Schoonhoven denkt aan kinderboerderij uitkijktoren openlucht streekmuseum Vreemdelingenverkeer vraagt grotere aandacht, vooral van de middenstand Mooie maar zware tocht voor Slot met regen en wind Fokveedag Nieuw-Hel voet trok grote belangstelling de Een net-echte roman n van Jan de Hartog Rondborstig verhaal op actueel probleem O RECREATIEPLAN VOOR DE KRIMPENERWAARD WIELRENNEN Bart Zoet oppermachtig in ronde van Maasdijk SCHEEP GAAN ALS GEWOONTE Fietser reed vrouw aan Peters en Paul teruggewezen V erkeer oefende geclu ld; Mathenesserbrug haperde Voorstelling Dans theater uitgesteld Hoogste punt „Noord Brabant" KLM-machines mogen niet landen in Los Angeles Zes weken onderhande len leverden geen enkel succes Kwaliteit inzendingen aanmerkelijk beter PAGINA 4 President Kennedy akkoord Kampioene Onderlinge wedstrijden p de flap van Jan de Hartogs jongste roman, „De Inspecteur" wordt vermeld, dat de schrijver „op de eerste rij der grootste Nederlandse schrijvers" staat, een niet onaardige literair-historische noviteit, die haar konsekwen- ties heeft: „De Inspecteur" wordt een meester proef, die wel niet een meesterwerk behoeft te zijn maar toch die eigenschappen zal moeten hebben die Jan de Hartogs voorname plaats rechtvaar digen. Een plaats die hem altijd misgund is, overi gens tot zijn eigen verbolgenheid. Want al had Jan de Hartog succes tot in Hollywood toe, het stak hem toch, dat hij in Nederland nauwelijks tot het voortuintje van de literatuur werd toege laten. Nu weet iedereen, dat de critici een kliek vormen, die eikaar het „belangenballetje" toe gooien, zoais dat eens fijntjes is uitgedrukt. En Jan de Hartog wordt buiten dat gezelschapsspel letje gehouden; vandaar zijn goedkope plaats waar anderen op de eerste rij zitten. Maar nu zit Jan de Hartog dan toch vooraan. Een beleefd „welkom" mag hier dan wel uitgesproken worden. Nu moeten we terstond vaststellen dat voor velen Jan de Hartogs plaats niet in overeenstem ming was met zijn populariteit. Jan de Hartog wordt gelezen, en dat is dan nog heel zacht uit gedrukt. Nu is populariteit in de literatuur altijd een verdachte maastaf geweest: de grootte van oplage en schrijverschap zijn doorgaans niet ge lijk. Maar Jan de Hartog kan natuurlijk een sma kelijke uitzondering zijn en gezien de boven geci teerde ere-promotie moet dat wel het geval zijn. Nu mogen we ons wel afvragen, waardoor De Hartogs succes als schrijver veroorzaakt wordt. Kijk, zeggen de promotors, die overigens over belangrijke literaire fenomenen non-conformis tisch en met door miskenning ingegeven rancune oordelen, kijk, Jan de Hartog schrijft op de eerste plaats een goed en spannend verhaal. Hij peutert en wroet niet in de troebelheid van verwrongen zielen. Peuteren maakt een goed lopend verhaal onmogelijk. Kijk, zeggen de promotors ook, Jan de Hartog blijft niet binnen de vier grijze wanden van het Hollands binnenhuisje, waarin kamertjes zonden gepleegd worden, Jan de Hartog verkoos de ruimte het ruime sop, zo men wil hij koos de gezondheid (van de zeelucht) boven de moderne viezigheid. Volgt een traditionele hate lijkheid op enkele moderne schrijvers. V nn«1nr» iron oen Iromnoöriiroi^o nanet SCHOONHOVEN. 14 juli De vroede vaderen van de Zilverstad gaan maan dagavond al dan niet uitvoerig van ge dachten wisselen over het recreatieplan voor de Krlmpenerwaard, een basisplan voor het recreatieoord ..Schoonoord" aan de Eek en het programma van eisen etc. voor de stichting van een nieuwe, open 7weminrichttng. Gezien de verstrekken de gevolgen van deze raadsvoorstellen bel-gde hel college van burgemeester en wethouders donderdagmiddag in de sfeervolle ardszaa) van het stadhuis een persconferentie, waarop burgemees- tei J Aten en wethouder G. A. H. Dee- renherg (K.V.P.) de plannen nader toe lichtten. Het gemeentebestuur van Schoonhoven reageert hiermede als eer ste op het recreatieplan voor de Krim- penrrwaard, dat opgesteld is door ir N. P. H. i. Roorda van Eysinga, het hoofd van de afdeling stedebouw en land- schapsverzorging van het bureau voor architectuur *n stedebouw ir. S. J van Embden bi N V te Delft. Het college van B. en W van Schoon hoven stelt de raad voor met het re creatieplan in te stemmen en daarvan kennis te geven aan het bestuur van de Stichting De Krimpernerwaard met de mededeling, dat voor het plan grote waardering bestaat. B en W hebben het voornemen de stedebouwkundige van de beslissing van de raad in kennis te stellen met het verzoek hiermede re kening te houden bij de uitwerking van de plannen tot een verdergaande ste debouwkundige ontwikkeling van de Zil verstad. In het raadsvoorstel heeft het college ■de ounten uit het recreatieplan, voorzo ver die op Schoonhoven betrekking heb ben. opgesomd, nader toegelicht en van suggesties voorzien. Met de ontwerper van het plan zijn B en W van mening, dat Schoonhoven een belangrijk toeristen centrum is. Het is hun stellige overtui ging dat nog veel meer aandacht aan het vreemdelingenverkeer besteed moet wor den- ook dn. r de plaatselijke midden stand bij voorkeur in samenwerking met de V.V.V Vanzelfsprekend zal de aanleg van een recreatie-oord een langer verblijf in de stad bevorderen. Het doorgaans korte verblijf is, naar B. ne W. menen te we ten voor een gedeelte van de midden stand de reden om zich nog enigszins af zijdig te houden. Momenteel beschikt Schoonhoven over een hotelaccommodatie van 35 bedden, terwijl in „noodgevallen" op 35 particuliere adressen een beroep ge daan kan worden. Over een eventuele uitbreiding van het beddental is met de horeca-bedrijven nog geen contact opgenomen. Camping. De mening van ir. Roorda van Eysin ga, dat er behoefte bestaat aan een goed i gerichte camping, kunnen B. en W. eveneens delen. In het huidige stadium is het zaak nog geen beslissing te ne men over het karakter, dat een kam peerterrein zal moeten hebben. Bij de verdere uitwerking behoort nauw over leg te worden gepleegd met de toekom stige exploitant (e) voor een dergelijk terrein. B en W. achten het niet uitge sloten dat op een minder kostbare wijze aan de eerste behoeften van een kam peergelegenheid kan worden voldaan wanneer een gedeelte van het terrein, thans in gebruik bij de heer G. P. Ter louw, aan de Lopikerweg daarvoor wordt bestemd. Schoonhoven kan uitgroeien tot een veel geliefkoosd oord voor dagtochtjes, zo stelt de ontwerper. B. en W. zijn van oordeel, dat er nog meer punten zijn waar aandacht aan zou kunnen worden geschonken om Schoonhoven als trek pleister voor dagtochten nog aantrekke lijker te maken Een afwisselend aantal mogelijkheden en de noodzaak om ook bij minder goede weersgesteldheid uit wijkplaatsen te hebben, spelen hierbij een grote rol. In dit verband noemt men een kinderboerderij, een speeltuin, een uitkijktoren, visplaatsen en wandel- c.q. fietsgelegenheden. Een speeltuin schijnt voor gezins- en familiebezoek onontbeerlijk. Het bouwen van een uitkijktoren (bij voorbeeld met terras en een tearoom) zal zeker belangrijk kunnen zijn. Een prachtig uitzicht over de rivier, de wijde polder en de oude stad biedt gunstige pers pectieven. Een eenvoudige voorziening om een ogenblik maar dan veilig op een strekdam of een krib te kun nen vertoeven, zal voor menige bewo ner van de grote stad reeds een ver ademing zijn Ter bevordering van het bezoek voor dagtochten (schoolreisjes etc.) ware te overwegen of er een eenvoudige ge legenheid bij voorbeeld in een boerde rij, op de stal kan worden gecreëerd om de meegebrachte boterham te nut tigen Het zou dan aantrekkelijk zijn om tegen bescheiden prijzen koffie, kar nemelk. limonade etc. beschikbaar te stellen. Ook dient er dan aandacht te worden besteed aan een toilet-accommo datie en een rijwielstalling. f Aantrekkingskracht De mogelijkheid tot bezichtiging van een kaasmakerij, een mandenmakerij en een werkplaats van een klompenmaker zal in het bijzonder op buitenlanders een grote aantrekkingskracht uitoefenen. Ook en openlucht streekmuseum zal zeker tot de verbeelding spreken, ter wijl de bezichtiging van een molen even- eens in de smaak zal vallen. De ontwerper van het plan meent, dat het terrein naast de begraafplaats kan worden bestemd tot camping B. en W zijn evenwel van oordeel, dat deze grond voorlopig gereserveerd behoort te worden voor de uitbreiding van de begraafplaats. De aanleg van een kampeerweide naast de begraafplaats achten zij niet gelukkig gekozen. Er bestaat echter geen be zwaar om een gedeelte van dit terrein te bestemmen tot parkeerplaats. Het is namelijk niet uitgesloten dat op korte termijn voor het parkeren aan die zijde van de provinciale weg een nieuwe op lossing moet worden gezocht. De voorheei' geopperde gedachte (door de ontwerper in het rapport overgeno men) om het bestaande zwembad in te richten als jachthaven hebben B en W'. laten varen. Dit terrein ware te reser veren voor het maker van een tweede veerstoep. Dit 'n afwachting van de verdere ontwikkeling van het verkeer en de plannen, die er eventueel voor een vaste oeververbinding komen. Groenvoorziening De ontwerper van net plan neeft gedacht aan drie havenbassins Zijn me ning, dat de havenruimte wei eens spoe dig weer ontoereikend zal blijken, stemt gehee! overeen me' die van de ANWB Hij geeft ook nog aanwijzigingen voor een nieuwe groenaanleg. Een stevige groenbeplantin" in de nabijheid van de stadswallen achten B. en W zeer be- ROTTERDAM, 14 juli Toen de 70- jarige mevrouw G. de Koningen-Madern uit de IJsclubstraat gisteravond op hoek Bergweg-Noordsingel in een stil staande tram van lijn 22 wilde stap pen, reed er een wielrijder zo roekeloos door, dat hij de vrouw aanreed. Met een ernstige hoofdwond en een hersen schudding werd zij in het Bergwegzie kenhuis opgenomen. De 55-jarige mevrouw G. M. Slikker- veer-Luthart uit de Messchertstraat is gisteravond aangereden door een achter haar rijdende personenauto, toen zij met haai fiets van de Stadhoudersweg de Van Aerssenlaan inreed. Zij viel en brak haar linkerpols. Men vervoerde haar naai het Dijkzigtziekenhuis. Op de Nieuwe Binnenweg raakte gis termiddag een personenauto de 47-jarige (Van onze correspondent) ALPHEN AAN DE RIJN, 14 juli - Het venijn zat de Alphense Rijwielvier- daagse. De Laura-rit op haar derde fiets dag inderdaad in de staart. En dit ge zegde geldt dan het weer. Ten spijt van alle sombere voorspellingen bracht de voormiddag en een klein deel van de na middag fantastisch mooi fietsweer. Maar naa-mate d° middaguren verstreken, werd het guur en de regen gutste uit mevrouw C. Vergouwen-Roos van het i de lucht. Het was ongeveer 4 uur. toen Heiman Dullaertplein, die op haar fiets reed. Zij werd enige meters meege sleurd en viel. Vermoedelijk met een longbloeding is zij in het Dijkzigtzie kenhuis opgenomen. ROTTERDAM, 13 juli Vanmiddag even over halfeen bleek de Mathenes serbrug, die voor het scheepvaartverkeer geopend was, niet meer dicht te kunnen. Het verkeer moest ongeveer twintig mi nuten geduld oefenen, eer het euvel ver holpen was. De Lage Erfbrug kreeg meer T dan anders te verwerken en ter weers- langnjk. In dit verband wijzen zij op het .jd d Mathenesserbrug ontston- ornro holona uon oon onono drnonpAAr7IP- J den grote files voertuigen. ROTTERDAM, 14 juli In verband met de slechte weersomstandigheden is de voorstelling van het Nederlands Dans theater, welke vanavond in het Open luchttheater Dijkzigt zou worden gege ven, uitgesteld tot dinsdag 18 juli a.s. s avonds half acht. grote belang van een goede groenvoorzie ning nabij h->t veer en in de nabijheid van het te stichten recreatie-oord Een stadspark van allure in deze omgeving zal vooi iedereen van groot belang zijn. Ir. Roorda van Eysinga heeft voor Schoonhoven gedacht aan een camping voor tenten en caravans, een zwemin richting en een watersportcentrum De aanwijzing van een terrein voor week endhuisjes is echter niet gepland Deze dienen in de toekomst toch wel te wor den geplaatst. het door de Bilt toegezegde storm- en regenachtige weer zich aandiende De karavaan Laurianen was ai op de terug weg. Men bevond zich in het gebied tus sen Woerden en Alphen aan de Rijn, toen men door de plensbuien werd overvallen Niet minder regen schijnen getrotseerd te hebben de meisjes van de V.V.V „Woerdens P'oei". die telkenjare limona de en versnaperingen laat uitdelen aan de Laurarijders Letterlijk met het wa ter in de schoenen stonden ze daar langs dc weg en hielden stand tot de laatste Lauriaan was voorzien. Regen noch storm mocht ze tot verzaken verleiden Bravo! De donderdag moet wel in tweeërlei opzicht als dt zwaarste dag van de 14de Laura worden geschetst. Behalve dat men sterke rukwinden te trotseren kreeg, afgezien van de doorweekte kleding, die maakte, moest men vandaag de lang ste afstander afleggen van de vier da gen De A-groep 155 km., de B.-groep 110 km. Maar het was in alle opzichten de moeite van het trappen waard. Via Woerden, Abcoude. 's-Graveland ging men naar Hilversum, „de hoofdstad van het Gooi" en vervolgens Lage Vuursche, Loosdrecht. Haarzuilens Woerden terug naar Alphen a.d. Rijn. Men deed er over al leuke en gezellige stempelposten aan, waar het goed en goedkoop was. Voor het eerst mocht de Laura zich ook voortbe wegen door de Bodegraafse errde Sticht- se Meije, ni de weg helemaal gereed is. Ook dit onderdeel van de derde rit was alleszins de moeite waard om gere den te worden. Nog steeds heeft de Laura geen enkele uit'-aller. Zelfs mevrouw Bos, die een val met haar fiets maakte, tóen in Breu- kelerveen een kind plot éling de weg overliep en voor haar wiel kwam en zij noga) pijnlijke plekken opliep, reed na korte tijd de groep na en kwam op „eigen krachten" het Nutsgebouw bin nen om zich te melden. Al mocht de rit zelf niet in het water zijn gevallen, het tuinfeest, dat voor allo Laurianen donderdagavond in Avifauna zou worden gegeven hield geen stand. De mensen zijn uit de tuin weggeregend en ijlings zocht men heenkomen in het paviljoen. Over ongemakken zoals o.a. „zadelpijn", spierpijn „zonnepijn" enz. hoori men niet veel klagen. Dat is dan ook te danken aan het deskundig toe zicht van de Laura-dokter, M. E. v. d. Steen (hij is ook bestuurslid), zijn gede gen adviezen welke men voor eigen best wil gelukkig ook trouw opvolgt en voor al niet te vergeten het werk van <>e EHB-ploegen die men overaal in ne Laura kan vinden. ROTTERDAM, 14 juli Vanmiddag is zonder officiële plechtigheid het hoogste punt bereikt van het in aanbouw zijnde pand van de Levensverzekerings Maat schappij „Noord Brabant" aan de West- blaak. Op 7 juni van het vorige jaar werd de eerste paai geslagen. Het ontwerp is van de architecten H.' L. Mens uit Vught en H. D. Bakker uit Rotterdam. SCHIPHOL, 13 juli Bjj zjjn terug komst vanmiddag op Schiphol heeft staats secretaris E. G Stiikel, die met een Ne derlandse luchtvaartdelegatie circa zi weken in Washington besprekingen heeft gevoerd, medegedeeld, dat Nederland noch de KLM landingsrechten zuilen verkrijgen in Los Angeles. Er bestaat, zo verklaarde hij, geen uit zicht op het verkrijgen van die landiHgs rechten, zolang zich geen nieuwe feiten in dit kader voordoen en zolang de lucht- vaartpolitiek van de V.S. niet wordt ge wijzigd. De heer Stijkel liet in zijn lange ver handeling slechts één keer een optimis tisch geluid horen. Dat was toen hij zei: „Maar het is bijna onvermijdelijk, dat die luchtvaartpolitiek op den duur gewijzigd zal worden, wartt naast de onderhandelin gen. di«> wij gevoerd hebben, zijn er nog zeven onderhandelingen in Amerika ge- wpest met andere landen, die allemaal op niets zijn uitgelopen, juist als de onze Ook in de V.S. zal men tot de conclusie komen, dat men op deze basi6 niet steeds zal kunnen doorgaan Er zijn tekenen, die er op wijzen, dat men tot een herziening wit komen, maar )n welk opzicht zal moe ten worden afgewacht en er is geen ga rantie. dat bij zo'n wijziging de zaak veel gemakkelijker zal worden." De heer Stijkel vertelde dat de Ameri kaanse delegatie gisteren had laten weten bereid te zijn haar definitieve stand punt bekend te maken. Om 7 uur gister avond ontmoette hij opnieuw zijn collega van buitenlandse zaken. Edwin M. Mar tin. Deze deelde hem mede. dat presi dent Kennedy zich persoonlijk van de stand van zaken op de hoogte had gesteld en dat de Amerikaanse slotverklaring door de president zelf was geautoriseerd. Dit was geschied, zo zei Martin, omdat de V.S. weten hoe hoog Nederland deze kwes tie opneemt en hoeveel betekenis er aan wordt toegekend. NIEUW-HELVOET, 14 juli De Zuid- Hollandse Eilanden hebben voor de zes de maal een fokveedag gehouden die in alle opzichten de beste genoemd mag worden. Donderdag 13 juli was voor deze eilanden de grote dag, want reeds in alle vroegte trok men uit alle delen van Voorne en Putten naar Nieuw-Hel- voet waar het grote terrein van de heer Van den Ban weer volledig in beslag genomen werd. Deze dag was georgani seerd door de Fokveevereniging Auroro te Abbenbroek. Intensie te Nieuw-Hei- voet en Voorne te Nieuwenhoorn. met medewerking van de Fokcentrale „De Zuid-Hollandse Eilanden". Algemeen kwam ditmaal tot uiting dat niet alleen de inzendingen groter waren dan vorige jaren, doch ook de kwali teit was aanmerkelijk beter. De jury die speciaal voor deze gelegenheid uit alle delen v-m Nederland naar Nieuw- Helvoet was gekomen, uitte zich zeer tevreden over de resultaten der fokkers Tweehonderd en acht prachtige koeien van zevenenveetig eigenaren moesten naar hun kwaliteit beóordeeld worden, hetgeen een zeer lastig opgave bleek omdat de kwaliteit zo weinig van elkaar verschilde. Dat ee eilanden Voorne en Putten zo hoog staan aangeschreven wat de melkproduktie betreft, bleek wel uit de keur van melkkoeien. Talrijke fraaie prijzen waren beschikbaar gesteld door bedrijven en particulieren uit Abben broek. Hellevoetsluis, Oostvoorne. Ouden hoorn. Hekelingen en Rockanje. De totale inzending van het vee was is 3? klassen verdeeld met als voornaam ste de superproduktie-afdeling. Deze die ren hebben minstens een levensprodukt.ie van 40.000 'tg, melk. Dc kampioene van alle ingezonden koelen werd Juliana '61. eigenaar C. A. Huisman Zn., uit Niemv-Helvoet Reserve-kampioene werd Snuit 9. eige naar Jac. Beijer Czn. uit Rockanje. Even als de kampioene trok ook deze bijzon dere koe alle aandacht van de talrijke bezoekers. Van de „Beste Groep" (4 koeien die afstammen van dezelfde moeder), ver wierf de eigenaar L. Hazelbag uit Roc kanje de eerste prijs met stammoeder Marijke. De beste melkvaars, genaamd Roze- beim heeft mevr. d( wed. C. Roest uit Heenvliet. De beste koe uit de produktieklasse was Snuit 9 van Jac Beijer Czn. uit Rockanje. In totaal werden 66 eerste prijzen uit gereikt in d? individuele eerste klasse. Evenzoveel tweede als derde prijzen •verden toegpkend hetgeen eveneens een bijzonderheid op zichzelf is! Al was de beoordeling van de beste koeien van'Voorne en Putten zo belang- deze fokveedag 1961. Door 28 bedrijven werd deel genomen aan een show van verschillende landbouwwerktuigen Op ilt omvangrijke terrein was eveneens een grote tent geplaatst door de afdeling Nieuw-Helvoet van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, waarin een ten toonstelling werd gehouden van hand werken en waar tevens een modeshow van zelfvervaardigde kleding plaats vond Ook de afdelingen der plattelandsjon geren hielden onderlinge wedstrijden en wel in machinaal melken, handmelken. veebeoordelingswedstrijd. Voor meisjes stofdrukwedstrijd, bloemschikken, hel kennen van stoffen en zgn. vrije wed strijden. In de wedstrijd bloemschikken behaal de Agaath Verbeek uit Hoofddorp de eer ste prijs, Lijnie Veldhoen uit Numans- dorp de tweede prijs, terwijl mevr. Vos- v.d. Meer uit Spijkenisse de derde prijs veroverde Mej. R. der Hertog uit Alphen a.d. Rijn behaalde de eerste prijs in de af deling „Slaatjes maken". In d stofdrukwedstrijd ging de eerste prijs naar mej. A. de Groot uit Leer dam- De zilveren beker voor het machinaal melken ging naar G. Rijn uit Nieuwer- kerk met 192y2 punt. De tweede prijs was voor de heer L. Noordermeer uit Oudenhoorn met 191 punten, terwijl de rterde prijs veroverd werd door mej. C. Schouten uit 's-Gravendeel met 198 pun ten. In d-.' handmelkwedstrijd ging de zilve ren beker naar mej. C. Baelde uit Bode graven. Tweede prijs T. C. den Ouden uit Heenvliet, derde prijs K. Jongke uit Beemster (N.H.). Voorts waren er vrije wedstrijden in net kennen van voedingsmiddelen en ge wicht schatten. Voor meisjes waren er nog wedstrijden in het kennen van stof fen en huishouden. Meisjes die de eerste prijs hebben veroverd in de afdelingen kunnen worden uitgezonden naar de landelijke wedstrijden. De prijzen werden uitgereikt door de voorzitter der jongerenorganisatie, de heei Joh de Veer, in hotel de Kroon te Nieuwenhoorn, hetgeen in de namiddag plaats vond. Voor de liefhebbers van kleindleren- sport werd op ditzelfde terrein nog een tentoonstelling gehouden van konijnen en pluimvee. Ook hier was de inzending bijzonder interessant. Rondom het (er- rein stonden talloze landbouwwerklkv- nen machines opgesteld, waarmee men tevens demonstreerde. De weers omstandigheden op deze belangrijke dag voor Voorne en Putten waren gunstig. Om 4 uur in de namiddag kwam de re gen en wel in hevige mate, doch op dit tijdstip was de Fokveedag 1961 reeds rijk het was slechts een gedeelte van een groot succes geworden. (Van onze wielermedewerkei i MAASDIJK, 14 juli. De domierdag- avoud in Maasdijk gereden wielerkoers voor amateurs en onafhankelijken is dé wedstrijd van de Sassenheimer Bart Zoet geworden. Niet alleen het dit keer in minder getale opgekomen publiek hoe wel tijdens de ronde geen druppel water viel en er alleen een stevig briesje stond maar ook de renners, die het aari den ljjve ondervonden In de ruim 80 krn Un- re rit. waren het er roerend over eens Als er Iemand aanspraak mocht maken Op de zege en de leidersprjjs. dan was rilt Bart Zoet, die vorig jaar nog tweede werd en dit seizoen al eerder 5 maal met de bloemen mocht rondrijden. Ongeveer 30 ronden ofwel ruim 25 km waren gereden, toen Piet Kooijmans uit Rijnsburg, Henry Peters uit Heemstede en Bart Zoet het peloton in de steek lie ten. De klap kwam hard aan. De groep had met meteen een antwoord klaar en spoedig daarna wees de chronometer aan, dat de kopgroep bijna een halve minuut voorsprong had op het peloton, waaruit Nico Stoorvogel en Rinus v. d. Klooster toch nog hadden kunnen ontsnappen. De ze laatste evenwel maakte een ferme bui teling na een botsing met een overste kende toeschouwer en moest, voorzien van een troostpremie in de vorm van een haantje, de strijd staken. Droog, Van den Berg en Van der Knaap leken beter te slagen, maar toen halfkoers' het trio Zoet, Kooijmans en Peters aansluiting had weten te krijgen met de groep en er te regelen, kwam aan deze nieuwe actie evenals aan die van Stoorvogel een reso luut einde. in dit stadium begaf ook een Deense gastrenner, Christensen zich naar voren, maar hij kon daar toch geen potten bre ken. Overigens hield Christensen dapper vol en reed de koers uit, in tegenstelling tot renners als Stolk, Pieterse, Breure, den Outeren Farenhout. 20 ronden voor het einda trachtte Zoet, opnieuw in gezel schap van zijn beide naaste concurrenten weg te komen, maar dit leek al te hoog gegrepen. Hij liet zich terugzakken tot in het midden van de groep en men dacht, dat hij wellicht zou zijn uitgeblust na alle gedane inspanningen. Zo was het echter niet. Toen namelijk vijf ronden latei met een indrukwekkende demarrage de Utrechtse kampioen Hans den Hartog aan de haal ging en deze meteen zijn vierde plaats zeker stelde wrong Zoet zich naar voren en schudde alle tegenstanders van zich af. Ook Peters sprong nog weg maar Zoet was niet meer te achterhalen ruim 80 km in 2.6.07; 2 Peters, Heemstede; 3 Kooijmans. Rijnsburg; 4 op een halve ronde Den Hartog, Utrecht; 5 Paul, Den Haag; 6 De Jong, Amsterdam; 7 Stam, Rotterdam; 8 Stoorvogel, Honselersdijk; 9 Koevermans, Vlaardingen; 10 Mesters, Den Haag; 11 Boog, Laren; 12 Van Gent, Leiden; 13 Zomer, Halfweg; 14 Brinkman, DE INSPECTEUR" r-v* JAN DE HA ft TO O meteen weer langs ging om het tempo I Rotterdam; 15 Castricum, Beverwijk. Al kunnen we het negatief gekrabbel moeilijk waarderen, ruime, goede, ge zonde verhalen juichen we toe. Leve de roman romanesque! Maar iedereen weet dat Jan de Hartog meedoet. Hij gaat de problemen niet Uit de weg. Er wordt door zijn figuren wel degelijk ge- leden en gedacht ©n dat meer dan op- pervlakkig: diep en hoog tegelijk. Nu moeten we hier eerlijkheidshalve aan toevoegen, dat de problemen veelal van buitenaf op het verhaal zijn ge legd: de diepte en de hoogte komen tot uiting in mono- en dialogen, die zich, zoals dat hier eens gezegd is, bewegen tussen kombuis en kansel, een uitspraak die nu natuurlijk oneerbiedig klinkt. Maar er wordt wel degelijk ge preekt en gemoraliseerd in De Hartogs romans. De karakteristiek „tussen kombuis en kansel" kan toch veel ver klaren van De Hartogs succes; geen enkele Nederlander is ongevoelig voor een preek en voor diepzinnigheden, als hij ze maar panklaar, zo uit de kom buis, voor zich krijgt. Dan is er nog iets. Het bovenstaande zal duidelijk ge maakt hebben, dat De Hartogs figuren weinig gecompliceerd zijn. De Hartog is een schepper van ronde mensen, goed rond, zodat het verhaal goed loopt. Bij zo'n ronde figuur voel je je op je gemak. En we willen allemaal graag op ons gemak zijn en schuwen onzekerheid. De ronde figuren uiten zich al even ronduit, en dat is ook be langrijk. Vooral De Hartogs zeelui mogen zich graag mals uiten, ook al spreken ze over bijbel en God: rond de kansel hangt altijd enigszins de geur van de kombuis. En dat malse waar deren wij. Voor een Nederlander wordt iets pas'echt als het volks is. Maar niet alleen de mono- en dialogen zijn mals, ook de verhalende gedeelten lie gen er niet om. Geen literaire flauwe kul, geen ivoren toren, maar de stads tram; geen verfijnde grapjes, maar humor recht uit het ruime hart en vooral: aansprekende vergelijkingen. Lezen we samen eens de volgende zin: „Piet wist, dat Martha, eens een ge- OK^Üge, broze schoonheid, nu in een fle mende, vage huisvrouw veranderd was, die nog altijd de indruk trachtte te geven, een schuimtaartje te zijn, ter wijl zij in werkelijkheid gegoten was van roestvrij kanonstaai", waarbij een kniesoor let op een taalfout in het eer ste deel van de zin. De Hartogs werk liegt er niét om. Daarin ligt de oorzaak van zijn suc ces. Zijn romans zijn net-eeht en net- echtheid is voor velen de enige norm voor kunst. Er is in werkelijkheid niets onechter dan een goede roman, maar, merkwaardig, voor de lezer is er niets reëler, sterker: de werkelijk heid had niet „echter" weergegeven kunnen worden dan in die onecht heid. De net-echte roman is in de meeste gevallen hoogst onwaarschijn lijk en altijd vervelend. „De dag gaat open als een gouden roos" is een leugen en een boeiende waar heid. „Het huisje van de Hollandse Tram aan het water bezuiden het Centraal Station in Amsterdam heeft een terrasje van waar het drukke verkeer van de veerbootjés, de sleep boten en de directiebootjes gadegesla gen kan worden onder het genot van een kop koffie", is een waarheid als een koe. Koeien zijn echter vervelen de beesten, behalve voor Roothaert. Het wordt tijd, dat „De Inspecteur", waaruit boven al even geciteerd werd, ter sprake komt. Nog even dit: een auteur die direct wil aanspreken, schuwt de actualiteit niet (tenzij hij schrijver van historische romans is, maar dan is hij nog actueel: hij heeft het actueel gevoelen ten opzichte van het verleden gepeild). Jan de Hartog gaat de actualiteit ook niet uit de weg, hij komit ze zelfs op zijn schrijvers loopbaan tegen. Nu is bijvoorbeeld de Jodenvervolging tijdens de laatste oor log sinds de arrestatie van Eichmann actueler dan ooit. En vergeten we niet, het wereldsucces van de roman „Exo dus". Bedenken we vooral ook, dat het Amerikaanse publiek, voor wie Jan de Hartog sinds kort op de eerste plaats da Jodenvervolging alleen op een afstand, een romantiserende af stand gruwelijk-romantiserend, na tuurlijk heeft gekend. Het is teke nend voor de grootheid van Jan de Har togs schrijverschap, dat Hij aanvoelde: in de Jodenvervolging steekt dankbare stof voor een roman. En als hij er dan nog een dosis „Exodus" bijdeed, zou die stof nog dankbaarder worden. En dus schreef Jan de Hartog een roman, die als een der hoofdfiguren heeft een Joods meisje, dat vreselijk verminkt uit het concentratiekamp gekomen is en wier enige verlangen is, te emigre ren naar Israël. Nu is Jan de Hartog altijd goed voor een goed verhaal. Hij weet het actuele probleem dan ook te verpak ken in een spannend verhaal, dat in zet als een slechte detective-roman. En die inzet is zo spannend, dat hij later volkomen overbodig blijkt te zijn. Maar Jan de Hartog moest de boot op. Sinds „Hollands Glorie" kan hij het niet laten, scheep te gaan. In de roman ontmoeten we een inspecteur van politie, die meent naar Londen te moeten. Elke lezer constateert terstond, dat de inspecteur ook zijn werk in Amsterdam had kunnen doen. Maar we moeten op de boot en dus naar Londen. En dan weer terug. En op dat reisje kunnen we even gauw kennis maken met een echte kapitein en ,-en eve- echte eerste machinist, jongens die een hart van goud en al tijd dorst hebben. In Londen ontneemt de inspecteur een Joods meisje aan een handelaar in blanke slavinnen. Het meisje wil naar Palestina en de inspecteur belooft haar, haar daarheen te brengen. De motieven die tot die belofte leiden, blij ven echter onduidelijk, waardoor de be lofte geforceerd aandoet en dat de ge hele roman door. De gehele roman drijft dus op te zwaar water. De roman speelt in 1946; men. kan dan Palestina slechts illegaal betreden. Nu zal het ieder duidelijk zijn, dat de moeilijk heden pas in de buurt van Palestina kunnen beginnen. Zo niet aan Jan de Hartog. of beter gezegd, de inspecteur. In Nederland begint een heleboel ge heimzinnigheid, die soms lachwekkend is van onnozelheid. Maar spannend is het. Tenslotte komen het meisje en de inspecteur die eerst een klierige ruzie met zijn vrouw heeft gehad op een boot, terecht, een schip van de bin nenvaart. Dat schip wordt gekozen om het geheime karakter van de reis. Ieder zuinig lezer stelt terstond vast, dat de omzichtigheid van de inspecteur geen enkele zin heeft. Ieder mag met een geldig paspoort Nederland uit, of hij nu naar Brussel of naar Palestina wil. Alleen de inspecteur vergeet dat. En dat is maar gelukkig.' «nders- had Jan de Hartog enkele spannende stukken moeten overslaan en hadden we boven dien de hele lange reis met dat bin nenschip helemaalvan Den Bosch naar Parijs moeten missen. Stel je dat voor: zoveel kanalen, zoveel schut sluizen, zo veel bijzóndere plekjes d:e door de auteur allemaal gedetailleerd beschreven worden. Als de eigenlijke voorbereidingen tot de reis naar Pales tina moeten beginnen, is de roman al voor tweederde op, al staan daar na tuurlijk twee bootreisjes' tegenover. Het laatste deel, van de roman be schrijft de eigenlijke tocht vanuit Tanger naar Palestina, een lange bootfeis natuurlijk, op een schip dat er toevallig heel lang over moet doen. Nu moet men weten, dat het Joodse meisje dodelijk ziek. is. De misselijke gevolgen zijn duidelijk: hoe langer de reis, hoe zieker. Stervend bereikt het meisje de Palestijnse kust. Daar ein digt de roman, na bladzijden van, laat ik het maar eerlijk zeggen, weerzin wekkende pathetiek. Laat ik even kort resumeren; Jan de Hartog heeft een hoogst onwaar schijnlijk verhaal geschreven, maar die onwaarschijnlijkheid „genomen" vanwege de spanning. Niet dat de gehele roman spannend is: met name de tocht over de binnenwateren is vervelend. Hier kon De Hartog zijn lust tot beschrijven die in de roman heel sterk is niet de baas. Hij beschrijft graag en uitvoerig, en dat zelfs op ogenblikken van grote tragiek, hetgeen de geringe betrok kenheid van de auteur op de tragiek verklaart. Nu zou niemand zich erge ren, als Jan de Hartog een slecht spannend verhaal had geschreven. Maar en dat is een, dunkt mij, zeer ernstig bezwaar tegen de roman; De Hartog heeft een actualiteit, de Jodenvervolging, gebruikt, om niet te zeggen misbruikt, om een lekker verhaal te schrijven. Hoe weinig doorleefd de verschrikkingen zijn, blijkt uit de grote woorden die De Hartog nodig heeft om de gruwel der vervolging aan te duiden. Waar nog bijkomt de boven al genoemde lust VA breeduit vertellen en schilderach tig tekenen, Tichnisch doet „De Inspecteur" den ken aan een slecht geregisseerd ama- teurtoneelsluk.' dat ik eens zag: de regisseur liet alle figuren op een half verlicht toneel sluipend opkomen, zon der dat dat sluipen enige zin had. Maar de toeschouwers kwamen natuurlijk in spanning. Op gelijke wijze gaat Jan de Hartog te werk. En daarmee is voor mij de fabel van zijn grote vertellers- gave een fabeltje geworden. Wat boven over de Hartogs taalgebruik gezegd is, geldt ook voor „De Inspecteur": de rondborstigheid en de ruwheid der zee lieden maar vergeten we niet d« blanke pit kunnen niet op, Heerlijk, als een kapitein zegt: „Hebt u ooit zo iets gezien, behalve dan in een film waarin ze met puddingen smijten? Ik hen bereid om dit schip te varen met dorpsidioten als het niet anders kan, maar ik verdom het om het te varen met chimpans??s-" Tot slot deze opmerking: een gere serveerde plaats op de eerste rij van de Nederlands literatuur lijkt mij voor Jan de Hartog niet helemaal ver antwoord. En deze mededeling: met de verfilming van „De Inspecteur" is men reeds begonnen. „De Inspecteur" verscheen bij Else vier te Amsterdam en Brussel. KEES FENS

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4