Russen vrezen toenemende welvaart in West-Europa Nieuwe wapens voor troepen van V.S. in West-Berlijn HIPPISCH FEEST IN ZONNIG SONSBEEK Vrede tussen liet aticaan en Orde van Malta Pauselijke goedkeuring voor nieuwe statuten Intellectuelen teleurgesteld over structuurplan van K.A.B. RIDDERDAG ORDE VAN MALTA Jan Jansen de sterkste in Ronde van Limburg Nijdam forceert beslissing c AMATEURVOETBAL Oorzaak van nieuwe Berlijn-crisis In Zierikzee weer bom gevonden CONFLICT NA TIEN JAAR BIJGELEGD Nieuwe categorie: gehoorzaamheids- ridders Gemeenten krijgen meer voorschot Atletiekploegen in het gelid Piero d'Inzeo op weg naar succes Sportweekeinde in cijfers V B MAANDAG 26 JUNI 1961 Benoemingen bisdom Rotterdam Zeepost Curaqaose order voor De Schelde Uitkering van Rijk'61 Per eind 1961 Albert Heijn stopt klantenobli gaties Spaarmogelijkheid blijft Examens Florettitel voor Elly Botbijl Sabreur Kardolus op dreef in Duitsland Koel sprintwinnaar Ronde van Oostenrijk Keizer Karelprijs voor W. Scheeren CARITAS-LOTTO d.d. 25-6-'él De winnende getallen zijn 4 7 15 28 31 41 zmsmm In Europese titelstrijd Abebe Bikila wint marathon in Japan Eerste klasse Tweede klasse WEST I WEST II NOORD OOST ZUID HONKBAL WASHINGTON, 36 juni, (Rtr. UPI) Volgens doorgaans zeer goed ingelichte kringen in de Amerikaanse hoofdstad, heeft premier Khroesjtsjev de huidige crisis om Berlin vooral ontketend, om dat Rusland bevreesd is voor de toe nemende Welvaart in Europa, die voor Rusland nog moeilijker te overtreffen zou zijn, als Europa tot nog groter een heid zou geraken. Vooral het feit, dat Engeland nu wegen zoekt om lid te worden van de Europese Economische Gemeenschap, heeft in Russische poli tieke kringen bezorgdheid gewekt, zo werd in Washington verondersteld. Khroesjtsjev heeft het daarom nodig geoordeeld maatregelen te nemen „ter consolidatie van het communistische imperium". Berlijn, zo meent men in Washington, is een „zeer onwelkome etalage van westerse welvaart". Khroesjtsjev zou voorts vrezen, dat een verenigd en welvarend Europa een trek pleister zal worden voor de onderont wikkelde gebieden in Afrika en Azië. De 50.000 man Amerikaanse troepen in West-Berlijn zullen uitgerust worden met nieuwe wapens, moderner dan het materieel dat thans nog tot hun beschik king staat. De militairen van dit garnizoen zijn reeds enkele keren op „alarm-oefening", geweest, waarbij voorts nieuwe gevechts technieken werden geïnstrueerd. Tot de nieuwe wapens behoren: het machine geweer M60, het geweer M14, de tank 60 (ter vervanging van de M48 „Patton" tank) en voorts het nieuwe transport middel voor vloeistoffen, de „rollende tank". Oost-Duitsland heeft zaterdag gepro testeerd tegen „moedwillige beschadi ging" door Amerikaanse soldaten van eigendom van de Berlynse stadsspoor wegen, aldus heeft het Oostduitse pers bureau, ADN, gemeld. Het protest was ZIERIKZEE, 26 juni Bij graafwerk zaamheden voor de bouw van een op slagplaats is men hier op een bom van één meter lenigte en 30 cm doorsnede gestuit. Reeds eerder werd een bom van een dergelijke grootte gevonden in de buurt van hetzelfde terrein. Dit oor logstuig is afkomstig van een bombar dement dat in 1944 werd uitgevoerd op een munitieopslagplaats. Vandaag wil de mijnopruimingsdienst trachten het projectiel onschadelijk te majken. Di rect gevaar voor de omwonenden is niet aanwezig. ROTTERDAM, 26 juni (KNP) Mgr. M. A. Jans bisschop van Rotterdam, heeft benoemd tot kapelaan aan de pa rochie van de H. Familie te 's-Graven- hage de weleerw. heer C. H. J. de Korte, die kapelaan was te Noordwijkerhout - H. Victor; tot kapelaan te Noordwijker hout - H. Victor is benoemd P. H. M. Kloeg, neomist, Tot assistent in de pa rochie van de H. Bernadette te Rijswijk is benoemd de weleerw. heer J. J. M. Klaus, priester van het bisdom Auch (Frankrijk). DEN HAAG, 26 juni Met de vol gende schepen kan zeepost worden ver zonden. De data, waarop de correspon dentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd. staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. V.S. „Statendam" (25/6), „United States" (25/6), „Sommelsdijk" (28/6). Argentinië: „Alhena" (25/6), „Argen tina" (28/6). Australië: Theseus" (26/6), „Abbekerk" (27/6), „Orcades" (23/6), „Port Alfred" (29/6), Brazilië: „Alhena" (25/6), „Waterland" (27/6). Brits-Oost- Afrika „Europa" (29/6). Canada: „Sta tendam" (25/6), „Leapaul" (28/6), „Prins Maurits" (29/6). Chili: „Barenstein" (29/6). Indonesië: „Myrmidon" (27/6), Ned. Antillen: „Delft" (25/6), „Oranje Nassau" (27/6). Ned.-Nieuw-Guinea: „Karimata" (26/6). Nienw-Zeeland: „Hi- nakura" (25/6), „Cornwall" (25/6). Suri name: „Kreon" (28/6). Unie van Zuid- Afrika en Zuid-West-Afrika „Ath- lone Castle" (25/6). „Jagersfontein" (27/6), „Bosbok" (29/6). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpaketten geven de postkantoren. vervat in een brief aan de Amerikaanse commandant in Berlijn, de generaal-ma- joor Watson. Volgens deze brief heeft donderdag jongstleden een groep solda ten onrechtmatig een station betreden, waar de soldaten moedwillig beschadi gingen hebben aangericht waardoor de veiligheid van het verkeer in gevaar is gekomen. In de brief wordt aan het Oostduitse standpunt herinnerd dat Oost-Duitsland de soevereiniteit over alle eigendom van de stads-spoorwegen in West-Berlijn heeft. Ook in West-Berlijn worden deze spoorlijnen door de Oostduitse staats spoorwegen geëxploiteerd. Het westen betwist dit Oostduitse standpunt. VLISSINGEN, 26 juni De gezagheb ber van Curagao, de heer M. P. Gorsira, heeft'medegedeeld dat aan de Koninklij ke Maatschappij De Schelde een op dracht is verstrekt voor de levering van twee hogedrukketels voor de nieuwe uit breiding van de Curagaose waterdestil latie-inrichting. De order heeft een waarde van 2 miljoen gulden. De hippische dag op de ronde weide van Sonsbeek, die ter gelegenheid van de Zomerfeesten is gehouden, is dank zij de medewerking van de Amster- damsche Bereden Politie een groot suc ces geworden. Met eenentwintig paarden onder leiding van commandant Valken, hebben de mannen verscheidene demon straties gegevenzoals patrouillesprin gen, carrousel en Hongaarse Post. Vooral dit laatste oogstte veel succes onder de honderden toeschouwers die een plaatsje hadden gezocht om de ronde weide. Men ziet hier de ruiters bijeen met het spectaculaire patrouille springen. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 26 juni Op St.-Jansdag heeft de paus in audiëntie ontvangen Broeder Ernest di Paterno Castello, waarnemend grootmeester van de Soevereine Militaire Orde van St.- Jan van Jeruzalem, van Rhodus en Malta, de leden van de Soevereine Raad, de Grootkanselier en enkele andere dignitarissen, waaronder graaf Pecci, de gezant der Orde bij de H. Stoel. Tijdens de audiëntie overhan digde de H. Vader aan de waarne mende Grootmeester de breve met de pauselijke goedkeuring van de nieuwe en defiintieve constitutie. De patroonsdag van dit jaar vormt dus voor de oudste ridderlijke orde ter wereld de gelukkige afsluiting van een episode van tien jaar, waarin een conflict met de H. Stoel dramatische momenten gekend heeft. Dit conflict ging over competentievraagstukken van de H. Congregatie der Religieuzen. De uit 1100 stammende orde was van oorsprong zuiver religieus en heeft nog altijd als kern de geprofeste ridders. Sinds begin 1300 beschikt de orde te vens over internationaal erkende we reldlijke soevereiniteitsrechten, terwijl heden verreweg de meerderheid der le den leken zijn, die geen gelofte hebben afgelegd. Er werd in de afgelopen pe riode een nieuwe en modernere grond wet door de orde opgesteld. In 1953 er kende een door Pius XII ingesteld kar dinaalstribunaal expressis verbis de we reldlijke soevereiniteit. De meningsverschillen gingen over DEN HAAG, 24 juni (KNP) Het be stuur van de Beroepscentrale Katholie ke Intellectuelen (B.K.I.), heeft met belangstelling kennis genomen van de nota met toelichting, inzake de struc tuurproblemen van de Nederlandse Ka tholieke Arbeidersbeweging, welke no ta een constructieve bijdrage kan vor men voorJiet gezamenlijk zoeken van alle geïntCTesseerden naar oplossingen voor het structuur probleem der katho lieke sociale organisaties. Het bestuur voelt zich echter genood zaakt naar aanleiding van deze nota ook zijn teleurstelling kenbaar te ma ken over de inhoud daarvan, aangezien op de eerste plaats in het geheel geen aandacht wordt besteed aan de positie van het hoger leidinggevend personeel, georganiseerd in de onderscheiden ka tholieke organisaties binnen en buiten de K.A.B.ter behartiging van de so ciaal economische belangen van deze groep van werknemers. Op de tweede plaats wordt er geen rekening gehouden met de fundamen tele gedachten van het hoogwaardig Episcopaat in hun schrijven van maart 1960, inzake de kwalitatieve verscheidenheid van de werknemers die tot uitdrukking wordt gebracht in de bekende driedeling van uitvoeren de, mediale en leidinggevende werk nemers en wel omdat wy hier te doen hebben met onrijpe en ondoorzichtige sociologische begrippen. Tenslotte word* in de nota te zeer uitgegaan van eigen structuur en situa tie en te weinig rekening gehouden met de wensen, welke buiten de K.A.B. le ven. Toch vertrouwt het bestuur van de B.K.I. erop, dat de nota een belang rijke bijdrage zal blijken te zijn om te komen tot een gezamenlijk overleg met alle geïnteresseerde organisaties, ook buiten de K.A.B., ten einde tot een zo danige samenwerking tussen alle katho lieke organisaties van werknemers te komen dat ook de groeperingen der hoger leidinggevende personelen als zo danig een plaats daarin zullen kunnen innemen. elkander overlappende terreinen. Bo vendien heerste er in de orde een ze ker onbehagen, omdat men van me ning was, dat verschillende kardina len in het tribunaal, hoe objectief eventueel oordelend, te veel rechter in eigen zaak waren. Een overeenkomst werd bereikt, dat gedurende een be paalde tijd de nieuw .ontworpen con stitutie voorlopig Zou zijn en een ex perimenteel karakter zou dragen. De regerende paus schakelde in fei te, zij het niet de jure, het tribunaal uit door de benoeming van een „buiten staander" als zijn persoonlijke delegaat bij de orde. Deze was kardinaal Giob- be. Een belangrijke verandering is de instelling van de categorie der „gehoor zaamheidsridders", die de weinige ge profeste ridders bij kunnen staan in het bestuur der orde. Dit bestuur was voor dien uitsluitend aan de geprofesten voor behouden. Gehoorzaamheidsridders kan men in godsdienstige termen gespro ken vergelijken met Derde Orde-leden elders. Met het in werking treden van de definitieve constitutie is het kardinaals tribunaal komen te vervallen. Voor re ligieuze ordezaken zal een cardinalis patronus door de paus aangesteld wor den. Deze figuur is niet ongelijk aan de DEN HAAG, 26 juni De minister »'an Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat het voorschot, dat de gemeenten voor 1961 ontvangen in afwachting van de tot standkoming van de nieuwe wet op de financiële vèrhouding tussen Rijk en gemeenten, wordt verhoogd van 104 tot 107 pet. van de uitkeringen over I960. Voor alle gemeenten betekent dit een vermeerdering van inkomsten van rond 36 miljoen. De regering is tot dit bèsluit gekomen omdat enkele we.ttelijke regelingen zijn tot stand gebracht, die een aanmerke lijke verhoging van uitgaven voor de gemeenten ten gevolge hebben gehad, n.l. de beperking van het verhaalsrecht ingevolge de Armenwet en de verho ging van de pensioenbijdragen voor het overheidspersoneel. kardinaal protector, die andere orden en congregaties kennen. Zolang de nieuwe grondwet der orde nog niet van kracht was, onthield de Soevereine Raad zich ervan een Groot meester te kiezen. Thans kan men bin nen afzienbare tijd de benoeming van „Zijne Eerbiedwaardige en Zeer Emi nente Hoogheid", zoals de titel van de Grootmeester luidt, tegemoet zien. Het element van eminentie in de titulatuur herinnert eraan, dat voor de H. Stoel de Grootmeester der orde protocollair de rang van kardinaal heeft. ZAANDAM, 26 juni Naar tijdens de jaarlijkse vergadering van aandeel houders van Albert Heijn medegedeeld werd zal de uitgifte van kléintenobliga- ties door deze vennootschap aan het ein de van dit jaar stopgezet worden. Het bedrijf zal naar alle waarschijnlijkheid bij een evenwichtige financiering in de eerstkomende jaren minder behoefte hebben aan kapitaal dan bij ongewij zigde voortzetting van het klantenobli- gatiesysteem ter beschikking zal ko men. Naar schatting zal er eind 1961 voor een bedrag van 43 min. aan klan tenobligaties in omloop zyn. Eind 1960 was dit nog 33 min., zoals uit het jaarverslag bleek. Wel zullen in de toekomst spaarzegels ter beschikking gesteld worden. Wan neer men voor een bedrag van 49 ze gels bijeen heeft, kunnen deze aan de vennootschap worden aangeboden, die er dan 52 voor zal terugbetalen. DEN HAAG, 24 juni Bisschoppe lijke Kweekschool: G. Tetteroo, Naald wijk; J. Toebosch, Leiden; Th. v. d. Voort, Voorschoten; A. Waser, Delft; A. v. d. Zande, Loosdumen; W. Al. A. Duijvesteyn, A. Engering, J. v. d. Kleij, L. Kroon, J. v. d. Langkruis, allen Den Haag; H. Da Costa Gomez, Curagao (N.A.); P. Hanenbergh, Voorburg; J. v. Kampen, Leiden; D. Linnartz, Voor burg; A. Moers, Zoetermeer; L. Pink- se, Th. Kok, A. Lemmers, R. Mac Gil- lavry, H. Neervoort, P. Perreyn, L. Pfeijffer, L. v. Rongen, W. Stoove, Th. Wijnands, W. Zandvliet, allen Den Haag. ENSCHEDE, 26 juni Hogere Tex tiel School teChn.-commerciële opleid.: H. Polak, Enschede (met lof); J. van Bekkum, Arnhem; W. Dahmen, Rotter dam; W. Hendriksen, Arnhem; H. Hoef nagels, Dieren; L. Josephy, Breda; J. Kanon, Arnhem; L. Monasch, Wasse naar; G. Nauta, Sneek; G. Prummel, Groningen; T. Schellekens, Amstelveen; J. Schipper, Wierden; D. Sehnitzler, Den Haag; F. Tenholter, Deventer; J. Voss, Nijmegen, A. Wellink, Olden- zaal en A. de Wit, Rotterdam. NEERBOSCH, 23 juni R.K. Kweek school voor meisjes: Ch. Baas, Utrecht; J. Bakker, Wamel; Zr. Margarita, Me- gen; J. Beumer, Ulft; A. Beijer, Bre- devoort; G. Blom, De Goorn N.H.; Th. v.d. Boogaard, Nymegen; K. Bruinsma, Utrecht; M. Comenencia. Curagao; M Derksen, 's Heerenberg; P. Derksen, Nijmegen; H. van Dooren, Laren N.H., C. v. Dyk, Nymegen; C. Eggenhuizen, Nijmegen; H. v. Elk, Bemmei^E. Gies- bertz, Nymegen; M. v.d. Put, Nymegen; C. Gipman, Mook; M. Groen, Hilver sum; P. Haarhuis, Denekamp; A. v. Hal, Bemmel; C. Henriquez, Aruba; A. Jansen, Dieren; A. Kokke, Wyehen; A. Koomen, Zwolle; M. Kraan, Druten; J. Lange, Haps; M. Liesting, Bemiekom; M. Mom, Arnhem; B. Nales, Groen- lo; M, Traxel, Curagao; C. Willems, Langeboom; Th. de Graaf, Aalten; M. Molenaar. Ulft; S. v. d. Oev Wijchen; Zr. Mariëlle Oud, I. Peters, Ch. Rcys, V. v. Rooijen, Nijmegen; A. Slot, Doe- tinchem; D. Snydewind, Nijmegen; W. Sijm, Bakkum N.H.; J. Verheggen, Nij megen; C. Vink. tlerg en Dal; G. Vin- kenvleugel. Bredenbroek; H. v. Vogel poel, Utrecht: H. Vredenbregt; M. Wou denberg, G. Zielinski. Drie kandidaten werden afgewezen In aanwezigheid van o.a. prins Bernhard, Bernard kardinaal Alfrinkmgr. G. Beltrami, pauselijk internuntius in Den Haag en vele buitenlandse autoriteiten, heeft de souvereine en militaire orde van Malta, afdeling Nederland, zaterdag in het Maltezer Huis te Utrecht haar vijftigste .ridderclag gehouden. Op deze dag werden in de kapel van het huis vier ridders geïnstalleerd. De baljuw-president, mr. E. baron van Voorst tot Voorst geeft de ridderslag aan v.l.n.r.: L. B. J. A. Ridder de van der Schueren, mr. D. H. M. baron Speyart van Woerden, jhr. E. L. J. M. van Grotenhuis van Onstein en (voorgrond) jhr. mr. E. W. J. van Weede van Rijkveld. Een hockeyploeg samengesteld uit spelers van het Westen van Duitsland versloeg zondag in Essen het nationale team van België met 3-1. Tijdens internationale zwemwedstrij den in Tokio kwam de 18-jarige Japan ner Kenjiro Matsumoto op de 200 meter schoolslag tot 2 min. 37.4 sec. Het we reldrecord staat met 2 min. 36.5 sec. op naam van de Australiër Therry Gather- cole. DEN HAAG, 24 juni De 'Neder landse heren atletiekploeg, die deel neemt aan de zeslandenwedstryd op 8 en 9 juli a.s. in het Stade de Colombes in Parijs, is als volgt samengesteld. 100 meter; Hans Smit (V. en L., Den Haag)200 meter: Hans Smit of Jaap Noordenbos (Minerva, Rotterdam)400 meter: Jan van Uden (Schaesberg) 800 meter: Aad Steylen (Shell, Vlaar- dingen)1500 meter: Harrie Janssen (AAC,Amsterdam)5000 meter: Hein Cujé (Dynamo, Middelburg)10.000 me ter: Frans Kunen (Sprint, Breda); 3000 meter steeple: Hein Cujé (Dynamo); 110 meter horden: Marius Bos (V en L Den Haag)400 meter horden: Ed van Praag'h (DOS, Rotterdam); versprin gen Gerard Weisscher (Estafette, Am sterdam!, hoogspringen; Harry v. Kleeff (DOS, Rotterdam). Hinkstapspringen: Henk «Evers (AV Heerenveen)polsstokhoogspringen: Servee Wijsen (Kimbria, Maastricht) speerwerpen: Frans van der Heyden, (AAC Amsterdam); discus: Kees Koch (PP, Rotterdam); kogel: Kees Koch (PP)kogelslingeren; Jan Romani (V en L. Den Haag); 4 x 100 meter; Bob Vos (PSV, Eindhoven), Jaap Noorden bos, Marius Bos, Hans Smit; 4x400 meter: Rob van der Knaap (DOS, Rotterdam), Fred Moerman (PP, Rot terdam), Piet Korleve (Minerva, Rot terdam) en Jan van Uden; Marathon: Fons Veldhuizen (pers. lid KNAU), Piet Bleeker (Lycurgus, Krommenie), Ge rard Kluivers (ASV Eibergen); en D. Kluivers (ASV, Eibergen); Tienkamp Eef Kamerbeek (PSV Eindhoven), Jel- le Doombosch (Haarlem) en Herman Timme (Kimbria, Maastricht), De Nederlandse dames atletiekploeg, die op 9 juli in Enschede tegen West- Duitsland uitkomt, is als volgt samen gesteld: 100 meter: Joke Byleveld (Celebes. Den Haag), Ellen Ort (Atmodes, Haar lem), 200 meter: Wil Kapel (Celebes Den Haag), Tilly van der Zwaard (Sagitta, Amsterdam), 400 meter: Fiep Twente (RK EAV, Enschede), Greet Soesbeek (AVG 26, Groningen); 800 me ter: Gerda Kraan (Bataven, Leiden) Els Nieuwpoort (ADA, Amsterdam); 80 meter horden: Toos Mutter (Sagitta, Amsterdam), Lia Hinten (K en K, Til burg); Verspringen: Joke Bijleveld, Paula van der Wegen (Sagitta, Amster dam); Hoogspringer^ Nel Zwier (Sagit ta, Amsterdam); Marianne Kort (Hoi- landia, Rotterdam); Speerwerpen; Wil van Montfoort (Oss-VOLO, Den Bosch) en Ans Hoogma (Sagitta, Amsterdam); Discuswerpen: Loes Boling (Sagitta, Amsterdam), Corrie Huygen (Hollan- dia, Rotterdam); kogelstoten: Corrie van Wijk (DEM, Beverwijk), Corrie van den Bosch (Taxandria, Oisterwijk) 4 x 100 meter: Wil Kapel, Joke Bijle veld, Ria van Kuik (Olympia 48, Den Haag), Ellen Ort. KIJKDUIN, 26 juni Zaterdag en zondag zijn de Nederlandse jeugdkam pioenschappen schermen gehouden. De winnaars op de verschillende nummers waren: Floret (meisjes t.m. 20 jaar): El ly Botbijl (Den Haag), floret meisjes (14 tot 18 jaar): ïngrid Heidenrijk (Amster dam, floret meisjes tot 14 jaar: mej. B Prins (Vlaai-dingen) sabel 18-21 jaar Müller (Kim), d gen t.m. 20 jaar: Max Dwinger (Amsterdam), floret jongens (18-21 jaar): Jos Kars (Amsterdam), flo ret jongens (tot 14 jaar): B. Vos (Am sterdam) SAARBRÜCKEN, 26 juni - De Haagse Sabreur Kardolus heeft gen goede pres tatie geleverd tijdens een sterk bezet toernooi, dat in Saarbrücken is gehou den. Hij eindigde als tweede, na een barragepartij tegen de Fransman Lel'evre met 53 te hebben verloren. Onze land genoten Haenen en Heidenrijk, die even eens tot de finale, waren doorgedrongen eindigden respectievelijk als vijfde en zesde. De landen wedstrijd voetbal tussen Rusland en Argentinië, die zaterdag in Moskou werd gespeeld, is geëindigd in een gelijk spel: 0-0. In een kwalificatiewedstrijd voor de wereldkampioenschappen voetbal heb ben Polen en Joegoslavië zondag te Chorzow met 1-1 gelijk gespeeld. HEERLEN, 25 juni De dertiende ronde van Limburg voor amateurs is geëindigd in een overwinning voor de Nootdorper Jan Janssen, die na een 190 km lange en zware strijd door de Lim burgse heuvels Leo Knops (Bocholtz) en Henk Nijdam (Eelderwolde) in de sprint versloeg. Deze drie renners hadden een grote voorsprong opgebouwd, die bij de finish ruim 414 minuut bedroeg. Het was Nijdam die de stoot voor de beslissende ontsnapping gaf. Op de hel lingen van Epen sprong hij weg. Alleen Knops, Janssen en Boom slaagden er in hem te achterhalen. Op de burgemeester Norbruislaan in Utrecht werd zaterdagmiddag het kam pioenschap van Nederland sprint op de weg voor amateurs gereden over een afstand van 300 meter. In de finale ont stond een scherpe strijd tussen Gerard Koel (Amsterdam) en Dick Verdoorn (Rotterdam), die door Koel met miniem verschil werd gewonnen in 22.1 sec. De derde plaats was voor Karei Bottema (Gersloot). Zaterdagavond werden in het Utrecht se stadion wielerwedstrijden gehouden waarvoor, hoewel het programma klin kende namen bevatte, de belangstelling gering was. Het ziet er wel naar uit, dat bet in Utrecht voorlopig met baanwed- strijden gedaan is. Er waren slechts 1100 toeschouwers. De sprintwedstrijd om de grote prijs van Utrecht, die in zes ritten a deux en een a quatre werd verreden, eindigde in een overwinning voor de Zwitser Oscar Plattner, die in drie races a deux eerste werd en tweede in de wedstrijd a quatre achter Derksen. In de siayerwedstrijd zegevierde de Belg Proost in de eerste manche, waar bij Noppie Koch tweede werd op 340 meter. Koch won de tweede manche met Proost op 10 meter. I)e ronde van Oostenrijk voor ama teurs is gewonnen door de Oostenrijker Mascha vóór de Belg Van den Bossche. De Nederlander Solara eindigde in het eindklassement op de zevende plaats met een achterstand van 15 minuten. Onze landgenoot Walravens onderscheidde zich in de laatste twee etappes door be slag te leggen op een vierde en een acht ste plaats. Niettemin kwam hij slechts tot een 32e plaats in het eindklassement nog achter Van der Horst, die 2Ge werd. De Hans Sachs-wegwedstrijd voor amateurs over 2200 kilometer in de om geving van Schweinfurt, is zondag ge wonnen door de Duitser Kortecm De Amsterdammer Cor Schuuring eindigde in 5.50.12 als derde. Een wedstrijd voor amateurs over 70 km die in de omgeving van Maagdenburg werd 4 uur 21 minuten en 10 seconden De Waard de zesde plaats op. Piet van der Lans is zondag vijfde geworden in een internationale wed strijd voor amateurs te Keulen. De Duit ser Kockenberg zegevierde met een tijd van 4 uur 19 minuten en 25 seconden over de 175 km. Voor Van der Lans werd 4 uur 21 minuten en 20 seconden afgedrukt. NIJMEGEN, 26 juni Zondag is in het Goffertstadion een nationaal con cours hippique gehouden. De belangrijk- si uitslagen waren: Springconcours om de Keizer Karel prijs: 1. ex aequo Faust (W. Scheere, Vught) en Kroongravin Anna (J. Maat huis, Geesteren). 3. Phaffy (H. Brugman, Almelo). Springconcours om de Belvedere-prijs: 1. Grote Pooka (P. A. Huet, Wassenaar); 2. Hella (mej. Proetske Arts, Amster dam); 3. Phaffy (H. Brugman, Almelo)- St.-Hubertus-prijs geschiktheidsproef voor jachtpaarden): 1. Carolien Rose iD. van de Wetering, Wassenaar); 2. Hella (mej. Proetske Arts, Amsterdam). Het Nederlands kampioenschap rij paarden (kwaliteitsbeoordeling) werd gewonnen door mej. D. Siem (Bilthovenï met First Trial. Tweede werj mej. J. van Tiel (Aerdenhout) met Inkstreet. (Advertentie) Zij die hiervan in één lottovak 6, 5 of 4 goed hebben aangekruist, moeten zich schrif telijk melden bij Caritas Postbus 85, Heer len en op enveloppe in linkerbovenhoek vermelden: prijsmelding (4e prijs (3 goed) tijdelijk vervallen). Overal Caritas-agentschappen (winkeliers etc.) gevraagd. Eveneens verenigingen welke wekelijks 40 percent subsidie ontvangen ter versterking van hun verenigingskas. Steunt allen vrijwillig Caritas de toto waar een hart in zit voor het goede doel in het algemeen belang. Alle inlichtingen bij M. G. HERMES CA RITAS POSTBUS 85. HEERLEN. Tele foon 04440—74 61. In de vrije Caritas-lotto d.d. 11 juni 1961 werd de prijs van 10.000 gulden met 5 goed gedeeld door de heer Aanraats te Bergen op Zoom en mevrouw Benders te Heerlen. GERARD KOEL .sprintkampioen. AKEN, 26 juni De titelhouder, de Italiaan Piero d'Inzeo met zijn elfjarige schimmel „Pioneer", zegevierde zater dag voor 10.000 toeschouwers in de eerste kwalificatiewedstrijd om het Europees kampioenschap voor spring ruiters. Hij kwam op het moeilijke 710 meter lange parkoers met 14 hindernissen en 16 sprongen (1.60 neter hoogte) in de bijzonder snelle tijd van 81.6 sec. fout loos rond. Onder de negen ruiters die foutloos het parkoers aflegden waren verder de Brit David Broome en de Duitser Hans Günter Winkler. De uitslag van de eerste kwalificatie wedstrijd was: 1. Piero d'Inzeo (It.) met Pioneer 0 ft. 81.6 sec.; 2. Broome (G.-B.) met Sunsalve 0 ft. 82.5 sec.; 3. Winkler (Did.) met Romanus 0 ft. 88.- sec.;,4. Caledo (Port.) met Konak 0 i't. 91.1 sec.; 5. Duarte Silva (Port.) met Jeune France 0 ft. 97.1 sec.; 6. Wofford (V.S.) met Hoilandia 0 ft. 98.2 sec.; 7. Schockmoehle (Did.) met Ferdl 0 ft. 100.5 sec. De stand voor het Europese kam pioenschap, met nog een kwalificatie ronde op dinsdag in het vooruitzicht en de finale op woensdag, luidt thans: 1. Piero d'Inzeo (It.) met Pioneer. 80,6 punten; 2. Broome (G.-B.) met Sun salve, 78,6 punten; 3. Pessoa (Braz.) met Gi'an Geste. 71,6 punten: 4. Piero d'Inzeo (It.) met The Rock, 70,6 pnt.; 5. Winkler (Did.) met Romanus. 67.- pnt.; 6. Winkler met Feuerdorn.66,5 pnt.: 7. Schockemoehle (Did.) met Bachus, 63,5 pnt. OSAKA, 26 juni De winnaar van de marathon in Rome, de Ethiopiër Abebe Bikila, heeft zondag de bekende marathon van Osaka gewonnen. Bikila liep de 42 kilometer en 195 meter in 2 uur 29 minuten en 27 seconden. Zijn landgenoot Warami Biratu, die het .grootste gedeelte van de race mede aan kop had gelopen, legde in 2,39.51 beslag op de tweede plaats. De Japanner Uchi- kawa eindigde als derde in 2.40.7. VolewijckersDHC 3- EDOHelmond 26 KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND KHFCSpel. Emma 02, XerxesVelo- citas 21. Kon. HFC Spel. Emma Xerxes Velocitas 4 2 4 2 4 2 4 0 115 9—S 1 1 5 8—6 1 1 5 6—8 13 1 4—8 PROMOTIE TWEEDE KLASSE WEST I: Vitesse—O VVO 0—4. PROMOTIE DERDE KLASSE VelsenNFC 32 Velsen promoveert. AmsvordeSDW 11 SDW promoveert. PROMOTIE VIERDE KLASSE HSV—Helder 3—2, St. Martinus—KW 2—2 St. Martinus promoveert, Saestum—DVAV 21, RODANijenrodes 32, PROMOTIE VIERDE KLASSE RAVASJC 21 RAVA prom., 's-Craven' zandcDUNO 32 's-Gravenzanöe prom-' ProgressODI 03, DubbeldamDJS 31 Dubbeldam promoveert. PROMOTIE VIERDE KLASSE DedemsvaartKloosterburen 41 DedernS' vaart prom., MOWWeerdinge 73 MÖW promoveert. PROMOTIE VIERDE KLASSE De BatavenOAB 121 De Bataven prom- Spero—VVG 6—1. PROMOTIE VIERDE KLASSE zgc—Blauw Geel 3—2, SES—RKJVV 0—2' GrenswachtersHilvaria 13 beide clUD prom., SteenBoeimeer 22 VIERDE KLASSE B: RKSVB—Vijlen 5—3. Hoofdklasse: EHS—UW 9—n, VVGA—HH£ 2—0. EDO—OVVO 0—10, Sparta—Schoten 1—2. Eerste klasse: HCKWVHEDW 2—4. Vole wijckers— Ajax 3—1, ABCNeptunus 19—1 Schoten IISC Haarlem 111. Overaangskl. ATHOR—SW 11—7, TYB» Laakkwartier 20—16, PSV—HCK II 2(31 ADO—HFC Haarlem 3—4 o.p.v. ADO. Overgangski. B: OVVO IIKennemerlan 2—18, Tjikalong—RCH 13—4, RooswU* Blauw Wit 60, Sparta IIStorks 410. Tweede klasse A: FeijenoordTHB 19— Schoten IIIRivalen 98, Storks IIVVt— H 5—4. Tweede klasse B: SC Haarlem IIVoIe«''b£ kers II 3—0, Spartaan—TIW 12—14, Bloemen daal—EHS 2 5—14. Tweede klasse C: JOSAjax II 10' rasvogehRood Wit 179, ShellQl" 7—13. WVHEDW II—HHC II 1—21 ls Tweede klasse D: Blue LionsBaseball 13—11, HazenkampPacifico 4—3, DE° :;OS 12—11. Holland—HCAW 0—8.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 10