Feest onder loodgrijze hemel Internationale volksdans- demonstraties op Coolsingel Zij nemen de pruik af voor North State Jeugdvakantieweken regenachtigbegonnen De krant kunt U niet missen. Geen dag! met meer plezier! m i I m 90 ct fi zocht en geurig "IS Bliksem tweemaal - ingeslagen Ontploffing op motorjachtje Geen dirigisme J. P. Baars van „de expeditie" in liet zilver Want binnen of buiten hun atelier is North State dè model sigaret Twee gewonden Tentoonstelling Uniek' Rotterdampanelen op Duits tournee Zelf bouwen in de tuin NSC MAANDAG 17 JULI 19G PAGINA^ ROTTERDAM, 16 juli. Bussen met toeristen hielden even stil, toen ze zaterdagmiddag de Coolsingel passeerden. Een even kleurrijke als fleurige aanblik leverden hier de volksdansgroepen, die elk iets van eigen bodem presenteerden aan het Rotterdamse publiek. Al was dan de lucht loodgrijs, men mocht van geluk spreken dat men gespaard bleef voor het zondagsweert; e; regen viel er niet. V WH 8* Terwijl de tamboers en pijpers van het Doesburgse Drusia Gilde neerhurkten toonden hun vcndelzwaaicnde gildegenoten hun kunst. De vendels zyn beschilderd met afbeeldingen van bekende Doesburgse gebouwen en wapens Aanvankelijk waren er slechts honder den toeschouwers, maar toen eenmaal de trommen van de Doesburgse schutte rij „Drusia Gilde" werden geroerd en de trompetters hun hoorns staken wies de menigte alras tot duizenden aan. Loco-burgemeester J. U. Schilthuis sprak vanaf het stadhuisbordes zijn ope ningswoord juist toen een goedwillend, maar dra overweldigd zonnetje de kleuren deed oplichten en de schaduwen scherpe contouren gaf. De heer Schilthuis zeide, dat de po gingen tot vakantiespreiding niet tot uitdrukking komen en dat men, bij het vaststellen van een vakantieprogram ma dus de „vaste" periode van half juli tot half augustus had gekozen. Hij zeide, dat het gemeentebestuur er kentelijk was voor het werk, door de organisatoten verricht, speciaal ook zij, die in de buitenwijken zich hiervoor in spanden, kregen lof toegezwaaid. De heer Schilthuis deed uitkomen, dat de overheid wars is van dirigisme op dit gebied; het orgaan de „Raad voor Lichamelijke Opvoeding" ziet zijn taak voornamelijk in het verlenen van steun en hulp aan datgene, wat de* bevolking er zelf van maakt. Na deze woorden verklaarde de loco burgemeester de Vakantiebesteding 1961 voor begonnen. Direct daarop kwamen de mannen en jongens van het Drusia Gilde opmar cheren. De rode jasjes bij de witte kol bakken en dito broeken deden het bijzon der goed. Tamboers en hoornblazers ga ven een keurige muzikale show en een der kleinsten bood na afloop een bloe- menruiker aan mevrouw Schilthuis aan. Hierop kwamen de vendelzwaaiers van het gilde in actie, die met het golvend vendeldoek kringen en bogen beschreven. Na dit preludium was het de beurt aan de volksdansgroepen,.die op uitnodiging van de volksdansvereniging V.I.M.A. ter gelegenheid van haar derde lustrum naar Rotterdam waren gekomen en hier huis vesting in Rotterdamse gezinnen hebben gevonden. De Coventry Morris Men, gekleed m witte truien en witte broeken deden met begeleiding van mondorgelmuziek een zwaarddans. Daarna volgden de leden van het Zweedse Trana Hembydsgille met een weefdans op de muziek van een viooltrio. Ernest van Eynde uit St.- Niklaas in België toonde zich een mees ter in het vendelzwaaicn en dan kwam een zestal van de Wanderve-rein Bocholt met een Duitse volksdans, de Dölzinger Mühle. Bijzonder fleurig waren de acht schotten uit Dumfries met drie dansen, die evenals de Duitse en later de Ne derlandse dansers werden begeleid door harmonikamuziek. De volksdans vereniging V.I.M.A. besloot (uiteraard met „Volendammers") het feest met .Malbroek", de „Horlepiep" en de „Hak- ke Tone". ROTTERDAM, 17 juli —Vandaag viert de heer J. P. Baars feest. Hij is 25 jaar verbonden aan de expeditie van ons blad wat wil zeggen dat hij, komende in de eindjaren van de economische neergang, de sterk wisselende periode van opgang, verwoesting, verhuizing, opnieuw begin nen, enzovoorts, heeft medegemaakt. Die wisselingen hebben hun invloed gehad op het ingewikkelde apparaat van een cou rantenexpeditie en onder alle omstandig heden bleek de heer Baars een altijd prettige en ijverige medewerker. Te zijnen huize aan de Sophiakade 70b kwam vanmorgen een deputatie van ons blad hem gelukwensen. De directeur, de heer Joh. Kuijpers, overhandigde hem na een toespraak vol waardering een jubi leumgeschenk. Ook de heer A. J. Mat- thijssen, chef van de expeditie, die me de de redactie en administratie vertegen woordigde, bood namens genoemde af- delingen gelukwensen en een geschenk aan en hetzelfde deed de heer F. Plijnaar namens het technisch personeel. EE33SEÜ1 ROTTERDAM, 17 juli Op twee itsen is zondagmorgen de bliksem geslagen in een woning. Om kwart over 9 trof het hemelvuur een schoorsteen van een pand aan de Vergeetmijniet- straat 11 in Schiebroek, De schoorsteen sloeg uit elkaar en de brokken baksteen vernielden een deel van het dak. In de woonkamer van de heer B. in der Maur, die op de tweede verdieping woont, wvd de schoorsteenmantel ontzet en ver spreidde het roet zich over het meubi lair. Toen de bliksem insloeg, bevond de heer In der Maur zich juist in het 1. Vijf minuten later sloeg de bliksem in bii de familie Stolk in de Adrianadwars- straat. De ruit van een bovenlicht werd stukgeslagen, de antennes van radio en televisie alsmede de lichtleidingen werden vernield. Een begin van brand, ontstaan door het vlam vatten van vi trage-gordijnen, kon door de heer des huizes worden geblust. ROTTERDAM, 17 juli In de Rot terdamse Schie bij de bruggen tussen het Kleinpolderplein en het Blijdorpplein deed zich zaterdagavond om half zeven in de kajuit van het motorbootje „Star" een ontploffinkje voor, waarna brand uitbrak. De eigenaar van het vaartuigje, de 57-jarige molenbaas J. Casteleins uit de Van de Hilstdwarsstraat kreeg brand wonden aan zijn handen en benen. De 48-iarige mejuffrouw H. J. de Dan uit de Rosenveltstraat kreeg snijwonden. Haar japon en kousen verbrandden ge deeltelijk. In het Bergwegziekenhuis wer den zij behandeld. De kajuit werd ge deeltelijk vernield. De brandweer rukte uit met de ge reedschapwagen 2 en de bluseenheid 413 Met twee nevelstralen werd het vuurtje gedoofd. De leiding berustte bij de onderbrandmeester A. Th. W. van Straa- t.en. OVERSCHIE, 17 juli Maandagavond 24 juli te 20 uur wordt in het clubhuis van het volkstuinencomplex Blijdorp, Zestienhovensekade 555, een tentoonstel ling geopend, georganiseerd door de ver zamelaarsvereniging „Uniek". De ope ning geschiedt door de heer Th. Lips, 2e voorzitter van de wijkraad. De tentoon stelling blijft geopend tot en met zondag 30 juli d,a.v. VLAARDINGEN, 17,juli De weergo- den zijn de organisatoren van de Jeugd- vakantieweken niet gunstig gestemd ge weest, want op de eerste dag viel bijna heel het programma in. het water. De re- gen was er ook de oorzaak van dat de wandelgangen in de Stadsgehoorzaal za terdagmiddag op een speelterrein voor de Vlaardingse jeugd leken. De samen komst van de maskerade-optocht, die eerst in de Emmastraat plaats zou vin den, vond daarom plaats in de wandel gangen. Ondanks deze regen waren er voor deze optocht nog 59 jongens en meis jes opgekomen, die kosten nog moeite ge spaard hadden onver aardig uit te zien. Bijzonder origineel waren Kees Korpers- hoek (6 jaar), die de bekende Donald Duck uitbeeldde. Ook de 3.-jarige Klaas Bonnes was leuk verkleed als 'n zwart, peentjes etend konijntje. De drie zusjes Bergwerf zullen het Wel erg koud gevon den hebben als Hawai-dans.eressen, maar toch viel ook dit erg in de smaak. De jongste deelnemers waren ongetwijfeld de tweeling Freddy en Eddy Jansen (2 jaar). Zij beeldden twee Tour de France 'renners uit met hun driewielertjes. Toen het een ogenblikje droog was, maakte het comité van de gelegenheid gebruik, om de stoet achter het Jeugdkorps uit Klaaswaal naar de markt voor het Stad huis te loodsen, waar zij ontvangen wer den door burgemeester mr. J. Heusdens en het Comité Jeugdvakantievreugd en andere genodigden. De voorzitter van het Comité de heer H. K. van Minnen heette het jeugdkorps van harte welkom en hoopte, dat zij on danks het slechte weer toch veel succes zouden oogsten Door burgemeester Heusdens werden de weken officieel ge opend. Om 't comité te huldigen, dat de afgelopen 15 jaar zijn uiterste best ge daan heeft, om alles goed te doen verlo pen liet burgemeester Heusdens door het Jeugdkorps het Lang zal ze leven spe len. Om de weken officieel te openen werden door afgevaardigden uit het Klaaswaalse Jeugdkorps en uit de mas kerade-optocht de elf ballonnen de lucht in gelaten. Het bloemenmeisje Anneke Dulfer mocht bloemen aanbieden aan de de groep om te gaan schuilen, terwijl burgemeester. andere kinderen door behulpzame auto- Prijsuitreiking. mobilisten naar huis werden gebracht. Burgemeester Heusdens maakte ver. volgens de prijswinnaars bekend, die uit gekozen waren door de jury, bestaande uit mej. G. D. Sparreboom en de heren A. van de Bos en K. P. Oosterlee. Tot maskeradekoning en -koningin werd het br-.idspaar Annemarie en Frans Paal vast gekozen, dat door de burgemeester en zijn vrouw persoonlijk gefeliciteerd werd, waarna zij in de pony-taxi plaats mochten nemen. Bij de afdeling mooist verklede deel nemers was het bruidspaar de eerste, de tweede prijs werd gewonnen door Nelly Sonja en Joke Bergwerf. De derde prijs kwam in het bezit van Aska de Bruin. Bij de meest originele groep wonnen He- lene van de Ende en Babe van de Berg de eerste prijs. Gusta Veldman en Bertje Kersemeijers werden tweede en Anne- liej Baas en Martine Verheul derde. De prijswinnaars kregen prijzen van f 7,50 tot I.-. Deze kunnen zij afhalen 'aan de Visbank. Het lag in de bedoeling om een op tocht te houden naar het Kolpabad, maar door de aanhoudende regen, kon dit niet doorgaan. Sommigen verlieten onderweg Stadswaag geopend De oude stadswaag, die evenals vorig jaar weer gevestigd is in de oude vlees hal naast de oude kerk op de Markt werd dit jaar geopend door burgemeester Heusdens, die als eerste op de schaal ging staan om zijn gewicht te laten we gen. Hij werd gevolgd door zijn vrruw. Beiden mochten hierna een weegcerti- ficaat in ontvangst nemen in het bij kantoortje. Ook het Oranjepark bood een trooste loos beeld zaterdagavond, want 't Jeugd korps zou een openluchtconcert geven, maar de enige toeschouwer, die er was, was de.beheerder van de patattent, die mistroostig achter zijn tentje zat te kij ken. Daarom had het Comité besloten de öpenluchtuitvoering niet door te laten gaan en zo vertrok de bus om een uur of negen met de orkestleden naar Klaas waal. Een leuk stel. is het nietDe maske rade-koning en -koninginhet bruidspaar Annemarie en Frans Paalvast. ROTTERDAM, 17 juli. De ter ge legenheid van de Nederland-se Week in het Münchener Stadtmuseum georgani seerde tentoonstelling „Holland, Land und Leute", waarvan „Rotterdam en de Zee' deel uitmaak^, is zondag geslo ten. De expositie heeft 24,500 belang stellenden getrokken. De tot de Rotterdamse inzending be horende maquettes van de Stichting „Havenbelangen" gaain nu weer naar Nederland terug, ma-ar de veertig pa nelen en een model van het s.s „Rotter- dam" blijven vqprlopig nog in Duits- j land, waar ze in verscheidene plaatsen geëxposeerd zullen worden. De organi satie van deze tentoonstelling is in handen van de Nederlandse Ambassade in Bonn die na-uw samenwerkt met het Bureau Voorlichting en Fuibbciiteit te Rotterdam. j *irr«t. ;r i- ZELF BOUWEN IN DE TUIN ZELF BOUWEN IN DE TUIN I KINDERSPEELPLAATS -A'; I<tz. Bank zon der leuning Bank van rondhout ZANDBAK BANKEN -Ho. Bank mat*-— berging éi-stenen V touwladder schommels SPEEL STELLING HOUTEN 9o Hou' van voet KLIMPLAN TEN REK PERGOLA Eenvoudige bouwwerkjes in de tuin kunt u zelf ondernemen. Neem echter goed materiaal en zorg voor een degelijke constructie, die op de duur goedkoper zal zijn. Al het houtwerk dat is blootgesteld aan weer en wind, moet goed worden geschilderd of geolied Ruw hout ge bruiken we alleen in landelijke omgeving of bij eenvoudige constructies, voor andere bouwsels past men gaaf, geschaafd hout toe. dat zo nodig op maat gezaagd kan worden gekocht Bank met berging. In een tuin zonder schuur, b.v. volkstuin, kan men een bank maken met onder de zitting een kist, die een scharnierende achterwand heeft. De kist blijft vrij van de grond en rust op twee gecreosoteerde planken; van boven is hij. afgedekt met asfaltpapier. De gehele bank moet 1,85 m lang zijn om ook lang gereedschap te kunnen bergen Voor een goede constructie moeten de zwaardere delen in elkaar worden bevestigd en zo mogelijk geschroefd. Bank uit rondhout- Een eenvoudige tuin bank. waarvan de poten uit paaltjes van 7 cm doorsnede worden gemaakt. Tegen de paaltjes worden '2 plankjes van ong. 1 cm dikte ge spijkerd en als zitting en rugleuning worden planken aangebracht, die 45 cm breed zijn. De bank, die tot 2 m lang kan worden, wordt geolied of vernist. Bank zonder leuning. Een bank. die langs een pad of in een speelhoekje kan worden ge plaatst, waar men even wil verpozen. De poten zijn 68 cm dik, de zitplanken hebben een af meting van 12 x 2,5 cm, onder aan de poten wordt een plankje bevestigd om scheeftrekken te voorkomen. Klimplantenrek. Als achtergrond van een zithoek kan men van ronde palen een rek ma ken. De staande palen zijn ong. 15 cm in door snede, de bovenste liggende paal 6 cm, de ove rige 3 cm dik. Het hout wordt weer geolied of vernist, de in de grond stekende delen gecreo- soteerd. Pergola. Deze bouwwerken moeten hoog ge noeg zijn om de klimplanten voldoende uit te kunnen laten groeien en om er ongehinderd on der door te kunnen lopen. Om rotting te voorko men worden de stijlen wel op betonvoeten ge plaatst en aan deze verbonden door ijzerwerk, zodat de stijl vrij van de voet blijft De afstand tussen twee paar stijlen bedraagt 45 m, op de stijlen komen latten 40—100 cm van elkaar. Zandbak. De eenvoudigste zandbak bestaat uit brede planken, die aan palen worden be vestigd; op de bovenrand wordt een tweede plank gespijkerd, zodat de kinderen een speel tafel hebben. Onder in de zandbak worden stenen of tegels gelegd om te diep graven te voorkomen. Rond de bak leggen we een strook tegels van minstens 60 cm breed. Speelstelling. Afhankelijk van de beschik bare ruimte kan men van ronde palen een speelrek maken, om te beginnen twee schom mels, die men kan uitbreiden met een touwlad der, ringen, een autoband of klimtouw. Palen minstens 1015 cm dik, in de grond verbinden door een' paal van 810 cm. Alle verbindingen worden met schroeven vastgemaakt en de werk tuigen aan stevige ogen opgehangen. Str- n tM.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 10