Zondag schuttersfeest in Leveroy KEIZERS EN KONINGEN TRAINEN VOOR MORGEN- Pastoors minder trefzeker dan burgemeesters Doe-ht'I-zelf op tentoonstelling Van kunst tot kitsch Van het meest praktische tot het meest nutteloze KWtém ZATERDAG 1 JULI 1961 ippk*? t4 O COR BERTRAND De regeringsperiode van een schutterskoning is maar van zeer korte duur. Amper is hij zich bewust van zijn voorname waar digheid of zijn onttroning is reeds nabij. Ongeveer tweehonderd koninklijke hoogheden in Nederlands en Belgisch Limburg hebben dit kortgeleden ervaren. Bij het traditionele koningvogelscliieten, dat op de meeste plaatsen doorgaans in mei wordt gehouden, zijn zij immers plotseling gedegradeerd tot officier of zelfs tot minder nog, tot gewoon soldaat. Op hetzelfde moment promoveerden tweehonderd onderdanen even plotseling tot koning. Overal is deze troonswisseling erg vreedzaam verlopen. De scheidende koning verzet zich niet tegen zijn gedwongen abdicatie. Hij weet niet beter. De statuten en daar valt in schutterskringen niet aan te tornen bepalen nu eenmaal, dat hij, die de vogel van zijn-hoge voetstuk schiet, koning is. De nieuwe koning verwisselt meteen zijn uniform of colbertcostuum voor een al dan niet passend jacquet en ontvangt uit handen van zijn voor ganger een ,fharms" van zilveren koningsplaten. Met het jaar neemt dit ,fharnas" in omvang en zwaarte toe, want elke koning is verplicht aan de collectie een nieuwe plaat toe te voegen. Voorts dient hij zijn onderdanen royaal op bier te tractoren. Doorgaans gebeurt dit meteen na zijn joyeuze entree in het inderhaast bevlagde dorpse koninklijk of met de kermis, bij welke gelegenheid voor de konink lijke residentie een versierde boom wordt geplant. - -5$; Koninklijke en keizerlijke hoogheden staan aangetreden voor het défilé. De stand is uitstekend, tie burgemeesters van Maasbree en Mer kelbeek resp. drs. F. Schols en J. Cle ment. Burgemeester Clement heeft het zelfs gepresteerd om maar liefst drievoudig koning te worden. Verleden .iaar schoot hij de vogel af by schutterij ,,St. Jo hannes", dit jaar boekte hij eenzelfde succes en bovendien wist h\j ook het koningszilver van de uit 1669 dateren de broederschap ,,St. Clemens" te ver overen. Elders zou het voor een burgemees ter vrijwel onmogelijk zijn, althans met vermijding van ruzies tussen de plaat selijke verenigingen, zowel van dc ene alsook van de andere schutterij ko ning te zijn. In Merkelbeek kan dit ge lukkig wel. De onderlinge samenwer king tussen ,,St. Johannes" en ,,St. Clemens" is daar van dien aard, dat zij zijn overeengekomen nooit sa men aan feesten buiten het dorp deel te nemen. Burgemeester Clement ver keert zodoende nooit in een moeilijk parket. Om toerbeurt gaat hij nu eens met deze dan met die schutterij op con cours. Intussen maar dat is, wat men noemt, gezond'- rivaliteit hopen de mannen van ,St. Johannes" wel dat de burgemeester komend jaar voor de derde achtereenvolgende keer de vogel van hun schutterij zal schieten. In dat geval wordt koning Clement immers kei zer. De hoogste waardigheid in de Lim burgse schutterswereld! Een waardigheid, waarvoor bij de meeste schutterijen alleen maar die schutter in aanmerking komt, die drie jaar achter elkaar het laatste restje van de trotse' vogel omlaaghaalt. Be slist geen sinecure, maar allerminst een onmogelijke opgave, zoals een tiental keizers in de loop der jaren heeft be wezen. Doorgaans is de keizers, in tegen stelling tot de schutters koningen, een iange regering beschoren. Een keizer kan immers pas dan onttroond wor den, wanneer een andere schutter het presteert drie keer in successie winnaar te worden bij het koningvo- gelschieten. Het langst, al meer dan een kwart eeuw, is Herman Peeters uit Baarlo keizer. In 3935 kon hij zich als drie voudig koning van schutterij ,,St. Pe trus en Paulus" sieren met het keizer lijke goud rond de hoge hoed. Van zijn broer, de thans 86-jarige Gerard JPeetprs, die jarenlang keizer van ,,St. Antonius en St. Urbanus" maar het schot de vogel omlaag tuimelen. De kans op het keizerschap voor mevrouw Seinden was daarmee verkeken... Later nam zij nog twee keer revanche door zowel in 1955, alsook in 1957 de koninklijke waar digheid voor zich op te eisen. Dc laatste jaren is koningin Lena minder sehiet- vast dan vroeger, maar op grond van haar uitzonderlijke p-estatics in het ver leden heett het ,,St. Sehastianus Gilde" mevrouw Senden toch de titel van keizerin verleend. Een titel, welke zij alle eer aandoet, zoals een uitgebreide prijzenscliat duidelijk bewijst. Er gaat geen schuttersseizoen voor bij of het rijke trofeeënbezit van het kei zerlijke echtpaar van Eys is weer aan zienlijk uitgebreid. Dit jaar zal stellig even succesvol zijn, temeer nu keizerin Lena een nieuw statiegewaad van oran jekleurige zijde heeft aangeschaft en een „echte" kroon met fonkelende edel stenen. In dit ornaat zal zij op het aanstaan de oud-Limburgs Schuttersfeest te Leve roy zondag 2 juli, morgen dus beslist geen gek figuur slaan. Ook alle andere keizerlijke en konink lijke personages in Beieisch en Neder lands Limburg cn met te vergeten de schutters zelf treffen voor het „Oud-Lim burgs", van oudsher het schuttersfes- tijn bij uitstek, de nodige voorbereidin gen. Aiie deelnemende schutterijen, ruim honderdvijfüg, zijn volop bezig met exerceren en speciaal met schietoefe ningen, want bij het Oud-Limburgs komt het vooral op schieten aan. De best geklasseerde schutterij ont vangt een vette geldprijs en verwerft tevens het recht om komend jaar het zilveren bestaansfeest van de federatie van schuttersbonden te organiseren. De beste Belgische deelnemer zal zijn pres taties gehonoreerd zien met de eervolle opdracht om het Oud-Limburgs 1962 te mogen organiseren. Niet alle schutterijen verkeren in de omstandigheid geducht te kunnen trai nen, gehandicapt als zij worden door de wettelijke bepaling, dat schietoefeningen alleen maar gehouden mogen worden op onbebouwde terreinen zonder openbare wegen, met een oppervlakte van maar liefst twintig hectare. In sterk bebouw de gebieden van zuid-Limburg zijn der gelijke terreinen niet meer voorradig. Misschien is dit een van de hoofdrede nen. waarom de zuid-Limburgse schut terijen minder vaak de overwinning op het Oud-Limburgs behalen dan hun ri valen uit noord- en midden-Limburg. was, leerde hij ,,de geheimen van het vak." De meest krasse keizerlijke hoog heid is Jan van de Pasch uit Seve- num. Ondanks zijn 84-jarige leeftijd is hij nog steeds in functie. Alleen reeds zijn krijgshaftige snor boraemt menig tegenstander aan de schietmast ontzag in. Al meer dan twintig jaar is hij onbedreigd keizer van het Seve- numse St. Sebasüanusgilde. Keizer Willem I van schutterij ,,St. Maternus" uit Wylré, bij de burger lijke stand ingeschreven als de 58-jari- ge landbouwer W. Didden, is reeds aan zijn twaalfde regeringsjaar toe. Alle overige keizerrijken: Posterholt met keizer Cornelius Smits; Born met keizer Matthieu van Pey; Mechelen met keizer Harrie Meartens; Margra ten met keizer Albert van Laer en Ob- bicht met de jongste schuttersmajesteit van Limburg, de 32-jarige keizer Sjeng Maessen, zijn van jongere datum, uitge zonderd Eys-Wittem. Hier zwaait mijnwerker Joep Senden (49 j.) al sinds 1948 de keizerlijke scep ter over zijn onderdanen van schutterij ,St. Sebastianus". Een keer, in 1954, scheelde het niet veel of aan zijn keizerlijke heerschappij was een einde gekomen. Bijna was hij 'toen namelijk onttroond door.... een vrouw. Zijn gemalin nog wel, de 46-ja- rige Lena Sendea-Jahach. Vanaf de dag, dat haar man zich oiling van Eys" kon noemen, vergezelde mevrouw Sen- den-Jahach de schutterij als koningin. Zjj ging zozeer op In de hobby van haar man, dat ze zich al spoedig niet meer tevreden stelde met de eretitel van koningin. Net als alle rechtgeaar de schutters wilde mevrouw Senden strijd leveren vnor de zeer begeerde ko ninklijke waardigheid en derhalve be sloot zij in 1952 deel te nemen aan het koningvogelschicten. En meteen met succes. „Et Lena" stond geducht haar „mannetje" en schoot tot stomme Ver bazing van veertig volleerde schutters de vogel al'. Daarmee werd zij de eerste echte koningin" van Limburg. Een jaar later legde zij opnieuw beslag op deze titel en in 1954 was zij vast van plan om keizerin te worden. Wiel Bartholomé verijdelde dit plan evenwel. Hij was „et Lena" te vlug af. Voordat de tweevoudige koningin aan de schiethoorn verscheen, deed hij De inzet bij het traditionele koningvogelschielen is het kostbare koningszilver. -NU Breda (Van onze Brabantse redactie) „NU... Brcii.. t961", de nationale Iha ncestatie va;i vrijetijdsbesteding, hol' by en zelf doen, is gisteren geopend Mr. Y. Scholten, staatssecretaris van O.K.W., hoeft de expositie om twaalf uur vrijdagmiddag ten leven gewekt. Tot en met 15 augustus blijft Breda het rnekka van de vrijetijdsbesteding. Ruim zes weken lang kan men er de meest uiteenlopende werkstukken bezichtigen, die handige, kunstzinnige of alleen maar geduldige Nederlanders in hun vrije uren hebben vervaardigd en die de bezoekers in dit jaar van de pas verworven vrije zaterdag tot voorbeeld kunnen dienen. Maar de manifestatie is niet alleen statisch: dagelijks worden van 's morgens tien uur af op 18 ver schillende plaatsen demonstraties ge geven, waarbij de zelfdoeners hun kunst laten afkijken. Bovendien vindt men in een gigantisch paviljoen een uitstalling van hetgeen aan materialen en hulp middelen in de handel is. Sportdemon- straties, films en amusementsprogram ma's bieden de bezoekers tenslotte tot laat in de avond ruime mogelijkheden. Voor de gasten, die de opening bij woonden, stond een rondwandeling van één uur op het programma. Wie ech ter enigermate in het geëxposeerde ge ïnteresseerd is, zal gauw ontdekken, dat deze tentoonstelling niet in een uur bekeken is. Alleen bij de collectie in gezonden werkstukken heeft men al uren te kijken. Het is verbazingwek kend wat er in ons goede vaderland in vrije uren allemaal gedaan en gemaakt wordt. Voor heel wat mensen is de vrije tijd beslist geen probleem! Het is de tijd waarin men zich re-creëert door te creëren: zelf, naar eigen inzicht., iets compleets te maken en zo een te genwicht te scheppen tegen het facet- werk, dat men in zijn arbeidsuren he laas wel moet verrichten. Hoofdarbei ders vinden in hun vrije tijd gelegen heid tot het beoefenen van handvaar digheid, cijferaars van professie komen tot het scheppen van kunst. Werkelijk, men vindt in Breda waarachtige kunst: prachtige reliëfs, houtsnijwerk, schilde rijen. In deze sector presenteert zich ook de koninklijke familie: er zijn schilderstukken van prinses Wilhelmi- na, een houten olifant van prins Bern- hard en een bronzen paard van prinses Beatrix. Men 'vindt er diverse kerst groepen, mooi en minder mooi; bijzon- dei- fraaie plastieken, vervaardigd uit... volièregaas en loutere curiosa als een Gelukkig zal dit euvel spoedig ver holpen zjjn, dank zij een aktie van de onvermoeide tederatievoorzitter, mr. F. Haffmans uit Helden, die door middel van een proefproces de deugdelijkheid van kogelvangers, aan te brengen op schietterreinen, welke niet aan dc thans geldende voorwaarden voldoen, heeft kunnnn aantonen. Buiten de zesduizend schutters tref- eii ook vele autoriteiten uit de beide Lintburgen thans de nodige voorbe reidingen voor het Leveroyst festijn, dat de inzet vormt voor een reeks van wel dertig bondsscbuttersleesten. Met uame is dit liet geval met de gouver- ueur des konings van Belgisch Lim burg, dr. L. Roppe en de commissa ris van de koningin in Nederlands Lim burg, dr. F. Houben, die traditiege trouw het Oud-Limburgs officieel in schieten. Dr. Roppe heeft dit tot nu toe steeds gedaan met een welgemikt schot en vanzelfsprekend wil hij dit thans weer zo doen. Zijn heel wat min der fortuinlijke collega, dr. Houben, is vast van rlan dit jaar eens te gen de gevestigde traditie in teilloos raak te schieten. Maar zelfs, wan neer hij ook thans weer zou missen, dan doet dit heslist niets af aan de gro te waardering vin de Limburgse schut ters voor zijn aanwezigheid op het Oud-Limburgs 1961... Martinitoren, compleet vervaardigd uit afgebrande lucifers. Een dergelijk werkstuk is om te rillen: men vraagt zich daarbij af, of in dit geval de vrije iren nog blijde uren zijn geweest, om over nuttige maar niet te spreken De tentoonstelling laat,, ondanks de toe gepaste selectie, ook monsterlijk lelij ke of alleen maar kitscherige dingen zien; vaardig gesneden, maar smake loze houten heiligenbeelden; een uit al lerlei stukken koperen afval samenge stelde schemerlamp. Daarmee tornen we aan meer prak tische zaken. Die zijn er te over op de tentoonstelling; kledingstukken, thee mutsen etc. Er zijn ook allerlei model len boten en vliegtuigen; men ziet er het oude stadhuis van Dordrecht, een werkstuk van 4.000 uren (nee, niet uit lucifers...) en technische of weten schappelijke scholing eisende zaken als een planetarium, een elektriseermachi ne en een uurwerk voor blinden, dat bij een druk op de knop de uren, kwar tieren en minuten aftingelt. Kortom, tje, (berg-)geiten, kippen, konijnen en eenden. In en buiten de tentoonstellingshallen worden de demonstraties gegeven; hout- en metaalbewerking, pottenbak ken, weefkunst, mozaïek-werk etc. Bo vendien vindt men in de laatste hal nog een bijzonder interessante hobby hoek, waar spectaculaire dingen staan, die niet in de afdelingen van de „ge wone" werkstukken konden worden on dergebracht. Men ziet hier b.v. aqua ria en terraria met levende krokodil len; een bijen-obseryatiekast, die de be zoekers iets laat zien van het leven in de bijenstaat; een miniatuurkermis in vol bedrijf, een collectie... spaarpotten en een aantal madonna's vol kostbare edelstenen. Via een complex van vólks tuintjes, compleet met tuinhuisjes, en een collectie pluimvee en duiven, be reikt men vermoedelijk na een uur of twee drentelen de' filmhal. Daar kan men dan gratis een half Uur uitrus ten, onderwijl genietend van films op het gebied van de vrije tijdsbesteding, documentaires en amusementsfilms. Énigszins uitgeiust kómt mén dan i'n het commerciële paviljoen, waar men o.a. kan zien, dat er tal van firma's zün die de liefhebberij van het zelf doen willen bevorderen, uiteraard, op een gezonde commerciële basis. Het is hier overigens niet alles hobbymateri aal: men' heeft, om dé ehórme ruimte (en de betalingsbalans) te stoppen, heel hot zakenleven binnengehaald, en men ziet er derhalve koelkasten, stof zuigers en parketvloeren die men be slist met in zijn vrije tijd kan maken. Het onvermijdelijke zeilschip. men ziet een bizarre verzameling van voorwerpen, variërend van kunst tot kitsch en van het meest praktische tot het meest nutteloze, die echter één ding gemeen hebben, n.l. dat ze uit liefhebberij in vrije uren cn niet voor de handel vervaardigd zijn. Om zoiets goed te bekijken, kunt u beter niet vergezeld zijn van kleine kleuters. Die kan men dan ook achter laten vlak bij de hoofdingang, waar ze onder deskundige leiding kunnen spelen in een speeltuin annex kinderboerderij resp. uitgerust met glijbaan, wippen, rekken en zandbak en met pony, ezcl- feüasr- r,--.... Dun Quichotle, gemaakt van koolslakken. De op dit soort tentoonstellingen blijk baar onvermijdelijke mixers en keuken machines zijn ook hier weer rijkelijk vertegenwoordigd: niet minder dan ze ven firma's trachten deze kennelijk winstgevende artikelen aan de man te brengen; wellicht onder het motto „Me chaniseer in de keuken, dan houdt u tjjd over voor hobby's"... Buiten het gebouw vindt men het top punt van zeltdoenerij: een prefab-bun galow die men zelf kan bouwen. Van de vermoeienissen die een be zoek aan dit paviljoen onherroepelijk met zich brengt, kan men gaan uitrus ten op de tribune van het grote de- monstratieveld, waar zich bijna dage lijks sportevenementen, muzikale wan delingen of folkloristische dansfestijnen afspelen. In de grote [eesthal treden elke avond or Westen en cabaretgezel schappen op. Het grote podium buiten word; vier avonden in de week be speeld dooi de toneelgroep St.-Gene- iius cn de jcugd-operetteverer.iging .Lente", die onder regie van broeder Alronso dc musical „Tyl in Breda nu" an Jan Naa *v zullen opvoeren, érdef treden er o... harmonieën op. Kleinere ensembles brongen amuse ment op het hij het restaurant gelegen ei raspodiuin. Ai dit amusement i.; bij Ie toegangsprijs inbegrepen. Aan het einde van de rondwandeling .muit men tenslotte bij hel. Fuuuurna West-Brabant, een tableau van 200 ni2, rrkirop de wolvaai tsstiel:ling Groot- West-Bra bant de omwikkeling heeft aangegeven, die de streek iri de toe komst hoopt door 'te maken. De eigenlijke tentoonstelling sluit des avonds om tion uur. Hoe laat ze s morgens opengaat, hebben we in heel de 112 pagina's tellende tentoon- stellingsgids niet kunnen vinden, maar dat is, zo vernemen wc, om tien uur 's morgens. De amusementsafdelingen blijven geopend tot 1 uur 's nachts. De koning, zo schrijven de statuten verder nog voor, behoort zijn schutters steeds bij alle voorkomende festivitei ten: processies, installaties van dorps nota bqlen en schiettoerrjooien, te ver gezellen. Slechts bij hoge uitzondering mag van deze regel worden afgeweken, en wel wanneer de koning uit hoofde van andere functies niet in staat is om steeds van de partij te zijn. Dit jaar doet zich een dergelijk geval voor in een van de kleinste schuttersvorstendommen van Limburg: het landelijke dorpje Sweijk- huizen. Pastoor E. Thissen is hier ko ning geworden van de plaatselijke schut terij „St. Jozef". Bij zijn installatie, die precies volgens de statutaire voorschriften is verlopen, heett de koning-pastoor zijn illustere voorganger Lambert Verheijen tot re gent benoemd. Bij alle festiviteiten bui ten Sweijkhuizen zal „der Lambert" als persoonlijke vertegenwoordiger van de nieuwe koning optreden. In de ogen van alle onderdanen een daad van wijs be leid Ofschoon de meeste pastoors, even als de parochieherder van Sweijkhui zen, elk .iaar aan het koningvogelscliie ten deelnemen, komt het maar zelden voor, dat een pastoor koning van de schutterij wordt. Voor zover ons bekend is pastoor Thissen op dit moment de enige koning-pastoor van Limburg. We willen hiermee niet direkt bewe ren, dat pastoors geen goede schutters zijn, maar feit is. dat burgemeesters, bij het koningvogelschicten althans, veel trefzekerder zijn. In de annalen van menige schutterij staan namelijk diverse koninklijke burgemeesters op getekend. Ook zij zijn gerechtigd om in hun piaats -ehuurde rempla?anten hef zware koningszilver in sommige ge vallen vijfentwintig kilo of meer te laten torsen, maar de meeste ko ning-burgemeesters maken hiervan geen gebruik. In dit verband dienen de bur gemeester van Belfeld, jhr. M. W. J. van Rijckevorsel en diens collega van Geleen dr. J. P. D. van Banning mei ere te worden vermeld. Overal waar hun schuttersgilden, resp. „St, Urbanus" vu i Belfeld of „St. Marcellinus en Pi-rus" van Geleen verschenen, waren zij in vol ornaat pre sent. Burgemeester Van Banning mocht daarbij zelfs het genoegen smaken één keer uitgeroepen te worden tot „mooiste koning". Aan de lijst van koning-burgemeesters zijn dit jaar toegevoegd de namen van De enige echte schutterskoningin van Ljmburg: Lena Senden-Jahach uit Eys, en haar gemaal keizer Joep I.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4