Waarom Rijbewijs Geluk! Kosten per kilometer? k HOEVEEL RIJDT U PER JAAR? Leidraad voor een zeer lastig te nemen besluit Kost ook geld H Men koopt ook een illusie Belangrijkste factor voor de automobilist s 7n*- '-irïj SssfAffek.. ONDERHOUD EN REPARATIES: AFSCHRIJVING VERZEKERING 3?.J£&SVÏÈ BENZINEVERBRUIK: OLIEVERBRUIK EN Sg«, DOORSMEREN: BANDENSLIJTAGE EN BANDENREPARATIES: WAT KOST DE AUTO F 20.000 km 30.000 km 40.000 km 50.000 km I r r F t t r t y i J J 1+ i J» II I KOST n JDe beslissing valt doorgaans in de huiskamer. De droom van de moderne Euro peaan is wel eens zó geformu leerd: „een vrouw, twee kinde ren, drie slaapkamers en vier wie- len....". Afgezien van het feit, dat deze droom wellicht Uw droom. niet is, illustreert deze formule zonder twyfel een bepaalde geestesgesteldheid. De opmars van de auto vaak ten koste van hogere waarden is, °°h ln iNe~ deiland, niet meer te stuiten. Mannen, die ongedwongen bij elkaar zijn, praten bij voorkeur over automo bielen en dan niet alleen, omdat een ander onderwerp van gesprek ont breekt maar ook omdat het gegeven fascineert. De auto wordt gezien als symbool van maatschappelijke wel vaart en fungeert niet zelden als een afgod, waaraan op onverant woordelijke wijze wordt geofferd. De verhoging van de levensstandaard heeft meegebracht, dat de auto een bereikbaar ideaal is geworden voor een nog steeds groter wordende groep. Juist als bij het televisietoestel en bij de koelkast gaat er van de auto een lokkende roepstem uit, die ook weer klank vindt in die groep, die het nu juist niet kan betalen. Dit gevaar lijke spel maakt slachtoffers, finan cieel en moreel, want niet zelden wordt de „auto-pot" gespekt met middelen, die tot het gezinsbudget zouden moeten behoren. Dit laatste is dan de zwarte zijde van een opmars, die niet mag worden onderschat. Het vorig jaar werd het Nederlandse autopark uitgebreid met meer dan honderd duizend nieuwe personenwagens, Op het ogenblik rijden er ruim een half miljoen personenauto's in Nederland: volgens de officiële schattingen zal deze vloot voor 1970 tot anderhalf miljoen zijn uitgegroeid. Er zijn al Westeuropese landen, waarin de dichtheid van het autopark gere kend naar het aantal inwoners reeds twee tot drie maal zo groot is air, thans bij ons het geval is. En, zoals gezegd, ligt hei; in de lijn der verwachting dat Nederland niet zal dralen te trachten deze achterstand in te lopen, et initiatief hiertoe is geen „overheidskwestie". De beslis- sing over de aanschaf van een auto valt doorgaans in de huiskamer, na duchtig rekenwerk, na lange dis cussies, na nerveus geblader in fol dertjes. Want de nieuwelingen wor den gerecruteerd uit die groep, die het juist of juist niet kan beta len. 'Speciaal vcor die nieuwelingen is deze pagina samengesteld. Als leidraad bij het nemen van een moeilijk besluit. De kosten, verbonden aan het ha len van het rijbewijs, zijn n'et V: verwaarlozen. Daarom dient ook deze post op de begroting te wor den opgenomen, voordat definitief tot ae aankoop van een auto wordt besloten. In eerste instantie dient de kandidaat lessen te nemen. Hoeveel lessen hij no dig heeft, is uiteraard afhankelijk van verschillende Actoren. Er bestaat een regel, dat men zoveel lessen nodig "ee" als men jaren telt: de twintigjarige kan didaat heefi dus 20, en de vijf en der tigjarige kandidaat 35 lessen nodig. W(j geloven, dat deze regel beslist met altua klopt. Er zjjn mensen, die aan tien les sen (of nog minder) voldoende hebben, er zijn ook mensen, die de honderd les sen hebben gehaald zonder het ver eiste resultaat. Wanneer u vijftien lessen nodig heeft geen overdreven luxe dan kost u dit ongeveer honderd gulden. Daarbij komen dan de kosten van de examen- aanvrage ('11 gulden)de examennt (7 gulden), de pasfoto's (2.50), het uittrek sel uit het geboorteregister (0,50 gld.) en vaak een instructie-boekje (O.öo -7.- gld.). Hebt u geluk, dan bent u er dus met circa 125 guldén. Maar het. is mogelijk, dat u zakt. In dat geval krijgt U als „bijkomende kosten": nieuwe les sen, een nieuwe examen-aanvrage, een nieuwe examen-rit. Een „potje" van tweéhonderd gulden, bestemd voor het halen van het rijbewijs lijkt ons geen overbodige luxe. MM UW AUTOBECROTINC WORDT DOOR TIEN POSTEN (Van onze verkeersredacteur) EEN GROOT AANTAL factoren bepaalt de kilometerprijs van uw auto. Tot de voor naamste daarvan behoren; de aanschaf fingsprijs van de wagen, de afschrijving, het brandstofverbruik, onderhoud en repara ties verzekering en belasting en het rente verlies. Daarnaast is het van groot belang, hoe veel kilometer u per jaar aflegt. Dit is logisch: een aantal vaste kosten blijft immers constant en deze bedragen moeten worden ingecalcu leerd. Wie 20.000 kilometer per jaar rijdt, con sumeert „duurdere" kilometers dan de automo bilist, die 50.000 kilometer per jaar haalt. Daarom is het van groot belang vast te stellen hoeveel u per jaar denkt te rijden. Een andere belangrijke vraag is: waarvoor gaat u de auto gebruiken? Ligt het accent op het „plezierrijden" met uw gezin, dan zult u daarmee bij de keuze van het type auto en de opzet van uw begroting rekening moeten houden. In principe zult u dan een ruime auto nodig hebben, waarmee u niet veel kilometers ,,maakt". Bent u echter van plan de wagen ook voor uw werk te gebruiken en kunt u der halve aanspraak maken op een redelijke kilo metervergoeding dan zullen de privé-kilo- meters goedkoper worden. Misschien zult u dan omdat u toch vaak alleen in de auto zit een kleiner model nemen, hetgeen dan weer impliceert, dat de familie zich tijdens de week ends een beetje moet „opvouwen". Er zijn nog meer omstandigheden die een rol spelen. Moet de aanschaf van de auto voor een deel worden gefinancierd, of kunt u contant betalen, zodat de post „rente" wordt verminderd. Uit dit alles blijkt, dat het niet eenvoudig is, een begroting te maken, die in alle gevallen de ir- i i n. i/— Een zeer groot percentage K A I Nf van he Nederlandse auto- i \i_i_n NVJ. mobilisten houdt met deze post geen rekening. Wil men correct zijn, dan dient op de begroting een be drag van 300 gulden per jaar te worden geno teerd. Bij officiële rekeningen wordt hier ook rekening mee gehouden. Wordt de auto niet in een garage gestald, dan kan dit bedrag dienen om de kosten van extra-slijtage, zoals bijvoor beeld aan lak- en chroomwerk, mee te dekken. Overigens kunnen de moderne auto's best tegen de buitenlucht en dient men de nadelen van het buitenstallen niet te overdrijven. wagens kunt u pech hebben, dient u tenminste 2,2 cent per trekken, maar liefst meer. Een post, die bar moeilijk te voorspellen is. Zelfs bij de meest gerenom meerde serie- Voor deze post kilometer uit te Onderschat deze post niet. DIVFR^FN- Als automobilist gaat u Lyl V l_l\DL_l N ..vakliteratuur" lezen, u wordt lid van K.N.A.C. of A.N.W.B. (Wegenwacht), u koopt „leuke" din gen voor uw auto, zoals een bandenspannings meter, een mistlamp, een luxe-asbak, een aan steker en een extra-kussentje. U krijgt een be keuring en u gaat eens met een veerpont mee. Zullen we zeggen 100 gulden per jaar? Te hoog is' dit bedrag zeker niet. Om tot een voorbeeld te komen, stellen wij u mijnheer Jansen voor. Mijnheer Jansen koopt' een auto van 5500 gulden, hij rijdt 25.000 kilo meter per jaar en schrijft zijn wagen in vier jaar af. Hij komt dan tot het volgende staatje: Per jaar Afschrijving 1000 Belasting 56 Verzekering 400 Renteverlies 110 Benzineverbruik 1 op 12 1000 Olie en doorsmeren 150 Bandenslijtage en reparaties 250 Stalling Onderhoud en rep550 Diversen 100 De Amerikaan maakt van zijn auto een feestje. realiteit dicht benadert. Wel is het mogelijk richtlijnen te geven, volgens welke deze be groting zou kunnen worden opgesteld. De posten, die op de begroting dienen te worden vermeld, zijn: Afschrijving Belasting Verzekering Renteverlies Benzineverbruik Olieverbruik en doorsmeren Bandenslijtage en bandenreparaties Stalling Onderhoud en reparaties Diversen In normale gevallen afgeschreven «in vier jaar (of over 100.000 kilometer). De restwaarde dient u van de aan koopprijs af te trekken, om vervolgens het resterende bedrag door vier te delen. Bijvoor beeld: een auto kost 5500 gulden. U schrijft af over vier jaar en schat de restwaarde op 1500 gulden. Per jaar dient u dus 1000 gulden te rekenen als vaste post. Bij afschrijving over 100.000 kilometer is dit 4 cent per kilometer. De belasting is afhankelijk RFI ANTINA!. van het gewicht van uw ullaj l IInvj. auj0 we spreken hier uitsluitend over personen wagens en van de gebruikte brandstof. In de klasse der Europeanen schommelt het ver schuldigde bedrag tussen de 45 en 100 gulden per jaar Gebruikt men Diesel-olie of L.P.G., dan wordt een toeslag van 220 procent in reke ning gebracht. verschillende factoren. Inauswaarde van Belangrijk is de cata- ioguswaarae van de auto en de vorm van de verzekering (All Risks of W.A.) en de even tuele no-claim korting. De All Risks-nrJ^T wordt steeds berekend naar de nieuwprijs van de auto, ook als het wagentje al stokoud is In het leven van elke automobiel komt daarom een ogenblik, waarop het verstandig is de All Risks-polis om te zetten in W.A. Bii ah verzekering een ogenome vericanaig is de All Risks-polis om te zetten in W.A. Bij All Risks- verzekering die bij financiering vaak wordt geëist dient men, ook bij de kleinste wagens, toch op tenminste 300 gulden per jaar te tte rekenen. Uiteraard moet ook PPK!TF\/FPI IFK- deze Postin de begro- InLIN I t_ V L.I\LIIJting worden opgeno men. U kunt dit doen door vier procent te nemen van de halve aan schaffingswaarde. Bij een wagen van 5500 gul den betekent dit een bedrag van 110 gulden per jaar. De kosten hier- rekenen, wan neer u weet wat de auto verstookt, hoeveel u rijdt en of u super-, dan wel normaalbenzme tankt. Natuurlijk is ook de rijtechniek van in vloed op de benzine-consumptie. Voor deze ge- is het nuttig, een bedrag van 0,5 tot 0,8 cent per kilometer te rekenen. Hoe lang gaan uw banden mee? Soms maar 30.000 kilometer, soms ook 60.000 kilometer of nog meer. Reken op 0,9 tot 1,4 cent per kilo meter. Het benzineverbruik. lijke redenering echter niet, dat ook wan neer men deze posten van de begroting ver wijdert er toch nog altijd een respectabel be drag overblijft. Bovendien raakt het nieuwe wagentje eens versleten en wat dan? be schikt dan niet over reserves om een andere auto te kopen en wie eenmaal aan een vier wieler is gewend, kan het moeilijk zonder stellen. Natuurlijk zullen er mensen zijn, die over al deze berekeningen het hoofd schudden. Het kan immers allemaal veel goedkoper. Koop een goed tweedehandsje, dan liggen de cijfers heel anders Nu is het kopen van een gebruikte auto be slist niet in alle gevallen af te raden. De jacht naar de nieuwste modellen en de vraag naar auto's, die voor zakelijk gebruik dienen en die derhalve uiterlijk en technisch volmaakt in orde dienen te zijn, inspireert tot een levendige handel. En een wagen, die er 80.000 kilometer „op heeft zitten", kan nog jarenlang meegaan als een trouwe al dan niet rammelende familie-vriend voor vakantietripjes en korte ritten naar de zaak. Dergelijke auto's worden minder intensief gebruikt dan normaal, maar worden in de meeste gevallen ook minder snel afgeschreven. En omdat de kilometer-consump tie de kilometerprijs sterk beïnvloedt, dient men, ook bij de aanschaf van een dergelijke wagen, toch bijzonder nauwkeurige rekensom metjes te maken, vooral, omdat de restwaarde na enkele jaren niet moet worden ovefschat. Bovendien dient op de begroting een extra post voor reparaties te worden opgenomen, met hoeveel „vuur" de verkoper u het „uitblinker- tje" ook heeft aanbevolen. De aankoop van een gebruikte auto blijft, ondanks alle technische keuringen en rappor ten, steeds een avontuur. De autohandel is een Totaal 3616 Mijnheer Jansen dient er dus op te rekenen, dat zijn auto gedurende de vier jaar dat hij in totaal 100.000 kilometer rijdt, 14,4 cent per kilometer kost. Maar mijnheer Jansen dient daarbij wel in het oog te houden, dat dit een vrij „op timistisch" rekensommetje is geweest.... Immers, als restwaarde na vier jaar en 100.000 kilometer heeft hij een bedrag van 1500 gulden aangenomen. Dat kan, want mijnheer Jansen vindt zichzelf een bijzonder accurate automobilist, die zijn wagentje uit stekend verzorgt. Het is alleen de vraag, of de toekomstige koper van de wagen dit volgens de begrippen van de heer Jansen zal willen honoreren. Bovendien heeft mijnheer Jansen, zoals zovelen doen, de post „stalling" maai eenvoudig verwaarloosd. Geef hem eens on gelijk. Hij stalt toch buiten en dat kost niets. Daarbij rekent hij voor onderhoud en repara ties slechts het minimale bedrag (2,2 cent per kilometer, in dit geval 550 gulden per jaar). De A.N.W.B. ziet een en ander iets pessimis tischer en adviseert de leden rekening te hou den met een vaste post van 350 gulden per jaar (een maal per week wassen, om de 5000 km banden omwisselen, twee maal per jaar tech nische controle etc.) en voor een auto in de door de heer Jansen gekozen prijsklasse 2,2 cent per kilometer. (Dit cijfer baseert de A.N.W.B. op een uitvoerige enquête). Maar mijnheer Jansen wast de auto zelf en is van Elan zelf ook wat te „knutselen". Zoals mijn eer Jansen redeneert, redeneren er velen. CONCLUSIE: Mijnheer Jansen kan, in zijn omstandigheden, met enig geluk rijden voor 14,4 cent per kilometer. Zet hij een „water dichte" begroting op, dan zal dit bedrag op lopen tot 17, ja zelfs tot 20 cent per kilometer. Ook wanneer hij de auto laat financieren, dient hij met een hogere kilometerprijs reke ning te houden. De praktijk leert, dat in vele gevallen wordt gezegd: „Och, die afschrijving en dat rente-verlies tellen we niet". We heb ben het geld nu eenmaal bij elkaar en we schrijven dat nu maar ineens af. Dan heb ben we daarover tenminste geen rekenzorgen meer. Vergeet bij een dergelijke aanlokke- De familie moet zich maar een beetje opvouwen. uiterst „soepele" handel, vergeet dit niet. De gymnastische prijzen maken het kopen tot een uiterst moeilijk karwei. Koop daarom nooit een gebruikte wagen, zonder naar de gangbare prijzen van het type (let op het bouwjaar, dat is van méér belang dan de stand op de kilo meterteller) te hebben geïnformeerd, liefst in de hoedanigheid van de man, die een auto wil verkopen. Neem, wanneer u geen verstand van auto's heeft, reeds bij de eerste bespre kingen iemand mee, van wie u kunt veronder stellen dat hij enige ervaring heeft op dit ge bied. Koop nooit impulsief. Het kan noodlottig zijn een auto, die beslist boven uw budget gaat, alleen maar even te gaan bekijken. Het gevaar is groot, dat u verliefd wordt en over de gevolgen daarvan bestaan klassieke voor beelden van financiële indigestie. Heeft u het wagentje eenmaal gekocht, laat u dan niet misleiden door valse welvaart. Maak terstond een potje voor reparaties: een kapotte versnel lingsbak kan u honderden guldens kosten en al uw berekeningen in de war sturen. Tracht u te baseren op een weldoordachte begroting, hoe pessimistisch dat ook schijnt. Want tussen voorbumper en uitlaat is meer ellende moge lijk dan wij, automobilisten, ooit zullen kunnen vermoeden Tenslotte nog iets over het merk auto. In welk type zult u gaan rijden? Grote risico's loopt u bij die keuze niet. Er worden praktisch geen werkelijk slechte automobielen gemaakt. Wel gaan de verkeerde mensen in de verkeerde auto zitten. Automobielen hebben karakter en er zijn mensen, die graag een auto kiezen die bij hun karakter past. Meestal komt de landaard van het volk bijzonder goed overeen met de karak tereigenschappen van de automobielen, die er worden gebouwd. De onstuimige Italiaan kiest een vinnige auto, de stijlvolle Engelsman bouwt wagens met klassieke lijnen, de gründliche Duitser construeert auto's die in hoge mate betrouwbaar zijn, de levenslustige Fransman bedenkt auto's, die zowel technisch als wat uiterlijk betreft van grote fantasie getuigen, de op luxe gestelde Amerikaan maakt van zijn auto een feestje en de nuchtere Nederlander zoekt zijn heil in een economische gemakke lijke auto zonder overbodige ballast. Ook de consequenties van de minder goede eigenschap pen van de volkeren, zoals conservatisme, la waaierigheid en nonchalance, zijn hier en daar aan te wijzen, doch met de verstandige voor zichtigheid van de Nederlander gaan we daar maar niet dieper op in. Zoals reeds bij het begin gezegd, is het van belang of u aan, uw gezin de nodige ac commodatie wilt bieden. Telt uw gezin meerdere kinderen, dan zijn vier deuren in de wagen mits voorzien van een veilig heidssluiting bijzonder gemakkelijk. Daar naast dient men, bij het bepalen van zijn keuze, rekening te houden met de service organisatie van het uitgekozen auto-merk, de tweede-hands waarde en uiteraard met de aankoopprijs en de exploitatiekosten. Kies zo, uit eigen beweging, uw auto. Luister gewillig naar vrienden, die zulke ont zettend goede ervaringen hebben met hun wa gen vergelijk de eisen die zij stellen, met uw eisen en bedenk immer, dat er maar weinig automobilisten zijn, die hun eigen auto „afkraken". Dit houdt verband met het maat schappelijke prestige, dat de auto verleent. Wie toegeeft, dat hij in een inferieur wagentje rijdt, slaat de bewondering van de buren aan scher ven. Daarom: wanneer u tenslotte de auto hebt gekocht, dan zal er ook voor u maar één echte auto zijn. Dat is die van u. Ook dat is een van de charmes van het automobilisme. Een zonde, moogt ge bijna zeggen. En van uw gefluisterde „biecht" binnen de muren van de garage behoeft met uitzon dering van de begrijpende monteurs nie mand iets te weten. De buitenwereld zal uw wagen moeten beschouwen als de meest gave, de meest volmaakte wagen ter 'Wereld. Eerst dan immers zijn alle in dit artikel geschetste zorgen over het toekomstige automobieltje ten volle beloond. Want men koopt niet alleen een auto, men koopt ook een illusie. Een zoete droom. Maar u dient die droom drommels goed en met tergende nauwkeurigheid te becijferen, opdat u er niet straks, woelend en vol zorgen, van wakker behoeft te liggen.... De verzekering betaalt. Uitvoerig rekenwerk is zonder twij fel noodzakelijk bij het verant woord kopen van een auto. Wat u echter ook nodig hebt is domweg GELUK. Een automobiel is immers een gecompliceerd voertuig: er kan veel aan kapot gaan. Er zijn mensen, die 150.000 kilometer rijden met een motor, anderen halen slechts de 80.000. Een kwestie van rijden? On getwijfeld, maar ook vaak een kwestie van geluk. Het zelfde geluk, dat de een ten deel valt, wanneer hij een splinter nieuwe auto kooDt, die meteen goed is er dat de ander in de steek laat na de aanschaf van precies hetzelfdè type auto, waarmee hij echter blijft „sukké- len". „Dat is een jdeine serie geweest, mijnheer," zegt de monteur dan troos tend, en uiteraard vallen de reparaties onder de garantie. Maar de auto bent u al die tijd kwijt. Nog vervelender wordt het, wanneer u met een splinter nieuwe auto in een aanrijding wordt be trokken. Best, de verzekering betaalt de reparatiekosten, maar uw auto is nu een „gespoten kneusje" geworden en de waarde zal in vele gevallen met onbelangrijk zijn teruggelopen. Er zjjn mensen, die 'n half jaar doen met een accu, anderen doen er twee jaar mee. Een spijker op de weg kan u soms een band kosten. Het onbekende jon- Het onbekende jongetje. getje, dat opgewekt een woord kraste in de lak van uw auto, levert u in het gunstigste geval een op verzekeringskos ten overgespoten deur of spatbord op. Als de oude lak al een beetje verscho ten is, blijft dit echter een onprettige herinnering. Geluk hebt u ook nodig bij het kopen van een gebruikte auto. Zelfs het beste keuringsrapport kan niet voorspellen, wat er over 10.000 ki lometer met de auto gaat gebeuren. Geluk is bovendien noodzakelijk bij het ontwijken van onverantwoordelijke weg gebruikers en, wanneer u zélf eens over de schreef gaat, politieagenten. De pechvogel blijft middenin de Maastun nel te Rotterdam zonder benzine staan en moet voor 25 gulden worden wegge sleept, de' geluksvogel haalt de over kant nog juist op het nippertje. Daar om, wie straks, na alle sommetjes, een auto koopt, zij hierbij veel GELUK ge wenstals onontbeerlijke factor bij het toekomstige rijgenot 4.000 gulden 4.500 gulden 5.500 gulden 6.500 gulden 7.500 gulden 9.000 gulden 10.000 gulden 12.000 gulden 15,9 18,- 18,4 20,1 21,8 23,3 25,8 26,6 13,7 15,7 16,- 17,7 19,3 20,7 23,- 23,7 12,7 14,6 14,5 16.5 18.1 19,4 21.6 22.2 12 13,9 14.2 15.7 17.3 18,6 20.8 21j4 De vele factoren, die de kostprijs per kilometer kunnen beïnvloeden, maken het onmogelijk een juiste opgave te doen van deze prijs. Niettemin leek het ons interessant een berekening te maken, die de realiteit zo dicht mogelijk benadert. Daarbij maakten wij o.m. gebruik Van de gegevens, welke door de A.N.W.B. werden ver kregen na opstelling van begrotingen betreffende verschillende autotypen. Zoals elders op deze pagina reeds vastgesteld, zjjn dit serieuze begrotingen. Natuurlijk is het mogelijk, dat de importeur van een bepaald auto merk U zal verzekeren, dat zijn auto beslist veel- zuiniger loopt. Het is best mogelijk, dat hij gelijk heeft Het is ook mogelijk, dat zijn begroting met meer optimisme is'opgesteld. De bedoeling van dit staatje ïs- slechts, U een indruk te geven van de bedragen waarmee mén al dan niet met- een lichte afwijking naar boven of naar beneden rekening dient te houden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 13