbaar dat Zeeland zich inspant om het de badgast zo goed mogelijk naar de zin te maken. Maar nu dit typische gevolg van een ver grote welvaart zo'n enorme vlucht gaat nemen, is men zich in sommige kringen van de katholieke en niet alleen de katholieke geestelijkheid gaan afvragen, of men deze mobiele groeperingen niet met de een of an dere moderne vorm van zielzorg tegemoet dient te treden. De voor naamste behoefte die zich onder ka tholieke toeristen pleegt te openba ren, is uiteraard de zondagse kerk gang, en dit verschijnsel confronteert de plaatselijke elergé zo die er überhaupt is al direct met grote moeilijkheden. Wij noemden reeds Zandvoort dat in dit opzicht privile ges geniet. Toch moet de pastoor iedere week opnieuw maatre gelen treffen om voldoende pries ters bereid te vinden in zijn kerk mis te lezen. Meestal komen ze uit Drie huis, een behoorlijke afstand dus, maar nog niets vergeleken met de wekelijkse moeilijkheden op het iiiiiiiiiimiitiiiiiiiniiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiii miiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiniiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii eiland Goeree, waar men zelfs pries ters uit Leiden en Den Bosch moet recruteren om voor de vele toeristen de mis op te dragen. Zelf had pas toor Van Diepen verlof om te „bine- ren", dus tweemaal mis te lezen, anders zou de puzzle niet meer op te lossen zijn. Maar ook het .trineren" heeft al ingang gevonden, met name op het eiland Terschelling, waarheen zich ieder seizoen een grotere stroom toeristen richt. is immers universeel en haar alge meenheid kan juist in zo'n tijdelijke smeltkroes van nationaliteiten treffend tot uitdrukking komen. Maar deze ca tegoriale zielzorg staat nog slechts aan het begin. Men verzamelt voornamelijk gegevens, houdt experimenten, belegt congressen over dit onderwerp en wis selt ervaringen uit. De hélé materie heeft zich nog niet van de studeerka mer kunnen vrijmaken. Kerkgebouwen betekenen In elk ge val een eerste, belangrijke stap. Zover is het overigens nog lang niet. Wat Zeeland bptrelt be staan er in slechts drie kustplaatsen parochiekerken: Vlissingen, Breskens en Groede. Bovendien telt de parochie Middelburg bijkerken in Veere en Dom- moeilijkheden toe, en ieder seizoen rea liseert. men zich opnieuw, dat het zó niet langer kan. Op het eiland Terschelling, vakan tieoord van vele landgenoten en vele oosterburen, vooral uit Rheinland en Westphalen, is men misschien al het verst gevor derd op dit terrein. Daar zal eind van deze maand pater Winfried Bocxe O.E.S.A. zich weer vier maan den achtereen vestigen, nu in een gloednieuwe pastorie naast het nieuwe toeristenkerkje in Midsland, dat mgr. P. A. Nierman, bisschop van Gronin gen, morgen zal inzegenen. Maar pater Bocxe zal niet volstaan met het op dragen van de mis. Om te beginnen zal hij met ingang van ditt seizoen, elke dag 's morgens en 's avonds spreekuur houden. Hij meent dat hij hiermee aan veler wens tegemoetkomt. Verder gaat hij op „huisbezoek" in de tenten, caravans en bungalows, zoals hij dat trouwens van zijn eerste deta chering af, vijf jaar geleden, al gewoon is. Hij zwerft over het strand, duikt af en toe het water in en is bijna niet te onderscheiden van een gewone toe rist. "Bijna, want ook op de warmste dag zorgt hij er voor, dat men hem steeds als geestelijke zal kunnen her kennen, bijvoorbeeld aan de zwarte pantalon. Wij vroegen pater Bocxe, of de vreemdelingen zijn aanwezigheid op prijs stellen óf eerder als hinderlijk en overbodig beschouwen. Maar uit zijn ervaringen put hij de overtuiging, dat de natuur, de omgeving en de zorgeloze sfeer die een verblijf aan het strand kenmerken, veel toeristen ontvankelijk maken voor geestelijke verzorging, al zou deze zich slechts tot een vluchtig gesprek beperken. Een oppervlakkig contact kan immers reeds tot bezinning voeren. Uiteraard gaat pater Bocxe in deze periode ook niet te werk volgens de van-dik-hout-zaagt-men-planken-me- thode. Zijn zielzorg draagt een lichte toets maar heeft onmiskenbaar effect. Een uitgebreide briefwisseling met toe risten is daar een sterke aanduiding van. Dit seizoen verwacht hjj ongeveer 15.000 katholieken in zijn nieuwe kerkje te kunnen begroeten. Misschien is daar van één kwart gedeelte van Duitse na tionaliteit. Zijn (korte) preken houdt pater Bocxe evenwel steeds in het Ne derlands, aangezien de Duitsers onze taal behoorlijk plegen te verstaan. Lang niet overal bestaat deze relatie met de vreemdelingen. Daarom is het werk op Terschelling een interessant en leerzaam experi ment met name voor de zielzorg op het strand, waar de kerk ook onder een vlietende bevolking haar kansen dient aan te grijpen. In een toeristencentrum als Amsterdam zijn de mogelijkheden natuurlijk veel talrijker. Toch bleken de vreemdelingen, vooral die uit het buitenland, tot voor kort sterk een ge legenheid te ontberen, waar men als katholieken van dezelfde nationaliteit elkaar kon ontmoeten, of men zich nu blijvend in deze stad vestigde of er enkel als vakantieganger vertoefde. Twee jaar geleden begon op initiatief van pater H. Hendriks M.S.F. in een be nedenverdieping van een huis op het Begijnhof het Katholiek Oriëntatiecen trum voor Vreemdelingen zijn activitei ten. Sindsdien werden ongeveer zes duizend bezoekers uit 37 verschillende landen ontvangen, die de meest uiteen lopende informaties vroegen. In Am sterdam worden thans missen gelezen voor Fransen, Duitsers en Engelsen met predikaties in hun landstaal. Zij kunnen voorts biechten en een persoon lijk gesprek hebben met een geestelijke zonder dat de taal langer een barrière vormt. Iedere zondag kunnen de vreemdelingen elkaar in het gezellige vertrek van het oriëntatiecentrum ont moeten, meestal in gezelschap van pa ter Hendriks of een andere geestelijke. Van deze mogelijkheid wordt druk en dankbaar gebruik gemaakt. Voorts hit, nlangs is in Zeeland door de katholieke raad voor maatschap pelijk werk aldaar een rapport uitgebracht over de zielzorg aan het strand. De rapporteur, drs. W. R. V. Dusarduijn, heeft zijn werk stuk heel voorzichtig „een aspect van de r.-k. strandzielzorg in Zeeland" ge noemd, aangezien het uitsluitend han delt om de bouw van toeristenkerken en de Kerk er langzaam van over tuigd raakt, dat zij ook nog wel andere geestelijke belangen onder de vakantie vierende menigte te behartigen heeft. er; Daarbij mag het weinig verschil ma- ij 1 name van het nieuwe toeristenkerkje in Midsland, Terschelling, dat ken, of de toerist nu de Nederlandse of aet door mgr. Nierman, bmchotp-van Pater H. Hendriks M.S.F, voor de deur delingen op het Begijnhof, burg, maar deze zijn net toereikend voor de daar woonachtige katholieken. De overige kerken liggen te ver van de toeristencentra verwijderd. Voorts zijn er in Zeeland twee strandkerken, beide in 1959 gebouwd. De ene staat in Zoutelande, een bijzonder fraai bouwwerkje, voornamelijk bestaande uit een gaanderij rondom een open hof. Er zijn staanplaatsen voor ongeveer 1500 personen en een gering aantal zit plaatsen. Het gebouw in Haamstede, waarin 1000 personen kunnen vertoe ven, is tevens bijkerk van de parochie Zierikzee. Maar daarnaast zijn er grote leemten, die bij de huidige drukte al vragen om strandkerken in Cadzand, Vrouwenpolder, Dishoek, Westkapelle, Kamperland en een tweede kerk in de buurt van Haamstede. Men behelpt zich thans vaak met een cafézaaltje, een garage, een boerenschuur of, nog een voudiger, met een tent. De badplaats Ouddorp op Goeree is ook zo'n typisch voorbeeld van een geheel protestantse, zeer rechtzinnige, gemeente die vier maanden van het jaar grote aan tallen katholieken herbergt. Ten behoe ve van deze gelovigen draagt de gees telijkheid van Middelharnis een pas toor en een kapelaan in de zaal van het grootste hotel, hotel „Duinzicht" op zondag de mis op, waar de aanwezi gen zelfs geen gelegenheid hebben om te knielen door de grote toeloop. Boven dien: de ontsluiting van dit eiland staat voor de deur en over enkele jaren zul len de horden vreemdelingen zich over de brug en de dam in het Haringvliet naar Goeree's mooie kust spoeden om lOveral een tijdlang hun bivak op te van het oriëntatiecentrum voor vreem- waarvan hij directeur is. geeft deze instelling plattegronden van de stad uit met de voornaamste katho lieke en andere bezienswaardigheden, brochures over Amsterdam, het Mira kel en het Begijnhof, belegt bijeenkom sten en tracht kortom, een moderne vorm te geven aan een der werken van barmhartigheid: het verlenen van gast vrijheid aan vreemdelingen. Zij is «lus veel meer dan een soort katholieke V.V.V. Plannen bestaan om ook elders in ons land dergelijke oriëntatiecentra op te richten. In het buitenland spiegelt men zich hier en daar gretig aan dit Amsterdamse voorbeeld. De zielzorg onder toeristen staat aan hei begin van zijn ontwik keling. Er zal nog veel studie no dig zijn om de juiste vormen te vinden. Er is ook veel geld mee ge moeid, en de vraag is, waar dat van daan moet komen. Een eenvoudige strandkerk kost ongeveer een halve ton. Wie zal dit betalen? De heer Du sarduijn noemt de mogelijkheid, dat de parochies waartoe de toeristen behoren zullen bijdragen, maar voorzover wij konden nagaan, is van deze zijde weinig medewerking te verwachten. Het is dan ook bijzonder lastig om het aandeel dat deze parochies eventueel zouden moe ten dragen, vast te stellen. De beweeg lijkheid van het toeristendom laat dit niet toe. Anderzijds leveren de col lectes onder de vreemdelingen meestal aardige bedragen op. en men zal deze sommen dan ook wel als basis moeten nemen voor de financiering van de be nodigde voorzieningen. De toeristen kerken op Walcheren incasseren al het tienvoudige van de collecteopbrengst in 1947. Het ljjkt trouwens redelijk, dat de gasten een deel van hun budget behalve aan vakantiegenoegens aan hun geestelijke verzorging, en aan de daarbij behorende accommodatie, spen deren. K-, 9M Twee maal per jaar verschijnt er in een oplage van niet minder dan 360.000 exemplaren een pocket-boekje, dat tot de best-sellers van Nederland gerekend mag worden. Ondanks het feit, dat er bijna uitsluitend cijfers in voorkomen, heeft de Franse schrijver Marcel Proust eens verklaard, dat hij niets dichterlijkers kent dan dit boekje, omdat het op de meest verrassende en veelzijdige wijze het leven van de droom in ons kan activeren. Of bent u het niet met hem eens, dat een treingids onbekende verten ka.n openen? Wanneer u tenminste geen doorgewinterde reiziger bent, kunt u dan ook zo genieten, als u eens een dag met hét spoortje mee moet, met te bladeren in dat bekende blauwe boekje om secuur de tijden op te zoeken en de aansluitingen zo nodig, om toch maar tijdig op de plaats van uw bestemming te zijn? Voor heel veel mensen blijft zo'n spoorboekje een puzzle, die zij maar niet tot oplossing kunnen brengen en veel liever begeven zij zich daags te voren sommigen zelfs eerder naar het station om aan de juffrouw achter het loket te vragen, hoe laat zij een trein kunnen hebben teneinde zus of zo laat in A. of B. te zijn. Op een papiertje worden dan netjes de tijden genoteerd, aan dé vrien delijke geduldige juffrouw wordt gevraagd of men het wel goed verstaan heeft, tot grote ergernis van een reiziger, die achtéi hem of haar staat te trappelen van ergernis, omdat hij nog maar een paar minuten heeft om zijn trein te halen. Hier kwam de N.S., die er naar streeft het publiek een zo goed moge lijke service te geven, voor een dilemma te staan. Het was in 1939, dat de toenmalige directie een middel zag om beide partijen tevreden te stellen, door op de voornaamste stations, met name: Amsterdam, Arnhem. Gronin gen, Den Haag H.S., Haarlem, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Nijmegen, Rotterdam C.S. en Utrecht een informatie-dienst te vestigen, waarheen de lokettiste bij te ingewikkelde vragen de mensen verwijst. Sindsdien is het een zeer gewaardeerde dienst gebleven, zowel van de zijde der reizigers als van de meisjes, die de inlichtingeti verstrekken en de titel dragen van informatrice, genuanceerd als leerling-informatrice, informatrice le klas en hoofdinformatrice. Het is het meest begeerde baantje bij de Spoorwegen, welk bedrijf immers evengoed met een personeelstekort kampt, met de ook voor de N.S. uitzonderlijke omstandigheid, dat hiervoor steeds genoeg sollicitanten zijn. Er zijn, wanneer een cursus wordt gegeven huwelijk is bijna uit sluitend de reden van ontslagneming zeker om en nabij 100 sollicitanten, maar jaarlijks worden er niet meer dan 30 in dienst genomen. Het is nu eenmaal een positie, waarbij men een behoorlijke algemene ontwikkeling moet hebben en goed met mensen dient te kunnen omgaan, zodat de eisen juist wat persoonlijkheid betreft vrij hoog liggen. De meisjes moeten het diploma van een middelbare school hebben, mogen niet ouder dan 22 jaar zijn en in dit geval zeker te billijken een beetje aantrekkelijk moeten ze er wel uit zien. Dit laatste brengt weer een andere unieke kant aan de funk tie bij de N.S., n.l. dat zij de enige is, waarvoor bij schriftelijke sollicitatie een pasfoto wordt verlangd. Maar verder gaat de personeelsafdeling heus niet en er wordt beslist niet ver langd, dat het meisje, als zij een oproep krijgt om persoonlijk te ver schijnen, een demonstratie van haar lopen geeft. De taak van informatrice is heel eenvoudig omschreven als het ver strekken van inlichtingen aan het reizend publiek betreffende het binnen- en buitenlandse reizigersverkeer, alsmede het reserveren van plaatsen in internationale treinen. Met dit laatste vult zij de tijd, als ze niet voor de balie behoeft te staan of een van dc vele telefoontoe stellen haar niet oproept. Er moeten ook vele schriftelijke vragen beant woord worden, die soms erg zonderling zijn, evenals trouwens wel eens de zaken, waarmee men mondeling komt. Alle vragen liggen lang niet altijd op spoorweggebied en velen beschou wen de informatiedienst op een station als een vraagbaak voor alles. Wan neer het nu gaat om te weten, wat er in de schouwburg gespeeld wordt, zijn de dames wel zo vriendelijk even de V.V.V.-agenda, die ze altijd bij de hand hebben, te raadplegen. Plaatsen reserveren, dat gaat te ver en dat kunnen zij alleen doen voor een T.E.E.-trein of welke buitenlandse verbinding dan ook. In Rotterdam kwam eens een briefje binnen van de volgende inhoud: „Meisjes, gezien het feit, dat zoonlief zijn eigen zo verveelt, heb ik hem maar even naar jullie gestuurd. Geef hem wat reizen voor het buitenland mee". Neen, om kinderen bezig te houden, heeft de N.S. deze dienst beslist niet in het leven geroepen. Ook niet om adviezen te verstrekken omtrent koken of gelegenheden, waar men lekker kan eten. Dit laatste wordt heel vaak gevraagd en er was eens iemand, die er gelijk bij informeerde weer in Rotterdam dus of die pilaar al geopend was, waar je bovenop kan eten. Als een zenuwachtige meneer opbelt met de mededeling en het verzoek „juffrouw, ik weet niet waar ik het anders moet vragen, maar kunt u mij zeggen, hoe ik mijn rabarber op moet zetten?" behoeft men waarlijk niet als spoorweginformatrice onder de maat te zijn, wanneer men daarop het antwoord schuldig blijft, al mag van haar als jonge vrouw verwacht worden, dat zij van culinaire aangelegenheden enigszins op de hoogte is. Op haar post dient zij veeleer het reglement van de Spoorwegen goed te kennen en daarom moest zij prompt het juiste antwoord kunnen Beven toen een juffrouw haar vroeg hoe zij had moeten en mogen handelen tijdens een m de trein beleefd avontuur Gisteren reisde ik van Haarlem naar Den Haag. In Leiden kwam. er een stomdronken vis ser binnen, die op mijn schoot ging zitten. Wc.s ik in dit geval gerechtigd om aan de noodrem te trekken? zo luidde de vraag. *9 „Een zekere plaats" speelt bij de informaties vaak een rol zonder dat daarmee bedoeld wordt wat de lezer ongetwijfeld vermoedt. Zo vroeg ren heer, na verteld te hebben, dat hij die morgen een retour genomen had kon krijgen 9ingof l^zijn gZ terug Een juffrouw, die naar achteraf bleek interesse aan de dag legde voor Een van de mooiste belevenissen van de dames in Rotterdam was het bezoek van een meneer, die een plaats in een trein kwam reserveren en zijn naam en adres dus moest opgeven. „Roken, meneer?" „Neen, dank u ik zal met opsteken', was prompt het antwoord. Er was eens iemand, die een reis naar het buitenland wilde maken stom verbaasd, toen luj te horen kreeg, dat hij dan met een trein kon gaan. Vergissingen als „hoe laat gaat de boot van Enkhuizen naar Stavan- ger. zijn begrijpelijk voor iemand, die meer dan de kaart van Nederland kent. Beslist niet als grap bedoeld, gezien haar reactie, was de vraag van nog ^reductie' baddek teleioon vroeg of kosteloos vervoerde militairen Evengoed vroeg een zenuwachtige mevrouw in volle ernst of de ivf frouw wist, hoe laat haar zoontje kon komen, dat zij die avond thuis ver wachtte, zonder nadere aanduiding van plaats of trein. De vele inlichtingen, die gevraagd worden omtrent aanwijzingen in het spoorboekje, bevestigen onze mening, dat heel veel mensen daarvan maar weinig begrijpen. Zo werd gevraagd of de trein van S 1,5 naar Nij megen wel iedere dag ging. Op het bevestigend antwoord merkte de man jeeb-? stond9' t0en °P' dat m daCht alUén °V zondaa' omdat er zo'n glaasl IGNAAT AGASI.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 11