Akkoord over looncompensatie bij eventuele huurverhoging Regering en Stichting van den Arbeid stellen procedure vast 'ANWB ruimt praktisch alle hoge wegwijzers op Door late zomer lage prijzen HEREN SPORT- ShirtS fa, in prijs hu Eisen in Socrates-affaire: 2 jaar 6 maanden tegen H. 2 jaar tegen Den B. RUSSISCH GESCHENK VOOR KENNEDY Tweede Kamer achter plannen voor de derde T.H. Pleidooi voor integratie met maatschappij wetenschappen MARTINEZ Meer vrijheid van inrichting van het onderwijs eek& lenburg Metaalionen gaan omhoog Projekt van 4,5 miljoen in tien jaren-plan naast gewone werk verlaagd 7500 Recordpoging met straalvliegtuig Tegengaan van overlading, kans voor begaafden iALM-pleitbezorger vliegt PANAM DERTIGDUIZEND NIEUWE BORDEN Multi-colours ingazea"i Verdachten ontkennen daan"- Dat ook de tweede dag SchipholBrussel Affaire-Oudewater Résumé van v. d. P. aan Tweede Kamer Auhe Attemu treedt in buitenland op V B VRIJDAG 23 JUNI 1961 ^'-structuur en fantasie Tegen extra-heffing op Schiphol Wegenwacht: meer auto's Huurverhoging zaak van parlement van f INSPECTIE - en DOORSMEER BEURT y inclusief verwarming woorden (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 23 juni Twee jaar en zes maanden tegep de ex- onderdirecteur van de Amster damse Bank T. h. en twee jaar tegen de president-directeur van de n.v. Socrates Nic. den B. Dat waren de straffen die de officier van justitie, na een requisitoir van ruim anderhalf uur donder* dagmiddag eiste tegen de twee hoofdfiguren in de veelbesproken Socrates-affaire, waarvan zich gisteren het tweede en laatste be drijf afspeelde. De eerste van de twee miljoenenzaken die deze week voor de Amsterdamse recht bank zijn behandeld is daarmee voorlopig afgesloten. Voorlopig, want over veertien dagen zal de president mr. B. van der Waer- den uitspraak doen. „Ik heb naar mijn beste weten mijn best ge- waren de laatste van de tragi-komische figuur Nic. den B. De als steeds volkomen beheerste H. zei in zijn laatste woorden het te betreuren dat de directie van de Amster damse Bank dooi' haar beleid prachtige kansen voorbij heeft laten gaan, die zonder al te grote offers gerealiseerd hadden kun nen worden. Om rond acht uur eindigde het proces. Een einde dat voor de beide raadslieden nog een kleine teleurstelling in petto hield: het verzoek om onmid dellijke invrijheidstelling van hun cliënten werd na een korte bijeenkomst in de raadkamer, die nog geen drie minuten duurde, door de president afgewezen. Alleen schulden de sigaar waarvan u zo intens geroet! PRETTY (5 et,In doosje van 20), sportief roken! (Advertentie •ecrïT HAA23 ïunL (V.P.I.) - De t?rJ?laris-yeneraal van Verkeer en Wa- t(j, dr. E. G. Slijkel is gisteravond be; Washington vertrokkenwaar hij ten TerhfVe van de K.L.M. over landings- "ten onderhandelt, tegen de felle h M-'ie van *>an American Airways ta' reist naar Europa als passagier q de Pan American. StiiE et departement zei men, dat dr. rn.il- een vergadering van Europese zalu?-rs van verkeer in Straatsburg pr bijwonen. Daartoe reist hij naar top f t°rt, vanwaar hij op een ander Stiu naar Straatsburg overstapt. Dr. lonffl zal Nederland niet aandoen. Hij ten u 29 n Washington terugver- tpdt om de onderhandelingen voort Zetten. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 23 juni De c gering en de Stichting: van den Arbeid zijn gisteren tot algehele overeenstemming gekomen over de wijze waarop in de collectieve arbeidsovereenkomsten ruimte moet worden gelaten voor de looncompensatie van een eventuele huurverhoging per 1 april 1962. De re gering, vertegenwoordigd door de mi nisters Van Rooy, Van Aartsen, De Pons en staatssecretaris Roolvink, heelt over deze kwestie gisteren de hele avond met de vertegenwoordigers van het bedrijfsleven gesproken. De procedure welke nu zal worden gevolgd komt voor een goed deel over een met de gedragsregel welke de f^*an onze verkeersredacteur) °EN HAAG, 23 juni - De A.N.W.B. plan, binnen tien jaar prac- >'an tis - alle lioge wegwijzers langs de gro- v ''"Henwegen te verwijderen en te Ij,.Vangen door laaggeplaatste rich- vj/borden. Dit project zal ongeveer en een half miljoen gulden ver- het is echter noodzakelijk gewor den 0Iri 'l,'t sneller wordende verkeer 'ten duidelijke wegaanduiding te kun- Waarborgen. s^elk een grootscheepse aanpak het Z °.1ect vergt, blijkt wel uit de nood- Va?' c"ce „oude" wegwijzer te ver kor,?011 door gemiddeld tien richting- Zer en- In totaal zullen 3000 wegwij- b6hs op de belangrijke routes buiten de ^vPuwde kom worden vervangen: de "ipl stplf zinh \rnnr npr iflflr mi jten' van 30.000 is bereikt. Op de krui- stelt zich voor per jaar mi- 3000 nieuwe borden neer te Setap1.' 7°dat na tien jaar het „streef- (Advertentie) singen in de daarvoor in aanmer king komende wegen zullen in het al gemeen voor élke rijrichting twee vóór- nchtingsborden worden gezet. Boven dien komen er dan op elk der vier hoeken van de kruising nog eens ten minste twee richtingborden. De mi nimaal een decimeter hoge opschrif ten worden in Lichtreflecterend materi aal uitgevoerd, waardoor een goede leesbaarheid ook bij duisternis reeds van geruime afstand verzekerd is. De bond bracht tot nu toe elk jaar ongeveer 200 nieuwe wegwijzers aan. De rigoreuze verandering in de metho de van richtingaanduiding betekent, dat de bond ook deze wegwijzers niet meer zal plaatsen, doch daarvoor in de plaats ongeveer 2000 nieuwe richting borden zal doen aanbrengen. Boven dien worden door de afdeling Beweg wijzering van de organisatie per jaar 1100 richtingborden geplaatst en 350 vervangen. In de komende jaren zal de Bond dus wil het „tienjarenplan" naast het „normale werk" worden uit gevoerd tenminste 6400 borden moe ten plaatsen. Men hoopt dit aantal zeifs tot 8000 te kunnen opvoeren. De subsidie van het rijk de helft van de kosten tot een maximum van 150.000 gulden zal, zo hoopt men, misschien verhoogd kunnen worden, nu de uitvoe ring van het „tienjarenplan" de bond voor een uiterst kostbare taak zal stel len. De A.N.W.B. heeft zich in een schrij ven gericht tot de directie van Schip hol en daarin met de meeste kracht stelling genomen tegen het besluit, bin nenkort van de passagiers naar en van Schiphol een extra-heffing te verlangen. De bond acht deze maatregel een aan slag op datgene, wat ons land tot nu toe in gunstige zilt onderscheidt van het I buitenland. Aan de minister van Ver- keer en Waterstaat is voorts verzocht zijn invloed te willen aanwenden om te voorkomen, dat de plannen van de Sehiphol-directie doorgang zullen vin den. Het aantal patrouille-auto's van de Wegenwacht, dat op het ogenblik 26 be draagt, zal binnenkort worden opge voerd tot 68. De proef, die de bond nu twee jaar geleden nam, door wegen wachten, die langer dan 10 jaar in dienst waren, uit te rusten met auto's, is uitstekend geslaagd. De bekende mo tor-combinaties zullen echter niet alle maal van de weg verdwijnen. Het pa trouilleren met een motorcombinatie voor het opdoen van ervaring op de weg wordt onmisbaar geacht. Daarom zullen nieuwe wegenwachten geduren de de eerste jaren, als onderdeel van hun training, nog met een motorcom binatie worden uitgerust. stichting reeds had opgesteld. Geduren de het overleg is er echter zodanig aan geschaafd, dat de regel de regering meer waarborg moet geven voor een gunstig loon- en prijsbeleid, terwijl het bedrijfsleven zich daardoor behoed mag weten tegen ruimtelijke verleidin gen. Men is overeengekomen, dat de c.a.s.'s welke vóór 1 november aan de orde zijn, zullen worden goedge keurd onder de voorwaarde, dat zij ruimte laten of ruimte scheppen voor een huurcompensatie. Men kan ruim te laten door m de berekeningen reeds nu de compensatie per 1 april 1962 te schatten op 1 a 1% pet. lit te sparen. Men kan ruimte scheppen door te beloven dat men het contract na de afloopdatüm zodanig zal ver lengen, dat de compensatie daardoor wordt inverdiend. Uit de oorspronkelijke gedragsregel van de stichting viel voor sommigen te lezen, dat men zich bij die ver lenging zou kunnen baseren op nieuwe produktiviteitsschattingen. Gisteren is echter duidelijk gesteld, dat bij de ver lenging de schattingen, die bij het aan gaan van het contract gebezigd wer den, onveranderd doorgetrokken moe ten worden, zodat het bedrijfsleven zich, althans op dit punt, door een beleidvol optimisme zou laten leiden. De datum 1 november is veronder steld als datum waarop met redelijk heid mag worden venvacht dat de huur verhoging per 1 april 1962 een feit zal worden. Dat is dus een zaak voor het parlement. In de verschillende van de parlementaire behandeling men wellicht ecu punt kunnen aandui den waarna twijfel over de uitslag Aan het huurverhogingsgevecht nauwelijks meer reëel genoemd kan worden. Is echter op 1 november de zaak nog dubieus, dan moet de stichting weer een nieuwe gedragsregel opstellen. Ongetwijfeld zijn de werknemers zeer tegen een huurverhoging, zoals die nu is voorgesteld, gekant. Dat is uit het SER-advies en uit recentelijk gedane uitspraken wel gebleken. De kwestie is echter, in tegenstelling tot de verwach ting die sommigen daarover hadden, gisteren niet aan de orde gekomen. De stichting adviseert slechts over loon- kwesties in dit geval dus over een huurcompensatie terwijl zij zich over de aanleiding tot de huurcompensatie, dus over de huurverhoging zelf, niet kan uitspreken. Daar heeft men zich gisteren aan gehouden. Ook over de procedure welke de regering nu ge volgd heeft om te bereiken dat met de huurverhogingsmogelijkheid rekening gehouden wordt, is niet geklaagd. De stichting heeft zich dus positief opge steld. Als bewijs daarvoor mag gelden, dat de c.a.o. voor de metaalindustrie gisteren door het College van Rijksbe middelaars onder de afgesproken voor waarden is goedgekeurd. De regering is de klippen van het overleg veilig gepasseerd en het wachten is nu dus op het huurdebat in de Tweede Kamer, dat wel eens bijzonder fel zou kunnen worden. (Advertentie) VEILIG-RUIM ZUINIG-SNEL INCL. VERWARMING Lage onder houdskosten. Slechts om de DEALERS DOOR HET GEHELE LAND f5695. HART NIBBRIG GREEVE n.v. - Sassenheim - Telef. (02532)-844T Een vrouwelijke bediende van het Witte Huis kijkt met bewondering naar het geschenk van premier Khroesjtsjev aan president Kennedy, datdeze week op het Witte Huis is gearriveerd. Het is een model van een klassiek Amerikaans schip, dat is vervaardigd uit de tand van een walrus. DEN HAAG, 23 juni Minister Cals ka«- rekenen op grote steun in de Tweede Kamer bij zijn voorstel tot oprichting van een derde technische hogeschool. <>ok de keuze van plaats van vestiging, Enschede, eeft bij vele leden instem ming ontmoet. Uit blijkt uit het voorlo pig v erslag dat thans op de voorgestel de wijziging van de wet op het weten schappelijk onderwijs is uitgebracht. Grote moeilijkheden worden echter voor zien op het stuk van de personeelsvoor ziening. Niettemin zijn vele leden van oordeel dat er naar moet worden ge streefd de nieuwe instelling uiterlijk in 1963 te openen. Uitstel zou namelijk naar het oordeel van deze leden alleen maar verschuiving van de moeilijkheden betekenen. Andere leden daarentegen zjjn tegen een stichting van een derde T.H. op korte termijn, omdat het nu al on mogelijk is de leerstoelen van de twee bestaande technische hogescholen in voldoende mate te bezetten. De hui dige toestand, zo menen zij, houdt het gevaar in van afglijden naar krachten van te laag niveau. Vele leden pleiten voor de inpassing van de maatschappijwetenschappen in 'de technische studie. Zij vragen de mi nister of de commissie Neher slechts zal nagaan in hoeverre de maatschap pijwetenschappen in het studiepro gramma van bij voorbeeld een T.H, een wat grotere omvang zou moeten krijgen. Men zou namelijk graag zien dat deze commissie ook de integratie-mogelijk heid van de maatschappijwetenschap pen en de technische studie, zoals ge dacht in de rapporten Groenman zou be studeren. Voorts zijn vele andere leden van mening dat de studiemogelijkheid in eerste aanleg beperkt zal moeten blij ven tot werktuigbouwkunde, elektrotech niek en scheikundige technologie in af wachting van het door de minister ge vraagde advies van de Raad voor het technisch hoger onderwijs betreffende de andere studierichtingen. Niet. iedereen is het overigens eens met de uitbreiding en_ de plaats van vestiging. Zo spreekt één lid zich uit tegen de uitbreiding van het aantal, onder meer op grond van de overwe ging dat het volgens hem noodzakelijk is dat een student in de plaats van inwo ning studeert. Dit temeer door het groei ende aantal studenten uit milieus waar het studeren niet tot de familietraditie behoort. Ais deze studenten thuis blij ven wonen zou dit het gevaar inhouden van psychische spanningen omdat zij dan „in twee werelden" zouden komen te leven. Deze bezwaren zouden volgens dit lid meer pleiten voor verkleining in plaats van vergroting van het aantal opleidingsplaatsen. Do tegenstanders van de plaats van vestiging vragen zich onder meer af welk voordeel de Neder landse wetenschap en het Nederlandse bedrijfsleven hebben bij een grote toe loop van Duitse studenten naar Ensche de. De commissie heeft aan de voorzit ter van de Kamer gevraagd het wets ontwerp tot wijziging van do wet op het wetenschappelijk onderwijs en de hier over uitgebrachte nota afzonderlijk te behandelen. Naar aanleiding van de voorgestelde wijzigingen, die de mogelijkheid moeten scheppen aan de economische hoge scholen een faculteit der rechtsgeleerd heid in te stellen is in dc commissie on der meer gewezen op de mening van een aantal deskundigen die zeggen dat er al een teveel aan juridische studenten Is. Vele leden waren daarom sceptisch gestemd over de mogelijkheid tot uit breiding. De tweede dag van het proces is overigens weinig spectaculair ver lopen. De beide verdachten hadden ditmaal samen in de beklaagdenbank plaatsgenomen omdat de officier hen oplichting in vereniging van de Rem bours- en Industriebank voor een be drag van 500. OCX) had ten laste gelegd, Op diverse manieren hadden, volgens mr. Hartsuiker, de twee verdachten bij genoemde bank de indruk gewekt, dat het bij de n.v. „Socrates" allemaal wel „goed" zat. Dat gebeurde door middel van een door de Amsterdamse Bank uitgebrachte informatie, waarin stond dat de n.v. Socrates in het bezit van aantrekkelijke objecten en deel nemingen was en dat de rekening tot hun „tevredenheid" werd gehouden Nic. den B. en een zekere heer B stonden bij hen bekend als fatsoenlijke mensen. Voorts hadden een in feite niet bestaande hypotheek op enkele percelen in Venlo en een te hoog taxatierapport, vermeldende dat de li- quidatiewaarde van deze percelen twee miljoen gulden bedroeg, er ten slotte toe geleid dat de oormalige directeur van de Rembours- en Indus triebank een lening van vijf ton had verstrekt. De beide verdachten ontkenden ook nu op alle punten, H. op een min of meer intelligente, overtuigende wijze (ook de president was die mening toe gedaan toen hij zei dat H's helder optreden de rechtbank had geïmpo neerd), den B. op een wat fantastische en omslachtige manier. Verschillende getuigen, onder wie de getuige-deskun- tlige Brautigam, de hoofdinspecteur Molenkamp, de notaris Tamboer en de heer Wolff, indertijd compagnon van H. op de kredietafdeling van de Am sterdamse Bank. legden hun verklarin gen af. Belangrijk was vooral de ge tuigenis van notaris Tamboer die de brief over de tweede hypotheek had opgesteld. Maar deze getuige bleef bij zonder op de vlakte en drukte zich vaak erg vaag uit. Om drie uur 's middags nadat H en den B. nog het een en ander hadden opgemerkt kreeg de officier gelegen heid voor het houden van zijn requisi toir. Mr. Hartsuiker begon uitvoerig de hele voorgeschiedenis van de Socrates- affaire uit de doeken te doen: de twin tig maal dat het faillissement van de Socrates werd aangevraagd, de abomi nabele boekhouding van den B., en de onbegrijpelijke balans van de ex-presi dent-directeur (bijna 2Vi miljoen te hoog). Daarna schetste de officier uit voerig de wijze van zaken doen van de n.v. Socrates met haar dochterinstel lingen. „Den B. verwierf in korte tijd door allerlei aankopen voor zeven mil joen aan onroerend goed. Tegenover die zeven miljoen, aldus mr. Hart suiker, stonden geen projecten met redelijke inkomsten. H. heeft den B. toen inderdaad geholpen... doch alleen aan schulden." Mr. Hartsuiker noem de het beheer van den B. een wan beheer op grote schaal. „Niettegen staande dit feit zag H. den B. als iemand met een grote financiële ken nis." Sprekend over H. merkte de officier op „Hoe is het toch mogelijk dat de grote financier H. zulke hoge redieten heeft kunnen verstrekken zonder dat h(j daarbij de directie in schakelde. „Hoe is voorts mogelijk dat men b(j de Amsterdamse Bank hier allemaal niets van heeft gemerkt", al dus mr. Hartsuiker. Uitvoerig ging hjj vervolgens in op de verschillende juri dische punten van de dagvaarding. Vooral de juridische kanten die aan H's overtredingen vastzaten, kregen de aandacht van de officier. „Het is moeilijk de grens te trekken tussen lichtvaardig optimisme en verkwisting, goede en kwade trouw. De kwade trouw van H. vond mr. Hartsuiker echter bewezen. „Hij wist immers dat de belangen van de Amsterdamse Bank in gevaar waren. H. heeft als heer en meester over de gelden van de bank beschikt en er anderen mee bevoordeeld. Ook in dat geval is sprake van verduistering", aWws de offioier. Aan het slot van zijn langdurig, maar doorwrochten requisitoir onder wierp hij de beide verdachten nog aan een nadere beschouwing: ,.H. heeft alle verantwoordelijkheden van zich afgeschud, zijn directie bedrogen en het Nederlandse kredietwezen be nadeeld", aldus mr. Hartsuiker. „H. is onfatsoenlijk, oneerlijk en ontrouw, een man die geen ongelijk kan beken nen. Voor hem bestond maar een devies: kennis maakt macht. Met een dergelijk karakter was deze man niet geschikt voor onderdirecteur van de Amsterdamse Bank." Over den B. merkte mr. Hartsuiker nog op. „Den B. staat als een speler in het leven. Hij is letterlijk en figuurlijk een ,,va- banque" speler, een prater en een fantast die naar de bank ging en geld kreeg. Het gedrag van H. moet op hem wel stimulerend hebben gewerkt", aldus de vertegenwoordiger van het openbaar ministerie, die tenslotte te gen den B. een gevangenis raf van twee jaar met aftrek eiste wegens bedriege- ïijke bankbreuk en oplichting van de Rembours- en Industriebank en tegen H. een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek vorderde wegens verduistering in dienstbetrek king en oplichting. De verdedigers mr. .T. K. Mathuisen en mr. A. Maris hebben zich, zoals wel te verwachten viel, langdurig schrap gezet om de siagen van de officier te pareren. Mr. Mathuisen be gon zijn pleidooi met vast te stellen dat de hele zaak Socrates zich heeft afgespeeld in de sfeer van de grote getallen, maar dat men daarom niet ook de verdachten door een vergroot glas moet gaan bekijken. „Men moet bij het zakendoen niet te vlot van ver trouwen zijn", zei de raadsman en hij liet duidelijk blijken dat deze opmer king ook voor de directie van de Am sterdamse Bank gold. Hij sprak van „de handremmen", die de krediet gever in deze affaire gewoon heeft genegeerd en belichtte uitvoerig de persoon van N. den B., die naar hij opmerkte niet van deze zaak heeft geprofiteerd en geen luxe leventje leid de. Aan het slot van zijn betoog, dat meer dan een uur in beslag nam, stelde de raadsman dat den B. in zijn gedachtengang te goeder trouw is. Is een correctiemaatregel van zes maanden voorarrest niet voldoende? Hield mr. Mathuisen zich vooral op het menselijke vlak, zijn collega Maris hield een buitengewoon goede en verantwoorde juridische beschou wing. Hierbij stelde de Haagse straf pleiter ondermeer vast dat zijn cliënt zich absoluut geen geld heeft toege ëigend. I.'-. Maris richtte zich dan ook tegen het feit, dat de officier bewezen acht dat H. zich gelden heeft toegeëigend. „Dat kan niet, want daarvoor moest hij gelden on der zich hebben, maar die kon hij alleen via incasso verkrijgen, zodat van feitelijke heerschappij over de bankgelden geen sprake was." Na de woorden van de verdedigers klonken nog eenmaal de stemmen van de mannen, rond wie zich dit chaoti- DEN H.AAG. 23 juni Naar wij ver nemen zal, indien de weersomstandig heden dit ioelaten. zondag een peg'rgj worden gedaan een record voor straal vliegtuigen te vestigen op het traject Sehiphol-Brussel. Deze poging zal wor den ondernomen met een North Ameri can T-39 „Sabreliner"-vlicgtuig. dat op het ogenblik in ons land demonstratie vluchten geeft o.a. voor K.L.M.Rijks luchtvaartschool en luchtmacht. De „Sabreliner" is een tweemotorig toestel dat gebruikt kan worden als. lesvliegtuig voor het opleiden van v lie ger-, en ook voor het vervoeren van pas sagiers. De twee straalmotoren zijn aan weerszijden van de romp vlak achter de achterkant van de vleugel aange bracht. Een honderdtal van deze toestel len is in aanbouw voor de luchtmacht der Verenigde Staten. De „Sabreliner" is ter gelegenheid van de eind mei-begin ^uni in Parijs' gehouden luchtvaarttentoonstelling naar Europa overgevlogen. Hi.i gaat binnen kort via Spanje naar de Verenigde Sta ten terug. AMSTERDAM, 23 juni De Bussum- se technisch hoofdambtenaar van het ministerie van Defensie de heer F.H. v. d. P. heeft op verzoek van zijn raadsman mr. N. J. Geleijnse een ré sumé samengesteld van de zg. „bloes- jesaffaire" in Oudewater. Dit verslag zal de heer Geleijnse ter kennisneming zenden aan alle leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal, met uit zondering van die van de C.P.N. en de P.S.P. In een begeleidend schrijven stelt mr. Geleijnse. dat door de verwikkelingen rond de affaire Oudewater in brede la gen van het Nederlandse volk een ge voel van onbehagen is ontstaan, waar door het overheidsgezag wordt ge schaad. Dit is volgens mr. Geleijnse geenszins de bedoeling geweest van zijn cliënt, die door de „onwil van de jus titie", die geen dader zou willen vin- den, gedwongen werd de feiten van Ou dewater bekend te maken. In net geschrift aan de volksvertegen- woordiging wordt eerst de voorgeschie denis geschetst (de fraudes die Van der Putten aan het licht bracht en de daar op naar zijn mening gevolgde ambtelij ke tegenwerking), waarna een opsom ming wordt gegeven van de gebeurte nissen zoals deze zich volgens de heer v. d. P. in Oudewater hebben afge speeld. Hij zal daarbij de namen van alle betrokkenen vermelden. Mr. Geleijnse is van mening o.a. in verband met het recente besluit van de officier van justitie in Rotterdam om de aanklacht te seponeren, dat de Tweede Kamerleden er recht op heb ben volledig te worden ingelicht over de affaire, die nu reeds zo lang in de publiciteit is. AMSTERDAM, 22 juni De Neder landse coloratuur-zangeres Auke Atte- ma zal als soliste optreden in twee buitenlandse concerten. Op 19 juli zingt zjj in Baden-Baden aria's van Mozart en liederen van Schubert en op 10 augustus treedt zij in Luzem op met aria's van Delibes. (Advertentie) sche miljoenenspektakel heeft afge speeld. Den B. rechtop voor 't hekje en met forse, duidelijke stem. Kort en zakelijk kwam het er uit. „Ik heb geen zin ineer om grote zaken te doen. Ik ga voortaan rustig werken." En het had iets weg van een verzuchting toen hij besloot: „Ik ben misschien iets te menselijk geweest en in de omgang met mijn medewerkers te soepel". Verdachte H. met zijn zachte, maar desalniettemin zeer doordringende stem greep de kans van het laatste woord voor een klein, maar fijn siot- offensief. Hij hield dapper vol dat alles wat hij beweerd had de waarheid was. ,.Ik ben geen man, die met leugens werkt. Het waren mooie transacties." De komende veertien dagen zal de rechtbank over het lot van N. den B. en H. beslissen. Woensdag 5 juli zullen zij hun vonnis vernemen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 23 juni Het wets ontwerp beoogt het openen van de mogelijkheid tot afwijking van de voor schriften inzake leerplannen en eind examens om daardoor in ruimere ma te dan thans het geval is het onder wijs aan de leerling te kunnen aan passen. Hierdoor zal enerzijds over lading kunnen worden tegengegaan en anderzijds zullen leerlingen met uit eenlopende begaafheid hun doel be ter kunnen bereiken. Dit zegt minis ter mr. J. Cals in de memorie van antwoord van het wetsontwerp tot het verlenen van grotere vrijheid van in richting van het onderwijs, dat eerst thans, bijna vier jaar ha indiening van het wetsontwerp is verschenen. Het ontwerp heeft, ongeacht de inge diende Mammoetwet no; steeds zin om dat het slechts een eerste stap wil zijn de in de onderwijsnota's neergelegde plannen te verwezenlijken. De voorge stelde regeling draagt daarom éen tij delijk karakter, aldus de bewindsman. De minister zegt onder meer dat „gro tere vrijheid" niet betekent dat afgewe ken kan worden van de vakken die het karakter bepalen van bij voorbeeld H.B.S.-A of H.B.S.-B. Het wetsontwerp wil ook geen definitieve regelingen tref fen maar slechts mogelijkheden openen. De minister ontkent dat, zoals in het voorlopig verslag gesijsgeMMtö jvas, ambtenaren van het ministerie zouden uitmaken of al dan niet tot experimen teren kan worden overgegaan. De ver antwoordelijkheid daarvoor ligt bii de minister. Er zal geen ongelimiteerde vrijheid tot experimenteren worden geschapen. Voor elk experiment zal goedkeuring worden vereist. Anderzijds wil men ook met te veel in de wet vastleggen. Er is een systeem gekozen dat hiertussen ligt waarbij van „geschoolmeester" geen sprake zal zijn, aldus mr. Cals. De minister wijst erop dat nieuwe principes vrijwillig kunnen worden ver wezenlijkt. Principiële beslissingen zul len pas vallen bij aanneming van de Mammoetwet. In de memorie van antwoord wordt voorts meegedeeld dat er binnenkort zal worden begonnen met de bestudering an het i aagstuk van de optimale schoolgrootte. Een breedsamengcsteld* commissie zal hiervoor worden be noemd. Over de afwijking van het leer- man dat de-2egt de bewinds man dat deze ten opzichte van het be staande met alleen zal liggen bii de ver plichte vakken maar ook op het aantal wordt irfdeaarin wordt gegeven. Voorts Silica j J? memorie van antwoord ook gezegd dat het met de bedoeling is de ^gemeenschappen (combinaf ie I^scm?°ltyPen) te stimuleren. Het wü Rechts do bestaande temperingen opheffen voor Ret ont sta»! én de c,Yplaitatia etvan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 5