Stakingsrecht in het geding Rechtmatigheid moeilijker te motiveren, maar zij blijft Ook in België „rijbewijzen*" Tuinier met meer plezier: el BÜ oversteken door aulo gegrepen Genot van een rijksdaalder „schoon werd wel zeer duur gekocht 1 Zegen der volledige werkgelegenheid Voor poederen- en personenverio PROEVEN MET HELIKOPTER DE HAVEN <4 Opleggen van dwangsom uit de tijd Met de politiewagen naar bed gebracht Nieuwe trein Amsterdam-Rotterdam Int. goederenvervoer op Rotterdam nam toe TV-uitzending van hoogmis in Pendrecht Bloembakken Herinnering aan zilveren bondsfeest met 44 percent werkloze leden Motorenfabriek Smit en Bolnes N.V. Atletes treden aan tegen FrankrijL Brommer bij keren aangereden ruilverkaveling ZEELAND Schade aan gewast nog niet te overzie*1 Grand Pii\ Philip8 Kerk stort in bij wervelstorm ZATERDAG 10 JUNI 1961 fA GUjjL6 In het jongste nummer van het Katholiek Staatkundig maandschrift wijdt dr. J. A. M. Cornelissens een artikel aan de werkstaking. Zijn gedachten over het al dan niet voortduren van het stakingsrecht gaan vooral uit naar de strafrechtelijke vervolgbaarheid van de stakende werknemers, en hun organisaties, hun civielrechtelijke aansprakelijk heid en de tot ontwikkeling komende institutionele vormen van samen, werking tussen werkgevers en werknemers binnen de c.a.o. en de p.b.o. A ansprakelijkheid Nieuwe artikelen 3rCnd3.~ê>Sra^ Grote verontrusting Leiding bij staking C°\"J Thans neemt men over het algemeen aan, dat noch de individuele arbeiders, noch de werknemersorganisaties straf rechtelijk kunnen worden vervolgd bij een werkstaking. Aldus vervolgt dr. Cor nelissens dan zijn betoog. Sinds de totstandkoming van het Bui tengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen 1945 (B.B.A.) zou men op goede gronden kunnen aanvoeren, dat er een strafrech telijke aansprakelijkheid bestaat in de gevallen, waarin de werknemers en hun organisaties acties voeren om van de werkgevers betere arbeidsvoorwaarden te verkrijgen dan de door het College van Rijksbemiddelaars vastgestelde dan wel goedgekeurde. Ingevolge artikel 17 van het B.B.A. is het de werkgevers ver boden lonen en andere arbeidsvoorwaar den toe te kennen, die afwijken van die welke door het College van Rijksbemid delaars zijn goedgekeurd dan wel vastge steld. M enzou bedoelde acties kunnen zien als een uitlokking van een strafbaar feit. Er zijn ons geen rechterlijke vonnissen bekend waarbij de strafrechtelijke aan sprakelijkheid van de ar .eiders en hun organisaties werd aanvaard. Veel meer dan de strafrechtelijke aan sprakelijkheid van de arbeiders en hun organisaties bij een werkstaking, heeft hun civielrechtelijke aansprakelijkheid de aandacht getrokken. Men dient hier te onderscheiden de civielrechtelijke aansprakelijkheid van de arbeider tegenover zijn werkgever en de civielrechtelijke aansprakelijkheid van de werknemersorganisaties, die de staking organiseren tegenover de desbe treffende werkgevers of werkgeversorga nisaties. Vrijwel algemeen is men het er over eens, dat „de werkstaking het karakter heeft van een niet in de wet geregelde vorm van niet-nakomen van een door het arbeidscontract opgelegde verplichting, welk niet-nakomen de arbeidsovereen komst schorst", schreef dr. A. Spruit in 1959 in een artikel in het Sociaal Maand blad Arbeid. Werkstaking betekent, vol gens Spruit, in principe wanprestatie. Wij vragen ons af. of men ge zien de huidige ontwikkeling van het ar beidsrecht wel van een reële basis uitgaat, wanneer men het van de wan prestatie van de individuele arbeider laat afhangen, of een werknemersorga nisatie al dan niet een onrechtmatige daad pleegt, wanneer zij een staking or ganiseert. Voordat wij onze mening hier over zullen uitspreken, zullen wij eerst rechterlijke vonnissen de revue laten pas seren, waarin de meest recente opvattin gen over de werkstaking zijn neergelegd. In 1958 brak in Amsterdam in het schil dersbedrijf een wilde staking uit. De staking werd ingevolge een uitspraak in kort geding van de President van de Amsterdamse Rechtbank als onrechtma tig beschouwd, omdat zij in strijd was met de verplichting van de werknemers de bedongen arbeid te verrichten. Ook al kent de wet het feit van de staking, volgens de President van de Amsterdam se Rechtbank bestaat niet het recht van staking. De arbeiders werden veroor deeld het werk te hervatten, zulks op verbeurte van een dwangsom van 25.- voor iedere dag, dat zij in gebreke zou den blijven aan het rechterlijke bevel te voldoen. Als tweede rechterlijke uitspraak ver zijn tot stand gekomen, die de werkne mersorganisaties verplichtingen opleg gen, die verder reiken dan die, welke voortvloeien uit een tijdelijke samenwer king. Naarmate de werknemersorganisatie meer is verbonden met de bedrijfsge- meenschap, zullen ook de zorgvuldig heidsnormen, welke in het maatschappe lijk verkeer behoren te worden in acht genomen, stringenter moeten worden toe gepast bij een werkstaking. Zo zal er bij de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie minder ruimte voor de werkstaking zijn dan wanneer er slechts sprake is in een bedrijfstak van een samenwerking op privaatrechtelijke grondslag. Ook in pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie zal het de werknemersorganisaties mogelijk blijven een staking te organiseren. Wij onderschrijven de opvatting, welke ten deze door Prof. van der Ven is verdedigd in zijn inaugurele rede te Nijmegen in 1952. Van der Ven betoogt het navolgen de: „Door haar medewerking aan bedrijf schappen wordt de vakvereniging geens zins een onderdeel der publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie; zij blijft een onaf hankelijke privaatrechtelijke vereniging die juridisch niet medeverantwoorde lijk is voor de zienswijzen en handelin gen van die organisatie. In beginsel blijft zij vrij om inzake de arbeidsverhoudin gen een afwijkend standpunt in te nemen en om een staking te proclameren, natuur lijk gelijk thans behoudens de mo gelijkheid van civielrechtelijke aanspra kelijkheid en van rechterlijk bevel om de staking op te heffen en voorts voorzover de staking niet uitdrukkelijk strafbaar is gesteld bij de wet. Op 17 februari 1959 werd door de Minister van Justitie een commissie in gesteld voor de bestudering van de vraag of het aanbeveling verdient een wettelijke regeling van de werkstaking in het leven te roepen. In de commissie hadden zitting prof. mr. N. E. van Esveld, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, prof. mr. M. G Le- venbach en prof. dr. F. J. H. M. van der Ven. Het advies werd uitgebracht naar aan leiding van een door het Ministerie van Justitie opgesteld voorontwerp voor een wettelijke regeling van de werkstaking. tief wellicht geen staking rechtvaardigt, doch sterk tot het gevoel van de arbei ders spreekt. Zij kan haar oorzaak vin den in de fouten van het personeelsbe leid, in het ontaktisch optreden van een chef of baas etc. Wilde stakingen wor den volgens de leden De Gaay Fort man en Van der Ven een groter maat schappelijk euvel, wanneer zij met dwang worden bestreden. Een veroorde ling door de rechter zal vaak alles op scherp zetten en ook de mogelijkheid om het conflict geruisloos uit de wereld te helpen, bemoelijken. Verder zullen de georganiseerde arbeiders snel geneigd zijn zich achter de stakende arbeiders te scharen bij het nemen van maatregelen bij wilde stakingen. De psychologische motieven, die door de Professoren De Gaay Fortman en Van der Ven zijn aangevoerd, aldus besluit dr. Cornelissens zijn bijdrage zul len in de praktijk voor de werkgevers in de meeste gevallen wel aanleiding zijn geen rechtsvordering in te stellen tegen de stakende arbeiders bij een wilde sta king. Het gaat echter, naar onze mening, te ver bij een wilde staking ook de ver plichting van de stakende arbeiders tot het verrichten van de bedongen arbeid te schorsen, in de gevallen, waarin geen sprake is van strijd met een wettelijke bepaling of met een C.A.O. Het lijkt ons niet meer dan billijk, dat de werkgever dan rechtsvorderingen kan instellen te gen hen, die de oorzaak van de onrust in zijn bedrijf zijn. Naar onze mening is het echter niet in overeenstemming met de aard van de arbeidsverhouding dat de aansprakelijkheid van de arbei ders zóver wordt doorgevoerd, dat hun door middel van een dwangsom de plicht kan worden opgelegd de bedongen arbeid te verrichten. Het ontwerp beoogde een tweetal arti kelen in 't burgerlijk wetboek in de voe gen, nl. een artikel 1639a, bis een 1639n. bis. Volgens artikel 1639a, bis wordt de verplichting van de arbeider om de be dongen arbeid te verrichten geschorst, indien hij deelneemt aan een werksta king. De verplichting van de arbeider de bedongen arbeid te verrichten wordt met geschorst, indien de werkstaking tot doel heeft de werkgever te bewegen tot gedragingen, welke in strijd zijn met de bepalingen van een collectieve arbeids overeenkomst of van de wet. In het ont werp wordt ervan uitgegaan, dat ande re uit de arbeidsovereenkomst voort vloeiende verplichtingen dan de ver plichting tot het verrichten van arbeid, blijven bestaan. Vermeld worden de ver plichtingen uit een concurrentie-beding en de verplichtingen om schade aan het produktieapparaat van de werkgever te voorkomen. In artikel 1639n bis wordt buiten twij fel gesteld, dat de werkgever de bevoegd- heid heeft de arbeidsovereenkomst inge- melden wij hier een uitspraak in kort ge- j VQj van werkstaking onmiddelijk te beëindigen. Men gaat er van uit, dat de werkgever niet de bevoegdheid kan worden onthouden tot het nemen van te genmaatregelen. Indien de arbeider in een onrechtmatige staking volhardt, kan de nakoming van de arbeidsprestatie met behulp van een dwangsom worden gevorderd. De arbeider kan van zijn kant bij n veroordeling onder dwangsom de arbeidsovereenkomst beëindigen we gens dringende redenen. Vervolgens heeft de commissie haar inzichten bepaald, indien zou worden be sloten tot een beperkte regeling van de werkstaking. De commissie doet de suggestie, dat in dit geval een aantal eisen wordt ge steld met betrekking tot de rechtmatig heid van de staking. Zij vermeldt de na volgende punten: a: een zekere „aanzeggingstermijn b.v. 14 dagen, moet worden in acht geno- men; b: een eventuele verplichte bemidde lingsprocedure moet zijn afgelopen; C: het conflict moet van collectieve aard zijn; d: doel en middelen mogen niet in strijd zijn met de wet, de openbare orde en de goede zeden; bovendien mag het doel niet kennelijk onredelijk zijn en mag er geen schromelijke onevenredig heid bestaan tussen middel en doel. Men was het er in die commissie ech ter niet over eens, of bedoelde criteria in de wet zouden moeten worden opgeno- mHet stellen van bovengenoemde crite ria lijkt ons zeker toe te juichen. Opne ming ervan in de wet zal, naar onze me ning, de rechter meer houvast bieden dan in het geval, waarin dit achterwege wordt gelaten. ROTTERDAM, 10 juni Petertje was voor één avond ongehoorzaam. Misschien kwam het door het heerlijke zomerweer, dat hij gisteravond later op straat bleef dan gewoonlijk. Na het eten mocht hij van moeder nog even buiten spelen, maar „om zeven uur thuis zijn, hoor!" Peter lapte die laatste mededeling aan zijn laarsje en met de onderne mingsgeest van een acht-jarig Rotter- dammertje ging bij in de binnenstad op onderzoek uit. Het was al heel Iaat, toen de bemanning van een politiewa gen Petertje op de Coolsingel vond, verscholen achter een geparkeerde auto. Hij koestert een heilig ontzag voor politiemannen en toen zij nader den verstopte Peter zich achter de auto. Het hielp niet. Even later reed Peter met kleine slaapoogjes met de radiowagen naar zijn huis, waar hij achter elkaar in bed gestopt werd. UTRECHT, 9 juni Aan de nieuwe zomerdienstregeling hebben de spoor wegen een trein van Amsterdam naar Rotterdam over Gouda toegevoegd. Deze trein zal met ingang van maandag op alle werkdagen rijden, de zaterdag uitgezonderd. De vertrektijden zijn: Amsterdam-C.S.: 6.59, Amsterdam-Mui- derpoort: 7.05, Amsterdam-Amstel: 7.09, Breukelen: 7.23, Woerden: 7.32 en Gou da; 7.44 uur. De trein komt om 7.56 uur aan in Rotterdam-Noord en om 8.03 uur Rotterdam-C.S. BRUSSEL, 10 juni (ANP) De Bel gische minister van verkeerswezen, F. Beltrand, heeft aangekondigd dat ook in België binnenkort rijvaardigheidsbe wijzen zullen worden ingevoerd. Het in voeren van het „rijbewijs" zal met een drietal andere maatregelen paal en perk moeten stellen aan het steeds toenemen de aantal verkeersongelukken in België. Bij de behandeling van zijn begroting in de Belgische senaat zeide de minis ter, dat deze maatregelen zullen zijn de invoering van de absolute voorrang van het verkeer van rechts per 1 november van dit jaar, een nationale regeling voor de snelheidsbeperking (tot dusver re een gemeentelijke beslissing) en het ter plaatse betalen van boete voor ver keersovertredingen. Het ligt in de bedoeling dat ae afgifte van „rijbewijzen" met een minimum aan formaliteiten zal gebeuren. Alle Belgen, die de leeftijd van 21 jaar heb ben bereikt zullen het bewijs kunnen krijgen op grond van een verklaring, dal men in staat is een auto te bestu ren en niet aan bepaalde ziekte of ge breken lijdt. Er zullen geen examens worden afgenomen Zij, die nog geen 2i jaar zijn op de dag van de afkondiging van de wet, zul len worden ondervraagd over de ken nis van de verkeersregels, tenzij zij een verklaring kunnen tonen van een er kende autorijschool. Het „rijbewijs" wordt dan ook niet gezien als „getuigschrift voor rij be kwaamheid" maar meer als een prak tische mogelijkheid controle uit te oefe nen op de automobilisten, wie voor kor tere of langere tijd de rijbevoegdheid is ontzegd. ROTTERDAM. 9 juni - Het interna tionale goederenverkeer op Rotterdam is opnieuw sterk toegenomen. rn hel eerste kwartaal van dit jaar verwerkte de haven van de Maasstad in totaal 35,8 miljoen ton goederen, dat is ruim 20 procent meer dan in de overeen komstige periode van 1960. Met zee schepen werd 23.8 miljoen ton aan- en afgevoerd (plus 20 procent), met binnen schepen 9,8 miljoen ton (plus 7 procent), per spoor 336.000 ton (plus 19 procent) en per vrachtauto 372.000 ton (plus 18 procent). Bovendien werd via de nieuwe pijpleiding naar Duitsland 1,5 miljoen ton olie uitgevoerd. Relatief het sterkste was de stijging van de uitvoer per trein: een toename van 39 procent (van 61.000 ton tot 85.000 ton). De invoer per spoor daaren tegen daalde (8 procent), evenals de in- en uitvoer met binnenschepen (resp. 6 en 21 procent). Het gunstiger eindtntaal voor de binnenschepen is te danken aan een grotere doorvoer (laden en losseni BLOEMBAKKEN VERKEERDE MODELLEN MODELLEN VAN ETERNIET bloemisten- grond verteerde mest GRONDMENGSEL 37 "tg"' Binnenkant geverfd. lucht gaatjes HOUTEN BLOEMBAK \G^m^At^WEMBAKKEf^ OP HET TERRAS detail T DAKTUIN VOORDEUR OP HET BALKON ROTTERDAM. 10 juni Morgen zal de hoogmis uit de St. Bavofcerk voor de televisie worden uitgezonden. Het is voor deze nog zo jonge parochie aan Rotterdams zuidelijke stadsrand een heel evenement. Voor deze gelegenheid zijn de mistijden gewijzigd De stille missen zijn om 6.45, 7.45, 9 uur en 12.15, De hoogmis begint om half 11. maar oe Pcndrechtenaren dienen, om alle sto ring te voorkomen, reeds om kwart over 10 in hun mooie kerkgebouw aanwezig te zijn. Steeds me?r gebruikt men bloembakken en -potten om de omgeving van het huis op te fleu ren, ze zijn verkrijgbaar in vele vormen en ma terialen. Eterniet bakken kan men ook in huis gebruiken, b.v. langwerpige bakken op metalen standaards. Van de vele modellen voor buiten zijn de eenvoudige, brede en diepe bakken het beste geschikt om met planten op te maken. Te hoge, puntige of te ondiepe bakken zijn niet praktisch in het gebruik. Houten bakken worden van buiten geverfd of geolied. Aan de binnenzijde moet men de bak een paar keer schilderen of bekleden met zink of ruberoid. Voor een goede ventilatie en afwa tering wordt de bak op klampen gezet en moeten een paar gaten in de bodem worden geboord. Op een terrasmuur of langs het balcon kan men langwerpige bakken aanbrengen van 0.5 1 m. lengte. Om de bakken op te hangen aan het balconhek zijn speciale haken verkrijgbaar- Ook kan men naast de voordeur een bak van beton of hout plaatsen met traliewerk erboven om klimplanten uit de bak op te laten groeien. Op donkere binnenplaatsen worden, nog wel planten in potten gekweekt, zonodig kan men de bloemen een paar keer per seizoen verversen. De bakken worden gevuld met graszoden, ver teerde mest en bloemistengrond, vermengd In gelijke delen. Om de paar jaar moet de grond echter worden ververst. De bloembeplanting be staat uit: voorjaar: narcissen, tulpen of hyacinten, vio len, muurbloemen of grootbloemige primula's. zomer; eenjarige planten als petunia, aster, afrikaantjes, mimulus en oost-indiscihe kers. Potplanten als geranium, begonia, fuchsia, do eerste twee verdragen ook schaduw. winter; groenblijvende planten als kardinaals muts, skimmia, erica, lavendel of kleine coni feren. Grote balkons en platte daken kunnen tot een lusthof worden gemaakt. Het gewicht en de wind beperken echter de mogelijkheden; om het gewicht te verminderen wordt de grond met turfmolm gemengd, of plaatst men de potten In bloembakken, die met molm zijn gevuld. Langs de rand en tegen een muur kan men vaste bak ken maken en verder wat losse potten gebrui ken. Tegen een dakkapel of door het aanbrengen van een scherm kan men luwte vinden voor de planten. Door zo'n scherm te laten begroeien geeft men meer het idee van een tuin; bomen en heesters zullen maar zelden in de dunne laag grond van de bakken willen groeien. De bakken moeten een goede afvoer hebben, doch men moet er op letten, dat het gietwater geen schade kan aanrichten aan de onderliggende verdiepingen. In plaats van- een zware stenen verharding op balkon of dak gebruikt men wel houten roosters om over te lópen GOUDA. 10 juni. Gisteravond is de 11-jarige Elly van Zuylen uit Haastrecht op d,e provinciale weg tussen Oudewater en Haastrecht door een vrachtwagen geschept, toen zij plotseling per rijwiel de weg wilde oversteken. Het meisje werd zo zwaar gewond, dat het in de loop van de avond in het ziekenhuis te Dudewater is overleden. ding van de President van de Amster damse Rechtbank van 1958. De bonden van heiers te Amsterdam, die allen zijn georganiseerd in de niet-erkende reeds 75 jaar oude Broederschap, ondervonden de nadelen van de sanering van de bouw vakionen. De heiers achtten loonsverla ging niet billijk en gingen langzamer werken. De President van de Amster damse Rechtbank gaf de arbeiders be vel de arbeid in volle omvang te hervat ten op verbeurte van een dwangsom. Bovenvermelde rechterlijke uitspraken veroorzaakten uiteraard in werknemers kringen grote verontrusting, dit te meer, omdat de veroordeling tot het verrich ten van arbeid gepaard ging met de ver oordeling tot een dwangsom. Men vroeg zich af, hoe zullen de rechterlijke colle ges reageren wanneer een werkstaking wordt georganiseerd door een erkende vakorganisatie. Ofschoon het bij de Amsterdamse uit spraken van 1958 stakingen betrof, die niet werden georganiseerd door erkende werknemersorganisaties, kunnen wij zeer wel begrijpen, dat bedoelde uitspra ken grote verontrusting hebben gewekt. De uitspraak, volgens welke het recht van staking niet bestaat, gaat, naar on ze mening, veel te ver. Bovendien lijkt ons de oplegging van een dwangsom een vorm van dwang op de menselijke per soon, die niet past bij de huidige ontwik keling van ons arbeidsrecht. Het arbeidsrecht heeft zich thans in die richting ontwikkeld, dat de werkne mersorganisaties diverse aangelegen heden behartigen, waarover de indivi duele arbeiders zelf voorheen tot een ver gelijk moesten komen met de werkge vers. Steeds meer kan men bi] een diepere analysering van het arbeidsrecht^ het verschijnsel van de institutionalisering waarnemen. Wij zullen hierdoor slechts aandacht schenken aan die vormen van institu tionalisering, waarbij de werknemersor ganisaties rechtstreeks zijn betrokken. Onder institutionalisering van de ar beidsverhoudingen verstaan wij dan de totstandkoming van gemeenschappen, die zowel werkgevers als werknemers omvatten. Het zal van de bereidheid tot samenwerking aan werkgevers- en werk nemerszijde afhangen, in welke mate de institutionalisering zich voltrekt. In de gevallen, waarin de samenwerking de meest ideale vorm heeft gekregen, zal uiteraard het verschijnsel van de werk staking zich niet meer voordoen. Hei zou echter niet realistisch zijn van deze meest ideale vorm van samenwerking uit te gaan In sommige Bedrijfstakken bestaan er zelfs duidelijke tegenstellin gen tussen werkgevers en werknemers Desondanks valt het niet te ontkennen, dat. via de collectieve arbeidsovereen- Geconstateerd moet worden, dat er een toenemend aantal werknemers is dat alleen maar oog heeft voor de inhoud van het loonzakje. Men spreekt over „vuil" en „schoon". Onder „vuil" wordt verstaan het bruto- inkomen en onder „schoon" het inko- ongeval of bij onvoorziene werkloosheid. Praktijkvoorbeelden zijn er voldoende ten aanzien van werknemers die via een ronselaar bijvoorbeeld in Duitsland gaan werken, aangetrokken door de hoge lo nen. Na enkele weken bij een overkomen Een punt, waarover meningsverschil onder de leden van de commissie be stond, was, of de leiding van een werk staking al dan niet bij een erkende werk nemersorganisatie moet berusten. Het lid Van Esveld is van oordeel, dat een rechtspersoonlijkheid bezittende werknemersorganisatie de staking moet leiden. Van Esveld ziet de staking als het enige wapen van de economisch zwakkere arbeider in zijn strijd tegen de economisch sterkere werkgever. Naar mate de sociaal-economische grondsla gen van de maatschappij rechtvaardiger worden, vermindert de grond van de sta kingsvrijheid. Van Esveld acht het no dig, dat de partijen, die aan de strijd deelnemen, moeten voldoen aan de eisen die worden gesteld om een regeling, in casu en C.A.O., af te sluiten. De leden De Gaay Fortman en Van der Ven vrezen, dat het stellen van een eis van leiding door een erkende vak vereniging betekent het introduceren van een niet noodzakelijke complicatie. komst en de publiekrechtelijke bedrijfs- Meestal is bij de wilde staking een emo- organisatie vormen van samenwerking l tionele factor in het geding, welke objec- men waarvan de loonbelasting, de pre mies voor de sociale verzekering- enz. reeds zijn afgetrokken. Het „schone" loon telt alleen mee of, anders gezegd, het loon. dat men direct in het handje krijgt. Wat daarboven aan sociale voorzienin gen en verhoudingen geboden wordt, in teresseert vele werknemers maar weinig Pensioenregelingen bijvoorbeeld heb ben weinig invloed op de band tussen de onderneming en velé werknemers. Ver beteringen te dien opzichte worden door een aantal werknemers alleen aanvaard als het hun zelf geen cent kost. De laatste tijd is verschillende keren vastgesteld moeten worden, dat werk nemers bezwaar maken tegen premie betaling voor een bedrijfs- of onderne mingspensioenfonds. Nog onlangs stelde een directie, die enkele miljoenen guldens van de be drijfswinst bestemde voor verbetering van de toekomstige pensioenaanspraken, vast, dat zij bij vele werknemers hier voor amper op enige waardering kon rekenen. Een goede pensioenregeling is geen factor meer, die mensen aantrekt of bindt, zo werd op grond van eigen erva ring vastgesteld. Na deze ernstige en tegelijk min of meer schokkende aanhef vervolgt „In- dustria" het orgaan van de Ned. Kath. Bond „St.-Willibrordus" het belangrij ke artikel met enkele voorbeelden uit de praktijk, met de vermaning toch uit te kijken, wanneer men om enkele gul dens van baan verandert. Het is maar al te waar aldus „Indus- tria" dat voor enkele guldens „schoon' meer, al te lichtvaardig goede sociale voorzieningen worden prijs gegeven en de bestaanszekerheid in de waagschaal wordt gesteld. Betogen op vergaderingen vinden veel al maar een half oor. Alleen de ouderen, die de dertiger ja ren uit ervaring kennen, hebben in het algemeen waardering voor een goede pensioenregeling en een redelijk gewaar borgde bestaanszekerheid. Ook de bij c.a.o. of sociaal voorzie ningsfonds vastgelegde bovenwettelijke uitkeringen bij ziekte, ongeval of uitke ringen en voorzieningen voor andere doeleinden worden prijs gegeven voor on gewisse, veelal slechts mondeling toege zegde arbeidsvoorwaarden. Wanneer men „in de put" zit, herin nert men zich het adres van de vak- hondsbestuurder en verwacht men, dat ,de bond uitkomst zal bieden. moest geconstateerd worden, dat de werknemers niet verzekerd waren en dientengevolge aan hen geen invalidi- teits- en werkloosheidsuitkering ver strekt kon worden. Voor de prijs wan enkele weken meer schoon geld" staan vele weken Lage uitkering van de gemeentelijke sociale zorg' in plaats van recht, bedeling. Er is ons een werknemer bekend, die zijn oude werkgever bij wie hij vele ja ren gewerkt had, verliet, aangelokt door de hoge lonen die in Duitsland ver diend kunnen worden De sociale omstandigheden, waaron der hij moest werken en leven in Duits land, werden lichtvaardig opgenomen. Na een maand kwam hij ziek thuis. Ge constateerd werd tuberculose, maar ook dat hij niet verzekerd was. Gevolg: geen aanspraak op uitkering krachtens de Ziektewet. Was hij bij zijn oude werk gever gebleven, dan had hij minstens een jaar 100 pet. uitkering genoten en was hij verzekerd geweest van minstens drie jaar ziekengelduitkering en recht op verpleging in een sanatorium. Nu is de man in feite op de liefdadigheid aange wezen. Nog meer praktijkgevallen kunnen wor den genoemd. We denken aan de werkne mer die voor 2,50 schoon per week méér zijn dienstbetrekking verbrak, waar hij verzekerd was voor oudedags- en weduwen- en wezenpensioen. Na en kele maanden overkyvam hem een dode lijk ongeval. Het bleek toen, dat hij bij zijn nieuwe werkgever geen aanspraak op weduwen- en wezenpensioen kon maken, terwijl bij de oude werkgever de aanspraak tengevolge van de verbreking van het dienstverband vervallen was. Was hij blijven werken dan was er aanspraak op weduwen- en wezenpen sioen geweest, als zou de man veertig jaar in dienst zijn geweest. „Industria" eindigt het artikel met oe wel rake opmerking: Het tijdelijk genot van een rijksdaalder .schoon" méér was voor de achtergeble ven vrouw en kinderen wel zeer duur ge kocht. I Sinds 1946 kennen wij in ons tand -ien de kleiwarenindustrie toen nog afzon- een tweetal korte onderbrekingen daar derlijk georganiseerd waren m de R.K. gelaten de zegen van de volled-ge werkgelegenheid. Er is een generatie van werknemers, die uit eigen ervaring niets anders weet dan dat bij wijze van spreken „de werk gevers bedelden" om bij hen te komen werken. De herinnering aan andere tijden leeft alleen nog bij hen. die deze zelf ervaren hebben. Aldus lezen we in „Industria", het orgaan van de Ned. Kath Bond van werknemersisters) in de industriële be drijven „St-Willibrordus". Op die herinnering gaat het orgaan dan door en wijst op 1936. Hel was 'et jaar dat genoemde Bond zijn zilveren bestaansfeëst vierde. Het blad schrijft daarover o.m.: „De bond telde op het'einde van dat jubileumjaar 17062 leden, ontjer wie 16085 volwassen mannen, 428 volwassen vrouwen, 405 jeugdige mannelijke en 144 jeugdige vrouwelijke leden. Van deze 17062 leden waren er op het keerpunt van de zes jaar durende crisis nog altijd 6352 werkloos, onder wie velen gedurende een aantal' jaren. Ruim 37 pet. van de leden was werk loos. Aan hen werd in dit jubileumjaar door middel van de werklozenkas uit gekeerd f 528.196,07. dus ruim een half miljoen gulden. Bedacht moet nierbij worden, dat de steenfabrielcsarheiders met de werknemers uit de betonwaren- Steenfabrieksarbeidersbond. Deze 'und telde op het einde van het jaar 1936 5944 leden, van wie er 3844 werkloos'wrn en, dus bijna 65 pet van de leden aai, wie door deze bond in dit jaar uit het werklo zenkas in totaal 400.203.66 aan uit&eruig is verstrekt. Rekening houdend met de huidige sa menstelling van de bond was ruim 44.pct van de leden werkloos toen de bond zijn zilveren feest vierde. Bij deze cijfers wordt beter begrepen de roep van de ge organiseerde werknemers van 25 jsar geleden voor rechl op arbeid voor een ieder, die werken kan en wil doelma tige bestrijding van de werkloosheid bestaanszekerheid voor jong en oud en medezeggenschap van de werknemers. „Industria besluit": Wij zijn een gelukkig volk. Wij oehoe- ven niet zoals veie Italiaanse, Spaanse Portugese en ook Belgische werknemers nu nog, omwille van gebrek aan werkge legenheid in eigen land, elders te gaan werken om de kost voor vrouw en kinde ren te verdienen. Bij de zorgen, die er nu ook zijn is ei alle reden tot dankbaarheid, dat de ge sel der werkloosheid voor velen al sinds jaren een onbekende is. In dit jubileum jaar van de bond, dat wij nu oelevm, kan de dankbaarheid voor de gevoerde politiek van volledige werkgelegonneid niet beter tot uiting komen dan door mee te werken aan een zo volledig mogelijke organisatiegraad van alle werknemers. AMSTERDAM, 10 juni L. Smit en Zoon's Scheeps- en Werktuigbouw N.V. te Kinderdijk en N.V. Machinefabriek „Bolnes" v.h. J, H. van Cappellen te Krimpen a.d. Lek hebben opgericht motorenfabriek Smit en Bolnes N.V. te Zierikzee. Het doel van de nieuwe N.V. is o.a. het verrichten van handelingen op industrieel, commercieel en finan cieel gebied, meer speciaal de fabricage van, reparatie aan en handel in moto ren en machinerieën. Het maatschap pelijk kapitaal van f 5 min. is verdeeld in 60 prioriteits- en 4.940 gewone aan delen van f 1000.—. Geplaatst zijn alle prioriteits- en 1440 gewonen aandelen, die in contanten worden volgestort. L. Smit N.V. neemt deel voor 40 priori teits- 960 gewone aandelen en „Bolnes" voor 20 prioriteits- en 480 gewone aan delen. De heren J. H. van Cappellen te Krimpen a.d. Lek en D. L. H. Smit te Kinderdijk zullen de directie voeren. DEN HAAG, 10 juni. De Nederlandse dames-atletiekploeg, die zondag 18 juni In Rüsscl tegen de Franse dames uitkomt, Is als volgt samengesteld: 100 m.: Joke Bijleveld, Celebes en Ellen Ort, Atmodes; 200 m; Tilly v. d. Zwaard, Sagitta en Wil Kapel, Celebes; 400 m.: Fie Twenthe, RKEAV en Greet Soesbeek, AVG; 800 m.: Geida Kraan, Bataven en Els Nieuwpoort A; verspringen: Joke Bij leveld en Paula v. d. Wegen, Sagitta en Marianne Kort, Hollandia; speerwerpen: Wil v. Montfoort Oss-Volo en Greet Ver- sterre-v. d. Zeim, ADA. Discuswerpen: Loes Bolding, Sagitta en Corry Huigen, Hollandia; kogelstoten: Corry v. Wijk, DEM en Loes Boling; 4 x 100 m; keuze uit: Joke.Bijleveid, Wil Ka pel, Ria van Kuyk, Olympia '48' Ellen Ort en .Tilly van der Zwaard. Algemeen reserve: Corry v. d. Bosch, Taxandria. De leiding van de ploeg is in handen van mevrouw Gerritsen en de heren Jutte en Moerman. ROTTERDAM, 10 juni. De 47-jarige chocolatier J. L. Weber van de Beneden- rijweg is gisterenavond laat op de weg door een scooter aangereden, toen hij met zijn brommer wilde keren. Met een gebroken linker onderbeen werd de bromfietser naar het Claraziekenhuis ge bracht. tec!1'8 DEN HAAG, 10 juni De ^li- stand van de gewassen in enke!<j pfi verkavelingsgebieden in Zeeland volgens minister Marijnen niet w geweten aan verkeerde uitvoering,^' de grond verbeteringswerken. De _z0p' naamste oorzaak moet worden in de weersomstandigheden in terwijl hier en daar ook de_g^V ee'' rol spelen. Hoe groot de schade i>e' is nu nog niet te overzien, aldus j VI"-al van de overstroming van 1953 nC[" tij'j 1« windsman in zijn antwoord »P v 1 van het Tweede Kamerlid (P.V.d.A.). ytff, Ii% bijzondere gevallen is he1, stellingsfonds voor de landbouw a<i' de boeren, die door de schade in J,#1 ciële moeilijkheden dreigen te k tegemoet te komen. CLERMONT FERRAND, 10 UnW>f':, eerste etappe van de Grand Prix of^ een driedaagse wegwedstrijd in ;6t«Qj geving van Clermont Ferrand. is 8 "i gewonnen door de Fransman Igo° ,er j legde het parcours van 140 kilo1" epOf In 3' uur en 28 minuten. Zijn IanCTjjd Colette werd tweede in dezelfde de winnaar. Van de Nederlander-" (e-L sten Kersten en Geldermans zic t c'1 t 1 IS' vierde envijfde. De uitslag luidt' (Fr.) 140 km in 3 uur 28 min.; 2 v jp' (Fr.) z. t.; 3 Simon (Fr.) op 7 sect Kersten (Ned.) op 32 sec.; 5 Ab t, mans (Ned.) z. t.; 6 Mossello (Ff-G.) 7 Ryan (Fr.) z. t.; 8 Robinson (F ,jje<L 43 sec.; 15 Martin van der Borgh t'. 16 Dick Enthoven (Ned.); 21 Ab v jt('' mond (Ned.); 33 Toon van de' (Ned.); 48 Joop Captein (Ned.). 0 i x* tl RAVENNA, 10 juni. (Reuter)- het plaatsje Ravenna in de Am®1LgeG' staat Kentucky zijn vrijdag 0 pey vijftig 'mensen gewond door eed f5 wervelstorm. Tot de slachtoü -j, a hoorden ongeveer twintig kindjri.j, ;,.- het P neS»'-) een kerk, die tijdens een bijbe, sjev stortte. Elders in het plaatsje, "BnngeSJ,! ruim 900 inwoners telt, werden "trij-, dertig mensen gewond. De p schade is bijzonder groot. In egerfp'\ gelegen plaatsje kwam een "Vi meisje als gevolg van de storm ve'c] leven. Ook in de staat MaryDvnge'V' verscheidene mensen verwond1 door stormwinden gepaard met ROTTERDAM, 10 juni Volgende week zullen aan de Waalhaven "Ljj/fS' rein van Thomsens Havenbedrijf, proeven worden genomen om te on y t welke diensten helicopters kunnen bieden aan het havenbedrijf, '"'peri1'/ Augusta 204 hefschroefviiegtuig" dat accommodatie biedt aan tien r<Kn t' zal over korte afstand lasten vervoeren: ook zal een proefvlucht w ^$1 dernomen met een groep arbeiders, die vanaf het demons tra tie terrei' J der Zuidhollandse eilanden en terug zal worden vervoerd. ri' .jri In het verleden heeft het hefschroefviiegtuig reeds op vele manieren ^1 bewezen: het is niet uitgesloten, dat men ook in de Rotterdamse have' ^i j profiteren van de „vliegende hijskraan", die in vele moeilijke gevalle uitkomst zal kunnen biederi. Bovendien kan het hefschroefviiegtuig pr° diensten verlenen bij snel personeelsvervoer. Het toestel, waarmee worden genomen, is afkomstig uit het buitenland.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 6