Tweede Kamer verdeeld over premiewet kerkenbouw tm Hoge Raad ook hof van cassatie voor Antillen chocolademelk KOELKASTEN Straatagent soms m een ie positie" moe Francois Villon thuis voelen in gaat zich Utrecht Zie het KLEUR I Ingenomenheid en aarzeling -Late indiening heeft kerken moeilijkheden bezorgd Minister Lampe noemt ontwerp historische gebeurtenis Oscar Mendlik Schilder van de zee Geen wijziging status buiten Nw.-G.-Raad om Twee Duitsers aangehouden Waardering voor de speciale diensten meestal groter STUDENTEN MAKEN ER GEKKE BOEL VAN Kilometerlange Maskerade wordt een macabere stoet Standbeeld na gevangenschap gevitaliseerd Veiligheid hij NS primair Antwoord op motie Verhouding publiek-politie belicht ...deze Winstdelingsreaelmg bij De Gruyt er Treinran geert 1 er dodelijk verongelukl Verse sinaasappels maken Si-Si veel gezonder! S oor we gon gevallen met toegenomen Kardinaal Alfrink bij de Paus in audiëntie DONDERDAG 22 JUNI 1961 PAGINA 5 'n BOLS op z'n tijd is goed voor meneer. n w4g*. 0i maar..,,, geen alcohol bij snelverkeerI dorstlessende melkchocola Hoogtepunt Sinister b Haal ook heerlijke Si-Si in huis! (Van onze Haagse redactie) Den HAAG. 22 juni Van verschil lende zijden zijn door de Tweede Kamer ""'.waren geuit tegen het wetsontwerp hreniie kerkenbouw. Weliswaar hebben Vple leden bet wetsontwerp ..niet inge nomenheid begroet", vele andere leden daarentegen zeggen volgens het voor lopig verslag van de vaste Kamercom missie, er met veel aarzeling tegenover staan. Een aantal van hen vreest, "at een verstrengeling van kerk en staat "'et denkbeeldig is. Een aantal leden v;'n dezelfde fractie zegt echter prin- F'Pieel met het wetsontwerp te kunnen '".stemmen. Anderen delen deze mening "'et en achten het onjuist dat kerkge nootschappen voor het stichten van kerkgebouwen een financiële bijdrage van de overheid vragen. Verscheidene leden vragen zich af of "e structuur van het wetsontwerp in z'jn volle consequentie aanvaardbaar is en of niet een geheel andere methode "toet worden gevolgd om eventuele ac- ueve instelling van de regering ten op- z,chte van het geestelijke leven te reali seren. Zij vrezen namelijk dat de over heid toezicht zal moeten gaan houden "t> de besteding en de doelmatigheid "er subsidies. De enig juiste weg om ?.*n de financiële noden van het geeste- ".ik leven tegemoet te komen is vol gens deze leden een volledige vrijstel- J'ng van belasting van bijdragen aan kerkgenootschappen. De poging van de "verheid om tot een min of meer gelijke behandeling van kerkelijke en niet-ker- kelïjke stromingen te komen is, zo "^ordt opgemerkt, niet volledig ge daagd. Verschillende leden zijn ook er -gon dat de overheid bijdragen ver strekt voor de kerkenbouw. Naar hun "ordeel kunnen noch de bevordering van e"n krachtig kerkelijk leven noch de gestegen bouwkosten of andere door de regering genoemde overwegingen een (Advertentie) voldoende argument hiervoor zijn. Het bezwaar dat sommige leden tegen het wetsontwerp hebben geldt voornamelijk de mogelijkheid voor het humanistisch verbond om met subsidies bezinnings centra te bouwen. Nagenoeg alle loden zeggen hel te betreuren, dat het wetsontwerp pas dit jaar is ingediend. Het lange uit blijven van een beslissing van de rege ring heeft zowel de gemeenten als de kerken moeilijkheden bezorgd. Vele leden merken nog op, dat het ontbreken van terugwerkende kracht bij dit wetsontwerp leidt tot onbillijkheden, omdat met de bouw van talrijke ker ken niet kon worden gewacht tot de sub sidie een feit zou zijn geworden. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de kerkge nootschappen veelal boven hun eigen fi nanciële krachten verplichtingen heb ben aangegaan, er op vertrouwend, (lat de benodigde steun van de overheid zou worden verkregen. Verder vragen zij of het subsidie percentage van 25 niet hoger moet wor den gesteld, omdat de bouw van kerken als gevolg van de maatschappelijke ont wikkeling duurder is geworden. (Advertentie) de (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 21 juni De Tweede Kamer is akkoord gegaan met een ont werp van rijkswet, waarin is vastge legd, dat do Hoge Raad der Nederlan den ook als hof van cassatie voor de Nederlandse Antillen zal fungeren. De gevolmachtigde minister van de Nederlandse Antillen, de heer Lampe, heeft het ontwerp een historische ge beurtenis genoemd, waarvoor zijn land genoten Nederland dankbaar zijn. Hij zei: „dat wij om deze rechtsregeling gevraagd hebben duidt op het vertrou wen dat wij hebben in het hoogste rechtscollege in het koninkrijk, de Ho ge Raad der Nederlanden". Prof. Oud (V.V.D.) verklaarde dat de vaste commissie voor justitie deze rijkswet ziet als een bewijs voor de ver bondenheid van de drie rijksdelen. Minister Beerman en mr. Berkhou wer (V.V.D.) kwamen met kracht op tegen een betoog van mr. Burger (P.v.d.A.), die zich tegen de Hoge Raad als hoogste hof van cassatie verklaar de, omdat, zoals hij het uitdrukte, meer eenheid in het recht via de Hoge Raad als derde trap in de rechtspraak „op de ruggen van de reehtzoekenden", die er de gevolgen van moeten dragen door hogere kosten, wordt gehaald. Hij achtte een eenvoudige rechter van appèl voldoende. Hoewel dit onderwerp maar zijdelings met de rijksregeling te maken had, heeft minister Beerman de socialistische spreker uitvoerig geant woord en erop gewezen, dat die eenheid in het recht toch wel een bijzonder waardevol goed is. Het is bewezen door belangrijke arresten, zoals dat over de goede trouw, de onrechtmatige verrij king en de oneerlijke concurrentie. De ze leerstukken, aldus de minister, zijn stellig aan ons gehele maatschappelij ke leven ten goede gekomen. Juist de reehtzoekenden hebben ervan geprofi teerd. Hij ontkende dat grote maatschap pijen welbewust minder kapitaalkrach tige concurrenten zouden kunnen „stuk- procederen". Mr. Kranenburg (P.v.d.A.) bepleitte lichter maken van het Statuut door het inschakelen van de landswetgever en het afschaffen van rijkswetten. Mr. Beerman antwoordde, dat bjj de jongste besprekingen in verband met de ko- Oscar Mendlik, de man van de duizend zeegezichten. Mor gen wordt hij negentig jaar en dat haalt hem voor even uit de weldadige rust van zijn oude villa in Aerdenhout. Uit alle de len van het land stromen de felicitaties binnen en vandaag tijdens een receptie bij de KNSM in Amsterdam hebben velen de gelegenheid benut deze wonderlijk vitale schilder per soonlijk de hand te schudden en verschillende van zijn mees terwerken ter gelegenheid van het feest geëxposeerd te bewonderen. Het zal hen daar bij opgevallen zijn hoe Oscar Mendlik met een fijngevoelige Precisie de zee heeft weergege ven, het machtige, voortdurend actieve ivater in al zijn wonder lijke kleurschakeringen, van liet dikke groene liaringwater dicht onder de Engelse kust tot het diepe blauw in de Middellandse Zee. de brandende zon er boven en de witte wolken als een krans vond verre bergtoppen. Voor Oscar Mendlik geldt het schilderen van de zee en haar Bcheimen nog immer als een levensbehoefte. Het wijde water beeft, hem van jongs af aan ge grepen en hem sindsdien vast %n zijn greep gehouden. Hoe het precies is gekomen, weet hij zelf niet, maar als jong Hongaars student aan de schildersacademie van Boedapest was hij al diep onder de indruk ervan. Het lied van de Branding dreunde als een Leitmotiv door de werken van Bach, Brahms en Schubert, die hij met grote toewijding op de piano speelde. Het maakte hem onrustig en dreef hem geregeld naar de kust van Dalmatië waar hij wekenlang kon vertoeven, als 'maar turend naar het water, het eindeloze ritme van de brekende, schuimende branding. De zee werd voor hem het symbool van de schepping en hij kreeg er een diep ontzag voor. Hij schilderde haar uit, in een milde kabbeling of dreigende golfslag, maar steeds met een opmerkelijk gevoel voor een Mysterieuze schoonheid. In Hongarije kregen zijn doeken een grote naam en van het hof kwamen dure bestellingen. Oscar Mendlik had een bepaalde koers gevonden en vertrok naar Rome, waar hij zijn vrouw, de Nederlandse beeldhouwster Julia Mijnssen, ontmoette. Zij vestigde zich in Aerdenhout, Waar hij zich een huis liet bouwen, dicht bij het water dus, dat op hem co'n grote invloed uitoefende. Hier voelde hij zich thuis, hier vond hij de rust van een veilige haven, wat overigens niet betekende dat Oscar Mendlik z'ch constant in zijn nieuwe woonplaats ophield. Bij de KNSM noemde men bcni een „kind van de maatschappij" en ook bij andere rederijen was de schilder een graag geziene gast. Hij ging varen, lange en verre tochten, steeds 'naar weer schilderen, heel het water en pijn entourage. De lange deining v"n de Atlantische Oceaan, de grote, witte stilte van de IJszee, de uitge strektheid van de Zuidzee, waar schepen verdwijnen en misschien nog steeds voortzeilén tussen.water en wind. Oscar Mendlik h,eeft dit alles in zich opgenomen, grondig en secuur. Hij kan er uren over vertellen en op een toon die velen niet snappen. Hreitner bijv., in zijn grote dagen een graag geziene vriend in huize Mendlik, moest er niets van hebben en kón maar niet begrijpen waarom Mendlik zijn talent aan het water vergooide. Zijn opmerkingen en die van talloze anderen legde Mendlik glimlachend naast zich neer en als het moest bestreed hij ze, fel en onstuimig, zoals zijn karakter is. En wat zijn doeken betreft: zij gingen het een na het ander de weg van het succes, verschillende 'jaar Hongarije, waar men hem nog altijd zeer bewondert, vele ook bleven Ul het land waarvan hij de nationaliteit aannam. Aan deze situatie is weinig °f niets veranderd. Nog dagelijks kan men hem daarom in zijn grote atelier aantreffen, ietwat voorover gebogen in zijn karakteristieke houding, het lorse. mannelijke gezicht met de felle donkere ogen fier geheven. „The old 'Man and the sea" kan men zeggen. Oscar Mendlik zou het als een compli- Ment beschouwen. mende RTC geen enkele klacht van Su riname of van de Antillen was verno men, waardoor een dergelijke afwijking van hetgeen in het Statuut uitdrukkelijk wordt geregeld, gerechtvaardigd zou kunnen zijn. Hij verwees naar de rol die ook de British Council in het Engelse Commonwealth speelt. Alle dominions hebben ook daar een soortgelijk hoog ste rechtscollege als de Hoge Raad aanvaard. Hij verwees ook naar het Statuut voor het koninkrijk, dat de handhaving van een zo groot mogelijke rechtszekerheid verplicht stelt. (Advertentie) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 juni De huidige status van Nederlands Nieuw-Guinea zal niet worden gewijzigd zonder dat de Nieuw-Guinea-Raad is behoord. Dit zogt de regering in haar antwoord op de motie, die in de vergadering van de raad van 25 april dit jaar met algeme ne stemmen werd ingediend. Hierbij werd uitgesproken, dat het de Nederlandse regering niet meer vrij staat om enige verandering te brengen in de huidige status zonder voorafgaan de instemming van de Raad als verte genwoordiger van het volk van Neder lands Nieuw-Guinea. Voorts verzocht de Raad bij deze motie een onvoorwaar delijke verzekering van de zijde van de Nederlandse regering, dat Nederland zijn taak in dit land zal voortzetten ongeacht politieke druk uit binnen- of buitenland totdat de Raad in de toe komst eventueel anders zou mogen ver langen. In het antwoord wordt hierover op gemerkt: „De Nederlandse regering kan de duur van haar taak niet volle dig afhankelijk stellen van het verlan gen van de Raad, aangezien dit niet met haar constitutionele verantwoor delijkheden is overeen te brengen. Zij geeft echter gaarne de verzekering, dat zij harerzijds vast voornemens is haar arbeid in Nederlands Nieuw-Gui nea, gericht op het eerder omschreven doel (het tijdstip ter reëie effectue ring van het zelfbeschikkingsrecht zo snel mogelijk naderbij te bren gen), te blijven voortzetten, zolang dit nodig is in het belang van de be volking, een en ander in nauwe sa menwerking met de Raad. Tenslotte deelt de regering mee, dat zij zoals haar in de slot-paragraaf van de motie was verzocht, liet standpunt van de Raad ter kennis hoeft gebracht van de regeringen van de Verenigde Staten, Australië en Nieuw-Zeeland. EINDHOVEN, 21 juni De recher che heeft twee Duitsers resp. 26 en 28 jaar aangehouden, die worden verdacht van de diefstal in de pastorie van Val- kenswaard, waar in de nacht van maan dag op dinsdag een bedrag van 500 gulden is verdwenen. Beiden zijn af komstig uit Dürcn. Hef is mogelijk dat zjj zich ook hebben schuldig gemaakt aan diefstallen die dezelfde nacht zijn gepleegd in de pastorieën van Wester hoven en Riethoven. (V.m onze speciale verslaggever) TILBURG, 21 juni De verhouding publiek-politie wringt bij de straat agent. ilea kan misschien enige ver betering bereiken door bij de opleiding van de agenten meer nadruk te leggen op het belang van een wellevende hou ding en door te trachten, bij hel pu bliek meer begrip te kweken voor de taak vail de agent, maar wrijvingen blijven onvermijdelijk. Laat men de geüniformeerde agent buiten beschou wing, dan is er van een probleem geen sprake: voor het werk van de recher che en andere politiediensten bestaat bij het publiek een algemene waarde ring. Zo zóu men heel in het kort kun nen samenvatten, wat \Vjer inleiders ter gelegenheid van de negende Poli tie Brabant Rit op het stuk van de verhouding public! poli'ie naar vo ren hebben gebracht. Prof. dr. Si Groenman maakte on derscheid tussen dorpspubliek en stads- publiek: het eerste is een stuk ge structureerde samenleving, het tweede een verzameling anonieme, toevallig ergens aanwezige burgers. Voor dit laatste publiek verschijnt de geünifor meerde agent niet als een mens. maai als exemplaar van een soort en als re presentant van een instantie waarvan (Van onze Utrechtse redacteur) VILLONYILLE, 22 juni Men beleeft in deze stad wonderlijke toestanden. Monsieur ie maire, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, onthulde gisteren voor de dichter-vagebond Frangois Villon een standbeeld bij de studenten sociëteit P. H. R. M. op het janskerkhof. Dit gebeurde een paar uur nadat de poète maudit uit het cachot was bevrijd, waar in hij gezet was wegens een juwelendieï- stal in de Elisabethstraat, toen hij deze moest omdopen in Rue de Ia vie douce. Hij gaat zich hier hoe langer hoe meer thuis voelen, maar wordt ook steeds brutaler, nu door versieringen van straten en middeleeuwse fagades en de opening van de ene gezellige herberg na de andere, de geest van de vijftiende eeuw, waarin hij zijn grootste bravourestukjes uithaalde en meest ga lante avonturen beleefde, tot leven komt. Schrik heeft hij wellicht alleen in de tot Rue du Gibet herdoopte Nobel- straat, waar een gal;» met drie stroppen is opgericht. Een grijnslach tekent zijn gelaat als hij boven het water van de Vismarkt zijn beeltenis en die van tijd genoten als de hertog van Orléans, Jean ne d'Arc en van enkele boogschutters ziet bengelen. Zaterdag koont hij hier op een zolderschuit doorheen varen ter opening van de feestmarkt, waartoe een Breugheliaanse maaltijd bij het licht van toortsen zal behoren, na eerst de Oude gracht met het nodige oponthoud te zijn gepasseerd, want herbergen als ,,L' auberge de Frangois Villon", het ter ras „Pierre ct Corneille" en zeker wel de „Au rel de Kedel", in welke kel der het Delfts Studentencabaret op treedt, kan hij moeilijk links of rechts zonder meer laten liggen. De lustrumviering van het Utrechtse Studenten Corps, welke immers de aanleiding is voor het verschijnen van de grote dichter en levensgenieter in de oude bisschopsstad, zal dan in het begin van de middag jfficieel geopend zijn door de maire met het ontsteken van het lustrumvuur op het bordes voor het stadhuis met een fakkel, die uit Pa rijs is gehaald door een estafette studen ten op racefietsen. Daags te voren heb ben zij die ontvangen uit handen van de Franse minister van Onderwijs op het binnenplein van de Nederlandse ambas sade. Bij de openingsplechtigheid vliegt een luchtsquadron in een formatie van de letters F V. De kermis op het Leidse- veer begint dan te draaien en de feest- week is ingeluid, die vele sportevene menten brengt, muzikale ommegangen in de binnenstad en tal van andere at tracties, waaronder kellnersnelwandel- wedstrijden vrijdagmiddag 30 juni. Een hoogtepunt in deze week zal zijn een militaire taptoe woensdag 28 juni des avonds half tien met als magnifieke entourage het Domplein. Het wordt een feest van kleuren door de prachtige ga- la-uniformen en schone klanken, ge bracht door het trompetterkorps van de Cavalerie, het fanfarekorps van de Limburgse Jagers en de Genie, het Jachthoornkorps van de Garde Jagers, het tamboerkorps van de Fuseliers en een peloton van de Utrechtse Studen tenweerbaarheid, het geheel onder lei ding van kapelmeester A. Posthumus. Ter inleiding van het programma is er vendelzwaaien door vier Brabantse gilden. De hertog van Orléans komt met twaalf ruiters zijn belangstelling tonen. Op 1 juli heeft op het Domplein de eerste opvoering plaats van het spel „Frangois Villon", geschreven door de theologische student K. E. Eijkman met medewerking van Hella Haasse waarin prinses Irene de rol van madame d'Or- léans speelt. De galavoorstelling 4 juli zal bijgewoond worden door leden van het koninklijk huis. Jurriaan Andriessen schreef de mu ziek voor dit spel, waarin driehonderd personen zullen optreden. Hij heeft zich daarbij geïnspireerd op de melodieën van de vijftiende-eeuwse muziek en voor de uitvoering - gedeeltelijk vastgelegd op de band van Residentie-orkest en Kon. Militaire Kapel - heeft hij het carillon van de Domtoren ingeschakeld. Een „danse macabre" heeft hij niet met treurige muziek willen ondersteu nen, maar met opgewekte dansmuziek. Verder componeerde hij de muziek voor enkele balladen, te zingen door minne- strelen met begeleiding van luit, draai lier, fluit en hobo. Het stuk opent met de ballade: „Van daag kan nog niet beginnen, want giste ren is nog niet af..." Frangois Villon in Utrecht. men niet veel begrijpt: de ver van de mensen staande, ongrijpbare overheid. Deze situatie brengt o.a. met zich, dat wat het ene uniform doet, het an dere wordt aangerekend. Een andere moeilijkheid is, dat de Nederlander moeilijk gezag aanvaardt en regels ac cepteert. speciaal op het gebied van liet verkeer. Bij de gespecialiseerde diensten ligt het anders: daar ver schijnt de politie niet in uniform. De positie van de straatagent houdt nauw verband met de houding van de Nederlander in het verkeer. Als die re delijk zou zijn. zou dat de positie van de straatagent en de relatie politie-pu- bliek ten goede komen, aldus prof. Groenman. Prof. mr. G. Langcmci.ier meent, dat van een probleem nauwelijks sprake is. De verhouding politic-publiek is z.i. ten naaste bij zo goed als ze wezen kan en aan wat er aan mankeert is niet zo heel veel te doen. Ook prof. Lange- meijei zag echter groot verschil in waardering voor technische politie en gewone straatpolitie. De onaangename reactie van de meeste mensen die wor den geverbaliseerd is niet et ernstige •vmn'nom: erger is. dat derden zich to gen dc politie keren uit sympathie vooi de zwakste? Aan die reactie is niet veel te doen: hetzelfde publiek be grijpt in kalme ogenblikken best dat de politie onmisbaar is: helaas zijn de ogenblikken dat het in aanraking komt met de politie, niet de kalmeDe toor. van berisping die sommige agen- tei. aanslaan, geeft overigens wel eens ergernis. Een andere factor is. aldus prof. Langemejjer, dat soms plotseling geverbaliseerd wordt voor dingen Waar tegen maandenlang niet is opgetreden. Dat kan niet anders in verband met het personeelstekort. Regelmaat is bij het bestri,jden van kleine overtredingen echter belangrijker dan strengheid. Mr. C. Becht zag de verhouding politie-publiek niet als een bijzonder probleem. „In wezen doet de politie niets anders dan de nakoming verze keren van hetgeen het publiek zelf door middel van de regeerders die het zich heeft gekozen, heeft bepaald. Dat er vooral in het verkeer en in de verhouding tussen het publiek en de straatagent wel eens onbehagen te bespeuren valt. komt waarschijn lijk voort uit de gecompliceerdheid van de maatschappij, die zowel bij het publiek als bij de politie reacties oproept. Als de politieman ervan doordrongen zou zijn, dat we alle maal feilbare mensen zijn, geloof ik dat de verhouding beter zou worden en dat de overgevoeligheid die er bij de politie some is, zou wegvallen". Hoofdcommissaris J. Gualthérie van Weezei kwam eveneens tot de conclu sie, dat de verhouding politie-publiek alleen problemen geeft op het onder deel opsporing »van eenvoudige over tredingen. De wrijving op dit punl heeft allerlei oorzaken: miskenning van de taak van de politie en een psycholo gisch verkeerd contact met de nian die de overtreding begaat, waaraan tijdens de opleiding veel aandacht moet wor den besteed. enslotte moeten we naai dusdanige salarissen, dat we de mensen kunnen aantrekken die we zo graag in het korps zouden zien." (Advertentie) (Advertentie) NX' Neojfivfilm DEN BOSCH, 22 juni De directie van P. de Gruyter en zoon n.v. deelt mede dat zij heeft besloten onder voor behoud van goedkeuring door het Col lege van Rijksbemiddelaars voor haar personeel een winstdelingsregeling in te voeren. Indien aan de gewone aandeelhou ders zes pet. of meer dividend wordt uitgekeerd ontvangen de personeelsle den als winstaandeel een bepaald per centage van hun jaarloon, afhankelijk van het dividend op de gewone aande len. Bij een dividend van tien pet. zoals over de laatste twee boekjaren werd uitgekeerd bedraagt het winstaandeel van de werknemers drie pc* van het jaarloon. Aan de winstuitkering is een maximum gesteld van vier pet. van het jaarloon. Reeds eerder werd een gepremiëerde spaarregeling ingevoerd waarbij de n.v. een premie geeft van vijftig pet. van liet door de personeels leden gospaa&öo J Groots van opzet is de gebruikelijke maskerade, die op de galavoorstelling volgt. Het belooft een macabere stoet te worden ter lengte van één km, waarin niet alleen alle spelers meetrekken doch tal van wagens waarop het volksleven van Parijs uit de tijd van Frangois Vil lon wordt uitgebeeld en sinistere voor stellingen worden gegeven als het ver branden van heksen en een aanval van gieren op pestlijders. Ook oorlogstafe relen krijgt men te zien, waarbij Engel se en Franse soldaten elkaar met spies en sabel belagen, kortom het zal een uitvoerige heerlijke griezelpartij worden. Ter afwisseling zijn er eetpartijen en een wagen met het gruwelijke bedrijf van een middeleeuwse chirurgijn. De studenten besluiten hun lustrum met een groot buitenfeest in het park van Wijk bij Duurstede, waar het „klank en lichtspel" wordt afgestemd op Fran gois Villon. Bovendien is er een open lucht-maaltjjd. Zij hebben dan heel wat festiviteiten achter de rug, waartoe ook behoren een galabal en het optreden van de bekende Franse artisten Catherine Sauvage, Ri- cette Barrier, Mouloudji en Les Trois Menestrels. De uitgeverij Het Spectrum heeft ter gelegenheid van het lustrum een pocket „Frangois Villon, rover, moordenaar en dichter" van dr. P. M. Maas doen ver schijnen. Eind juli komt door haar zor gen ook van de pers ..Het grote testa ment" van Frangois Villon, in Neder landse verzen overgebracht door K. J. A. Janson. LEEUWARDEN, 22 juni Tijdens het rangeren van een treinstel stootte hier gisteravond op liet stationsempla cement dc 48-jarige rangeerder R. Boon, die op de treeplank van de achterste goederenwagon stond, met bet hoofd tegen een lichtmast. De man viel van het met matige snelheid rijdende trein stel, liep een ernstige hoofdwond op en werd in bewusteloze toestand naar het Diaconessenhuis .overgebracht. In de loop van de nacht is hij daar overleden. In het lustrumstuk „Frangois Villonvan de Utrechtse student speelt prinses Irene de rol van Madame d'Orléans. Op de repetitie gisteravond in de Margriethal werd deze foto gemaaktwaarop de prinses staat met haar tegenspeler J. C. van Tuyll van Serooskerken, die de hertog van Orléans is. (Van onze par'ementaire redacteur) DEN HAAG, 21 juni De minister van Verkeer en Waterstaat, Urs. Kort hals heeft in de Tweede Kamer gezegd dat geen enkele concessie zal worden gedaan aan de voorschriften die de veiligheid bij het treinverkeer van de NS. moeten garanderen. Er zijn schriftelijke vragen door de lieer N. van den gesteld Heuvel van de (K.V.P.) over de slechte loop treinen, waarop nog deze week een uit gebreid antwoord komt,. Hierop vooruit lopend beeft minister Korthals op vra gen van communistische zijde, die mondelin- A'erden gesteld, bovengenoeui de verzekering gegeven. De communis ten trachtten te suggereren, dat het per soneel door „e te geringe bezetting „p- der druk zou staan. Ook dit ontkende de minister categorisch. Hij zei, dat hij niet wil ingrijpen in de normale gang van zaken met betrekking tot de onderhandelingen, die sinds enige da gen tussen de directie van de N.S. en de vertegenwoordigers van het personeel worden gevoerd over de secundaire ar beidsvoorwaarden. De minister gaf cijfers over het aantal ongelukken, dat de laatste jaren is voorgekomen. Hier uit blijkt., dat er geen sprake is van een toename in de laatste tijd, zoals de communisten eveneens wilden sugge reren. ROME, 21 juni (KNP) Na afloop van de vergaderingen van de centrale commissie voor de voorbereiding van towt concilie heeft Paus Joannes, dins- toffl liddag, kardinaal Alfrink in parti- iCKtliere audiëntie ontvangen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 5