staatsmijnen aan zee Nieuw ziekenrituaal eigen landstaal Invoering van dezelfde ritus ook in Nederland te verwachten in de Nederland een der grootste deelnemers op St. Eriksmassa P. Oudhof Co. M Voor de Belgische bisdommen STAATSMIJNEN, IN VOLLE EXPANSIE Inhoud Haags huisvuil naar Drente, nog na maart? Lipchitz schenkt aa11 Jeruzalems museutf1 Nieuwe schouwburgen in Duitsland K V B ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1961 De helicopter hangt laag boven 't nieuwe land. EuropoortLand van zand en water. Kijk, daar bouwt Verolme daar links de Esso. En hier vlak onderdaar komen de Staatsmijnen. Staatsmijnen? Ja, de Staatsmijnen in Limburg aan zee I Dat schijnt een wonderlijke gedachte. Toch niet, want immers al lang zijn de Staatsmijnen uit hun naam gegroeid. Al lèng hebben zij de vleugels uitgeslagen en contacten gelegd tot ver buiten de eigen grenzen. Nu ook naar de Botlek. Samen (op fifty-fifty-basis) met THE DOW CHEMICAL COMPANY., een wereldconcern met vertakkingen in 53 landen En de reden heet Fenol. Fenol voor de Chemische Bedrijven van de Staatsmijnen bij Geleen en bij Beek. Want Fenol is een onderdeel van het grondstoffen-pakket voor Caprolactam. 'n Naam die u misschien nog niet zoveel zegt. Maar die toch al meer tot u gaat spreken ais u weet, dat dèt de grondstof is voor bijvoor beeld: Enkalon-nylon en Akulon-plastic Als u weet dat daar tussen de Limburgse heuvels de basis wordt gelegd voor de fabricage van honderden en honderden produkten Van dameskousen tot tandwielen, van kogellagers tot regenjassen, van pijpleidingen tot paukestokken Ja, Staatsfnijnen aan zee. Een nieuwe ontwikkeling komt tot ontplooiing. De Staatsmijnen produceren en leveren via verschillende verkooporgani saties vele moderne produkten. R°eds enkele bisschoppen van België hebben aan de piies- ters van hun bisdom bekend gemaakt dat de Ritencongregada op 26 mei 1.1. een nieuw tweetalig ziekenrituaal voor de Belgische kerkprovincie heeft goedgekeurd. Vanaf begin september zal de officiële tekst te verkrijgen zijn bij de uitgeverij Desclée van Doornik. De nieuwe riten zullen mogen gevolgd worden van 15 september af, terwijl ze van 1 januari af 1962 verplichtend zul len zijn voor heel België. Dit nieuwe ziekenrituaal is opgesteld door een groep liturgisten uit Nederland en Vlaanderen, zodat verwacht mag worden dat ook in Nederland binnenkort dezelfde ritus zal worden ingevoerd. Landstaal Actieve deelname Liturgische weekkalender Gij zijt bij ons geen No. Nederlandse week in Stockholm gaat niet door; onze industrie toont te weinig belangstelling VOERTUIG DER EUROPESE BELEGGING uit ven- nêe<i' oio ai CHEMIE ttaalzuuranhydride cyclohexanon caprolactam e ureum STAMYLAN-polyethyleen koolzuur oleum antraceen naftaline pyridine henzeen tolueen xyleen creosoot-olie ammoniak alfa- bèta-gamma-picoline ether alcohol zuurstof waterstof methaan argon kunstmest NPK, KAS, FAS, KS, ZA, UREUM. BRANDSTOFFEN antraciet 1, 2, 3, parel, 4, 5, fl|n mager-, ess-, rook- zwakke- en vetkool eierbriketten, T-briketten cokes voor Industrie, voor huisbrand SYNTRACIET. ENERGIE gas elektriciteit. BOUWMATERIALEN PORiSO-steen. Het nieuwe ziekenrituaal bevat drie secties. Een eerste sectie geeft de sa- eramentele vieringen en sacramenta liën voor de zieken, de tweede sectie behandelt de liturgische zielzorg rond de stervenden, terwij] de derde sectie een ritus geeft, de zgn. ritus centinuus, voor het geval dat de zieken in een plechtigheid zowel biecht, H. Oliesel, H. Communie als pauselijke zegen ont vangt. De eerste sectie geeft een vijftal ge bedsstonden, die dë priester aan het einde van zijn ziekenbezoek met zijn zieke kan bidden, een zegen voor vol wassen zieken en een voor zieke kinde ren en tenslotte nog een plechtige zie kenzegen, die kan gebruikt worden ter gelegenheid van gewestelijke, deke nale of parochiële ziekendagen of ter gelegenheid van een ziekenbedevaart. Het tweede hoofdstuk van deze sec tie geeft de gebeden en plechtigheden van de ziekencommunie, en het derde het sacrament der zieken (H. Olie sel) Met opzet is het H. Oliesel in deze eerste sectie geplaatst. Het is immers w^l het sacrament der ernstige zieken, wier ziekte een gevaar van sterven in sluit. doch niet het hS^ viTtfcum Wan stervenden. Dat is het Viaticum, wan neer dit sacrament ^laat' tuaal nog „het sacrament van de laat ste zalving" wordt genoemd dan be- tekent dit met van de ^a'vmg op net laatste moment, doch van de laatste -zalving ten overstaan vande andere zalvingen, die de chnsten ti) .1 leven reeds ontvangen heeft. CDU aoop sel, vormsel en eventueel priesterwij ding). De tweede sectie geeft alle gebeden en riten voor de stervenden: nood vorm sel, pauselijke zegen, viaticum, gebe den der stervenden. De derde sectie geeft, zoals reeds opgemerkt, de zgn. ritus centinuus. De allereerste bedoeling van dit nieuwe rituaal is, dat de gebeden van de Kerk aan het ziekbed van haar kin deren niet meer in het latijn behoeven te geschieden doch in de eigen lands taal, zodat de zieken en de aanwezige huisgenoten voortaan deze gebeden ook kunnen verstaan en begrijpen. Kr zijn in deze ruime mogelijkheden gegeven. Behalve de strikt sacramentele formu les, zoals de woorden (lie de priester zegt tijdens de zalvingen bij vormsel en oliesel en (1e begeleidende woorden op het moment dat hij de H. Commu nie geeft, mogen nu alle gebeden voort aan in de landstaal gezegd worden. On nodig te zeggen dat hierdoor de inner lijke deelname van de gelovigen niet weinig versterkt zal worden. De rituaalcommissie is er vervolgens ook steeds op bedacht geweest dat de gelovigen zo innig mogelijk bij de cere moniën rond het ziekbed betrokken worden. Om die reden is er overal op gerekend dat niet een misdienaar, doch de zieke zelf en de huisgenoten ant woorden op de gebeden van de priester. Daar dit toch niet meer in het latijn behoeft te geschieden, levert dit niet de minste moeilijkheid op. Bovendien kan men voor sommige laiffeere ant woorden toch altijd zijn toevlucht nemen tot een volksuitgave van de nieuwe ziekenliturgie. die binnenkort door verschillende uitgevers verspreid zal worden. Zelfs is nu bepaald dat de zieke zelf Amen antwoordt op de woor den die het geven van de H. Communie en de zalvingen begeleiden. Uitdrukkelijk wordt op verscheidene plaatsen in het nieuwe ziekenrituaal gevraagd of de ziekencommunie en het Sacrament der zieken niet beperkt bliiven tot een intieme gebeurtenis tus sen de priester en de zieken maar dat minstens de huisgenoten erbij aanwe zig ziin. De zieke moet zich op deze moeilijke momenten van zijn leven ge dragen weten door het Se^ed van die hem dierbaar zijn, die samen met hem en voor hem bidden. Het nieuwe ziekenrituaal heeft ook een aanpassing willen zijn aan ue mo derne omstandigheden en t®ve.Il®il,„.c laatste verworvenheden van de liturgi sche vernieuwing in het rituaal willen verwerken. Om die reden >s een De- Ir.ngrijke plaats ingeruimd voor bijnel- lezing. De gebed stonden op het einde van de ziekenbezoeken zijn zo opge bouwd (lat zij veel weg hebben van een korte bijbelwake: psalm, bijbellezing, gemeenschappelijk gebed en slotoratie. Ook aan de zalvingen hij het H. Oliesel gaat voortaan een korte en aangepaste lezing uit de H. Schrift vooraf. Op verscheidene plaatsen, nl. bij de zieken be-oeken, de plechtige zieken zegen en het H. Oliesel is een ge meenschappelijk gebed ingelast. Hier mee bedoelen wij een gebed in lita- nievorm waarop de aanwezigen tel kens „Wij bidden U verhoor ons" ant woorden. Het is een zeer geschikte wijze om de aanwezigen aan het ge bed van de priester en de Kerk te doen deelnemen. De aanroepingen be vatten hier uiteraard smeekbeden voor de geestelijke en lichamelijke gezondheid van de zieke. Wat tenslotte vooral opvalt is dat het nieuwe rituaal een heel bijzondere aan dacht besteedt aan de ziekencommu nie. Als voorbereiding erop is voortaan het gezamenlijk bidden van het Onze Vader ingelast, het drievoudige „Heer, ik ben niet waardig" wordt nu voortaan ook door de zieke zelf in zijn eigen taal gebeden. Om de communie van de zieke te bevorderen, heeft men ge tracht het de priester wat gemakke lijker te maken door de ritus te ver korten in het geval hij aan vele zie ken verspreid over de parochies de communie moet brengen. Begrijpelij kerwijze is bijzondere aandacht besteed aan de ziekencommunie in ziekenhui zen en dergelijke instellingen: daar be hoeven de gebeden onmiddellijk voor en na de communie maar één keer te geschieden en wel in de kapel van de kliniek; de gebeden kunnen daar im mers door middel van een geluidsin stallatie naar alle ziekenzalen en zie kenkamers worden uitgezonden. Om clerus en leek de gelegenheid te geven, zich beter op de hoogte te stellen van dit nieuwe ziekenrituaal, zullen de liturgische studiedagen van Tongerloo dit jaar aan dit onderwerp gewijd zijn. Ze zullen plaats hebben in de abdij van 10 tot 12 september. Zijn Hoogwaardi ge Excellentie mgr. L. De Kesel zal als vertegenwoordiger van het Belgisch Episcopaat aan deze studiedagen deel nemen en er het Woord voeren. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot het Apostolaat voor Kerkelijk Leven, Norbertijnerabdij van Tonger loo (Antwerpen). ZONDAG 20 AUGUSTUS: 13e zondag na Pinksteren: eigen Mis: credo: pref. v. d. H. Drieëenheid: groen MAANDAG: H: Joanna Francisca Fr. de Chantal. weduwe: Mis Cognovi: wit DINSDAG: Onbevlekte Hart van Maria: eigen Mis: 2e geb. HH. Timotheus en gez.: credo: pref. v. d. H. Maagd Maria: wit WOENSDAG: H. Philippus Benitius, be lijder: Mis Justus: wit Utrecht: Kerkwijding v. d. kathedraal: Mis Ter- ribilis: credo wit DONDERDAG: H. Bartholomew, apos tel: eigen Mis: credo: pref. v. d. Apos telen: rood Den Bosch: Kerk wijding v. d. kathedraal: Mis Terribi- lis: credo: pref. v. d. Apostelen: wit VRIJDAG: H. Lodewijk, belijder: eigen Mis: vvit Utrecht. Haarlem, Gro ningen, Rotterdam, Roermond: H. Gre- gorius, bisschop-belijder: Mis Sacerdos: 2e geb. H. Lodewijk: wit -- Den Bosch: H. Bartholomew, apostel: eigen TERDAG: Mis van O.L. Vrouw op zaterdag- 2e geb H Zephyrinus: pref. v d. H. Maagd Maria- - wit Haar lem: H. Werenfridus. belijder: Mis Justus: 2e geb. H. Zephyrinus: wit ZONDAG 27 AUGUSTUS: 14e zondag na Pinksteren: eigen Mis: credo: pref. v d H Drieëenheid: groen Mis: 2e geb. H. Lodewijk: credo: rood DEN HAAG, 17 aug. Hoewel de gemeenteraad enkele maanden gele den al een bedrag van 3.450.000 gulden heeft beschikbaar gesteld voor de in richting van tijdelijke stortplaatsen voor huisvuil en de aanschaffing van daarvoor benodigd materieel, is het nog niet zeker dat deze kostbare voorzie ningen behoeven te worden getroffen. De besprekingen met de vuilafvoer maatschappij VAM over verlenging van het contract, dat in maart van het volgend jaar zal aflopen, zijn weer op gang gekomen. De VAM wilde aanvan kelijk het contract alleen verlengen als Den Haag akkoord zou gaan met een prijsverhoging voor de afvoer, die zou neerkomen op 400.000 gulden per jaar. In 1965 hoopt Den Plaag zijn eigen vuil verbrandingsoven in gebruik te heb ben. Toen de gemeente echter dreig de de vuilverwerking, door het graven van putten in de Uithofspolder, zelf ter hand te zullen gaan nemen is de VAM met een voor Den Haag aantrekkelij ker voorstel gekomen. De beslissing hierover is echter nog niet gevallen. Advertentie doch een Cliënt, wiem belangen wij met onze volle aan dacht behartigen. Voorheen was deskundige contr&le op ieder effectenbezit gewenst; nu echter noodzakelijk. Commissionairs in effecten Leden Vereeniging voor den Effecten handel Damrak 98 - telefoon 24.64.95 - 24.93.21 - AMSTERDAM Een succesvol zakenman weet zijn medewerkers te kiezen. Kiest gij Uw commissiomir, Uw idviseur. Ons eerste advies: neem kennis van onze beursberichten, welke wij U gaarne gratis na aanvraag zullen toezenden. STOCKHOLM, 18 aug. Van 3(1 augustus tot 10 september a.s. zal in Stockholm wederom de jaarlijkse St. Eriksmassa worden gehouden, de grootste eu ongetwijfeld ook de be langrijkste handels- en industriebeurs van Scandinavië. Ongeveer 25 landen zullen er met hun producten zijn ver tegenwoordigd; tien landen beschik ken over een eigen paviljoen of zelf standig informatiecentrum. In tegen stelling met vorige jaren ontbreken dit jaar alle Oosteuropese landen, hetgeen in Stockholm grote verwon dering heeft gewekt aangezien niet alleen (1e Sovjet-Unie, maar ook Hongarije en Tsjecho-Slowakjje trouwe deelnemers z\jn aan de St. Eriksmas sa. De Verenigde Staten verschenen het laatst in 1958 op deze Zweedse jaarbeurs en laten ook dit jaar ver stek gaan. Wel zal een separate ten toonstelling worden gehouden van Amerikaanse landbouwprodukten. West-Duitsland is dit jaar de grootste deelnemer met een eigen paviljoen van ca. 1009 m2, gevolgd door Neder land met ca. 800 m2 en Portugal me» ca. 700 m2. Zoals de laatste jaren gewoonte is, hebben de organisatoren de beurs ver deeld in twee hoofdgroepen: een voor kapitaalgoederen, alleen toegankelijk voor zakenlieden en technici voorzien van introductiekaart, en een voor consumptiegoederen, toegankelijk voor het gehele publiek. Gelijkttijdig met de St. Eriksmassa zal op hetzelfde terrein een grote In ternationale Transporttentoonstelling worden gehouden, georganiseerd door de Zweedse Vereniging van Transport technici. Bijzonder grote belangstel ling wordt: op deze tentoonstelling ver wacht voor de z.g. ideeën-afdeling. Dat Nederland dit jaar tot de grootste deelnemers behoort op de St. Eriksmassa heeft zijn speciale oorzaak. Het was aanvankelijk na melijk de bedoeling om tijdens de St- Eriksmassa een z.g. Nederland se Week te organiseren, tijdens welke een serie manifestaties van de Nederlandse industrie zouden wor. den gegeven, niet alleen op het ter rein van de beurs, maar in geheel Stockholm. Deze Nederlandse Week zou een soort antwoord zijn op de exportcampagne die vorig jaar door Zweden werd gehouden in Nederland. Wegens gebrek aan belangstelling van het Nederlandse bedrijfsleven moest van deze plannen echter worden afgezien. In plaats daarvan besloot men om voor de Nederlandse deelname aan de St. Eriksmassa het grote „Ameri kaanse paviljoen" te huren, d.i. de hal, die in 1958 door de Amerikaanse deelnemers werd gebouwd. Op deze wijze zou Nederland toch nog extra belangstelling trekken, vooral doordat medewerking werd toegezegd door het Centraal Bureau voor Tuinbouwvei lingen, dat de fruit- en groenten deco raties zou verzorgen, het Nederlandse Zuivelbureau met zijn traditionele en aantrekkelijke kaas-stand, de Stich ting voor de Pootaardappelenpropa- ganda en de Nederlandse Bloemisterij met haar imponerende bloemenin- zendingen. Maar helaas bleek, dat ook deze plannen niet konden worden uit gevoerd. Genoemde instituten kon den namelijk niet alle op de bene denste etage van het Amerikaanse pa- viljoen terecht; een ervan zou genoe gen moeten nemen met een bovenver dieping. Ook al omdat door een te gro te verspreiding der spectaculaire stands de totaalindruk zou worden te nietgedaan besloot men onlangs ten slotte om van het Amerikaanse pa viljoen af te zien en een ruimte te reserveren op de voor het publiek toe gankelijke afdeling voor consumptie goederen. Deze ruimte is groter dan ooit tevoren voor de Nederlandse in zending werd gereserveerd, maar dat is dan ook alles wat van de plannen voor een Nederlandse week in Stock holm is overgebleven. Het. aantal deelnemende bedrijven bedraagt ongeveer twintig, d.w.z. on. geveer evenveel als tijdens vorige ja ren. Het zjjn ook over het algemeen dezelfde deelnemers als voorhe y Nieuwe namen en gezichten ziin %en zeldzaam in het Nederlands pavuJu-c op de St. Ei-iksmassa. De organist is zoals gebruikelijk in handen het CIHAN (Centraal Instituut ter V vordering van de Buitenlandse 'sje- del), die in samenwerking met de,,ni derlandse Ambassade in Stock" J haar uiterste best. doet om het ëe"eli. zo aantrekkelijk mogelijk te nia* 6 De Vereniging „De Nederla1' ,y Bloemisterij" zal een ontvangst oi», niseren voor een aantal Zweedse o ,?e menhandelaren, terwijl deNederlan Ambassade een cocktailparty uiseert voor een aantal vooraan sta- g de persoonlijkheden uit het Zwee bedrijfsleven. Advertentie NEW YORK, 18 augustus (UPl> De beeldhouwer Jacques Lipchitz BERLIJN, 18 aug. 23 September wordt de nieuwe schouwburg van Her ford geopend. Niet minder dan 25 bui tenlandse en Duitse toneelgezelschap pen hébben zich bereid verklaard in de ze 770 plaatsen tellende schouwburg op te treden. Een dag later, 24 september, wordt het nieuwe Deutsche Opernhaus te West- Berlijn plechtig ingehuldigd met een op voering van Mozarts „Don Giovanni". Met deze voorstelling wordt tevens het seizoen 1961-62 geopend. Op 25 septem ber volgt de eerste opvoering van „Alk- mene", een werk van Giselher Klebe. Het nieuwe Schauspielhaus te Keulen, met 920 plaatsen, zal in mei 1962 worden ingehuldigd met een opvoering van „Die Rauber" van Schilier. In 1963 volgt de inhuldiging van het Kleine Schauspiel haus te Frankfort a.,d. Main. Te Karls ruhe zjjn de plannen ontworpen van een nieuw Badisches Staatstheater. ug' New York heeft bij testamentaire j,- schikking geheel zjjn oeuvre nagel3tgfl aan het museum voor schone kun® in Jeruzalem. e Amerika's revuester Billy maakte dit bekend op een feestje, de beeldhouwer bjj gelegenheid aer zjjn zeventigste verjaardag heeft Rose zei dat de schenking van Lip» 300 originele werken in klei eeit chitz' oeuvre in een carrière van ,gji halve eeuw beschouwd kan als een „gift van niet te schatten de"" d^f Lipchitz zei dat hij jarenlang museumdirecties en kunstverzameiu jjr over zijn bezit was aangesproken. kwam niets van terecht door dc emotionele zijdelingse overweging lt. Toen kwam Billy Rose met een (-ii dige oplossing, die ik onmiddellU" air zonder enige terughoudendheid vaardde". (Advertentie) .ïJke

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 10