Teleurstellend weerzien met „Hillwoning 1 f Unieke aanbieding KAMPIOENEN Leidse botanici beklommen lioogste toppen van het Cycloop-gebergte de Reclame i m i Pletterij ENTHOVEN verwacht veel van Afrikaanse dochter Naar top van Montblant mm m i SNELHEID Zomer-opruiming Knetterend gerucht als voorbode van grotestads-lawaai iiiË Goede vooruitzichten voor 1961 Emissie in voorbereding =3 „De EfteMng" ontving half miljoenste bezoeker Orgelconcert Marie Claire Alain /in grote stijl De krant kunt U niet missen, geen dag A Vh kwart d£73 r' O 88 98 Maakt voor Uw zaak M vb t NSC DINSDAG 25 JULI 1961 PAGINA* fA 'iflil t|l formule aanbouwmeubelen I J 1 1 1 1 W0NINGINR1CHTING-BR0ERSVEST 64-66 HOEK VAN HOLLAND, JULI 1961 ten) ziet het duintje eruit als een soort HET ZAL een slordige 20 jaar gele den zijn dat ik de „Hillwoning" ont dekte. Aan de weg van Hoek van Hol land naar 's-Gravenzande ligt een soort dromerduin. Het merkwaardige is, dat dit brokje natuur niet parallel loopt met de kust, maar haaks hierop staat, ver heft land in. Aan de kant van de reeds genoemde weg (dus in het wes- Nieuws trekt altijd, iedere dag. Cloqué pyam» mooieveelkleurig bedrukte cloqué. origineel model met afstekende biezen, leuke drie panta- ion Cloqué pyama mooi uitgevoerd model mouwtjes w®® Zomer-naehthemden leuke, charmante modelletjes, geriekatoen en cloqué r> vanaf LINGERIE CORSETTEN - KOUSEN ROTTERDAM: tp&amiism* for, MÉ» De bergwand, waarlangs het vental alpinisten gelijk de top van de Montblanc bCet loet h<< ten. Een speciale reddingsp1 probeert het stoffelijk oversc van Veille op te sporeW ÈXfcti Met droefheid geven wij kennis, dat na een kort stondige ziekte, voorzien van de Genademiddelen der H. Kerk, is overleden, mijn geliefde Vrouw en onze zorgzame Moeder PETRONELLA ALTDA ZIJDENBOS Echtgenote van Jacobus Johannes Stephanus Engering Zij bereikte de leeftijd van 53 jaar. Schiedam: Jac. J. S. Engering Mieke A. M. Engering Eindhoven: Antoinette -L. M. Eyck-Engering Walter M. J. Eyck Schiedam: John J. S. Engering Schiedam, 24 juli 1961. Nieuwe Haven 123 c. Wij bidden voor haar zielerust dinsdag- en woens dagavond om 7.30 uur ten sterfhuize. De H.H. Uitvaartdiensten zullen gehouden worden in de parochiekerk van de H. Liduina op donderdag 27 juni a.s. De stille H.H. Missen te kwart voor 8 ;n kwart over 8 en de plechtige gezongen H. Mis van Requiem om 10.30 uur, waarna de begrafenis van de kerk uit in het familiegraf op het R.K. Kerk hof te Schiedam. Liever geen bezoek S II Schoonmaaksters gevraagd voor ochtend, avond en- of overdag op diverse kantoren te Rotterdam en Schiedam. Aanmelden N. V. Drop Oude Binnenweg 132, tel; 110292. Rotterdam. Gevraagd meisje, pl.m. 15 k 16 Jaar, voor het bedienen van de telefoon (voor il4 dagen va-naf 13 augustus). Brieven onder no. S 3044 bureau Nwe Schied. Crt., Dam 13. Glasplaten, ruiten voor suitedeu ren, glas-in-lood, etalageglas, spiegels, enz. Loopik's Glasin dustrie, Boterstraat 39. Schiedam Tel: 68945. V 1 .t or\ J 2 I_ uLr*r\-y» AM ACll" T-not VlPft |B Jhü la het natuur- ea sprookjesparit „De Efteling" te Kaats, heuvel, dat dit jaar zijn tienjarige be staan viert, is gisteren de 500.000ste be zoeker ia dit seizoen de controle gepas seerd. Het was een van de leden van het uit rijt personen bestaande gezin van de machinebankwerker W. Sonneveld, uit Rotterdam, die de gehele dag de gast vrijheid hebben genoten van de directie. Bovendien kreeg het gezin een nieuwe radio. Dit seizoen verwacht ..De Efteling" ook nog de 750.000 ste bezoeker, die op een televisietoestel zal kunnen rekenen. Als het weer meewerkt zal ook nog de 7 miljoenste bezoeker sedert de opening juist voor het einde van het seizoen kunnen worden ingehaald. Deze zal een auto ten geschenke krijgen. ROTTERDAM, 25 juli Het laatste orgelconcert in de serie van drie, die deze zomer in de St. Laurenskerk gege ven werd, is er een van grote stijl ge worden, iets, dat gezien de grote op komst van het publiek reeds in de ver wachting gelegen heeft. Het was de Franse organiste Marie Claire Alain, die deze avond het tran septorgel bespeelde en daarmede voor de tweede maal in dit jaar haar uniek talent aan de Rotterdammers bekend maakte. De samenstelling van het over wegend Fraps georienteerde program ma wees reeds op een grote kennis van de litteratuur en op een zeker niet ge- r - zen - uwpn Gepoend wérd met de fraaie koraalvariatie „Ave Maris Stel la" van Jean Titelouze, die gevolgd werd door drie Noëls van resp. Dandrieu, Lebèque en Daquin, waarna de organis te nog twee kleinere werken speelde van Lebèoue en de Grigny Dit Franse ge deelte mondde uit in drie koraalbewer kingen en Preludium en Tripelfuga in Es van J. S. Bach. Het technische meesterschap van Ma rie Claire Alain is in alle reprodukties van genoemde perken op imposante wij ze tot uitdrukking gekomen. Een helde re en klare teehn'ek. die bf tiid en wij le heel duidelijk naar het virtuoze neig de, vertoont op ieder moment een nim mer falende betrouwbaarheid en steunt op een uiterst ontwikkelde vingertech niek. Hierdoor kon de organiste zich ver oorloven haar duidelijk impulsieve aard steeds te blijven volgen zonder dat tech nische remmingen haar hier een halt toe riepen. Men kon dit steeds ondervinden aan lichte versnellingen en over het al gemeen ook aan de dikwiils vrij hoog gekozen tempi. Een verfijnd klankge- voel wees de concertgeefster de weg tot fraaie en typische registercombinaties, die de drie Noëls soms tot een zeer aparte belevenis maakten. De doorwrochte vertolking van de drie Bachse koralen, wel de meest monumen tale in hun soort, en van de grootse Pre lude en Fuga in Es hebben bewezen dat Mane Claire Alain ook deze compacte stijl tot in de finesses beheerst. Het is geen gebruik bij orgelconcerten te ap plaudisseren. Het college van Gecommit teerden tot de zaken van de Nederduits Hervormde Kerk heeft echter terecht gemeend dat een bepaald gebaar hier toch wel op zijn plaats zou zijn. Bij mon- de van de heer H. A. W. Zeijlmans van Emmechoven, lid" van genoemd College, heeft het in een kort dankwoord van zijn waardering voor de organiste blijken ge geven en haar bloemen overhandigd. Het publiek heeft daarna met een applaus van zijn instemming getuigd. i spoordijk, niet hogfer en ook niet bre der. Maar naarmate men verder land inwaarts gaat, ziet men dat het dijkje steeds meer van forsere allure wordt. Het loopt uit op een brede en hoge duin partij met vele diepe kommen in het midden. Naar het oosten toe zakt het niveau dan weer om te eindigen op de boerenhoeve „de Hillwoning". Deze prachtige door talloze bomen omge ven boerderij behoorde vroeger aan baron van Rijckevorssel, die er twee pachters had geplaatst, de gebroeders Noordam. Tegenwoordig is de boerde rij het eigendom van de gemeente Rot terdam, maar zij wordt nog steeds be woond door de heer P. L. Noordam. TWINTIG JAAR geleden krioelde het hier van de konijnen. Ik herinner mij nog dat ik over een duintop klom en plotseling in een kom een heel konij nenvolkje zag. Ik klapte even in mijn handen en zeker wel 5ó konijnen stoven uit elkaar. Bij mijn laatste bezoek aan de „Hillwoning" heb ik hier geen le vend wild meer gezien. Wat mij wel trof en deprimeerde was het groot aan tal betonnen bunkers, die hier met tien tallen in dit natuurreservaat kort op elkaar staan. Een zeer onaangename nalatenschap van de overweldiger uit de laatste wereldoorlog. Het ligt dan ook voor de hand dat de activiteiten die zich hier in die dagen hebben afge speeld het schuwe wild hebben ver jaagd. In het algemeen kan men zeg gen dat er, vergeleken bij vroeger wei nig of geen konijnen voorkomen. OOK BIJ de nadering van de boer derij kreeg ik een teleurstelling te ver werken. De „Hillwoning" is sterk ge wijzigd. Men heeft ramen veranderd, waardoor de oorspronkelijke stijl werd verknoeid. Het dak had vroeger zo'n merkwaardige schoorsteen met een draaiende „gek" er op. Deze is ook verdwenen. Toen ik mij even naar links wendde zag ik het mooie bijge bouwtje niet meer. Het was gesloopt en liet een grote leegte achter. Ik vond dat allemaal heel spijtig, want dat ge bouwtje lag daar zo mooi en het gees tige stenen trapje dat erheen leidde, verhoogde de bekoring van deze heus niet alledaagse groepering. NOG LIGT de „Hillwoning" als een enclave van rust temidden van de mo derne baaierd van herrie en wan smaak. Maar voor hoe lang nog? Een fietspad, dat sedert enige tijd langs de boerderij is aangelegd, is met zijn knallende en brommende genie ters reeds een fatale voorbode van wat nog komen kan OCTAVE DECONINCK De „Hillwoning", gezien uit het oosten. Links het nieuwe fietspad, rechts daar naast de „eigen weg" die naar het boerderijhek leidt. Voor onze fabriek vragen wij: flinke kracht alsmede iongeman N.V. Suikerwerkfabriek ,,Arba" Rosenburgsestraat, 14. Schiedam Verpleeghulp of leerling ge vraagd. Verpleeghuis „Samech" vijfdaagse werkweek. Bis v. d. Lange Nieuwstraat 51. tel: 69554 j Heiiden-Zeifhediening vraagt flinke magazijnbediende, 1518 Te koop Chevrolet bestel 19o3 jaar Prettige werkkring, goed ƒ550,-; open vrachtwagentje ]oonj Aanmelden: filiaal le Mid- Framo, nieuwe banden, ƒ550,-; deHandstraat 87, Mi-nitruck met elektrische star- ter voor melkhandel ingericht,, z.g.'n. ijzeren hond. ƒ850,-. Alles Wordt een der duizend free lan. moet weg wegens plaatsgebrek; ce (steno) typistes h.o Bui eau gaarne spoed. Schaper, Damlaan Stenotyp_'\ Groothandelsgebouw 51, Schiedam. I a 5, telef. 113150. LEIDEN, 25 juli Naar het ANP van prof. dr. H. J. Lam, hoogleraar in de systematische plantkunde aan de Rijks universiteit te Leiden en directeur van het Rijksherbarium aldaar, verneemt, is de botanische exploratiegroep van dit herbarium er in geslaagd de hoogste toppen van het Cycloop-gebergte nabij Hoiiandia op Nederlands Nieuw Guinea te bestijgen. Deze groep bestaat uit dr. H. Sleumer, dr. P. van Royen en de ambtenaar bij het boswezen, de heer J. Dijkstra. Deze expeditie, waarover reeds eerder publikaties zijn verschenen, wor- ganisatie voor Zuiver-wetenschappelijk ganisatie voor Zuiver-wetenschappelijk onderzoek. Voor zover kan worden nagegaan, al dus prof. Lam, die zojuist bericht van de expeditie heeft ontvangen, is dit de eer ste maal, dat de bovengenoemde toppen zijn overwonnen. Uit mededelingen van de plaatselijke bevolking zou kunnen worden afgeleid, dat wat wij „De Cycloop" plegen te noemen, door de bevolking met de naam „Baloko" wordt aapgeduid, maar of dit voor het gehele gebergte geldt, is onzeker. Bij zjin exploratie in 1954 had dr. van Royen begrepen, dat „Baloko" de naam van de hoogste rug v/as met toppen, waarvan de hoogten ho ven de zee op de kaarten als 2160. res, pectieveliik 1900 meter zijn opgegeven. Men heeft thans gevonden, dat die ge De binnenplaats van de „Hillwoning Op de achtergrond het bijgebouwtje, dat se dert enkele jaren verdwenen is. Het trap je dat erheen leidde, is nutteloos gewor den. De speels gebogen muurtjes en treden zijn thans grotendeels over woekerd met wild gewas. tallen juist zijn. De twee hoogste toppen, dicht bij elkaar aan de Oostkant van het gebergte gelegen, heten respectievelijk Rara (de oostelijkste) en Raveni en be reiken slechts hoogten van successieve lijk 1700 en 1880 meter. Het is onbekend of zich westelijker nog hogere toppen bevinden, maar dit is niet waarschijn lijk. Er werden twee bestijgingen verricht, beide door uizonderlijk goed weer be gunstigd: de eerste op 23 juni, waarbij alle drie deelnemers met enige inheem se gidsen en dragers de Rara bereik ten, terwijl twee gidsen er in slaagden cok de Raveni te beklimmen. De twee de bestijging was op 4 juli, waarbij dr. Van Royen en de beer Dijkstra, in ge- zeischap van twee enthousiaste militai ren van de koninklijke luchtmacht, de Rara beklommen, terwijl de heer Dijk- stia als eerste Europeaan dezelfde dag ook de Raveni bereikte en de hoogte van 1880 meter bevestigde. D» snelheid waarmede oei nieuws de lezers Oerelki is oelsngrUk immer» nieuws moei nieuw run Een oencbi neel vap de naald wordl ge lezen Kers-vers van de oers ontvangt leder» dagblad-abonnee zlln Krant in de bus vol nieuw» Elke dag wordl de Krant met een zekere span ning tegemoet gezien. UoK nel Ad verten tl enieuwa. Dagbladreclame la ÖUzondei eHectlel dooi de aandacht die Iedere lezei Iedere dag voot ,,zt1n' Krant neert Verovei en verdedig uw debiet met dagbladreclame. Hoogstraat 157, West Kruiskade 67, Jonker Fransstraat 132, Beijerlandselaan 120-122, Katendr. Lagedijk 392-394. Slinge 143. Iff" 'i' w I. .1'' «I,'i;l».l'-I DELFT, 25 juli Bjjna drie uur lang hebben de 5 outside aandeelhouders met het bestuur van de N.V. Pletterij voor heen L. I, Enthoven Cie naar aanleiding van de cijfers over I960 vergaderd. Hoe wel men, gezien de duur van de vergade ring zou kunnen vermoeden, dat er heel wat punten de revue gepasseerd hebben, is dit toch allerminst het geval geweest. Doordat de hoofddirecteur nog al breed voerig en vaak niet to the point de vragen van aandeelhouders beantwoordde, heeft de discussie rond de enkele punten, die aan de orde kwamen, nog al wat tijd gevergd. Bepaald teleurstellend achtten aandeel houders het resultaat van de pletterij te Delft. Uit de winst- en verliesrekening valt te lezen, dat bij een nettoresultaat van" 236.147 slechts een bedrag van nog geen 17.000 van de moeder te Delft af komstig is. d.i. 1,1 pet van het geplaatste kapitaal. Aandeelhouders vroegen zich af of er wellicht een grote verliespost is ge weest, waardoor het slechte resultaat van de moeder verklaard zou kunnen worden. Dit was blijkens de mededelingen van de hoofd-directeur niet het geval. Wel wees hij er op, dat de prijzen voor de Neder landse orders dermate gedrukt en teleur stellend waren, dat he winstmarges van de pletterij afgenomen zijn. Inmiddels is het beeld echter weer anders, bemoedigender.. Blijkens mede deling aan het slot van de vergadering gedaan, voelt de pletterij weer vaste grond onder de voeten. Toezeggingen omtrent orders in de bruggenbouw de specialiteit van het bedrijf werden thans gehonoreerd, zodat tevredenheid geuit werd omtrent de huidige gang van zaken. In de eerste helft van 1961 kon de grotere activiteit van het meer actie ve jaar 1960 zoals de hoofd-directeur het letterlijk uitdrukte gehandhaafd worden. Thans worden voorbereidingen getroffen voor een verdere produktie- verhoging. In het bedrijf nabij Gouderak nl. zullen de orders op het gebied van de bruggenbouw, die het bedrijf voor langere tijd van werk voorzien, verwerkt worden. In verband hiermee is zoals wij in een deel van onze oplage van gisteren nog kpnden melden een uitbreiding van geplaatst kapitaal (aandelen of cenvertiblcs) in voorbereiding. Geduren de het tijdvak september 1960—oktober 1961 zijn voor de investeringen een be drag van 1,2 miljoen uitgetrokken. Hiervan is ca ƒ900.000 al besteed. Voor geheel 1961 verwacht het bestuur een iets hogere omzet dan in het afgelopen boekjaar te kunnen bereiken. Bij de beoordeling van het resultaat van het moederbedrijf in Delft mag niet over het hoofd gezien worden, dat de gehele organisatie en de initiatiefkracht van de pletterij wordt ingezet voor de deelne mingen overzee, aldus de hoofddirecteur. Er wordt momenteel gewerkt aan een be tere toekomst. In enkele jaren tijds is een bedrag van ca 5 ton in de deelnemingen gestoken. De vooruitgang van het bedrijf moeten we vinden in de landen deelnemingen) overzee. Uit de verdere discussie bleek, dat vooral van de Afrikaanse dochter de A.C.C. hoge verwachtingen gekoesterd worden. Desge.raagd deelde het bestuur van deze dochter het volgende mede: De A.C.C. in 1959 opgericht is werkzaam in Ghana, Liberia en Nigeria. Het belang in Ghana is het geringst. De zaken worden hier gedaan via een Gha- nese maatschappij, waarin Enthoven voor 50 pet participeert en de overige 50 pet Ghanees kapitaal is. Door deze constel latie is de kans op een eventuele naasting vrijwel nihil. De belangen van de A.C.C. in Liberia en Nigeria zijn ongeveer even groot. Beide landen worden als rustig gezien, waar geen moeilijkheden voorkomen. In Liberia komen de baten langzamerhand binnen. Het dochterbedrijf is hier te Monrovia gevestigd. In Nigeria worden geen verdere uit breidingen gedaan.'De ACC beschikt over opdrachten van de olie-industrie. De in vesteringen zijn evenals in Liberia geheel stopgezet. Al met al geeft de ontwikkeling in het werkgebied van de ACC vertrouwen voor de toekomst. Het bestuur wenste niet in te gaan op de vraag van een der aandeelhouders hoe veel er van de Curagaose dochter, de CSI, aan dividenden werd ontvangen. In bestuurskringen was men van mening, dat men de belangen van de overige 3 partners 'in deze dochter, met het vrij geven van dit cijfer, zou schaden. Een op- m niet gedeeld werd, hetgeen nogal wat discussie uitlokte. Na veel „trekken" deel de het bestuur mede, dat de baten en lasten uit deelnemingen in de verlies- en winstrekening met ƒ219.229 waren opge voerd, na aftrek van 50.000 (voor bij zondere risico's). Aandeelhouders drongen er voorts op aan de deelnemingen en de vorderingen op deelnemingen te splitsen. De jaarstukken werden met algemene stemmen goedgekeurd. De heer mr. H. G. .vattiqs overigens, die door de vergadering Stibbe werd*tot commissaris herkozen. yio

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 8