Mechanisatie vrachtbedrijf van K.L.M. voltooid 'Sll NIL MORSEN SUNIL HALEN Eigen luchtvaartbedrijf in Nieuw-Guinea Amsterdam: tekort ver egsters Kardinaal volgt pelotons ax-Christi op de voet Buitenlandse belangstelling voor nieuw eigen systeem Sky-wagoneerste toestel Haagse arts naar Brazilië voor „werk zonder einde' Waarom altijd haast Patiënten op wachtlijsten oor opname in ziekenhuis Deelnemers zeer enthousiast P- Veelzijdig recteur D Triomf in gevecht met papieren rompslomp Veel snellere afhandeling Bakker hoeft niet te sluiten Samen met echtgenote in de slag voor betere gezondheidstoestanden Minister antwoordt op vragen KVP Vossenplaag op Veluwe ondanks felle jachten f V B .^NDERDAG 24 AUGUSTUS 1961 Nieuw manifest Snel en slagvaardig Kort geding in Arnhem rond winkelsluiting Twee Nederlanders gedood op autobaan Bejaarde man in de Maas verdronken Vocalisteneorieours in Den Bosch OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE VOORNAAM EN AANGENAAM Loterij be lasting kan tot verhoging van prijzen leiden V Mr. De Vreeze Suriname naaf Ir. C. E. P. M. Raedts (Van onze luchtvaartredacteur) AMSTERDAM, 24 atig. De KLM krijgt dezer dagen de concurrentie op -visite. Vertegenwoordigers van ver schillende buitenlandse luchtvaarton dernemingen zullen, gedreven door hun nieuwsgierigheid, een bezoek brengen san het vrachtbedrijf, op het ogenblik letterlijk en figuurlijk het zonnetje tn huis van onze nationale luchtvaart maatschappij. Los van alle zorgen over het passagiersvervoer draait deze af deling onder hoogspanning en eist met name de belangrijke opdracht van de Egyptische regering om enorme hoe veelheden bestrijdingsmiddelen tegen de gevreesde katoenkever te vervoeren de grootst mogelijke activiteit. Dit 'nat ste is uiteraard niet de reden van het buitenlandse bezoek. Het geldt zeker in de keiharde wereld van de luchtvaart ais ongebruikelijk om elkaar na succes in jubelstemming op te zoeken en luid op de schouders te kloppen. De gasten komen uit strikt zak^.ijke overwegingen op Schiphol kijken naar de sinds kort voltooide mechanisatie in de admini stratie van KLM-vrachtbedrijf. waarbij volgens een geheel eigen systeem de ehaotische papieren rompslomp, die nu eenmaal met het vrachtvervoer K6" moeid is, binnen de kortst mogelijke tijd verwerkt kan worden. Het vrachtvervoer per vliegtuig neemt steeds meer in omvang toe. De hoge snelheid waarmee gehele zendin gen kunnen worden vervoerd en de steeds groter wordende laadruimte van de vrachttoestellen, werken dit in de hand. Bij een luchtvaartmaatschappij als de KLM bepaalt de vrachtafdeling 15 pet van de totale omzet en al kan dit voor het ogenblik, gezien de revalu atie, niet helemaal gehandhaafd wor den, de verwachtingen voor de toe komst zijn toch zo dat de frequentie van het vrachtvervoer zeer sterk zal stijgen. De KLM houdt hier rekening mee. Zij ziet het belang van een goed functionerend vrachtbedrijf in en weten de welk een „papierlawine" van lijsten, brieven en staten hiermee gepaard gaat, is van haar zelf het initiatief uit gegaan om tot een eigen systeem te komen dat een vlotte afwerking van zaken kan garanderen. Een van haar managers, de heer A. de Greef, is er eens goed voor gaan zitten. Hij heeft meer dan een jaar het rachtbedryf in ai zijn facetten grondig bestudeerd met als resultaat dat er nu een uniek systeem Is, dat met de huidige perso neelsbezetting de groei van het lucht- vrachtbedrijf de eerstkomende tijd best aan kan. De heer De Greef begon met een bezoek aan een fabriek voor elektroni sche machines, ontwierp vervolgens speciale zendingskaarten met allerlei vakjes en nummertjes en gaf opdracht grote overzichtelijke opbergkasten te laten vervaardigen en tientallen bakjes waarop de namen van de luchthavens in de wereld in een bepaalde volgorde werden aangebracht. Dok uit het be drijf zelf kwamen tal van tips en raad gevingen, die tenslotte leidden tot het grote systeem van de mechanisatie, geleidelijk aan, in drie fasen, werd doorgevoerd. De eerste fase betrof het vervoer van de vracht, waarin de verzender en trou wens iedereen die er bij betrokken is, de grootste Interesse heeft. Aan de hand van de zendingskaartjes kan men in een oogwenk tijds em hele reportage over het vervoer van de vracht in el kaar zetten, met alle gegevens over de tijdsduur, het ogenblik van vertrek, de datum van aankomst en verdere af handelingen. De tweede fase heeft be trekking op de inklaring van -de goed ren op Schiphol, waarbij de mechani satie een beduidend snellere afhande ling verzorgt dan voorheen het geval was. Hier is uiteraard de medewerking van de douane van groot belang, maar ook dat heeft de heer De Greef voor elkaar weten te krijgen. De derde om schakeling betreft het vrachtmanifest, dat zich steeds met de lading aan boord van de vliegtuigen bevindt. Een indrukwekkend stuk papier met een ongelooflijke hoeveelheid tekst en in zijn uiterlijk en omvang gebonden aan de strenge internationale voorschriften van de ICAO. In zijn oude vorm, paste het manifest absoluut niet in het sys teem van de mechanisatie en daarom heeft de heer De Greef zijn hersens ge pijnigd op de voorschriften, net zolang tot hij er iets op had gevonden om on gestraft die voorschriften te kunnen ontduiken. De manifesten hebben inmiddels hun „geoorloofde gedaanteverande ring" ondergaan en zullen straks, voor zover zij die nog niet gezien hebben, door de vingers glijden van de buitenlandse gasten, die de heer De Greef blozend van weelde over zijn afdeling zal rondleiden. Zij zullen daarbij zien dat de speciaal ontwor pen zendingskaarten met al -hun pons gaatjes in enorme elektronische ma chines verdwijnen. Eén druk op de knop en even lijkt het alsof de skyline van New York zich uit het wonder lijke apparaat verheft. Als kleine wolkenkrabbers, duiken allerlei grau we plaatjes op om even snel te ver dwijnen als zij gekomen zijn. Maar op een dikke witte rol papier regent het gegevens, die bijzonder veel type werk uitsparen en een snelle sor tering van de verschillende vrachten mogelijk maken. Vooral in de avonduren en 's nachts als het vrachtvervoer zijn hoogtepunt bereikt de „piek", zoals de insiderg zeggen betekent het nieuwe systeem een grote verlichting. Het werkt snel en efficiënt. Een deel van het personeel heeft er een paar keer mee moeten oefenen, de rest kon gewoon omschake len. De dagen* van de enorme paperas sen zijn voorbij. Dank zij een geheel eigen systeem zijn het nu de ponsgaat jes en allerlei cijfertjes en kruisjes, die precies vertellen hoe het zit met die bloemen voor Stockholm, de bontman teltjes voor Miami Beach, de apen van Hagenbeek en de kist goud voor de sheik van Koeweit. (Advertentie) HOIXANDIA, 24 aug. Woensdag heeft 'n aantal particulieren definitief be sloten tot de oprichting van 'n luchtvaart maatschappij. Deze maatschappij heelt ten doel het verzorgen van het passa giers- en vrachtvervoer naar en in het centrale bergland van Nederl. Nieuw- Guinea. Naar hier werd vernomeu zou de verhoogde belangstelling van het gouvernement voor de openlegging van het centrale bergland de beslissing tot de oprichting van e maatschappij heb ben verhaast. De nieuwe n.v. zal „Me- lanesian Airservice" heten. Zij heeft een maatschappelijk kapitaal van een mil joen gulden. Het is nog niet bekend, wie deel zul len uitmaken van de directie. De heer M. Kaisiepo, die deel uitmaakt van de delegatie van de Nieuw-Guinea-Raad die op het ogenblik een bezoek aan Ne derland brengt, zal als commissaris op treden. De inschrijving voor de eerste emis sie kan in de eerste helft van september worden verwacht. Het ligt in de bedoe ling dat deze eerste emissie maximaal tot 250.000 gulden zal gaan. Daar in Papoeakringen ook grote belangstelling voor deze emissie zou bestaan, zullen de aandelen ook in Kleine coupures van honderd gulden verkrijgbaar worden gesteld. De oprichters zijn van plan, het merendeel van de aandelen bij ingeze tenen van Nieuw-Guinea te plaatsen. Nadat maandag cn dinsdag een Cess na - vertegenwoordiger demonstratie vluchten had gemaakt met, het nieuwste type, namelijk de Cessna-185, ,,sky-wa- gon" gmaamd, besloten de opricht rs dit toestel aan te schaffen. Naar ver luidt is de hoop gerechtvaardigd, dat deze toestellen aan het einde van het jaar in dienst kunnen worden genomen. Er is in Nieuw-Guinea reeds voldoende kapitaal aanwezig om tot de aanschaf van een eerste vliegtuig over te gaan. De concessie-aanvrage is reeds bij het gouvernement ingediend. ARNHEM, 24 aug. De president van de rechtbank alhier heeft de vordering afgewezen, die de plaatselijke algemene verbruikscoöperatie In kort geding had Ingesteld tegen een bakker en waarbij de president was gevraagd te gelasten, dat de bakker zijn zaak gedurende veer tien dagen zou sluiten in overeenstem ming met de door de gemeente getroffen vakantieregeling voor het bakkersbe drijf. De bakkers te Arnhem moeten volgens deze regeling ofwel van 14 tot 28 augus tus, ofwel vain 28 augustus tot 9 septem ber gesloten zijn. De betrokkene had zich aan deze regeling onttrokken, om dat hij geen bezorgwijk heeft, die gedu rende de sluitingstijd door een collega zou kunnen worden waargenomen. De president oordeelde voorts, dat de coöperatie een eventuele schadevergoe ding langs de normale civiele procedure aanhangig zou kunnen maken. In de overwegingen van het vonnis wordt o.m. gesteld, dat als uitvloeisel van een onderlinge regeling de bakkers, die brood aan huis bezorgen, vrijwel geen financieel nadeel zullen ondervin den van de vakantiesluiting, terwijl de bakkers, die geen bezorgers hebben, niet zeker zijn daarvoor enige compensatie te kunnen vinden. NEUWIED, (Dtsl), 24 aug. De 35- jarige chauffeur Theo Swinkels uit Oss en de 30-.jarige bijrijder Hendrikus Snoeks uit Reek (N.-B.) zijn woensdag- om het leven gekomen, bij een verkeers ongeval op de autobaan Keulen-Frank fort. In de omgeving van Neinvied (Rheinlaml-Pfalz) is de tankauto, waar in beide Nederlanders zaten, in botsing gekomen met een Duitse vrachtwagen. Het ongeval deed zich voor ter hoogte van een plaatselijke wegversmalling. Na de botsing stortte de tankauto van het '"'alud af. De heer Swinkels was ge huwd ën vader van drie kinderen. HEERLEN, Woensdag werd het vijfjarig zoontje van de burgemeester van Klimmen, de lieer J. Wolf bij het plotseling oversteken van de provincia- leweg Heerlen-Maastricht door een per sonenauto overreden. Op weg naar het ziekenhuis is hij overlede' Het onge luk gebeurde niet ver van de ouderlijke woning. Jacques Wolf was de jongste uit een gezin van zes kinderen. MAASTRICHT, - Ter hoogte van het stadspark is woensdagmorgen het stol- felijk overschot van de 71-jarige Char les Rompelberg opgehaald. De man is, waarschijnlijk tijdens een ochtendwande ling, door tot nu toe onbekende oorzaak te water geraakt en verdronken. DEN BOSCH, 24 aug Van 2 tot en met 6 september wordt bier voor de achtste maal een vocalistenconcours gehouden. 2, 3 en 4 september is de voorselectie en op 5 en 6 september volgen respectievelijk de demi-finale en de finale. Dinsdag 12 september con certeren de prijswinnaars met het Bra- bants Orkest. Aan het concours nemen zeventig per sonen, afkomstig uit negentien ver schillende landen deel. De jury bestaat uit: Manus Willem sen (voorzittei, Hilversum: Frans van Amelsfoort, Den Bosch; Helene Bouvier, Parijs; Scipio Colombo. Bazel; Lode d* Vos. Brussel- Roy Henderson. Lon den; .Elizabeth Hönnen, Ba e1- Julius Patzak. Wenen; Frans Vroons, Amster dam; en Anny Woud. Overveen. ■WWW m tn W*-Hno- kwamen ook dit jaar de dorps- en stadsomroepers bijeen teneinde ten wrdstrild vast te stellen wie het luidst kan omroepen. Twee van de deel- een wtds^JsaS^e wtinig voor elkaar schijnen onder te doen. DEN HAAG, 21 augustus Donder dag 14 september vertrekt de Haagse arts W. J. M. de Ruijter met zijn echtgenote, die .jarenlang voorzitster is geweest van de Katholieke Gezins zorg alhier, naar Campina in de Bra ziliaanse staat Paraiba om daar met hulp van drie zusters van Asten, twee verpleegsters en een Nederlandse socio loog de gezondheidszorg op te bouwen. Zij hebben daarbij de medewerking van de Braziliaanse autoriteiten, de toezeg ging tot financiële hulp van de Duitse Misereor-Actie en de verwachting, dat ook de Nederlandse bisschoppen uit de Vastenactie zullen helpen. Zij rekenen voorts op de medewerking van organi saties als de Memisa en de Miva. Dokter de Ruijter, die al enkele ma len Campina bezocht heeft en zijn vrouw, die er een half jaar aan één stuk heeft gewerkt, vinden, dat „hun onderneming eigenlijk krankzinnig is". „Maar wij hebben geen kinderen en dus niet zo veel te verliezen." Het Bra ziliaanse volk schreeuwt om hulp, die tot dusver praktisch geheel en al ont broken heeft", zeggen zij. De stad Campina Grande (125.00U inwoners) ligt in de staat Paraiba in het Noord-Oosten van Brazilië. De be volking is (Zuid-Amerikaans) katholiek, vriendelijk, doodarm, rijp voor het communisme en hygiënisch achterlijk. Enige medische verzorging is alleen mogelijk voor degenen, die het consult van een dokter en de meestal dure me dicijnen betalen kunnen. De verzorging in de weinige ziekenhuizen is naar Ne derlandse maatstaven gesproken slecht. Na dringende smeekbede-- van Ne derlandse missionarissen vertrokken zeven jaar geleden de twee niet meer zo jonge verpleegsters Pasmans en Werner naar Campina Grande en oe- gonnen er een soort polikliniekje. Vo rig jaar kwamen zij in Nederland terug en werden opgevolgd door de verpleeg sters Lia van Bergen en Els Melief. De ze twee verpleegsters bedienen vijf po likliniek jes te Bodocongo, Jose de Ma- ta, Jeni Papo, Galante en Quemades waar zij thans vier tot vijfhonderd pa tiënten per week behandelen. Sedert juli van het vorig jaar beeft dokter de Ruijter zich met zijn vrouw achter deze hulpverlening gespannen. In Brazilië trof hij de organisatorische voorbereidingen voor een aan Brazili aanse omstandigheden aangepaste ge zondheidszorg. In Nederland stichtte hij de Stich ting Steunfonds Gezondheidszorg Bra zilië. Bij de besprekingen met de Bra ziliaanse staatssecretaris voor de volks gezondheid Dr. Brasileiro. en met de gouverneur van de staat Paraiba bleek hun blijdschap om de verschafte hulp. Advertentit '..vt Haast is vaak een aanwensel - geduld daarentegen een ken merk-van distinctie. Dit merkt U b.v. als U in Londen bent. U kunt van de Engelsen zeggen wat U wilt (en dat doet U altijd erg hoffelijk), maar hebt U ooit een gentleman zien dringen, echt dringen, bij een buffet, een garderobe, tram of bus? Men denkt er zelfs niet over. En ook U als rechtschapen Hollander denkt er niet over. Het zou in strijd zijn met de goede toon. Ieder op zijn beurt! Tot die goede Hollandse toon behoort ook dit: men presen teert iemand bij voorkeur een Gladstone - met of zonder filter - de sigaret die iedereen voldoening geeft. STUKS Ff.- (Van onze correspondent) OTTERLOO, 24 aug. De zieners Timmer en Van ilcr Borje toezicht uitoefenen in do bossen .j gemeente Ede cn van het jt, Je Planken Wambuis hebben gedurenn j3a laatste twee maanden niet niintKir 54 vossen gevangen. Eli de land";' ||:1- Prangania van de boerderij Moss ()ii. bij Olterloo, maakte vijf -ossen ons (lelijk. De laatste jaren wordt voor vangen van een vos een premwj, 15 - uitgekeerd. Deze maatrege destijds genomen, omdat men heV,ijjUe was, dat de vossen de besineU hondsdolheid, die in Duitsland wa* signaleerd, zouden overbrengen. Sindsdien is Reintje de vos ecn, ï|it clvrij verklaarde. Toch hee>t de J,.en e vossenstand op sommige p'®*^ van de Veluwe nog niet doen verin ren. Landbouwer Prangsiïia weet o over mee te praten. Uit zijn kiPP'-' i.en ken heeft Reintje de laatste vier-we niet minder dan zestig kippen haald. Bovendien moesten vier i- pt kalkoenen op het erf van Prangsma loodje leggen in hun strijd tegen vossen. Ondanks de jacht op vossen, de jachtopzieners zich vooral bed'" C]1 van klemmen, weten toch vele ow te ontkomen, zodat er meer dan Se. oU. overbleven om de soort in stand te den. ,oS In de zomermaanden, wanneer de een nest met jongen heeft, grijpt sluwerd elke gelegenheid te baat aan het nodige voedsel te komen. - s( maal vinden deze roofdieren bun wëi in de bossen, waar zij zich v» te goed doen aan hazen en konijnen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 24 aug. - De uivoer van de loterijbelasting zou de ooi' kunnen worden van een verhoging de prijzen. De vermindering van de v brengst van een loterij, die daarmee s paard gaat zal echter niet te groot 'tJ Dat zegt de regering in haar mem' van antwoord aan de Eerste Kamei, meent, dat in ieder geval de g'„to- kelijke zestig procent van de ,cp opbrengst aan het beoogde doel goede zal komen. -jj De regering vindt het met juist, z" 3 enkele leden hadden bepleit de van een premielening onder de het van de toterijbelasting i.p.v. onder van de inkomsten- en vennootscm-v belasting te laten vallen. Zij stelt de P mie in principe gelijk met r winst kering. De regering verzekert dat voorgestelde loterijbelasting zeker moet worden gezien als het begin een vermogenswinstbelasting. [7a n taf je nie' van Zover mogelijk werken de autoriteiten mee. De stad Campin. stelt een .auto beschikbaar voor het vervoer van de verpleegsters naar de polikiiniekjes. wanneer de auto tenministe niet ergens anders voor nodig is. hetgeen nogal eens gebeurt. De paters Redemptoristen hebben grond beschikbaar gesteld voor de bouw van liet dringend nodige kinder ziekenhuis (hel nercentage .Ier kinder sterfte varieert van 50 tot 80 procent). Het bouwplan ervoor is gereed. Van de bouwsom ad 350.000 gulden is zelfs al een belangrijk bedrag byeen dank zij een toezegging van de West-Duitse Mi- sereor-aotie van 100.000 gulden en nog maals een zelfde bedrag als renteloze lening. Hel resterende bedrag is aan gevraagd bij de Nederlandse bisschop pen, die nog beschikken over de ander half miljoen uit de vastenactie 1981. (van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 24 aug. In Amsterdam bedroeg het aantal patiënten, dat op ziekenhuisopname wachtte, per 1 mei van dit jaar 2798. De opname van 1007 gevallen kon echter zonder bezwaar wor den uitgesteld. In 't Wilhelm. Gasthuis waren op die datum tweehonderd bed den bulten gebruik Wegens een tekort aan verplegend personeel. Dit antwoordt de minister van Sociale Zaken en volks gezondheid dr. Veldkamp op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de Heer Maonen KVP. tn het Wilhelmina Gasthuis heelt men ongeveer vijftig ver pleegsters meer nodig dunnu het geval is. In het Binnengasthuis is het aantal verpleegsters tachtig te laag, terwijl men in de particuliere ziekenhuizen ey in het noodziekenhuis aan de Zeeburger- dijk in totaal verpleegsters tekort heeft. In elf ziekenhuizen, w.o. liet, O.u. Vrouve Gast hi- is, bestaat een tekort. Dr. Veldkamp verklaart, dat het te kort aan verpleegsters steeds de volle aandacht van de regering heeft gehad. Dat blijkt uit liet feit, dat kortgeleden de salarissen zijn herzien. Hij merkt daarbij op, dat de hoogte van de sala rissen niet de enige en de belangrijkste factor is. Het is tevens belangrijk, dat aan het -welzijn van de verpleegsters individucel aandacht wordt besteed. Het sociale klimaat in de ziekenhuizen en de zustershuizen is ook een factor van betekenis. Het aantai leerling-verpleeg sters vertoont de laatste jaren een stij gende lijn. Het aantal verpleegsters is in vergelijking met dat van vóór de oorlog aanzienlijk toegenomen. Daar te genover staat, dat het aantal functies, dat de verpleegsters buiten de zieken huizen bekleden, aanmerldrjk is uitge breid zodat velen na de beëindiging van de studie het ziekenhuis verlaten. Dr. Veldkamp herinnert er tenslotte aan, dat hij kortgeleden een werkgroep heeft ingesteld, welke is belast met de taak te adviseren over de maatregelen die genomen moeten worden om het tekort aan verpleegsters te verminde ren. De vragen waren gesteld n.a.v. be richten, dat volgens een woordVoei der van de Amsterdamse G.G en G.D -- liet tekort aan verpleegsters en zie kenhuisbedden van invloed zou zyn ge weest op het tragisch overlijden van een hartpatiënte. De minister ontkent, dat een dergelijke verklaring zou zjjn afgelegd. tirf- J. "de Vreeze -in zijn kwaliteit van taris-generaal van de Nationale rea ,e tie „Het Wit-Gele Kruis" voor e'lBüit- weken naar Suriname vertrokken op .e nodiging van het Surinaamse V. ït-y u Kruis, dat zich de laatste jareo t beeft ontwikkeld in nauwe saöienwe'r met de Nederlandse zusterverenif! Tegelijkertijd zal hij een bezoek bre"* et aan de Nederlandse Antillen, waar Wit-Gele Kruis reeds bijna twintig >r werkzaam is en op alle eilanden jjj- zieningen op het gebied van de See°; te' ke en lichamelijke gezondheidszorg stand heeft gebracht. (Van onze verslaggever) VESSEM, 21 augustus Aan niet minder dan vyf naar Den Bosch opruk kende Pax Ohristi-pelotons heeft kardi naal Alfrink gisteren een kert bezoek gebracht. Hij heeft deze week nu bij al le tien aan de pelgrimage deelnemende groepen enige tyd vertoefd en zich kun nen overtuigen van het ongebroken élan waarmee de voettocht ten einde wordt gebracht. !n gezelschap van de secre taris van de internationale Pax Christi- beweging, kanunnik B. Lalande, en de Nederlandse moderator pater P. Ver koelen O.M.I. verscheen de kardinaal eerst in Vessem, waar de groep uit Roermond juist een lunchpauze hield in een café. Chef-de-route, Cesare Massa, een pl Heeze onder Eind de ploeg uit Maastricht aan. De burge baron Van Italiaan, stelde zijn ploeg voor. In het prachtige kasteel te Heeze onder Ei hoven trof mgr. Alfrink vervolgens meester van Doesburg, TuylJ van Serooskerken, was speciaal naar het kasteel, dat behoort tot het be zit van zjjn familie, overgekomen om de gasten welkom te heten. Een Vietna mees, Nguyen Dinh Cam, is hier chef- de-route. De Venlose groep werd bezocht in het plaatsje Langenboom, waar pastoor M, Hoenselaars O.P. hen verwelkomde. Hans PauJ Mülier de (Duitse) chef-de- route, presenteerde hier zijn groep. Het volgende doel was Wychen, pleister plaats voor de groep uit Kevelaer. De routiers waren daar bijeen in de katho lieke huishoudschool. Chef de route is Frans Diels, een Nederlander. Tenslot te reed het gezelschap naar Lent, waai de trekkers uit Oldenzaal zouden over nachten Toen de kardinaal arriveerde, hielden de Pax Christi wandelaars juist een „veiller" met de gezinnen die hen gastvrijheid voor de nacht zouden verlenen. De Fransman Philippe Le- troquard presenteerde hier zijn groep. Ook de dominee was bij de samen komst aanwezig en sprak de trekkers toe. Ecu treffende oecumenische ervaring beeft gisteravond de groep uit Den Haag ondervonden, toen zy psalmen zingend de protestantse kerk van YVou- drichem binnenging om daar welkom Ie worden geheten. Op drie na werden de trekkers bjj protestantse gezinnen ondergebracht. levensloop van de Lim burgse mijndireeteur ir. C. E. P. M. Raedts, die bin nenkort, op 63-jarige leef tijd, zijn veertigjarig dienstjubi- leum bij de Oranje Nassaumijnen le Heerlen viert, is voor een groot deel door twee priesters 'bepucld. Oit tweetal was dr. Thy wissen, eertijds leraar wis kunde ta Roldue en mgr. Poels, 'hoofdaalmoezenier van sociale werken it. Limburg. Leraar Thy- wissen wist bij de H.B.S.'er Raedts, die aoor zijn vader een bemiddelde schapenhande laar uit Venray naur het ver maarde onderwijsinstituut Rol due we gezonden, zulk een le vendige interesse voor de exacte wetenschappen te wekken, dal de Venrayse jongeman besloot om voor ingenieur te gaan stu deren. Aan de keuze van het hoofdvak: mijnbouwkunde, was ste'r; zijn verblijf op Roldue, gelegen op een steenworp af stand van de Domaniale mijn, niet- vreemd. Als student toonde ir. Raedts een grote voorkeur voor geologie. Een vak, waarin hij zich, althans zo was zijn plan, na zijn studie aan de T.H. te Delft, in het buitenland verder wilde bekwamen. Op aanraden van zijn dorpsgenoot mgr. Poels, de grote sociale voorv'^i van de Limburgse mijnstreek, zag de pasafgestudeerde ingenieur in i» van dit voornemen af en aanvaardde op 1 september van dat jaar L funetie als adjunct-ingenieur bij de Oranje Nassaumijnen (particuliere o hernemingte Heerlen. De energieke en bekwame mijnjunctionaris pr moveerde lüer zeer snel. Amper twee jaar later ir. Raedts was toen P vijfentwintig jaar oud werd hij immers belast met de leiding van even tevoren in exploitatie genomen vierde Oranje Nassaumijn. Toen Raedts er kwam telde dit bedrijf slechts vijftien man personeel, tna bijna negenhonderd. De officiële in bedrijfstelling van deze mijnzetel sta de jubilaris nog levendig voor de geest vanwege een politiek feit. De toe malige minister van waterstaat zou namelijk de opening van de O.N^m verrichten, maar aangezien hij op de feestdag zelf demissionair was, wege de verwerping van de vlootwet, ging de ministeriële opening door. In plaatsvan de demissionaire minister verrichtte mgr. plechtigheid. De verdere ontsluiting van de nieuwe mijn bood bedrijfsleider volop de kans om zijn capaciteiten als mijnbouw kundige te ontplooi* De directie van de Oranje Nassaumijnen ontging dit niet en derhalve 0 noemde zij ir. Raedts in 1929 tot bedrijfsingenieur van de grootste OrdW Nassaumijn, de O.N. 3 te Heerlerheide. Onder leiding van de heer Rae';p! werd deze mijn verder uitgebouwd en sterk gemoderniseerd. Door ratt lalisatie en mechanisatie wist bedrijfsleider Raedts de produktie van ~).N. 3 op te voeren van 1800 tot 3000 ton. ..e Andere markante feiten uit de carrière van deze m.ijnbouwkun"1" - varen zijn benoeming tot hoofdbedrijfsingenieur in 1945, befast met echnische leiding van alle Oranje Nassaumijnen en vijf jaar later 950 tot directeur van deze onderneming. Een opmerkelijke benoem' angezien ir. Raedts de eerste Limburger is, die geroepen werd tot de 'e i.ntwoordeLijke functie van mijndireeteur. Zijn Limburgsp afkomst ir. Raedts spreekt bij voorkeur dialect leeft deze mijndireeteur nooit verloochend. Dit verklaart meteen °RJ waarom hij een van de weinige mijndirecteuren is, die zich buiten ZJ. werk op tal van andere terreinen van het .maatschappelijke leven beweey_ Zo bijvoorbeeld is ir. Raedts al vanaf 1927 raadslid van de gemeente y 'en, iid van provinciale staten, voorzitter van de stichting nijverheids", derwijs en lid van t.al van nationale en internationale commissies mijnbouwkundig gebied. Aparte vermelding verdient zfjn verdienstedv werk als publicist en als cultureel voorman, hetgeen onder meer tot ul het komt in de door hem al jarenlang beklede 'uncties van voorzitter van Limburgse Symfonie Orkest en voorzitter van de Heerlense SchouwbU™ stichting, alsmede in de steun, welke hij verleent aan diverse kunstenaa ,->nm msin or onL-olovi homntiore viAtn nnn hint.nTinn.h.P nohmtmon n/m Hp QtO' j Nolens van' n'et de Raedts de if irtS- van wie er enkelen bewoners zijn van historische gebouwen van de Ore Nassaumijnen. Op grond van dit alles verwierf 'dj in 1956 „de Culturele Prijs Li'iniuv, en vijf jaar tevoren de koninklijke onderscheiding: Officier in de Orde Oranje Nassau.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4