Honderd jaar Vaticaanse „oorlogsbulletins Argumenten van plaatselijke strekking worden wel eens verkeerd begrepen Dit is mijn thee! VAN NELLE'S TH Cti"» „LA NOTTEvan Michelangelo Bernhard Wicki bevestigt reputatie, verworven met „Die Brücke' BOSCH BOSCH rt Gesticht door twee emigranten Zenuwarts tekent ber oep aan m. maak zélf uw keus! FESTIYAT BERLIJN Duitser volhardt in hongerstaking BIJ HET JUBILEUM VAN DE OSSERVATORE Bossche spoormannen: betere condities Stuurman verdronken AzïMA 4 AG ,-rè Toestand opgeslotene na zes dagen kritiek Schotse matroos verongelukt DONDERDAG 6 JULI 1961 (Van onze Romeinse corres pondent) Maandag 1 juli 1861 ver scheen er in Rome een nieuwe krant, die zich aan diende onder de naam „Osserva- tore Romano, giornale politico- morale" (de Romeinse Waarne mer, een politiek-zedelijk dag blad). Hoofdredacteuren waren twee emigranten: Zanchini, die advokaat geweest was in Forli en een Bolognese journalist Bastia. Toen in 1859 Boiogna en de Romagnastreek zich definitief aansloten bij de groeiende Itali aanse eenheidsstaat en de pause lijke regering buiten de deur zet ten, waren beiden naar Rome gevlucht. Daar zochten zij midde len van bestaan en zij kwamen op het denkbeeld toestemming te vragen voor de oprichting van een krant. Op Binnenlandse Za ken vonden zij gehoor bij de vice- minister Marcantonio Pacelli, want Pius IX had reeds enige tijd uitgezien naar een orgaan, dat ten doel moest hebben „de laster lijke aantijgingen te ontmaskeren, die gericht worden tegen Rome en het Romeinse pontificaat". Een goed horSoge is véél meer waard dan het kost. En een Prisma horloge Is goed - én mooi Vee! aftrek „Antiklerikèal" In Moskou gelezen 7K* \*%'<pfy4 'r. J| v n n1»,, ASM m 'se:S4 'i-\ w 'i Altijd weer geniet ik van die fijne geur en heerlijke smaak. Van Nelle's thee heeft voor mij iets héél bijzonders Kapelaan J. Schmitz f ftUEUE kwaliteit! Z IJ N 2 a kt -bougies batterijen Een jaar tevoren had markies Augusto Baviera een blad willen uitgeven, dat tweemaal per week zou verschijnen en behalve aan Je politieke gebeurtenissen ruime plaats zou geven aan wetenschap, letteren en kunst, w.o. in het bijzonder het theater. Maar in de tijd, dat de „Piemontezen" "an de Kerkelijke Staat niet meer dan Eatium hadden overge laten en stellig van plan waren ook het laatste stuk in te lijven, klonk dit pro gram al te academisch en het kwam niet verder dan de schrijftafel van de onder-minister. Baviera werd medewer- Advertentie) ker van de nieuwe krant en vijf jaar later hoofdredacteur. Het aanvankelijk denkbeeld was het blad .,1'Amico della Verita' (de Vriend der Waarheid) te noemen, maar wel licht deed déze naam teveel denken aan de „Voce della Verita" (de Stem der Waarheid) een ultra-conservatie"e krant uit Modena. Men koos het objec tiever klinkende „Osservatore". Het eerste artikel op 1 juli 1861 richt te zich tegen de recente besluiten van het Italiaanse parlement, dat in Turijn zetelde. De 17e maart had het de een heid van Italië uitgeroepen en een week daarna Rome tot landshoofdstad ver klaard. Het zou echter nog negen jaren duren, voor op 20 september 1870 de Italiaanse troepen Rome veroverden. De Engelse historicus E. Halcs heeft onlangs in zijn (Revolution and Papacy 1796-1846" overtuigend aangetoond, dat na het Napoleontisch ivontuur het te- zit van een eigen grondgebied door de pausen eens te meer als een harde en absolute noodzaak geziei werd om de vrijheid der Kerk en het kerkelijk bestuur te beschermen. Moderniserin gen in democratische richting achtte de Curie niet verenigbaar met de theocra tische staat en de geestelijke autoriteit van de paus. Concessies op deze pun ten werden als een zonde tegen God en het geweten aangevoeld. Ingesponnen in dit politieke dogma kon men niet vóór of achteruit. Het is onaannemelijk, dat men in Ro me de nabije ondergang van de Kerke lijke Staat niet heeft zien aankomen. Maar men dreef voort op de stroom en dit met een geheel onbekwaam be stuursapparaat. ,,De Romeinse regering heeft angstwekkend gefaald" (Hales p. 516). 2J o viel de geboorte van de Osserva tore Romano in de tijd der laatste J verwikkelingen tussen het nieuwe Italië en de 14 eeuwen wereldlijke macht var, het pausdom. De krant heeft loyaal en met de rug tegen de muur gevochten voor datgene vooral, wat naar de Romeinse opvattingen niet slechts onaantastbare rechten waren, maar zelfs rechten waarvan de Heilige Stoel vrijwillig geen afstand mócht doen. De Osservatore ging niet onder met de kerkelijke Staat. Baviera maakte de capitulatie van Rome mee en het Vaticaans Concilie. Drie hoofdredac teuren leidden na hem het blad, tot in 1920 de Venetiaanse patriciër graaf Giuseppe Dalla Torre di Sanguinetto de teugels in handen kreeg, die hij veertig jaren zou voeren. H(j ver grootte de horizon en de taak van de krant. Dalla Torre schreef veel, niet tegenstaande hjj elk woord driemaal overdacht voor het op papier kwam. Zijn taal was een wonderlijk archaïsch Italiaans. Hjj was een fel en scherp polemist en in z(jn hoofdredacteurs kamer zat hij als de commandant van een slagschip. De Osservatore is nooit een familie krant geweest en zij zal dat ook nooit worden. Maar in de fascistische tijd ging zij, het enige niet door de- staat gecensureerde blad, van hand tot hand in Italië, ah de politie het tenminste niet in beslag had genomen bij de veel vuldige spanningen tussen Pius XI en het regiem. Mussolini was de Osserva tore een doorn in het vlees. Dalla Torre weigerde Mussolini met Duce te betitelen en Hitier noemde hij de antichrist. In 1960 trad Dalla Torre op 75-jarige leeftijd af en hij werd op gevolgd door de hoofdredacteur van de katholieke „Avvenhre d'Italia", Raimon- do Manzini. De plaats van de Osservatore is nog al ingewikkeld. Hij heet een onafhan kelijk blad, dat door een staf van 15 redacteuren, w.o. twee geestelijken wordt gemaakt. De krant wordt sinds 1929 in Vaticaanstad gedrukt. Dalla Torre zei: ,,Een katholieke krant, waarin de Heilige Stoel zijn offi ciële notities aat zetten. Anders niet." En kardinaal Tardini: „De vrijheid van de Osservatore is zo groot, dat hij zelfs een antiklerikale krant is. Geen blad geeft me zoveel last, als die Os servatore". Het Vaticaans orgaan is niet de stem van de paus en evenmin een krant, die van de Curie bindende opdrachten krijgt. Er bestaat een dagelijks contact tus sen de redactie en de Staatssecretarie, DEN BOSCH, 5 juli De groep spoor wegpersoneel van de Bossche afdeling van St. Raphael, die gisteren in een vergadering bijeen was, heeft aan het hoofdbestuur een resolutie gezonden waarin aan dit bestuur wordt opgedra gen om bjj het beraad met de N.S.-di- rectie veel verder gaande verbeterin gen van de secundaire arbeidsvoorwaar den na te streven dan door de directie worden voorgesteld. De nadruk wordt gelegd op de terugwerkende kracht der verhogingen van de onregelmatigheids toeslag, de verblijfkosten en de reis- vergoeding, welke aanvankelijk door de directie was toegezegd. Wordt die terug werkende kracht niet gegeven dan eisen de Bossche spoormannen een com pensatie ineens van 150,-, uiterlijk te betalen op 15 oktober. Worden de in de resolutie neergelegde desiderata niet in gewilligd dan eisen zij van het hoofd bestuur de afkondiging van een lang- zaamaan-actie op maandag en dinsdag a.s. j Het bleek op deze vergadering dat de spoormannen ook over tal van ande re zaken opgewonden zijn geraakt, zo als het aantrekken van buitenlands per soneel tegen hogere lonen en het aan nemen' van nieuw personeel tegen de voorwaarden waarover thans onderhan deld wordt. Ook vindt men het hier ver regaand onbillijk dat de spoormannen de schuld van de moeilijkheden krijgen terwijl zij eerst een of twee dagen voor het in werking treden van de nieuwe dienstregeling op de hoogte werden ge steld. waar men overleg pleegt over de be langrijkste religieuze en morele feiten van de dag. Maar voor hetgeen de Os servatore afdrukt van ambtelijke me dedelingen, hofberichten en pauselijke stukken afgezien uiteraard is alleen de redactie verantwoordelijk Deze ver keert dan ook in de warme positie om tussen twee vuren te zitten: het Vati caanse met zijn nuances en graden van hitte en het buiten-Vaticaanse. een kerkblad is de Osservatore dus, maar wel een speciale krant, 1 die ten dienste staat van het Geloof, de Kerk en de Heilige Stoel. Hij is een journal d'opinion, waarin de vorming op de eerste en het nieuws op een veel latere plaats komt. Niettegen staande de honderd jaar, die hij bestaat, heeft hij nog levendige trekken over gehouden van zijn oorspronkelijke op zet: de Osservatore is apologetisch en polemiserend. Een oorlogsbulletin, heeft Dalla Torre hem eens genoemd. Verder heeft het )lad, niettegen staande het feit, dat het over de hele wereld wordt gelezen (zelfs in Moskou heeft het vijf. abonnees) veel meer een Italiaanse, zelfs een stads-romein- se inslag, dan een internationale. Dit veroorzaakt op gezette tijden de nodige verwarring, wanneer m'en elders meent met een algemene beschou wing te doen te hebben, die echter achteraf blijkt de reactie te zijn op specifieke Italiaanse omstandigheden. Dc oplage van het Vaticaanse blad is betrekkelijk klein, men schat tussen de 50.000 en 75.000. Maar zijn belangrijk-, heid ontleent het aan zijn bronnen en inhoud en aan de lezerskring. In de avond van de 24e juni 1861 deel de op een kabinetszitting de minister van binnenlandse zaken, mgr. Piia, mede, dat rapport nr. 63245 betreffen de de oprichting van een blad, de Os servatore Romano, door de paus op de audiëntie van die dag was goedge keurd. Het exemplaar dat op 1 juli 1961 uitkwam, droeg als nummer 30.723. De ontzaglijkeverdiensten, die deze krant in honderd jaar voor de Kerk en de Heilige Stoel heeft gehad, zijn -e- kenkundig niet na te gaan. Ad muitos annos, ad mrlta secula! i «ÏE- V Vt A, .7'-j. i.;;.ïiS4Ehi- E E -E. A: E.EE j v 1 i <- „Vy. MAASTRICHT, 6 juli De onder verdenking van meineed ingesloten ze nuwarts-psychiater uit Den Haag, heeft door zijn advocaat, mr. M. Mos- cowic, bij het Bossche hof hoger be roep laten aantekenen tegen het beve! tot gevangenhouding, begin van deze week door de Maastrichtse rechtbank tegen de arts afgegeven. Dit hoger be roep zal voor het Bossche hof op dins dag worden behandeld. DELFZIJL, 6 juli De 24-jarige stuurman J. Kuiper van de Delfzijise coaster „Antonie" is vannacht over- boord gevallen en verdronken. De kust- vaarder lag bij een fabriek in Grouw om hout te lossen. K»rt na midder nacht kwam K. aan boord. Hij heeft toen vermoedelijk een misstap gedaan. Omstreeks kwart over twee vannacht heeft men zijn stoffelijk overschot ge borgen. De stuurman woonde in Farm- sum (gem. Delfzijl). E.È E.;, ;.E -E,:.-: - V E.VE.:ee:e E L. E E.E/ EE. ;E:v:-EE"E,;;is'E.E,5ÉÉEijE ES J E "Y> E ,E,t.EtiEïE V E ,T ES s EE E. s. 'C:ee .e es* ee 'e. ..ss>ïeX krachtig-aromatisch, met fijnc„noot-achtige"smaak! 90 ct. per 100 gram extra geurige Engelse melange (met tophiaadjes 90 ct. per 100 gram een verrukkelijke Ceylon- melange: Van Nelle's topkwaliteit! 1.08 per 100 gram (Van een bijzondere medewerker) BERLIJN, 6 juli Verveling, opper vlakkigheid, gepaard gaande met liefdeloosheid, dit zijn de draden, die lopen door „La Notte" (De Nacht), de veelbesproken film van de Italiaan Michelangelo Antonioni. Bü een keuze uit het overladen programma, dat tij dens de laatste dagen van het Berljjnse Filmfestival is afgewerkt, verdient „La Notte" de bijzondere belangstel ling, omdat de film een poging ver raadt, via de camera door te dringen tot het zieleleven, waarbij de stijl van de tegenwoordige jonge Franse regis seurs als voorbeeld heeft gediend. Een succesvol schrijver leeft geeste lijk verwijderd van zijn vrouw en van hun flat uit zoeken ze verstrooiing. Hun aanzien voert hen in de milieus van schatrijke zakenlieden, die baden in weelde, doch die geestelijk leeg zijn. De jonge vruw ontvlucht dit alles en dwaalt door de buitenwijken, waar haar man haar terugvindt. Opnieuw begint het verkeer in de inhoudloze milieus, waar sociaty-buitenissigheden zelfs als surrogaat geen effect meer bereiken en de troosteloosheid slechts verhogen. Zelfs de verzoening van het echtpaar aan het slot heeft er alle tekenen van, dat ze schijnbaar is. Het was een zware taak voor regisseur Antonioni om deze sfeer via het witte doek op de toeschouwer over te brengen. Herhaaldelijk toont hij zich een filmer, die in staat is de menselijke geest af te tasten. Maar het blijft bij aftasten. Hij slaagt er niet in tot die geest door te dringen en daarom blijft zijn film aan de oppervlakte. Het is zelfs nu en dan zo, dat de verveling bezit neemt van de film zélf en er een stempel op drukt, waardoor men de interesse gaat verliezen. Hetgeen wil zeggen, dat de bekwame Anto nioni in zijn onderwerp is vastge lopen. Bovendien had hij er beter aan gedaan om voor zijn mannelijke hoofdrol niet Marcello Mastroianni te nemen, die te weinig expressief is en met zijn gemanieerdheid sterk afsteekt bij de beheersing van Jean ne Moreau als de ongelukkige een zame vrouw. 55- Een film, die niet onvermeld mag blijven, is „Une femme est une femme" van Jean-Luc Godard. De jonge Fransen springen althans dat menen zij experimenteel met de liefde om, hetgeen o.a. betekent, dat ontoelaatbare verhoudingen als nor maal worden voorgesteld. Binnen het raam van de vrije liefde wordt in „Une femme est une femme" het ver langen van een jonge vrouw naar een kind gesteld. De geliefde weigert. Wel nu dan kan. zij het met tegenzin, het doel via een ander worden bereikt. Het in dit geval betrekkelijk normale inzicht zegeviert, maar de moraal wordt bij dit alles volkomen uitge schakeld. Regisseur Godard heeft het gegeven op boeiende wijze verfilmd en past overgangen, kleur en dialoog op originele wijze toe. Men kan zelfs zeg gen, dat het element filmcomedie door hem langs nieuwe filmwegen is be wandeld. Zijn vormgeving zou een beter gegeven waardig zijn geweest. Zelfs de populaire Jean-Paul Belmondo heeft geen kans gekregen om aan G^dardr regie-greep te ontsnappen. De Duitse regisseur Bernhard Wicki die indruk maakte met zijn eerste speelfilm „Die Brücke" heeft zijn reputatie volledig gehandhaafd en zelfs vergroot met zijn „Das Wunder des Malaehias", gebaseerd qp de ro man van Bruce Marshall. Het reeds van vóór de oorlog daterende thema heeft hij aangepast aan deze tijd van sterk geprononceerde publiciteit door pers, radio en televisie. Een eenvou dige pater vraagt God om een wonder en verkrijgt dit ook deels om wil le van een parochiegeestelijke, die zich onzeker voelt en deels om de parochie herder te verlossen van eer, zich vlak bij zijn kerk bevindend nachtlokaal. De kroeg komt terecht op een eenzaam eiland met vuurtoren m de Noordzee. In het centrum van de stad gaapt een open ruimte. De verbijsterde bezoe kers, het bar-personeel incluis, worden van het eiland af met een trawler naar het vasteland teruggebracht. Maar de wereld zoU de zelfbewuste wereld niet zijn, als voor dit verschijn sel deemoedig het hoofd zou worden gebogen. Politie, geleerden, handige reclame-lieden, radio, televisie en pers werpen zich op het „wonder" en geven er een uitleg aan op hun wijze, rn.a.w. exploiteren het op een perfide wijze. 55 Bovendien ontwikkelt zich een pel- grimsindustrie. De open plek wordt een bedevaartsoord, dat identiek is aan een kermis en aan een plek, waai de religie tot koopwaar wordt ver laagd. De geestelijkheid van hoog tot laag is ontsteldook pater Mala ehias maar wacht op de reactie uit Rome. Voordat deze officieel wordt uitgesproken, ziet pater Malaehias wat de verhoring van zijn gebed allemaal heeft veroorzaakt. Hij voelt, dat de gelovigen erger zijn dan de kwaal, die hij vroeg te verhelpen. En hij ver krijgt, dat het wonder ongedaan wordt gemaakt. Het leven herneemt zijn nor male loop met het dagelijkse goed en kwaad, terwijl hij zich terugtrekt in het klooster. Regisseur Wicki, In deze film wer kende met goede, doeli onbekende ar tiesten. heeft een voortreffelijk en sfeervol werk gemaakt, dat de mense lijke reacties haarscherp Iaat zien en dat vooral de bovenste laag onzer werkende samenleving o.a. hen, die via reclame de massa murw pogen te maken voor een bepaald doel of arti kel meedogenloos hekelt. Hij is ge lukkig nergens gekomen tot een persi flage van bepaalde, met de godsdienst verband houdende praktijken. Men zou alleen kunnen wensen, dat hij een tikje naastenliefde in zijn beelden had verweven. Nu is hij alleen de zeer scherpe observator, die de objectiviteit tot het uiterste opvoert en daardoor de indruk wekt, alsof het religieuze onderwerp hem alleen maar ais koel motief interesseerde. Misschien is dit achteraf wel goed, omdat hij anders het gevaar zou hebben gelopen senti mentele aspecten te vertonen. En deze zijn volkomen afwezig. Het zal inter essant zijn deze film na verloop van tijd in Nederland terug te zien. Ongeveer dertig speelfilms hebben in het officiële theater Palast am Zoo de revue gepasseerd. Wij hebben er een greep uit gedaan in enkele artikelen, die we aan dit festival hebben gewijd en ons daarbij bepaald tot die ver toningen, welke artistiek en wat be treft de inhoud als de meest opvallen de van dit festival moeten worden beschouwd. De officiële prijstoekenning hangt van zoveel neven-overwegingen af, dat deze meestal g«k*i zuiver beeld geeft van de ware filmisch* presta- KLIMMEN, 6 juli Op veertigjari ge leeftijd is gisteren alhier plotseling kapelaan J. Schmitz overleden. Kape laan Schmitz, die in de St. Remigius- kerk assisteerde bjj een plechtige hu welijksmis, voelde zich plotseling onwel en trok zich terug in de sacristie. Daar overleed hij, vermoedelijk tengevolge van een hartaanval. De overledene werd in 1921 te Heerlen geboren en in 1950 priester gewijd. In datzelfde jaar volg de zijn benoeming tot kapelaan te Hei- lust-Spekholzerheide. Sinds 1955 was ka pelaan Schmitz in Klimmen werkzaam, waar zaterdag om tien uur ..de begra fenis zal plaats vinden. (Advertentie) HET EENS fttnrma e/asfil afgestemd op het hedendaagse verkeer en voor het starten als eerste kracht Alleenverl. N.V. Willem van Rijn Amsterdam-W. - Postbus 8005 des. Het niveau is over het algemeen me: overweldigend geweest, ook niet bij de documentaires. Het stemt tot voldoening, dat de Nederlandse speel film „Makkers staakt uw wild geraas" van Fons Rademakers en de documen taire ,,De Lage Landen" van George Sluyzer een goed figuur hebben ge slagen. Representatief bi'v. door mid del van goed voorbereide persconferen ties of door een feestelijke bijeen komst heeft Nederland niet de grote trom geroerd. Dit geschiedde verleden jaar wel bij „Faja Lobbi" van Herman van der Horst. Doch dit verschijnsel is een algemeen kenmerk geweest van dit festival. De z.g. „parties" hebben ditmaal een vrij beperkt karakter ge dragen. Onder invloed van de onzekere positie van de filmindustrie in haar geheel? MAASTRICHT, 6 juli De toestand van de 41-jarige Duitse wapenhande laar uit West-Berlijn, die sedert vorige week in het huis van bewaring alhier in hongerstaking is, begint na zes da gen in een kritiek stadium te komen. De man staat onder medische contro le van de gevangenisdokter. De Duitser is deze hongerstaking be gonnen als protest tegen het uitblij ven van een beslissing door de minis ter van Justitie op een Zwitsers uitle veringsverzoek. Deze uitlevering was gevraagd omdat de Zwitserse justitie vermoedens heeft, dat de man op 19 september 1957 in Genève een moord zou hebben gepleegd op een andere Duitse wapenhandelaar. Zowel de Duitse als de Nederlandse justitie heb ben hem echter niet schuldig bevon den, omdat hij op het tijdstip van de moord niet in Genève, maar in Berlijn vertoefde. De rechtbank te Maastricht had be gin mei, na kennismaking van de zaak, aan de minister van Justitie geadvi seerd het uitleveringsverzoek van de Zwitserse regering af te wijzen. Twee maanden nadien heeft het departement nog geen beslissing genomen. De Duitser moet in het huis van be waring op die beslissing wachten. De gevangenisarts, dokter A. Holl- man, heeft van de zijde van het de partement van Justitie het verzoek ontvangen om aan de in hongersta king zijnde Duitser zo nodig tegen diens wil kunstmatige voeding toe ie dienen. Dokter Hollman heeft dit niet in overeenstemming geacht met zijn medisch-ethische opvattin gen en het verzoek afgewezen. Van de zijde van het departement is ver der liet plan in overweging genomen om de man naar de ziekenafdeling van een inrichting in Vught te doen overbrengen, maar de officier van Justitie in Maastricht heeft bezwa ren tegen dit transport. De verdedigers, de advocaten mr. F. Duinstee en mr. R. Lissonè in Maas tricht, richten vertoog op vertoog tot het departement van Justitie om de beslissing over het uitleveringsver zoek te bespoedigen, tnede met het oog op de langzamerhand zorgwekkend wordende gezondheidstoestand van hun cliënt. ROTTERDAM, 6 juli In het haven ziekenhuis is gistermiddag de 17-jarige Schotse matroos Andrew Robb Martin uit Glasgow overleden aan de zware verwondingen, die hij opliep bij een acht meter diepe val in een ruim van zijn schip. Hij gleed gistermorgen uit, toen hij de luiken van een ruim aan boord van het Engelse ss „Benvorlich" afnam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4