DRIE SATELLIETEN IN BAAN OM AARDE „ABRAHAM" VOOR JARIGE PRINS Vrije toegang tot West-Berlijn Een kunstmaan met kleine enerator aan boord kerngt hamol weer vandaag Amsterdams krediet van 160 miljoen voor IJ-TUNNEL Nog groot bedrag nodig voor bijbehorende wegen PROTESTERENDE SCHOLIEREN Geslaagde lancering; op Cape Canaveral Khroesjtsjev belooft: Het weer Morg en nog warmer GEEN RIJKSBIJDRAGE IN EXPLOITATIE-OPZET Verdeling van Algerije? Dreigement van premier Debré Maar Oostduitse controle Staking in havens van Amsterdam Irak en Koeweit DONDERDAG 29 JUNI 1961 MACMILLAN OVER KWESTIE BERLIJN Hesten heeft genoeg concessies gedaan Uitkering ineens en loonsverhoging geëist Belgische scheepsjongen bij visserij zwaar gewond HANDHAVING VAN AANSPRAKEN Cuba erkent regering van FLN in Tunis 14 V. pagina's ■mI CAPE CANAVERAL, 29 juni (AFP, UPI) De Verenigde Sta ten hebben vanmorgen een specta culaire primeur op het gebied van ruimtevaart op hun naam ge bracht door de lancering van drie satellieten tegelijk, die met be hulp van één raket in een baan om de aarde werden gebracht. De lancering geschiedde met een bijna 26 meter lange raket van het type Thor-Able-Star. Nieuw is ook dat in een van de drie satellieten een kleine batterij is ingebouwd, die werkt op kern energie. Deze kleine kerngenera- Invoer van melkpoeder in Engeland Onderzoek inzake d umpings p rijzen Warm weer Aan Zee Het weer in Europa Ju"1" tor, die gebruik maakt van plu tonium 238, heeft ongeveer de grootte van een stevige sinaas appel. De warmte van de genera tor, die geheel is ingekapseld en niet kan exploderen, wordt ge bruikt om twee van de vier radio zenders en vele andere instru menten in de satelliet te voeden. MOSKOU, 29 juni (DPA, Rtr, UPI) Premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie heeft gisteren verklaard, dat hij niet van plan is te zwichten voor westerse in timidatie en een vredesverdrag met Oost-Duitsland zal tekenen. De Sovjet-premier beloofde ech ter, dat dit vredesverdrag voor het westen de vrije toegang tot West-Berlijn zou blijven garan deren. De Oostduitse regering kondigde gisteren aan, dat ze vanaf 1 augustus een vergunnin genstelsel zal invoeren voor alle met radio uitgeruste vreemde vliegtuigen bij het binnenvliegen en verlaten van haar gebied. In westerse geallieerde kringen wijst men er echter op, dat deze maat regel kennelijk niet geldt voor vluchten van westerse geallieerde vliegtuigen of voor burgervlieg tuigen via de lucht-corridors naar Berlijn. Het is er de Oostduitse regering kennelijk om begonnen opnieuw van zich te doen spreken. Voedseltekort KOEWEIT BraS&Eift Buur** Koeweit VPELT SS4QI MET KOLENHAARDENSHOW IN GEBOUW SPES DORUTSESTRAATWEG 25 ROTTERDAM Z- DAGELIJKS 10-10 UUR HET NI El WE BAGS IAD LONDEN, 28 juni In het Britse La gerhuis heeft de parlementaire secreta ris van de Board of Trade in antwoord °P vragen medegedeeld dat de board een diepgaand onderzoek instelt naar aanleiding van een verzoek van de Brit se melkafzetraad voor maatregelen te gen de dumping van volle-melkpoeder op de Britse markt door België, Neder land en Frankrijk en van taptem eikpoe der door Frankrijk. Hij voegde hieraan toe dat het onderzoek is uitgebreid tot Oostenrijk, Finland en Ierland en dat het mogelijk zal worden uitgebreid tot andere landen, die melkpoeder schijnen te leveren tegen gesubsidieerde prijzen Denemarken Een fabrikant van in goochel-apparaten in Kopenhagen zal i 'echten schadevergoeding eiseh omdat door „doe het zelf" voordrachten van een Zweedse goochelaar voor de Deen se televisie een partij goochelmateriaal ter waarde van tienduizend kronen Waardeloos zou zjjn geworden. (Rtr) (Advertentie) Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog, zonnig en warm weer. Weinig wind. Vrijdag: Zon: 4.23-21.04. Maan: 22.28-6.48. (Van onze weerkundige medewerker) De BILT, 29 juni Het hogedruk- Ct>ntrum dat gisteravond tussen Brus sel en Parijs lag is naar midden Duitsland getrokken. Dit centrum blijft het weer voorlopig boven een groot deel van Europa bepalen. Een zwakke ?uidelyke wind zorgt voor niet veel a'koeling en de temperatuur loopt nog Jerder op. Vandaag kwamen maxima l°t 26 gr. voor, maar morgen zijn in een groot deel van ons land tempe raturen van 25-28 gr. te verwachten. Lerst tegen het weekeinde kan de on- {J'eerkans iets toenemen, maar nu voor het eerst in deze zomer is er sprake an wat bestendiger en warm zomer weer. Ook morgen heerlijk strandweer met ?en zwakke wind uit zuidelijke richting, i? de namiddag iets koelere zeewind. lcmp. overdag 23-25 gr., zeewater 16 Vi gr. Vooruitzichten: h°g iets warmer. zonnig en wellicht Station Helder ABenburg róssingen fcsu, i>ente ï'hdhoven „h.-Limbur ^ckhoim f^upenhagei V'Uflen vfhisterdam frussei r;Uxeinburg HICe «HUn Weer max. mln.oeersl temp. temp afgel. ïfankfort iji'nehen '-"rich ynnève Jnnsbruck ?e|grado {Jadrici «allorca gisteren 24 uui onbew. 18 11 0 onbew. 19 11 0 onbew. 20 15 0 onbew. 19 8 0 onbew. 20 7 0 onbew. 20 10 0 onbew. 21 8 0 onbew. 20 10 0 licht bew. 18 11 0 regen 21 14 0.1 half bew. 17 12 0 onbew. 23 11 0 onbew. 19 11 0 onbew. 21 12 0 onbew. 19 10 0 licht bew. 23 11 0 onbew. 26 20 0 onbew. 20 10 0 half bew. 22 8 0 onbew. 19 8 0 half bew. 20 10 0 onbew. 23 10 0 licht bew. 10 0 licht bew. 28 12 0.1 onbew. 32 20 0 onbew. 30 17 3 zw. bew. 28 19 0 Toen de lange, statige raket zich van morgen vanaf Cape Canaveral, eerst langzaam, daarna steeds sneller, in <ie lucht verhief, braken voor de ruimte vaartdeskundigen van de Amerikaanse luchtmacht enkele spannende uren aan. Eerst twee uur later konden zij met zekerheid zeggen dat de lancering een volledig succes was geworden. De bei de trappen van de raket functioneer den uitstekend en brachten de drie satellieten precies in de geplande banen om de aarde. Elk van de drie kunstmanen be schrijft een eigen baan rond de aarde waarbij zij gezamenlijk over alle land streken tussen Noord- en Zuidpool vliegen. De technici verwachten dat de kerngenerator vele tientallen jaren zal blijven werken. Indien men dit doel met gewone batterijen had wil len bereiken, zou men daar min stens drie en een halve ton aan ge wicht voor hebben moeten reserve ren. De kunstmaan, waarin de kernmotor is ingebouwd, weegt ongeveer negentig kilo. Het is een navigatie-huipsatelliet van het type Transit IV-a. Het is de vierde die men heeft gelanceerd om een navigatiesysteem rond de aarde op te bouwen, waarvan men onder al le weersomstandigheden kan profite ren. De kerngenerator draagt de naam S.N.A.P., een afkorting van „System for Nuclear Auxiliary Power". Het is de eerste maal in de gescniedenis van de ruimtevaart dat kernenergie aan boord van kunstmanen worllt toegepast om technische instrumenten in bedrijf te houden. De Amerikanen hebben reeds grote plannen om in de toekomst nog vele satellieten met S.N.A.P.-moto- ren aan boord in banen rond de aarde te brengen. De afstand van de satellieten tot de aarde bedraagt ongeveer 900 kilometer. Ook de laatste trap van de raket is in een baan rond de aardbol gekomen. Toen deze trap was uitgewerkt, wer den de drie kunstmanen met behulp van een ingewikkeld, maar doeltreffend springmechanisme precies in de juiste positie gebracht. Behalve de Transit TV-a werden ook de Greb III en de INJUN gelanceerd. De Greb III is ontworpen om de rönt genstraling van de zon te meten, ter wijl de INJUN de intensiteit van de hoge „energiebanden" van de zonne stralen, de zogenaamde Van Allen-gor- dels, aan een nader onderzoek moet onderwerpen. Deze gordels danken hun naam aan dr. James van Allen, hoog leraar aan de staatsuniversiteit van Iowa, die ze heeft ontdekt. lilllillllllllllllllllllllllllllllllillllllUlfaniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 28 juni Macmillan ver klaarde gisteren in het Lagerhuis, dat Brittannië bereid is met Rusland te on derhandelen over de toekomst van Ber lijn, maar dat het niet bereid is zich te onderwerpen aan Russische chantage. Hij beschuldigde de Russen ervan, dat zij een kunstmatige crisis hadden ver oorzaakt met de bedoeling hun eigen zin door te drijven. Maar Brittannië en hun bondgenoten zijn niet van plan hun verplichtingen ten aanzien van Berlijn te verzaken, en tot deze verplichtingen behoort ook de taak de vrijheid van de bevolking van West-Be,..jj te verdedi gen. Deze laatste opmerking werd met geestdrift begroet door een groot aan tal Lagerhuisleden. Macmillan herinner de er aan, dat Brittannië en zijn bond genoten in de loop van de na-oorlogse jaren talrijke verstrekkende voorstel len hebben gedaan voor een redelijke en rechtvaardige oplossing van de kwes ties Berljjn en Duitsland. Deze voor stellen bereikten hun hoogtepunt in het vredesvoorstel, voorgelegd aan de con ferentie van ministers van buitenlandse zaken in Genève in het jaar 1959. Maar de Sovjet-regering heeft al deze voor stellen verworpen. Vandaag wordt op Soest dijk de vijftigste verjaardag van prins Bernhard gevierd. Een aeputatie van het Station voor maalderij en bakkerij te Wageningen bood vanmorgen de prins een grote Abraham" aan, waarmee de jarige zich zeer in genomen toonde. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 29 juni De raad ?c*v? na een uitgebreid debat 114.400.900 beschikbaar gesteld bij y* reeds verleende krediet van j 4o.500.000 voor de bouw van de IJ tunnel, zodat in totaal nu bijna 160 miljoen gulden voor dit project ter beschikking van B. en W. is gesteld. Daarin is een bedrag van 18 miljoen gulden opgenomen om enige gebouwen van het Marine-etablissement te kun nen verplaatsen. Wethouder mr. G. van t Huil deelde mede dat met de Rijks De gevaren van de mechanisatie kwamen onlangs in Parijs duidelijk aan het licht, toen bekend werd, dat de apparatuur die de totaaltelling van een aantal examen uitslagen moest verrichten, verkeerde uitkomsten leverde. Het gevolg van deze technische fout was, dat vele leerlingen ondanks voldoende prestaties toch waren gezakt. Men ziet hier de verontwaardigde eindexaminandi te hoop lopen bij het centraal examenbureau. Natuurlijk is later alles in orde gekomen. gebouwendienst en de Koninklijke Ma rine volledige overeenstemming is be reikt over deze verplaatsing en dat met name de Staatssecretaris van Ma rine de aanplemping van het Ooster dok heeft goedgekeurd, nodig om be paalde marinegebouwen ten behoeve van de IJtunnel te kunnen verplaat sen. De Rijksgebouwendienst zal de dienst van Publieke Werken opdragen de ver plaatsing van de gebouwen aan te be steden. Niet alleen de aannemers, aan wie het werk wordt gegund, zullen door de Kon. Marine worden „getest", maar zelfs de arbeiders, die de aannemers tewerk zullen stellen, zo deelde de wet houder in antwoord op een desbetref fende vraag van de heer Seegers (C.P.N.) mede. Het bouwdok voor de elementen van de Coentunnel zal ook dienen voor zes van de negen elementen van de IJ' tunnel. Voor de drie overige moet een eigen klein bouwdok worden aangelegd B. en W. rekenen er op dat de vol gende maand al met het werk kan worden begonnen, al moet de rijks goedkeuring nog worden verkregen. Enige raadsleden pleitten voor het bij gedeelten aanvragen van het be nodigde krediet zodat de raad voort durend toezicht op de bouw kan uit oefenen, maar de wetjjpuder antwoord de dat nu eenmaal de rijksgoedkeuring voor het werk in zijn geheel moet wor den aangevraagd. Het verleende krediet is alleen be stemd voor de „naakte" IJtunnel. Er zal nog veel geld nodig zjjn voor de aansluitende wegen, o.a. twee en een half miljoen gulden voor een nieuwe brug over het Noordhollands Kanaal, welk krediet eveneens werd verleend. De wethouder merkte op, dat al dat geld door de gemeente moet worden betaald maar dat anders toch ook veel geld nodig zou zijn geweest voor voor zieningen voor de IJponten, die het verkeer niet aankunnen. Bovendien rekent hij erop dat er wellicht toch nog een rijksbijdrage zal worden ge geven op grond van de nieuwe wet over de wegenfinanciering, daar het hier gaat om doorgaande wegen door bebouwde kommen. Ten aanzien van de IJtunnel zelf had de regering mede gedeeld dat Van haar geen medewer king voor de exploitatieopzet zal kun- neu worden venvacht. De wethouder voegde er nog aan toe, dat wat nu is verkregen pas na vele moeilijke gesprekken met da rijksin stanties is bereikt. Daarom hadden B. en W. de kosten van de IJtunnel ook tot het strikt noodzakelijke beperkt. Het overleg met de Rijkswaterstaat is zeer prettig en vruchtbaar geweest. Het aantal benodigde arbeidskrachten zal gering zijn en betekent geen belas ting voor de andere bouwactiviteiten, aldus de wethouder. De heer Le Cavalier (VVD) betreur de het dat niet eerst de Hemtunnel wordt gebouwd, waardoor de Hembrug kan verdwijnen. De wethouder beloofde er op te zullen aandringen, dat na de Coen- en IJtunnel ook de Hemtunnel aan de beurt komt. Over de toeleidende wegen naar de Coentunnel deelde hij nog mede, dat het hier om een belangrijke ringweg om Amsterdam gaat en dat er thans besprekingen worden gevoerd om deze weg op het Rijkswegenplan te zetten. Over dit overleg is hij niet on tevreden. De heer Meewezen (Chr.) informeer de naar de mogelijkheid van de bouw van een wielrijderstunnel. (De IJtunnel is alleen voor motorvoertuigen). De wethouder antwoordde, dat tijdens de bouw van de IJtunnel zal worden nage gaan hoe de ontwikkeling is van het wielrijdersverkeer, speciaal van de bromfiets. En daarnaar zal worden ge handeld. De burgemeester had het debat over de IJtunnel geopend met zijn vreugde er over uit te spreken dat B. en W. na al de jaren van wachten en moeilijkheden thans dit voorstel aan de raad konden voorleggen. PARIJS, 29 juni (Rtr.) De Franse premier, Michel Debré heelt in de Na tionale Vergadering verklaard dat Frankrijk zijn toevlucht zou nemen tot verdeling van Algerije wanneer alle re delijke wegen tot een regeling afgeslo ten zouden worden. De gebiedsdelen waar de bevolking van Europese oor sprong ongetwijfeld de overhand zou hebben zijn reeds op de kaart aangege ven. Bij gebrek aan samenwerking en associatie zou de veiligheid van de Europese bevolking zowel als van de mohammedanen die aan onze zijde wil len blijven, slechts verzekerd kunnen worden door verdeling en een autono me organisatie, aldus Debré. Voor de overige inwoners zou Frankrijk dan niet meer hebben te zorgen. Een dergelijke verdeling zou niets nieuws zijn. Onze eeuw geeft er vele voorbeelden van te zien, aldus Debré. De Franse premier zei dat de Fran se troepen nog lange tijd in Algerije als bewaarders van de veiligheid zou den moeten blijven. Maar Frankrijk moet als Europese natie ook een ai- Leve rol spelen bij de verdediging van Europa. De gedachte van een organische sa menwerking tussen de Europese en mo hammedaanse gemeenschappen, welke i'olgens de Fransen de basis is van een „broederlijk Algerije" en een voor waarde voor Franse hulp, werd bij het gesprek met de rebellen in Evian niet aanvaard. Wat de Sahara betreft zei Debré dat het willekeurig is te beweren dat de Sahara noodzakelijk aan Algerije moest behoren. De Sahara vormde een gebied waar niemand zich om bekommerde voordat Frankrijk er zekere rijkdom men ontdekte. President Kennedy van de Verenigde Staten heeft gisteren tijdens zijn perscon ferentie verklaard, dat de Sovjet-Unie rechtstreeks ervoor verantwoordelijk zou zijn wanneer de vrede in Duitsland en Berlijn verstoord wordt. De Sovjets zou den een ernstige fout maken, wanneer ze menen, dat de eenheid en vastbera denheid van de westerse geallieerden ondernnjnd zouden kunnen worden door dreigementen of agressie. Volgens de Amerikaanse president zweeft ook de Oostduitse leiders een soort van Vrij stad Berlijn voor ogen, waarin de rech ten van de West-Berlijners weliswaar geleidelijk, maar toch meedogenloos vernietigd zouden worden. Kennedy was echter wel van mening, dat er wat Duitsland betreft nog kwesties geregeld moeten worden. Khroesjtsjev legde er in zijn rede gehouden tijdens een bijeenkomst in het Kremlin „ter bezegeling van de vriendschap tussen de So jet-Unie en Noord-Vietnam" de nadruk op dat Zwitserland Bij terreinwerkzaam heden aan de noordelijke oever van het Zürcher Meer heeft men tien a twintig meter onder de grond sporen gevonden van twee kennelijk door brand verwoes te nederzettingen waarvan de jongste uit tweeduizend jaar voor Chr. zou da teren. In de krljtlaag staan nog talrijke jalen overeind waarop de huizen ge jouwd zouden zijn geweest. (SDA) AMSTERDAM, 29 juni In de Am sterdamse haven is een staking uitge broken die gisteren ongeveer 1500 man omvatte. In een 's avonds gehouden vergadering werd besloten vandaag door te staken en enige eisen over loonsverhoging te stellen. De staking was gisteren niet algemeen en wordt niet door bonafide bonden gesteund Naar de directie ons vanmorgen mee deelde nemen ongeveer 3000 mensen aan de staking deel. Op de vergadering in „Krasnapolsky formuleerde de voorzitter, de heer G. Heijt, bestuurslid van de communis tische „BedrijfsbonJ Transport '58". de volgende c'sen: een uitkering in eens op korte termijn van 100, een brutoweekloon van 120 en per 1 juli uitbetaling van twee reisuren inplaats van één voor havenarbeiders van bui ten. Een delegatie zou vanmorgen deze eisen voorleggen aan de directie van Scheepyaartvereniging Noord. De voor zitter riep d 1100 aanwezige havenar- ders, die zich met zitten en opstaan in overgrote meerderheid had uitgespro ken voor voortzetting van de staking, op, langs de havenbedrijven te gaan en de werkwilligen te overreden de arbeid neer te leggen. Het grootste deel van de stakers be hoort tot het personeel van de haven- vereniging Noord. De staking is uitge- broken toen het vaste personeel van enige ondernemingen een tantième kreeg van 100 ei. de andere (losse) ha venarbeiders ook een dergelijke uitke ring verlangden. IJMUIDEN, 29 juni Gistermiddag om half vijf liep de Belgische kotter O 183 in IJmuiden binnen met aan boord de zwaar gewonde 17-jarige scheeps jongen N.M. uit Ostende. 's Morgens om vier uur was de jongen tijdens het binnenhalen van het net met zjjn lin kerhand en arm bekneld geraakt tus sen de buikijjn van het net en de winch, vermoedelijk doordat zijn handschoen aan een uitsteeksel van de buiklijn bleef haken. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de Klaverbank in de Silverpit, bij boei R 2. De scheepsradio was defect, zo dat geen medische hulp kon worden ge vraagd. Met een vaart van tien mijl, waardoor de motor schade opliep, werd naar IJmuiden gevaren, waar de jon gen in het Antonius-ziekenhuis werd op genomen. West-Berlijn na de sluiting van het Sovjet-Oostduits vredesverdrag in staat zal blijven alle betrekkingen te onderhouden die de stadstaat wenst maar, aldus Khroesjtsjev, „doordat de verbindingswegen naar West-Ber lijn over het gebied van de Duitse De mocratische Republiek (Oost-Duits land) lopen, is een overeenkomst met de Oostduitse regering ov het gebruik ervan noodzakelijk ingevolge het vol kenrecht. Wanneer de westerse landen de rech ten van dr Oost-Duitsers niet willen res pecteren, aldus de Sovjet-premier, dan zouden ze zich aan bandietenstreken schuldig maken, wanneer ze geweld zou den gebruiken, „en het enige middel te gen bandieten is een stevige stok". Khroesjtsjev verweet de Westduifse bondskanselier Adenauer dat deze de Duitse hereniging tegenwerkt door slechts te willen, dat Oost-Duitsland bij de Bondsrepubliek gevoegd wordt. De Sovjet-Unie stelt voor een vredesver drag- te sluiten met de beide Duitslanden. een bevestiging van de status quo, en te streven naar liquidétie van de militaire blokken. BONN, De Westduitse regering heeft besloten de zeventien miljoen mensen in Oost-Duitsland hulp te bieden met le vensmiddelen-zendingen. Volgens de woordvoerder van de regering is het voedseltekort in Oost-Duitsland sedert vele jaren niet zo ernstig geweest als thans. De aangeboden hulp zou moeien dienen ter overbrugging van de tijd tot de volgende oogst. Do woordvoerder, Felix von Eckardt, weet het tekort aan de gedwongen collectivisatie van de boe renbedrijven. West-Duitsland zou alle nodige bloem, vlees en boter willen le veren als Oost-Duitsland dit zou willen aanvaarden, hetgeen echter gezien de wederzijdse ne-atie hoogst twijfel achtig is. NEW VORK, 29 juni (AFP) De Iraakse permanente vertegenwoordi ger bij de V.N. heeft tijdens een pers conferentie verklaard, dat Irak zich te gen de toelating van Koeweit tot de V. N. zal verzetten, omdat Koeweit, dat een integrerend deel van Irak uitmaakt, niet als een onafhankelijke staat kan worden beschouwd. De Iraakse gedelegeerde, dr. Adnan Pachachi, sprak de hoop uit, dat Iraks „historische aanspraken" op Koeweit door vreedzame middelen geregeld zou den kunnen worden. In dat geval voor zag hij geen moeilijkheden voor de olie concessies aan Britse en Amerikaanse maatschappijen in Koeweit. Hij ontken de, dat Irak begerige ogen slaat op de grote olierijkdom van Koeweit; de olie is daarentegen de enige reden waarom Engeland belang in Koeweit stelt, zo zei hij. Dr. Pachachi verstrekte aan de aan wezige journalisten afschriften van een gisteren door het Iraakse ministerie van buitenlandse zaken verspreid me morandum, waarin Irak nogmaals ui ting geeft aan zijn vastberadenheid om zich tegen het icrialisme te verzet ten en voorts zijn vertrouwen uitspreekt in de onvermijdelijkheid van de „uit eindelijke en algehele liquidatie 'van het kolonialisme in Koeweit en andere delen van h„t Arabische moederland." (Zie ook Buitenlandse Kroniek op pag. 5) HAVANNA, 29 juni (UPI) Cuba heelt vandaag de regering van de Algerijnse opstandelingen in Tunis diplo. nlitiek erkend. De Cubaanse minister raad motiveerde dit besluit door te zeggen dat de erkenning het „logische ge\olg is van „onze politiek van. hulp aan koloniale landen die vechten voor hun onafhankelijkheid en politieke sou- vereiniteit". (Advertentie)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 1