w Dr. DE KORT: niet zonder aarzeling fractievoorzitter Grote belangstelling voor sociale problemen ARKA: Zwakke plekken ontwerp bijstandskorps - NEDERLANDSE ZEEMAN IN MOEILIJK PARKET ournalistieke globetrotted Het S.E.R.-advies over betere pensioenregelingen B w w A Schriftelijk studeren is toch,voordeliger Eenheid - Sociaal commentaar RESA-HILVERSUM Het specialisme in de Kamer Personeel voor Ned. Nieuw-Guinea Trein doodt man Gastvrijheid Pax-Christi-gr°eP Vragen aan f minister Klomfe Moord op Engels dienstmeisje Vingerafdrukken komen overeen met gevonden sporen Kwestie der bedrijfspensioenfondsen Nog geen spoor van vermiste kleuter Haags jongetje nog steeds vermist Marialegioen 40 jaar Repatriëring Ambon£^ Vervroegde uitvoertjfy van Beneluxtunnd Anlhonv van Kamp#1 ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1961 (mifs bij een goed Instituut)^ Vraagt z.s.m. een prospectus aan bij (Bekende Schriftelijke Cursus) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 18 augustus De rotte appelen vlogen kort geleden om het edelachtbare hoofd van de burgemeester van Nieuw-Ginniken, een kleine ge meente (6.000 inwoners) ten oosten van Breda. Die burge meester tevens lid van de Tweede Kamer was dr. W. L. P. M. de Kort. Dr. de Kort heeft dezer dagen het voorzitterschap van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer aanvaard. De hartstochten laaien in Nederland echter niet gauw zo hoog op, dat politieke meningsverschillen met appelen worden uitgevochten. Het incident vond dan ook plaats in een van de volkswijken van Mexico-City, waar men de goed- Brabantse dr. De Kort voor een Amerikaan aanzag. Specialist" In Hengelo Verantwoordelijkheid wmm Advertence at de huidige mensheid vóór alles nodig heeft, is genade en liefde. Genade, omdat de moeilijkheden een- dergelijke om vang en intensiteit hebben aange nomen, dat zij boven onze macht schijnen te liggen; liefde, omdat dit het allereerste vereiste is, waardoor wij onze goede wil kunnen tonen bij het zoeken naar de oplossing van de problemen, die tegenwoordig de hele wereld in spanning houden. Juist om dat wij, als Christenen, door godde lijke voorlichting weten, dat deze beide condities in staat zijn ,,het aanschijn der aarde te vernieuwen", zijn wij, ondanks de sombere voor uitzichten. welke de wereldsituatie ons letterlijk opdringt, toch gerech tigd tot optimisme en hoop. Optimis me en hoop vinden niet alleen hun grond in ons geloof; wij zijn zelfs, door het geloof, verplicht nooit de moed op te geven, ook al weten wij krachtens datzelfde geloof, dat de volmaaktheid op aarde nooit ons deel kan zijn. En toch leven wij, zovvel op bovennatuurlijk als op natuurlijk ter rein, in een voortdurende orftwikke ling, die uiteindelijk volgens Gods plannen verloopt. Dat Zijn wegen niet onze wegen zijn, zullen wij daarbij echter steeds goed in het oog moe ten houden. Bovennatuurlijk ver werft de Kerk steeds meer inzicht in de onuitputtelijke schat van de god delijke Openbaring; natuurlijk spitst dé dynamiek van de geschiedenis zich voortdurend meer toe op wat wij altijd duidelijker als het fundamente le doel van de mensheid gaan be schouwen: de organische eenheid van de internationale samenleving. De voortschrijdende organische één wording der hele wereldbevolking is ondanks de felle tegenstellingen die dit proces voorlopig nog schijnen te gen te houden, niet te ontkennen: technisch, economisch, culturéel, so ciaal en politiek, maar ook religieus groeit de eenheid der mensheid on ophoudelijk, al dwingt de feitelijke wereldsituatie van het ogenblik tot de restrictie, dat men vooreerst nog te vreden dient te zijn met alleen maar de overtuiging, dat die eenheid het einddoel is van de tegenwoordige ontwikkeling. Die komende eenheid zal evenwel geen vervlakkende uniformiteit mo gen zijn, maar een eenheid iij ver scheidenheid. waarin volkeren en sta ten hun specifieke eigenheid moeten behouden. Op de gemeenschappe lijke stam, heeft men terecht ge zegd, groeien al de takken, en elke daarvan draagt zijn eigen rijkdom met zijn eigen onuitroeibare varië teit. De norm voor het hele leven der menselijke maatschappij zal slechts internationaal kunnen zijn Louter nationale maatstaven hebben afgedaan; zij passen niet meer bij de eisen van onze tijd. Europa en Amerika behoeven de aanvulling van Azië, Afrika en Australië. De een heid zal moeten groeien „tot aan het einde der aarde". (Handel. 1.7). Het typeert echter wel de man De Kort, dat hij tijdens de parlementaire reis naar de West een belangrijk deel van zijn schaarse tijd in Mexico be steedde met het bezoeken van de volks wijken. Hij heeft steeds grote belang stelling gehad voor sociale problemen. Dat bracht hem achtereenvolgens tot de studie van de sociale en politieke wetenschappen in Leuven (cum laude gepromoveerd) en tot de functie van directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau in Tilburg. Later, in de Tweede Kamer, werd hij de woordvoerder van de K.V.P. voor sociale zaken. Hij heeft in die kwaliteit een belangrijk aandeel gehad in het debat over de kinderbij slagwet. Dr. De Kort is dus een van die „specialisten'' in het parlement, over wie de laatste jaren nogal wat te doen is. Men zegt, dat zij vaak de grote lijn uit het oog verliezen. Dr. De Kort is het daar (uiteraard) niet mee eens. Vrijwel alle Kamerleden bestrijken een breed terrein en spreken in de fracties hun woordje mee bij het bepalen van de politieke lijn. Dat het openbare op treden dan aan een deskundige wordt overgelaten, doet daaraan niets af. Specialisten kunnen in het ingewik kelde parlementaire werk niet worden gemist, meent df. De Kort. Juist om dat er bij de grotere fracties al thans voor ieder onderwerp specia listen het woord voeren is het mogelijk de politieke tegenstellingen tot hun juis te proporties te reduceren en waar ze voor niet-deskundigen verborgen zijn tot uitdrukking te brengen. Dr. De Kort is van oordeel dat tijdens het debat over de kinderbijslag kwesties aan de orde zijn geweest die tussen de socialistische heer Berger en hem tot de grootste ruzies hadden kunnen lei den als zij niet beiden de materie vol ledig hadden beheerst. Een programma voor de naaste toekomst heeft dr. De Kort niet. Wel ideeën, maar die zullen eerst in de fractie moeten worden besproken. Hij hoopt in ieder geval dat men er in de verschillende fracties nu eens van zal gaan afzien de verwezenlijking te vragen van zuivere partij-eisen. Men zal er begrip voor moeten hebben dat wij leven in een land met een Voor de verwerkelijking van die éénwording is aan het Westen, zegt men, de verantwoordelijk heid toevertrouwd. De manier, waar op het zich Van die verantwoorde lijkheid moet kwijten, wórdt tegen woordig echter, gelukkig, anders ge zien dan dit in het verleden het geval was. Men heeft meer eerbied en ont zag geleerd voor de eigen culturele verworvenheden der verschillende volkeren. En dat geldt ook wat de verkondiging van het Evangelie be treft. De missionering, van Europa uit, heeft, zoals vandaag openlijk wordt erkend, in het verleden haar gebreken, dwalingen en beperkthe den gehad. Maar dat neemt niet weg, dat verspreiding der Blijde Boodschap nog in hoofdzaak van Europa (en Amerika) moet blijven uitgaan, al dienen daarbij ook zo spoedig en zoveel mogelijk autochto ne krachten te worden ingeschakeld. Dit is een plicht, die, religieus en cultureel gezien, op het christe lijk verleden van Europa steunt. Om deze plicht echter naar behoren te vervullen zal het Westen eerst zelf God moeten hervinden en zich be vrijden van zijn zelfzucht. Het moet „tót de christelijke liefde en het chris telijk geloof, waaraan hét zijn leven en zijn missie tot dienst der ganse mensheid ontleende, terugkeren. Al leen dan zal het niets te vrezen heb ben van de grote historische voor uitgang, die bestemd is nieuwe vol ken en nieuwe beschavingen tot zijn eigen niveau op te voeren." Ware eenheid immers is de eenheid in Christus. Het mysterie van het Mys tieke Lichaam wijst ons hier de juiste weg. De H. Geest heeft ons gêopen- baard, zegt St. Paulus, (Efës. 3 6) „dat de heidenen in Christus Jesus medeërfgenamen zijn, medeleden en mededeelgenoten van de Belofte door middel van het Evangelie.." Alle mensen zijn tot dezelfde erfenis van genade en waarheid geroepen: het doel van Gods heilshandelen met de mensheid. Omdat God aan Zijn Kerk de opdracht heeft gegeven deze éénmakende genade en waarheid aan alle volkeren te prediken, rust op de leden van die Kerk een zware ver antwoordelijkheid tegenover hun me demensen. Daar er in Gods heilseco nomie geen scheiding mag gemaakt worden tussen natuur en bovenna tuur, betekent dit, dat wij zowel een bovenwereldse als een binnenwereld- ge taak hebben te vervullen tot wel zijn van de hele mensheid. Deze bei de opdrachten behoren in ons leven een eenheid te vormen, waarvan het fundament onze persoonlijke heilig heid is. Hoe groter onze heiligheid, onze gehoorzaamheid aan God, hoe vruchtbaarder w« onze tijdelijke plichten kunnen nakomen. Gód houdt ons nooit af van de dienst aan onze medemensen. Juist daarin zulten wij Hem vinden. Hoe meer heiligheid er In gezin en maatschappelijk leven gevonden wordt, hoe groter.de moge lijkheid, dat de Christenen iets voor tie wereld gaan betekenen. AMSTERDAM, 19 aug. Het be stuur van de regionale afdeling Neder lands Nieuw-Guinea van de ARKA heeft een extra-editie van zijn orgaan gewijd aan de kwestie van het Bij standskorps en daarin een overzicht gegeven van de sinds 5'/i jaar in dit verband ontplooide activiteiten. Het was 1 februari 1956 toen de ARKA in Ned. Nw.-Guinea haar ur gentieprogramma publiceerde, waarvan punt 1 de verkrijging van een „veilige status" voor de ambtenaren van het gouvernement bepleitte. Vier jaar ge leden deed de organisatie een nota verschijnen onder de titel „Waarom in Ned. Nieuw-Guinea een korps van bij standen de status van rijksambtenaar". Onophoudelijk heeft zjj gewezen op de grote urgentie, op de vereiste spoed van wat zij „een levenskwestie" noemt. Doch de. overheidsmolens waren moei lijk op gang te örei verder al 'te l'angZka (Van onze correspondent) HENGELO, 19 aug. De Hengelose politie heeft vrijdagavond met zeker 300 vrijwilligers de speurtocht naar de ver miste driejarige Tonnie Duteweerd voortgezet. Men heeft nu het zuidelijke gedeelte van het Twente-Rijnkanaal tot aan Boekelo peheel doorzocht, echter zonder enig resultaat. Voorts is de Berflo-beek afgedamd, zodat het water zeer laag kwam te staan, waardoor het mogelijk werd deze beek tot aan Borne nauwkeurig te door zoeken. Vier vrijwilligers drongen in de overkluisde gedeelten van de beek door; zij hebben deze meter voor meter,- vaak kruipend door het rioolwater, doorzocht. Vanmorgen zouden militairen van de vliegbasis Twente met reservepolitie en leden van het Rode Kruis de buurtschap Oele uitkammen. De gedachte dat er mogelijk een misdrijf in het spel is, blijft leven, doch de commissaris van politie, mr. R. R- Pel, heeft geen enkel aanknopingspunt om in deze richting te gaan zoeken- DEN HAAG, 19 aug. De groeps commandant van de politie te Voor schoten heeft verzocht te worden be kend gemaakt met de identiteit van een jongen en een meisje, die vermoedelijk de laatsten zijn geweest die een ver dwenen jongetje, de negenjarige Harry Mijer uit Den Haag, hebben gezien. Dit kind was maandag met zijn vader naar een bouwwerk in Voorschoten gegaan, waar zijn vader werkte. De nu gezochte kinderen zijn om half een die dag weg gejaagd bij een kalkput op een bouw werk aan de Leidseweg. Het meisje was ongeveer even oud als de vermiste jongen. Zij heeft blond haar en droeg een kort rood jasje. De jongen is on geveer 1.30 m lang en iets ouder. De ouders van deze kinderen wordt ver zocht zich met de groepscommandant in verbinding te stellen. OMMEN, 19 aug. Op een niet-be veiligde overweg in de spooriyn Ommen- Mariënberg, in de directe nabijheid van zijn woning, is vrijdagmiddag de 38-ja- rige G. H. Hierink uit Beerzerveld door een trein gegrepen. De heer Hierink, die op zjjn bromfiets de spoorbaan wilde oversteken, was op slag dood. De trein ondervond een vertraging van twaalf minuten. De heer Hierink, van beroep landbouwer, was gehuwd en had twee kinderen. te brengen en draaiden rh. Men weet uit ons blad dat de voor zitter van cle Nieuw-Guinea Raad op 22 juli jl. de Raad mededeling deed van de ontvangst van het ontwerp van wet tot „Instelling van een Bij standskorps van burgerlijke rijksamb tenaren, dat bestemd is door dienst in Ned. Nieuw-Guinea". Het verloop onder de ambtenaren had inmiddeis een situatie doen ont staan welke met zorg vervult. De beschouwing die het ARKA-be- stuur wijdt aan de inhoud en de bete kenis van het zo lang verbeide wets ontwerp is bedoeld als „bijdrage tot de verlening van een wezenlijke rechtspo sitie aan het overheidspersoneel in Ned. Nieuw-Guinea". Het bestuur heeft daarom de zwakke punten van het wetsontwerp scherp belicht en de motieven der overheid kritisch geana lyseerd. Zo is de ARKA van oordeel en zij betreurt liet, dat met het thans voor gestelde bijstandskorps geen, althans niet voldoende rekening is gehouden met de zich, zij het misschien nog vaag aanduidende politieke ontwikke lingen in en rond Nederlands Nieuw- Guinea. De verschijning van deze extra-edi tie van het ARKA-periodiek is goed ge timed in verband met de besprekingen die juist dezer dagen in Den Haag gaande zijn over personeelsvoorzienin gen voor het gouvernement van Ned. Nieuw-Guinea. geestelijk verdeelde bevolking. Ex clusieve eisen passen niet in de Ne derlandse politiek. De politieke ervaring van dr. De Kort dateert van na de oorlog. Hij studeerde eerst voor onderwijzer, maar de perspectieven in dat beroep waren in de crisisjaren niet groot. Hij is toen gaan studeren. Eerst boekhouden in Tilburg aan de „Leergangen" waar hij zijn vrouw leerde kennen. In hetzelfde jaar dat hij in Tilburg slaagde, legde hij ook met succes in België het staats examen af, dat hem toegang gaf tot Leuven. Na Leuven kwam hij bij het arbeidsbureau in Tilburg. Hij werd er in 1940 directeur. Met toestemming van de bezetter die kennelijk toen nog niet helemaal besefte wat voor vlees hij in de kuip had. De directeur van het Tilburgse GAB heeft met allerlei slinkse middelen heel wat mensen uit handen van de „Arbeitseinsatsz" weten te houden. Het aantal „suikerzieken" (die waren vrijgesteld) in het Tilburg se district was zo groot, dat een SS- arts een onderzoek in kwam stellen. Dr. De Kort heeft ook daaraan een mouw weten te passen. N?. de oorlog kwam hij als vertrou wensman van de zuidelijke illegaliteit in het nood-parlement. Hij wilde eerst weigeren, maar besloot toen het eens een half jaar aan te zien. Dr. De Kort vond die eerste tijd dat er in de Twee de Kamer „nogal vreselijk" gepraat werd. Toch is dat halve jaar inmid dels uitgegroeid tot ruim vijftien jaar. Al doende kreeg hij meer begrip voor „dat gepraat". „Het is een grondslag van de democratie, dat niemand een volksvertegenwoordiger kan beletten te zeggen wat hij op zijn hart heeft", zegt hij thans. Wel betreurt hij dat er nog maar zo weinig echte sprekers meer zijn in de Kamer, die een wer kelijk boeiend betoog kunnen opzetten. De beslissing om liet fractievoorzit terschap te aanvaarden, heeft hij niet zonder aarzeling genomen. Hij had die functie niet gezocht en slechts zijn ver antwoordelijkheidsgevoel heeft hem uit eindelijk zijn besluit doen nemen. Heeft hem daarbij een van de gezegden van zijn vader door het hoofd gespeeld? Gekend heeft hij zijn vader nauwe lijks. Deze stierf toen de latere dr. De Kort pas zes jaar oud was. Maar in het gezin De Kort (vijf jongens, een meisje) werden vaders raadgevingen in ere gehouden. Een daarvan was: „Als je voor een moeilijke keuze staat, vraag dan raad aan ieder van wie je denkt dat hij een goed advies kan geven, maar beslis zelf, want jij alleen bent verantwoordelijk." Dr. De Kort heeft zijn beslissing ge nomen. Zijn nieuwe functie zal veel geestelijke inspanning vragen. De noodzakelijke rust zal hij echter vin den in het huis, dat hij binnenkort in ülvenhout hoopt te betrekken. Een groot huis, met voldoende ruimte voor hemzelf, zijn vrouw en hun negen kin deren. Met een ruime kelder, waar hij zijn „timmerwinkel" kan inrichten, en met een grote tuin. En daarachter de ülvenhoutse bossen waar hij zal kun nen wandelen met de ruwharige Bel gische herder. Een bijna uitgestorven ras dat hij, samen met zijn broer, heeft weten te redden. Het leverde hem heel wat prijzen op bij hondententoonstel- lingen. Die liefhebberij heeft hij echter al lang moeten opgeven. Zoals hij nu waarschijnlijk ook wel andere werk zaamheden zal moeten afstoten. Het voorzitterschap van de grootste fractie in de Tweede Kamer is zelfs voor een man als dr. De Kort een zware belas ting. DEN HAAG, 19 aug. Donderdag 7 september viert het Internationale Legioen van Maria in alle stilte zjjn veertigjarig bestaan. Het Legioen, dat vooral in de missielanden en met name in China een begrip is geworden voor actief lekenapostolaat, werd in 1921 in Dublin opgericht door een ambtenaar van het ministerie van Financiën, Frank Duff. Het initiatief heeft van het begin af bij de leken gelegen, en dat is nu nog het geval. Het Legioen, dat over de gehele wereld is verspreid en in 1200 bisdom men en vicariaten 8 miljoen leden telt, groeit ook snel in ons land. Het Neder landse Legioen van Maria telt in Ne derland 260 afdelingen ofwel presidia met 2375 werkende en 36.000 biddende of auxiliaire leden. Mgr. W. M. Bekkers bisschop van Den Bosch, onderhoudt het contact tussen hiërarchie en Legi oen van Maria in ons land. Pi, ,;,t K-.-v x'Sïïv:-■ v N f' - -3' U - V N v - Dr. de Kort thuis met zijn echtgenote en de Belgische herder. - Ve ZOETERWOUDE, 19 aug. vangst, die de zeshonderd Pa* bedevaartgangers, sinds vrijdag op weg naar 's Hertogenbosch, eerste pleisterplaatsen ten dee 0ni vallen, heeft hen voldoende geste met vernieuwd élan de tweede jjjit te beginnen. Met grote gastvrij e_^ J# de wandelaars welkom geheten je verschillende gemeenten, waar p eerste nacht zouden doorbreng^^e- enkele gevallen waren zelfs meesters aangetreden om de noten te begroeten, zoals bijv0 in Zoeterwoude, waar ook deel van de bevolking de (Haags® UÜC1 Vauuo ucvuiraug uo v—1/10» Christi-trekkers feestelijk onthaa De Amsterdamse groep zal het voorrecht genieten om 0e kardinaal Alfrink te ontmoete jaS plan bestaat dat de kardinaal o nog meer bezoeken aflegt ape A10' trekkende groepen routiers. tiers. vef' sterdamse groep is in Loenersio jjrf, welkomd door pastoor A. Ye+nespr die de deelnemers maar liefst In vijf talen. De groep die uw strSn» lem vertrokken is, kreeg op "e _nge in Zandvoort, dat in de route JVli men was, te kampen met sl®clJ eer$' zodat zij drie uur later op hei .jig- bivak, de Tiltenberg in Vogel® arriveerde dan berekend was. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 19 aug. Vele van de vaste commissie voor schappelijk Werk hebben MENAI BRIDGE, Wales, 19 aug. Het gerechtelijk onderzoek tegen de Nederlandse zeeman, verdacht van moord op een Engels dienstmeisje, is de tweede dag ingegaan. Het hof ver nam dat de 29-jarige Amsterdammer in Liverpool was gearresteerd. De po litie verklaarde dat zijn vingerafdruk keu overeenkwamen met de afdrukken, die in het huis van dr. Henry Fisher, waar de vermoorde Margaret Hughes werkte, waren gevonden. Mevrouw Fisher getuigde dat de 21- jarige dienstbode 30 juni van dit jaar om elf uur 's avonds thuis was ge komen van een bezoek aan haar moe der. Margaret had haar hoofd om de hoek van de kamerdeur gestoken, goedenacht gewenst en was naar haar kamer gegaan. Mevrouw Fisher zei: „Om half een 's nachts nam ik een bad. De deur van Margarets kamer was gesloten en er brandde geen licht. Ik ging naar bed en hoorde gedurende de nacht geen ongewone geluiden. Toen ik echter de volgende morgen de bad kamer Dinnenkwam zag ik een vieze vlek op de badrand. Bovendien lag er wat kiezelgruis in de kom zelf. Het badkamerraam stond half open, net zo als ik dat de vorige avond had laten staan." Met. behulp van tolken in drie talen, Welsh, Nederlands en Engels heeft de openbare aanklager gezegd dat het meisje aangerand en gewurgd was. Het raam van haar slaapkamer stond open en op de vensterbank werden voetaf drukken gevonden. Op het eveneens openstaande raam van de badkamer werden vingerafdrukken gevonden, die met die van verdachte zouden overeen komen. De voetafdrukken zouden van ,,basketball"-schöenen afkomstig zijn. Verdachte heeft toegegeven een derge lijk paar schoenen bezeten te hebben maar deze weggeworpen te hebben om dat zij gebroken waren, aldus de aan klager. Klompé vragen gesteld over de ering van Ambonezen naar In jnjst®; Zij willen weten welke visie de rn" 0vCr heeft op de indruk die berichten. er hét verblijf van de eerste de groep in Indonesië hebben f?® op Verder vragen zij de bewindsvrouw.^ een conclusie over het doen rep»11 van nog meer groepen Amboneze r Tevens informeren deze leden iP het aantal gereedgekomen wonin^^r het woonoord voor Ambonezen drecht en de bezetting van deze i» Zij willen verder weten of het [t,e< dat dit woonoord voor een gedeen „tiO" de hezen er niet willen wonen tervvJ,^ bevolking van Moordrecht deze graag 2ou betrekken. „riff DEN HAAG, 19 aug. De regeve-,- zal medewerking verlenen aan cf npie vroegde uitvoering van de tunnel jp de Nieuwe Maas bij Vlaardingri e basis van particuliere financiering tolheffing. Dit heeft de minister Verkeer en Waterstaat, drs. gtfi Korthals, in een brief meegedeeld e(- de voorzitter van de Tweede K® V De minister zal de Tweede Karne^P zijner tijd een afschrift doen toeK van de tussen de staat en de °V richten n.v. Beneluxtunnel te S1 overeenkomst, aldus deze brief- UTRECHT, 18 aug. Kardinaal Al frink heeft namens het Nederlandse Episcopaat benoemd tot landelijk gees telijk adviseur van het Katholiek On derwijzers Verbond de weleerw. heer H. A. M. Heercn, rector van het Moe derhuis van de Fraters te Tilburg, on der gelijktijdig eervol ontslag aan de zeereerw. heer S. J. de Bot te Koog egin van deze week verscheen, na bijna drie jaar studie, het S.E.R.- rapport van de commissie, des tijds ingesteld om de regering ad vies uit te brengen over waardevaste bedrijfspensioenen. We hadden reeds een commentaar op dit advies zo goed als gereed, toen we in ons blad van donderdag een reactie lazen, waarmee we het in sommige opzichten oneens zijn en dus hebben we een nieuw vel papier in'de schrijfmachine gezet in de wetenschap dat de hoofdredactie het op prijs stelt dat in bepaalde belangrijke zaken van elkaar afwijkende meningen worden geuit. Dit kan de uiteindelijke oordeelvorming alleen maar ten goede komen. Vooreerst een korte samenvatting over de kern van de zaak. De re'gering heeft aan de S.E.R. in mei 1958 gevraagd een advies te willen uitbrengen over de mogelijkheid be drijfspensioenen z.g. waardevast te ma ken. zoals dat ook reeds het geval is bij de uitkeringen krachtens de A.O.W. De waardevastheid bij de A.O.W. be staat, zoals men weet, hierin, dat wan neer de kosten van het levensonderhoud met een bepaald percentage blijken te zijn gestegen, ook de uitkering stijgt, zodat men voor nu en voor de toekomst precies weet waar men aan toe is. De uitkeringen uit bedrijfspensioenfondsen vinden in zeer overwegende mate plaats in „nominale" bedragen, d.w.z. dat de verzekerde een bepaald bedrag per week krijgt uitgekeerd, dat niet veran derd als de kosten van het levensonder houd zouden stijgen. En om nu maar meteen het riskante van zulk een pensioendekking duidelijk te maken geven we hier een voorbeeld uit de praktijk. Een thans hoogbejaar de vriend van ons werd in 1940 gepen sioneerd met een wekelijkse uitkering van 18,Hij verwoonde 4 per week, huur, had zelf nog een paar spaarcent jes en had „dusde stellige overtui ging dat hij geen armoede zou behoeven te lijden. Het bedrijf waarin hij meer dan 40 jaar had gewerkt bestaat niet meer, zodat van die kant nooit enige toeslag is kunnen komen. En nu is dit hoogbejaarde echtpaar, ondanks de A.O.W.-uitkering, voor elke bijzondere uitgave nog steeds aangewezen op de gemeentelijke dienst voor Sociale Za ken. We hebben hier dan nog met een zeer gunstig geval te doen. Er bestaan in Nederland thans 63 bedrijfspensioenfond sen, tengevolge waarvan ruim één mil joen werknemers een bepaalde uitke ring kunnen verwachten, bjj het berei ken van het 66ste levensjaar. Alhoewel het S.E.R.-advies zegt dat dit miljoen het grootste deel is van de mannelijke weekloners moet dit toch zo worden verstaan, dat dit miljoen nog niet de helft betreft van het totaal aantal werk nemers in Nederland. Dat betekent, dat verreweg het grootste gedeelte van de Nederlandse werknemers het na het 65e levensjaar moet stellpn met de uitkering, te ontvangen krachtens de A.O.W. Bo vendien: als er al een uitkering is krach tens een bedrijfspensioenfonds, dan is deze vaak nog zó laag dat bedrijfspen- siopn plus A.O.W. een aanvullende uit kering van de diensten van Sociale Za ken noodzakelijk maakt. (Op enkele uit zonderingen na bedragen de wekelijkse uitkeringen krachtens de bedrijfspen sioenfondsen niet meer dan 10 a 15 Eer week, indien men althans onafge- roken 40 jaar verzekerd is geweest, hetgeen maar zelden het geval is.) elnu, op grond van ai deze over wegingen is de S.E.R. verder gegaan dan de staatssecretaris destijds heeft gevraagd. Zij heeft zich merkbaar laten leiden door de vraag: hoe bereiken we in ons wel varend land, dat op zo kort mogelijke termijn aan alle werknemers bij het be reiken van de 65-jarige leeftijd een pen sioen kan worden toegekend dat hen in staat stelt zich. zelfstandig te hand haven en dat bovendien waardevast is. De commissie gaat nog iets verder en spreekt van welvaartvast hetgeen meer omvat dan het begrip waardevast. Nu kan men zeggen dat het ideaal zou zijn wanneer deze zorg primair ge- tief, d.w.z. door het bedrijf waaraan de pensioengerechtigde zijn produktieve jaren heeft gegeven. Maar gezien de fei telijke toestand en de feitelijke ontwik keling heeft de commissie er de voor keur aan gegeven ook de A.O.W.-uit keringen in haar studie te betrekken. Een groot deel van de commissie advi seert zelfs die uitkeringen geleidelijk te brengen op een hoogte die ongeveer gelijk ligt met de minimumkosten van levensonderhoud. Dan is er kans dat na verloop van tijd voor iedereen een pen sioen bereikt kan worden van ongeveer 70 pet. van het tijdens de werkzame jaren verdiende loon en dit percentage wordt vrij algemeen geacht voldoende te zijn. Hoe dit precies bereikt moet worden is vers twee, daarover laat de commissie zich niet uit en, mocht de regering hier iets voor voelen, dan zijn beslist nog heel wat studies nodig. e moeten hierbij twee dingen vast stellen. Vooreerst dat als het pensioen krachtens de A.O.W. zou worden opgetrokken naar, zeggen we, 50 pet. van het voormalige loon, het nog altjjd een bodempensioen blijft en dat er dus een aanvullende taak voor het particulier initiatief, i.e. voor de bedrijfspensioenfondsen; blijft zijnde een taak waarvan de vervul ling nog heel wat hoofdbrekens zal kos ten. We moeten niet vergeten dat de A.O.W. destijds een synthese is ge noemd tussen staatspensioen en vrijwil lige verzekering op premiebasis. Dit zal in de toekomst zeker gehandhaafd blijven. Mogen we. dan zo maar zeggen dat dan ,,de weg van de wieg naar het graf voor het particulier initiatief in dit geval wel eens een korte kan zijn"? Bovendien, als deze weg zo lang zou zijn dat nodeloos een situatie bij vele mensen zou voortbestaan van materiële hulpbehoevendheid, dan hebben we de neiging te zeggen: hoe korter die weg, hoe beter. Dit heeft met socialisme of zoiets niets te maken. Dat de heer Ber ger deze gedachte eens in de Tweede Kamer heeft uitgesproken heeft hier evenmin iets mee te maken. Toen sprak hiy een rechtvaardigheidsgedachte uit, die al geruime tijd leeft in alle drie de bona fide vakcentrales van werkne- nthony van Kampen, vooral bekend als schrijver van de Jungle Pimpernel, zijn meest-verkochte boek, wordt maandag 28 augustus Vijftig jaar. Zijn halve leven vulde hij met reizen en schrij ven. Dat begon in 1937 met „Het Grote Rally e-Avontuur" en ein digde voorlopig met het grote fotoboek over Nieuw-Gui nea, 'dat binnenkort van de pers komt; ook in het Engels onder de titel „New Guinea to Day". Anthony van Kampen stamt uit een geslacht van zeevarenden, zotuel van vaders- als van moe derszijde; hij werd geboren in het marinestadje Hellevoetsluis en sleet zijn jeugd in de grotere marinestad Den Helder. Zijn 'zeevarende voorvaders moeten tijdens hun zwerftochten over de zeven zeeën veel gezien en beleefd hebben; zeelieden lezen ook veel, maar schrijven deden zijn voorvaders niet; dat doet nu hun nazaat, Anthony van Kampen, Anthony van Kampen woont in een landhuis te Bergen, waarvan het zitkamerraam een ruim uitzicht biedt over de mal se polder met de duinenrij op ;rfle de achtergrond. Overigens geniet Van Kampen maar weinig van dit rUnCr uitzicht; hij is veel op reis en als hij niet reist; zit hij in zijn werkka/a -j achter de schrijfmachine; dan kent hij geen tijd; als in trance schrijft vele nachten door, niet rustend voor het boek, waar hij mee beziff klaar is. Via de journalistiek kwam Anthony van Kampen in de uitgeverij van de uitgeverij ging hij weer in de journalistiek. Na zijn verslaggeV' periode aan de Helderse krant werd hij redacteur van De Blauwe WirtP^ die op zijn initiatief werd opgericht; prinses Margriet, petekind ran koopvaardij, hield het maandblad 19 januari 1946 ten doop in SoestdV dit jaar verscheen na 15 jaren de jubileum-uitgave van het unieke 171 rij tieme blad. Anthony van Kampen werd mede-directeur van de uitgev C. de Boer jr., maar na enkele jaren realiseerde de rusteloze jpurriaLfl zich, dat het niets voor hem was, zijn leven lang gekluisterd te zitten a .e een bureau; de zee en de ruimte trokken hem. Een jaar lang pieke - hij er over voor hij het besluit nam het directeursbaantje te verwisse1 voor het avontuurlijke leven van de reizende free lance journalist; bleef adviseur van de uitgeverij, die al zijn ongeveer 35 boeken uitgaf- „Het lijkt wel, of ik een eilandencomplex heb" zegt Anthony van K°je pen, als hij begint te vertellen over zijn vele reizen. Een jaar lang re- ie hij door Indonesië; met schepen van de Koninklijke Marine doorkru;.^. hij heel de Indische Archipel, waarover hij schreef in kranten en schriften en zijn radiopraatjes hield. Hij had er een boek over toe schrijven, maar in aansluiting op deze reis ging hij naar Nieuw-Gu171 J, waar hij weer zoveel nieuwe indrukken opdeed en zo werd gefascinee dat al zijn belevenissen in het groene Insulinde al gauw begonnen te "v*. vagen. „Die eerste reis naar Nieuw-Guinea werd de reis-van mijn zegt Van Kampen, die er enkele boeken over schreef, waarvan de JurtSgt Pimpernel dat hij „h e t" boek noemt uit zijn omvangrijk oeuvre, u meest-herdrukte en het meest-verkochte is. Het verschijnt in oktober tr „Het Laatste Bivak" en „De Verloren Vallei" als heruitgave in de van een AP-Omnibus. Het ivas de bestuursambtenaai dr. J. V. de Br die vier jaren leefde in het isolement van de Wisselmeren, waar de poea's nog leefden in het Stenen tijdperk, die hem inspireerde tot 1J„ Jungle Pimpernel. Nadien is Van Kampen nog vijf keer naar Niau Guinea geweest; dit jaar nog tweemaal. Hij maakte er verschillende e pedities mee en leerde er tal van bestuursambtenaren en missionaris0. kennen; vooral onder de laatsten maakte hij vele vrienden, zoals mgr- Tïllemans, apostolisch Vicaris van Merauke, en de paters Jan Verschuur en C. Meuwese, pracht kerels voor wie Anthony van Kampen veel u>a' :e dering en bewondering heeft; bij hun bezoek aan Holland kwamen hem opzoeken in zijn landhuis in Bergen. it- De belangstelling van de journalistieke globetrotter beperkte zich ec niet tot de eilanden in het Verre Oosten. Hij ging ook naar de Hebrr dragen wordt door het particulier initia- mers en ook in de K.V.P.-Kamerfractie. bezocht de eilanden in West-lndiè, zeven maal het eiland Corsica dat ,j de roman Incident op Corsica opleverde), het eiland Malta en verbi^e zeven maanden op Groenland, dat hij langs de noordwestkust verker j, tot aan Thule. Hij reisde ook naar Suriname, Frans Guyana en N°?LtS Afrika. En nu droomt hij van een eis naar Oceanië; een reis, die mins.' (Jt twee jaren moet duren en die hem brengt naar Vuurland en Tahiti et naar zovele eilandjes in de Pacific. Hij ziét deze reis als een expeditie een man of zeven, onder wie een cineast en een fotograaf, want behd een of meer boeken zou ook een unieke film de vrucht van deze "^jj moeten wordenVan Kampen kwam juist terug uit Polen, waat enkele weken verbleef dn verband met een oekje over Madame Curie, binnenkort als een bijzondere uitgave het licht zal zien. ^t. Binnenkort gaat de vijftigjarige voor drie weken naar Andorra, miniatuur staatje in de Pyreneeën; het wordt een vakantiereis, mauT moet u niet verbazen als hij er toch weer een boek van overhoudt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4