Besteding van de vrije tijd HONDERDSTE ZITTING PROCES-EICHMANN f i 10%korting The Harlem Globetrotters brachten" basketball Tot gezondheid van geest en lichaam Jonge Nootdorpse renner Jan Janssen „thuis" gehuldigd VAN HET GEBED Vóór ultimojuli slotzitting? Verdachte trekt verklaringen bij politieverhoor afgelegd m, Sjefke Janssen en Gerrit Schuit e onder aanwezigen Showelement verstoorde sport Er gaan 43 geurige koffiebonen in elk schepje.^ '|^nd?g^S^^^*S^sSeglaze^KoffiepotrEn^tegelijk zo voordelig! Nu betaalt U voor 200 gram Nescafé Instant Coffee maar f 6.95. Heel wat kopjes Nescafe gratis. iijds^S dn OplMwMUj Noorse gewond bij botsing met treintje Feijenoord kan winnen in Zwitserland NSC WOENSDAG 19 JULI 1961 PAGINA J. Een kunst 'LUK uv-ïï;! Wf A Profiteer van dit unieke aanbod! op alle WALA/WALETTE beha's, gaines, step-ins, corsetter», DE KROON (17 filialen) Schiedam: Oranjestraat 17 Vlaardingcn: Korte Hoogstraat 41-43 ij mogen wel aannemen, dat de pauselijke maandintentie voor YV juli van het Apostolaat van het Gebed in eerste instantie de va- kantietijd op het oog heeft, maar dat neemt niet weg, dat zij, speciaal voor ons land, waar men in het bedrijfsle ven vrij plotseling met de „werkloze" zaterdag werd geconfronteerd, een veel verder reikende actualiteit bezit. De Paus vraagt ons te bidden, „dat de vrije tijd overeenkomstig Gods gebod moge besteed worden tot gezondheid van geest en Uchaam." Het behoeft., menen wü, wel geen na der betoog, dat wij hier met een zeer ingrijpende verandering van ons be staan hebben te doen, die niet geba gatelliseerd mag worden. Het .gaat et- immers om tegenover de vrije t\)d, waarover de ..arbeider" nu voor het eerst in de geschiedenis regelmatig de beschikking heeft gekregen, een ver antwoord" houding te vinden in die zin, dat men de kans benut daarin werkeluk zich zelf te zijn, en die tijd leert ge bruiken tot eigen echte vreugde en le vensverrijking. Wij staan hier voor een jong en niet ie onderschatten probleem met verstrekkende gevolgen, dat zo spoedig mogelijk een bevredigend ant woord eist op de vraag, hoe de nu vrij gekomen tijd en energie het best op een zinvolle en menswaardige wijze kan besteed worden. Dat dit niet zo eenvoudig ligt, en dat een verkeerde aanpak zonder meer fu nest kan zijn voor de geestelijke volks gezondheid. wordt wel duidelijk gede monstreerd door de vele congressen, studiedagen, geschriften en lezingen, die de laatste tijd aan dit vraagstuk ziin gewijd. In dit verband herinneren wij slechts aan de grote tentoonstel ling. die onder de titel: ..Nu... Breda 19(11" van 30 juni tot 15 augustus daar ter stede wordt gehouden als ..Natio nale manifestatie van vrijetijdsbeste ding. hobby en zelf doen". Hoeveel pro blemen. die alle op een of andere wijze een oplossing behoeven in het econo mische vlak hiermede ook verbonden mogen zijn, vóór alles is de vrljetijds- besteding toch een menselijk en op voedkundig vraagstuk, dat terecht on ze gebedsaandacht eist. De mens en de menselijke waarden staan in onze tijd in het middelpunt van de belangstelling. Om deze m de veranderde en veranderende wereld zo goed mogelijk tot hun recht te doen ro men is aller medewerking onmisbaar. Vooral de Christenen hebben hier een uiterst verantwoordelijke taak. Zij ge loven immers, dat de mens pas dan tot zijn juiste ontplooiing kan komen, wanneer hij zich welbewust laat leiden door God, zijn Oorsprong en Eindbe stemming. Van de mate, waarin deze overtuiging door onze medemensen wordt gedeeld, hangt de toekomst van de wereld af. Die bevindt zich zoals ieder weet, In onze tijd op een beslis send keerpunt; de mensheid staat voor de keuze haar toekomst in te gaan met of zonder God. Reeds nu tonen droeve tekenen duidelijk aan welke toekomst ons wacht zo wij de verkeerde keuze doen. En hiermee is heus niet uitslui tend het communisme bedoeld. De ge varen, die het z.g. „vrije" Westen be dreigen in dit verband ..liegen er met om". Wanneer de Christenen hun ver antwoordelijke, goddelijke opdracht goed begrijpen, wanneer zij beseffen, dat hun geloof de ,,kem"-oplossing bevat, die alleen een betere wergld mogelijk maakt, dan moeten zij zich wel inner lijk gedrongen voelen tot een totale in zet van hun hele persoon om van dat geloof met kracht te getuigen. Dan zul len zij zich, biddend, onophoudelijk tot God wenden. Hem smekend om de ge nade van het juiste en dwingende in zicht in hun plicht ten aanzien van de wereld, en Hem vragend om Zijn zegen over hun getuigenis. Dit klemt alles des te meer, omdat wjj mogen leven in een tijd, waarin de medeverantwoorde lijkheid der leken in de Kerk hoe lan- .ger hoe meer algemeen beseft wordt en de „katholiciteit" van het katholie ke geloof beter wordt begrepen. Men leert los te kómen van een al te indi vidualistische geloofsbeleving en krijgt meer oog voor de noden van heel de mensengemeenschap. Zo wordt ons ge bed ruimer, zelfs „wereldwijd", met andere woorden echt katholiek. Deze bevrijding uit een te grote bekommer nis uitsluitend voor het eigen heil geeft heilzame impulsen aan ons medemen selijk solidariteitsgevoel en maakt het onmogelijk nog ooit te denken, dat wij niet weten waarom te bidden. In deze maand beveelt de Paus in ons gebed allen aan, die gevaar lopen hun vrije tjid tot schade van hun geestelijk en lichamelijk welzijn te misbruiken. Voor ons land, waar in het vervolg de vrjje zaterdag in dit opzicht een regelmatig terugkerend probleem vormt, is deze gebedsintentie wel van bijzonder prak tisch belang. Ware naastenliefde is de voornaamste drijvende kracht, die er ons toe aanzet voor elkander het juiste inzicht in deze nieuwe levenssituatie te vragen'. Maar ook hier geldt, dat het gebed niet zonder meer een panacee te voor onze menselijke moeilijkheden. Wij blijven leven in een onvolmaakte we reld, die slechts heel langzaam naar haar eindvoltooiing toegroeit. Zou er echter niet gebeden worden, dan zij God onze wereld genadig. De vraag hoe de nieuwe vrije tijd zinvol besteed kan worden is niet een voudig. Er zijn zoveel verschillende persoonlijke kanten aan, dat het on doenlijk is hierop in dit korte bestek nader in te gaan. Daarom stellen wij met nadruk: laat ieder met zorg ken nis nemen van wat hierover voortdu rend ter voorlichting wordt gezegd en geschreven om zodoende voorbereid te zijn, wanneer in eigen leven moeilijk heden optreden. Het vaste, eenvormi ge levenspatroon van vroeger gat een zekere geborgenheid. Naarmate het aantal mogelijkheden tot zingeving aan het leven en tot iiehoeftenbevrediging toeneemt, is ook de noodzaak tot vor ming, waardoor de afzonderlijke mens innerlijk en in vrijheid in staat wordt gesteld te kiezen, dwingender. Ont- breekt deze vorming, da,n brengt het toenemend aantal mogelijkheden hem slechts tot groter onzekerheid en le vensangst, die hem opnieuw weerlo zer aan lagere en massaler genoegens overlevert. Dit is waarschijnlijk het voornaam ste argument, waarom vrijetijdsbeste ding onze ernstige aandacht eist. Elke vrijheid is een stuk verlossing, waar door de mens meer zichzelf kan zijn, meer tot blijheid en echte levensvreug de komt. Vroeger waren de vrije dagen t.evens kerkelijke hoogtijdagen. Gods dienst heeft iets met vrije tijd te ma ken. Er komen voor de mens meer mo gelijkheden vrh voor de verzorging van zijn geestelijk leven: godsdienstige cur sussen, gespreksgroepen, vieri.igen-thuis, caritasdiensten in eigen omgeving, pa rochiële contacten en activiteiten. Als de arbeid de voortzetting is van Gods scheppingsdag, hoewel getekend met de vloek van het kwaad, dan zou de vrije tijd, de re-creatie, een beeld moe ten worden van Zijn verlossende her schepping, doordat hij de onvrijheid van de arbeid openbreekt tot het ver blijdend uitzicht naar het gelukkigma kend leven in God. Het is duidelijk, dat dit alles moet aangeleerd worden, ge oefend, met geduld in praktijk gebracht evenals alle manieren van vrijetijds besteding in het zuiver menselijke vlak. Goede vrijetijdsbesteding is in de volle zin van het woord een kunst, die niemand zo maar komt aangewaaid. Er moeten mogelijkheden geschapen wor den om alle leeftijdsgroepen tot crea tiviteit en fantasievolle zingeving van hun vrije tijd te stimuleren: de jeugd, de arbeiders óók de intellectuelen de huisvrouwen, de ouden van da gen. Als wij deze kans aangrijpen bete kent dat: de mensen de gelegenheid schenken .meer mens te zijn, zowel voor zich zelf als voor elkaar, de mens ge lukkiger maken, meer in staat,tot ech te levensvreugde en de kunst leren goed te leven. Daarom is dit alles volop waard, dat wij erom bidden, „dat de vrjje tijd vol gens Gods geborl besteed moge worden tot gezondheid van ziel en lichaam." 9- JERUZALEM, 19 juli (Rtr.) Voor de eerste maal tijdens de nu reeds hon- derd zlttlngs-dagen durende rechtzaak is Eichmann gisteren begeleid door drie gewapende zaalwachters, uit zijn glazen kooi gekomen. Onder gedempte yiitroe- pen in de zaai liep hij naar een landkaart van Europa tijdens dc oorlog. In ant woord op vragen van de openbare aan klager, Gideon Hausner, wees bil met een lange witte stok de landen aan die leden van harte welkom. Hier waren on der meer aanwezig pastoor Th. van Baah kapelaan J. Lansbergen, de heer G het Duitse rijk had veroverd. Na vijf minuten werd de beklaagde naar eün glazen kogelvrije kooi teruggeleid. Verwacht wordt dat het proces, l it nu al bijna vier maanden duurt, voor het eind van deze maand zal eindigen met de slotredevoeringen van de aanklager en de verdediger. Daarna wacht nog slechts de uitspraak. Bij de eerder gohouden ondervraging van Eichmann over de conferentie te Wannsee op 20 januari 1942, waarop de „eindoplossing van het Jodenvraagstuk' werd besproken, had Eichmann toegege ven dat hij de notulen hiervan gemaakt had. Op een vraag van Hausner gaf hij toe dat het op deze conferentie ging over elf miljoen Jóden, die van Rusland. Engeland en Portugal inbegrepen. Een kleine technische storing m de vertaalinstallatie veroorzaakte enige hi lariteit. Eiclimann's verdediger, Servatius wees hulpeloos naar zijn koptelefoon en Eichmann zei glimlachend tegen het hof dat hij de vertaling van Hausners vragen niet kon noren. De president Mosjé Lan dau merkte hierbij op: „Wij zijn hele- NOOTDORP, 19 juli Dat de gehele Nootdorpse bevolking meegeleefd heeft met Jan Janssen, toen hjj dc nationale kleuren van Nederland hoog moest hou den tijdens de Tour van dc Toekomst in Frankrijk, is gebleken toep dc Nootdorpse wielrenner dinsdagavond in Nootdorp werd gehuldigd. Óm precies half acht werd hij opgewacht bjj het viaduct aan de Veenwcg. Dc heer P. Steenweg verwelkomde hem en zyn meisje en na een korte toespraak hing b(j de best geklasseerde renner van de Tour een grote krans om dc schouders. Vele boeketten bloemen worden hem aan geboden door verenigingen en supporters. De heer Steenweg stelde Janssen ten voorbeeld aan de gehele Nootdorpse Ü®u8d en de sportbeoefenaars Dit succes heett Jansse, niet cadeau gekregen, maar harde lichamelijke, maar in hot bijzonder ook mentale training hebben hem op dit pet' gebracht Hij heeft alle moeilijkheden al leen moeten overwinnen De heer Steen weg zei tc hopen dat Jan Janssen in de wielersport nog hoger op de ladder zal klimmen. Uit naam van de Nootdorpse supporters ontving Jan Janssen uit handen van Marijke Steenweg een gouden ze gelring. Pastoor Th van Baa. sorak als voor zitter van het Kerkbestuur en zei dat Janssen op deze zelfde weg door moest gaan. ondanks de lelijke woorden welke wel eens (misschien nodig) vallen. Hij hoopte dat hij hem nog vele malen zou mogen feliciteren met de behaalde resul taten. F, van Schie, voorzitter van de suppor tersvereniging Samen Stuwen overhan digde de wielrenner een lauwerkrans op standaard uit naam van alle supporters De heer W Semond, voorzitter van de Rotterdamse Leeuw, zei o.m. dat dit de waarna hij voor de zegetocht door Noot dorp met zijn meisje en zjjn ouders in een auto stapte. De auto werd voorafgegaan door de r.-k. harmonie Gloria in Excelsis Deo en de jeugd van r.-k. Deo. Zo werd Jan Jans sen door Nootdorp gereden. Via de Veen- weg, Kerktveg. Dorpsstraat, Berhardstr. Julianastraat, Jhr. Mr. Hesseld van Din- terstraat en de Wühelminastraat arriveer- j de de stoet via de Pr Beatrixstraat, die met vlaggetjes was versierd, en via de ouderlijke woning bij het restaurant Het Witte Paard. In de bovenzaal van het Witte Paard, die binnen een minimum van tijd totaal vol liep. heette de heer P. Steenweg, voorzitter van RKDeo en van het huldi- gingscomité .Jan Janssen en zijn familie- Schulte11 de heer S Janssen ploegleider maai aan de technici overgeleverd öcnuite. oe neer ii 1, r„ hm heenreken van de massai van de Tour van de Toekomst en be stuursleden van verschillende wielerver enigingen uit de omtrek, tweede huldiging bij de wielervereniging de Rotterdamse Leeuw was, na die van de schaatscrack Rudie Liebrechts, na zijn prachtige prestatie bij de wereldkampi- oenschappen. Hij overhandigde Jan Jans" sen het boek „Honderd jaar Sport en wenste hem nog vele successen toe. De heer Roos van de Wielervereniging „De Mol" wenste hem veel succes en overhandigde hem een stel wielen met toebehoren. Hierna sprak Jan Janssen enige woor den, waarin hij de hele Nootdorpse be volking bedankte voor haar medeleven en de grootse huldiging. Hij maakte het niet lang want hij zei: „Ik fiets beter dan dat ik spreek." Hierna kregen alle aariwezigen de ge legenheid hem en familieleden te felici teren met het prachtige succes dat Jan Janssen heeft behaald. Jan Janssen start zaterdag niet in Zee land maar in Pijnacker. Zie over Jan Janssen ook pag. 11. Jan Janssen wordt gefeliciteerd door Gerrit Schutte. In het midden ploegleider Sjefke Janssen. ddl dttU UC nsviijjivi w Bij het bespreken van de massamoord op Poolse Joden in 1942 en 1943 vroeg Hausner of Eichmann van de „Reinnardt- operatie" gehoord had. Eichmann zoi er over gelezen te hebben en dat hij wist dat het ging over de liquidatie van Joden in Polen. Hausner: ..Wilt u mij vertellen dat u niets van de operatie af wist, die de naam van uw geliefde meester (Rem- hardt) Heydrieh moest vereeuwigen Eichmann: ..Ik was er helemaal niet In geinteresseerd. Ik had er niets htee tc maken". Nadat hij door de openbare aanklager gedwongen was toe te geven dat zijn af deling bij een bijeenkomst in Berlijn op 26 september 1942 was vertegenwoordigd toen de tijdstippen voor deportatie van de Joden uit Polen werden vastgespeld, trok Eichmann een verklaring, die hij tegenover de politie had afgelegd in. In deze verklaring had hij gezegd dat zijn ondergeschikte Franz Nowak aan cteze bijeenkomst deelgenomen zou kunnen hebben, maar vandaag verklaarde hij cr na lezing van de documenten van over tuigd te zijn dat het onmogelijk was dat Nowak of wie dan ook van zijn afdeling IV B 4 er geweest was. Hij stelde voor Nowak, die nu in Oostenrijk gevangen zit. over deze kwestie te ondervragen. Eichmann hield vol dat zijn afdeling zelfs geen zeggenschap had over hét vaststel len van de dienstregeling van de depor tatietreinen uit de bezette zone van Po len. Ook met versoheidene doodvonnissen over Joden in Theresiënstadt (het kamp voor oudere Joden) zei Eichmann niets te maken gehad te hebben. Hij had wel het kamp bezocht naar aanleiding van zekere moeilijkheden in verband met de censuur op de uitgaande post. Hij had geprobeerd hierbij tussenbeide te komen „hoewel dit buiten mijn bevoegdheid lag" en was er in geslaagd de censuur op te heffen. Op de vraag van Hausner hoe Bernard Loesener het voormalige hoofd van de Joodse afdeling van het ministerie van binnenlandse zaken, Eichmann de meest fantastische en meedogenloze ambtenaar die met het behandelen van Joodse hall- bloeden was belgst, had kunnen noemen, zei Eichmann niet te weten hoe Loese ner daartoe gekomen was. Hausner ondervroeg Eichmann "oorts I over ongeveer 150 skeletten van Joden, die hij aan het rasseninstituut van de n^izis in Straatsburg zou hebben gele verd. Eichmann zei, zich niet te kunnen her inneren, dat Wolfram Sievers, een kolo nel van de SS, hem had gevraagd de ske letten te versohaffen. Maar dit moet iets ongewoons zijn geweest, aldus Hausner. men vroeg u 150 menselijke skeletten en u kunt het zich niet herinneren. Het ge beurde u toch niet iedere dag Eichmann antwoordde, zich te Herin neren, dat iemand skeletten of schedels vroeg en ik zei hem dat ik geen koop man in schedels en skeletten was. ECIAALHUIS (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM, 19 Juli Met verbtut- 'fend gemak snelden leden van de be faamde Rarlem Globetrotters door de verdediging van American League Star, een zwakke sparring-partner van de be roemde Amerikaanse basketballploeg van Abe Sapersteln, die langs het Spartaveld gezeten, de verrichtingen van zijn spelers met kennelijk genoegen bekeek. Het be- i roemde «pel van de Harlem Globetrot ters was echter niet gespeend van com mercie. De atletische figuren speelden" oasket- ball; althans zij trachtten het voor net handjevol publiek aannemelijk te maken maar zij deden dit op een speciale wijze. Tussen flitsende combinaties, waarbij vele goocheltoeren met de bal werden uitgehaald, maakten de Amerikaanse ne gers van bijna 2 meter lengte (enkelen komen boven de twee meter uit) beslist flauwe grapjes. Daardoor konden wij ons niet aan de indruk onttrekken, dat hier een „verfijnd" spelletje gespeeld werd, met het doel uiteindelijk het publiek te vermaken, maar daarin slaagde slechts de groep variété-artiesten, die vóór het optreden van de basketballploeg en tij dens de pauze het veld betraden, ii.j wis ten met hun nummers het publiek te be. koren; ook de twee ex-wereldkam&ioeoen tafeltennis, de Japanner Norikazu Fu.iii en de Amerikaan Richard Bergmann kon den ons boeien met hun uitstekende spel Al met al is het echter een teleurs'elien- de avond geworden, waarin het element show de sport op storende wijze ver drong. Dat de Harlem Globetrotters de wedstrijd tegen hun Amerikaanse tegen standers met gemak wonnen en een score bereikten van 5240 is slechts belangrijk voor de op statistieken verliefde Abe Sa- perstein. ROTTERDAM, 19 juli - De chauffeu- se van een personenauto zette eistermid- dag om tien voor drie haar wagen stil oo de tramrails van het Maastunnelplein omdat de voor haar rijdende auto's stop ten. Deze manoeuvre kwam haar echter duur te staan, want juist op dat ogen blik naderde er een treinstel van de R.T.M, bestaande uit een locomotief, een goederenwagon en drie passagiersrijtui gen, Het treintje botste legen de reehier- zijde van de auto en sleepte de wagen ongeveer twaalf meier ogmulft treil t, iMiidr den op een grasgazon kwam de auto tc st.istand Een inzittende van de auto. 42-jarige mevrouw T. Lien uit NoorW®" gen, die tijdelijk in Rotterdam verblil") liep een wond aan de rechterknie op. werd naar het Dijkzigtziekenhuis ver^ voerd. De auto werd -waar en de loc®, motief licht beschadigd. Het treintje ha een kwartier vertraging. V ROTTERDAM, 19 juli - Feijenoord zfj vanavond in Zwitserland moeten winne' van La Chaud de Fonds wil het elftal eens kans maken om door te dringen U de 3 best geplaatste teams. Feijenooi^ kan van La Chaud de Fonds winnen de thuiswedstrijd leverde de RoUerdaWj, mers twee punten op maar er zal y®L, gespeeld moeten worden. Vanmorgen z1-' spelers en officials van Zestienhoven v?' trokken. De opstelling luidt: doel Km' rink, Kerkum, Veldhoen. Klaasens. hout, Van Woerden. Bennaers, meester, Van der Gijp, Schouten en lijn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4