Rademakers Metaal boekte hogere winst en omzetten Rotterdamse Graanmarkt Geeft Sparta Alkmaar de morgen aafl genadeslag PRO VIN CI ALE WEG onder Haastrecht helverlichte autostrada Ir. D, M. Mathlener stelde de verlichting in gebruik T-PUZZEL Alleen Bik nog ongeslagen Reclame ASSISTENTE VAN DER SMAN DE KRANT BOERENLEENBANK Dameskapsalon Lilian KAPPER of KAPSTER J r Voetbal voor zondag Om cle districtstitel libre Kampioenen spiegel van het land Spaarbank voor iedereen pagina,6 Verzekerd van goede bezetting in 1961 In mei spaaroverschot van ruim 3,8 min Koelkastenverhuur in Brabant en Limburg Minimumprijs aardbeien „Oscar" voor BP-fihn Eervolle benoeming voor prof. ir. Jaeger J. S. van Kuyeren met brons onderscheiden Een leuk spellet je Elcherlyc-opvoering Eurovisiefilm over Waterloopkundig Laboratorium Delft Wielrijdster slipte en werd overreden Jeugdnatuurwacht met plannen op tafel Van politie naar cle Levensschool SUCCES iitvoer groenten naar F rank rijk er gedood tussen trein en perron Reizig Prijspuzzel Tsjechische avond Boymans-v. Beuningetl Maakt r' k.. V. Voor ELASTIEKEN KOUSEN J NSC ZATERDAG 3 JUNI 1961 SPAARBANK TE ROTTERDAM ROTTERDAM, 3 juni. Morgen gaat voor de laatste maal in grote rad van avontuur, dat competitie heet, de hal rollen om hf geheel af te ronden. In de bovenste gelederen is het pleit al besUf en is de zegepalm toegevallen aan de technisch beste club, maat de onderste rangen uordt nog een hevige „struggle for lifeuit$e vochten. Alkmaar en Elinktvijk delen met evenveel putiten de een.na onderS,e plaats. De kaasstedelingen komen morgen naar Spangen om /,I'" laatste kans om de dans le ontspringen in een duel tegen Spar to te verdedigen. Feijenoord gaat naar Venlo om zijn laatste offer aan de compel te brengen en men mag u el aannemen, dat de Rotterdammers r>'et hun sterkste formatie naai hel Zuiden zullen sturen. In de eerste-divisie B gaat Excelsior legen Wageningen een partijw vakantievoetbal spelen op eigen terrein, dat voor geen van beide belangrijke gevolgen heeft. contrast fristho De Nederlandsche Klinknagelfabriek '9 naar 'n oud, vertrouwd adres met prima service Korting voor fondsleden Hoogstraat 115 - Schiedam Telefoon 68241 Elast. Kousen, Breukbanden, Buikbanden KETHEL Uw gehele spaartegoed rente- gevend en direct opvraagbaar ROTTERDAM. 3 juni. De omzet van het Metaalbedrijf Rademakers N.V, in het afgelopen jaar met 25 pet. geste gen in vergelijking tot 1959, hetgeen ge paard ging met een verbetering van het bedrijfsresultaat. Blijkens de verlies- en winstrekening bedroeg het bruto-saldo van de fabricage- rekening f 1.544.389 (1.286.177), terwijl uit diverse baten en lasten nog een be drag van f 25.256 (12.707) werd verkre gen. Na aftrek van interestkosten ad f 22.829 (22.105), voorziening voor sociale doeleinden ad f 70.000 (nihil), afschrij vingen ad f 832.640 (738.845) en belastin gen ad f 290.000 (270.000), resteert een winstsaldo van f 354.676 (267.934). In clusief het saldo A.P. ad f 9.963 (5.816) is ter verdeling beschikbaar een bedrag van f 364.639 (273.750). Hieruit krijgen aandeelhouders een dividend van 8 pet. Aan het reservefonds wordt f 125.000 toegevoegd en naar nieuwe rekening gaat een bedrag van 1 11.003. Hoewel het bedrijfsresultaat beter was dan vorig jaar werden niettemin rem mende invloeden ondervonden van de overspannen arbeidsmarkt. Om aan dit probleem tegemoet te komen, werd ge tracht buitenlandse arbeidskrachten aan te trekken, hetgeen tot nog toe niet zon der succes is gebleven. De orderpositie van het bedrijf in Kla- zinaveen bleef gunstig en nam in de loop van de verslagperiode zodanig toe, dat besloten werd over te gaan tot het werken in een tweeploegenstelsel. De investeringen alsmede de nieuw bouw zullen hoge eisen stellen aan de liquiditeit van de onderneming. In ver band hiermee werd zoals bekend besloten een bedrag van f 750.000 a pari uit te geven. Verwacht wordt dat de uit breidingen van het bedrijf te Rotterdam in het voorjaar van 1962 zal zijn vol tooid. De totale orderportefeuille was aan het einde van het verslagjaar aanzien- ROTTERDAM, 2 juni. In mei be droeg het spaaroverschot bij de Spaar bank te Rotterdam rond f 3.818.00 tegen f 2 137.000 in april. Er werd ingelegd een bedrag van f 14.706.00 en terugbetaald f 10 888.000. waardoor het spaarderste goed op f 273.802.000 kwam. Door middel van spaarbusies werd in de afgelopen maand f 288.000 gespaard. Het bedrijfssparen gaf een resultaat te zien van f 146.000. Door de leerlingen van 404 scholen werd f 94.000 gespaard. DE NHAAG, 3 juni. Op initiatief van het bestuur van de in Den Haag gevestigde Nederlandse Katholieke bond van elektrotechnische werkgevers „St. Antonius", is in Eindhoven be sloten op te richten de coöperatieve vereniging „Veretap" u.a. die tot doel heeft het verhandelen van elektrische artikelen. Als eerste activiteit zal de verhuur van koelkasten worden onder nomen. Arbeidsveld van de coöperatie zullen voorlopig Noord-Brabant en Limburg zijn, omdat daar het vraag stuk van het vergroten van de bewaar, capaciteit in de privéhuishoudmgen thans voornamelijk aan de dag is ge treden. Afhankelijk van de urgentie zullen te zijner tijd eveneens m andere delen van het land coöperaties worden «evormd met als overkoepelend or gaan een landelijke coöperatieve ver eniging. DEN HAAG, 3 juni. Beneden 45 et per kilogram zullen dit seizoen op de Nederlandse veilingen geen aardbeien worden verkocht. Deze minimumprijs is vastgesteld door het centraal bureau van de tuinbouwveilingen. Die prijs geldt voor alle rassen met en zonder dop Wanneer de aardbeien op de venin0en niet voor deze prijs verkocht kunnen worden, krijgt de teler voor aardbeien zonder dop een vergoeding van 45 cent per kilogram voor de kwaliteiten 1 en i Voor aardbeien met dop, kwaliteit 1 en l is de vergoeding 35 cent per kilogram. Voor alle afwijkende aardbeien is de vergoeding bij eventuele doordraai vast- gesteld op 15 cent per kilogram. Deze minimumprijsregeling is niet van toe passing voor aardbeien, die onder glas zijn geteeld. Er zal dit jaar geen heffing op de aardbeien worden ingehouden. De American Academy of Motion Picture Arts Sciences heeft de docu mentaire „Giuseppina" gewaardeerd als de beste documentaire van het jaar 1960. Dat betekent de toekenning van een „Oscar", de hoogste onderscheiding in de filmwereld. Dit is de eerste BP-film, welke op deze wijze wordt geëerd, hoewel BP-films al eerder kan didaat zijn geweest voor deze prijs, waaronder de film „Antarctic Grossing in 1959. De film „Giuseppina" vertelt in kleuren een dag uit het leven van een Italiaans meisje, wier vader een BP Service Station heeft in een dorp nabij Ravenna. lijk groter dan aan het begin. Dit geldt zowel voor het bedrijf te Rotterdam als voor het bedrijf te Klazinaveen. De belangstelling in het buitenland voor de produkten van de maatschappij, speciaal voor die van Klazinaveen steeg aanzienlijk. Gedurende het eer ste kwartaal van 1961 werden verschil lende grote orders geboekt. Van een goede bezetting gedurende het gehele jaar 1961 zijn wij dan ook verzekerd, aldus de directie. Van de revaluatie van de gulden werd weinig nadeel on dervonden. De voorlopige cijfers over de eerste maanden van 1961 rechtvaar digen de verwachting, dat het resul taat over het thans lopende boekjaar eveneens bevredigend zal zijn, alhoe wel een eventuele loonsverhoging de uitkomsten ongunstig zou beïnvloeden. DELFT, 3 juni Prof ir. H. E. Jaeger hoogleraar aan de Technische Hoge school alhier is benoemd tot buitenlands lid van de Koninklijke Zweedse Acade mie voor Ingenieurswetenschappen te Stockholm. DELFT, 3 juni De heer J. S. van Kuijeren, monteur op de afdeling stalen ramen van de Koninklijke Fabriek F. W. Braat N.V. alhier is onderscheiden met de ere-medaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De onder scheiding werd hem gistermorgen door wethouder J. Bühler uitgereikt. DELFT, 3 juni. Op de politie- tenoonstelling zijn heel wait apparaten, welke door de bezoekers zelf in wer king kunnen worden gesteld. Er zijn alle mogelijke drukknopjes, waarop men eens mag drukken, wei met het gevaar, dat plotseling ergens een enorme sirene gaat loeien. Maar toch wel aardig spel voor de bezoeker. Toen de burgemeester per mobilofoon bij de opening een politie-sirene in werking stelde, hoorden we een hogere politie-beambte zeggen: Wat spelen we toch weer leuk' Bij de rondgang was hij geen spel breker. DELFT, 3 juni In het kader van h Holland Festival zal wederom op het binnenplein van het stedelijk museum Hc' Prinsenhof de Nederlandse Comedie onder regie van Johan de Meester uit voeringen verzorgen van het middeleeuws spel: „De Spieghel der salicheyt van Elckerlyc". De i -emière zal plaats vinden op don derdag 15 juni des avonds te 9.15 uur DELFT. 3 juni. In opdracht van ae Nederlandse Televisiestichting maakt Jaap S. Nieuwenbuis momenteel opna men voor een film over het Waterloop kundig Laboratorium in Delft. Deze film zal worden vertoond in de Eurovisieserie Scientific curiosities Jaap Nieuwenhuis heeft het scenario geschreven en treedt ook als regisseur, camera- en montage man op. DELFT, 3 juni De 35-jarige wiel rijdster B.Z. slipte gistermiddag kwart over 6 op de Phoenixstraat in de tram rails. Zij viel naar links voor een ach ter haar rijdende personenauto be stuurd door de 25-jarige T.v.d.T. uit Den Haag. Hij trachtte nog de wiel rijdster te ontwijken door naar links uit te halen maar dit lukte niet meer- De dame werd door het voorwiel over reden. Zij is in het St. Hippoly'.uszie- kenhuis opgenomen met een hersen schudding, een kaakfractuur en schaaf wonden aan armen en benen. DELFT, 3 juni De Jeugdnatuurwacht heeft weer allerlei plannen op stapel staan. Blijkens een circulaire aan de hoofden van scholen van het lager onder wijs in de Bomenwijk en Delft-Oost zijn in voorbereiding een opstelwedstrijd en een tentoonstelling. Aan deze tentoonstel ling, te organiseren op 15 september in de Huishoudschool „Rust-Roest" zijn nog- eens een planten-kweek- een teken- en een knutsel wedstrijd verbonden. In juni wil de Jeugdnatuurwacht beginnen met de maandelijkse uitgave van een con tactblad. DELFT, 3 juni. De burgemeester mocht in zijn openingswoord van de politie, en brandweertentoonstelling we! zeggen, dat het zo jammer is, dat vaak politiemensen na een aantal jaren reeds de dienst verlaten. Al dadelijk na de opening vernamen we, dat de heer A. Prins van de kinderpolitie, de dienst met 1 augustus gaat- verlaten en groepsleider wordt aan de Katholieke Levensschool. Bericht van A. Bosman N.V. Graan- makelaars. Aanvankelijk moest in onze markt de ze week het aangekomen en stomende graan nog onder importpariteit worden verkocht, doch op het einde van de week trad een vrij sterke verbetering in, uit gaande van de exportmarkten en ge grond op het feit, dat in andere im- portlanden een zeer grote vraag aan de dag trad. Bovendien heeft de CCC. in de Ver. Staten voor enige graansoor ten de exportsubsidies verlaagd, hetgeen tot hogere vraagprijzen aanleiding gaf. MAIS. Platamais aangekomen-stomend vrij ruim aangeboden, doch een lichte verbetering in de maakbare prijzen is ingetreden. Op aflading was de activi teit groter bij stijgende prijzen. Yellow mais loco en stomend beter gevraagd, bovendien interesse voor transshipment De afladingen juni, juli en augustus gro tere omzetten, prijzen stijgend. Roemeen se mais vond vooral voor juni aflading tegen hogere prijzen afname, doch af gewacht dient te worden hoe zich de zaken in deze soort verder ontwikkelen, nu Den Haag de import afhankelijk gaat stellen van het vooruit aanvragen van importvergunning. GERST. De gerstmarkt kwam in be roering toen bekend werd, dat China en Italië grote posten Franse gerst hadden gekocht, waardoor de druk van laatst genoemd land verminderde. In 3 en 5 barley op aflading vonden enige aan kopen plaats, waarbij in vele gevallen shippers ais kopers optraden. Gerst van de Pacifickust noteerde eveneens duur der. HAVER. De prijzen van diverse soor ten buitenlandse haver zijn nu vrijwat duurder op goede afzet aan de binnen landse mengvoederindustrie. Op aflading noteerde de Noord-amerikaanse haver Voorts zullen er uitvoeringen plaats vin- {hoger door verlaging van de exportsub den op 16 en 17 en 22, 23, 24 juni, tel- sidie en hierdoor kreeg Platahaver op kens ook om 9.15 uur. 1 aflading een kans tegen een iets lagere prijs. Russ. haver loco eveneens beter gevraagd. MILO. MILLET en GRANIFERO. Toen einde dezer week de offertes van N. Amerika van milo veel duurder werden en hierdoor enige ongerust geworden blankisten tot dekking hunner verplich tingen op juni, juli en Aug. overgingen, kon ook enige verlichting worden gecon stateerd van de vele partijen eerder ingeklaarde milo aangekomen, stomend en juni afl. De prijzen van laatstgenoem de posities waren eensklaps enige kwar tjes hoger en werden grif betaald. Mil let tweedehands onveranderd aan de markt, granifero bracht in dekking door shippers de beste prijzen op. ROGGE. Amerikaanse rogge eerder een kleinigheid hoger gehouden, doch kopers ideeën bleven op het onverander de niveau van verleden week. Duitse voerrogge kon iets in prijs verbeteren, doch de omzetten bleven klëin. VOERTARWE. Inlandse tarwe voor denaturatie schaars en weer duurder. Deze week kwam er Ierse voer- tarwe cif binnenlandse destinaties tegen zeer geschikte prijzen aan de markt en vond een gunstig onthaal. Ook in Fran se maaltarwe 76-7 kg. vonden zaken plaats, terwijl de mindere gewichten nu tegen de Ieerse tarwe te duur uitkomen DE KOEKENMARKT bleef flauw ge stemd waarbij de prijzen tot 'n sinds ja ren niet meer gekend laag niveau zak ten. Alleen lijnzaadschilders en spja- schroot hielden zich tamelijk goed al kon den ook hiervan de prijzen niet gehand haafd worden. Plotseling ontstond giste ren van de zijde der mengvoederindustrie grote kooplust en in alle koeksoorten ge beurde in korte tijd veel zaken op vrijwel alle aangeboden posities. Dientengevol ge trok de markt vandaag iets aan en gedeeltelijk worden de verhoogde prijzen ook betaald. Molenafvallen had den reeds eerder de belangstelling ge trokken en na enkele zeer actieve da gen in deze sektor nam de kooplust enigszins af, ondanks een blijvende vas te ondertoon. mm HET BLIKEXPERIMENT van de Me- trowerken aan de Meent is ten volle geslaagd. Men heeft inderdaad een strook blik 35 meter diep in de grond weten te spuiten, zoals aanvankelijk de bedoeling was. De opzet was namelijk, de bouwput te omgeven met een gor dijn van blik. 35 meter diep in de grond om zodoende een kostbare bronbema ling overbodig te maken. Ondanks het succes van de experimenten heeft men besloten geen blikken scherm rond de put aan te brengen, daar dit te veel tijd zli vergen. De heistelling is verwijderd en de Combinatie Bouw Metro, die ter plaats de bouwput dieper zal uitgraven en daar een stuk van de tunnelbuis als mede een transformator- en een gelijk- richterstation in den droge zal maken, staat op het punt de werkzaamheden te beginnen. TENSLOTTE HEEFT een leek op technisch gebied de oplossing gevonden. Zoals wij eerder berichtten, trachtte men de strook blik door middel van een krachtige waterstraal de gond in te spuiten, maar men kwam slechts tot een diepte van 24 meter. Iemand van het bureau Tunneiwerken van de Dienst van Gemeentewerken heeft toen voorgesteld béhalve water ook lucht naar beneden te persen, Water èn lucht tezamen slaagden er in het blik op de gewenste diepte in de grond te spuiten. Binnen enkele maanden zal de bouw put op diepte zijn en nog voor 1962 ten einde loopt zijn alle werkzaamheden op het kruispunt MeentCoolsingel voltooid en kan de oost-west verbin ding voor het verkeer weer worden opengesteld. De diepe bronbemaling zal nu echter toch niet schadelijk zijn voor de naburige bedrijven. De put zal na melijk slechts in de wintermaanden be malen worden en juist in deze tijd. be trekken de omliggende bedrijven geen water van de bodem. De opstelling van de Spangenaren Van Leeuwen; Visser, Kok. Doesbü Schilder, De Koning; Bosselaar, t. Vries, Daniëls, Verhoeven en Van ier- Voor Excelsior zit er op eigen 1 e rem tegen Wageningen wel een overwinning in, hoewel de Veluwebew. ners ook niet van gisteren zijn en a' een lastige tegenstander zijn geweeS:'„, Dp ODstelinls waarin tip Wnndestri In de vorige competitie heeft VVV op eigen terrein de stadionbewoners een ne derlaag weten te bezorgen en het zou geen verwondering wekken als zij er dit maal weer in zouden slagen de kam pioenen beide punten te ontfutselen: Niet dat Feijenoord op zich slechter is dan de Venlose ploeg, maar het blijft voor een club altijd aantrekkelijk om de overwinnaar te overwinnen. VVV zal dan ook alle wapens in de srrijd werpen om dit duel tot eer. voordelig einde te bren gen. terwijl het daarentegen voor Feije noord volkomen onbelangrijk is wat de afioop wordt De opstelling van Feijenoord voor deze gelegenheid is: Pieters Graafland: Kerkum. Veldhoen Kreijermaat, Walhout, Klaassens, Ben- naers, Bouwmeester, v. d. Gijp, Schou ten en Moulijn. De voorhoede van Sparta, die zich in het begin van de competitie nogal eens het misnoegen van de supporters op de hals haalde door het gemis aan stootkracht, toont zich de laatste weken bijzonder produktief. Het ziet er dan ook vooi Alkmaar morgen somber uit. Van deze wedstrijd hangt voor de Noordhollanders veel af en zij zullen bezield met de beste voornemens de strijd aan gaan binden, maar tegen een Sparta dat op een eervolle plaats in deze com petitie wil eindigen en zelfs nog op de derde plaats kar eindigen als ze winnen en VVV verliest, moeten ze kansloos ge acht worden. Sparti zal zeker geen gena de kennen en zijn sportieve plicht ten ei gen bate zo goed mogelijk verirchten. ViS' ma"' DEN HAAG. 3 juni. De Franse autoriteiten hebben bekend gemaakt, dat tot nader order de invoer van kropsla, andijvie en bonen in dit land uit de E.E.G.-landen, waaronder Nederland, weer zal zijn toegestaan. Hiertoe is besloten in verband met de prijsstijging van genoemde produkten op de Parijse markt. De invoer van de- meeste groenten in Frankrijk is namelijk gebonden aan een minimumprijsregeling. Wanneer de prijs op de Parijse markt gedurende enkele dagen beneden de vast gestelde minimumprijs daalt, kan de invoer worden verboden. DELFT, 3 juni Op het station van de Nederl. Spoorwegen alhier, heeft gisteravond een dodelijk ongeval plaats gevonden, doordat de 65-jarige C. A. Ha- zekamp uit Kwintsheul, tussen trein en perron terecht kwam. De man wilde in de reeds in beweging zijnde trein naar Den Haag van 21.36 uur stappen en greep de stang van een deur vast. Hij pakte echter het portier van de postwa gen. kon deze niet openkrijgen, kwam te vallen en geraakte tussen trein en rron. De man was op slag dood. HAASTRECHT, 3 juni. Vier vuur pijlen, uit een gemechaniseerde pijl en boog afgeschoten, betekenden vrijdag avond, dat de provinciale weg Gouda - Haastrecht, -oorzover die leidt door de dorpskom van Haastrecht, is veranderd van een donker gat in een helverlichte autostrada. De ingebruikstelling werd verricht door de adjunct-directeur hoofd ingenieur van de provinciale waterstaai in Zuid-Holland ir D. M Malhlcner Een en ander betekent voor het verkeer in en door Haastrecht een enorme verbete ring, want niet minder dan 39 grote lichtmasten zullen het betrokken wegge deelte voortaan ook tijdens de avonduren, overzichtelijk maken. Deze verbetering is geboren uit een samenwerking tussen gemeente en pro vinciale waterstaat. De heer N. L. Rooks uit Gouda, opzichter van de onder het Goudse Energiebedrijf ressorterende buitengemeenten, ontwierp, het geheel dat werd aangebracht door de fa. Net- tenbouw uit Amersfoort. Een belangrijk aandeel in de totstandkoming van dit project had ook de in Haastrecht gesta tioneerde chef van het G.E.B., de heer G. J. Snoek. Vroeger bevonden zich op het betrok ken weggedeelte slechts tien lichtmasten van veel geringere capaciteit, die bo vendien een enigszins verblindend effect hadden, doordat grote delen van de weg pikdonker bleven. Thans staan er 39 gro te lichtmasten, die de weg zo voortreffe lijk verlichten, dat men de verkeersbaan over volle kijkWijdte kan overzien. De lichtpunten bevinden zich op een hoogte van 8.30 boven de rijbaan, waar door een juiste spreiding van het ücht wordt verkregen. De lampen hebben een sterkte van 85 watt. althans 37 van de lichtmasten. Want bij de splitsingen van proviciale weg en Hoogstraat, aan de west- en de oostzijde van het dorp, zijn dubberlarmige lichtmasten aangebracht, die aan de wegkant hetzelfde oranjekleu rige natriumlicht uitstralen, als de ande re lichtmasten, maar die aan de dorps zijde een blauwachtig licht verspreiden. Daarmee wordt voorkomen, dat de contrasten van licht en schaduw in de Dorpsstraat te groot worden. Wat het over de weg gespreide licht betreft, is dit contrast juist heel sterk, wat voor het verkeer van groot belang is. Bij de plaat sing van de lichtmasten moest met ve,fi dingen rekening gehouden worden, zoals een veilige plaatsing, aansluiting op de kabels en een zo groot mogelijk effect. GEDEELTELIJKE INSCHAKELING MOGELIJK De inschakeling vindt plaats met be hulp van een astronomische klok, de uitschakeling kan door de gemeente wor den geregeld. Men heeft wat het g e- bruik van de lichtmasten betreft, name lijk een avond- en een nachtsysteem in gesteld. Dit betekent, dat in de minder drukke nachtelijke uren een aantal licht masten worden gedoofd, waarbij alleen de voor het verkeer belangrijkste blijven branden In de toekomst hoopt men van een an der in- en uitschakelingssysteem ge bruik te gaan maken, zoals dat thans al in Gouda in zwang is, maar men een automatische in- en uitschakeling kent. die zich richt naar de meest juiste maat staf, namelijk de lichtsterkte. Hierdoor kan voorkomen worden, dat het licht enerzijds bij helder weer te vroeg wordt opgestoken, en anderzij,"-, dat men. bij donker, somber winterweer, in de vroe gere avonduren op een onverlichte weg rijdt. Hetzelfde, maar in omgekeerde zin, kan zich natuurlijk 's morgens voordoen, lil Gouda toont het zelfs meermalen, dat overdag bij een zeer donkere onweershe mel. de lichten gaan branden! verlichting Vrijdagavond was het dan eindelijk zover: Ir. Mathlener en zijn vrouw, en de technisch hoofdambtenaar van de Rijkswaterstaat, de heer J Fekkes en zijn echtgenote drukten elk om de beurt op een van de zijde van het dorp. vier vuurpijlen boorden zich sierlijk in hel duister en dat was ook het moment', waarop de nieuwe lichtmasten de weg in een oranje gloed zetten, een feestelijk oranjezonnetje bij avond. Ir. Mathlener wenste de gemeente Haastrecht geluk met deze aanwinst, die hij een lichtend voorbeeld noemde voor heel Nederland. De heer A. M. Boost, directeur wegen en verkeer van de ANWB, noemde het verkeer met zijn vele ongevallen een vaak duistere zaak. Hoe meer licht, hoe beter aldus de ze spreker. De directeur van het Goudse Energie bedrijf, ir Th, Plas/vertelde, dat Vlist 4 inwoners per lantaarn heeft en Haas trecht 18 Burgemeester Lepelaars toon de zich verheugd over de samenwerking, die tot dit goede resultaat heeft geleid, en in deze zin liet zich ook de heer Rooks van de buitendienst van het G.E.B uit. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door de neer J. A.'Visser, directeur van N.V. Nettenbouw, die het werk heeft uitgevoerd. In te vullen 32 woor den van vier letters, waar van de laatste letter een T is. Iedere twee opeen volgende woorden ver schillen slechts in.de be ginletter. Bij goede in vulling vormen de letters op de oneven cijfers een bekende zegswijze. De woorden hebben de vol gende betekenis: 1 embal lage. 2 trots, 3 muziekin strument, 4 prooi. 5 mest vocht 6 bevel, 7 kalmte 8 begeerte. 9 huidverhar ding' 10 vuilnishoop, 11 windrichting, 12 kleding stuk, 13 dorp in Friesland 14 dorp in Gelderland. 15 dierenwoning, 16 over schot, 17 heilige. IS maat, 19 munt. 20 kerel, 21 af keer. 22 kameraad. 23 droogvloer 24 ziekte. 25 vrucht, 26 dierlijk lichaamsdeel, 27 schamele woning, 23 nis, 29 vis, 3(1 dorp in Gelderland, 31 waardeloos lot, 32 moeras gewas. Oplossingen kunnen ingezonden wor den tot donderdagmiddag. Over de puz zels kan niet worden gecorrespondeerd. De o-plossing van de Kruiswoord-puz zel van verleden week is: HORIZONTAAL: 1 krenten, 7 gene- ver, 13 Ase, 14 salie, 16 rol, 18 eb 20 mep, 22 are, 23 ego, 24 ka, 25 korenaar, 28 kameraad, 31 Oder. 32 dr., 34 L.S.. 35 hard 36 las, 38 krant, 41 dos, 42 e. k., 44 lip. 46 eva, 47 keu, 48 pr., 49 naad, 51 op, 53 o. 1., 54 tros. 56 ra, 57 overleden. 58 ik. 59 Sola. 31 en, 62 ei, 63 poet, 65 ct„ 66 sir, 68 kol, 70 nee. 72 nr., 73 Ate, 74 Brest, 76 sla, 78 emir. 80 te, 81 oe 83 Edam, 85 parabool, 86 centraal, 90 en 91 kor, 92 Ede, 94 tui, 95 pij, 96 wan, .97 nevel, 99 ink. 101 monteur. 102 lijsters. ROTTERDAM, 3 juni ln de vijfde ronde van het toernooi om het kampioen schap van het district Rotterdam extra iibre-klasse heeft Bik alleen de leiding kunnen nemen doordat hijzelf de tot dat ogenblik eveneens nog ongeslagen Ver meulen wist te verslaan en Janse het stoute stukje uithaalde Westdük, die ook nog zonder verlies was naar de neder laag te leiden. Vermeulen deed wel zijn best om zijn sterkere tegenstander Bik hij te houden, maar zijn achterstand liep gestadig op en zijn tegenstand had eigen lijk alleen tot gevolg, dat niet minder dan 24 beurten nodig waren om de stand 350—232 ten gunste van Bik te bereiken. Fel stelde Westdijk zich te weer tegen Janse, die zeer goed spel op tafel leg de en in 23 beurten zijn tegenstander met 350—309 klopte. Blankenstein wist tegen Oomen een reeds aanzienlijke ach terstand tot kleinere proporties terug te dringen, doordat deze voor zijn laatste tachtig caramboles niet minder dan vijftien beurten nodig had, zodat hij eerst in de 28ste beurt met een totale score van 350261 de strijd kon beëin digen Dieryck en Oomen gaven elkaar geruime tijd zo goed als niets toe, maar tegen het eind liep Dieryck meer en meer uit om in de 35-ste beurt met 35(J292 beslag op de winst te leggen. In de vierde ronde - er worden er twee op één avond gespeeld - waren de pres taties in enkele partijen veel beter geweest. Vooral Bik was tegen Janse goed op stoot, scoorde een serie van 115 en besliste in elf beurten met 350176 de strijd in zijn voordeel. Ook Boersma kwam in de drie cijfers, nl 105, doch des ondanks bleef hij op Oomen, wiens hoogste serie slechts 42 bedroeg, acht caramboles achter. Westdijk had geen kind aan Blankenstein, die in twintig beurten niet verder kwam dan 162. In de langste partij van de avond kwam Vermeulen tegen Dieryck voor bijzon- de' felle tegenstand te staan. Goede en knappe series werden er nauwelijks ge maakt en eerst na 36 beurten kon Ver meulen zich met 350307 winnaar noe men De opstelinlg waarin de Woudes bewoners morgen aanrreden is: Jansen; Hartog. Alblas. Damen, scher, Liebregts. Weber, Slui, Meer Hoek en Corpeleijn. ROTTERDAM, 2 juni. Ter gelcge''f heid van de 160ste geboortedag van Tsjechische componist en dirigent E,„ tisek Skroup, die in Rotterdam beg«*An. ligt werd vanavond in de aula van -" j seum Boymans-van Beuningen een voCm, recital gegeven door de sopraan Subrtova cn de tenor J. Kachel, bd" solisten van de nationale opera te Pra'jjt met aan de vleugel de dirigent van opera-theater Jan Hus Tichy. De hier aanwezige Tsjechische cuVWr5, le delegatie had geen beter trio ^cunJ,nd meebrengen om het voor deze aV r„- uit Tsjechische muziek bestaande P gramma uit te voeren. Met drie lied'e e- uit Skroups opera Dratenik" wereI f opend, waarbij al direct de prac?'- stemmiddelen van de twee vocan®-j-i aan het licht kwamen. „Waar is J Vaderland" is de titel van het laatste l'|t. waarin de componist zijn heimwee zong. Het werd voor het eerst 'n. jot te Praag gezongen en is uitgegroeid een deel van de nationale hymne Tsjecho-Slowakije. vpde' Hartveroverend waren de volks«e ren van Janacek. de zg. Moravis' volkspoëzie, afwisselend door de oe solisten voorgedragen. je Na dit kleinere werk, waarmede harten der aanwezigen reeds waren V''S overd. volgden de aria's uit de °VfLj\3 van Janacek. o.a. het duo uit d' Jenufa Smetana. Dvorak en Fibi- Hierin leefden de beide begaafde teuns naars zich uit en bereikten ze een 2' dramatische zeggingskracht. We den*g hierbij vooral aan de gave vertol» door Subrtova van de aria van Car°* ,j uit de „Twee weduwen" en het duetjj. Milada en Dalibor uit de opera V hor", beide van Smetana. pj- Het publiek, waaronder vele Tsje^e sche en Rotterdamse autoriteiten. zich zeer enthousiast en betrok ook die boeiend begeleidde, in zijn aplau-j VS i Op zondag 18 juni a.s. hopen mijn Oom en Tante H. C. LANSBERGEN en M. M. LANSBERGEN- Vlugman de dag te herdenken, waarop zij voor 25 jaar y geleden in het huwelijk A traden. Y Hun dankbare Nichtje Y BEP Y Receptie zondag 18 juni van drie tot half vijf. Kerkweg 46 i Voor schilderen, witten en behan- 0; gen is het voordeliger en ver trouwdste adres toch altijd; G.J J. Ponjé, gedipt, vakman. Scha perlaan 61. telef. 64019 Schiedam Vraagt vrij blijvend advies stalen. Chemisch reinigen, le klas werk maandag gebracht, zaterdag klaar Verspeek in de Zon, Hoofdstraat 143. Onzichtbaar stoppen. Alle voor komende brand- en motgaten, winkelhaken èn scheuren worden door ons onzichtbaar gestopt. Billijke prijzen, spoedige afleve ring, Hoogstraat 113. Schiedam, tel. 67709 <Fil. Roelofft. Agenten gevraagd voor de ver koop van iets nieuws voor de T V. Verk. prijs f 8.50. provisie 50 pet. Br. Postbus 1271. Rotter dam. Al zijn uw messen en scharen nog zo slecht, breng ze op de Hoogstraat 52 bij Solingen en het komt terecht. Speciaal fijn golf slijpen van tafelmessen. Desge wenst klaar terwijl u wacht. Stoomververij Verhoeff. Singel I 142, teif 69929 Colijnstraat 22. j telf. 68924-Oostsingei 2 Costuum 1 0 chemisch reinigen en modelper- j sen 4.75 Uw pantalon als nieuw 2.10: RegenmanteK.Jas" che- I misch reinigen en waterdicht ma- j ken 5.25: Zomermantel chemisch reinigen 4.75; Colbert chem. rei- nigen 2.75: Rok chem. reinigen 2.-; Dames vesten lumpers. 1.50 j Gratig halen en bezorgen. Glasplaten, ruiten voor suitedeu ren, glas-in-lood, etalageglas, j spiegels, enz. Loopik's Glasindus- j trie Boterstraat 39. Schiedam, Tel. 68945. BROERSVELD 72, vraagt uitstekend moderne coiffures kunnende knlP pen en watergolven. Aanmelden: Broersveld 72 of telefonisch 070 Na 7 uur 070—98S298 „Rolista", Colijnstraat 12, Schie-1 dam, tel. 62925. Reparatiebedrijf Kolen en Oliehaarden. Shell Olie- j haardbrandstof. Elekstr. schoor steenvegen. Te koop aangeboden een .Opel Kapitan '52 in zeer goede staat, Kievitlaan 5. Vlaardingen. meubelen n taak-, oalissander-an wanbak uKvoaria§ WONINGINRICHTING MOERSVEST 64-66 vraagt voor spoedige indiensttred'11® voor de order- en voorraad-adif1-11 stratie. Brieven met opgave van leeftijd en verlag salaris te richten aan afdeling Personeelszak Noordsingel 121, Schiedam. VERTICAAL: 2 Ra, 3 esmerald, 4 neen 5 es, 6 naar, 7 giek, 8 Ee, 9 erge, 10 Voor hout, 11 el 12. bekomen, 15 br„ 17 lad ders 19 bod, 21 pad, 23 Ems, 24 sar. 26 rel, 27 ark. 29 alt, 30 aas, 33 paviljoen, 37 si, 39 re. 40 na, 41 de. 43 karot. 45 pover, 47 klein. 48 poken. 50 aal. 52 pen, 53 ode, 55 Rio, 59 schepen, 60 astrakan. 63 pelerine, 64 tramlijn. 67 Io. 68 kr.. 69 L.S., 71 es, 73 air 74 beo, 75 toe. 77 Ada. 79 man, 80 tor, 32 ent, 84 aap, 86 bont. 87 leer, 88 ceel, 89 tuit, 93 D.V., 96 w.o., 97 nu. 98 lij, 100 kr. De prijswinnares van deze week is mevrouw A. Roeling. Veenlantstraat 22. Schiedam. Een postwisseltje wordt ge stuurd. MAAT SCHEMA ALLE DAGEN BEHALVE DINSDAGS ZWALUWLAAN 101 - KETHEL (gem. 8chicda,,1, TEL. K 1800—65325 EEN LOPENDE REKENING BIJ DE BOERENLEENBANK ZAL EEN GEMAK VOOR U BLIJKEN 1-* Geopend: maandag t.m. donderdag van 9-12 en Vrijdags van 9-12 en 1-7 u. Zaterdags van 9" VOOR AL UW BANKZAKEN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 6