M. G. A. 1600 11 Van hoog naar laag Zilverberg tweede op SV2 minuut van gele trui steno-typist (typiste) secretaris(esse) Finale Laver -McKinley Op reis Zoemer Eigen auto Nieuw model Renault Ronde van de Toekomst Bij steekpartij ernstig gewond Szymaniak naar Italiaanse club Wimbledon HMNttttl Beugels WEGWIJZERS „NIEUWE STIJL" E.H.B.O. Rijbewijs zonder examen Courses Duindigt Venezuela handhaaft standpunt inzake zeven vluchtelingen Van Osch van NO AD voor f 30.000 door PSV overgenomen Yolanda Balas springt 1.85 m. in Helsinki Jeugdschakers door Noren verslagen Van Epenhuysen verlaat GOV Australische favoriet in grootse vorm Cricketprogramma voor zondag DONDERDAG 6 JULI 1961 3 Uitslag Xerxes-Sportclub Emma zondag in Rotterdam _en Wereldrecord Duitse krachttoer op 100 m. schoolslag Op een der commerciële afdelingen van ons kantoor te Amsterdam is gelegenheid tot plaatsing van een (Nederl. taal) leeftijd 2530 jaar; bij ge schiktheid aanstelling tot van de afdeling. Prettige afwisselende werk kring. Brieven met volledige gegevens over genoten on derwijs, huidige werkkring etc. aan de personeels-afd. DE TDD/DE MAASMODE, Post bus 348, Amsterdam. 'n JQUJL» op z'n tijd is goed voor meneer. maargeen alcohol bij snelverkeer! Voor circa vier ton Schaaktitel, damesweer een afgebroken partij PAARDENSPORT EN ATLETIEK Olympisch dorp een vergeten woestenij Amerikaanse atleten schuwen Europese trip Ontstemde atleten V. d. Kuil blijft hij PSV D Onlangs werd door de British Motor Corporation de nieuwe M.G.A. 1600 Mark 11 geïntroduceerd. Cilinderinhoud en motorvermogen zijn in ver gelijking tot het vorige model toegenomen, terwijl de radiator grille van een nieuw ontwerp is. Om te voldoen aan de wettelijke voorschriften in sommige landen, zijn de stop-achterlamp combinaties thans horizontaal inplaats van vertikaal op de carrosserie gemonteerd. De motor heeft thans een vermogen van 84,6 pk. In de cabine zijn voorzieningen aangebracht voor de montage van veiligheidsgordels voor bestuurder en passagier. De wagen is uitgerust met schijf remmen op de voorwielen en trommelremmen op de achterwielen. Het nieuwe model wordt in Abingdon gebouwd in sport-cabriolet en sport-coupé versie en draagt, ter onderscheiding van zijn voorganger, het kenmerk ,,MK II" oo front en kofferdeksel. De auto-liefhebberdie de auto nog mooier wil maken, kan als extra-uitrustingsstukken bestellenwedstrijdzittingen, een bagagedrager, draad- spaakwielen, banden met witte zijvlakkeneen afneembare winterkap, een wed- strijdv oor ruit, een stabilisatorstang en dubbele hoorns. Waartoe parkeerme- ters kunnen lei den is gesigna leerd in het jong ste nummer van ..Verkeerstechniek", „In de zaal, waar de kinder rechter van noord-Lon- den zitting hield", zo schrijft het blad, „ging een zoemer. De vrouwe lijke rechter, Lady Jane, stond op en zei plechtig: De zitting wordt tien mi nuten 'eschorst" Daarop repte zij zich naar buiten, nam plaats achter het stuur van haar auto en reed weg. Enkele minu ten lang zocht zij naar een parkeerplaats en na die gevonden te hebben, stopte zij twee six pen- ces in de parkeermeter en haastte zich terug naar de rechtbank. „De zitting wordt hervat", kondigde zij aan. Twee uur later ging de zoemer opnieuw en herhaalde zich het proces. De politie blijft erbij, dat twee uur par keren, ook bij het ge rechtsgebouw, het maxi mum is. Lady Jane heeft een automatische zoemer gekocht om haar eraan te herinneren, dat het tijd is naar buiten te gaan en de wet te ge hoorzamen." Alle personenwagens die bij de B.M.C. in pro- duktie zijn, zullen voortaan worden voor. zien van bevestigingspunten voor veiligheidsgordels. De driepunts bevestigingsbeu gels worden stevig veran kerd in de body van de auto. Het ziet er naar uit, dat de particuliere kopers in de toekomst de helft van de uitbreiding van ons nationale wagenpark voor hun rekening zullen nemen. De gestegen wel vaart brengt employé's in handel en nijverheid, ambte naren, leraren en ook arbei ders er in steeds groter aan tal toe, met eigen middelen een auto aan te schaffen. Toen de secretaris van de Kon. Ned. Automobiel Club dit verschijnsel dezer dagen voor de leden besprak, kon hij helaas geen exacte cij fers noemen, maar hij noem de als voorbeeld West-Duits, land, waar in 1953 nog maar 13.5 procent van de ver kochte automobielen naar privé-rijders ging, een per centage, dat in 1959 reeds tot bijna 50 was gestegen. Bij de verkoop van gebruik te auto's bedroeg het zelfs ruim 65. Nederland is druk bezig, dit Duitse voorbeeld zij het dan op enige af stand te volgen. P;v auto en te voet" heet de A.N.W.B.-uitgave, waarin toeristische routes in eigen land onder de loupe worden ge nomen. Zojuist is het tweede deel in deze serie versche nen. waarin 81 gecombineer de auto- en wandeltochten door Friesland, Groningen, Drente, Overijssel en de Geldersche Achterhoek staan beschreven. Een waar devolle handleiding voor automobilisten, die belang stelling hebben voor niet te ver afgelegen leuke plekjes, waar zij de auto kunnen parkeren om te voet verder van de natuur te genieten. De A.N.W.B. heeft aangekondigd, dat zij een groot aantal „hoge" wegwijzers langs de wegen buiten de bebouwde kom zal gaan vervangen door de reeds van de autosnelwegen bekende lage richtingsborden. Aan deze beslissing is heel wat studie vooraf gegaan. De deskundigen waren er van overtuigd, dat ook de ouderwetse wegwijzers verschillende voordelen boden. De wegwijzers waren als „bebakening" reeds op grote afstand zichtbaar, hetgeen voor de weggebruikers, die de bekende witte palen in het landschap zochten, beslist gemakkelijk was. Bovendien konden de hoge wijzers op een veilige wijze van verlichting worden voorzien, belemmerden zij niet het uitzicht op van links en rechts naderend verkeer en ivas het niet mogelijk, dat zij door parkerende voertuigen aan het gezicht werden onttrokken, hetgeen bij de lage borden uiter aard wel het geval is. De nadelen waren echter belangrijker dan de voordelen. t*r j ^er}nHe Qrootte van de letters konden de plaatsnamen eerst op geringe afstand worden gelezen: in de meeste gevallen moest de automobilist daarbij zijn snelheid sterk verminderen en altijd moest hij de blik omhoog richten, waardoor hy even werd afgeleid van het verkeer, hetgeen als een bijzonder groot nadeel werd gezien. Vandaar, dat de Bond tenslotte toch het verstrekkende besluit nam, de gehele bewegwijzering van rijks- en provinciewegen en dat deel van de tertiaire wegen, dat voor Iiet gemotoriseerde verkeer van belang is te veranderen. Het nieuwe systeem werd reeds toegepast op verschillende auto. snelwegen en blijkt zeer goed te voldoen. Al in 1S48 werd begonnen langs de snelwegen de nog aanwezige hoge wegwijzers te vervangen door laaggeplaatste blauwe ncht.ingsborden en voor-richtingsborden. Deze borden hebben in de loop der jaren herhaaldelijk wijzigingen ondergaan wat betreft afmetingen, vormge ving en systeem van plaatsing. In de afgelopen jaren werden ook veel hoge weg wijzers reeds „aangevuld" met laaggeplaatste richtingsborden; m de laatste twee jaren werden er in totaal 2600 neergezet, waaruit dan wel moge blijken hoe sterk de behoefte aan deze aanvulling zich deed gevoelen. Dat de A.N.W.B. ten slotte net besluit heeft genomen, het systeem te veranderen, getuigt van durf en inzicht. Um het plan uit te voeren zal de Bond nu tien jaar lang extra-hard aan de weg moeten gaan timmeren Lang* dc wegen van Ro me zullen in de toe komst helpsters 'an he Rode Kruis dienst doen, om hulp te bieden aan slachtoffers van verkeers ongelukken. Op het ogenblik worden „ergens in Frankrijk" proeven genomen met het nieuwe model, waarmee de Franse Renaultf abrieken in september a.s. op de Salon in Parijs hopen te verschijnen. Volgens de eerste gegevens zal dit wagentje de vervanger worden van de Renault Quatre, het bekende model, dat na de oorlog in produktie werd genomen. Uit de eerste afbeelding, die wij van de nieuwe Renault ontvingen, blijkt, dat men door middel van zes zijruiten het interieur van de auto zo licht mogelijk heeft willen houden. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de motor sterker zal zijn dan die van de bekende „Quatre" en dat deze Renault aandrijving zal krijgen op de voor wielen. Het gerucht, als zou ook de „Dauphine" een ander jasje krijgen, blijft een gerucht. De fabriek bewaart over eventuele plannen een diep stilzwijgen. Binnenkort zal ook in België het rijbewijs worden ingevoerd, maar dit document zal een heel andere waarde heb ben dan het Nederlandse bewijs van rijvaardigheid. Het zal worden uitgereikt aan alle meerderjarigen, die daar belangstelling voor hebben, op grond van een verklaring, dat men in staal is een auto te besturen en niet lijdt aan bepaalde ziek ten of gebreken. Examens zullen niet worden afgeno men Zij, die nog geen 21 jaar zijn, zullen worden on dervraagd over de kennis van de verkeersregels, ten zij zij een verklaring kun nen tonen van een erkende rijschool. Maar het „rijbe wijs" moet dan ook niet worden gezien als een ge tuigschrift voor rijbekwaam- heid, maar meer als een practisch hulpmiddel om controle uit te oefenen op automobilisten, aan wie de rijbevoegdheid voor een be paalde tijd is ontzegd. Ondanks het feit, dat de Belgen zich, zonder vooraf gaand examen, „zomaar" in en auto op de weg kunnen wagen, ligt het aantal on gelukken met dodelijke af loop in België lager dan bij ons, en dit, terwijl het wa genpark er veel groter is dan bij ons (bijna een mil joen tegen ruim 600.000 in Nederland). Het zeer inten sieve fiets- en bromfiets- verkeer in Nederland is er Wellicht de oorzaak van, dat wij zo ongunstig afsteken. /n de serie A.N.W.B.- reisgidsen voor het buitenland is thans no. 27 verschenen, een 350 pagina's omvattend werk. dat een uitvoe rige beschrijving bevat van de ranse Rivièra en Cor sica, Een handig boek, dal rijk is voorzien van kaart- tjes en dat door zijn prettige formaat gemakkelijk op reis kan worden meegenomen. (Advertentie) ANTIBES, 6 juli In de vierde etappe van de Ronde van de Toekomst, een rit over 168 km van Lurisia naar Antibes, veroverden de Spanjaarden vrijwel alles wat de moeite waard was, maar ook Nederland pikte een graantje mee. Huub Zilverberg, de blonde cou reur uit Goirle zette een paar kilo meter vóór de finish in Antibes een achtervolging in op de koplopers, waar door hij niet alleen de vierde plaats in het etappe-klassement veroverde, maar bovendien in de algemene rangschik king steeg tot de tweede plaats. Onze landgenoot heeft een achterstand van 5 min. 29 seconden op de Spanjaard Gabica, die zijn gele trui veilig over de drie cols van deze rit: de col de Tende, de col de Brouis en de col de Braus, heen droeg. Voor het overige was het alles Span je wat de klok sloeg. Rogelio Hernan dez, een 26-jarige coureur uit Santander, behaalde de derde achtereenvolgende Spaanse ritzege. Martin Colmenarejo werd tweede, Spanje veroverde het da gelijkse ploegenklassement en Gabica toonde zich de eerste renner, die in staat bleek het bezit van de gele trui te verdedigen. Als echter ieder loon naar werken had gekregen, zou niet Hernandez de etappe hebben gewonnen, maar de Ita liaan Zancanaro. Deze was het name lijk die al vroeg een ontsnapping lan ceerde, die later beslissend bleek te zijn. Bij de bestijging van de col de Tende ontsnapte hij samen met Her nandez. De Italiaan kwam als eerste door op de pashoogte van de twee vol gende bergen, maar had zoveel van zijn krachten gevergd, dat hij eerst Hernandez moest laten gaan en even later de naar voren gekomen Colme narejo niet kon bijhouden. De Italiaan ging als derde over de eindstreep vóór Huub Zilverberg, die samen met de Fransman Cauvet op de laatste kilo meters uit het peloton was ontsnapt. De grote verliezer van de rit naar Antibes was de Fransman Le Baube. De winnaar van de eerste etappe was de bezwijming nabij, wilde opgeven maar bereikte tenslotte fietsend de eindstreep. Hij had een achterstand van 18 minuten op de winnaar opge lopen. Op bevel van de dokter mocht de Fransman vandaag niet meer star ten. De verstandhouding in de Nederland se ploeg bleek aanzienlijk beter dan dinsdag toen niemand de sterkste man Zilverberg de helpende hand toestak. Toen de man uit Goirle nu aan de haal ging deden zijn metgezellen wat van hen verwacht werd: zij stopten af en controleerden de zaken aan de kop van het peloton. Lambert van der Ven kwam daar overigens niet aan toe. Hij zwoegde achter in het veld met darm stoornissen en het scheelde weinig of hij was in de bezemwagen gestapt. WASSENAAR, 6 juli De uitslagen van de woensdagavond te Duindigt ge houden koersen luiden: Holly Scott- prys. 1400 m. mét autostart: 1. Ana- stasia Hanover (H. C. ten Hagen) 2.15.3 1.36.6; 2. Arion Athel, 3. Athoom, tot. wmn. 10.10., pi. 2.60, 3.20, 2.10 gek. 7.40, cov. 17.-. Hanover's pete-prys. 2040 m.: 1. Yos- tra (G. Raymakers) 3.04.8, 1.32.4 2. Xanover, 3. Zwentibold, tot.: winn. 2.80, pl. 1.50, 2.30, 1.40, gek. 9.10, cov. 12.20. Holland Hanover-prys 2020 m.: 1. Young Momenal (J. Oosting) 2.57 1.27.6; 2. Yssel, 3. Yankee Erebus, tot.: wmn. 6.30, pl. 1.90, 1.60, 4.20, gek. 12.90 cov. 4.70. Harrie Scott-prys 2500 m.: 1. X. Tel- lo (J. Oosting) 3.36, 1.25.7 2. Volann O., 3. Xessidor, tot.: winn. 3.50, pl. 1.80 2.20, 1.70, gek. 10,-., cov. 5.90. Hendrik Gregor-prys 1600 m met auto- start: 1. Uranus (F. J. Eerenberg) 2.08.7, 1.20.4; 2. Wiebeline Wip, 3 Um ber, tot.winn. 4.30, pl. 1.70, 2.30 2 50 gek. 14.90, cov. 6.90. Hollyrood nimble-prys 2100 m.: 1. Quicksilver S (J. Wagenaar jr.) 2.56, 1.21.5; 2. Urma Norton, 3. Q. Bascom, tot.: winn. 2.50, pl. 1.60, 1.80, 2.10, gek 6,-., cov. 3.60. Rennen: Sandjar-prys. 1ste afd. 1900 nu: 1. Rex Mundi (A. Kammerzelt) 2.01.9; 2. Altai, 3. Marialvall, tot.: winn. 1-70, pl. 1.30, 2.80, gek. 9.70, cov 7.70 Prince Chevalier-prys 2000 m.1. Sir Edwin William (H. J. v.d. Kraats 2.11.2; 2. Easter Monay 3. Djebal, tot.: winn! 3.30, pl 1.50, 4.40, gek. 9,-., cov. 4.40. Sandjar-prijs, 2de afd 1900 m.: 1. Par. nassian (H. J. v.d. Kraats) 2.03.5; 2. Soliman, 3. Turmwacht, tot.: winn. 4.70, pl. 1.70, 1.60, 3.60, gek. 4,-, cov. 3.90. Totalisator-omzet; 89.493,50. AMSTERDAM, 6 juli De beslis singswedstrijd om het kampioenschap van Nederland bij de amateurs, tussen Xerxes en Sportclub Emma, wordt zon dag on 18.30 uur gespeeld op het ter rein van Xerxes te Rotterdam. CARACAS, 6 juli (UPD Venezuela heeft gisteren opnieuw verzekerd, het recht te hebben de zeven UUmb in Ne- VIERDE ETAPPE: 1. Hernandez (Sp.) I68V2 km in 4.43.34 2. Colme- najero (Sp.) 4.44.28, 3. Zancanaro (It.) 4.46.18, 4. ZILVERBERG (NED.) 4.46.27, 5. Cauvet (Fr.) z.t., 6. Steyae- re (Belg.) 4.47.43, 7. Holmes (Eng.) 4.48.14, 8. JANSSEN (NED.) 4.48.47, 17. GROENEWEG (Ned.) z.t., 24. KNOOPS (NED.) z.t. 40 VERSTRAE- TE (NED.) z.t., 41. HUGENS (NED.) z. t., 52. SNIJDER (NED.) 4.50.18, 100. VAN DER VEN (NED.) 5.19,18. Algemeen klassement; 1. Gabica (Sp.) 16.43.12, 2. ZILVER BERG op 5.29, 3. Ramsbottom (Eng.) op 6.36, 4. Cruz (Sp.) op 7.25, 5. De Rosso (It.) op 7.29, 6. Van d'Huynsla- ger (Belg.) op 8.10), 7 Cardoso (Port.) op 8.20, 8. Kunde (Did.) op 11.24, 9. Nijs (Belg.) op 12.19, 10. Cauvet (Fr.) op 12.43, 21. JANSSEN op 17.42, 31. HU GENS op 21.38 32. KNOOPS op. 25.10 39. SNIJDER op 28.41, 44. GROENE- u z-icjr_L ttl, OXVCi-J 1NXL WEG op 33.12, 45. VERSTRAETE op 33.34, 87. VAN DER VEN op 1.14.17. In het algemeen ploegenklassement leidt Spanje vóór Frankrijk met één punt. In het bergklassement staat onze landgenoot Zilverberg op de zesde plaats. BERLIJN, 6 juli De 24-jarige Oost. duitse zwemmer Guenther Tittes heeft woensdag bij de selectiewedstrijden voor de ontmoeting Oost-Duitsland - woensdag bij selectiewedstrijden wereld- en Europese record op de 100 meter schoolslag verbeterd en gebracht op 1 min. 10,8 seconden. Het oude re cord stond sedert 4 mei van dit jaar op naam van de Rus Leonid Kolesni- kov met 1.11.4. (Advertentie) derland verblijvende militate», «lie zich enige tyd geleden meester hebben ge maakt van een vliegtuig en daarmee naar Curasao, zijn ontvlucht, te be rechten. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken van Venezuela zei, dat het feit, dat de zeven mannen zich in Curagao wellicht aan misdrijf hebben schuldig gemaakt, toen zij vori ge maand daar landden, er niets aan verandert, dat zij een Venezolaans mi litair vliegtuig hebben buitgemaakt, waarom Venezuela de eerste rechten heeft hen te berechten. Ook de Venezuelaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marco Falcon Bricenco, heeft meegedeeld, dat de overbrenging van de mannen naar Ne derland ,,in het geheel niets aan de situatie afdoet." De Nederlandse ambassadeur in Ca racas de heer Boon, heeft meegedeeld, dat de mannen uit veiligheidsoverwegin gen, naar Nederland zijn overge bracht en dat Nederland het Venezo laanse verzoek hen als misdadigers te rug te sturen nog bestudeert. De am bassadeur voegde er aan toe, dat Vene zuela niet formeel om uitlevering heeft verzocht, omdat geen uitleveringsover eenkomst tussen de beiden landen be staat. DEN IIAAG, 5 juli Vannacht is een 21-jarige jongeman op de hoek Fluwe len Burgwal-Korte Poten neergestoken In verband hiermee is aangehouden zijn vriend, een 23-jarige stucadoor. Aanlei ding tot de steekpartij waren roddel- praatjes, die het slachtoffer over hem zou hebben rondgestrooid. De stuca door, die het nodige had gedronken zou zich daar over erg hebben opgewonden en zjjn vriend hebben neergestoken, vermoedelijk met een stiletto. De ge wonde jongeman werd in ernstige toe stand in het ziekenhuis aan de Zuidwal opgenomen. ROME, 6 juli Woensdag is in Ro me bekend gemaakt, dat de bekende Duitse international Horst Szymaniak (Karlsruhe) een contract heeft gete kend met de Siciliaanse vereniging Catania. Van het transferbedrag, dat rond de 400.000 gulden zou liggen, is 70 procent voor de Duitser en 30 pro cent voor zjjn oude vereniging. Naast een maandsalaris van 1000 krjjgt Szymaniak premies, een eigen huis en een auto. EINDHOVEN, 5 juli De Eindho- vense eredivisieclub P.S.V. heeft woensdag de 25-jarige linksbinnen van NOAD, Tini van Osch, gecontracteerd. De transfersom bedraagt 30.000. HELSINKI, 6 juli Tijdens interna tionale atletiekwedstrijden, die woens dag in Helsinki werden gehouden, zege vierde de Nieuwzeelander Murrau Hal- berg in 13 minuten 57.4 sec. op de 5000 meter. De Engelsman Gordon Pirie werd tweede op bijna 5 sec. De winnaar van het goud in Rome op de 800 meter, Peter Snell (N.-Zeel) won de 800 meter, in de snelle tijd van 1.47.6. Een voor treffelijke prestatie kwam op naam van Yolanda Balas, die met 1,85 meter het hoogspringen dames voor haar rekening nam. De 400 meter was in 46.6 voor de Brit Brightwell. DEN HAAG, 6 juli Woensdag is alhier het internationale jeugdschaak toernooi voor landenteams begonnen. De uitslagen waren: Noorwegen-Ne- derland 31, België-Engeland 03 en 1 afgebr. partij; Oostenrijk-Denemarken 21 en 1 afgebr. partij, West-Duits- land-Zwitserland 3—0 plus 1 afgebr. partij. De gedetailleerde uitslag van de ontmoeting Noorwegen-Nederland was: Hoen (Noorw.)-Kuypers (Ned) 10, Gulbrandsen-Zuidema 10, Balsnes- Van Oosterom A1A, Poulson-Ver- reck >/ii/j. (Van onze correspondent) GRONINGEN, 5 juli - De heer J. van Epenhuysen heeft per 1 juli zyn functie als dirigent van de Groninger Orkestvereniging neergelegd. Hij is ruim twintig jaar aan het Groninger Orkest verbonden geweest, eerst als di rigent naast Kor Kuiler en na de bevry- ding als mige dirigem. De heer Van Epenhuysen zal zich in Engeland ves tigen. LONDEN, 5 juli Voor de derde achtereenvolgende maa heeft de ten gere Australische lefthander Rod Laver zich geplaatst voor de heren enkel spel finale van Wimbiedon, waarin hij vrijdag zal uitkomen tegen de Ameri kaan „Chuck" McKinley. De raad-hari- ge Australiër versloeg in de halve fi nales met 6-2, 8-6, 6-2 de flegmatieke Indiër Ramanathan Krishnan, die door de sterke service e- het uitstekende volleren van zijn tegenstander geen ogenblik tot zijn normale spel kon ko men. Laver liet de breedgeschouderde Indiër als het ware geen tyd voor wel doordachte slagen en hoewel Laver's service slechts twee ,,aces" telde, bracht deze Krishnan toch telkens in een moeilijke positie. Snel oplopend naar het net scoorde Laver punten met magnilieke fore- en backhand volleys. „Chuck" McKinley, de tegenstander van Laver in de finale van vrijdag, heeft zich in de afgelopen week ont popt als een van de kleurrijkste figuren van Wimbledon. De 20-jarige Ameri kaan heeft een vrywei ongelooflijk an ticipatie-vermogen, retourneert de meest onmogelijke ballen, en valt bo venal op door de enorme vechtlust die hy in elke party aan de dag legt.' Te gen die combinatie van kwaliteiten was de 20-jarige Brit Michael Sangster niet opgewassen. Hy verloor in 80 minuten mt'i f"4, 6_4, 8_6é De Amerikaan be schikt over een bijna onuitputtelyke energie, waarmee hy zelfs gevaarlijk kan worden voor Laver. uitslagen. Heren dubbelspel: Kwartfinales: Jt ietcher-Newcombe (Austr. )-Mills- Wllson (GB) 7-5, 3-6, 6-3, 1-6, 6-4. Gemengd dubbelspel: vierde ronde: Morea-Margaret Smith (Arg.-Austr.)- Mandarino-Carmen Coronado (Braz.- ?P,aRie> 6-4, 6-2. Froehling-mej. Bricka (V.b.)-Beymej. Hutchings (Rhod-Z Afr) 7-5, Nyssonen-mevr. De Somoza J rml.-Arg.-Ulrich-Christian e Mercelis (Den-Belg) 8-6, 6-3. Barrett, mej. Wood- Sate (GB)-Gaertner-Renee Schuurman ti.' ^b:.) 6-2, 7-5. Stolle, Lesley Turner (Austr.)-Fernandez, Margaret Hellyer (Braz, Austr.) 7-5, 3-6, 6-0. Javorsky Vera Sukova (Tsj. Slow.a-Gibson, mevr Gibson (Austr.) 6-3, 6-3. Mark Sally Moore (Austr., V.S.)-Oakley, niejuffr. Clarke (G.B.) 6-3, 6-3. Howe, Edda Bu- ding (Austr., Dld.)-Likhachev, Olga Dmitrieva (Rusl.) 7-9 8-6, 6-0 Dames dubbelspel: kwartfinales: Sally Moore Lesley Turner (V.S., Austr.)- mej. Dul- dig, mej. Gerson (Austr.-Z. Afr.) 9-7, ROTTERDAM, 6 juli Ook de vier de party in de reeks om het persoon lek dames-schaakkampioenschap van Nederland tussen mevr. Vreeken en mevr. Heemskerk is afgebroken. De afgebroken partijen ook in de derde ontmoeting is de beslissing nog niet gevallen worden vanavond uitge speeld. Eerste klasse A: HCC 1I-ACC, Her mes DVS-HBS, Quick Hg-HCC I, VOC- Rood en Wit. B: Haarlem-Excelsior, Quick N-Sparta, Rood en Wit II-VRA. In Ascot worden volgende week za terdag de race King George VI en de Queen Elisabeth stakes verreden. Via een directe Eurovisie-reportage zullen de kykers van 15.10 uur tot 15.30 uur deze paardenrennen kunnen volgen. Onmiddeliyk daarna neemt de N.T S de reportage over van de A.A.A.-kam- pioenschappen, die in het White City Stadion te London worden gehouden. Aan deze wedstryden nemen o.a. de Nederlandse atleten Eef Kamerbeek en Kees Koch deel. Voor het commen- taar zorgen Lenny Klijn en Frits de Ruyter. Te Alkmaar is woensdagavond een vriendschappelyke voetbalwedstrijd ge speeld tussen Alkmtaar en ZFC. De Alkmaarders verloren de ontmoe! ting met 0-2. By de rust leidde ZFC met 1-0. Hst Italiaans Olympisch Comité wjjze Rome doen wete dat de wijze Rome doen weten, dat XVII Olympiade voor goed voor- bjj is. Toen in juli 1960 het Olympisch dorp in het noorderkwartier van Rome klaar kwam, werd voor de ingang een bronzen beeld geplaatst van het vvapendier der Spelen 1960: de Ro meinse wolvin. Zy prijkte jen voet stuk van baksteen, dat gedekt werd door een mooi stuk antiek lijstwerk uit het kapitolijnse Antiquarium. Honderd duizenden hebben zich er voor laten fotograferen: de geprivilegeerde dorps bewoners en de ongeprivilegeerde be langstellenden, die dit paradijs niet mochten betreden en het ook niet kon den vanwege het politiekordon. Maar de wolvin stond op de grens en maak te voor de niet geprivilegeerden foto- technisch veel goed. Als de atleten en de officials huiswaarts keerden, klop ten zij ten afscheid het vertrouwd ge worden „dier op de rug": au revoir, ma brave; hasta Ia vista; bye bye, dear en zo door in alle Olympische ta len. Wanneer de autobussen verdwenen onder de platanen van de Via Flaminia keek de wolvin hen roerloos na, maar iedere dichter en ziener wisten het: met weemoed in haar bronzen binnen ste. Dezer dagen was plotseling de wol vin verdwenen. De politie en het ge meentehuis kregen het ene telefoontje na het andere. De kranten sloegen alarm en eisten het strengste onder zoek naar deze heiligschennis. Thans heeft het '"liaans Olympisch Comité doen weten, dat het het beeld terugge geven heeft aan de eigenares, de N.V. Martinelli 'te Florence. Het wapendier der glorierijke Spelen was slechts geleend en niemand wist het, de dorpsbewoners niet, de belang stellenden niet en de honderdduizenden foto's verschieten ineens geestelijk van kleur: Rome's wolvin van die van de N._V. Martinelli en het Olympisch Co mité speelde er mooi weer mee. De Romeinen zjjn spinnijdig. Het Kapitool, zeggen zy, deelt wolvinnen by het do- zyn uit aan gasten, maar het ryke Olympisch Comité noch de gemeente kon het beetje geld opbrengen om de ze wolvin, die de herinnering is aan de Romeinse en Olympische gastvrijheid, op haar plaats te la.ten. En zij gaan geïrr leerd verder: nie- man steekt nog een hand uit naar het Olympisch dorp, De grasvelden verwil derden er en nu verdorren ze snel. De normale gemeentelijke diensten ont breken op de vuilverwydering na. Een achttal straten heeft niet of nauweliiks verlichting. De fraaie vyver, die een slordige twaalf miljoen lire gekost heeft, is gedichtgegooid, want anders eij een ,ln kunnen geraken. Maar de oorspronkelyke bedoeling van ?ieH^nr Zat-^,lst 0m er later OP he te dafeen de kinderen in te laten poe delen. Een groot deel van het dorp ófe °tt0irs en de voetgangers, nemen voor auto's, ver- tSEr 5e tste resten van het woes- tynachtige gras. De posterijen denken rfo maanden ov ;r na. waar zij de brievenbussen zullen plaatsen. Het modeldorp, waar nu staatsamb tenaren wonen, is een vergeten dorp gtewo.rde.n. De gehuurde Florentijnse wolvin is vertrokken; onder de herin nering aan de XVII Olympiade werd een streep gezet. „La cosa meschi- na schrijft de Romeinse Messaggero, het is een armoedig zaakje. De Amerikaanse atleten zijn ernstig ontstemd over de wyze waarop hun atletiekbond een wedstrijd als die tegen Rus land wil aanpakken. Op 15 en 16 juli vindt dit landenduel in Moskou plaats en de atletiekwereld beschouwt het als een zeer belangryk gebeuren. Daarom is het verwonderlijk dat de V.S. met een ploeg in de arena zul- irnnV?^sc 'nen' zonder topmensen als Hall ConoUy, Dallas Long, Ron Mor ns, Rink Babka en Al Oerter. Dat dit niet de sterkste formatie is die Amerika op de been kan brengen is volgens de rebellerende atleten zui ver en alleen te wyten aan het onjuis te beleid van de atletiekunio. „Waar om maken ze er toch een Europese trip van en moeten we behalve tegen Rus land ook Engeland, Polen en West- Duitsland ontmoeten. Dan doen de Rus sen toch ook niet. Zy concentreren zich op dit ene duel en gooien hun beste troeven op tafel." De kogelslingeraar Conolly meent dat de slechte organisatie voor hem een re den is niet mee te gaan. „De officials van de atietiekunie houden met ons geen rekening. Ik herinner me de laat ste trip levendig, doordat die zo slecht was georganiseerd. En op de Olympi sche Spelen was het niet veel béter." Parry O'Brien vindt het voornaamste bezwaar dat hy een maand zyn nor male werk moet onderbreken en daar voor geen vergoeding ontvangt. „Be- lachelyk, want t.erwyi Rusland de sport als politiek werktuig ziet en geen mid del ongebruikt laat om zo sterk moge- lyk voor de dag te komen, laten wy onze beste mensen gewoon thuis." De Olympische discuskampioen, Al Oerter, tenslotte, begrijpt niet dat militairen in de ploeg hun geld doorbetaald krjj- fen, „terwyl wij ook geld nodig heb- en als we weg zyn." AMSTERDAM, 6 juli Van der Kuil gaat niet naar Feyenoord. Toen Van der Kuil te kennen had gegeven PSV te willen verlaten, trachtte de Rotterdamse club hem onder haar „sterren" te verzamelen. Deze pogin gen zjjn echter gestrand, omdat Piet van der Kuil zijn contract met zyn huidige club P.S.V. heeft verlengd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 6