Frans—Algerijns gesprek Mordt donderdag hervat voor het vredesoverleg Ruimtevaart V andaag gesprek Europees in Bonn Politiek secretariaat van de haanmaar wel overleg RASSENPROBLEMEN OP HET STRAND V erdere beperking vrije-sectorbouw Westerse nota 's aan de SOVJET-UNIE IN RUBBERBAL DOOR NIAGARA-WATERVAL GEEN OPTIMISME IN PARIJS Kasteel inLugrin plaats UITGESTELD TOPCONFERENTIE EEG-LANDEN Rijks goedkeuring vereist voor niet-gesubsidieerde woningen BERLIJNGEEN CONCESSIES NIAGARA-stunt levert boete op Amerika helpt T anganjika Allen Dulles wil ontslag nemen Het weer Wat meer zon DINSDAG 18 JULI 1961 Cape Canaveral Kir gil Grissom moet een dag wachten capf, Canaveral, is juli (Reuter, UPI). De ruimtevaart van de Verstoring op bouwmarkt gevreesd DE DOMINICAANSE REPUBLIEK Frontale botsing eist een leven 10 pagina's PARIJS, 18 juli (U.P.I.) De besprekingen tussen Frankrijk en de voorlopige Algerijnse regering zullen op 20 juli in Lugrin worden hervat, zo heeft het Franse ministerie voor Algerijnse Zaken gisteren in Parijs bekend ge maakt. Het plaatsje Lugrin ligt °P zeven kilometer afstand van Evi^n-ies_Bajns Het nieuwe con- ierentie-oord is een oud kasteel. PAenals tijdens de vorige bespre kingen zullen de Algerijnse onder handelaars in Zwitserland ver blijven. Zij zullen ook nu weer dagelijks per helicopter naar Pi'ankrijk worden gebracht. M or gen opklaringen Aan zee Het weer in Europa e it-tLM" "U" HET NIEUWE DAGBLAD In dingen van waarnemers in Parijs °°nt men zich weinig optimistisch over vat» verwachten uitslag van de her- atte besprekingen. Naar in betrouw- are kringen is vernomen, willen de ransen ditmaal onmiddellijk met de Renlijke onderhandelingen beginnen. n yerwachtte daarvan, dat de con- n_rrn'ie spoedig, zal worden ontbonden opdat het werk in kleine commissies ail Worden voortgezet. het voornaamste punt, waarop nog a'ujd verschil van mening bestaat tus- ro fransen en Algerijnen, is de Saha- rie t rebellen als een onscheidbaar ee' van Algerije beschouwen. Vrijwel even belangrijk is liet probleem van de no ant'es voor de diverse gemeensehap- De rebellen wensen slechts Alge- 'inen en „buitenlanders" te erkennen to toekomstig zelfstandig Algerije, Dviji de Fransen garanties eisen voor de Amerikaan Virgil J. Grissom. i;onr^s Oekozen tot de tweede ruimte hif'ycr in de heeft tal van oefeningen in zijn 1 erenigde Staten. Ook an oefeningen i ruimtepak achter de rug. AEp ^""Hkaanse kapitein Virgil Grissom is ^pïens ongunstige weersomstandigheden 11 minste vierentwintig uur, tot mor- K(>,imiddag twaalf uur (Ned. tjjd) uit- *esteld. In het Caraïbische gebied woedt V*11 hevige storm, waardoor, naar het ■herikaanse bureau voor lucht- en r,1'mtevaart (N.A.S.A.) meedeelt, boven lanceerplaats, Cape Canaveral, een '*ke laag wolkcr hangt die de eerste "ren niet zal optrekken. Over een dag een nacht Is het weer waarschijnlijk beter. kapitein Grissom sliep toen (omstreeks middernacht plaatselijke tijd) het be- Ult de vlucht uit te stellen werd ge komen. Hij werd gewekt, en toen hij *aa het uitstel hoorde „haalde hij zijn «mouders op, draaide zich om een ging er slapen", aldus een woordvoerder v«n de N.A.S.A. v ^e eerste Amerikaanse ruimtevaart van Shepard moest ook wegens slecht er te Cape Canaveral drie dagen ™orden uitgesteld. Het slechte weer zou niet van invloed geweest op de lancering zelf, maar en j v'suclc waarneming van de raket oV i ruimtecabine. In het doelgebied, b bijna 500 km van Cape Canaveral, as het uitstekend, helder weer. de veiligheid van de Europese bevol kingsgroepen in het land. Een moeilijk punt is ook het staken van het vuren. De Fransen, die sinds het begin van de eerste serie onder handelingen een eenzijdig „staakt-het- vuren" hebben afgekondigd, eisen dat een wederzijds staken van het vuren tot stand komt. De rebellen stellen hier tegenover, dat een bestand slechts kan worden afgekondigd nadat men een al gemeen akkoord heeft bereikt. In zijn jongste redevoering tot het Franse volk heeft De Gaulle zich over zijn plannen voor Algerije als volgt uitgelaten: „Indien een samen gaan zou mislukken, zou het noodza kelijk zijn om als laatste middel die bewoners, die weigeren deel te nemen aan de staat, te hergroeperen in deze of gene zone. di laatste voor hun eigen veiligheid. Frankrijk zou hen van de middelen voorzien om zich eventueel elders te vestigen zo zij dit zouden wensen. Frankrijk zou zich echter niet bemoeien met het lot van de moslims, aan wie zij de toegang tot het gebied waar de Fransen wonen zou ontzeg gen. Daarna zou Frankrijk wachten en toezien." De rebellen hebben inmiddels in Tunis bevestigd, dat het overleg op 20 juli zal worden hervat. De vice-premier van de voorlopige regering, Belkacem Krim, zal evenals de eerste maal weer de leiding van de delegatie, bestaande uit zeven personen, op zich nemen. Drie gedelegeerden van de Algerijnse rebellen bevinden zich reeds in Genèvc. De Franse delegatie zal wederom worden geleid door minis ter Louis Joxe. Aan het strand van Chicago is het deze week tot ernstige botsingen gekomen tussen een grote groep zwarte en blanke „vrijheidsbaders" enerzijds en enkele tientallen politic-agenten anderzijds. De baders demonstreerden, in de trant van de „vrijheidsrijders", voor de rassenintegratie op een stuk strand dat alleen toegankelijk is voor blanken. Dat leidde tot vechtpartijen met de andere Ameri kanen, die op dit stuk strand verkoeling zochten, zodat de politie moest ingrijpen. Op de foto ziet men hoe vier agenten een blanke jongeman, nadat zij hem eerst met hun gummiknuppels bewusteloos hadden geslagenwegdroegen naar een arrestantenwagen. De jongeman had een politie-inspecteur nogal hardhandig midden in zijn gezicht geslagen. DEN IIAAG, 18 juli Met ingang van vandaag is voor nieuwbouw, her bouw, verbouw en uitbreiding van on gesubsidieerde woningen, voor zover hiervoor een gemeentelijke bouwver gunning is vereist en de bon vsom hoger is dan 10.000,—, een rijksgoedkeuring noodzakelijk. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft reeds eerder, op 21 april, een beperking van de niet-gc- subsidieerde woningbouw ingevoerd, nl 19.000.-, 21.000,-, en f23.000,-- afhankelijk van de gemeente waar ge bouwd wordt). Voor ongesubsidieerde woningbouw boven deze grenzen moest een rijksgoedkeuring worden aange vraagd die slechts in bijzondere geval len zou worden verleend. Het doel van deze beperking was t.e trachten de vrije- sectorbouw binnen de voor 1961 op de bouwmarkt aanwezige mogelijkheden te doen blijven. Ondanks deze maatregel blijkt er in mei en in juni voor meer dan 10.000 vrije sector-woningen bouwver gunning te. zijn verleend, waarmede voor het eerste halfjaar dit aantal 23.464 beliep Voortgaan op dezë weg zou een verstoring van de reeds gespannen bouwmarkt teweeg bren gen. Wanneer geen verder gaande maatrege len zouden worden genomen, zou deze uitloop van de vrije-sector onherroepe lijk leiden tot een stijging van de prij zen, die vooral voor de woningbouw ernstige consequenties zou hebben. Daarom heeft de minister thans tot een verdere beperking van de vrije- sectorbouw besloten, zo deelt het mi nisterie van Volkhuisvesting en bouw nijverheid mede. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 18 juli De commissie van hoge ambtenaren, die de topconferen tie der zes E.E.G.-landen heett voorbe reid, heeft een „Europese verklaring" ontworpen, die vandaag aan de rege ringsleiders en ministers van buiten landse zaken v an de zes landen is voor gelegd. De premiers en de ministers (voor Frankrijk is niet alleen Debré, maar ook de Gaulle van de partij) zijn vandaag in Bonn bijeengekomen. In de ze „Europese verklaring", waarvan het nog de vraag is of zij door de deel nemers aan de conferentie zal worden goedgekeurd, geven de regeringslei ders en de ministers van buitenlandse zaken uitdrukking aan hun wens in de toekomst tot regelmatige politiek over leg te komen. Hiervoor zal geen bepaald ritme, geen v aste periodiciteit worden vastgesteld. Het plan is om minstens driemaal per jaar in een van de hoofd steden bijeen te komen. De Nederlandse minister-president prof. De Quay, en minister Luns zijn gistermiddag per auto in Bonn gear riveerd. Vanaf de Nederlands-Duit se grens kregen zij een motorescorte van zes agenten. Voorts zijn als lid van de Nederlandse delegatie in Bonn aanwe-ig de directeur-generaal voor politieke zaken van het ministerie van buitenlandse zaken, mr. J. A. baron de Vos van Steenwijk, en staatssecre taris dr. H. R van Houten. Ook de Nederlandse ambassadeur in Bonn, jhr. mr. A. van Vredcnburgh, neemt aan het overleg deel. De Luxemburgers en de Italianen zijn gisteren eveneens in Bonn gearriveerd. De Belgen premier Lefèvre en mi nister Spaak en de Fransen kwamen vanmorgen. De Gaulle werd op het vliegveld Wahn begroet door bondskan selier Adenauer persoonlijk. Hij kreeg een erewacht van een bataljon West- duitse troepen. De Belgen kregen slechts een compagnie. De topconferentie begon vanmorgen om tien uur. Zy heeft plaats in de in ternationale ,.Redoute"-club in Bad Go- desberg. Vanmiddag gingen de delega ties aan boord van liet nieuwste Rijn schip van de ..Köin-Diisseldorfer Rhein- schiffahrtgesellschaft", de „Deutsch- land", die 3200 passagiers kan bevatten. De delegaties hebben er dus de ruimte. In de „Redoute" zal zo nodig liet overleg daarna nog worden voortgezet, tot het vanavond om acht uur tyd is voor een koud buffet. De conferentie eindigt waarschijnlijk nog vanavond, omdat president De Gaulle niet in Bonn blijft logeren. Na afloop van de topconferentie zal de geprojekteerde „Europese verkla ring" worden gepubliceerd, indien die tenminste in de loop van de dag door de regeringsleiders wordt geaccepteerd en onderschreven. Nederland heeft te dien aanzien nog een aantal desiderata, o.a. betreffende een versterking van het toekomstige politieke overleg door toelating van vertegenwoordigers van I -iN IEU WE PART IJ IiN de Europese organen. De Fransen zijn I daar tegen. Voor bet, overige schijnt men aan 1 de Nederlandse verlangens te hebben voldaan. Er komt in ieder geval geen „politiek secretariaat", zoals presi dent De Gaulle had verlangd. De com missie van hoge ambtenaren zal ver moedelijk permanent belast worden met de voorbereiding van de Euro pese topconferenties, die hiermede de finitief een feit zullen zyn geworden. De topconferentie van vandaag houdt zich bezig met vier agendapunten, te weten de politieke samenwerking, de defensie van West-Europa (met name in verband met Berlijn), de ver-, houding tussen Afrika en de Europese zes en die tussen Latyns-Amerika en Europa. CIUDAD TRUJILLO, 18 juli (A.F.F.) Enkele duizenden inwoners van de Dominicaanse Republiek hebben presi dent Balaguer meegedeeld dat zij een nieuwe politieke partij hebben opge richt, de „Nationale Burger-unie". De ze party stelt zich ten doel „het schep pen van voorwaarden die de vorming van een werkelijk republikeinse, demo cratische en representatieve regering mogelijk maken." De partii streeft te vens naar wederopneming van de Do minicaanse Republiek in de gemeen schap van Amerikaanse Staten. MOSKOU - WASHINGTON, 18 juli (Rtr., IJPI) De ambassadeurs van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben gisteren op het Rus sische ministerie van buitenlandse za ken, in de vorm van drie nota's van ge lijke strekking, het antwoord van liet westen op Khroesjtsjcv's memorandum NIAGARA FALLS, 18 juli (DPI) De forsgeboi-wde neger, die zaterdag in een stalen kogel de Niagara-waler- vallen bedwong, is veroordeeld tot be taling van een boete van 100 dollar en de kosten van het geding, zijnde 13 dollar. De neger, Nathan Boya, werd giste ren uit het ziekenhuis ontslagen. Hij werd direct voor de rechter geleid, be schuldigd van overtreding van een wet. die het uitvoeren van waaghalzerige toeren in of op de watervallen verbiedt. De waaghals zou na aankomst aan de voet van de waterval hebben ge zegd: „Ik heb de Niagara-watervallen geïntegreerd." Een expert onderzoekt de rubberbal, waarin de Amerikaanse neger Boya uit New York zich door de Niagara-watervallen van veertig meter hoogte heeft laten meevoeren. Boya heeft inmiddels een proces-verbaal gekregen. over Berlyn overhandigd. De tekst van de nota's is nog niet bekend gemaakt (dit zal in de loop van vandaag gebeu ren), maar over de inhoud ervan heb ben insiders gisteren en vandaag reeds vele mededelingen gedaan. De drie westerse mogendheden hou den onverminderd vast aan hun rech ten in West-Berlijn. Alle eisen, die Khroesjtsjev heeft gesteld om tot een oplossing van het Westberljjnse pro bleem te geraken, worden afgewezen. Nieuwe onderhandelingen tussen de vier grote mogendheden worden door de V.S., Engeland en Frankrijk in hun nota's niet voorgesteld, maar de deur wordt hiervoor wel opengelaten. De drie westerse landen zeggen in hun nota's ook, dat zy het dreigement van Khroesjtsjev, dat hij een afzonder lijk vredesverdrag met Oost-Duitsland zal sluiten, niet kunnen aanvaarden. Zij breken een lans voor het houden van vrye verkiezingen in geheel Duitsland als onderdeel van een fundamentele be nadering van het Duitse probleem. Ook wordt de Russische opvatting, dat de D.D.R. de verantwoordelijkheid voor West-Berlyn van de Sovjet-Unie kan overnemen, afgewezen. De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk leggen er in hun nota's de nadruk op, aldus nog steeds de medede lingen van welingelichte zegslieden, dat de verantwoordelijkheid voor West-Ber lijn op de eerste plaats berust bij de Grote Vier uit de tweede wereldoorlog. Daarom wil het Westen ook niets weten van Khroesjtsjev's voorstel om een vre desconferentie te beleggen van alle lan den, die in de tweede wereldoorlog te gen Hitier hebben gevochten. Khroesj tsjev's eis om van West-Berlijn een ge demilitariseerde „vrijstad" te maken is, zo blijkt voldoende uit de samenhang van alle in de nota's naar voren ge brachte argumenten, voor de drie wes terse landen volkomen onaanvaardbaar. De westerse nota's zijn het resultaat van ruim zes weken intensief gezamen lijk overleg. Men begon daarmee omdat Khroesjtsjev tijdens zijn gesprekken met president Kennedy in Wenen met: nieuwe eisen inzake de Duitse en Berlijnse kwesties kwam aandragen. De Ameri kaanse nota is het antwoord op het me morandum, dat Khroesjtsjev by die ge legenheid aan Kennedy overhandigde De nota's van Engeland en Frankrijk zyn het antwoord op mondelinge mede delingen van minister Gromyko aan de Engelse en Franse ambassadeur in Mos kou. In de Amerikaanse hoofdstad is in middels vernomen, dat de ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk waar schijnlijk begin augustus in Parijs bij een zullen komen om de westerse poli tiek ten aanzien van West-Berlijn ver der uit te werken en te coördineren. Reuver, 18 juli Op de rijksweg al hier is vanmorgen de 46-jarige tabaks grossier A.Vercauteren uit Tegelen bij een verkeersongeluk om het leven ge komen. Een aanhangwagen van een vracht auto, komende uit de richting Roer mond, slingerde door nog niet opgehel derde reden op het linker wegdek en raakte de personenauto bestuurd door de heer Vercautcrcn frontaal. Deze was op slag dood: de auto werd zeer ernstig beschadigd. Het slachtoffer was gehuwd en va der van vyf kinderen. Aanvragen om rijksgoedkeuring voor de bouw van niet-gesubsidieerde wo ningen dienen bij de desbetreffende ge meentebesturen te worden ingediend. De bevoegdheid tot het verlenen __van de rijksgoedkeuring zal berusten bij de hoofdingenieur-directeur van de Volks huisvesting en de Bouwnijverheid in de betrokken provincie. De belanghebben den dienen er echter rekening mede tc houden, dat voorlopig slechts voor een zeer beperkt aantal woningen goedkeu ring kan worden verleend. Binnen de beperkte mogelijkheden zullen de aan vragen, behoudens gevallen van bijzon dere urgentie of grove onbillijkheid ge durende de overgangsfase, worden af gehandeld in volgorde van binnen komst. Voor de aanvragen voor niet-ge subsidieerde woningen, .waarvan de bouwkosten de genoemde grenzen over schrijden. blijft gelden, dat de rijks goedkeuring slechts in bijzondex'e ge vallen wordt verstrekt. WASHINGTON, 18 juli (UPI) - Pre mier Julius Nyerere van Tanganyika heeft gisteren een bespreking gehad met president Kennedy, die 45 minuten duurde. Hij deelde achteraf mee, dat hij „bijzonder ingenomen" was met de ontmoeting. De bewindsman uit Afrika heeft over „veel geld" gesproken met diverse ho ge functionarissen in Washington. Hij wilde niet zeggen hoe groot het bedrag is. dat hij aan de V.S heeft gevraagd. In een gezamenlijk communiqué van Kennedy en Nyerere werd gezegd, dat de V.S. zich bij Engeland en de andere landen zullen voegen in de hulpverle ning aan Tanganjika bij de uitvoering van een driejaren-plan. WASHINGTON, 18 juli (Reuter) Naar in Amerikaanse regeringskringen wordt vernomen, is Allen Dulles van plan tegen het einde van dit jaar af te treden als hoofd van de centrale ge heime dienst (CIA) Hij zou dit al in november van het vorige jaar tegen president Kennedy hebben gezegd, toen deze hem verzocht hoofd van de CIA te blijven. De geheime dienst van de V.S. heeft aan veel kritiek bloot gestaan wegens zijn aandeel in de mislukte poging van Cubaanse vluchtelingen om in april het bewind van Fidel Castro met geweld omver te werpen. België De Belgische luchtvaart- maatschappij Sabena heeft nog twee Ga- ravelle 6 straalvliegtuigen besteld. De toestellen zullen nog deze zomer wor- den afgeleverd. (ANP). Verwachting tot woensdagavond opgemaakt te 11.15 uur) Wisselende bewolking cn aanvanke lijk in het binnenland nog enkele verspreid voorkomende buien. Zwak ke tot matige wind tussen noord en west. Weinig verandering in tempe ratuur. Woensdag: Zon: 4.40-20.51. Maan: 10.29-23.17 (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 18 juli Enkele zwakke oceaanfrontjes passeerden vandaag met veel bewolking en op enkele plaatsen wat lichte regen. In het uiterste noord oosten van Groningen kwam het van morgen vroeg nog tot oen flinke on weersbui, waarvan Delfzijl 30 mm re gen kreeg. Van de Britse eilanden na dert een verbetering met wat zonniger weer. Hierdoor zal morgen de middag- temperatuur iets hoger zyn dan van daag. Droog en geleidelijk zonniger met een zwakke tot matige, noordwestelijke wind. Temperatuur in de middag 18 toj 20 graden, zeewater 17 graden. Vooruit zichten: hogedruk nadert van de oceaan en brengt de komende dagen wat beter strandweer. max min neersl. Station Weer temp. temp afgel. gisteren 24 uur Den Heider zw. bew. 18 13 1 ipenourg regenbui 18 14 2 Vl;ssingen zw. bew. 17 14 o Eelde regen 20 10 0.3 De Bilt regen 18 13 3 Twente geli. bew. 18 11 8 Eindhoven regen 20 13 0.4 Zd.-Limburj geh. bew. 18 13 6 Stockholm zw. bew. 25 12 0 Oslo h. bew. 25 14 4 Kopenhagen licht. bew. 16 11 3 Londen licht bew. 20 10 0 Amsterdam regenbui 18 13 4 Brussel regen 18 13 4 Luxemburg zw. bew. 16 11 2 Parijs motregen 18 12 7 Bordeaux motregen 18 15 3 Nice on bew. 23 17 1 Berlijn geh. bew. 17 13 4 Frankfort regen 19 13 1 Müncheu zw. bew. 15 11

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 1