SERENADE VOOR KONINGSPAAR Raadsel op Biakwater in brandstof voor vliegtuigen De Shell-laboratoria zoeken naarstig naar de oplossing BOERENLEENBANKEN geven ook 3V2 rente SUNIL V.S. bevreesd voor opstand in de D.D.R. WASDAG - SUNILDAG SUNIL Meeste kampeerterreinen hygiënisch onder de maat Grote achterstand bij de sanitaire voorzieningen Ziekenverpleging in Ghana Van Bondsspaarbanken volgt Spaarbank Amsterdam i Koelkasten- verhuurd.ers bekeurd ,NewYork Times' 01 Per DC-8 over de pool naar Tokio an rei Artsenrapport aan Raad van Europa Samenwerking in Nieuw-Guinea 1 SS Linda Scarlett" naar Bolnes Lieke Janssen en Anneke Schijlen Ongedeerd na val van veertien meter La Courtine benoemt Nederlandse gene raals tot ereburger Wegens overtreding van afbetalings beschikking tnet RDTEROON Nieuwe KLM-dienst Nu Bredaschade voor verzekering Spectaculair trans port op de Rijn V B DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1%1 MEEST «MIDDEL (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 10 aug. „Ne derland is zo zindelijk, Nederland is zo schoon".. Het is een zo dik wijls door vriendelijke .buiten landers aangereikt complimeni dat de argeloze Nederlander het nog is gaan geloven ook. Hij moet dan wel stilzwijgend voorbij g&an aan acties die nódig zijn als „Opgeruimd staat netjes" en aan de berichten over de toe stand op hygiënisch gebied van een aantal kampeerterreinen in ons land. Want die is lang niet overal even best. In zoverre dat nog niet bekend was uit het boekje dat de A.N.W.B. verleden jaar heeft uitgegeven, „Kam peerders van nu en morgen, waar nemingen op kampeerterreinen in Nederland", is het toch wel weer heel duidelijk gebleken uit de opmerkingen die de provinciale raad voor de volksgezondheid in Friesland hierover heeft gemaakt in het pas verschenen jaarver slag. Ziektegevaar Eisen (Advertentie) Spaanse studenten in Zarauz brengen een muzikale hulde aan het Belgische vorsten^ar dat zijn Iberische vakantie andermaal heeft moeten onderbreken, thans voor de begrafenis van kardinaal Van Roey. AMSTERDAM, 9 aug. Na het be sluit van tie Rijkspostspaarbank om de rente op spaargelden die voor een hall jaar vast worden ingelegd, tot 3|/: pet te verhogen hebben zowel de Coöpera tieve Centrale Boerenleenbank te Eind hoven als de Coöperatieve zelfstan dige centrale Raiffaisenbank te Utrecht de bjj hen aangesloten boerenleenban ken geadviseerd om de rente voor lan ger aangehouden spaartegoeden tot 3'/i pet te verhogen. Het bestuur van de Ned. Spaarbank- bond heeft geen advies in die richting gegeven, doch laat de banken vrij. De bij deze bondaangesloten Spaarbank voor de Stad Amsterdam heeft inmid dels een dergelijk besluit wel genomen. Enkele andere bij de bond aangesloten banken kenden reeds termijnspaarbank boekjes, bijv. Haarlem, dat geen wijzi ging in de tot nu toe bestaande spaar- voorwaarden zal aanbrengen. De Nut- spaarbank Den Haag, die 3,35 pet rente betaalt over het gehele ingelegde be drag, is voorlopig niet van plan tot uit gifte van termijnboekjes over te gaan. Inlas spaarbanken. Ook de Bondsspaarbank in Schiedam en Rotterdam kenden reeds termijn boekjes echter met. kleine verschillen. In Delft heeft men nog geen standpunt ingenomen. Vlaardingen beraadt zich, doch verwacht wordt dat tot creatie van termijnboekjes zal .worden overge gaan. De voornaamste bepalingen voor de bij de Eindhovensê Centrale Bank aan gesloten banken kunnen als volgt wor den samengevat: 'De eerste inleg dient tenminste ƒ1000 te 'bedragen. Een minimum tegoed is niet vereist. Stortingen en terugbetalin gen zijn slechts mogelijk in bedragen van tenminste 100 of een veelvoud hiervan. Aan de opneming van de bijge schreven rentebedragen is geen beper king gesteld. Voor het opnemen van gelden moet een opzeggingstermijn van zes maanden in acht worden genomen, met dien verstande dat eenmaal in twee opeenvolgende kalendermaanden zonder voorafgaande opzegging tot ten hoogste 500, zonder dat enige rente-reductie wordt toegepast. Er is geen maximum vergoed wordt. Zou m enin de toekomst gesteld voor het bedrag waarover rente tot een wijziging (verlaging) van de rente niet overgaan dan geldt voor de eerste zes maanden nog het „oude" tarief. Naast het 3% pet. beleggingsboekje blijft o.m. onverkort gehandhaafd het deposito met een opzeggingstermijn van een jaar, waarvoor een rente wordt ver goed voor 3li pet. per jaar. De bij de Utrechtse Centrale aange sloten banken geven térmijnboekjes, waarop 3'/i pet rente wordt betaald voor gelden van een half jaar vast. De mmi- mum-inleg bedraagt 1000 en het maxi mum bedrag waar rente over wordt vergoed 25.000. De bij de Ned. Spaarbankbond aange sloten spaarbank voor de stad Amster dam zal naast de bestaande spaarbank boekjes met een rentevergoeding van 3 pet tot 15.000,- per rekening met In gang van maandag 14 augustus a.s. spaargelden op termijn-spaarbankboek jes kunnen uitgeven waarop een rente wordt vergoed n.l. Zy, Pct- Stortingen en terugbetalingen kunnen slechts geschieden in ronde sommen van ƒ500,-, terwijl voor terugbetalingen een opzeggingstermijn van drie maanden in acht moet worden genomen. ZEIST, 9 aug. De tweejarige Wil- helmina Veenhof is gisteren van een veertien meter hoog balkon van de ou derlijke flatwoning aan de Prinses Mar grietlaan gevallen. Het meisje kwam terecht in het struikgewas aan de voet van de flat en liep zelfs geen schram metje op. LA COURTINE, 10 aug. (AFP) Drie Nederlandse generaais zijn gister morgen hier. in een bijeenkomst be noemd tot ereburger van deze plaats bekend door de- militaire oefeningen die het Nederlandse leger er nu reeds en kele jaren achtereen houdt. Het zijn de chef van de generale staf, luitenant- generaal C. J.- Lefèvre de Montigny, de commandant van heteerste leger corps, luitenant-generaal P. Gips, en de commandant van de eerste divisie in fanterie, generaal-majoor P. C. de Vries. De bijeenkomst werd bijgewoond door tal van militaire en burgerlijke autori teiten en door afdelingen van het Ne derlandse (êger. Na afloop van de plech tigheid is een druk bezochte receptie gehouden in het gemeentehuis. (Advertentie) SUSJI-IKSOB (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 10 aug. De economi sche controledienst heeft de Amco uit Amsterdam, een over het gehele land verspreide r-mbinatie van detailzaken die sinds kort koelkasten verhuurt te gen een prijs van 1,50 per week, pro ces verbaal aangezegd wegens overtre ding van de afbetalingsbeschikking. Ook tegen een in Amsterdam gevestigde vyjnkelier zal proces-verbaal worden op- gemaat. De Amco intussen, die naar zjj heeft meegedeeld wachtlijsten moest aanle, gén omdat niet aan de grote vraag kon worden voldaan, zegt te zullen zullen doorgaan tot de rechter zich over dé'zaak heeft uitgesproken. -De directie is altijd van mening ge weest dat het contract waterdicht" was. Dit contract bood de huurder de noogeiijkheid de koelkast na haar ge ruime tijd te hebben gehuurd te kopen, waarbij dé reeds betaalde huurpennin gen als eerste betaling werden be schouwd. De economische controledienst meent dat daarmee niet voldaan wordt aan de verplichte eerste betaling, die min stens twintig procent van het totale be drag moet zijn. (Advertentie) PHARMACEUTISIHF FABRIEK llRDTER HILVERSUM SCHIPHOL, 10 aug. De Shell on derzoekt in haar Haagse laboratoria op welke wijze water in haar brand stoftanks op Biak kan zijn gekomen. Maandag 31 juli werd daar een DC—-8 lijntoestel van de K.L.M., dat uit Syd ney was gekomen, bijgevuld met 43 ton brandstof. Een deel hiervan bleek later uit water te bestaan. De brand stofmeters van het vliegtuig, die zich bij het registreren van de aangepomp- te hoeveelheid ondermeer baseren op het soortelijk gewicht van de vloeistof, brachten de afwijking aan het licht. Aanvankelijk verkeerde men in de veronderstelling, dat de brandstofme- ters niet in orde waren, zodat deze aan een nauwgezette controle werden onder worpen. Zij bleken feilloos te functio neren. Bij de controle van de tanks, die volgens de persdienst van ae K.L.M. voor elke vlucht geschiedt. bleek ech ter de oorzaak van de afwijking. Water heeft een hoger soortelijk gewicht dan kerosine; het is zwaar der. In elke brandstoftank vormt zich uit vochtige lucht wei wat water en de vliegtuigen hebben dan ook onder aan de tanks een dop, waaruit het on der in de tank aanwezige water kan worden afgetapt. Toen men m Biak NEW VORK, 10 aug. (Rtr) De New Vork Times" meldt vandaag dat 'cie Amerikaanse regering zich zorgen maakt over het gevaar van een opstand in Oost-Duitsland. President Kennedy en zün medewerkers vrezen een derge lijke opstand tegen het communistische bewind. De Amerikaanse regering vindt deze mogelijkheid van een opstond het gevaarlijkste aspect van de huidige tegenstelling tussen Oost en West over Duitsland en Berlijn. Gevreesd wordt dat door een toe vallige samenloop van omstandighe den politieke en economische span ningen in Oost-Duitsland tot een ex plosie zullen leiden, die de Sovjet- Unie, v West-Duitsland en de Verenig de Staten zullen dwingen snel beslis singen te nemen over militaire in menging. Men overweegt daarbij in Washington aldus de ,,New York Times", dat zo lang de vluchtwegen naar het westen open zijn, jonge en opstandige Duitsers er de voorkeur aan zullen geven uit te wijken. De vluchtelingen, die de laatste dagen West-Berlijn binnenkomen, ken melding van toenemende on drukking van de bevolking. President Kennedy heeft opdracht ge geven, dat niets mag worden gedaan dat het uitbreken van gewelddaden in Oost-Duitsland kan bevorderen. Ook de Westduitse regering beheerst zich in haar propaganda ten aanzien van de DDR. Toch blijft Washington bevreesd voor het uitbreken van wanordelijkhe den, zoals op 17 juni 1953, aldus de ,,New York Times". dit water wilde aftappen bleek tot ieders verbazing dat er niet zor:s ge woonlijk een zeer geringe hoeveelheid te voorschijn kwam, maar een ware stroom water. De Shell, die monsters van het wa ter naar Nederland heeft laten bren gen en deze thans onderzoekt, kan nog |een mededeling doen over de hoeveel- leid waarom het hier gaat. Op het vliegveld van Biak heeft de Shell sinds een jaar een installatie in gebruik met ondergrondse brandstof tanks. Van de tanks uit lopen buizen naar het platform, waardoor de brand stof naar de vliegtuigen kan worden ge pompt zonder gebruik te maken van rij dende tankauto's. Kortgeleden is aan die installatie een nieuwe „arm" gebouwd. Uiteraard stelt de Shell een uitge breid onderzoek in. De nieuwe buis was tevoren aan een diepgaande controle onderworpen, waarbij brandstof was doorgevoerd". Er is gesuggereerd, dat er wellicht ergens in een der on dergrondse tanks of buizen een lek is ontstaan, waardoor grondwater in de tanks zou zijn binnengestroomd, maar de Shell in Den Haag acht d;t voorals nog onwaarschijnlijk. Hoe er water in de tanks is gekomen, is wanneer uit het onderzoek zou blij ken, dat, het geen grondwater is, een raadsel. Volgens de K.L.M. heeft het gebeur de geen gevaar met zich gebracht, aan gezien de normale controle van de brandstofvoorraden het onmogelijk maakt dat een vliegtuig opstijgt met enig water in de kerosine. SCHIPHOL, 10 aug. Gistermiddag heeft de K.L.M. een DC—8-dienst ge- opend op haar route Amsterdam-Tokio via de Noordpool. To^t nu toe gebruik- te de maatschappij op deze poolroute DC—7C machines. Het snellere straal vliegtuig bespaart veel tijd: voor de vlucht naar Tokio heeft de DC—8 on geveer negentien uur en 45 minuten no dig, dat is twaalf uur en vijftien minu ten minder dan de DC7C. Ook Biak is nu over de pool per DC—8 bereikbaar. De Tokio-machine vliegt na een landing in de Japanse hoofdstad door naar Biak als eindpunt; men kan (Advertentie) iunii.ikmB De raad heeft de noodklok geluid over de kampeergelegenheden op de Waddeneilanden, met name over de kampeerboerderijen, die een gevaar voor de volksgezondheid worden ge noemd. Voor de atulere provinciale ra den voor de volksgezondheid kan deze in de vijver geworpen steen weieens aanleiding zijn zich intensiever «et «te- ze zaak bezig te houden. Een definitle- ve oplossing stringente eisen op hel stuk van de hygiëne jh's moedelijk pas de totstandkoming van de kampeerwet brengen, die al vele jaren in voorbereiding is. Binnenkort zal de kampeerraad een nota aan tie minister van Binnenlandse Zaken over handigen over het voorontwerp van de ze wet. Men zal echter niet tot de tot standkoming van de wet kunnen wach ten met controleren en zo nodig ingrijpen. Dit op de eerste plaats in het belang van de kampeerder zelf. De provinciale raad beeft de vele concentraties van toeristen op de eilan den een mogelijke bron genoemd voor het ontstaan, de uitbreiding en ver spreiding van infectieziekten. Op de kampeergelegenheden zijn tekorten ge signaleerd van onder meer de kwali teit van het drinkwater, de verwijde ring van afvalwater, de verzameling en verwijdering van afvalstoffen en de capaciteit van de closetputten. Dit al les steekt wel schriel af tegen de steeds luxueuzer en comfortabeler wor dende uitrusting van (je kampeerders zelf. Gezien de gepubliceerde „waarne mingen" van de ook op dit terrein ac tieve A.N.W.B. kunnen de op de eilan den gesignaleerde tekorten nauwelijks verbazen. Want het was daarvoor al bekend geworden dat in 1959 de wasgelegenheid op vele kampeerplaat sen bepaald onvoldoende was, evenals het aantal toiletten en de capaciteit daarvan. Men concludeerde dat er een vrij ernstige achterstand is op dit ge bied. Als oorzaken daarvoor worden on der meer genoemd het gebrek aan ka pitaal en de ongelooflijke1 vlucht van het kamperen, dat in vrij kortr tijd een massa-recreatie is geworden. Behalve voor de gevaren die een gebrek aan goede sanitaire voorzie ningen oplevert voor de volksgezond heid is de achterstand op dit terrein ook weinig zakelijk. De A.N.W.B. bijvoorbeeld is ervan overtuigd dat de waardering in binnen- en Duiten- land vodr de kampeer accommodatie in Nederland valt of staat met de kwa liteit van de sanitaire voorzieningen, Zo vraagt men zich af of het geen dwingende eis is om in die gebieden waar geen publieke watervoorziening beschikbaar is, te yerlangen dat een eigen watervoorziening wordt aange bracht, zodat de zogenaamde „droog- closets" kunnen verdwijnen. Of in die gebieden wellicht een oplossing kan wor den gevonden door middel van de zo genaamde chemische toiletten, gaa* men thans na. Niet zelden komt het voor dat op kampeerterreinen een aan tal toiletten is gesloten omdat de af- voercapaciteit te gering is. In zo'n ge val zouden ofwel minder kampeerders op het terrein moeten worden toegela ten ofwel de capaciteit van de toilet ten worden opgevoerd. Onderzoekingen hebben uitgewezen dat er soms slechts één toilet was op meer dan honderd vijftig kampeerders. Het is wel interessant na te gaan welke eisen men internationaal aan de kampeerterreinen op hygiënisch gebied zou willep zien gesteld. Een team van vier artsen, afkomstig hit Frankrijk, Duitsland, Italië en Noorwegen heeft onlangs een onderzoek naar de situa tie van de kampeerterreinen in een groot aantal Westeuropese landen inge steld. De artsen werden hiertoe in staat gesteld door een subsidie van de Raad van Europa, die meent dat het hier gaat om „een onderwerp van gemeen schappelijk Europees belang Hun rapport aan de Raad van Eu ropa constateert, dat in de meeste lan den niet de hand wordt gehouden aan de verordeningen die spreken van één toilet voor elke vijfentwintig tot veer tig kampeerders. Bij de „aanbevelin gen" wordt .gezegd dat een toilet voor elke twintig vrouwen en éen toilet voor elke dertig mannen plus ecn aantal urinoirs wel als minimum geldt. De w.c.'s mogen niet meer dan honderd vijftig meter uit elkaar hggen. Gead viseerd wordt tot het onderbrengen van de toiletten en wasgelegenheden in zo genaamde „sanitaire blocs met ge scheiden afdelingen voor mannen en vrouwen. Afwasmogelijkheden ontbreken in ve le kampen, in een aantal zijn zij wel aan wezig maar er is geen heet water, om dat men er nog nauwelijks iets aan heeft. Deze gelegenheden worden dan ook alleen aangeraden als zij zijn voor zien van heet water. Deze afwasgele- genheden moeten in ieder geval geschei den worden gehouden van de waszaal. Het rapport raadt aan, o(> redelijke afstand een afvoermogelijkheid te schep pen voor het afwaswater, zodat men voorkomt dat hét op de grond en In de struiken wordt gegooid. Ten aanzi. n van wasgelegenheden pleit het rapport voor douches. Deze kunnen'ook in de open lucht zijn, zo dat men er met badpak onder kan. Een aantal van drie op honderd kam peerders acht men aanvaardbaar. Een sterke aanbeveling vindt men in het rapport ook met betrekking tot voeten wasbakken. In de bouw van wasgele genheden op de Nederlandse kampeer terreinen bestaat een grote achterstand, zo heeft de A.N.W.B. geconstateerd, „eigenlijk een onduldbare situatie". De vier artsen menen, dat er, behalve de douches, tien wasbakken moeten zijn voor elke honderd kampeerders. De grond rondom de wasgelegenheid en andere kranen moeten met een water dichte bovenlaag zijn verhard, om het ontstaan van een modderpoel te voor komen. De afvalbakken één hon derdlitervat voor elke vijfentwintig kampeerders moeten elke dag wor den geleegd. Zij moeten van afwasbaar materiaal zijn. Voorts wijst het rapport op het nut van verspreiding van kampregels, die in verschillende talen aanwezig moe ten zijn. Regelmatige controle op de hygiënische toestand in de kampen is volgens de artsen noodzakelijk, waarbij het mogelijk moet zijn tot sluiting van een kamp over te gaan wanneer de hygiënische maatregelen onvoldoende zijn. inderdaad een harde maatregel, maar niet te hard, als men beseft wel ke de gevolgen zouden kunnen zijn van het uitbreken van een besmettelijke ziekte in een drukbezet kampeerterrein in het dichtbevolkte Nederland. dan binnen 26 uur van Schiphol af Biak bereiken, hetgeen zestien uur en 35 mi nuten sneller is dan vroeger via de pool met de DC7C. Langs de zuidelijke (Aziatische) route vliegen reeds lang DC8 machines van de K.L.M. naar Biak. Op deze lijn ma ken de straalmachines echter meer tussenlandingen, zodat de reis langer duurt dan via de pool, namelijk 28 uur en tien minuten. HOLLANDIA, 9 aug. (ANP) Van 21 tot en met 25 augustus zal in het bergplaatsje Goroka in Australisch Nieuw-Guinea de derde conferentie tus sen Australië en Nederland over samen werking op bestuurlijk gebied in Nieuw- Guinea worden gehouden. BREDA, 10 aug. Het stichtingsbe stuur van de tentoonstelling „Nu Breda 1961" verwacht dat deze exposi tie in totaal ongeveer 450.000 bezoekers zal trekken. Dit is 150.000 minder dan men had verwacht. Deze gang van zaken, waaraan, zo meent het bestuur, het slechte weer gedurende de eerste weken voor het ;rootste deel schuldig is, zal een scha- Dit wat de vier artsen in hun rapport aan de Raad van Europa bedoelen: zulke wasgelegenheden ontbreken op de ^kampeerterreinen nog véél te veel JJ ROTTERDAM, 10 aug. Dc Neder landse sleepboot „Hugin" en do <1u," boot „Olivier van Noort" zijn op Rijn bezig aan het spectaculaire triin port van de veerboot Linda Scarlcti van de Duitse plaats Walsum naar B°'* nes bij Rotterdam. Het enorme cas£j 78 meter lang, veertien meter bree en dertien meter hoog boven de w:l" terspiegel passeerde gisterniorS0 Lobith en arriveerde 's avonds in T'®,; Vanavond wordt de Linda Scarlet* bij de werf van Boele in Bolnes ver wacht, waar ze zal worden afgebouwa* De veerboot, die diensten gaat on derhouden tussen de Deense eiland®' en Zweden, is een zusterschip van ae „Tina Scarlett", die vorig jaar oly°" ber bij Emmerik na een noodlottig® manoeuvre in aanvaring kwam met a® tanker „Diamant" en in brand vjo0 j' Enige mensen werden daarbij gerlooo. het verkeer op de Rijn was dagenlang gestremd. Naar aanleiding van deze ramp, waar over nog enkele processen lopen, 'höei* de Duitse Rijnpolitie speciale maatre gelen gelast voor dit transport. De ri sico's van een normale sleepreis, ze met drie sleepboten, werden te gr°°' geacht. Daarom werd de „Olivier van Noort", die in zekere mate als >.rofU kan fungeren, bij het karwei 'ingescha- keld. - Onze correspondent in Bonn bericn uit Emmerik, dat de berging van de „Tina Scarlett" 1,7 miljoen mark kosten. Op de eerste inschrijving 'j!® de Rijnscheepvaartautoriteiten (l' het steeds dieper zinkende wrak va" de veerboot uit de vaargeul Willen heb ben openden, kwamen geen aanbi®- gingsfirma's. De „Tina Scarlett in de komende herfst worden gelic' pp, waarbij de organisatoren een re cetteverzekering hebben gesloten, Met de Nederlandse vracht boot „Congokust" zijn vo rige week twee verpleeg sters van het St. Annadal- Lieke Janssen (37 jaar) en mej. ziekenhuis uit Maastricht mej. Anneke Schijlen (31 jaar) naar de missie van Ghana vertrok ken. Onder auspiciën van de Me- misa zullen beide verpleegsters zich gaan wijden aan de verple ging van patiënten van het zie kenhuis in oprichting, het „ca tholic hospital" te Amfoëga. Momenteel telt dit hospitaal slechts vijftig patiënten, maar dit betekent niet, dat zuster Janssen en zuster Schijlen een gemakkelijke taak wacht. Inte gendeel. Na aankomst van de Maastrichtse verpleegsters te Amfoëga over ongeveer drie weken telt het missiezieken huis slechts vier personeelsleden: een dokter en drie verpleegsters. Lieke Janssen, noch Anneke Schijlen zien tegen veel werk op. Zij weten echt wel van aan pakken. In Maastricht, waar zij ongeveer tien jaar lang als ver pleegster aan het St. Annadal- zlekenhuis verbonden zijn ge weest, was haar taak al even min gemakkelijk. Lieke Janssen was er hoofd van de afdeling in terne zieken en Anneke Schijlen verpleegde er jarenlang de eer- fte-klaspatiënten. Voor de zie ken was beiden nooit iets te veel. Haar vertrek wordt derhalve door de leiding van het St. An- nadalzièkenhuis zeer betreurd, ,.j maar ook en meer nog door de patiënten, die erg gesteld waren op de altyu opgeruimde Lieke Janssenen de levensblije Anneke Schijlen. Uit waardering voor hét vele werk, dat de zusters in Maastricht hebben verricht, heeft de gehele ziekenhuisgemeenschap de twee leke-missiona- rissen royaal gesteund bij de financiering van haar missie-uitzet. Tot vlo*" voor het vertrek ontvingen de verpleegsters nog giften in geld en natura van de doktoren, medeverpleegsters en patiënten. Zelfs zieke kinderer offerden voor de missie van Ghana. Voor Lieke Janssen op een na de jongste uit een gezin van acn- kinderen is met haar vertrek naar de missie een vurige wens in vervui ling gegaan. Als kind reeds sprak zij er over later naar de missie te 9ddu- Met geen ander doel begon zij ook aan de verpleegstersopleiding. TengevoJ-9 van huiselijke omstandigheden: ziekte van haar inmiddels overleden vade zag zij zich genoodzaakt om het vertrek uit te stellen. Thans is het eindelijk van gekomen. Voor moeder Janssen is het afscheid wel zwaa^ gevallen, maar in haar hart is zij trots op dochter Lieke, wier foto op de yui/u-noiK, ""WUI l i v IKUU.I IVU.I O co o co ------ j schoorsteenmantel prijkt naast die van haar priesterzoon en haar doen™ die kloosterzuster is. Bij Anneke Schijlen een van de zestien kind eren uit het gezin van de oud-gemeentesecretaris van Maastricht is de liefde voor de missie om- waakt, toen zij van haar twee heerbroers, die als missionaris resp. in Finlan en Brazilië werkzaam zijn, vernam, hoe groot de nood, juist op het gebie van de medische verzorging, in de missie is. Wel lag voor de hand, dat beide verpleegsters eikaars missieplanne bespraken, hetgeen resulteerde in het besluit samen te gaan. Gelijktijd-ty meldden zij zich aan bij de Memisa, dte de Maastrichtse verpleegsters ®dd drie jaar heeft uitgezonden naar Ghana. Lieke Janssen en Anneke Schi]leJ zijn er. van overtuigd, dat zij zich gauw in hun nieuwe omgeving zullen voelen, aangezien zij er enkele goede kennissen zullen aantreffe missionarissen van het vlak bij Maastricht gelegen missiehuis van Sociëteit voor Afrikaanse Missies met aan het hoofd de Limburgse missie~ bisschop mgr. A. Konings uit Posterholt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4