ieda m Parijs tegen interventie V.N. in kwestie-Bizerta De Gaulle: Alleen direct met Tunesië iprek ëesi kerosineschïpTïp ZEE BIJNA ONTPLOFT Hete uitlaatgassen gevaar voor zeer brandbare lading BLOEMENMANDJES IN DE BOOM E HONDENSHOW IN DE JORDAAN Show-proces in Oost-Berlijn „Willoze werktuigen van Westduitse slavenhalers Stroom van vluchtelingen uit Oostzone gaat gewoon door Gevlucht van operatietafel SC 4 NOG GEEN UITSPRAAK BIZERTA van belang voor het Westen Dr. N. v. d. Heuvel wordt wellicht staatssecretaris Schijnaanval door straaljagers Vliegtuigen van onbekende nationaliteit Ook voor de jeugd betaald voetbal Tekort van vijf ton bij Rotter damse bankiers Reclame-vliegtuig neergestort ZATERDAG 29 JULI 1961 v; 14 pagina's PARIJS, 29 juli Enkele uren voordat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties ten tweeden ma le op klacht van Tunesië bijeen kwam in verband met de affaire- Bizerta liet de Franse regering bij officieel communiqué weten, dat ze iedere inmenging van de volke renorganisatie bij voorbaat naast zich zou neerleggen. „De betreu renswaardige situatie kan slechts door rechtstreekse Frans-Tunesi- sche onderhandelingen geregeld worden", aldus de Franse rege ring. Tot dusver heeft men zich van Tunesische zijde kennelijk alle moeite gegeven om het conflict in internationaal vaarwater te bren gen. Gisteren heeft de Amerikaan se gedelegeerde bij de V.N., Adlai Stevenson, met pres. De Gaulle gesproken. Stevenson verklaarde na afloop, dat er geen sprake van is, dat Frankrijk uit de V.N. zou treden, dit in verband met de re cente spanningen tussen Frank rijk en de volkerenorganisatie. Nieuwe „Gibraltars"? Onbevestigd bericht O Spelers kunnen met 19 jaar full-prof worden séSlA;» i Pleegde overleden kassier fraude? Morgen zonniger Aan zee Het weer in Europa BERLIJN, 29 juli (Rtr, UPI) Het communistische regiem in Oost-Duitsland is een proces be gonnen tegen vijf „ronselaars van vluchtelingen" en doet daarmee een poging het Westen de schuld te geven voor de massale uittocht van Oostduitsers, die in het Wes ten een goed heenkomen zoeken. De vijf, die voor het hooggerechts hof terecht staan, zijn allen Oost duitsers. Zij worden ervan beschul digd wetenschappelijk en tech nisch geschoold personeel te heb ben overgehaald naar het Westen te gaan en daarmee de Oostduitse economie te benadelen. Het proces werd met veel fanfare geopend. Er stonden televisiecamera's in de rechtszaal opgesteld, terwijl de openbare aanklager de zestien pa gina's tellende akte van beschuldi ging voorlas. •- ll«ï: /n de Amsterdamse Jordaan werd, in het kader van het zo mer-jeugdfestival, gisteravond een hondenshow gehouden. De ju ry lette nu eens niet op het ras van de dieren, maar op hun gehoor zaamheid en de verzorging die zij van hun kleine hazen en bazinnen krijgen. Op de foto hiernaast klemt een gelukkige Annemarie Kat haar hond tegen zich aan; het negenjarige meiske won met haar Robbie de eerste prijs. Op de foto hierboven een overzicht van de „parade", waarin alle honden zoetjes moesten meelopen. Rangeerder komt bij botsing om Bij Apeldoorn Piloot zwaar gewond Aangeschoten man zet ziekenhuis op stelten HET NIEUWE DAGBLAD KH55 lit^ c™mi d*"1 (Van onze Parijse correspondent) De Veiligheidsraad kon overigens gisteravond nog niet tot een uitspraak komen over de kwestie Bizerta. De zitting moest lot vanmiddag hall vier (onze tijd) verdaagd worden. De secre taris-generaal, Ifammarskjöld, ver klaarde, dat hij geconstateerd had, dat de Fransen betrokken zijn bij acties, die „moeilijk in overeenstemming te brengen zjjn met de resoluties van de Veiligheidsraad", maar onthield zich overigens van een oordeel. De Tunesi sche afgevaardigde, Mongi Slim, klaag de des te meer over de Franse hou ding en van Russische zijde werd be toogd, dat de gehele N.A.V.O. achter het Franse optreden staat. Een aanvechting in eigenlijke zin van de bevoegdheid van de Verenig de Naties om zich in het conflict rond Bizerta te meng-n, houdt het Franse communiqué niet in: anders dan met Algerije formeel-juridisch het geval is, kan Parijs er zich ditmaal niet op beroepen dat het om een interne Franse aangelegenheid gaat. Ge- dachtengang en diverse formuleringen doen vermoeden dat ook dit commu niqué uit de koker komt van (president De Gaulle. De nieuwe diplomatieke tekst begint met er aan te herinne ren, dat op 17 juni 1958, nog vóór generaal De Gaulle aan de in Tune sië gelegerde Franse troepen met uit zondering van de basis van Bizerta order tot ontruiming had gegeven, tussen de regeringen van Tunis en Parijs overeen was gekomen dat het régime voor de basis bij gemeen schappelijk akkoord geregeld zou worden. „Wat Frankrijk betreft", zo vervolgt dan het communiqué, „is de basis slechts van belang uit het oogpunt van zqn veiligheid in de huidige gevaarlijke internationale politieke situatie. Maar in dit opzicht kan Bizerta van de ene dag op de andere een grote belangrijk heid krijgen vanwege zijn uitzonderlijke aardrijkskundige ligging aan de toe gang tot het westelijk deel van de Mid dellandse Zee. De inbezitname door vijandelijke of ook alleen maar drei gende strijdkrachten van dit gewichti ge strategische punt zou ernstige gevol gen kunnen hebben voor dc verdedi ging van Frankrijk en het Westen. Om aan een dergelijke eventualiteit het hoofd te bieden, heeft Frankrijk in alle discussies met Tunesië, omdat geen en kel defensie-akkoord tussen dc beide landen kon worden gesloten, zich altijd de mogelijkheid voorbehouden de ba sis te gebruiken, zolang het wereld gevaar is wat het nu is. Niettemin blijft Frankrijk bereid om met Tunesië de voorwaarden te regelen waaronder ge durende deze gevaarlijke periode de ba sis zou worden gebruikt". De bekende politieke schrijver en hooglerar in het staatsgerecht Maurice Duverger, geeft in „Le Monde" nog vóór het verschijnen van de boven weergegeven regeringsverklaring on der de titel „De politiek van Gibral tar?" een beschouwing waarin hij op pert, dat, sinds de ontmoeting. De Gaulle-Bourguibahet generaal De Gaulle zou zijn geweest, die van poli tiek oogmerk is veranderd. Deze ver andering zou behelzen dat De Gaullc besloten is Mers-el-Ivebir en Bizerta als twee nieuwe „Gibraltars" voor Frankrijk in bezit te blijven houden, en bereid is daaraan Frankrqks ver dere politiek en culturele belangen in Noord-Afrika (de associatie) op te of feren. Hetgeen dan volgens Duverger ook zal meebrengen, dat de Magreb voor het Westen verloren dreigt te gaan en aansluiting zal zoeken bij het Sovjet-blok. Hij noemt daarom deze veronderstelde „Gibraltar-politiek" van De Gaulle catostrofaal en slechts verdedigbaar in het perspectief dat „Berlijn" op korte termijn tot een al gemene oorlog zal leiden. „Bizerta cn Mers-cl-Kebir in bezit te houden is dan vanzelfsprekend belang rijker dan het behouden van de vriend schap van volkeren, die niet over legers beschikken, in staat om daarmede het hoofd te bieden aan een planetair con flict Vervolgens, na de oorlog zouden de zaken zo overhoop zijn gehaald, dat het nutteloos is er zich nu reeds zor gen over te maken". Zou generaal De Gaulle deze catastro fale visie op de toekomst hebben aan genomen? zo vraagt Duverger zich af, om dan te stellen, dat slechts deze hy pothese in laatste analyse Frankrijks gedragslijn met betrekking tot Bizerta zou kunnen rechtvaardigen. En dan nog zou die rechtvaardiging aanvechtbaar zjjn, zo merkt hij op. Want tenslotte lijkt een oorlog op korte termjjn niet zeker. Aan een dergelijke gok defini tief Frankrijks invloed in de Magreb op te offeren, zou niet zeer handig zjjn". (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG, 29 jiïli Volgens het Algemeen Handelsblad zou dr. N. If. L. v. d. Heuvel, lid van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer cn directeur van de katholieke Middenstandsbond te Den Bosch, zijn aangezocht voor de post van Staatssecretaris van Economische Za ken, waar hij de functie van dr. Veld kamp zou overnemen. Dr Veldkamp as sPeciaal belast mtc dc behartiging van middenstandsanagclcgcnhcdcn. v. d. Heuvel is advocaat en pro cureur en fractievoorzitter van de KVP ln d® gemeenteraad van Den Bosch. Hij is in de Brabantse middenstand, onder meer als mede-stichter van het dr. Van Beurden-hüis, een man van gro te verdiensten. DÈ v; d. Heuvel is in 1907 in Huybergen (West-Brabant) ge boren. Hij heeft rechten gestudeerd te Leiden en Nijmegen. Dit bericht kan ons niet worden be- vi, igd. ROTTERDAM, 29 juli „Willen jul lie alsjeblieft die straaljagers terugroe pen, want ze brengen mijn schip ern stig in gevaar". In deze geest belde gis termiddag kapitein Werner Mix van de Duitse kusttanker „Krautsand" naar Scheveningen-radio. Twee straaljagers hadden schijnaanvallen op de coaster gemaakt en waren daarb\j rakelings over de masttoppen gevlogen. Na bet radiobericht meerde het schip enkele uren later ongedeerd in de derde petro leumhaven in de Botlek af. Aan boord troffen wjj een volmaakt rustige kapitein aan, die over het voor val niet veel ophef maakte. Hij vertelde ons, dat hij gistermiddag om half een ter hoogte van Seheveningen vöer in de richting van Hoek van Holland, toen twee straaljagers recht uit de zon onder een hoek van tachtig graden op hel schip neerdoken. Op zestig meter hoog te trokken zij met brullende motoren op, terwijl de hete uitlaatgassen over het dek vaagden. DEN HAAG, 29 juli Met het doel om tot een opvoering -an het spelpeil te komen, zal met ingang van het nieu we seizoen een jeugileompetitie betaald voetbal worden ingevoerd. De leiders in het betaalde voetbal ge loven niet, dat met de huidige generatie van contractspelers opvoering van het spelpeil kan worden bereikt, terwijl dit evenmin te verwezenlijken is met de tegenwoordige full-prol's. Door middel Van deze jeugdcompetitie wil men nu spelers van 1G a 17 jaar opleidingen, op dat zij het Nederlandse voetbal kunnen opbouwen. In deze jeugdcompetitie zullen de jeugdelftallen uitkomen van alle clubs uit de eredivisie 1960-1961, van de drie uaar de ere-divisie gepromoveerde ver enigingen en de kampioenen van de drie afdelingen geselecteerde jeugd, Ensche- dese Boys, Volendam en Fortuna '54. In de elftallen voor deze jeugdcompeti tie kunnen amateur-spelers worden op- Besteld. die op 1 september 1961 nog Keen 19 jaar zjjn en verder jeugdcon- tractspelérs. Voor de jeugdc-ontractspelers is een geheel nieuwe regeling ontworpen, ten Kevoige waarvan de bestaande, zoge naamde „ijskastregeling". inzake de be scherming' van jeugdspelers, komt te vervallen. Spelers van 16 en 17 jaar, Gie lid zijn van een semi-profclub, kun nen een jcugdcontract aangeboden krij gen, dat kan worden verlengd tot cn niet bet seizoen, waarin de betreffende speler 19 jaar wordt. De vergoedingen, d'e aan déze spelers zullen worden uit gekeerd, bedragen per seizoen naar i'erhouding van de leeftijden van 1500 tot 2000 gulden. Is de speler, die een dergelijk jeugdcontract heeft, 19 jaar geworden, dan moet hem met ingang van net volgende seizoen voor de duur van tenminste één seizoen een full-profcon- ttjact worden aangeboden met als mi nimum-vergoeding het maximum, dat geldt, voor semi-profs, welk bedrag op 'et ogenblik f 4200 is. WASHINGTON De Verenigde ^fabische Republiek (Egyptisch deel) D®eft een trekking op het Internationale Monetaire Fonds verricht tot het equiva- 'ein van 10 miljoen dollar. De trekkir? 's voor de helft in Duitse marken cn ,°°r de helft in Italiaanse Lires ge- «chied. De gemeentelijke plantsoenendienst van Rotterdam heeft weer iets nieuws gevonden om de Lijnbaan wat op te vrolijken. Hij heeft een boom volgehangen met rieten mandjes met fleurige bloemen. Tot drie maal toe maakten de beide jagers een run op het schip; zij vlo gen daarna weg in de richting van Seheveningen. Door het onverwachte van de schijn aanvallen en de snelheid van de toe stellen, kon niemand vaststellen van welke nationaliteit de vliegtuigen wa ren. Gisteravond had kapitein Mix nog geen officieel rappo-t opgesteld en even min had hjj zijn reder, A. F. Harmstorf en Co. te Hamburg, of de Nederlandse autoriteiten van het gebeurde in kennis gesteld. ,,Ik wil die jongens geen douw geven, maar ze moeten wel weten dat het erg gevaarlijk was, wat zij deden". De coaster was geladen met kerosine; het schip vaart dan als het ware in een wolk van kerosinegas. De kapitein vrees de terecht, dat de hete uitlaatgassen van de motoren het gas zouden doen "atbrandei, waarbij het hele schip on getwijfeld in de lucht was gevlogen. Al had de kapitein dan geen officiële melding van het voorval gemaakt, Scheveningen-radio was erbij betrok ken en vroeg hem daarom later om een officieel rapport, aan welk verzoek de kapitein heeft voldaan. De Luehtmachtvoorliehtingsdienst deet ons nader mede, dat er officieel geen enkele klacht of melding van liet voorval is ingediend. Overigens schijnt het gebeurde een dagelijks voorkomend voorval te zjjn. De plaats waar de kust vaarder voer, kruist een druk bevlogen route, waarvan de Kon. Luchtmacht, de M.L.D. en ook buitenlandse toestellen een druk gebruik maken. Direct voor de Scheveningse kust tenslotte ligt een der oefengebieden voor de laagvlieg- training. (Van een verslaggever) ROTTERDAM, 29 juli Bij een kas controle bij de firma R. Mees en Zoonen, bankiers >n assurantiemakelaars al hier, is een tekort van ƒ480.000 gecon stateerd. Accountants die het tekort ontdekten, rechercheurs van het hoofd bureau van politie en rechercheurs van <le assurantiemaatschappij, bij welke de firma Mees zich heeft verzekerd te gen de gevolgen van frauduleuze hande lingen, stellen een onderzoek in. Het vermoeden bestaat, dat er fraude Is ge pleegd. Er zouden aanwijzingen zijn tegen een functionaris van het bekende Rot terdamse bankiershuis, die enige weken geleden plotseling is gestorven. Deze man, een der kassiers, was 41 jaar in dienst bij de firma. Met de familie van deze kassier, is overeengekomen dat de boedel failliet zou worden verklaard, hetgeen inmiddels zjjn beslag heeft ge kregen. Een door de rechtbank aange wezen curator zal 'n nauwkeurig onder zoek instellen. Bij de bank heeft men een kas voor lopende uitgaven en een voor de grotere saldi. Deze kassen worden afzonderlijk gecontroleerd, met een speling van eni ge dagen. De mogelijkheid bestaat, dat tekorten ontstaan, doordat tussen de controles van de beide kassen gelden worden overgeboekt. In de onstabiele lucht kwamen van daag nog enkele buien voor met onweer. Een rug van hoge druk komt uit het Westen naderbij en zal morgen op de meeste plaatsen droog en vrij zonnig weer brengen. Het betreft tijdelijke ver betering want van de Oceaan trekt a! weer een dtp ssie naar Schotland waar door maandag de regenkans weer toe neemt. Juli blijft dus tot het laatst on bestendig. Zondag; zon: 4.57 -20.34 maan; 22.06 -8.21. Maandag: zon: 4.59 - 20.33 maan: 22.33 - 9.42. Morgen vrij goed strandweer met zon nige perioden en op de meeste plaatsen droog. Matige Westenwind. Tempera tuur 17 a 18 graden. Zeewater 17 gra den. Vooruitzichten: opnieuw enige re gen. max. min neersi Station Weer temp. temp gisteren afgel 24 "ur Den Helder regenbui 17 12 8 Ypenburg Vlissmgen Eelde hagelbui zw. bew. zw. bew. 18 17 17 13 13 10 4 4 0.3 De Bilt zw. bew. 18 11 0.1 Twente regen 18 10 1 Eindhoven geh. bew. 18 10 3 Zd.-Limburi regenbui 18 10 5 Helsinki zw. bew. 17 11 1 Stockholm zw. bew. 17 12 3 Uslo onbew. 17 14 5 Kopenhagen geh. bew 17 12 4 Londen zw. bew. 21 10 0 Amsterdam zw. bew. 18 12 0.1 Brussel zw. bew. 18 9 3 Luxemburg licht bew. 15 7 21 Parijs onbew. 20 11 6 Nice licht bew. 26 19 0 Berlijn zw. bew. 16 10 1 Frankfort half bew. 15 9 23 München zw. bew. 21 11 9 Zürich zw. bew. 21 10 8 Genève licht bew. 21 12 6 Wenen geh bew. 28 15 12 Belgrado zw. bew. 33 19 0 Rome zw. bew. 31 20 0 Ajaccio licht bew. 28 17 0 Madrid onbew. 33 20 0 MaUorca half bew. 32 21 0 Lissabon onbew. 26 17 0 ssapteSpÉag Intussen gaat (le vluchtelingenstroom gewoon door. Tegen vier uur in de middag hadden vluchtende Oostduit sers het totaal voor deze maand reeds op 27.500 gebracht. Het proces in Oost- Berlijn werd geheel gekenmerkt door de typische sfeer van de communisti sche show-processen, die elders zijn ge houden. Een der beklaagden, de 37-ja- rige Hans Adamo, noemde zichzelf een „willoos werktuig van Westduitse sla venhalers". In Oost-Duitsland wordt de term „slavenhaler" gebruikt voor iedereen, die ervan beschuldigd wordt Oostduitsers voor het Westen te heb ben „gerecruteerd"; men spreekt in het communistische jargon dan ook niet van „vluchtelingen" maar van „recruten". De andere beschuldigden waren Gün- ter Bartel, 32 jaar; Monika Runke, 18 jaar; Horst Schumann, 41 jaar en Lud- wig Gleich, 65 jaar. De openbare aan klager zei, dat zij hadden gewerkt voor een door de Amerikaanse en Westduitse inlichtingendiensten georganiseerde ben de. Zij zouden reeds sedert 1953 Oost- duitsers hebben „gerecruteerd". In West-Berl(jn werd deze bewering zowel van Amerikaanse als van Duitse zjjdc „onzin" genoemd. Men wees erop. dat dc Westduitse regering Oostduit sers zelfs verzocht had te blijven waar zij waren en de vluchtelingenkampen in West-Duitsland niet nog voller te komen maken. Op de publieke tribune in het Oostberlijnse gerechtshof was geen plaats onbezet. Men had er een stoet van arbeiders heen gedirigeerd. De meeste Westerse veiligheidsdien sten achten het onwaarschijnlijk dat de Oostduitse bevolking in opstand zal ko men. tenzij .de communisten Je deur naar het vrije Westen nadrukkelijk in het slot laten vallen. Zij voorspellen dal de vluchtelingenstroom (1000 per dag) nog vele weken onverminderd zal aan houden. Een opstand zou echter uitslui tend kunnen voortvloeien uit een dras tische afsluiting van de toegangswegen naar het vrije Westen. Volgens deze zegslieden staat (1e staatsburger van dc D.D.R. huiverig tegenover een eventuele herhaling van de door Russische tanks bloedig onderdrukte volksrebellie van juni 1953. IJMUIDEN, 29 juli B\j een bot sing tussen een trein en een vracht auto op het terrein van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrie ken is hier gisteren de 34-jarige ran geerder H. S. Greuter uit Zuid-Schar- woude om het leven gekomen. Het slachtoffer, dat werd bekneld tus sen een wagon en de vrachtauto, was gehuwd en had zes kinderen. (Van onze correspondent) APELDOORN, 29 juli Gistermid dag is in een roggeveld bij de St. Jo- sephstichting alhier een reclame-vlieg tuigje neergestort. De 22-jarigo piloot W. A. E. E. Ekels uit Hilversum liep hierbij een zware hersenschudding, een wervelfract-'ur en een shock op. Hij is in het Julia na-ziekenhuis ter verpleging opgenomen. Het toestel werd onherstel baar vernield. De Tiger Moth, waarmee de heer Ekels vloog, was even tevoren van het vliegveld Teuge opgestegen voor een f?,?^vlucht ln verband met de NWB-Vierdaagse. Kort voor het neer storten zag de vlieger kans het sleepnet met de reclametekst los te laten. Door snel optrekken van zijn vliegtuigje h,na^e ?.rin een hoogspanningska bel te ontwqken. Onmiddellijk hierna verongelukte het toestel. Het reclame-vliegtuigje kivam terecht in een roggeveld. (Van onze correspondent) LEIDEN, 29 juli Onder invloed van een niet te schatten aantal glazen bier heeft een verkeersslachtoffer, een 19- jarige inwoner uit Zwammerdam, de afgelopen nacht de onderzoekafdeling van het academisch ziekenhuis op stel ten gezet. De man was bewusteloos gevonden op de weg tussen Alphen en Zwam merdam en vervolgens op vermoeden van schedelbasisfractuur naar het zie kenhuis overgebracht. Toen het slacht offer tijdens het onderzoek op de ope ratietafel tot bewustzijn kwam, pro testeerde hij hevig tegen het onder zoek en nahi vervolgens de benen. i De Leidse politie moest eraan te pas komen. Op het bureau werd de man ge- kalmeerd, maar de doctoren van het academisch ziekenhuis wilden hem niet meer toelaten. Uiteindelijk werd hij be- handeld in het St. Elisabetii-ziekenhuis j waar bleek, dat het met de schedelba sisfractuur zo'n vaart niet liep. Na ver-i bonden te zijn werd hij naar huis over gebracht. De man verklaarde aan de j politie, dat hij tijdens „een dagje uit" in Gouda en Rotterdam niet meer dan acht glazen bier had gedronken. Het bleek, dat hij met zijn bromfiets tegen een bermrand was gereden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 1