Bloedige demonstraties in Algerije eisen 80 doden FLN toont aan dat grote massa op haar hand is Man bijt beer LONDENSE BRIEF E 3 S PROTEST TEGEN VERDELINGSPLANNEN Geen Congolese hereniging Brief van paus aan mgr. Beran Sir Anthony Eden naar Hogerhuis M.G. '61, Meer Gasten naar Mooi Groningen Geslaagde maskerade Muzikaal trouwen Franeker kerktoren eindelijk geveld Het orkest danst Volendamse naar haar zoon in Canada Ült hero dranken zijn overal gevraagd Adres onbekend Vaticaan weet nief of hij nog leeft Nazaten van Schotse ridders Het clanhoofd j I dat Verhinderd was Burke schrapt twaalf 1 voornamen DONDERDAG 6 JULI 1961 ALGIERS/PARIJS, 6 juli (Rtr., U.P.I.) De voorlopige Algerijn se regering in ballingschap, die zetelt in Tunis, heeft gisteren duidelijk bewezen dat zij wel degelijk een zeer grote invloed heeft op de mohammedaanse be volking van Algerije. De door haar uitgeroepen staking „als protest tegen de plannen van generaal De Gaulle om Algerije te verdelen" is een volledig succes geworden, voorzover men een massale demonstratie van trouw, die tachtig mensenlevens heeft geëist, althans een „succes" mag noemen. BUITENLANDSE KRONIEK (Advertentie) CLACK 6x9f 25.- da,bg5t9.killt op fattfa ni?<Tt sring In een groot aantal tipk &ePaar(l met wilde demonstrar van de moslims, die met tiendui- v-iP n optrokken achter de groen-witte "Kgen van de F.L.N. Zodoende kwam "ft regelmatig tot botsingen tussen de monammedanen enerzijds en man- scnappen un de Franse oproerpolitie on het Franse leger anderzijds, waar op volgens vele ooggetuigen de r rangen opmerkelijk snel gebruik maakten van hun vuurwapens. Gister avond maakte de officiële woordvoer der van de regering in Parijs, Coup de Fréjac, de droeve balans op: min sten» tachtig doden en 366 gewonden. Waarnemers in Algiers en Parijs zijn ervan overtuigd dat de voorlopi ge Algerijnse regering de staking niet alleen had uitgeroepen om te protesteren tegen een eventuele ver deling van het land, maar ook om te bewijzen dat zij een sterke greep heeft op 'de mohammedaanse bevolking. Tijdens het overleg in Evian schijnt meerdere malen in twijfel te zijn ge trokken of de F.L.N.-regering wel vol doende representatief is voor de ge hele mohammedaanse bevolking. De ze twijfel is nu in ieder geval weg genomen. In Oran, Constantine, Sidi-bel-Abbes, Blida, Bone en andere belangrijke Al gerijnse plaatsen was de staking totaal. Honderd procent van de mohamme daanse arbeiders legde het werk neer en alle door moslims gedreven winkels bicven dicht. In Algiers werd niet ge staakt door de ambtenaren, omdat de Fransen hen hadden bedreigd met geld boetes of gevangenisstraf als zij niet op hun werk zouden verschijnen. Ver der was ook in Algiers de staking vol ledig. Duizenden demonstranten marcheer den, groen-witte vlaggen zwaaiend en F.L.N.-leuzen schreeuwend, door de nauwe straten van de Kasbah, de in heemse wijk. Zij werden vanaf de daken aangemoedigd door gesluierde vrouwen. Omdat de Franse voorzorgs maatregelen in Algiers en ook in Oran, echter uitermate doeltreffend waren er waren enorm veel agenten en mili tairen op de been slaagden de auto riteiten erin de zaak in de hand te hou den. Ernstige botsingen kwamen hier dan ook vrijwel niet voor. Zeer bloedig waren echter do Onlus ten in een reeks steden en stadjes aan de kust ten westen van Algiers. Kogels van de politie en het leger doodden in Castiglione acht moslims. In Guyotville vielen eveneens acht doden, in Fouka zeven, in Berard drie, enzovoorts. In verscheidene plaatsen mengden gewa pende agenten van de F.L.N. zich onder de demonstranten om dezen tot actief geweid aan te vuren. In Parijs leidde het bloedvergieten in Algerije tot een fel protest van de twaalf Algerijnse leden in de Nationale Vergadering. Zij zonden een telegram naar president De Gaulle, waarin ge sproken wordt over het ..moordzuch tige" optreden van de politie en het leger. „Tegen Europese demonstranten zou op deze wijze nooit zijn opgetre den," aldus het telegram. In Tunis gaf de voorlopige Algerijn se regering een communiqué uit, waar in de demonstraties van gisteren een ..historisch gebaar van vertrouwen in de voorlopige regering en het leger van het Nationale Bevrijdingsfront" wer den genoemd. Van de doden werd ge zegd: „Zij zijn de heldhaftige slacht offers van een voortdurende strijd." Volgens kringen, die in nauw contact stas.r met de Franse regering, zullen de vredesonderhandelingen tussen d<j Algerijnen en de Fransen in de loop van de volgende week worden hervat. Een officiële bekendmaking hierover wordt binnen enkele dagen verwacht. (Advertentie) De vertegenwoordiging van de Verenigde Naties in de Congo, heeft er deze week op aangedrongen, dat het Congolese parlement spoedig weer bijeengeroepen wordt. De parlements leden zijn in september vorig jaar naar huis gestuurd en sindsdien heeft de toenemende verscheurdheid van het land een nieuwe parlementszitting onmogelijk gemaakt. De V.N. hebben de Congo voor een bedrag van 10 mil joen dollar economische hulp beloofd. Het geld zou gebruikt moeten wor den voor de import van de meest nood zakelijke levensmiddelen en andere belangrijke goederen, alsmede voor de financiering van openbare werken waarmee de werkeloosheid zou kun nen worden bestreden. Maar de V.N. eisen dat bet geld gebruikt wordt voor het hele Congolese gebied, en niet slechts voor dat deel van bet land dat feitelijk door Leopoldstad wordt bestuurd. Als in een bijeenkomst van het parlement de hereniging van Congo bezegeld kon worden, zouden de V.N. de toegezeg de hulp kunnen verlenen. Katanga heeft roet in het eten ge gooid. Toen president Tsjombe op 24 juni, na twee maanden gevangen schap, door de centrale Congolese re gering in vrijheid was gesteld, had hij toegezegd Katangaanse gedelegeerden naar de heropening van het centrale parlement te sturen. Maar dat gaat nu niet door. Tsjombe had aanvankelijk ook beloofd Katanga, dat zich in juli vorig jaar van Leopldstad had afge scheiden. weer onder het centrale ge zag te plaatsen. De herenigde Congo zou dan een federale structuur krij gen. Maar Tsjombe zegt nu. dat Ka- tanga volledig ona fhankelijk blijft. In de centrale Congolese regering is bet vooral premier lleo die op her opening van bet parlement heeft aan gedrongen. Maar zijn minister van Buitenlandse Zaken, Bomboko. en de °"S°lose legercommandant, Moboe- loe, lebben dit plan gesaboteerd. Zij vreesden dat de volgelingen van de machthebber in Stanleystad, Gizenga, een dominerende rol zouden gaan spe len in het centrale parlement. Zij be schouwen Gizenga, die zich de wet tige Congolese premier noemt en die inderdaad de politieke erfgenaam van wijlen Loemoemba is, als een gevaar lijk tegenstander. Gizenga's aanspra ken op het leiderschap van de Con golese regering genieten de steun van de Sovjet-Unie en andere communis tische staten. Zag het er enkele weken geleden naar uit, dat een unificatie van de Congo nabij was, nu is die hoop ver vlogen. De politieke chaos blijft ge handhaafd, en het gevaar voor een burgeroorlog neemt weer toe. LONDEN Engeland heeft Nieuw- Zeeland en de Rhodesische federatie de verzekering gegeven, dat het met zal toetreden tot de Europese Econo mische Gemeenschap wanneer geen speciale maatregelen getroffen kunnen worden om de vitale helangen van het Gemenebest te beschermen. Woens dag werden in Wellington en Salisbu ry communiqué's uitgegeven, waarin dit standpunt wordt uiteengezet. in elke Hero vruchten- drank proeft u dat unieke verrukkelijke fruitaroma. En... Hero heeft de smaak voor elke smaak. 'Neem dus Hero, bestel dus Hero. Steeds weer die verrassing, van een weergaloos- fijne, koele verkwikking. Steeds weer die ontdekking dat Hero een klasse apart is. Geniet vaker van Herol VATICAANSTAD, 6 juli (KNP) De paus heeft een brief geschreven aan mgr. J. Beran, de aartsbisschop van Praag, die gisteren 50 jaar priester1 was. De paus weet echter niet waar hij de brief naar toe moet zenden, want niemand weet waar mgr. Beran verblijft. Zelfs is men er niet zeker van of hjj dood of levend is. De aarts bisschop werd in 1950 gedeporteerd. Sedert jaren heeft men totaal niets meer van of over hem gehoord. Nochtans heeft de paus zijn brief la ten publiceren, hopend dat deze langs de een of andere weg toch de gevan gen aartsbisschop zal bereiken. De H. Vader schrijft dat hij het op prijs stelt zijn gelukwensen en zegen aan de edel moedige bisschop aan te bieden, ook al weet hij niet waar hij verblijft. De paus gaat uitvoerig in op de trieste toestand, waarin de kerk in Tsjechoslowakije verkeert. De vervol ging duurt onverminderd voort. De paus somt tot in details de bittere maatregelen op, waaraan de katholie ken en christenen in het land bloot staan, en spreekt zijn bewondering uit voor de kloosterzusters cn priesters, die gedwongen zijn buiten hun kloosters als gewone burgers te leven. De paus eindigt met te herhalen, dat het hem zeer verdriet niet persoonlijk aan mgr. Beran woorden van troost en bemoediging te kunnen richten en schenkt zijn bijzondere zegen aan de bisschop, de geestelijkheid en de gelo vigen van Tsjechoslowakije. (Van onze Londense correspondent) IjONDEN, 6 juli Toen Sir Anthony Eden m januari 1957 aftrad als premier, werd hem de eer aangeboden, waar af getreden premiers krachtens de Britse traditie recht op hebben, namelijk ver heffing in de adelstand met de rang van graaf. S(r Anthony Eden wees de eer van de hand, maar men verwachtte des tijds, dat hij later zou instemmen. Dit is nu onverwacht gebeurd. Gisteren maakte het bureau van de eerminis- ter, Macmilian, bekend, da* »et H.M. de koningin Elizabeth ha* behaagd oir Anthony Eden in de adelstand te verheffen met de rang van graaf. Het is nog niet bekend welke titel Sir Anthony zai kiezen, maar aangezien de naam Eden niet voorkomt onder de lie-1 staande Britse adel,is het waarschijn- lijk dat hij zijn eigen achternaam zal voeren als adelstitel, met toevoeging 1 van de gebruikelijke aardrijkskundige aanduiding van het graafschap, te kie- zen door de nieuwe edelman. Er wordt verwacht dat Eden, nu zijn gezondheid aanmerkelijk is verbeterd, gebruik zal maken van zijn recht als edelman om i zitting te nemen in het Hogerhuis en nu en dan deel te nemen aan de debat ten. AVEZZANO (Italië), 6 juli (UPI) De 48-jarige schaapherder Antonio Ferrante was gisteren zijn kudde aan het weiden, toen uit de Abruzzi-bergen in de omgeving plotseling een grote beer tevoorschijn kwam. Ferrante opende het vuur op het dier, dat slechts licht werd gewond, en woedend op de herder afkwam. Een worsteling was het gevolg. Ferrante won, doordat hij kans zag de beer op zijn gevoeligste plaats, de neus, te bijten. Het dier maakte rechtsomkeer. De herder ligt in* een ziekenhuis bij te komen. lllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllHIIIIIIIIIMIIIIIIIItllllllMini Koningin Elizabeth bracht, een van haar officiële bezoeken aan Schotland en verbleef er in haar paleis van Holy- roodhouse, een gebouw dat riekt naar moord en histo rische tragedie en dat ligt aan het eind van de oude grijze straten die gezamenlijk ,de Koninklijke Mijl" heten. En omdat de koningin in Schotland was, kwamen de hoofden van de Schotse clans vanuit hun oude kastelen, vanaf de verre eilanden en vanuit de gehele wereld. Want Schotten zijn, evenals de meeste Keltische stam men, rusteloze lieden en zij hebben zich net als de Ieren verspreid over de gehele we reld. Doch, eveneens gelijk de Ieren, worden Schotten ge bouwd rond een inwendig en ongeneeslijk heimwee. Ze mogen vee fokken in Patago- nië, smaragden opgraven in de Amazonevallei of schapen hoeden in Nieuw-Zeelaod, doch hun hart is in het Hoog land, „hun hart is niet hier". En de leiders van de clans boden hun koningin cn haar gemaal een diner aan in Edinburgh. Op de dis damp ten de lamsbouten en het licht van de kandelabers gloeide in de rode Bordeaux. En daar waren gezeten ter ere van Hare Majesteiten de Hertog de „Chiefs of the Clans", getooid Jn_lok „kilt" en „sporran Daar was het hoofd van de Clan Home. ons allen beter bekend onder de naam van Lord Home, minister van buitenlandse zaken. Daar was de Macbam van Macbain, die in Chicago woont. maar desondanks hoofd is gebleven van zijn clan, en de MacNeill van Barra. Daar waren de graaf van Lauderdale, die hoofd ,is van de clan van de Mait- lands; de Hertog van Mon trose, hoofd van de clan van de Grahams; de Markies van Huntley, hoofd van de Gor dons en bekend onder de fiere historische bijnaam „Cock of the North". Het ronkte van de oude namen rond de koninklijke dis. Dat waren de nazaten van de Schot se roofridders en kruisvaar ders, heiligen en zondaars; -schurken en helden. En of schoon het huidige voortbe staan van de clans en hun bijeenkomsten moeten wor den gerekend als behorend tot de hogere padvinderij, vertegenwoordigden de gast heren van de koningin een enorme moot grimmige en bloedige historie. Een van de clanhoofden, die helaas niet aanwezig kon zijn omdat hij als kellner in zijn levensonderhoud voorziet in Australië, Was de Lamont van Lamont. Ook de Mac- Tavish vail MacTavish, die in Canada werkt bij de spoor wegen, kon niet komen. En de Graaf van Gowrie, hoofd van de clan Ruthven, weiger de te komen. Hij' is eenen twintig jaar en vond het maar een sentimenteel geval. Nu het even geronkt heeft van de fiere namen van de Schotse clans, is het misschien nuttig er ter loops op te wijzen dat er een nieuwe editie uit is van de Snob-bijbel van Groot-Brit- tannië: „Debrett", een mon sterachtig boekdeel waarin men de namen kan vinden van alle Britse edellieden, hun kinderen, hun kleinkin deren en hun familieleden alsmede hun bloedverwanten in zijtakken van hun ge slacht. Indien men vreemde namen, boeiende namen, dich terlijke namen en geheel idiote namen wil zien, moet men een middag doorbrengen met Debrett. Een van de meest boeiende reeksen na men. die wij hebben gevon den, is die van op een na de oudste zoon van de grafelijke familie van de Dysarts, wier familienaam luidt Plantage net Tollemache-Tollemache. Deze edele knaap heet in al zijn glorie Lyulph Ydwallo Odin Nestor Egbert Lyonel Toedmach Hugh Erchenwyne Saxon Esa Cromwell Orma Nevill Dysart Plantagenet Tollemach-Tollemache En als men moeite mocht hebben al deze namen te onthouden zij hier verklapt dat de ini tialen van deze voornamen de woorden „Lyonel The Se cond vormen. Een vrouwe lijk hd van dezelfde familie „..de dame bleek haar zuster te zijn.... heet Lyonella Fredegunda Cuthberga Ethelswytha Ideth Ysabel Grace Monica de Orellana Plantagenet Tolle- nache-Tollemache. Het oudste lid van deze familie woont in Nieuw-Zeeland en zocht zich een passend adres: Ben- teleigh, Otumoetai, Tauranga. Deze bejaarde heer heeft zo veel voornamen dat, toen hij nog in de meest snobistische van alle bijbels „Burke's Peerage", voor vermelding in aanmerking kwam (in tegen stelling met Debrett vermeldt Burke slechts de namen van de naaste familieleden van de En adel), de uitgever het nodig echtte de ongehoorde stap te nemen twaalf van de voorna men weg te laten. r zijn mensen, die met minder namen door het leven gaan. Als men in het woordenboek het woord „violet" opzoekt, zal men het vertaald vinden met „(welriekend) viooltje'. En „Ivy" betekent klimop. Dit zijn de namen van twee be jaarde dames, zusters die van rikaar dachten dat zij de dood hadden gevonden in een van de laatste Duitse bomaanval len op Londen. Maar beide zusters werden gered uit de ruïnes en ondergebracht m twee verschillende zieken huizen. Dit was zestien jaren geleden en de zusters hadden elkaar nooit weer gezien. Beiden waren ervan over tuigd, dat de andere was om gekomen. Op een zonnige dag van de vorige week besloot mevrouw Ivy Jones een dag rust te zoeken aan zee. Op weg naar het strand kwam zij voorbij een snoepwinkel en keek toevallig in het voorbijgaan naar binnen. Daar zag zij een eenenzestig- jarige dame bij de toonbank staan, die zo sprekend leek op haar overleden gewaande zuster, dat mevrouw Jones niet kon weerstaan aan de drang naar binnen te gaan en de dame te vragen naar haar naam. De dame "bleek haar zuster te zijn. Het vreemdste van dit verhaal is evenwel dat de beide zusters zestien jaren lang binnen dertig kilometer afstand van elkaar hadden gewoond. DAAN VAN DER VAT. CUCK 6x6 f 19.75 t 25.- !S0LA6x6 f38.50 f49.50. Ook voor kleurenfoto's iiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinimiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiinniii,mi,immuun,,,„„mm,minimi^ Op het terrein op en rond het stadspark te Groningen wordt hard gewerkt om de inter nationale show MG'61 voor te bereiden, dat feest vol kleuren en licht van internationale allure, dat wordt gehouden van 31 augustus tot en met 16 september. Men wil er in tot uiting brengen de functie van bloem en plant in het leven van de mens. De bezoeker zal op het 50 ha grote terrein allerlei bloementuinen zien. In overdekte hallen (meer dan 13.500 m2) en ruime kassen worden bloemen, groente en fruit geëxpo seerd. Zakelijk geïnteresseerde xpco- santen sluiten hierbij harmonieus aan met hun artikelen. Er komen speciale inzendingen uit Denemarken. Zwe den, Noord-Duitsland en België. Woensdag kwam een grote vracht auto met aanhangwagen uit Gent (België) het expositieterrein oprijden met 41.000 knolbegonia's. Een derge lijk grote plantenzending is in Neder land ongekend. Onmiddellijk na aan komst begonnen zestig extra arbeids krachten aan het uitzetten van de plantjes rond de stadsparkvijver en elders op het tentoonstellingsterrein. Maandag komen er nog eens 38.000 knolbegonia's uit Wiesmoor (Noord- Duitsland), vertelde ons tentoonstel lingsdirecteur K. Sierksma. Ook deze inzending is om de internationale show extra fleur te geven. Maar ook zullen deze planten dienen om de parken en plantsoenen in de stad Groningen te sieren. In de tuinaanleg zal veel gebruik worden gemaakt van natuursteen, af komstig van het Zweedse eiland Oland. Deze kleurrijke en uiterst fos- sielenrijke steensoort harmonieert iiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiimiiimitiiimiiiiiiiiii Er is heel wat variatie in uniformen en rangen op de vliegbasis Leeuwar den nu er zulk een internationale druk te heerst in verband met de Aircent- schietcompetitie van Navo-luchtmach- ten. Toch liepen er gisteren wel twee heel bijzondere figuren rond. Het viel aan hun kledij moeilijk vast te stellen welke vreemde mogendheid zij wel mochten vertegenwoordigen. Het wa ren een hoge officier en zijn adju dant. De eerste ging gekleed in een bruin-groen uniform, met sterretjes op de schouder en een melkbrigadiertj es- embleem op de rechter mouw. Op zijn veel te grote groene militaire pet prijk te een enorme ster. Zijn adjudant liep in een luchtig kaki-tenue op bruine sandalen, lichtgestippelde sokken aan en eveneens het embleam van de M- brigade op een zijner mouwen. Het wa ren twee Leeuwarder journalisten, die als grap eens wilden proberen of zij m deze vermomming, dus zonder het to nen van geldige legitimatiepapieren, op de basis konden komen en of ze daar zouden worden ontmaskerd. Hun kostumering was voor een ieder die het goed bekeek om te brullen van het lachen. Het jasje van de officier was slobberig wijd en zijn broek was veel te groot, de adjudant leek met zpn brede rode bies op de pantalon meer op een ijsventer dan een militair, kort om het ieek eigenlijk nergens op, maar toch blijkbaar genoeg om de wacht post bjj de ingang van de basis te im poneren. Hij wilde de papieren contro leren, maar de „adjudant' reed lang zaam door en een arrogante blik van de hoge buitenlandse officier deed beminde houding springen. De auto zag er trouwens ook „echtuit. Tegen de voorruit was een officieel bewijs stuk geplakt: een garantiebewijs van een radiotoestel. Het papier zat op de kon Od de nummerplaten stonden de letters L.A.F. als afkorting van „Leeu warder Aii' Force". De heren hebben eniee tijd op de basis rondgereden en gewandeld en lieten zich rustig door een fotograaf, die hen op legale wijze gevolgd was, bij de vliegtuigen op een Dlaatie zetten. Zij werden verschillen de keren gegroet, zelfs door officieren, en salueerden dan minzaam terug. Zon der enige hinder te hebben ondervon den konden zij zich tenslotte van de basis verwijderen om thuis hun mili taire schertspakjes voor een gewoon burgerkostuum te verwisselen. In Leeuwarden en op de vliegbasis lacht men thans om de geslaagde grap. Bruidsparen die in het stadhuis van Enschede in de echt worden verbonden, kunnen desgewenst de huwelijksplechtigheid laten opluisteren met muziek. Het stads bestuur heeft namelijk, nadat de raad een krediet had aanvaard, in het spreekgestoelte van de ambtenaar van de burgerlijke stand een speel tafel laten inbouwen met 47 gramo- foonplaten, waaruit het echtpaar een keuze kan doen. Gisteren klonk voor het eerst in de trouwzaal muziek nadat de ambtenaar van de burger lijke stand een paar in de echt had verbonden. Er kan een keuze worden gemaakt uit klassieke, maar ook lich te muziek, zoals „Lover, come back to me", gespeeld door het orkest van Montovani. hü om hun groot instrumentaal kunnen en om de hoge opvatting die zij van hun representatieve taak hebben ge had. De voorzitter van de Nederlandse Stichting tot beheer van het Concert gebouworkest, mr. G. Greup, releveer de de daadwerkelijke belangstelling van het thuisfront, tot uiting gekomen o.a, tijdens het welkomstconcert in de R.A.I., en beschreef in prijzende be woordingen de hulp en steun, door de gemeente Amsterdam immer aan het Orkest verleend. Bernard Haitink pre- ludieerde in zijn dankwoord aan de orkestleden op een eventueel persoon lijk souvenir aan deze succesvolle tour nee voor ieder van hen; de thema's hiervoor speelden hem en Eugen Jo- chum reeds door het hoofd. Door de drukke werkzaamheden, die na de te rugkeer bijna onmiddellijk in het Hol land Festival verricht moesten worden, was het echter nog niet tot definitieve vorm gekomen. Geduld tot na de Ja panse tournee, volgend seizoen! Hierna barstte een voortreffelijk „bandje" los en begonnen edelacht- baren, hooggeleerden, artiesten en mu- zikaal-ambtshalve aanwezigen de reeds eerder vermelde eer aan Terpsichore te bewijzen als inleiding op een onge dwongen, ad libitum volgehouden sa menzijn. De Franeker kerktoren, die zo hardnekkig weerstand bood aan het geweld, dat achtereenvol gens drie slopersfirma's op hen uitoefenden, is gistermiddag eindelijk geveld. Vorige week was de spits er reeds met behulp van dynamiet aan ontnomen, en nu heeft een springla ding het stenen gevaarte in puin doef neervallen. De operatie verliep voIk pens berekening. De eerste springla ding ondermijnde de toren, de tweede deed hem in een enorme wolk van gruis naar beneden komen. Als laat ste daad van verzet tegen de sloop zorgde de vallende toren er voor, dat er nog een grote brok steen door het raam van de pastorie vloog. Dit ge bouw en een aantal omliggende wo ningen waren echter op last van de politie ontruimd. Ook de straten in de omgeving waren afgezet om ongeluk ken te voorkomen. Men kan op het terrein van de voormalige kerk nu aan het puinruimen gaan. Daarna zal ongeveer vier maanden later dan was berekend met de bcyiw van de nieuwe f.-kkerk kunnen worden begonnen. prachtig bij tuinaanleg en wordt in de paden verwerkt. Er is een coaster vol met Olandsteen, speciaal bestemd voor de MG '61 onderweg naar ons land. Een speciale attractie zal ongetwij feld ook worden de expositie van tuinornamenten, welke wordt onder gebracht in de ingangslaan van het tentoonstellingsterrein. Er zijn nl. nog nooit zoveel tuinornamenten bijelkaar gebracht op een aparte tentoonstel ling. Dank zij de medewerking van diverse gemeentebesturen, instellin gen en particulieren in de drie noordelijke provinciën, is een speci ale commissie er in geslaagd vele tuinbeelden, zonnewijzers, tuinvazen, spiegels, bloembaikken en dergelijke waaronder zich zeer unieke exem plaren bevinden voor dit doel bij een te krijgen. In de loop van de volgende week komen deze ornamen ten naar het tentoonstellingsterrein. Elke dag is er wat anders te be leven op de MG 61. Ook de voor bereiding van deze evenementen zijn in volle gang. Er zijn bloemschik- wedstrijden, en er is een internatio nale klederdrachtshow. Ballonvaar der» stijgen op. Volkstuinders con gresseren in Groningen, harmonie en fanfarecorpsen musiceren massaal, de luchtmacht komt demonstreren. Het bloemencorco van Aalsmeer komt naar Groningen. Er zijn allerlei speciale dagen. Kortom MG 61 zal een Magnifiek Gebeuren zijn, ten einde Meer Gasten naar Mooi Gro ningen te halen. Niemand kan twee muzen dienen, Polyhymnia en Terpsichore, daarom beperken de mleeste leden van het Concertgebouworkest zich tot een ge zellige kout rondom de dansvloer tij dens de ontvangst in het Amsterdamse Carltonhotel, door burgemeester en wethouders van Amsterdam gehouden ter gelegenheid van de terugkeer van het orkest na zijn tournee door Ame rika Wethouder mr. A. de Roos sprak namens de burgemeester zijn dank uit aan beide dirigenten Eugen Joehum en Bernard Haitink en overhandigde hun als aandenken een fraaie kristallen schaal (door Haitink in zijn dankwoord snedig opgevat als een symbool: zwaar als de taak die op onze schou ders rust. bijna even breekbaar als het orkest"!); de orkestleden prees De Volendamse mevrouw Van Dijk van het Edammerpad no. 3, moeder van dertien kinderen, die voor het eerst van haar leven woensdag in een DC 7 stapte, zal op dit moment wel de sensatie van haar leven mee maken. Zij is nu in de Canadese stad Toronto op een na de grootste van dat land bij haar zoon, die daar al tien j'aar geleden is heen getrok ken. Moeder Van Dijk zal voor het eerst de drie kleinkinderen zien, die daar in de loop der jaren zijn ge boren en getogen. Canadeesjes, maar van zuiver Volendamse bloede, want Van Dijk junior is getrouwd met een Volendamse. die zes jaar geleden haar verloofde volgde naar het land van de duizend meren. Zij wonen in een aardig Canadees voorstadje van Toronto, waar zij de ruimte hebben, om vader en moeder een heerlijke zomervakantie tot begin september te bezorgen. Moeder of beter grootmoeder Van Dijk is met haar man in Volen- dams kostuum naar Toronto gevlo gen. Op Schiphol heeft zij afscheid genomen van vele familieleden en kinderen en ook van de directeur van de Katholieke Emigratie Stichting, de heer Jos van Campen, die al met haar heeft afgesproken, dat zij bij Goede reis!" zegt drs. Jos van Cam pen van de Katholieke Emigratiestich ting tot mevrouw Van Dijk. thuiskomst veel over Canada zal moeten vertellen voor de ouders van emigranten die nog niet het geluk hebben om naar hun geëmigreerde kinderen te kunnen gaan. Niet ieder een is het beschoren zo'n reis te maken, maar wel kunnen degenen die dat geluk hebben gehad, hun ervarin gen mededelen aan anderen. Zo wordt het doel van de Vereniging van Ouders en Emigranten, waarvan de heer Van Campen secretaris is, al een heel eind benaderd. Dat doel is: meer begrip te wekken voor de landen'waar onze geëmigreerde jonge mensen wonen en het contact tussen hen en hun familie en hun vaderland te verstevigen. In hetzelfde vliegtuig stapte onder de ruim vijftig reisgenoten van me vrouw Van Dijk ook kapelaan Nien- liaus uit Utrecht. Hij vloog niet ver der mee dan New York, vanwaar hij verder reist naar Minneapolis. Daar woont familie van hem, die al veertig jaar geleden naar midden- Amerika is getrokken. Kapelaan Nienhauj gaat niet zo maar voor plezier op reis. Hij werkt aan een proefschrift dat de invloed van de mechanisatie op de mentaliteit van de midden-Amerikaanse bevolking zal behandelen. De jonge priester is een leerling van prof. De Vooys van de Utrechtse Universiteit, bij wie hij de colleges in sociale geografie volgt. Een jaar geleden is kapelaan Nien- haus eveneens in Amerika geweest. Het is een land, waar studerende priesters op ongekende wijze in de watten worden gelegd, vertelde hij. „Toen ik er in 1960 voor het eerst kwam, stond er een heel huis voor me klaar, waarin een studeerkamer met telefoon, bureau en bandrecorder om mijn studie te vergemakkelijken. En dat was nog lang niet alles. Toen ik me op een gegeven moment het ontvallen, dat ik eigenlijk een opgave zou moeten hebben van het aantal verzorgende bedrijven in de streeK, bood zich de volgende dag een comité aan, dat met de grootste bereidwilligheid deze enquête op zien heeft genomen." De groepsreis stond onder auspi ciën van de Kath. Ned. Boeren en Tuinders Bond. Er zijn plannen om daarmede nog wat door te gaan. Geen wonder, wanneer zich zoveel moge lijkheden openen voor reizigers, vay*" erend van ouders van emigranten tot studenten. „De wereld is maar klein", zei moeder Van Duk toen J met haar stijf gestreken schort in frisse Volendamse kleuren instapte alsof het een weekendreisje gold.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 7