Zijn hart ging uit naar „zijn jongens" Kardinaal TARDINI wilde zijn hoge functie niet In 1953 weigerde hij maar paus Joannes zette door K Mao en Khroesjtsjev: BLOEMETJES TEGEN MAi'S H KENNEDY MET HITLER-LOK EN SNOR Tsjombe wil gesprek met president Kasavoeboe Bijeenkomst VN-Assemblée DEBAT OVER BIZERTA IN IMPASSE EUROPESE WEEK VOOR GROOT-BRITTANNIË ELFSTEDENVLOOT ZIET SKUTSJESILEN „BEN EVEN WEG" OOGSTFEEST SEVENUM Roltrappen in stations V Weer referendum in Frankrijk? Reacties op het partijprogramma van de Sovjets e B- lilt* vb Plan van De Gaulle door Emery Kelen Kumstwêv PARLEMENTSZITTING GESCHORST MAANDAG 31 JULI (Van een redacteur) Domenico kardinaal Tardini, de zoon van "een straat arme inwoner van Rome, heeft in het Vaticaan vele be langrijke functies vervuld. Hij was sinds 27 november 1958 staats secretaris van het Vaticaan. Maar als ooit van een kerkelij ke hoogwaardigheidsbekleder kan worden gezegd dat hij de roem niet heeft gezocht, dan is het van kardinaal Tardini, de man die in 1953 het kardinaalspurper wei gerde, toen hem dit door paus Pius XII werd aangeboden. Hij kreeg toen de titel van pro-secre taris van het staatssecretariaat, welke titel hij deelde met mgr. Montini, die later kardinaal en aartsbisschop van Milaan werd. In de diplomatieke wereld van Rome werden zij beiden het „onafschei delijke tweetal van het pauselij ke staatssecretariaat" genoemd. Maar toen reeds leefde algemeen de verwachting dat mgr. Tardini uiteindelijk zou worden benoemd tot kardinaal-staatssecretaris, was het niet onder paus Pius XII, dan zou het toch onder diens opvolger zijn. Misverstand ^a.£ut. QiV, C Pi al Deze verwachting is uitgekomen. Paus Joannes liet na zijn verkiezing al spoedig blijken dat hij de wens van mgr. Tardini om geen kardinaal te worden niet wenste te respecteren. Hij riep hem bij zich en zei (zo luidt al thans het verhaal) tegen hem: „U wordt mijn staatssecretaris en over anderhalve maand bent u kardinaal U mag niet weigeren. Ik heb zelf het pausschap op mij genomen omdat het Gods wil was. U moet ook dit zien als Gods wil." Paus Joannes zette door en mgr. Tardini werf staatssecretaris en kardinaal. Later zei kardinaal Tar dini spottend: ..Hier staat nu dat mon ster van deugd dat in 1953 het kardi naalspurper afwees. Maar het was geen heiligheid, die mij ertoe dwong die eer af te wijzen, het was mijn zucht naar rust en vrede." Met de benoeming van mgr. Tar dini werd voor het eerst sinds vele jaren de functie van staatssecretaris weer bekleed door een kardinaal. Toen destijds de staatssecretaris-kardinaal mgr. Mag- lione stierf, benoemde paus Pius XII geen opvolger voou hem, maar hij ïam zelf de leiding van het staatssecreta riaat op zich. Hjj kende dat werk, om dat hij vroeger zelf ook kardinaal staatssecretaris was geweest. Wel be noemde Pius XXI twee pro-secretaris- sen, mgr. Montini voor binnenkerke lijke en mgr. Tardini voor buitenker kelijke aangelegenheden. Ook mgr Montini weigerde het pur- pur toen hem dit door Pius XII werd aangeboden, ook daarin trok hij mot mgr. Tardini één lijn. Beiden voelden er weinig voor de zware last van het staatssecretariaat op de schouders te nemen. Beiden werden later toch kar dinaal en mgr. Tardini bezweek boven dien voor de aandrang, die paus Joan nes op hem uitoefende om ook de functie van staatssecretaris op zich te nemen. In die functie had hij uiteraar' contacten met mensen in de hele we reld. De getuigenissen over zijn be minnelijk karakter, zijn werklust en zijn bescheidenheid zijn zeer talrijk en komen uit de meest onverdachte hoe- ken. Kardinaal Tardini, op 29 februari 1888 in Rome gel oren, werd op 20 september 1912 priester ge wijd Gedurende vele jaren docec de hij aan het Pauselijk Romeins Atheneum. Op 9 december 1920 deed hi; zijn intrede in Vaticaanse kringen, toen hij werd benoemd tot adviseur van de Heiüge Congregatie van de Ri- ten. Op 31 december 1931 nam paus Pius XI hem op onder de honoraire kamerheren. Mgr. Tardini speelde in middels al jarenlang een belangrijke rol in de Italiaanse Katholieke Actie. In juni 1929 werd hij benoemd tot on dersecretaris van de Heilige Congre gatie voor Buitengewone Kerkelijke Zaken. In augustus van hetzelfde jaar werd hij bovendien huisprelaat, ïn 1953 volgde dan zijn benoeming tot pro-secretaris van het pauselijk staats secretariaat en na de verkiezing van paus Joannes zijn benoeming tot kar dinaal-staatssecretaris. ardinaal Tardini had een goede rede om niet te verlangen naar het druk bezette leven van zijn laatste functie, die veertien jaar lóing was bekleed door de paus zelf. In Villa Nazareth, een half uur gaans buiten Rome, leven vijftig ontspoorde straatjongens, die hier een perfecte opvoeding krijgen geheel gratis. Deze Villa Nazareth is een schepping van kardinaal Tardini. Aan dit werk gaf hij al zijn vrije tijd, al zijn geld, zijn liefde en zijn energie. Jarenlang had hij gespaard voordat hij dit tehuis voor „moeilijke jongens" kon oprichten Als het maar éven kon ging hij erzelf heen. Hij was bij de jongens „mijn jongens", zei hij altijd populair als geen ander. Kardinaal Tardini droom de ervan, als een tweede Don Bosco, zijn Villa Nazareth te doen uitgroeien tot een enorm tehuis voor steeds méér gederailleerde Italiaanse knapen, maar Gods wil, zoals hij het,' de woorden van paus Joannes overdenkend, wel móest zien, beschikte anders. Hij werd kardinaal-staatssecretaris en hield wei nig tijd meer over voor het werk, dat zijn hart had. Velen rouwen nu om de plotselinge dood van kardinaal Tardini PARIJS, 31 juli (UPI) In betrouw bare kringen in Parijs is vernomen, dat president De Gaulle van plan is om in de vorm van een referendum een nieuw beroep op het Franse volk te doen in verband met de jongste ont wikkelingen in Algerije, Tunesië en in Frankrijk zelf. De Gaulle zou vooral beogen het volk zijn Algerijnse politiek op lange termijn uiteen te zetten, zulks in verband met hef opnieuw mislukken van het Frans- Algerijnse overleg. Volgens de zegslieden is De Gaulle op de hoogte van de psychologische oorlog, die binnen de Vijfde Republiek tegen hem gevoerd wordt door de te genstanders van zijn plan om Algerije onafhankelijkheid te verlenen. Ook er gert men zich eraan dat hij nog steeds beschikt over de volle dictatoriale be voegdheden krachtens artikel 16 van de Grondwet. Verenigde Arabische Republiek In een oostelijke voorstad van Cairo is gisteren de eerste kernreactor van plotselinge dooa van Karainaai inruim. (je v.A.R. in gebruik gesteld. De reac- Maar het zullen vooral de jongens van tor zaj worden gebruikt voor weten- Villa Nazareth zijn die hun vriend heel schappelijk onderzoek op medisch, erg missen. landbouwkundig en industrieel gebied, Ben even weg twee hrwle"", twee flessen melk - op- Een bordje met dit huiselij _e schrift was alles .wat oCii- kerkgangers in Bemmel zonoafc tend op het grote gazon \oo i _1Ui v. kun nAl Toen in 1931 de Japanners Mand- sjoerije binnenvielen was de volgen de anekdote in de wandelgangen van de Volkerenbond bepaald populair; „Op de -erste dag van de oorlog doodden de Japanners 100 Chinezen en de Chinezen doodden 1 Japanner. De tweede dag doodden de Japanners 200 Chinezen en de Chinezen doodden twee Japanners. De derde dag dood den de Japanners 300 Chinezen en de Chinezen doodden 3 Japanners Als de verliezen in dezelfde verhou ding blijven doorgaan, zal er geen Japanner meer overblijven." Vandaag de dag worden wij op nieuw geconfronteerd met de terreur van het getal. Er zijn 600 miljoen Chinezen en maar 200 miljoen Rus sen. Men zegt dat optimisten Rus sisch en pessimisten Chinees leren. Volgens Tito ziet Mao tse-Tung he lemaal niet op tegen een atoomoor log omdat wanneer half China zou zijn weggevaagd er nog altijd 300 miljoen Chinezen overblijven. Daar na werd in een dagblad van reputa tie gemeld dat Khroesjtsjev van Mao had gezegd: „Hij is een maniakale oorlogshitser". Zou Khroesjtsjev dat werkelijk ge zegd kunnen hebben? Er worden poli tici dikwijls verklaringen toegeschre ven, die zij nooit hebben afgelegd en andere uitspraken, die zij wel hebben gedaan, worden prompt door hen te gengesproken. Laat ons om een mening te vormen, eens goed kijken naar beide mannen en eens speculatief onderzoeken hoe zij als menselijke wezens met elkaar omgaan. Khroesjtsjev is de soort man die ik een menselijke dynamo noem, een bijzonder duidelijk voorbeeld van een overheersend „ronde" krachtpatser met een toegevoegd vleugje slank heid, in ieder geval precies genoeg om de vonk te leveren die de dynamo in werking zet. Het recept overeen komstig hetwelk hij is samengesteld luidt als volgt: daar is eerst de dikke man, een plezierige, aardige kerel natuurlijk, impulsief en praktisch^ met een scherpe realiteitszin, die zich volmaakt aanpast bij wisselende omstandigheden; op de tweede plaats is er de woeste ruiter, een gespierde agressieve kerel, een hard toeslaande man vol zelfvertrouwen, die zijn zin weet door te drijven; en tenslotte heeft men te maken met een handige scharrelaar, een sluwe vent die zijn actie-plannen precies weet uit te stip pelen. Deze drie componenten zijn in Khroesjtsjev aardig in evenwicht al moet ik er aan toevoegen dat het ge spierde paard in de troika nu en dan op hol slaat en met de hele zaak aan de haal gaat. Dat is dan het geval op het moment dat wij hem buiten zichzelf zien raken, zijn schoen zien uittrekken en hem dreigend met z«n kleine vuisten door de lucht zien zwaaien. Hij doet wat hem voor de geest komt: als hij boos is slaat hij, als hij plezierig gestemd is knuffelt hij ie mand. Tussen dat knuffelen en slaan bewegen zich zijn stemmingen met het gemak waarmee een circusar tiest aan de vliegende trapeze hangt. Mao is samengesteld uit dezelfde ingrediënten als Khroesjtsjev, maar de mate waarin zulks het geval is, verschilt en dat levert alles te zamen een afwijkende persoonlijkheid op. Terwijl Khroesjtsjev overheersend gespierd en stevig is, is Mao over heersend vet en fragiel. De superieu re gespierdheid van Khroesjtsjev is gerieflijk verpakt in hard, elastisch vet; de inferieure gespierdheid van Mao ondervindt tegenwerking van een zachte achtergrond van walvis- spek zij wiebelt zo'n beetje aan haar meerkettingen. Dit houdt in dat Mao veel meer een grillige, soepele en onberekenbare kerel is. Khroesjtsjev is altijd keurig ge kleed en houdt zich aan zijn afspra ken. Mao ziet er uit als een onopge maakt bed en leeft dienovereenkom stig Hij staat laat op, houdt zich niet aan de geregelde kantooruren en is alles te zamen wanordelijk als een boom vol apen en wat Khroesjtsjev verdriet is dat hij de apen niet kan vangen. Onze sociale en politieke weten schapsmensen zien steeds maar weer het feit over het hoofd, dat mensen met verschillende lichaamsbouw en verschillend temperament op ver schillende manieren op elkaar reage ren. Dat is niet alleen maar overeen komstig mijn eigen observatie, maar het is door psychiaters vastgesteld. Om u een dieper inzicht in het een en ander te geven: van de drie hoofd types in theoretisch-zuivere vorm, veracht de gespierde man de dunne als een zachtmoedige behoedzame idealist, die met zijn hoofd in de wol ken loopt, maar tegelijkertijd wan trouwt en vreest hij diens verstand. Hij hoont ook de Ronde Man die hij als een lafaard en een zwakkeling beschouwt. De Dunne Man ziet met zjjn puntige neus neer op de kracht patser als op een baarlijke gorilla die bestaat bij de ruwe kracht en die geen gevoelens kent. Niettemin vreest hij zijn gespierde kracht. Wat de Ronde Man betreft, de Dunne Man spuwt hem uit als een vulgaire boe renpummel zonder idealen, die er alleen voor zorgt dat hij in vrede en lichamelijke welvaart leeft. De Ron- LONDEN, 31 juü (Rtr) In Ame rikaanse en Britse officiële kringen toonde men zich zaterdagavond niet bij zonder verrast door het nieuwe pro gramma vaii de Russische communis tische partij. De belofte van gratis diensten en goederen verwachtte men. In Londense kringen meent men dat een en ander ongetwijfeld een groot propaganda-effect zal hebben op de ondervoede volken van de onderont wikkelde gebieden. In Washington toonde men de meeste belangstelling voor de verklaringen over de vreedzame coëxistentie. Hierop leg den zaterdagavond ook politieke waar nemers in Parijs de nadruk. De sociale beloften zag men daar als een „hoop vol teken" dat het handhaven van de wereldvrede een krachtig element van de Sovjet-politiek zal moeten zijn. Wat die sociale beloften zelf betreft, merk ten de Parijse waarnemers op dat in de Sovjet-Unie „alles gratis wordt, be halve de vrijheid". Het communistisch-Chinese persbu reau „Nieuw China" publiceerde zon dag een lang bericht, waarin de onder delen van het programma worden ge noemd, maar hét gaf geen commen taar De Joegoslavische communisten leiders gaven gisteren nog geen com mentaar op het programma en de daar in. vervatte waarschuwing voor het Joegoslavische revisionisme. dp Man op zijn beurt vreest de kracht van de gorilla evenzeer als de, op het abstracte gerichte geest van de egghead" en hij probeert dus met glimlachende listigheid de beide ui tersten tot elkaar te brengen. Met deze gegevens in gedachten zou ik de balans tussen Khroesjtsjev en Mao als volgt willen opmaken: 1. Khroesjtsjev heeft een intuïtieve afkeer van Mao, de aangeboren min achting van de sterke voor de phy- siek zwakke. 2. Hij is bang voor de superieure soepelheid van Mao, die de dynami sche, taaie Khroesjtsjev het liefst als ruggegraatloos, vrouwelijk en onbe trouwbaar zou willen bestempelen. 3. Voor alles wantrouwt hij de op het abstracte gerichte geest van Mao die nu eenmaal nauw samenhangt met die fragiele lichaamsbouw die Khroesjtsjev zo hartgrondig veraf schuwt. Van de verschillende duidelpk aan wijsbare zaken die beide mannen scheiden zou ik willen vastleggen: Mao schrijft poëzie, wat Khroesjtsjev zeker niet doet en wat hij waarschijn lijk als tijdpassering voor politici af keurt. Mao heeft vier vrouwen ge had, Khroesjtsjev heeft er slechts een wat ik op mijn tegensprake- rige manier toeschrijf aan het feit dat Khroesjtsjev meer een man is dan Mao. Khroesjtsjev is een globe trotter een geboren toerist. Mao kent de buitenwereld afgezien van zijn uitstapjes naar Moskou slechts van de bioscoop- Khroesjtsjev erfde zijn communis tisch wereldrijk, Mao creëerde het zijne zelf. En niemand zal hem ver tellen hoe hij zijn zaken moet rege- len. Maar het fundamentele verschil tussen de twee ligt verscholen in het klassieke conflict tussen de prakti sche op de waarneming en de op het abstracte en theoretische gerichte geest: de hard-tegen-harde botsing van de extraverte „nieuwe" Rus met de overgeleverde communistische mandarijn. Terwijl Khroesjtsjev de maïs aanbeveelt, laat Mao honderd bloemetjes in zijn ziel bloeien. Twee zulke mannen verschillen even diep van elkaar als het Russi sche alfabeth van de Chinese let ters, en geen enkel letterteken kan die afgrond overbruggen. Khroesjtsjev, de praktische politi cus, heeft allang gebroken met Je doctrine van Lenin, dat de oorlog tussen communisten en kapitalisten onvermijdelijk is en als de boos op een lessenaar beukende realist moet hij zich wel ergeren aan een doorge winterde doctrinair als Mao, die voorgeeft Leninistischer te zijn dan Lenin in een door de atoombom ge kwelde wereld. Ik ben er zeker van dat Mao met hooghartige minachting het schouwspel gadeslaat van een Khroesjtsjev die tracht wat hq noemt „de wereld van de realiteit" beet te pakken, nademaal hij (Mao) slechts een diepgaand begrip heeft voor de transcendentale krachten die in het geding zijn. Samenvattend mag ik wel zeggen dat overeenkomstig mijn visie op deze twee formidabele wereldleiders Khroesjtsjev niet van Mao houdt en dat Mao Khroesjtsjev veracht. Om- dat beide mannen een bazige aard hebben, prikkelen zij elkaar wanneer zij elkaar ontmoeten, en het doet dan verder niet ter zake wat het geza menlijke communiqué zegt, en welke vriendschappelijke pose zij ten be hoeve van de fotografen aannemen. De hele situatie doet mij denken aan die Hongaarse krijger uit de 15de eeuw die op het slagveld tqdens de Turkse oorlog riep: „Kapitein, ik heb een Turk gegre pen en hij is mijn ^gevangene!" .Breng hem binnen." „Dat kan ik niet, hij is te sterk!" „Kom dan zelf hierheen! „Dat kan ik ook niet, want hij laat me niet - '°Het wil mij voorkomen dat Khroesjtsjev met Mao een Turk heeft beetgepakt. (Copyright ABC-press) De Elfstedenvloot, die vorige week maandag in Leeuwarden start te en een week lang het Friese waterland doorkruiste, is za: terdagmiddag op het Pikmeer bij Grouw ontbonden na de ruim twee honderd kilometer lange vaartocht, waarover de deelnemers ondanks het minder gunstige weer zeer en thousiast waren. Op het Pikmeer wachtte de Elfstedenvaarders een feestelijk welkom, want in het beken de watersportcentrum Grouw wemel de het niet alleen van watersporttoe risten, maar langs de oevers van het meer stonden tevens enkele duizen den mensen, die naar Grouw waren gekomen om het skutjessilen te zien het- jaarlijkse wedstrijdzeilen met beurtschepen. Het was imposant, de 453 scheepjes tellende Elfstedenvloot het Pikmeer te zien opvaren, geëscorteerd door honderd kano's die twee aan twee voeren. Het kostte heel wat tijd voor de bootjes allemaal een ligplaats aan de oevers van het meer hadden gevon den. Met zoveel gasten in het dorp leverde de voedselvoorziening in Grouw moeilijkheden op. De bakkers waren reeds spoedig uitverkocht. De skutsjes, netjes geverfd en getuigd voor het nieuwe zeilsei.zoen, voeren te midden van de drukte op en aan het water op het Pikmeer. Zq leverden met hun bolle zeilen en schuimend boegwater een fantastisch schouw spel In uiterste concentratie pro beerden de bemanningen van de elf skutsjes die dit jaar meezeilden er uit te halen wat er in zat, elkaar elke meter voorsprong fel betwistend. Aan de wal en op het water leefden de toeschouwers gespannen mee met de strijd. Toen het winnende skutsje voor het theehuis te Grouw over de finish schoof, wachtte de bemanning een ovatie in de vorm van een oorver dovend scheepsconcert. Van alle oogstfeesten welke de sterk agrarisch getinte bevol king van Sevenum tot nu toe x heeft gevierd, was dat van gis teren onbetwist het beste. Min of meer lag dit wel voor de hand omdat het een jubileumfeest betrof. Precies 23 jaar geleden nam Sevenum het initia tief om op maaierszondag een oogst- dankfeest te vieren. Steeds is dit ge beurd met een optocht, gevolgd door diverse attractieve wedstrijden. Aan de jubileumoptocht Was bijzonder veel zorg besteed. De meer dan twin tigduizend bezoekers genoten van prachtige praalwagens, voorstellend veldinsecten en muziekinstrumenten, vervaardigd uit korenaren. Acht mu ziekcorpsen verlevendigden het ge heel en het St.Nicolaasgilde uit Vr kenswaard onthaalde de toeschou wers op een interessante demonstra tie vendelzwaaien. Alvorens de overige 'evenementen: motorraces en ruiter- festijnen, een aanvang namen, ver richtte de commissaris van de ko- ningin, dr. F. Houben, de officiële opening van het zilveren oogstfeest. Volgens dr. Houben is dit uitgegroeid tot een manifestatie van dankbaarheid en vreugde. Als zinvol souvenir schon ken de organisatoren dr. Houben een royale mand met goede gaven van Sevenumse bodem. Kasteei-raaanuis m „mi niete' Claudius Civilis zelf <een enSe hoog gipsbeeld van de Haam vgr. kunstenaar Joop Puntman) was. dwenen... Volgens de sterk subjectieve 6 nale geschiedschrijving heeft dius Civilis tweeduizend jaar ge'j,. de wijk genomen naar de Kin Aqj- burg in Bemmel toen hij op het meegse Valkhof knarsetandend de t. meinse legioenen zag naderen. Se m. dien koesteren de bewoners van b mei een koesterende liefde vooi dius en een ongevaarlijke wrok gens de Nijmegenaren, die de meinen juichend binnenhaalde1 hun keizer Trajanus in 1955 zelfs a een standbeeld hielpen. Het was voor die van Bemmel ook niet zo moeilijk om te veron n stellen waar hun grote Bataat was. Zij vonden hem terug vooi Nijmeegse stadsschouwburg met bord aan zijn voeten: „Aangeo" ,g door de GBKN". Daarom moesten Bemmelse Bataven toch wel a0. grinniken, want het is een publiek heim dat er onder de Nijme 8 kunstenaars nogal wat onheuse KJ p zijn geslaakt toen de Gemeensc Beeldende Kunstenaars hij (GBKN) niets van zich liet horen de opening van de nieuwe st schouwburg in het begin van du J isjij- Men neemt aan, dat enkele jonge meegse kunstenaars in de nacht zaterdag op zondag het beeld hen t ontvoerd om deze omissie ian GBKN-bestuur alsnog te herstellen- 1 et station in Amersfoort zal .1 J,,| op het voor eerste in Nederland, »'.l van proef, worden voor ien -s een roltrap. Het trappe :t tweede perron moet voor ingrijpend worden verboi Men heeft Amersfoort voor dit ec t, riment gekozen, omdat de nog© eJl brug op dit drukke station voor 0. een inconvenient is. Alleen "0P*V*rap de" reizigers zuilen van de roi gebruik kunnen maken. Het nieuwe station in Tilburg da* verrijst op de plaats van het i ee_n afgebroken oude gebouw er is tijdelijk station voor in de plaats komen en dat over twee jaar reed komt, zal eveneens van row pen worden voorzien. dien Tsjombe inderdaad naar de Congo lese hoofdstad komt, zo hebben de Ver enigde Naties al laten weten, zal zijn vei ligheid door VN-troepen worden ge waarborgd. Volgens waarnemers hebben de Loe- moembistische volksvertegenwoordigers de komst van Moboetoe „met ongerust heid" vernomen. Inmiddels blijven ge ruchten circuleren, dat Antoine Gizenga van zijn „ziekte" is hersteld en eveneens op het punt staat naar Leopoldstad af te reizen. LEEOFOLDSTAD, 31 juli (Rtr., UPI) De regering van Katanga heeft in het afgelopen weekend weer gezorgd voor enkele verrassende sprongen in de Con golese politieke arena. President Tsjombe vertrok zaterdag naar Brazzaville, de hoofdstad van voormalig Frans Congo, om besprekingen te voeren met presi dent Joeloe. In Leopoldstad werd later meegedeeld, dat ook president Kasavoe boe naar Brazzaville zou gaan om Tsjombe daar te ontmoeten. Zondag werd bekendgemaakt de ■ontmoeting in Brazzaville was om de een of andere reden niet doorgegaan dat Tsjombe maandag naar Leo poldstad zou komen om op te traden als peter bij de doop van generaal Moboetoe's onlangs geboren zoon. Hij zou dan van de gelegenheid gebruik maken om besprekingen te voeren met president Kasavoeboe. Het resultaat van dit alles is dat niemand precies weet wat Tsjombe en Kasavoeboe van plan zijn. De paifementszitting in de Lovanium-Universiteit is voorlopig geschorst in afwachting van het ge sprek TsjombeKasavoeboe. De regering van Katanga zou momen teel bereid zijn tot een gesprek met Leopoldstad, omdat zij heeft ontdekt dat de Katangaansc afgevaardigden in het parlement, als zij naar Leopoldstad gaan. bij de stemmingen de dooi slag kunnen geven. De Loemoembisten hebben in het parlement een kleine meerderheid. In- "-■■■: Bij gelegenheid van de verjaardag van \nen kranten georuttct dij nun ami- de revolutie van Castro hebben Cuba- Kennedy-actie door de Amerikaanse kranten gebruikt bij hun anti-1 president een Hitler-lok en -snor te meten. Tsjombe heeft zaterdag verklaard, dat de regering van Katanga geen hulp van de Sovjet-Unie wenst te aanvaarden. Tijdens 'een persconferentie verklaarden hij en andere Katangaanse autoriteiten, dat de regering in Elisabethstad zelfs nooit over de mogelijkheid tot het in roepen van Russische hulp heeft ge sproken. Dat was allemaal maar een „misverstand",- zei Tsjombe tot de jour nalisten, die stuk voor stuk wel beter wisten. Maar -elen van deze persmen sen werken reeds maanden in de Congo en hebben dientengevolge het woord „verbazing" reeds lang uit hun woorden boek geschrapt. NEW YORK, 31 juli (AFP, Rtr., UPI) De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, die zaterdag weer bijeen kwam om te proheren het Frans-Tunesische ge schil over de marinebasis Bizerta op te lossen, moest na een urenlang debat on- verrichterzake uiteengaan. In de loop van de discussies kwamen drie resoluties in behandeling (twee van de V.A.R., Liberië en Ceylon en één van Turkije), maar geen van deze resoluties haalde de vereiste meerderheid van zeven stem men. De mogelijkheid bestaat nu, dat binnen afzienbare tijd ie Algemene Ver gadering bijeenkomt om te pogen de impasse te doorbreken. De afgevaardig de van Liberië in de Veiligheidsraa Barnes, deelde zaterdag na afloop van het debat mee dat zijn land om een bij eenkomst van de Assemblée zal vragen. Waarnemers verwachten dat het Barnes weinig moeite zal kosten de handtek ningen van vijftig VN-leden te verza melen, die nodig zijn om de Assemblée in speciale vergadering bijeen te doen komen. De Franse afgevaardigde in de Vei ligheidsraad, Berard, nam zaterdag zijn plaats aan de hoefijzervormige tafel weer in, op deze wijze zijn boycot van de Veiligheidsraad beëindigend. Naar verluidt handelde hij op persoon lijke instructie van generaal De Gauile, welke instructie een gevolg zou zijn van het onderhoud dat De Gaulle vrij dag heeft gehad met Adlai E. Steven son, de permanente vertegenwoordiger van de Verenigde Staten bij de V.N. Berard nam echter niet aan de debat ten deel. In de resoluties van de V.A.R., Liberië en Ceylon werd niet alleen geëist dat de Franse troepen zich uit Bizerta terug trekken, maar ook dat zij de basis on> middellijk ontruimen. De Turkse resolu tie ging aanzienlijk minder ver en be paalde zich tot de eis, dat de (aangeno men) resolutie van 22 april moet worden uitgevoerd (terugtrekking van Franse en Tunesische troepen op hun oorspronke lijke stellingen) en dat Frankrijk en Tu nesië onderhandelingen moeten begin nen om het geschil over Bizerta op te lossen, „waarbij de nodige aandacht moet worden geschonken aan de Tunesische soevereiniteit". De Turkse resolutie kreeg de steun van de Verenigde Staten, Engeland, na, Turkije, Chili en Ecuador. De S? „nt- Unie, de V.A.R., Ceylon en Liberie hielden zich van stemming. De resold van de V.A.R., Liberië en Ceylon kufs-u -1 J 1OTT de steun van de drie indienende lanjap- en van de Sovjet-Unie. Alle andere den onthielden zich. De Fransman rard nam niet aan de stemmingen 0 (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 31 juli Deze week staat voor Brittannië in het teken van Euro pa. Heden legt Macrnillan een verkla ring af in het Lagerhuis over de Britse plannen betreffende betrekkingen met de Europese Economische Gemeen schap, en op woensdag en donderdag zal het Lagerhuis een debat wijden aan deze verklaring. In een hoofdartikel van hedenmorgen zegt de Times: „Dit vraagstuk van Brittannië's economi sche en politieke toiïkomst is het meest gewichtige dat is voorgelegd aan het parlement sedert 1938-1946." En het blad uit de hoop dat het Lagerhuis zich waardiger zal gedragen dan de vorige week, toen hét debat over Engelands economische positie ontaardde in la waai en hoongelach. Er zuilen deze week onaangename dingen worden gezegd over ons, Euro peanen. Lord Beaverbrooks Daily Ex press, een blad dat al lang een hevige anti-Europese campagne heeft gevoerd, heeft het conservatieve Lagerhuislid A. Marlow bereid gevonden om zijn campagne tegen Europa te steunen. In een artikel dat hedenochtend op de hoofdpagina verscheen, spreekt deze parlementariër en jurist over de E.E.G. als „dit stel". „Als wij ons eenb1^ bij dit stel hebben aangesloten, zijn ,a GW- lan I, L'-S.l ni' itfiJ va11 dé weg ingeslagen naar het verlies onze identiteit als een onafhanke u volk", aldus dit Lagerhuislid. Voor de heer Marlow komt. aan' voor ae neer ivianow kiki» - sluiting van Engeland bij West-Eu pa neer op „het graven van ons eië graf". Hij herinnert er aan, dat "Lje rika enige jaren geleden fede1 -t troepen moest zenden naar Alabai t omdat de Amerikaanse regering niet eens was met het rassenbei van deze staat. Hij wijst op de lükheid, dat een Europese re££.,ge' parachutisten zou sturen naar land om het te leren hoe het zlfn,er behoort te regeren. Hij schildert deb een schrikbeeld van rechters Luxemburg, Amsterdam of 0riS „die geen ervaring hebben van j,e onschatbaar erfgoed van persoorwu^ vrijheid" en die in de toekomst lakens zouden uitdelen in Brittam Deze lompe, dichtgetimmerde eilAU t bewoner eindigt met te zeggen dat een trieste dag zal zijn ais na duizend jaren lang voor de wm „gr gevochten te hebben, ten slac,„gie- zou vallen aan „buitenlandse iueoK'S i.v»n X

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 8