Nieuwe Schiedamsche Courant Wordt rood China lid van Naties? VLOOTSCHOUW BIJ SCHEVEH1NGEN de Verenigde V.S. overwegen erkenning van het bewind in Peking Kinderbij slagregeling nog eens ernstig bekijken Ulbricht herhaalt alle oude eisen V oedsel voo rzieningDDR momenteel moeilijke zaak ENGELSE SCHEPEN BIJ PORT SAID AUTOBUS MET K.L.M.- EMPLOYE'S GERAMD DOOR VRACHTAUTO hamolweer vandaag! I REGERING VAN FORMOSA BEZORGD De these van het ^dubbele China Margarine een cent goedkoper V.A.R. wilin V.S. raketten kopen Van meet af aan tegen vorm van algemene volksverzekering Garnalenvissers als spelbrekers „VREDESPLAN" VOOR BERLIJN Twee personen ernstig, dertien licht gewond Het weer VRIJDAG 7 JULI 1961 MR. BEERNINK (C.H.U.) ADVISEERT Vlootschouw PI elikopter-redding gedemonstreerd Koeweit wil in V.N. Schipholweg lange tijd versperd Nu en dan zonneschijn Caroline Kennedy uit zwembad gered Stabieler zomerweer 14 pagina s JR Taipei, 7 juli (U.p.i.) De regering van nationalistisch China (Formosa) is ernstig be- Zorgd over de kentering, die zich kennelijk, langzaam maar zeker, aan het voltrekken is in de Ame rikaanse politiek tèn opzichte van communistisch China. De nationalistisch Chinese minister van buitenlandse zaken, Sjen Tsjang Hoean, zei hiervan woens dag: „Het ontbreekt de Verenigde Staten aan moed om te vechten voor de zaak van de internationale rechtvaardigheid". De Ameri kaanse ambassadeur op Formosa, Everett F. Drumright, is gisteren naar Washington ontboden om met de regering ruggespraak te houden over deze felle kritiek van de regering in Taipei. Een beeld van de vlootschouw voor Scheveningen die de koningin en de grins gisteren hebben gadegeslagen. Op de voorgrond de kruiser „De Zeven Provinciën" en daarachter het vliegkampschip de „Karei Doorman"De foto is gemaakt uit een helikopter. BERLIJN, 7 juli (Rtr., U.P.I.) De leider van de Oostduitse communistische partij, Walter Ulbricht, heeft gisteren een nieu we duit in het Berlijnse zakje ge daan met de bewering: „De wes terse mogendheden hebben hun rechten in Berlijn verspeeld omdat zij de overeenkomst van Potsdam hebben geschonden". In een rede tot de „Volkskammer", die zo juist een Oostduits „vredesplan" voor de toekomst van de voorma lige rijkshoofdstad had goedge keurd, haalde Ulbricht weer alle oude dreigementen van stal, die uiteraard culmineerden in de eis, dat West-Berlijn een vrije stad moet worden met een neutrale status -en met de bevoegdheid haar eigen interne en buiten landse zaken te regelen. Aan zee e HET NIEEWE DAGBLAD (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 7 juli De meeste Werken margarine zullen me» ingang van 13 juli met een cent per pak je (250 gram) in prijs dalen. De prijs verlaging is mogelijk geworden door een algemene daling in de grondstof- fenprijs. Er zijn enkele merken, waarvoor de prijsverlaging nog niet is vastgesteld. Tot de prijsverlaging is besloten na overleg tussen de bond van margarine- fabrikanten en het ministerie van Eco nomische Zaken. WASHINGTON, 7 juli (Reuter) Van Amerikaanse ambtelijke zijde is vernomen dat de Verenigde Arabische Republiek thans met een Amerikaanse tirma onderhandelt over de aankoop van raketten voor wetenschappelijk speurwerk. Hieraan werd toegevoegd dat de onderhandelingen, naar ver luidt, nog niet voltooid zijn. Meer bij zonderheden waren niet beschikbaar. „Er zijn twee problemen, waarover wii ons ernstig bezorgd maken .aldus Sjen. „Het eerste is onze vertegen woordiging in de Verenigde Naties en het tweede de eventuele toelating van Ruiten-Mongolië tot deze wereldorga nisatie." Zoals reeds gemeld, overweegt de regering van president Kennedy een wijziging van de Amerikaanse poli tiek ten aanzien van Peking. Men zou willen overgaan tot een dubbele erkenning van China, dat wil dus zeggen én v&n n&tion&listiscn én v&n communistisch China. Beide landen zouden naast elkaar lid van de Ver enigde Naties moeten worden. Als belangrijk probleem blijft dan na tuurlijk nog bestaan welk van beide „landen" recht heeft op de per manente Chinese zetel in de Veilig- heidsraad. Nationalistisch China be- zet deze zetel, omdat de regering op Formosa officieel nog altijd wordt beschouwd als de wettelijke ver tegenwoordiger van het gehele cni- nese volk. In de Amerikaanse pers hebben dc laatste weken herhaaldelijk berichten gecirculeerd over een Amerikaanse er* kenning van de beide China's. De hele zaak schijnt zich echter nog in het stadium van het overleg te bevinden. De Amerikaanse regering polst haar bondgenoten om aan de weet te komen hoe deze over de toelating van com munistisch China tot de V.N. denken. Zoals bekend is Groot-Brittannië er allang voorstander van Peking niet langer te weren. Het aantal leden van de V.N., dat er net zo over denkt, wordt trouwens elk jaar groter. Vooral vele Aziatische en de meeste jonge Afrikaanse landen zijn voorstanders van toelating van rood China. Dit feit is een belangrijk argument voor de wijziging in het Amerikaanse politieke denken. Kennedy wil voorkomen dat Peking binnen enkele jaren tot de Ver enigde Naties wordt toegelaten terwijl de Amerikaanse delegatie tégen stemt. Tot op heden hebben nog altijd vol doende landen de Amerikaanse politiek gesteund, als in New York de vraag aan de orde kwam of een debat over de toelating van communistisch China op de agenda van de Algemene Ver gadering moest worden geplaatst. Het gevaar is echter niet denkbeeldig, dat de vóórstemmers binnen enkele jaren de meerderheid zullen behalen. Kenne dy wil in ieder geval liever dat Peking mét Amerikaanse hulp in de V.N. komt dan zónder. Een belangrijke vraag bij dit alles is natuurlijk ook hoe de regering in Peking er zelf over denkt. Er zijn goede redenen om aan te nemen, dat Mao Tse-toeng en de ,nen, hoe graag zij ook tot de V.N. willen toetreden, eik aanbod om lid te worden zullen afslaan, als nationalistisch China lid mag blijven. De regering in Peking beschouwt zichzelf als de wettige ver tegenwoordiger van het Chinese volk, óók van de Chinezen op Formosa. Het is derhalve uitermate twijfelachtig of Peking met de these van het „dubbele China" akkoord zal willen gaan. In ieder geval lijkt het zeker dat com munistisch China geen lid van de Ver enigde Naties zal willen worden zolang de regering op Formosa de zetel in de Veiligheidsraad behoudt. Van de andere kant schijnt Washington er weinig voor te voelen de positie van nationalistisch China voor de belangen van communistisch China geheel op te offeren. Het pro bleem lijkt dus voorlopig nog geheel onoplosbaar, tenzij inderdaad de stemmen van de Afro-Aziatisehe lan den binnen enkele jaren, tégen de zin van de Verenigde Staten in, de doorslag zullen geven. Indien de plannen tot reorganisatie van de Veiligheidsraad, die een rpeer evenredige vertegenwoordiging van de wereldbevolking in dit lichaam beogen, doorgang vinden, wordt dit gevaar des te acuter. Vele diplomaten en andere politieke waarnemers vragen zich met spanning af of de regering in Washing ton er de voorkeur aan zal geven uit eigen beweging om te zwaaien vóór het te laat is. ZEIST 7 juli De voorzitter van de Christelijke Historische Unie rar. H. K. J. Beernink heeft gisteravond bij de opening van de zomerconferentie van zijn partij in de eerste plaats aandacht besteed aan buitenlandse onderwerpen. Daarbij wees hij er op, dat de kans op een niéuwe wereldoorlog vergroot wordt indien de Sovjets een vrede-verdrag Met Oost-Duitsland willen sluiten. Na nadrukkelijk 1e hebben gesteld, dat het huidige kabinet een extra-par lementair kabinet is. zei de heer Beer nink het oen bedenkelijk verschijnsel te achten dat liet op een bepaald moment leek alsof het een semi-parlementatr kabinet zou worden. En passant merk te de CHU-voorzilter op, dat in de afgelopen twee jaar wel gebleken is, dat het kabinet ook zonder F.v.d.A.-minis ters in staat is een sociaal gerichte po litiek tc voeren. „Een kinderbijslagregeling in de vorm van een algemene volksverzeke ring heeft ons van meetaf aan tegen gestaan", aldus spreker. „Wij achten het niet billijk", aldus de heer Beernink. „dat 139.000 personen profijt trekken van hfcgcen 551,000 moeten betalen zon der dat ze er voordeel van hebben." lil dit verband memoreerde hij het heen gaan van minister Van Rooy na felle kritiek in de pers. Mr. Beernink is van oordeel, dat men er verstandig aan zou doen, <le moge lijkheden die er op het tertein van de kinderbibslag lig(?en, nog eens terdege onder ogen te zien. Met betrekking tot het absenteïsme in do kamer vroeg hij zich af. of het .onhovplinsl verdient, liet stern en aanbeveling va'eren Dit in U.'h i uit hol feit dat het vaak voor- verband met - jiet buitenland ver komt, dat !?de"jU;ngen van het Euro- toeven om daar zitüDgw Benélux- pese parlement ot van parlement bij te wonen. «eten van Met betrekking tot de óuvnstee generaal Nasoetion met pivoor- en de groep Rijkens acht sp zichtigheid geboden. Men kan P manier de regeringspohtiek d sen. Hij legde er de nadruk op, da ernstig rekening moet houden nï|. feit, dat de souvereiniteit over Nieu Guinea moet worden overgedragen, vraag aan wie, zullen de Papoea s ze Tnootcn beantwoorden. De autochtoi e leden 'van de Nieuw-Guincaraad zet moeten beslissen, wanneer het moment vari overdracht is aangebroken. De C.H.U. wil overigens, zo zei mr. Beer nink, wel praten met generaal Nasoe tion, mits eerst de diplomatieke betrek kingen tussen Indonesië en Nederland zijn hersteld. (Van onze Haagse redactie) SCHEVEXINGEN, 6 juli Tijdens de voortgezette vlootschouw hebben ook gistermiddag weer tienduizenden Ncder- la - "'ers van een volgepakte pier en bou levard op unieke wijze kennis kunnen nemen van de Koninklijke Marine, die een indrukwekkend aantal oorlogsbo dems voor de kust had geankerd. Na de machtige vlootrevue en helikopter demonstratie in de morgenuren vielen de aangekondigde oefeningen 's mid dags tegen. De demonstraties met de bommenwerpers en de raketten schie tende straaljagers op drijvende doelen in zee konden namelijk niet doorgaan, omdat naar de commentator meedeel de, de doelen niet vrij van andere scheepjes gehouden konden worden. Het was dan ook een merkwaardig gezicht tussen de dreigende, muisgrij ze oorlogsbodems nijvere garnalenvis sers met hun scheepjes bezig te zien en andere bootjes er tussen door tc zien laveren. De vliegtuigen moesten zich beperken tot het in formatie overdave- ren en het doen van een enkele schijn- aanval. Wel vond doorgang de „redding" van een drenkeling met behulp van een he likopter. Met behulp -van een draad werd de man feilloos uit de golven op gepikt en binnen da roerloos boven hem hangende helikopter gehesen, waarna hij bij het passeren van de pier opge lucht vanuit de cockpit naar het pu bliek wuifde. Vervolgens werd op de boulevard door burgemeester mr. H. Kolfschoten een défilé van bijna duizend man mariniers en vlootpersoneel afgenomen, waarbij de Marinierskapel voor pittige muziek zorgde. Do dank namens de burgerij voor dit kleurig vertoon werd vertolkt door de plaatselijke V.V.V., die de deel nemers aan het défilé in het circusge bouw koel bier en zoute haring aan bood. Tegen een imposant decor, ge vormd door de silhouetten van de oor logsbodems werd de marinedag klank en kleurrijk besloten met taptoe en vuurwerk. t'fll Ai I MB „Uaat er geen twijfel aan bestaan", aldus de Oostduitse partijbaas, „dat het provocatiecentrum West-Berlijn en het misbruik ervan voor de koude oorlog in ieder geval geliquideerd zul len worden. De kwestie is alleen of dit een gemakkelijk en pijnloos dan wel een moeilijk proces zal worden". Hel behoeft geen betoog, dat de leden van het D.D.R.-parlement luidkeels juichten, De geheel vernielde bus van Maarse en Kroon, die op de Schipholweg tegen een vrachtauto botste. NEW YORK, 7 juli (AFP Rtr) De sjeik van Koeweit heeft de Ver enigde Naties thans officieel verzocht zijn land als lid toe te laten. Er is nog geen datum voor behandeling van deze kwestie, die eerst door de Veiligheids raad moet worden besproken, vastge steld. na het aanhoren van deze vinnige woor den. Volgens het Oostduitse „vredesplan" zullen de verbindingen met de „vrij stad" West-Berlijn worden gegaran deerd op basis van overeenkomsten van alle betrokken landen met de Duit se Democratische Republiek. Kwalijke zaken als spionage, sabotage, subver sieve activiteiten en vijandige propa ganda moeten uit West-Berlijn worden geweerd. Uiteraard zal de „vrijstad" gedemilitariseerd moeten worden. Een en ander moet ingaan nadat de Sovjet- Unie met Oost-Duitsland een vredesver drag zal hebben gesloten. Ulbricht sprak als zijn overtuiging uit. dat de kwestie Berlijn niet tot een oorlog tussen Oost én West zal leiden, „ongeacht de vraag welke ordeversto ringen door West-Duitsland zullen wor den veroorzaakt". Hij wees er nogmaals op, dat alle landen, die verbindingen met West-Berlijn willen onderhouden, over hun toegang tot de stad met de Oostduitse regering zullen moeten on derhandelen. Het schenden van het Oostduitse grondgebied zal. na de slui ting van een vredesverdrag met de Sovjet-Unie, onder geen enkele voor waarde worden getolereerd. Ulbrichts toespraak kan intussen niet verhullen, dat de economische toestand in Oost-Duitsland in het al gemeen en Oost-Berlijn in het bijzon der verre van bevredigend is. Met name ten aanzien van de voedselvoor ziening kampen de Oostduitse autori teiten momenteel met zeer grote moeilijkheden. Fruit is vrijwel ner gens te krijgen, brood is eveneens zeer schaars en met de aardappelen is het al niet veel beter gesteld. Tex tiel en schoeisel zijn bovendien pe perduur en zo zijn er méér aanwij zingen, dat de communistische „heil staat" Oost-Duitsland zijn inwoners op het ogenblik maar weinig heil te bieden heeft. De burgemeester van Oost-Berlijn, Friedrich Ebert, die licLis van het po litieke bureau van de Oostduitse com munistische partij, heeft gisteren in een openhartige redevoering enkele oorza ken van het falen der voedselvoorzie ning opgesomd. Hij sprak over de ,,sec- tarische maatregelen" van de staat, die winkels, bedrijven en restaurants na tionaliseert. Hij drong er op aan hier aan een eind te maken, omdat het sys teem kennelijk niet voldoet. Andere oorzaken zijn, volgens Ebert, een onoordeelkundig beleid bij het ma ken van plannen voor de staatsindus- trieën, terwijl de verzoeken om bevoor rading van particuliere industrieën dik wijls op niet gerechtvaardigde gronden worden afgewezen. Het resultaat is boosheid in grote lagen van de bevol king en een negatieve houding van vele Oostduitsers ten aanzien van de poli tiek. (Advertentie) Verwachting tot zaterdagavond (Opgemaakt te 11.15 uur) Op de meest plaatsen droog weer met nu en dan zonneschijn, vooral in het zuiden van het land. Zwakke tot matige westelijke wind, ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Zaterdag. Zon; 4.29-21.00; maan: 1.49-16.47. Ju*»*»*- -A s"'v5 7, tie haven van Port Said liggen, of generaal Nasser het leuk vindt of niet. weer Britse oorlogsbodems. De schepen deden port Said aan op doorreis naar hel door Irak bedreigde oiiesjeikdom Koeweit. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 7 juli - Op de Schip holweg hij Amsterdam is gistermiddag kort na vijf uur een autobus van „Maar- se en Kroon", die 45 employe's van de K.L.M. naar Haarlem zou brengen, ge botst tegen ccn vrachtauto met opleg- ïrer uit Wijk bij Duurstede. Twee per sonen werden ernstig en 13 lichtgewond. Ze werdci allen met in alleryl uit Amsterdam gekomen ambulancewa- irrns naar het Wilhelminagasthuis tc Amsterdam en het St. Elisabethsgast- huis te Haarlem gebracht maar 12 ge wonden konden, na verbonden te zijn naar huis gaan. Or, het gedeelte van de weg waar het ongeluk gebeurde, worden best ratings- werkzaamheden uitgevoerd. Achter een afrastering was een arbeider bezig ma teriaal op te ruimen en waarschijnlijk is daarbij een ton over dc weg gerold. Een passerende bestelwagen stopte hier- voor en reed weer door, een achter hem komende auto eveneens. Ook de vracht auto met oplegger bij Wijk bij Duurstede wilde stoppen maar volgens verklaring van de chauffeur zouden de remmen ge weigerd hebben waarop de vrachtauto de linkerkant van de smalle weg op schoot. Uit de andere richting kwam in volle vaart een bus van „Maarse en I Kroon" met K.L.M. employe's. De bus 1 reed recht op de vrachtauto in. Hij werd van voren geheel ingedeukt en to- laal vernield. Men slaagde er spoedig in de buschauffeur uit de verwrongen staalmassa te bevrijden. Hij werd slechts licht gewond. De vrachtautobe stuurder bleef ongedeerd maar de bij rijder, die naast hem zat, werd ernstig gewond. H(j liep een nierbloeding op. Ook een buspassagier vvas er erg aan toe. Hij had een schedelbasisfractuur opgelopen. De andere buspassagiers bleven ongedeerd of werden slechts lichtgewond. Acht gewonden werden naar het ziekenhuis in Haarlem ge bracht maar zes konden, na verbonden te zijn naar huis gaan. Zeven andere gewonden werden naar het ziekenhuis in Amsterdam vervoerd en van hen konden eveneens zes na verbonden te zijn naar hun woning worden gebracht. De 14 meter lange vrachtauto met op legger, die het ongeluk had veroorzaakt, kwam dwars over de weg te staan en versperde de Schipholweg daardoor lange tijd. De politie moest het verkeer tot zeven uur des avonds omleggen, het geen grote opstoppingen veroorzaakte. WASHINGTON, 7 juli (UPI) Hel dochtertje van de Amerikaanse presi dent, Caroline Kennedy is het afge lopen weekeinde bijna verdronken toen zij met andere kinderen in een zwem bad speelde. Zij werd uit het water ge haald door mrs. William Saitonstall, de schoondochter van Senator Leverctt Saitonstall. Het incident gebeurde in de tuin van Jacqueline Kennedy's stiefzuster mrs. Newston Steers, waar Caroline de vie ring van de verjaardag van Ivan Steers bijwoonde. Zij speelde in het zwembad, drijvend in een kleine auto-binnenband, toen zij plotseling door de band gleed en onder water verdween. Mrs. Jane Saitonstall, die met een groep moeders van andere kinderen itond te praten, zag wat er gebeurde Geheel gekleed sprong zij in het zwem bad, hoewel zij in verwachting is,, en haalde het kleine meisje uit het water, Een hogedrukgebied strekt zich uit van dc oceaan tot Midden-Europa; het bepaalt ook het weer in het grootste deel van ons land. Een zwak front bo ven de Noordzee kan in het noorden af en toe nog wat bewolking brengen, maar overigens houdt het weer ook nmr- gen een vrij zonnig karakter, waarbij de middagtemperatuur nog iets verder bo ven 20 gr. kan stijgen. Daar de lucht- drukverschillen klein blijven, is het mo gelijk dat wij ook zondag van deze ver betering profiteren. Morgen zonnig en droog met een ma tige zuidwesten wind. Tijdelijk nog en kele wolkenvelden. In de middag on geveer 20 gr., zeewater 17 gr. Vooruitzichten: ook voor het week einde is vrij goed strandweer te ver wachten, met overwegend zonnig weer. max min. neersi. Station Weer Eindhoven zw. bew. Zd.-Limburj zw. bew. Helsinki h.bew. Stockholm zw. bew. u»io licht bew. Kopenhagen zw. bew. Londen licht bew. Amsterdam zw. bew. Brussel h. bew. t'„njs zw. bew. Bordeaux onbew. Nice h. bew. Bei ui n geh. bew. München onbew. ZOnch licht bew. Genève onbew. Wenen onbew. Innsbruck licht bew. Athene onbew. Rome onbew. Madrid onbew. Lissabon. h.bew. temp temp afgeJ. 24 uur 0 gi ,«t eren 18 19 15 22 17 23 38 20 22 26 27 38 37 20 22 21 20 33 30 35 34 8 7 14 11 12 10 10 11 9 8 11 39 9 5 6 8 17 18 24 8 0 4 0 O O O 0 0 2 0 O 0 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 1