Engelse regering eit voor E.E.G. pl „Europa en Afrika hebben belang bij samenwerking" Afrikanen wensen voor Dochter niet naar school gestuurd f! u I.C.I. LEVERT HET GROOTSTE AANTAL PLASTICS TER WERELD Koersstijging V.W.-aandelen tot 1500 DM zeer wel mogelijk „Agromisa"-week behandelt methodes voor ontwikkeling BOSCH Duidelijker taal in Hogerhuis Staking bij OAD opgeheven stabilisatie grondstoffenprijzen Pierre Mols in Cannes overleden Vennootschap heeft geen bezwaar tegen speculaties Community-developmentniet zie*1 als een magisch middel Voetganger gedood door bromfiets Vrijspraak voor vader in hoger beroep [nederlanqsche [fondsen mij. f 128.- Bekend toneelspeler DONDERDAG 22 JUNI 1961 Toegangsprijs 'li wm 11*1! GESELECTEERD FONDSENBEZIT I.C.!'., de belangrijkste producent van chemische producten in Engeland, is één der zeer groten onder de fabrikanten van plastics in de wereld. I.C.I.-kunststofFen, die in een ongeëvenaarde verscheidenheid worden gefabriceerd, bezitten thans bijna iedere eigenschap, die de ontwerper of ingenieur zich kan wensen. Deze eigenschappen variëren van de helderheid van "Perspex" acrylaat-plaat tot de taaiheid en veerkracht van nylon mallen. Polyaethyleen is een vinding van I.C J. en wellicht de veelzijdigste kunststof van deze eeuw. I.C.I. heeft nu een pro ductiecapaciteit van bijna 100 ooo ton polyaethyleen per jaar, dat op de markt gebracht wordt onder het handels merk "Alkathene". In een aantal polyaethyleenfabrieken over de gehele wereld wordt in licensie volgens het I.C.I.- procédé gewerkt. De laatste tijd heeft I.C.I. aan zijn kunststoffenassortiment "Butakon" rubbers, harsen en latices toegevoegd. De toepassingsmogelijkheden variëren van versterking van schoenzolen tot papiercoating. Ook "Melinex" is zo'n nieuw product. Deze ongelooflijk sterke polyester folie wordt gebruikt als basismateriaal voor de fabricage van seluidsbanden en als isolatiemateriaal in de electrotechniscbe industrie. I.C.I. beschikt over laboratoria voor technische service, waar specialisten het gedrag van I.C.I.-plastics bij toepassing in de industrie testen, teneinde problemen van de verwerkers van plastics te helpen oplossen. Dit betekent, dat er voor de afnemers van I.C.I. niet alleen een zeer uitgebreide groep grondstoffen beschikbaar is, maar ook een terzake uitermate kundige organisatie voor het geven van gratis technische adviezen via de plaatselijke I.C.I.-vertegen- woordigingen, overal waar I.C.I.-kunststofFen aan de markt komen. De investeringen van I.C.I. in kunststoffen zijn slechts, een deel van een na-oorlogs expansie programma van in totaal ff/2 miljard guldendat de positie van I.C.I. heeft gevestigd als een van 'j werelds toonaangevende chemische industrieën. Imperial Chemical Industries Ltd., London In Nederland vertegenwoordigd door: I.C.I. (Holland) N.V., Wijnhaven 107, Rotterdam 1, Tel. (oio) 11 6390 Elasti sch rijden (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 22 juni Sprekend in een debat in het Hogerhuis lichtte de Brit se minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home, een kleine tip op van de sluier van mist en dubbelzinnigheid, waarmee de Britse regering probeert te verbergen dat zij het wenselijk acht toe te treden tot de Europese Econo mische Gemeenschap. Ofschoon Lord Home vanzelfsprekend verklaarde dat Brittannië niet kon toetreden voordat het wist wat dit lidmaatschap Enge land zou „kosten", zei hij dat het niet erg verstandig zou zijn van de Britse natie als het de Europese markt de rug toekeerde, en dat Brittannië, in- d en het lid werd van de E.E.G., wel licht meer hulp kon verlenen aan de landen van het Gemenebest dan indien het zich afzijdig hield van West-Euro pa. Lord Home ging verder. Tegenstan ders van Brittannië's lidmaatschap ple gen erop te wijzen, dat toetreding neerkomt niet zozeer op een econo misch besluit als op een politiek besluit. Maar Lord Home beschouwde de poli tieke gevolgen en het prijsgeven van een zekere mate van soevereiniteit als behorend 'ot de minder belangrijke moeilijkheden. Wat de soevereiniteit van het land betrof wees hij erop, dat Engeland als lid van de NAVO en als Hid van de Wereldbank en andere in stellingen zich reeds geschikt had in de noodzaak een zekere mate van soe vereiniteit prijs te geven. Lord Home achtte Europese eenheid noodzakelijk met het oog op het ge vaar, dat Europa bedreigt van de kant van het communisme. Indien de huidi ge economische verdeeldheid van Euro pa zou voortduren, zou dit slechts kun nen leiden tot politieke verdeeldheid. De minister zei, dat Britannië slechts een leidende rol kon spelen in het Ge menebest, indien het kon exporteren. Dit betekende dat het moest verkopen oo de beste markten, En Europa lag voor de deur en vormde een markt van 250 miljoen verbruikers met een groei ende economie. Indien Brittannië zijn levenspeil en binnenlands verbruik wil de handhaven en indien het kapitaal be schikbaar wilde stellen voor de landen van het Gemenebest, behoorde hetv olk van Brittannië en de volkeren van het Ge enebest, -,ich in alle ernst af te vra gen of Brittannië zich kon vroorloven zich afzijdig te houden van de Europese m-M-kt ..welke zich zo snel uitbreidt en welke zoveel kansen biedt". de was, welke een zo grote mogelijk heid schiep om de welvaart en de rijk dom van Brittannië te vergroten, zodat het een zo groot mogelük afnemer zou kunnen worden van het Gemenebest en een zo groot mogelijk kapitaalschieteT. Aan het eind van zijn rede verklaarde de minister van Buitenlandse Zaken, dat er geen definitieve beslissing kon worden genomen door Brittannië tot dat het op de hoogte was van de .toegangsprijs". Maar indien de eco nomische voorwaarden aanvaardbaar waren, zou Engeland niet terug behoe ven te schrikken voor de politieke con sequenties. Eerder in het debat had Lord Ca sey, voormalig minister van Buiten landse Zaken van Australië en nu lid van de Britse senaat (dat kan al lemaal in Engeland) eveneens ver klaard, dat hij na alle omstandighe den, en in het bijzonder Australische omstandigheden, overwogen te heb ben, slechts tót het besluit kon ko men, dat het beter was indien En geland lid zou proberen te worden van de E.E.G. „mits de voorwaarden niet onaanvaardbaar zijn". Burggraaf Alexander of Hillsborough sprak namens de Labourogpositie en hield zich aan het officiële partij standpunt, dat neerkomt op de besliste weigering een standpunt te kiezen zo lang de Britse regering de kaarten niet op tafel legt. Maar hij gaf als zijn me ning, dat de rede van de minister van Buitenlandse Zaken ..geheel duidelijk had gemaakt" dat hij ervan overtuigd was, dat het maar het beste zou zijn indien Engeland toetrad tot de Euro pese Economische Gemeenschap. Lord Gladwyn, voorheen Brits ambassadeur in Parijs en een van Engelands meest vurige voorvechters voor het lidmaat schap van de E.E.G., zei gisteren tij dens het debat, dat Engeland op moest houden zijn politiek te baseren op illusies en dat het de keuze had öf een moderne 20ste eeuwse natie te worden 6f geleidelijk de ondergang te gemoet te gaan. Minister Home ging nog verder. Hij verklaarde dat Brittannië en het Ge menebest eerlijk de vraag onder ogen moesten zien of er enige andere metho- (Advertentie - ,-"ïT"\ m m *m%ik COU R ïfl SIER LE COGNAC DE NAPOLÉON IMP. OUD HAARLEM HOFLEVERANCIER (Van onze correspondent) HENGELO, 22 juni De bemidde lingspogingen van de heren Wester en Andriessen, resp. bestuursleden van de katholieke bond van werknemers in het transportbedrijf St. Bonifatius en van de Nederlandse bond van vervoerper soneel hebben voor de chauffeurs van de Overijsselse Autobus Diensten te Hol ten goede resultaten afgeworpen. De directie van de OAD bleef afwijzend staan tegenover de in het ultimatum gestelde eisen, waarbij de vakbondsbe stuurders het standpunt der directie deelden, daar de CAO een toeslag zo als geëist niet toelaat. Er is echter volledige overeenstemming bereikt over het invoeren van een waarderingspre mieregeling. Deze regeling is bij ver schillende autobusdiensten reeds van kracht. Het College van Rijksbemidde laars zal aan dit voorstel goedkeuring moeten geven. Tevens zal worden na gegaan of de afrekentijd nog nader in het dienstrooster zal moeten worden verwerkt. De besprekingen werden gis termiddag gevoerd nadat de chauffeurs om half drie het werk hadden hervat. Dit was door de vakbonden als eis gesteld voor de onderhandelingen. VENRAY, 21 juni Gisteravond omstreeks elf uur is op de Heidse Schoolweg te Venray-Heide de 42-jari- ge voetganger W. P. Barents door een bromfietser uit Siebengewald aangere den en op slag gedood. De bromfiets bestuurder werd in zorgwekkende tpe- stand overgebracht naar het ziekenhuis alhier. Omtrent de juiste toedracht van het ongeluk stelt de politie een onder zoek in. ZWOLLE Op de Elburgerweg te Heerde is de 70-jarige heer G. Rip gisterochtend door een auto aangereden en zo ernstig gewond, dat hij 's avonds in het r.-k. ziekenhuis alhier is over leden. De heer R„ die een bromfiets be reed, moet plotseling iets naar links zijn uitgeweken op het ogenblik, dat een in dezelfde richting rijdende auto hem pas seerde. Advertentie) ZWOLLE, 21 juni De vice-president van de rechtbank, mr, L. J. 't Hooft, heelt vanochtend uitspraak gedaan in de zaak tegen een 40-jarige metselaar uit Ermelo. Deze was in hoger beroep gegaan van een vonnis van de Zwolse kantonrechter, die hem had veroordeeld tot twaalf gulden boete omdat hij zijn dertienjarige en dus leerplichtige doch tertje van 14 november tot 23 december van het vorig jaar niet naar school had gestuurd. De uitspraak van mr. 't Hooft was: vernietiging van het vonnis van de kantonrechter en ontslag van rechtsver volging. Het meisje had zeven klassen van de Hervormde lagere school in Nunspeet doorlopen; door een wijziging in de lager onderwijswet werden de zevende en acht ste klas opgeheven. De vader wilde zjjn dochter een avondcursus laten volgen aan een particuliere modevakschool, die echter niet als school is erkend. Hij2vroeg het schoolhoofd het kind twee middagen per week naar deze school te laten gaan en haar de overige uren op de lagere school te houden. Deze wilde dit met toestaan. De metselaar stuurde zijn kind toen niet meer naar school maar naar de modevakcursus. Van de inspectrice van het lager on derwijs te Harderwijk kreeg de vader de mededeling, dat zijn dochtertje ambtshalve in de zesde klas van de lagere school was geplaatst. De vader ging hiermee niet akkoord omdat hi) de maatregel niet in het belang van het kind achtte. Daarop diende de inspec trice een klacht in. Veertien dagen geleden bij de be handeling van de zaak in hoger beroep werd duidelijk dat de vader zich cor rect had gedragen. Hij overlegde met het schoolhoofd, echter zonder resul taat. De inspectrice vroeg hij om een onderhoud, maar hij kreeg geen ant woord. De officier van justitie mr. D. Bins vond het een moeilijke zaak. Hij achtte evenals de kantonrechter, de vader schuldig aan overtreding van de leer plichtwet. De boete wilde hij verminde ren tot vijf gulden. Op schriftelijke vragen, die het Twee de-Kamerlid mr. E. G. M. Roolvink (KVP) aan ile ministers van justitie en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap- Ben naar aanleiding van deze strafzaak eeft gesteld, hebben dc bewindslieden nog niet geantwoord. STRAATSBURG, 22 juni Europa en Afrika hebben elkaar nodig en beide hebben evenveel belang bij een hechte samenwerking. Daarom zal Europa moeten afzien van elk streven naar voordeel op korte termijn als het de jonge Afrikaanse landen wil helpen bij hun economische ontwikkeling, zo is woensdag van Afrikaanse zijde in Straatsburg verklaard. Als de Europe se economische kringen dit niet kunnerr opbrengen, zullen de Afrikaanse staten elders nulp moeten zoeken en dat zou voor Europa en Afrika een tragische ontwikkeling zijn. Aan het begin van het economische debat, waarmee de Europees-Afri kaanse parlementaire conferentie na twee dagen van algemene beschouwin gen aan de echte problemen toe kwam, is van Afrikaanse zijde voorts in het algemeen gesteld, dat een nieuwe as sociatieverhouding tussen de onafhan kelijk geworden Afrikaanse landen en de E.E.G. moet worden gebaseerd op een Afrikaans streven naar een eigen douane-unie, op stabilisatie van de grondstoffenprjjzen en op onbeperkte af zetmogelijkheid voor de tropische pro- dukten uit de geassocieerde landen op de Euromarkt van de zes. Het verlangen naar een Afrikaanse douane-unie en stabilisatie van de grond- stoffenprijzen van eminent belang voor de eenzijdige economieën van de onderontwikkelde landen zijn van Europese zijde zonder enige reserve met instemming begroet. Een preferen tie- of voorkeursregeling mag echter niet zodanig werken, dat andere onder ontwikkelde landen reden zouden heb- Advertentie) MET EEN AANDEEL t NEEMT U DEEL IN CA. *0 GROTE NED. ONDER NEMINGEN. DIVIDEND 19M: 11% WAARVAN t IN AANDELEN. COUPURES VAN fM. PRIJS THANS vraagt folder bij uw bankier of commissionair AMSTERDAM, 22 juni In Cannes, waar hij met vakantie vertoefde, is maandag overleden de oud-toneelspeler Pierre Mols, echtgenoot van de actriée Enny Mols-de Leeuwe. Na eeb opleiding van twee jaar aan de toneelschool ln Amsterdam debuteer de Mols als Bassanio in „De koopman van Venetië" onder Louis Bouwmeester. Daarna was hij vijf jaren bij Willem Royaards aan „Het Toneel" verbonden, en later achtereenvolgens bij vijf andere gezelschappen. Hierna leidde de heer Mols een eigen toneelgroep onder de naam „De Vere nigde schouwspelers". Met dit gezel schap bracht hij ongeveer 25 stukken, waarvan hy het merendeel uit de Fran se, Duitse en Engelse taal zelf vertaald had. De heer Mols vertolkte verschillende belangrijke rollen, onder meer als „Adam in Vondel's „Adam in Balling schap", van Minard in „Mercadet" van Honoré de Balzac, van Malcolm in „Macbeth" en Laertes In „Hamlet". Tijdens de oorlog heeft de heer Mols niet gespeeld. In 1945 is hij enige tijd verbonden geweest aan de Toneelgroep 5 mei. Daarna heeft hij zich om princi piële redenen van het toneel terugge trokken, waarna hij zjjn studie in de Franse taal voortzette en de akte M.O. Frans behaalde. De heer Mols was be ëdigd vertaler. De teraardebestelling is zaterdag op Zorgvlied. ben om zich te beklagen over discrimi natie. De Fransman Lemaignen, die tijdens het debat het standpunt van de E.E.G.- commissie uiteen zette, wees er in dit verband op, dat de preferentie altijd een middel moet blijven voor tijdelijke bescherming van de economische ont wikkeling in Afrika en dat het geen doel op zichzelf mag worden. Bij de ont wikkeling in Afrika zal rekening moe ten worden gehouden met de afzetmo gelijkheden, dat wil zeggen met de klant die tenslotte koning is, zo gaf hij te ver staan. Een der vertegenwoordigers van de Centraal Afrikaanse Republiek, Awaya- mo, schetste een triest beeld van de frote armoede in de geassocieerde ge- ieden. Zo leven in zijn land bijvoor beeld negen van de tien mensen van inkomsten van nog geen vljf-en-twinitg cent per dag. De Europese financiële hulp van de afgelopen jaren heeft in deze toestand geen verbetering kunnen brengen. Die hulp is namelijk volledig ongedaan gemaakt door de prijsstijging van Europese industrieprodukten die de Afrikaanse landen nodig hebben, een stijging die veel groter is dan de prijs stijging van de Afrikaanse produkten, die naar Europa worden uitgevoerd. De kwestie van (le stabilisatie der grondstoffenpryzen willden de Afrika nen opgelost zien door een E.E.G.-fonds. De Duitse liberaal Walter Scheel, een der Afrika-deskundigen van het Euro pese parlement, verklaarde dat er vijf tig tot honderd miljoen dollar nodig zijn om met zo'n fonds te kunnen beginnen Hij stelde echter als voorwaarde, dat het fonds geen belemmering mag vor men voor stabilisatie van do grondstof- fenprijzen in wijder verband dan dat van de E.E.G. De Afrikanen hebben voorts geklaa over de hoge omzetbelasting in E.E.G.-landen op bepaalde tropische produkten ais koffie en bananen. Daar door wordt de consumptie van die pro dukten, die een belangrijke inkomsten bron van de geassocieerde landen zijn, geremd. Uit de opbrengst van die be lastingen kunnen de betrokken Europe se landen voorts ongeveer hun gehele bijdrage aan de ontwikkelingshulp be talen, zo menen zli. Twee weken vóór de eerste aandeel houdersvergadering van de ge deeltelijk geprivatiseerde Volks wagen-fabrieken in Wolfsburg waaraan naar voorzichtige schatting tussen de 30.000 en 50.000 volks(wagen) aandeelhouders zullen deelnemen heeft de president-directeur der fabriek (die 60.000 man personeel in dienst heeft) prof. ir. Heinz-Nordhoff aan het „Hamburger Abendblatt" verklaard, dat h(j een toekomstige koers van 1.500 mark voor een Volkswagen-aandeel „zeer zeker mogelijk" acht. De Volkswagenaandelen van nominaal 100 mark werden tegen een koers van 350 uitgegeven. Het merendeel der ko pers kreeg echter z.g. „sociale rabat ten" van 10 of 20 procent en betaalde dus respectievelijk 305 en 280 mark voor zijn 100 mark-aandeel. Op het ogenblik ligt op de Westduitse beurzen de koers van het V.W.-aandeel reeds om de 1050 mark. De koersbeweging van het V.W.-aan deel is voor de fabrieksdirectie niet als een verrassing gekomen, zeide ir. Nordhoff. Verrast was zij destijds toen de Westduitse minister voor het beheer over de staatsbedrijven, dr. Wilhelmi, de emissiekoers op 350 vaststelde. Dit was, volgens ir. Nordhoff, veel te laag. Een koersstijging tot 1200 en zelfs 1500 acht ir. Nordhoff „zeer wel mogelijk". Dc directie 'leeft overigens geen invloed gehad op de vaststelling van de emis siekoers, noch op de bepaling van het aandelenkapitaal (op 600 m.ljoen mark). Ir. Nordhoff heeft er geen bezwaar tegen, dat vele Volkswagenaandeelhou ders door vroegtijdige winstneming al weer zo snel hun aandelen van de hand hebben gedaan, vaak nog alvorens zj) ze bij de banken hadden betaald. „Wij hebben ons van het begin af aan op het standpunt gesteld," aldus ir. Nord hoff, „dat onze vennootschap zoveel mogelijk een normale moet zijn. Dit be tekent, dat iedere aandeelhouder de vrije beschikking over zjjn aandelen heeft en daarmede kan doen en laten, wat hij of zij wil." Ir. Nordhoff had der halve ook niets tegen de nogal grove speculaties in Volkswagenaandelen, noch tegen de omstandigheid, dat aandelen naar het buitenland zijn afgedwaald. „Er zullen voor nog veel grotere be dragen aan aandelen naar het buiten land gaan," aldus ir. Nordhoff „vooral naar Amerika." De president-directeur der fabriek, die verklaarde het woord „volksaan deel" te haten, meende dat het voor lopig juist is geweest slechts 60 pro cent van het aandelenkapitaal te pri vatiseren, d.w.z. in particuliere hand te brengen. Het is echter de vraag of dit op de lange duur ook nog juist zal zijn. Ir. Nordhoff meent, dat men over een paar jaren de situatie nog eens op nieuw moet bekijken. „Misschien is het voor de staat en de deelstaat Neder- saksen, die elk 20 procent van het aan delenkapitaal behielden, dan beter ook de resterende 40 procent van de hand te doen." Ir. Nordhoff had het ook beter ge vonden, wanneer een bankenconsortium een groter aandelenpakket ter beschik king had gehad om tegen koersspecu- laties te kunnen optreden. „Dit is blijk baar volkomen vergeten," meende ir. Nordhoff. Een dividendgarantie (van 12 Erocent) is voor zover ir. Nordhoff ekend is door minister Wilhelmi nimmer gegeven. Ook bij de (gedeel telijk) geprivatiseerde Volkswagenfa brieken zullen de dividenden afhangen van de positie van het bedrijf en de gemaakte winsten. (Advertentie) afgestemd op het hedendaagse verkeer Alletnvart. N.V. Willam van Ri[n Amtterdam-W. - Postbus 8005 WAGENINGEN, 21 juni De tweede dag van de Agromisa-week, georgani seerd door de katholieke studentenver eniging St. Franciscus Xaverius, stond in het teken van de ontwikkelingsme thoden van de achtergebleven gebieden in binnen- en buitenland. Dr. J. A. Pon- sioen SCJ noemde de „community de velopment" een proces, waarbij aanvan kelijk de kleinste sociale eenheden als dorp, clan of stam, moeten worden aan gepakt om het cultureel, economisch en sociaal niveau te verbeteren, het Iso lement te verbreken en inschakeling in de ontwikkelingsactiviteiten van het ge hele land mogelijk te maken. Dat spanningen op zullen treden, is zeker te verwachten, omdat de plannen van de dorpsbevolking zeker niet altijd overeen zullen komen met die van het landsbestuur en omgekeerd. Het begin van de ontwikkeling is zeer moeilijk om dat een grote hervorming van landbouw en familieleven noodzakelijk zal zijn: via de landbouw of de voedingsvoorlichting zoekt men zich een soort „ingang". De grootste moeilijkheid bij deze samenle ving is echter dat de nieuwe dingen niet gemakkelijk geaccepteerd worden; vaak probeert men de westerse ideeën te vol gen doch men weet ze niet te hanteren of met eigen ideeën aan te vullen. Daar om is het ook noodzakelijk dat men de gemeenschap alles zelf op eigen Initia tief laat opbouwen. Hulp kan bovendien dan pas daadwerkelijk zijn indien de eigen noden ontdekt en vastgesteld zijn. De grootste knelpunten zijn dan m?e,ar nog het ontbreken van organisatie?.^ mogen b\) de leiders, het ontbre^jj van organiseerbaarheid en econon11 denken bij de massa. f „Community development" n\\$ men, aldus dr. Ponsioen, niet z>en„ari een magisch middel: het proces, o nooit verder gaan dan de ontwi* ling van de basisbehoefte, d.w.z- ,g, het platteland. De materiele oh^^l keling mag echter niet het enige JLjc zijn: de mens moet door de °J? na' keling meer invloed krijgen op de v tuur, wat inhoudt dat de zoveel p gelijk door eigen opbouw verkreeg, welvaart ook moreel en psychisch dragen kan worden. Dat ook Nederland zijn ontwlkke1'^??. gebieden kent, kon men horen vanDver A. P. J. Jansen tn zijn uiteenzetting „Het rivierengebied, ontwikkel"1" ral bied in Nederland". Ook hij legde vA,ah de nadruk op het streven het proc®®ep de ontwikkeling van deze achtergeb' üe- gebieden zoveel mogelijk door d<B.egl' volking zelf te laten dragen. Ve.Agtfl nemers konden zichzelf ook over11 eBn van de verkregen resultaten door bezoek aan de Betuwe en het Lan° Maas en Waal. Over de mogelijkheden en moelhJ ,a5- den van de teelt van de landbouw?1 v fi. sen in de tropen sprak prof. A. vVgl Goor, die ais belangrijkste factore'-aJfl het milieu beschouwde vooral bet" door het klimaat en de bodem.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 6