Khroesjtsjev houdt vast de „coëxistentie" aan Het leven wordt goedkoop en belastingen verdwijnen Fantastische beloften aan alle burgers van RUSLAND grote stroom vakantiegangers Weekeind-drukte over het geheel goed verwerkt Uitzonderlijk veel verkeer passeert grenspost Uiten Kardinaal Tardini zondag overleden Twee dagen na hartaanval kwam plotseling het einde McCloy terug naar de V.S. AUTO MET GROTE VAART GESLIPT: TWEE DODEN FRANSEN TERUG NAAR MOEDERLAND maandag 31 juli i96i NIEUWE PARTIJPROGRAMMA BEKEND Pauselijke staatssecretaris h Ontwapening Algerijnse oorlog: twaalf doelen Russische marine toont haar kracht Het weer Vrij warm OLIESTOOKDEWIONSTRATIES, nuDSHOÖiw' i r Grote vlootschouiv. nabij Leningrad in Staatsloterij 25.000 m 10 pagina s MOSKOU, 31 juli (Rtr., UPI) Twee maanden voordat in de Russische hoofdstad het 22e con gres van de Russische communis tische partij begint, heeft de »Pravda" gisteren het nieuwe Programma van deze partij ge publiceerd. Dit programma, dat is samengesteld onder persoonlijk toezicht van premier en partij leider Nikita Khroesjtsjev, is het eerste sinds het partijprogramma, dat in 1919 werd opgesteld door Lenin. De tekst ervan besloeg negen volledige pagina's in de zondagseditie van de „Pravda". Het nieuwe vademecum van de Russische communistische partij valt, globaal genomen, in twee grote delen uiteen. Het ene deel behandelt dë internationale be trekkingen en de buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie als mede de toekomst van de wereld als geheel. In dit deel wordt een doctrinair pleidooi gehouden voor het systeem van coëxistentie tus sen landen met verschillende so ciale stelsels, voor definitieve afschaffing van de oorlog en voor het vestigen van een duurzame internationale vrede. Ook wordt gesteld: „De wereld van het so cialisme (lees: communisme) wordt groter en die van het kapitalisme krimpt in. Het so cialisme zal onontkoombaar over al de macht van het kapitalisme overnemen. Dit is de objectieve wet van de ontwikkeling der ge meenschap". Nivellering Buitenland mm DEN HAAG, 31 juli Het ge bruikelijke top weekeinde eind juli/begin augustus is minder druk geworden dan was verwacht en gevreesd. Het aantal ongelukken op de weg is het weekeinde voorzover dat zondagavond was te overzien niet groter geweest dan het aantal dat zich helaas VATICAANSTAD, 31 juli (Rtr., KNP) De paus zelf deelde gisteren mee, dat 's morgens vroeg om half vijf zijn staatssecretaris Domenico kardinaal Tardini, volkomen onverwacht in de leef tijd van 73 jaar was overleden. Kardinaal Tardini was enkele dagen geleden met vakantie ge gaan. Hij wilde deze vakantie benutten om een kuur te volgen in Chiancino, maar werd daar vrijdag plotseling getroffen door een lichte hartaanval. Zijn arts achtte het raadzaam hem terug te laten brengen naar het Vati- caan, omdat hij daar beter ver zorgd zou kunnen worden. gemiddeld per weekeinde voor doet. Volle treinen Aan zee Pr ijs van HET NIEVWE DAGBLAD Het tweede deel van het partijpro gramma behandelt de interne politieke, Sociale en economische toestand in de ^ovjet-Unie. Hier worden de Sovjet burgers gouden bergen beloofd. Nadat eerst is gesteld, dat het socialisme in 'je Sovjet-Unie volledig en definitief neeft overwonnen, wordt een aantal op zienbarende verbeteringen tan het le venspeil in de komende twintig jaar in "et vooruitzicht gesteld. Tussen 1970 en 1980 zullen alle huren voor huizen en *He tarieven voor het openbaar vervoer U'orden afgeschaft. In de fabrieken, col- 'eetieve boerderijen en scholen zullen Iftatis gemeenschappelijke maaltijden gorden verstrekt. Kleding en school boeken zullen voor alle schoolkinderen Rtatis verkrijgbaar zijn. Tussen 1970 en *980 zal ook een stelsel van gratis kin der verblijfplaatsen en kostscholen wor den ingevoerd. Na 1980 zullen water, gas en ver warming van alle huizen niets meer hosten. Nog vóór 1970 zal de huidige 11-urige werkweek (één dag in de week vrij) worden ingekort tot 34 of 36 uur (twee dagen in de week vrij). In de mijnen zal een vijfdaagse werk week van 30 uur worder ingevoerd. Binnen de komende twintig jaar zullen alle medicijnen in het gehele land gratis worden verstrekt. Boeren van collectieve boerderijen krijgen ouder domspensioen en ook zal een netwerk van tehuizen voor ouden van dagen worden opgericht. Het verblijf in deze tehuizen zal uiteraard geheel gratis zijn. Voorts belooft het partijprogramma dat nog vóór 1980 een hoge levensstan daard zal zijn bereikt door het verho gen van de individuele lonen, verlaging )a« de prijzen en afschaffing van de belastingen. De verschillen tussen hoge lage lonen zullen kleiner worden. •■De overgang naar de communistische n^delil)g 'van de goederen zal echter £as voltooid zijn," zo constateert het Pt'ogramma, „als het beginsel van ver deling naar arbeid- zichzelf heeft over- /-®fd, dat wil zeggen als een overvloed ,an materiële goederen, culturele voor delen en arbeid wordt erkend als een v'taal belang voor iedereen.'' Omstreeks 1980, zo wordt vervolgens P.zegd, zal meer dan de helft van het mkomen van de Sovjet-bevolking be- Sjaan uit gratis goederen en diensten legen 1970 zal de produktie per hoofc yhn de bevolking groter zijn dan in de ),erenigde Staten. De industriële pro duktie zal in de komende tien jaar wor den verhoogd met 250 procent en binnen twintig jaar met 500 procent. Het na- ?°hale inkomen moet in de komende 'Wintig jaar viermaal zo groot word-n als thans. In dat deel van het partijprogramma. ,at zich bezig houdt met de buiten- '«ndse politiek, wordt gezegd: „De Jjeedzame coëxistentie tussen socialis tische en kapitalistische landen is een .tiectieve noodzaak voor de ontwikke lt van het mensdom." Het „buitenlandse" deel van het pro- yamma kan als volgt worden samen Sevat: 1- Het afschaffen van de "oorlog en het verzekeren van een 'eeuwig durende vrede is de historische zending va het communisme. 2- De Sovjet-Unie heeft altijd een poli tiek van vreedzaam naast elkaar hestaan van landen met verschillen de sociale stelsels gevoerd en zal dit blijven doen. 3- Het Amerikaanse kapitaal is de grootste internationale uitbuiter. Het vervult de taak van wereldbe heerser. Het economische en mili taire centrum van het imperialisme js verplaatst van Europa naar de Verenigde Staten. De monopolistische bourgeoisie van de Verenigde Staten is de grote steunpilaar van de internationale Reactie. ®- De Verenigde Staten zijn over hun economisch hoogtepunt heen en ver- heren thans in de fase van de neer gang. 6- Imperialistische landen als Groot Brittannië, Duitsland, Frankrijk en Japan hebben hun vroegere macht verloren. 7. De revolutie in een bepaald land kan niet worden „besteld" of van buiten af worden opgedrongen. 8. De communistische partij van de Sovjet-Unie beschouwt het als haar plicht alle volkeren te waarschuwen tegen de imperialistische export van de contra-revolutie. 9. De grote doelstellingen van de wer kende klassen kunnen worden be reikt zonder oorlog. De werkende klasse en haar voorhoede de marxistisch-leninistische partijen geven er de voorkeur aan de over dracht van de macht door de bour geoisie aan het proletariaat te be werkstelligen met vreedzame mid delen. Deze ma&itsoverdracht is onontkoombaar. 10 Als de uitbuitersklasse, de geosie, geweld gebruikt tegen het volk, moet de mogelijkheid van een niet-vreedzame overdracht van de macht aan het communisme in ge dachten worden gehouden. 11 Revisionisme en recht opportunis me, die een afspiegeling zijn van cie burgerlijke invloed, vormen op dit ogenblik het voornaamste gevaar binnen de communistische bewe ging. De revisionistische ideologie wordt het meest volledig belichaamd in het programma van de commu nistische Liga van Joegoslavië. 12. Voor onderontwikkelde landen is tie vorming van nationale democratie ën van het grootste belang. De Sovjet-partij ziet het _\'ormen \an een broederlijke alliantie met de vol keren, die de koloniale ot koloniale tirannie van zich het)ben afgeworpen, als een hoeksteen van haar internationale politiek. r ói 'v»® v e RMHn - X "'.V x CJv; - '4 - Iedere zaterdagmiddag in juli en augustus trekken de negentien fraaie molens aan de Kinderdijk vele bezoekers uit binnen- en buitenland. Langs de dijken van de Lek en de Noord kan men dit unieke schouwspel gadeslaan. Hoewel de molens niet meer als watermolen in functie zijn verkeren zij in zeer goede staat. In een officieel communiqué werd meegedeeld, dat het hier een gewone voorzorgsmaatregel betrof en dat er geen enkele reden was voor ongerust heid. In de nacht van zaterdag op zon dag kreeg kardinaal Tardini echter op nieuw een hartaanval, thans echter van ernstige aard. Om drie uur werd Domenico kardinaal Tardini op zijn doodsbed. miiiiiiiiuiimimimimiiiiiiniiiiimiiiiiinnm'mmm"1"" de paus in Gastel Gaudolfo gewekt met de mededeling dat de toestand van zijn staatssecretaris ernstig was. De paus stond onmiddellijk op, begaf zich naar z.ijn privé-kapel om een H. Mis op te dragen en te bidden. Daarna reed de H. Vader in een snelle auto naar het Vaticaan, maar toen hij daar aan kwam, was de kardinaal reeds over leden. Het stoffelijk overschot van de kar dinaal werd opgebaard in de groot ste zaal van zijp ambtswoning in het Vaticaan. Zondagmiddag deelde de paus tijdens een algemene audiëntie mede, dat het stoffelijk overschot woensdag a.s. ter aarde zal worden besteld. Om tien uur zal in de St. Pieter een Pontificale I-I. Requiemmis worden opgedragen. Kardinaal Tardini was aartspriester van deze kerk. Na afloop zal het li chaam worden bijgezet in het klooster van de Carmelitessen in Vetralla. Dit klooster werd tijdens de oorlog ver nield, maar kon dank zij de steun van kardinaal Tardini weer worden opge bouwd. (Zie ook elders in dit blad) Van de grensposten, waar de grote tocristenstromen plegen te passeren, meldde alleen Elten uitzonderlijke drukte. Zaterdag' iddag stond daar een drie-en-een-halve kilometer lange rij voertuigen te wachten om doorge laten te worden naar Duitsland. Er kwamen aan deze post gisteren 17.283 vreemdelingen en 9814 Nederlanders ons land binnen. De gr enspost Nieuwe Schans had het tamelijk druk met verkeer uit Duits land en Scandinavië, Wemhout liet veel Belgen binnen en Duitsers uit, Venlo noteerde de gewone seizoendrukte van in- en uitgaand verkeer. Ook nu trok vooral de kust de grote stromen vakantiegangers. Noordwijk zat zaterdagmiddag al vol en liep in de avond over. Scheveningen had het vrij druk het gros van de bezoekers bestond ook hier uit Duitsers maar had toch nog kamers vrij. Zandvoort was, zoals de plaatselijke V.V.V. het formuleerde, een „mierenhoop", behal ve door Duitsers en Engelsen, bezocht door Nederlandse bouwvakkers. In Am sterdam had de V.V.V. handenvol werk om alle onderdak zoekenden te helpen. Na de Duitsers kwamen hier de Ame rikanen als grootste groep bezoekers. Door het met vakantie gaan van de bouwvakkers, woonachtig bene den de grote rivieren, hebben de Spoor wegen de laatste dagen vooral in het zuiden een bijzonder druk reizigers- vervoer gehad. De drukte over het gehele land genomen was trouwens reeds op vrijdagavond groter dan op een normale vrijdag. Er was een flink aantal vóór-treinen en volg-treinen in geschakeld, terwijl men in het zuiden zeven extra-treinen liet lopen. Naar schatting hebben zaterdag 7 a 800.000 mensen van de trein gebruik gemaakt. Alles bij elkaar was het toch iets min der druk dan vorige week, omdat de noordelijke groep werkers in de bouw vakken aanzienlijk groter is, terwijl daar toen ook een invasie van Duitse vakan tie-gasten bijkwam. Gisteren echter heb ben meer reizigers van de trein gebruik gemaakt dan de vorige zondag, waarbij het vervoer naar het strand van geen betekenis was, hoewel het weer vrij goed was te noemen. Opvallend was dc belangstelling voor het vervoer met de boot van Harwich naar Hoek van Holland, wat zijn weer slag vond in. het reizigersvervoer met de trein in het land. Teneindede vele passagiers te kunnen opvangen, zijn verschillende internationale treinen als de Scandinavië-express, de Austria-ex- Eress, de Rivièra-express. alsmede de oottrein van Hoek van Holland naar Amsterdam met enkele rijtuigen ver lengd. De treinenloop is in het algemeen zeer regelmatig geweest en zaterdag was 82 pet. van de treinen op tijd of binnen met een vertraging van hoogstens vier minuten. Vrijdag bedroeg dit percen tage 85. Het afgelopen weekeinde heeft ten minste een even grote toevloed van toe risten naar de Waddeneilanden gebracht als vorige week. De rijkspolitie op de eilanden is dag en nacht in touw, maar uitspattingen en baldadigheden zoals vorig jaar deden zich nog niet voor. In Harlingen onderhield de N.S. weer een pendeldienst met extra treinen tussen station en haven. Het veer Zijpe-Anna Jacoba polder kreeg zaterdag een uitzonderlijk grote stroom auto's te verwerken. Een ry auto's van ongeveer drie km lengte wachtte zaterdagavond om te worden overgezet, waarbij wachttijden voorkwa men van ongeveer vijf uur. Het meren deel van de wagens kwam met Duitse vakantiegangers die op Schouwen-Dui- veland hun vakantie doorbrengen. MOSKOU, 31 juli (UPI) De Rus- sisch-Amerikaanse ontwapeningsbespre kingen in Moskou zijn zaterdag uitge steld omdat de Amerikaanse deelnemer aan het gesprek, John McCloy, naar Washington is teruggeroepen. Volgens welingelichte kringen in Moskou keert McCloy naar Washington terug om'aan president Kennedy verslag uit te brengen over zijn besprekingen aan dc Zwarte Zee met premier Khroesjtsjev. McCloy keerde donderdag in Moskou terug na een tweedaags informeel onder houd met de Russische premier. ALGIERS, 31 juli Algerijnse op standelingen hebben zaterdagmorgen vroeg een Franse militaire post in El Honeighat in het gebied van Orleans- viüe overvallen en twaalf Franse mili tairen (van wie tien mohammedanen) gedood. In Bone, Oost-Algerije, heeft een opstandeling zaterdag een granaat in een bar geworpen, waardoor een Franse zeeman werd gedood en vijf mensen verwondingen opliepen. Op een markt, in Algiers werd een achtjarig meisje gedood door ©en handgranaat. ROERMOND, 31 juli Zaterdag middag zijn onder Maasniel even be noorden Roermond, drie jongelui met grote vaart in een auto tegen een boom gereden, waarbij twee van hen het le ven verloren en de derde zwaar werd gewond. De auto, waarin zij met een snelheid van over de honderd km reden, raakte aan het slippen, waardoor de bestuur der de macht over het stuur verloor. Ter plaatse overleed de 21-jarige J. P. H Minkenberg uit Maasniel. In het ziekenhuis in Roermond, waarheen de andere jongelui werden overgebracht, overleed dc 21-jarige R. P. K. Nanlohy uit Roermond. De derde inzittende, de 20-jarige L. Smeets, die zware inwen dige kneuzingen opliep, verkeert in levensgevaar. AMSTERDAM, 31 juli De 52-jarige weduwe F. Bronk uit Diemen is gister avond om het leven gekomen toen zij op de rijksweg van Amsterdam naar Amersfoort ter hoogte van Diemen door een personenauto werd aangereden. Zij stak volgens de politie met haar fiets onvoorzichtig de weg over. BRUMMEN, 31 juli Gisteren is bij een verkeersongeval op de Zutphense- straat,. nabij de afweg van Cortenover de 76-jarige heer Wilgenhof uit Brum- men verongelukt. Hij wilde per brom fiets de grote weg oprijden. Juist toen naderde een motorrijder met een duo- rijdster. De heer Wilgenhof werd bij de botsing op slag gedood. De motorrijder is met een zware hersenschudding naar het algemeen ziekenhuis in Zutphen vervoerd. De duo-passagierc bleef onge deerd. ROERMOND, 31 juli Op de pro- i vinciaie weg Roggel-Meyel is gisteren de 64-jarige J. W. Rutten uit Roggel om het leven gekomen. Hij reed op de fiets en werd bij het linksafslaan ge grepen door een achteropkomende auto. HELMOND, 31 juli In de nacht van zaterdag op zondag is de 23-jarige Hongaar A. Polgar verongelukt toen hij met zijn motorfiets tegen een taxi bot ste die op de Gerwenseweg in Stiphout uit tegengestelde richting naderde. De 39-jarige landgenoot van het slachtof fer, L Papp, die op de duo meereed, is zwaar gewond in het ziekenhuis op genomen. DEN HELDER. 31 juli Op de rijksweg Den Helder-Alkmaar zyn gis teravond twee motorrijders met elkaar ill botsing gekomen, met als gevolg dat een persoon is gedood en drie verwon dingen opliepen. Een motorrijder wilde vermoedelijk links afslaan en werd aangereden door een andere motorrijder. Beiden kwa men te vallen, en de 24-jarig'e L. Künne uit Amsterdam werd door een achterop komende auto overreden. Deze auto sloeg over de l.op en schoof ongeveer dertig meter door. De bestuurder, de 24-jarige J. J. M., liep enkele kneuzingen op. De overre den motorrijder is op weg naar het zie kenhuis overleden. Dc andere motorrij der, de 20-jarige soldaat J.P.G. werd licht gewond, evenals beide duopassa giers. Zij zijn allen in het ziekenhuis Den Helder opgenomen. LONDEN, 31 juli (Rtr) Een zes tigtal oorlogsschepen nam gisteren deel aai; de vlootschouw, die op de Newn bij Leningrad werd gehouden ter gelegen heid van de „Dag van de Russische marine". Volgens radio-Moskou kon men op de Newa de „hele Russische zeemacht" zien. Het radiostation, dat geen technische bijzonderheden gaf, had het over „drijvende forten", met raket ten uitgeruste kruisers en diverse typen duikboten. Aan de schouw namen ook automa tisch bestuurde en met raketten uitge ruste schepen deel, die volgens radio- Moskou grote schepen kunnen vernieti gen en door het grote bereik van hun raketten niet dicht bij hun doelen hoe ven te komen. Verwachting tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: vrij warm en droog tijdelijk wat meer Zwakke wind. DINSDAG Zon: 5.00-20.31; maan: weer met bewolking. 22.59-11.00 DE BILT, 31 juli Van het westen uit is de bewolking gaan oplossen, zodat het vandaag overal ln ons land al vrij zonnig was. De temperatuur is weer boven de twintig graden gekomen; het weer heeft bij weinig wind dan ook een zomers karakter. Een zwak front boven Engeland kan later iets meer bewolking brengen, maar het ziet er voor de ko mende dagen zomers uit. Ook morgen zomers en overwegend zonnig strandweer. Zwakke verander lijke wind. Temperatuur overdag ruim 20 graden. Zeewater 171/! graad. Voor uitzichten: de komende dagen rustig en goed strandweer. max. min. neersl. 24 uur 0 0 0 0 O 0 0 O 0 0 O 0 «O 2 O 0 8 0 DEN HAAG, 31 juli Bij de trekking van de eerste klasse in de 552e staats loterij is nr. 7675 uitgeloot met een prijs van f 25.000. Station Weer temp. temp. gisteren Stockholm zw. bew. 22 8 Oslo zw. bew. 25 15 Kopenhagen zw. bew. 19 12 bonden onbew. 23 10 Amsterdam licht bew. 18 8 Brussel onbew. 18 7 Parus onbew. 21 9 Bordeaux half bew. 26 lfc Nice onbew. 25 18 Berlin zw. bew. 17 11 Frankfort onbew. 18 7 München onbew. 17 7 Zürich onbew. 21 8 Genève onbew. 17 11 Wenen onbew. 18 7 Rome onbew. 30 13 Madrid licht bew. 33 19 Lissabon onbew. 25 15 Het schip „Vüle d'Oran" is metSdO Fransen, die Bizerta hebben verlaten, aangekomen in Marseille. De foto toont een grootmoeder die met haar twee kleinkinderen wacht tot zij aan land kunnen gaan. (Advertentie) MET KOLENHAARDENSHOW IN GEBOUW SP*ES DORDTSESTRAATWEG 25 - ROTTERDAM Z- DAGELIJKS 10-10 UUR r

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 1