e Sluiers Kardinaal CANALI OVERLEDEN MILJOEN schade bij brand Nijmeegse hoogleraren richten zich tot K.V.P. Engeland voor Europa's eenheid Macmillan pleit voor de E.E.G. in het Lagerhuis Conflict over Nieuw-Guinea gaat ontlading tegemoet Dramatisch ongeluk nabij LUZERN BUS MET AMERIKANEN VERDWIJNT IN MEER Zestien toeristen vinden de verdrinkingsdood EEN SPANNENDE LANDING IN NAIROBI Cacaopakhuizen uitgebrand Het weer Bezorgdheid over houding partij Zonnig Ljtmuntende rede Britse premier: Overdracht aan Indonesië wordt niet uitgesloten (ieen hartaanval voor de Britse eerste minister 3 AUGUSTUS MR. LOEBIS WEER GEARRESTEERD ROME, 3 aug. (Reuter) Ni- Cola kardinaal Canali, groot-peni- tetitiaris van de r.-k. Kerk, is ^eöenochtend op 87-jarige leeftijd 'n Vaticaanstad gestorven. Kardi- naal Canali leed al sinds geruime tijd aan een ernstige ontsteking Van de ademhalingsorganen. Door °ediening van extra-zuurstof kon tij tot dusver in het leven gehou- ^eh worden. Vanaf maandag be- v°nd kardinaal Canali zich in c°hia, waaruit hij van tijd tot tijd 6Ven ontwaakte. Wormerveer Caitskell in hef nauw Morgen EERSTE VRIJDAG van de maand Tijdelijk regen Mexicaans feest voor prinses Irene Prins Bernhard naar jarige dochter LUZERN, 3 aug. (Rtr., UPI) Zestien mensen zijn gisteravond om het leven gekomen, toen een bus met Amerikaanse toeristen, na in botsing te zijn gekomen met een vrachtauto, verdween in het Vier- woudstedenmeer nabij Luzern. In de bus zaten in totaal 38 personen: 35 Amerikanen, een Zwitsers echt paar en de chauffeur. Toen de bus het water inreed, ontstond onmid dellijk een grote paniek, zo hebben enkele overlevenden verteld. De passagiers verdrongen elkaar „als wilden" om de nooduitgang aan de bovenzijde van het voertuig te bereiken. De meeste overlevenden moesten met een shock en verwon dingen in ziekenhuizen worden op genomen. Hun namen, alsmede die van de overledenen, worden door de politie nog geheim gehouden totdat alle familieleden zijn inge licht. Volgende maand bespreking (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 3 aug. Brittannië's ®erste minister, Harold Macmil- an> die de vorige week en op U'andag van de huidige week Mens het afleggen van zijn ver- naring omtrent Engelands besluit te treden tot de E.E.G., de nQruk wekte dat hij het nauwe lijks meer aankon, leverde giste ren een overtuigend bewijs dat het Japanse nieuwsagentschap, hetwelk berichtte dat hij het slachtoffer was geworden van een hartaanval, het niet bij het juiste eind had gehad. Hij hield aan het begin van het debat over Enge lands toetreden tot de E.E.G. een waarlijk uitmuntende rede van ongeveer drie .kwartier, welke het Lagerhuis ten zeerste boeide. Er waren geen scènes en geen luid ruchtige demonstraties, zoals tij dens Macmillans rede van de vorige week over de nieuwe eco nomische maatregelen van de regering. Sinds de Indonesiërs al te openlijk een beroep hebben gedaan op de pu blieke opinie bier te lande inzake liet vraagstuk Nieuw-Guinea, is bier de neiging ontstaan de publieke opinie een beetje te versluieren. Dat hieruit een levensgrote contradictio in termi nis gaat ontstaan, is een bizarre bij zonderheid van de toch reeds bizarre impasse. Leest men de Nederlandse pers, dan kan men nu ook De Te legraaf op geheime diplomatieke ver kenningen beeft aangedrongen een vrijwel unanieme ongerustheid over de bestaande toestand vaststellen, ge paard aan twijfel aan de juistheid van het regeringsbeleid van de laatste twaalf jaren. Ziet men daarentegen bij de behandeling van dit vraagstuk in de Eerste Kamer de hele K.V.P.- fractie en bloc de minister van Bui tenlandse Zaken steunen in zijn ver trouwen op het loon der standvastig heid, dan moet men weer een schijn baar gebrek aan twijfels vaststellen, dat in verbijsterend contrast staat tot hetgeen men te voren van de publieke opinie meende te hebben begrepen. Ménen zij dat nu, zo vraagt men zich bij zulk een gelegenheid af, of is deze vertoning bedoeld voor Indonesische consumptie? AanhooH men de partij- kopstukken van de K.V.P., dan is het weer een en al zekerheid, wat men te horen krijgt. Maar op een Partijraad wordt dan het hele vraagstuk Nieuw Guinea veiligheidshalve niet bespro ken, maar verwezen naar een „Berg- en-Dal-bijeenkomst' die nooit ge houden wordt. Sluiers, steeds maar sluiers. Men krijgt de indruk, dat een serieus onderzoek naar de pu blieke opinie uit de weg wordt ge gaan. Vandaar ook de ergernis als in een van de broedplaatsen der pu blieke opinie, waaronder wij de uni versiteiten met ere rekenen, enig ge articuleerd geluid wordt gegeven. Nu kan een regering, ja zells kan een parlement zich. enige tijd losma ken van de publieke opinie, wanneer namelijk de zaken toch wel lopen, of toch wel stilstaan. In de kwestie Nieuw Guinea bestaat er overigens op één belangrijk punt geen verschil tussen regering, parlement en publieke opi nie: namelijk omtrent de geringheid van de militaire weerstand tegen een Indonesische aanval, die het Neder landse volk bereid en in staat is te bieden. Voor de rest bestaan er alle kenmerken van een impasse: iedereen is ontevreden, maar niemand kan een uitweg wijzen zonder met kracht van argumenten bestreden te worden. De status quo maakt aldus de meeste kans in feite gehandhaafd te worden. De risico's daarvan zijn echter ook weer zo groot, dat velen, waaronder nu ook weer de 21 Nijmeegse hoogle raren. er moeilijk in kunnen berusten, als zij niet de zekerheid hebben dat de regering en de politieke partijen alles doen om een uitweg uit de im passe te vinden. Dergelijke uitingen van publieke opinie zijn voor de re gering en de partijen misschien hin derlijk, namelijk voor het geval zij werkelijk van plan zouden zijn alles te doen, wat een uitweg zou kunnen openen, maar dan achter de schermen. In dat geval is een openlijk gebrek aan vertrouwen, waartegen men zich niet verweren kan, niet plezierig. Een idea le verhouding tussen de politieke uit voerders en de publieke opinie zou er bestaan, indien beiden de impasse erkenden en de publieke opinie de uit voerders stilzwijgend vertrouwde. De irriterende voldaanheid waarmede de voortreffelijkheid van de Nederlandse voornemens tegenover Nieuw-Guinea den volke wordt voorgehouden, is 'echter dodelijk voor zulk een stilzwij gend vertrouwen en lokt de publieke opinie in de publiciteit. Kan men ook in gemoede wel aannemen, dat met name onze minister van Buitenlandse Zaken, zelf zo nauw verbonden aan de voorgeschiedenis van de impasse, élke uitweg kan en zal onderzoeken? ben publieke opinie, die niet af en toe hardop twijfelt, kan alleen verkregen worden door het wekken van het ver trouwen. dat de regering de ougerusl- heid deelt en het hare doet om een uitweg te vinden. Heeft de regering dit vertrouwen gewekt, dat zal de publie ke opinie het haar vergeven, wanneer zij ten slotte niet in staat zal zi|n ge bleken het onmogelijke tot stand te brengen. Zou de publieke opinie haar niet toeschrijven het onmogelijke te hebben beproefd, dan zou zij dit te zijner tijd onversluierd doen blijken. DJAKARTA, 3 aug. Het hoofd van de Indonesische veiligheidsdienst, luite nant-kolonel Harsono, heeft woensdag meegedeeld, dat mr. Ezrebis, voorma lig hoofdredacteur van het nu niet meer bestaande anti-regeringsblad .Indone sia R«iva", opnieuw is «Msrartmd. (|pNlr<linaal Canali was voorzitter van kar<linaalscommi3sie, belast met de van Vaticaanstad. Hij heeft de hoi. i tvvee maanden het bed moeten «en In z'i" toestand kwam 27 juli i|p 011 gunstige wending. In de loop van hpDroege morgen van heden overviel (;en nieuwe en laatste hartaandoe- 2 aug. In (ie caoan- Koni'K.-.De Moriaan" van Wessanen's Van 6 fabrieken in Wormerveer s*aan ,.10rgen vroeg een brand ont- 'ii; °'e twee pakhuizen volkomen in Vpp|h heeft gelegd. Een enorme hoe- materialen en cacao, in hoofd- 1 «Dor Voor verzending gereed, ging bedrijf11- '1(' schade aan voorraden en °«h Paaden wordt op ruim een mil- verzp^^rJlat- De N.V. is tegen brand ï*rhf;1ri't"Gehs kwart over vijf ontdekten V.and in een bij de fabriek ^°Pakt Pakhuis. Het. vuur werd aan blaf door de bedrijfsbrandweer, haar ar het onmiddellijk oversloeg Srahdw n tweeclc pakhuis werd de hie wePeer, van Wormer gealarmeerd, ,Vefir va 1? hulp inriep van de brand- hg strai Woi-merveer. Met ruim twin- .h bei?11 yerd bet vuur van alle kan- Aikkei,}p "en. De cacao-massa ont- >h \frde nfffsfreek zichtbaar was. Een eetn. paahuis, eigendom van Zaans c(p een enorme rook, die tot ver dordp ^aanstreek Pakhuis, e: von worden behouden. fatuiekïee Pakhuizen van Wessanen's dera n met onder meer tweehon- r\ u tOn -- mstrüÜi. cacao brandden totaal uit. A^er v. zev'en uur was de brand- ?e«n pfl vuur meester en bestond u«i /.af?Vaar meer voor uitbreiding. hssinp 0r loen naar uit, dat de na- *ou 11 "g de gehele dag in beslag Macmillan legde wederom de nadruk op het feit, dat na het houden van on derhandelingen met de '5es de slotbe- slissing zal moeten worden genomen door het Britse parlement. Zijn be langrijkste argument was, dat, gezien de dreiging van het communisme, eenheid in het Westen noodzakelijk was en dat Brittannië in het scheppen van deze eenheid een grote rol kon spelen. ,,Ik geloof," aldus de premier, „dat onze juiste plaats is in de voorhoede van de beweging op weg naar grotere eenheid van de vrije wereld, en dat wij beter een leidende rol kunnen spelen binnen deze beweging dan er buiten." Hij gaf toe, dat Brittannië traditioneel geneigd was tot isolationisme en dat het wan trouwen koesterde tegenover buitenlan ders, maar hij wees er ook op dat Brit tannië altijd zijn isolationisme prijs had gegeven als de wereld bedreigd werd met gevaar. En er is ook nu sprake van gevaar. De wereld heeft zich te verdedigen in een langdurige strijd te gen de comneunistische expansie. Hij op perde de hypothetische, mogelijkheid, dat een van de Westeuropese landen over zou gaan tot het communisme. In zulk een geval, zo verklaarde, hij, kan Enge land niet langer de gevolgen van een dergelijke ramp ontlopen door zijn toe vlucht te zoeken in een isolement dat niet langer gerechtvaardigd wordt door Brittannië's geografische positie. Met betrekking tot de verplichtin gen ten aanzien van het Gemenebest, zei Macmillan, dat hij bereid is tot het houden van een conferentie van eerste ministers, als dit nodig of wenselijk geacht wordt, maar hij meende dat in Brittannië, hetwelk zijn voor de hand liggende rol speelde in het verwezen lijken van de eenheid van Europa, van meer nut kan zijn voor de Geme- nebestlanden dan een geïsoleerd Brit tannië. Met betrekking tot de politieke conse quenties maakte Macmillan duidelijk, dat hij niet denkt in termen van een toe komstige Europese federatie, maar eerder in termen van een confederatie komstige Eruopese federatie, maar of een soort „gemenebest", welke de af zonderlijke naties hun eigen tradities en nationale trots zou laten, een opvatting welke die van generaal De Gaulle zeer nabij schijnt te komen. Hij meende dat een verslechtering van de toestand in Europa het verlangen naar eenheid aan wakkert en dat, naarmate de oosten wind harder waait de Europese landen meer en meer geneigd zouden blijken hun bescherming te zoeken in de man tel van de eenheid. Gaitskell had het enigszins moeilij ker dan Macmillan. Hij had namelijk de moeilijke rol van een partijleider, die weliswaar meent dat zijn partij de be kwaamheid bezit een alternatieve re gering te vormen, zonder dat zijn par tij evenwel bereid is haar standpunt te bepalen ten aanzien van een zo vitale en historische beslissing als Engelands toetreden tot de E.E.G. De beste rede namens het anti- Europese standpunt werd gehouden door de conservatieve ex-minister Sir Derek Waller Smith, die waar schuwde tegen de politieke gevolgen van Engelands lidmaatschap van de E.E.G. Hij stelde de vraag of Enge land in economisch opzicht lid zou kunnen blijven van de E.E.G., indien de Zes zouden overgaan tot het vol gende stadium, van politieke eenheid en Brittannië hieraan niet mee wens te te doen. Italië Op 26 augustus zullen in Rome de buitenopnamen beginnen van de film „De avonturen van een jonge man", die is gebaseerd op episoden uit de boeken van Hemingway. Ook in Padua, Verona en Venetië zullen op namen worden gemaakt. (Reuter). Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Half- tot zwaarbewolkt met tijdelijk regen; matige, later af en toe krach tige wind tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. Vrijdag: Zon; 5.05-20.26. Maan: 14.38. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 3 aug. Achter de buien, die gisteren passeerden en waarbij in Zuid-Holland en in Zwolle dertig milli meter regen viel, breidt zich een rug van hogedruk over ons land uit, waar door het vandaag heel wat zon niger was. In het binnenland komt nog een enkel buitje voor, maar ook morgen zal het op de meeste plaatsen droog blijven met een iets ho gere middagtemperatuur. Een storm.de- pressie trekt naar het zeegebied tussen Schotland en IJsland. Na morgen kun nen zwakke fronten hiervan bij ons de bewolking weer doen toenemen, zodat het algemene weerbeeld nog niet be stendig mag worden genoemd. Een straalpassagiersvliegtuig van het type Boeing van de Zuidafrikaanse luchtvaartmaatschappij moest gisteren, met. de resten van een boomtak in de linkerbinnenmotor, een gat in de romp, en een beschadigd landingsgestel, eet* noodlanding maken op het vliegveld van Nairobi. Bij de start op het vlieg veld van Athene was het toestel in aanraking gekomen met een boom op gei1 heuvèl. De piloot voerde een per- ,fécte landing uit en de ziekenauto's en brandweerwagensdie in Nairobi als voorzorgsmaatregel langs de rand van het vliegveld gereed werden gehouden, hoefden niet in actie te komen. (Telefota) Prins Bernhard op weg naar Mexico. MEXICO CITY, 3 aug. (UPI) Prin ses Irene was dinsdagavond de eregast op een rondvaart en picnic bij maan licht in de ..drijvende tuinen" in de voorstad Xochimilco. Mevr. Eva Samano Lopez Mateos, echtgenote van de Mexicaanse presi dent, en haar dochter Savecita, namen de honneurs waar, voor de ruim twin tig gasten. De schilderachtige voorstad was voor de gelegenheid geïllumineerd. Er was een bloemententoonstelling ingericht en er werd vuurwerk afgestoken. De leden van het gezelschap van de prinses zaten aan boord van typische platte vaar tuigen die vrolijk versierd waren. Langs de kanalen voer men naar een groot, restaurant waar een diner van typisch Mexicaanse gerechten werd geserveerd. Onder de gasten bevonden zich rege ringsfunctionarissen en leden van het corps diplomatique. SCHIPHOL, 3 aug. Gisteravond is prins Bernhard per K.L.M.-lijntoestel naar Mexico vertrokken. Zaterdag viert prinses Irene haar 22ste verjaardag en de prins wil daarbij aanwezig zijn. 8 augustus keert hy per K.L.M. in Nederland terug. Met de „Friendship" zal de prins daarna naar het vakantie verblijf bij Porto Ercole terugkeren. (Van een verslaggever) NIJMEGEN, 3 aug. Eenentwintig Nijmeegse hoogleraren hebben het be stuur van de Katholieke Volkspartij een brief gezonden van de volgende inhoud: „Ondergetekenden, hoogleraren te Nijmegen, die zich met uw partij verbonden gevoelen, hebben na on derling beraad besloten, jegens het bestuur'en de afgevaardigden van die partij uiting (e geven aan de grote bezorgdheid, die hen vervult over het beleid der regering en de houding der partij inzake de verhouding tussen Nederland en Indonesië, in het bij zonder in het conflict over Nieuw- Guinea. Zij zijn van mening, dat het slepen de conflict niet alleen grote schade berokkent aan beide naastbetrokken landen, maar dat het ook een strui kelblok en een bron van gevaar vormt in de strijd om vreedzame wereldverhoudingen. Zij vrezen, dat het met toenemende snelheid een ont lading tegemoet gaat, die zonder tot een vereffening te leiden voor ons land slechts bitterheid en teleur stelling na zich kan slepen. Zij zijn van oordeel, dat ten over staan van deze grote belangen niet met de handhaving van een reehts- standpunt, hoe eerbaar ook, kan wor den volstaan. Zij zijn overtuigd, dat nóoh de oorspronkelijke uitgangspun ten terzake van de souvereimteit, nóch de uiteindelijke belangen van de inheemse bevolking van Nieuw Gui- De juiste oorzaak van het ongeluk is nog niet precies bekend. Er is slechts één ooggetuige die gezien heeft, dat de bus tegen een vrachtauto en daarna in het meer feed. De betrokken vrachtauto- chauffeur heeft zich nog niet gemeld. De meeste overlevenden waren gister avond nog niet in staat een samen hangend verslag van de rampzalige gebeurtenis te geven. Geen van hen verkeert in levensgevaar, zo lieten de artsen weten, maar allen hebben drin gend rust nodig. De politie werd daarom nog niet in de ziekenhuizen toegelaten om de geredden te verho ren. Ook journalisten werden geweerd. Aan de hand van verslagen van ooggetuigen heeft de politie kunnen vaststellen, dat de bus, nadat hy van de weg was afgeraakt en langs de oever in het water was gegleden, nog enige tyd bleef dryven. Hierdoor kreeg een deel van de passagiers de kans het vege lijf door de nooduit gang te redden. Zij werden onmid dellijk op de wal getrokken door toe snellende voorbijgangers. Vele pas santen sprongen het water in, maar voordat zy de bus konden bereiken, was deze al gezonken. Het gevaar te vulde zich onmiddellijk geheel met water en verdween snel naar de diepte. Volgens de politie zal het uiterst moeilijk zijn de autobus weer naar bo ven te halen. De bus ligt tenminste veertig meter onder water. Onmiddel lijk nadat de politie ter plaatse was ge arriveerd, verzocht zy het Zwitserse leger, een aantal kikvorsmannen te zenden om te assisteren bij het onder zoek. Er was echter geen sprake van dat de kikvorsmannen nog tijdig dienst konden doen bij de redding van de passagiers. Het ongeluk gebeurde op de Lopper- weg, die een deel is van de verbin dingsweg tussen Luzern en het Berner Oberland. Het is een nauwe bergweg met veel bochten. De weg staat be kend als een van de gevaarlijkste van heel Zwitserland. Om het gebruik er van zoveel mogelijk overbodig te ma ken wordt momenteel de eerste „Auto bahn" van Zwitserland tussen Luzern en Stanstad aangelegd. In het verle den is het reeds verscheidene malen voorgekomen, dat autobussen op de Lopperweg van de weg raakten en in het Vierwoudstedenmeer verdwenen. De politie acht het geenszins uitgeslo ten, dat de bus met. Amerikanen in het geheel niet in botsing is gekomen met een vrachtauto, maar „gewoon" uit de bocht is gevlogen. nea een vreedzame oplossing van het conflict in de weg behoeven te staan, waarbij overdracht van Nieuw Gui nea aan Indonesië niet wordt uitge sloten. Overtuigd, dat zy met deze opvat tingen ook die van talloze medebur gers weergeven, dringen zij er op aan, dat uw party en haar afgevaar digden zich sterker zullen inzetten om het hunne bij te dragen tot een ver- zoenlyke oplossing van het conflict. Een afschrift wordt gezonden aan de afgevaardigden der K.V.P. in de Eerste en Tweede Kamer. Tenslotte geven zy uw bestuur in overweging om deze verklaring, zo het bestuur dit nuttig acht, te doen publiceren." De brief is ondertekend door de hoog leraren: dr. E. M. A. A. Ailard, dr. J. J. P. van Boxtel, mr. F. F. X. Cerutti, dr. R. H. A. Cools, dr. H. M. M. Fortmann, mr. W. C. L. van der Grinten, dr. W. K. Grossouw, mr. B. H. D. Hermesdorf, dr. H H. Janssen, mgr. dr. A. J. M. Mulders, mgr. dr. R. R. Post, dr. L. J. Rogier, dr. F. J. 111. Rutten, mr. L. G. A. Schlichting, dr. G. Storms, dr. St. Strasser, dr. J. H. Terlingen, dr. J. van der Veen, mr. S. F. L. Baron van Wijnbergen, dr. J. A. F. Wils, dr. P. H. Winkelman. Als afzenders tekenden dr. F. J. Th. Rutten en mr. L. G. A. Schlichting. Onze parlementaire redacteur tekent hierbij aan: Van de zijde van de KVP vernemen wij, dat het schrijven van de hooglera ren in de eerstvolgende vergadering van het partijbestuur van de K.V.P. aan de orde zal komen. Wegens de va kantieperiode kan worden verwacht, dat dit niet meer deze maand zal zijn, maar wel zo spoedig mogelyk in sep tember. Het stuk zal echter zeker te voren in kleinere kring worden bestu deerd. Men kan aannemen dat het da gelijks bestuur der partij zich daarmee spoedig zal bezig houden. In kringen van parlementariërs is al eerder naar aanleiding van soortgelijke publikaties van de zydc van hooglera ren de opvatting gehuldigd, dat derge lijke activiteiten niet gelukkig zijn. Men vindt dat hoogleraren, voorzover zij zich niet speciaal op politiek terrein bewegen, met deze activiteiten bepaald buiten hun hoekje gaan. Deze mening konden wy ook nu weer naar aanleiding van de brief over Nieuw-Guinea, met name in kringen van de K.V.P. vernemen. De brief is ondertekend door enige hoogleraren, die door hun beroep en specialistische kennis tot oordelen bevoegd kunnen zijn, maar voor het grootste deel door speci alisten op een geheel ander terrein. „Men kan dan zo intelligent zyn als men wil, een mening van een niet-gespe- cialiseerde- in de zeer precaire Nieuw- Guinea-Zaak is eigenlijk niet meer waard dan de mening van mijn buur man, die er niets van af weet en er ook niets van af zou kunnen weten", zo luid- die het commentaar van een dege nen die de brief in zyn brievenbus had gekregen. Onze zegsman was ervan overtuigd, dat voor een beoordeling van het beleid ten aanzien van Nieuw-Guinea een vér gaand inzicht in alle factoren, die daar mee verband houden, onmisbaar is. Te veel van wat zich thans met betrekking tot Nieuw-Guinea afspeelt onttrekt zich echter aan 1 e waarneming van degenen, die cr niet rechtstreeks by betrokken zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 1