Huwelijksproblematiek de grootste zorg ONDANKS REGEN NAAR DE STEMBUS Geen pessimisme over de industriële revplutie RIBBENDE' S HIEUW BOOD NATIONAAL DRAAIORGELCONCOURS IN TIEL ROODE KRUIS: MEER DAN 700.000 LEDEN Godsdienstigheid van ouders bepaalt die van het gezin OOSTDUITSER OVERBOORD ka/tiMi Van zandschip naar theater Opzet bij brand in Zaltbommel? Godsdienstzin wordt wel anders, maar niet minder diep Nederlands se hip gezonken Inbraak in Venlo 30.000 gld. buit Premier Balewa in „blank" hotel Opvolger Allen Dulles benoemd? Dr. W. Kresmann tn Nederland Rundveestapel is sterk toegenomen Botter vast op zandbank Friesland aan de top Terug na bezoek aan Antillen mm Jan Jogchem Mgr. Bekkers op Gemertse studiedagen: In de Westerschelde Na tivee uur zwemmen bij Bath aan land Meer „keuzeplannen" woningwetwoningen Kleuter verdronken Politie arresteert stratemaker Uit collectie Thompson Tien kostbare doeken gestolen DR. B. DELFGAAUW IN ROLDUC Op de Rijn Opvarenden veilig Wijkburgemeester van West-Berlijn Prins Bernhard naar jarige dochter ww»w«S££ Bij Vlieland Opvarenden gered Beschuldiging tegen uitgeleverde Duitser gewijzigd Advocaat van Arndt vraagt inlichtingen „Projecten worden er serieus voorbereid" KLM heeft voor 12 stewards geen werk wel getuigschrift „Jezus Christus, de Zoon van God' MAANDAG 31 JULI 1961 t-» pure bessenjenever Expositie Jan Wiegers Zonneschijn met volle teugen Op het marktplein in Tiel werd zaterdagavond het natio naal draaiorgelconcours gehou den waaraan vele orgeldraaiers uit het land deelnamen. De be woners van Tiel toonde veel be langstelling voor dit gebeuren. Uitgave van De Toorts en de Kath. Bijbelstichting (Van onze Brabantse redacteur) GEMEKT, 31 juli „Van vele huwe lijken wordt een ongelooflijke heldhaf tigheid gevraagd. Al enkele jaren leven onze priesters onderleiding van profes soren hier met grote zorg mee en de bisschoppen hebben al geruime tijd ge leden vastgesteld, dat, als er één grote zorg is, het de huwelijksbeleving is, vooral in het groeiende gezin. Zij willen dit vraagstuk dan ook graag als punt één in hun gedachten en werkprogram ma zetten". Dit verklaarde de bisschop van Den Bosch, Mgr. Bekkers, zondag ochtend in zijn slottoespraak op de Ge mertse studiedagen. Tot nu toe was het zeker waar, dat u het gevoel moest hebben, dat we buiten staanders zijn. Vele gehuwden lopen dan ook met een wijde boog om de pas torie heen, aldus de bisschop. Mgr. Bekjcers noemde het begrijpe lijk, dat de aandacht van echtparen die mogen en moeten denken aan b.v. pe riodieke onthouding en kinderspreiding, toegespits wordt op het sexuele; een mens is nu eenmaal gevoelig voor wat hij moet gaan missen. Men gaat gemak kelijk denken, dat het huwelijk mislukt, omdat de sexualiteit niet meer de volle aandacht mag hebben, met als gevolgen moedeloosheid en verslapping. De bis schop deed deze echtparen twee sug gesties: een christelijke op God gerich te levenshouding, die kracht zoekt in de sacramenten, en ten tweede nog meer dan anders een liefdevolle verhouding tot elkaar, die voedsel zoekt in sterke liefdesuitingen door de dag: in allerlei attenties. Aan het begin van zijn toespraak had de bisschop de hoop uitgesproken, dat de studiedagen ook bij een andere struc tuur zullen blijven voortbestaan. De waarnemend voorzitter F. van Bakel zei aan het slot, dat hij wat dat betreft optimistisch is. Aansluitend aan het be toog van dr. M. J. de Jong, secretaris van het bisdom Rotterdam,^ merkte mgr. Bekkers op, dat bij alle invloeden van buiten, het gezin tenslotte bepaald wordt door wat man en vrouw, niet „ervan maken" maar „zijn" en dat de godsdienstigheid van de ouders die van het gezin bepaalt. Dr. de Jong had In zijn sprankelend betoog vol rake situatietekeningen be wezen, dat niet alle priesters wat hu welijk en gezin betreft tot de buiten staanders mogen worden gerekend, Puttend uit rijke ervaring en uit prach tige jeugdherinneringen hield hij zijn toehoorders voor, dat het in het gezin vooral aankomt op de manier waarop het kind ervaart dat zijn ouders zei godsdienstig zijn. Zaterdag had aalmoezenier G. de Vet (Van onze correspondent) VLISINGEN, 31 juli Na twee uur in de Westerschelde te hebben rondge zwommen, bereikte de 23-jarige Oost duitser K. zondagmorgen omstreeks vier uur uitgeput de schorren bij Bath. Dat gebeurde nadat hij in de nacht over boord was geraakt van het Westduitse schip Tinnum, dat pp weg was van Antwerpen naar Griekenland. Zondagmorgen vroeg werd de rijks politie van Rilland-Bath door het loods wezen gewaarschuwd, nadat men daar via Radio Scheveningen bericht had ge kregen, dat een man in de Westerschel de rondzwom. Dadelijk werden maatre gelen genomen om naar hem uit te zien. Nadat K. twee uur in de Westerschelde had rondgezwommen, was hij uitgeput op de schorren in slaap geraakt. Opko mend water had hem verdreven, waar na hij lopend en wadend tenslotte een dbk bereikte. De man vertelde, dat hij tot tweemaal toe naar de Duitse Westzone was uitgeweken, tenslotte had hij aangemonsterd op een Westduits schip. De burgemeester van Rilland-Bath en de wachtmeester van de rijkspolitie hebben zich in verbinding gesteld met de bevoegde autoriteiten aangezien de man zijn legitimatiepapieren kwijt is. Voorlopig heeft hij onderdak gevonden in de politiepost in Rilland. DEN HAAG, 29 juli - Gebleken is, al dus het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, dat vele woning bouwverenigingen en gemeenten niet tot realisering van plannen voor woningwet- bouw in gemeenten met extra subisidu overgaan, omdat de collectie ontwerpen die als „keuzeplannen" zijn aangegeven te beperkt was. De minister heeft thans de „keuzecom missie efficiënte woningbouw verzocht de collectie plannen uit te breiden. Voorts heeft de bewindsman, in afwach ting van het gereedkomen van deze uit breiding, een aantal overgangsmaatrege len getroffen. UITHOORN, 31 juli Gisteren is het bijna driejarige dochtertje var de fami lie Hoogenboom wonende aan de Johan de Wittlaan alhier bij het spelen met haar autoped in het water geraakt en verdronken. ZANDVOORT, 31 juli Gisteren spoelde even ten zuiden van de Rotonde het lichaam an de 25-jarige Spanjaard S J- Segundo Sanchez uit Torez op het strand aan. Toepassing van kunstmatige ademhaling mocht niet baten. De man was met drie vrienden gaan baden en moet ongemerkt onwel zijn geworden. Hij was als fabrieksarbeider in Amster dam werkzaam MAASTRICHT, 31 juli In de Jojo haven alhier is zaterdagmiddag het stoffelijk overschot opgedregd van de 37 jarige timmerman rf. H. te Kaberg, die sedert dinsdagavond uit zvjn pen sion werd vermist. uit Breda gesproken over gezin en be drijf, twee grootheden waartussen vaak spanningen ontstaan die soms tot bot singen leiden door het uiteenlopen van beider situaties. Ploegen- en zondags- arbeid, onbekendheid van de vrouw met de beroepswereld van de man en te langdurige arbeid van de gehuwde vrouw met een jong gezin zijn hier be langrijke factoren. Veel spanning kan worden weggenomen door betere men selijke verhoudingen in de industrie. De realiteit van het bedrijfsleven staat nog altijd ver af van het christelijk ideaal. Waar het bedrijfsleven zo onpersoonlijk is geworden, is het gezin juist als per soonsgemeenschap van grote betekenis. Het gezin als leefgemeenschap werd s middags nader bekeken door mevr. dra. Perquin-Gerrtis, die zei het gezin te zien als de grote leerschool voor het maatschappelijk leven, waar de intimi teit en de persoonlijke liefde essentiële, onvervangbare waarden zijn. In een goed gezin leert het kind wat liefde is en de kinderen die derailleren hebben meestal de veiligheid van het vertrouwd thuis zijn niet gekend. ZALTBOMMEL, 31 juli De rijks politie alhier heeft een 25-jarige strate maker aangehouden, die ervan wordt verdacht in de nacht van vrijdag op zaterdag een groot lompen- en papier pakhuis aan het Kerkplein in brand te lebben gestoken. Het vuur richtte voor meer dan 100.000 schade aan en vormde enige tijd een ernstige bedrei ging voor de nabijgelegen St. Maartens kerk. De gearresteerde is een broer van een man die enige weken geleden is aangehouden en die heeft bekend, een vrachtwagen van de eigenaar van het pakhuis in brand te hebben gesto ken, De beide broers staan hier bekend om hun drankzucht. Toen de heer Van Bruchem. de lompeneigenaar bij wie een van hen in dienst was, een bedrag van zeventien gulden inhield op diens loon, als verrekening van een voor schot, stak deze in de nacht van 15 juni een voor het pakhuis geparkeerde vrachtwagen van de heer Van Bru chem in brand. De nu gearresteerde stratemaker zou als wraak voor de aanhouding van zijn broer vrijdagnacht het pak huis in brand hebben gestoken. Hij heeft ontkend iets met de brand uit staande te hebben en zegt zich van zijn gedragingen na vrijdagavond toen thil een aantal café's had be zocht niets te htrinneren. De po litie meent echter sterke aanwijzin gen tegen hem te hebben. PITTSBURGH. 31 juli Uit de wo ning van de Amerikaanse kunstverza melaar G. David Thompson in White hall, een voorstad van Pittsburgh, zijn tien kostbare schilderijen van Picasso, waaronder diens beroemde schilderij va man met viool en van vrouw met hoed, vervolgens een schilderij van Miro, een van Duffy en twee van Leger. Thomp son heeft reeds een bedrag van 100.000 dollar uitgeloofd voor degene, die hem fc (Advertentie) «4y, Ondanks een overstroming, welke het noodzakelijk maakte, dat zij door kniediep water moest waden, heeft deze Japanse stemgerechtigde in Okinawa aan haar stemrecht voldaan voor de verkiezingen van de algemene vergadering. Een tropische regenstorm richtte grote schade aan op Okinawa doch 64 procent van de stemgerechtigden volbrachten de zware tocht naar de stembus. MAINZ, 31 juli (DPA) Het Neder landse motorschip „Stella Maris 2" uit Geertruidenberg is zaterdagavond op de Rijn bij Mainz gezonken na een aanvaring met twee eveneens stroom opwaarts varende Duitse schepen. De twee opvarenden zijn gered. De waterpolitie deelde mee dat het ongeluk waarschijnlijk het gevolg is van een te snelle koersverandering. Het Nederlandse schip kreeg een lek aan stuurboord en zonk binnen tien minuten. Het was geladen met 256 ton ijzer. De scheepvaart onder vindt door het wrak enige hinder. De Stella Maris 2" zal worden gelicht. De twee Duitse schepen zijn ernstig beschadigd. VENLO, 31 juli - In de fabriek van metaalwaren alhier, de E.M.W.E. hebben onbekenden ingebroken en zich toegang verschaft tot de kluis. Het daarin zich bevindende vakantiegeld voor het fa briekspersoneel, rond f 30.000 gld. is ge stolen. deze schilderstukken weet terug te be zorgen. Hij heeft strikte geheimhouding aan de dief of de dieven beloofd. De inbrekers hebben vier andere schilde rijen, waaronder een Picasso en een Matisse (Vrouw bij fontein) ernstig be schadigd. De diefstal van de doeken werd door de heer Thompson zelf ont dekt toen hij van een partij thuis kwam. De totale waarde van de verdwenen kunstschatten wordt op meer dan ander half miljoen gulden geschat. AMSTERDAM, 31 juli - Van 2 augus tus tot 4 september zal in „Aemstelle te Amstelveen een tentoonstelling wor den gehouden van werken van Jan Wie gers (1893—1959). De expositie wordt woensdag geopend door Otto B. de Kat, hoogleraar aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten. KNOXVILLE, 31 juli (UPI) De premier van Nigerië, Sir Aboebakar Tafawa Balewa, heeft in Knoxville in de Amerikaanse staat Tennessee zijn intrek genomen in een „blank" hotel. Verleden veek vrijdag deden Ameri kaanse negers nog een poging daar te eten, maar men weigerde hen te be dienen. Sir Aboebakar, die een officieel be zoek brengt aan de Verenigde Staten, is naar Knoxville gereisd om daar er varingen op te doen over de- werkwijze van de „Tennessee Valley Authority", welke maatschappij door de bouw van irrigatieprojecten de levensstandaard van de bevolking van deze staat aan zienlijk heeft verhoogd. HYANNISFOKT, (Massachusetts), 31 juli (UPI) Naar in gezaghebbende kringen heeft, president Kennedy de vijftigjarige Fowler Hamilton, een New- yorkse advocaat uitgezocht om de op volger te worden van de directeur van de centrale inlichtingendienst (C.I.A.), Allen W. Dulles. De perschef van het Witte Huis, Pierre Salinger, zei slechts „er is geen veran dering gekomen in de plannen van de heer Dulles om nog dit jaar zijn functie neer te leggen. Salinger weigerde het bericht, uit Hyannisport waar Kennedy's zomerhuis staat, te bevestigen of te ont kennen. (Van een verslaggever) ROLDUC, 31 juli De mens van deze tijd lijkt gevangen in een toene mende versnelling van de ontwikkeling om hem heen. Wij moeten ons Aanpas sen op elk terrein en zo radicaal, dat de vraag opkomt: moeten wij mis schien ook anders gaan ademen? Dr. B. Delfgaauw, onlangs tot hoogleraar in de wijsbegeerte van Amsterdam naar Groningen benoemd, heeft deze vraag gesteld op de Rolducse studie dagen, die zich bezighouden met het thema: „De vooruitgang in het sociale denken". Het antwoord van dr. Delfgaauw was, dat de mens krachtens zijn we zen altijd een dubbele taak zal houden: actief te zijn en de ontwikkeling vorm te geven, hoezeer deze zich ook ver snelt, terwijl hij tegelijkertijd zich zal moeten bezinnen en afstand nemen. Volgens dr. Delfgaauw maakt de menselijke samenleving thans een soortgelijke crisis door als negendui zend jaar geleden. Toen was er een verspringen van het nomadenbestaan naar het gebonden zijn aan eigen grond. Thans worden wij mobiel ge maakt door de industriële vooruitgang, die ons van die agrarische gebonden heid .verder opvoert. Dr. Delfgaauw nam de fakkel over van dr. Poels, aan wiens initiatief de Rolducse studiedagen destijds zijn ont sproten. Dr. Poels zag dit industriële tijdperk als een winstpunt. Dr. Delf gaauw typeerde het niet alleen als onontkoombaar, zoals Karl Marx vast stelt, maar zelfs als een logisch ge volg van de ontwikkeling van onze sa menleving: een waardevol verschijnsel daó met de dynamiek van de mense lijke natuur samenhangt. Deze natuur wordt immers steeds in de geschiedenis door verdere voor uitgang gekenmerkt. Hij ziet er ook een voortdurend proces van meer .menselijkheid in. Kon vroeger de sla vernij nog vrij algemeen zonder ge wetensbezwaar worden aanvaard, in onze tijd worden de gruwelen, waar voor een Eichmann terechtstaat, niet meer geaccepteerd. Een van de meest karakteristieke ontwikkelin gen noemde hij het toenemend besef van de menselijke waardigheid. Wij hebben geleerd iedereen te aanvaar den, ook de armste, zelfs de domste, omdat hij mens is en zijn deel bij draagt in de ontwikkeling van het maatschappelijk leven. De mens is en blijft het enige ve zen dat direct met God een avontuur beleeft. Daardoor onderscheidt hij zich van alle andere schepselen. In deee tjjd is de godsdienstzin wel anders, aldus dr. Delfgaauw, maar zij kan zeker even diep zijn als in de agrarische perioden. Dr. Delfgaauw kwam op tegen het pessimisme van vele hedendaagse schrijvers, die de in dustriële ontwikkeling als een crisis voorstellen. Zjj betekent vooruitgang: stijging van het niveau waarop wij le ven. Dit niveau wordt hoger naarmate de mens meer denkend wezen wordt, meer los komt van het louter biolo gische leven. Zijn vrijheid moet het tegendeel zijn van willekeur. Hij moet de krachten die hem drijven in handen houden en zo de richting van de ge schiedenis bepalen. Dat kan nooit wanneer wij een waar devolle factor zoals de industrie in on- z: samenleving is. zouden afkappen, zoals sommigen destijds (zelfs een zeer nuchtere Chesterton!) wilden. Zij zouden deze wereld het leven onmo gelijk maken. De mens moet „ja" zeggen tegen de vooruitgang. Tradities moeten wij door geven, maar tradities die zich verjon gen. Ons denken zij herscheppend be waren in gezond radicalisme: namelijk leven uit de wortels (Radices). Zo zul len wij leven in de volle zin van het boek der Openbaring: „Zie ik maak alles nieuw". De deelnemers aan de Rolducse stu diedagen hebben behalve dr. Poels, voor wie een H. Mis is opgedragen, ook pater Jacobs, de onlangs overleden strijder voor de belangen van de ar beiders in Limburg, herdacht. Mgr. Roncken, voorzitter van de studieda gen, heeft hem bij de opening geken schetst als „de generaal van Credo Pugno". Ook de commissaris van de koningin in Limburg, mr. Houben, sprak over het zeer belangrijke werk van deze eenvoudige en oprechte pries ter. SCHIPHOL, 31 juli Bij zijn aan komst op Schiphol heeft de burge meester van Berlijn-Kreutzberg, dr. W. Kresmann, zaterdagmiddag zijn ver trouwen uitgesproken in de houding van president Kennedy ten opzichte van de Berlijnse kwestie. „De Ber- lijners laten zich niet bang maken", zei hij. „Het gaat niet om Berlijn al leen, maar om de vrijheid en onaf hankelijkheid van de hele wereld. Wij zijn enthousiast over de duidelijke rede van de Amerikaanse president." De kwestie 'Berlijn moet door over leg geregeld kunnen worden, zo meen de hij, maar in een gesprek met de Oost-Duitse regering zag hij weinig heil. „Als er iets belangrijks moet worden besproken, dan moet men dat met de huisbaas en niet met de portier doen". Dr. Kresmann heeft met zijn echtge note tijdens het weekeinde een be zoek gebracht aan het „Anne Frank- kamp in Callantsoog, waar op het ogenblik 1750 Berlijnse kinderen van acht tot achttien jaar, lid van de demo- cratisch-socialistische jongerenorgani satie „Die Falken", verblijf houden. Vandaag heeft, bij ontstentenis van de zieke burgemeester van Amsterdam, loco-burgemeester mr. A. de Roos dr. Kresmann in het stadhuis ontvangen. MEXICO, 31 juli Prins Bernhard wordt donderdag hier verwacht om ge zamenlijk met prinses Irene, die op het ogenblik een bezoek brengt aan Mexico, op 5 augustus haar verjaardag te vie ren. De prins en zijn dochter zullen twee dagen in Acapulco doorbrengen. Prins Bernhard zal daarna via Nederland naar het vakantieverblijf van de konink lijke familie in Italië terugkeren. Prin- 1/1 literfles f6.95 (excl. statiegeld) UTRECHT, 31 juli De omvang van de Nederlandse rundveestapel is sedert mei vorig jaar met 110.000 stuks toege nomen. Dit blijkt uit een door het cen traal bureau voor de statistiek in mei gehouden telling. De grootste toename vertoont het aantal melk- en kalfkoeien, namelijk ruim 45.000 stuks. Het drach tig jongvee, een jaar en ouder toe komstig melkvee is toegenomen met 17.000 stuks. VLIELAND, 20 juli - De botter „Jo hanna" uit Muiden, die vanaf Texel op weg was naar Vlieland, raakte zaterdag door het breken van de fokkeschoot op de zandbank „De Richel" vast. Het vaar tuig, waarin een Duits echtpaar met twee kinderen, sloeg vol water. Met de red dingsboot „Oudendijk" uit Vlieland zijn de opvarenden van het scheepje in vei ligheid gebracht. MAASTRICHT, 31 juli De advo caat mr. F. Duynstee, raadsman van de Duitse wapenhandelaar Rudol' Arndt, die 21 juli door de Nederland se regering aan Zwitserland is uitge leverd wegens een beschuldiging van moord, heeft zich tot de Duitse "con sul generaal in Genève gewend met het verzoek om inlichtingen over het onderzoek van de Zwitserse justitie in een moordaffaire waarin zijn cliënt betrokken werd. Naar verluidt zou de Zwitserse justi tie, nadat Arndt door Nederland was uitgeleverd, de aanvankelijke beschul diging van moord, waarop het uitleve ringsverzoek was gegrond, hebben ge wijzigd in een beschuldiging van mede plichtigheid of uitlokking van misdrijf- Mr. Duynstee heeft in een brief aan de Duitse consul generaal erop gewe zen, dat Arndt volgens het uitleve ringsverdrag tussen Nederland en Zwit serland uitsluitend kan worden berecht op grond van beschuldiging van moord. Als er een andere beschuldiging wordt gesteld, dan vervalt, aldus mr. Duynstee de uitlevering en moet Arndt tenminste ses Irene blijft tot eind augustus in i voor een maand op vrije voeten worden Mexico. gesteld. LEEUWARDEN, 30 juli „Het Ne derlandse Roede Kruis heeft het leden tal van 700.000 overschreden", zo deelde de algemene voorzitter, mr. F. H. A. de Graaf! uit Amsterdam, in zijn ope ningsrede van de algemene vergade ring mede. De campagne 1960 heeft anderhalf miljoen gulden opgebracht en de resul taten van de geldinzameling 1961 belo ven eveneens zeer gunstig te worden. Het aantal bloeddonors is gestegen tot 180.000 en vele taken van de vereniging hebben uitbreiding ondergaan. 'Het stemt tot grote dankbaarheid, aldus mr. De Graaff, dat het Roode Kruis zich in toenemende mate in de sympa thie van het Nederlandse volk mag verheugen. Dit is zeer belangrijk daar het hier een wisselwerking betreft die uiterst gevoelig reageert. De voorzitter sprak zjjn erkentelijkheid uit voor de Friese boottochten, die de afdeling Leeuwarden dank zij de financiële steun van het provinciale comité Vrouwelijke Hulpverlening jaarlijks kan organise ren. Hü belichtte voorts de hulpverlening aan het buitenland. Aan de Congo werd vnor ruim elf ton financiële hulp ver kend, waarbij het Nederlandsche Roode Kruis een zeer belangrijke plaats in- Advertentie) méfmm tJsil v nam. Het Jengd Roode Kruis zamelde voor dit land ruim een miljoen blikjes melk in en een Nederlands bladtrans- fusieteam was honderd dagen in de Congo-werkzaamVoorts werd hnlp ver leend bij rampen in Griekenland, Iran, Chili, Indië en andere landen. Met applaus werd een voorstel van mr. De Graaff begroet, een tele gram aan de koningin te zenden, lui dende als volgt: „Het Nederlandsche Roode Kruis, in jaarlijkse algemene ver gadering te Leeuwarden bijeen, zendt zijn koninklijke beschermvrouwe zijn eerbiedige gevoelens van aanhankelijk heid en trouw, dankbaar voor de warme belangstelling waarmede Uwe majes teit het werk der vereniging bluft vol gen". De vergadering werd door 300 leden, vertegenwoordigende 115 afdelingen, bij gewoond. O.a. waren ook aanwezig de burgemeester van Leeuwarden, een ver tegenwoordiger van de Friese Commis saris der Koningin en de penningmees ter van het Surinaamsche Roode Kruis, dr. G. C. A. Mulder. Het aantal afdelingen van het Neder landsche .Roode Kruis steeg in I960 van 434 tot 440, terwijl per 1 januari jl. de 441ste werd opgericht, zo bleek u.t het verslag van het hoofdbestuur. Het aantal leden vertoonde de hoog ste stijging in Friesland, waar het van 43.756 op 47.822 kwam. In verhouding tot het bevolkingscijfer per provincie neemt Friesland de eerste plaats in met 9-97 pet, gevolgd door Zeeland met 7.86 pet. Het landelijk gemiddel de is 6.05 pet. Het aantal Roode Kruis hulpposten langs de wegen bleef ongewijzigd op 882, het aantal mobiele hulpposten steeg van 197 tot 240. Het aantal slachtoffers van het verkeer aan wie door deze hulpposten eerste hulp kon worden ver leend bedroeg resp. 7000 en 750. Na afloop van de vergadering scheep- ten de deelnemers zich in op de salon boot „Princenhof", om een tocht naar -c't'v en omgeving'te maken. SCHIPHOL, 31 juli Drie van de vijf leden der parlementaire missie, die een bezoek van veertien dagen aan de zes eilanden der Nederlandse Antillen hebben gebracht, zijn gisteravond uit Curasao op ^chiphol ter9§FT^,eerd: dr- I. N. Th. Diepenhorst (CHU), dr. J. Meulink (AR) en de heer G. ,M. Ne- derhorst (PvdA). Voorz:Uer mr. drv C. Berkhouwer (VVD) en ir. W. L. P. M. de Kort (KVP) zijn zondag samen met de griffier van de Tweede Kamer, mr. A. F. Schepel, maar Mexico ver trokken. Zij worden 6 augustus op Schiphol terug verwacht. De heer Nederhorst, die al twee maal eerder in de Antillen is ge weest, kon vergelijkingen trekken en zei op Schiphol: „Er is een opval lend verschil met vier jaar geleden. Uiterlijk is de economische situatie thans zorgelijker, want de hoogcon junctuur is verdwenen en er is een werkloosheidsprobleem. Maar van een depressie is toch geen sprake. Het gonst er van de initiatieven en men zit niet bij de pakken neer. De nieuwe ontwikkelings-pro.jecten wor den zeer serieus voorbereid, waarbij tal van vooraanstaande Nederlandse deskundigen zijn ingeschakeld. Een ander lid van de missie merkte op dat de hyper-moderne nieuwe ho tels zeer in trek zijn en dat de ver wachtingen verre worden overtroffen. In de'Antillen is het komende wets ontwerp waarbij Nederland een krediet van 135 miljoen gulden wordt gevraagd uiteraard ter sp""ke gekomen. Voor dit bedrag zal naar men in se Antillen hoopt de Nederlandse regering garant willen zijn. Een deel ervan- zou Neder land zelf aan de Antillen lenen. De heer Nederhorst wils het meest geboeid door de nieuwe clektnciteits- en watervoorziening op Curagao en Aruba. Drinkwater wordt er uit zee water gedistilleerd en uit de stoom wordt goedkope elektriciteit opgewekt. DEN HAAG, 31 juli De K.L.M. heeft in verband met de minder gun stige vooruitzichten wat betreft het voor de komende tijd te verwachten vervoer de opleiding tot hofmeester gestaakt. Twaalf stewards, die de laatste cursus van de K.L.M. nog hebben doorlopen, zullen niet, zoals gewoonlijk in dienst genomen worden. Zij zullen een getuig schrift ohtvangen met de belofte, dat zjj als eersten in aanmerking komen als er weer nieuwe stewards nodig zijn. De K.L.M. heeft er pog eens de na druk op gelegd, dat er geen personeel wordt ontslagen, een belofte die de pre sident-directeur drs. E. H. van den Beu gel kortgeleden ook al heeft gedaan. „Natuurlijke afvloeiing" van het perso neel wil men uit eigen gelederen aan vullen. Dit betekent wel dat het perso neel rekening moet houden met ver plaatsing naar andere afdelingen. OEGSTGEEST, 31 juli De Katho lieke Bijbelstichting en de uitgeverij De Toorts zullen komend najaar gezamen lijk een geïllustreerde uitgave, getheld „Jezus Chrirtus, de Zo ,i van God", het licht doen zien. Deze uitgave bevat voor namelijk fragmenten uit de vier Evan geliën,' welke een beknopt, maar spreJ kend beeld geven van Christus' leven en vajji heilsboodschap Men zou in Amerikaanse stijl boven het levens verhaal van de heer Jog- chem kunnen schrijven: van zandschipper tot miljonair. Hoe ongeloofwaardig het ook lijktzoiets is ook in Nederland nog mogelijk. Maar hij had be paalde gaven en hij heeft ze ook gebruikt. Hij is nu vijfenzeventig jaar en eigenaar van negen thea ters. Veertig jaar is hij werk zaam in wat hij noemt het amu sementsbedrijf; zeven theaters heeft hij zelf gesticht en twee met een compagnon. Hoe heeft deze man het zo vei gebracht? Als men het hem vraagt lacht hij. Geen enkele school heeft hij doorlopen, zelfs geen lagere school. „Mijn vader was zandschipper," zegt hij, „en hij had zestien kinderen. Ik was de oudste en ik moest dus al vroeg meehelpen verdienen. Zand afgraven en zand vervoe ren naar bouwwerken in Den Haag. Voor de lagere school zelfs was er dus geen tijd,'maar ik tekende op de schuit wel eens wat hoofdletters en zo heb ik schrijven geleerd. Rekenen leer de je vanzelf in het zandver- voeA" -Als malaise was in de mdeSenlf^ma'inlgas-hei waterleidingen en werd hij grotidwerker. Drie jaar was hij in de eerste wereldoorlog dienstplichtig en in 1917 werd hy opnieuw zandschipper, maar nu voor eigen rekening. zanasciupy het amusementsbedrijf. Via een café, dat hy ''tMMmWg - Toen zaq hij ineens meer vn - ■--- - beaon met tweehonderd gulden geleend geld, en een cabaret m Arnnem snronq hij over naar de bioscoop en het theater. In 1931 stichtte hij zij eerste bioscoop in Amersfoort in een oude garage, die hy het verbouwen. Toen volgde het Rembrandttheater in Amersfoort en daarna het GTaJl(- Theater met 850 zitplaatsen, voor die tijd heel wat. Daar werden dertig toneelvoorstellingen per jaar gegeven. Daarop volgden het City Theater tn Hilversum, Amicitia in Amersfoort, Tivoli in Apeldoorn ook met toneel- accommodatie en het grootste theater van Rotterdam „Corso aai gebouwd werd tegelijk met drie winkels, een bodega en vier lagen Kan toren een project van meer dan drie miljoen. Üaar de Amersfoortse Concertvereniging in de oorlog werd ontoonaen en daarna niet meer werd opgericht, gaf de heer Jogchem in zijn Oran Theater in Amersfoort concerten voor eigen rekening, o.a. met het omdat hij zich bewust was, dat ook de arbeider een plaats moet hebben in de culturele gemeenschap. Hij stimuleerde voorts grote culturele bele venissen als de opvoering van „Gijsbrecht van Aemstel uitvoeringen van de Haarlemse Orkestvereniging, de Italiaanse Opera, wereldbekende bal letgroepen en piano-recitals door kunstenaars als Myra Hess, Jan Smeterlin. Stefan Asttenase, Cor de Groot en Willem Andnessen. Op het gebied van de dans introduceerde, hij o.a. Chaja Goldstein, Harald Kreutzberg, he Ballet Jooss, het Zweedse Danstheater en het Scapino-ballet. Op het toneei zag men in zijn theaters Albert van Dalsum, Sternheim, Cor Rups, Lou Saalborn en andere groten. Vioolconcerten werden er gegeven door Jfngbi Menuhin, Theo Oio/, Herman Krebbers en Henryck Szeryng. Voorts intro duceerde hij bij zijn publiek Jo Vincent Sara Scuden en het Londen Symphonie Orkest. Hij was echter vooral een sociaal voelend mens, die er niet tegen op zag een in staat van faillissement verkerende steenfabriek in 1951 over te nemen, omdat anders meer dan honderd arbeiders werkloos zouden worden. Het werd bijna zijn ondergang: Maar zijn energie en zijn voortdurend toe zicht maakten, dat ook deze zaak nu weer bloeit. Het is met te verwonderen, dat de Utrechtse Kamer van Kooohandel hem heeft onderscheiden met ae zilveren legpenning. De Franse regering beloonde zijn culturele werkzaam heid met een onderscheiding.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4