De sterrenhemel in cte maand september Conflict met Rotterdamse politierechter School voor luchtvaarttechniek in eigen gebouw met allure In memoriam Greet KoenUJjj Een die echt wa? Haags advocaat legt verdediging neer na stroom van interrupties SPO TSP1EGEL SSS In montagehal kan werkelijkheid zeer sterk benaderd worden KABINET IN DRUK BERAAD Over Nw.-Guinea Twee kinderen verdronken ubico MATRASSEN ANTI HERNIA ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1961 Bestuursmutaties en uitbreidingen bij de Hoogovens Aankopen op Antiek beurs BINNEN VERING zwaan-?-» COU-dn V r—door JOSEPH ALSOP Liturgische weekkalender INSCHRIJVING KAAp ECON. HOGES (Advertentie) IJMUIDEN, 2 sept. Aan het einde van dit jaar zal wegens het bereiken van dë pensioengerechtigde leeftijd ir. F. W. E. Spies, adjunct-directeur van de Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken te IJmuiden, aftreden, als algemeen bedrijfsleider van het complex té IJmuiden, hoofd produk- tie. Met ingang van 1 januari 1962 is in de plaats van ir. Spies benoemd ir. J. van der Woude. Ten Oosten van Breedband zal een nieuw emplacement komen. Men is thans bezig met de aanleg van een nieuwe spborlijn. Dit is het begin van een uitgebreid emplacement, dat in de toekomst een belangrijke schakel zal gaan vormen in de aanvoer van grond stoffen en de afvoer van produkten van de noordelijke fabrieken. Het ligt ver der in de bedoeling in de toekomst een tweede aansluiting te maken tussen het Hoogovens-spoorwegnt en dat van de N.S., zo meldt het personeelsorgaan ,,De Grijper". DELFT, 1 sept. Op de oude Kunst en Antiekbeurs in het stedelijk museum „Het Prinsenhof" te Delft zijn reeds vele schilderijen en andere kunstvoor werpen verkocht. De firma C. Cramer uit Den Haag verkocht het fraaie kerk interieur van de zeventiende eeuwse Delftse kerkschilder Hendrick Comelisz van Vliet, voorstellende de St.-Pieters-1 kerk te Leiden. Dit schilderij, dat in nog zeer recente literatuur ten onrech te als het interieur van de Oude Kerk te Delft is aangeduid, kan als een mees terwerk worden beschouwd. De heer H. W. Cramer kon ons niet vertellen aan wie het schilderij was verkocht en evenmin of het in ons land zal blijven. De koper, die het schilderij onmiddellijk wenste mee te nemen, had nadrukke lijk verzocht zijn naam voorlopig ge heim te houden: Wel kon de heer Cramer mededelin gen over enige andere verkopen doen. Een stilleven van William Ferguson werd verkocht aan de Belgische ambas sadeur in Pakistan en een schilderij van Jacob Toorenvliet, voorstellende een oude man, aan de permanente Ita liaanse vertegenwoordiger van de EEG te Brussel. ROTTERDAM. 2 sept. De politie- K. W. Zieleman, dat deze er verder rechter mr. A. Heynsius heeft het gis- het zwijgen toe deed. teren in een zaak tegen een van drom- De Hagenaar wordt er van verdacht kenschap verdachte Haagse automobi- met zijn wagen op de Vlaardmgerdijk list met zijn spreekwoordelijke inter- onder de gemeente Maassluis te hebben rupties zover weten te brengen, dat de gereden, nadat hij zes glazen bier ge- Haagse advocaat van verdachte de ver- dronken had. Het percentage alcohol dediging neerlegde. Mr. Heynsius uit- in zijn bloed bedroeg 2 pro mille, zo te zo'n stortvloed van interrupties tij- wees de bloedproef uit. In Rotterdam dens het pleidooi van de advocaat, mr, geldt dit percentage doorgaans als een onaantastbaar bewijs, dat meestal ge- volgd wordt door een „veroordeling de negen maanden. Mr. Zieleman begon toen zijn plei- dooi met het tenlastegelegde het be- - A N sturen van een auto in dronkenschap if Ir! in twijfel te trekken. Volgens hem stond allerminst vast, dat er sprake X was geweest van dronkenschap. lfd.1 7^ Mr. Heynsius onderbrak de advocaat JLSCy Zf onmiddellijk met een ware stortvloed V. van woorden. „Och kom, twee pro mille X jflj is te veel. Aan lange pleidooien heb '/e-D v- ik geen behoefte." Mr. Zieleman kon .V ,/J» S- I zijn pleidooi niet normaal voortzetten, SIT f zo dikwijls interrumpeerde de politie- rechter. Tenslotte merkte hij op: „Mag ik van de verdediging afzien?" pttL f~J Daarop reageerde mr. Heynsius met J een nieuwe waterval van opmerkingen, waarbij hij o.m. betoogde, dat hij van cX-*—' de Rotterdamse advocaten wel anders V\ gewend was. „Gaat uw gang," besloot Sf Sa» I hij zijn rede. Maar mr. Zieleman zweeg. Toen was het woord aan de ff X verdachte, die verklaarde geschrokken te z^n van de neSen maanden. „Ja, Uj I ris- dat is veel. Daar had uw raadsman J,* wel wat over kunnen zeggen," meende iX» A\ mr. Heynsius. Kr nXV; Het vonnis luidde tenslotte zeven f WX Ivyf dagen en vijf maanden ontzegging. I - Verdachte ging niet in hoger beroep. C~~"J "V /VA.Mr. Zieleman zei tegen verslaggevers, N/ V N. i J dat hij van plan is zich over dit inci- jX^V_^4 dent te wenden tof het gerechtshof in f\ Den Haag. Nederlands meest verkochte matras! TOONZALEN TE AMSTERDAM, ROTTERDAM. UTRECHT. BREDA STEENBOK Instituut" heeft opgericht. De talrijke autoriteiten, waaronder de Haagse bur gemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten, die de opening bijwoonden, maakten een rondgang door het gebouw, waar in de enorme vliegtuigmontagehal sterk domineert. Hierin staat allerlei studie materiaal, dat door schenkingen en aan kopen in de uitrusting van de school is opgenomen. Er zijn verschillende vlieg tuigtypes onder, waarmee de werkelijk heid dus wel zeer sterk benaderd kan worden. Om deze indrukwekkende hal bevinden zich in een u-vorm de ver schillende praktijk- en theorielokalen. Voorts zijn in het gebouw dat een ontwerp is van de architect ir. F. C. de Weger ondergebracht een gym nastieklokaal met doucheruimte, een ruime garderobe met waslokaal, een aula met keuken en de benodigde kan toren voor de leiding van de school. (Van onze luchtvaartredacteur) DEN HAAG, 2 sept. Het avontuur van de school voor luchtvaarttechniek is een nieuwe fase ingegaan. Na aller lei wonderlijke omzwervingen, die haar eens zelfs in de lokaliteiten van een kleuterschool deed belanden, is zij vrij dagmiddag officieel in haar eigen do mein ondergebracht aan de Haagse Binckhorstlaan. De heer I. A. Aler, oud-president-directeur van de REM verrichtte de opening van een hyper modem schoolgebouw, dat zoals tijdens de rondgang bleek, voortreffelijk ge- outiileerd is. De school voor luehtvaarttechniek heeft tot doel om luchtvaarttechnici op te leiden voor de onderhoudsdiensten van de KLM, van de luchtvaartindustrie en van de technische diensten voor de militaire luchtvaart. Hieronder vallen de vliegtuigmonteurs, vliegtuig-elektro- nicamonteurs, vliegtuig-elektro-instru- mentmonteurs en vliegtuigwerktuigkun digen. Voor jongens tussen de vijftien en de twintig jaar vindt op deze school, die de naam van Anthony Fok ker draagt, een tweejarige cursus uit gebreid lager technisch onderwijs plaats. Alleen de opleiding tot vliegtuig werktuigkundige, waaronder die van boordwerktuigkundige ressorteert, valt onder hoger technisch onderwijs. Deze laatste cursus kan ook slechts worden gevolgd als men eerst met zeer gunstig resultaat de tweejarige uitgebreid lager technische cursus heeft doorlopen. Deze school voor de luchtvaart is voortgekomen uit het initiatief van een oud-commandant van de luchtvaartaf deling te Soesterberg, de kolonel van de generale staf P. W. Best, die in 1936 met de heer H. G. Hammacher de stichting „Nederlands Luchtvaart I In Amsterdam bracht Helena Rubinstein een bezoek aan het Anne Frankhuis, waar zij werd ontvangen door Otto Frank, de vader van het Joodse meisje. maken. Als de Zinjanthropus toeval lig ergens op het oppervlak van de aarde was blijven voortleven, dan zou hij nu ongetwijfeld hetzelfde lot ondergaan als de witte rhinoceros of al die andere grote wilde dieren, die doorlopend het gevaar lopen dat zij door de beschaving uitgeroeid zullen worden. Breuil voegde in stede daarvan aan de geschiedenis van de uitroeiers een mens toe, die vatbaar was voor beschaving. Men zou misschien zeggen, dat Breuils helden beschaafde mensen waren, meer dan alleen maar voor beschaving vatbaar. Wie de wonder lijke groten van Lascaux gezien - heeft of de majesteitelijke bison- schilderingen op de gewelven van Altamira zal daar zijn eigen mening over hebben. In ieder geval, deze mensen van het vroege paleoliticum waren men sen die niet verschilden van de mo derne mensenrassen. Wat zij deden om in leven te olijven: de grote kud den Wild slachten, die toen over de aarde trokken, was niet bruter dan wat menige moderne miljonair doet om in zijn levensonderhoud te voor zien. Zij hadden hun goden abbé Breuil was de eerste, die het waar schijnlijke patroon van hun jacht- magie tekende. En zij schiepen de eerste kunst, die ooit geschapen is door de allesscheppende, alles ver nietigende hand van de mens. In de taak om door te dringen in de geschiedenis van deze eerste scheppers had abbé Breuil zijn voor lopers gehad. Brouillet, een advocaat uit Wenen, vond zijn eerste paleoli- tisch been, met dieren er op gegra veerd, al in 1840. In 1879 riep het twaalfjarige dochtertje van een Spaanse landeigenaar: „Kijk eens, vader, kijk eens, geschilderde stie ren" en zo ontdekte zij de bison van Altamira, die hele tijdperken van de geschiedenis in de duisternis sen vaii 'de grotten verloren was ge raakt. Maar Breuil zelf vond ln zijn jon gelingsjaren de fantastische heilig dommen van Font de Gaume en Wie zijn het meest onze aandacht waard die lastige lieden onzer dagen, die geschiedenis maken, schurken dikwijls of dwazen, soms beide tegelijk; of dat heel ander slag mensen, die verstandiger en ook meer tekenend voor de twintigste eeuw, de geschiedenis verlengen? De vraag duikt op bij de dood enkele dagen geleden van abbé Breuil. Alleen aandachtige kranten lezers zullen van zijn heengaan ge lezen hebben. Toch verlengde Breuil de menselijke geschiedenis bijna op zijn eentje met zo'n vijftiendui zend jaren. De voortdurende verlenging van de geschiedenis is een van de merk waardigste, minst opgemerkte en meest opmerkenswaardige ontwikke lingen van onze tijd. Het grootste deel ervan heeft zich voltrokken na dat Breuil zelf was geboren uit een Franse magistraten-familie, zo'n ZAANDAM, 2 sept. De twee en een halfjarige Duco Mulder in Zaan dam is gisteren spelenderwijs in de Gouw geraakt en verdronken. BERGUM, 2 sept. In Kootstertille (Fr.) is gisteren de tweejarige Hendrik van der Wiel in de haven verdronken. Zondag september: 15e zondag na Pink steren, eigen Mis, credo, pref. v. d. H. Drie-eenheid, —groen Maandag: Mis v. d. zondag, —groen— Roermond: Kerkwijding v. d. Kathe draal, Mis terribilis, credo, —wit— Dinsdag: H. Laurentius Justlnianl, bis schop-belijder, Mis Statuit, —wit— Woensdag: Mis v. d. zondag, —groen Donderdag: Mis v. d. zondag, —groen— Vrijdag: Maria Geboorte, eigen Mis, 2e geb. H. Hadrianus, credo, pref. v. d. H. Maagd Maria. wit— Zaterdag: Mis v. d. H. Maagd op zaterdag, 2e geb. H. Gorgonius (Haarlem: 2e geb. Verjaardag v, d. wijding van de Bis schop. 3e geb. H. Gorgonius), pref. v. d. H. Maagd Maria, wit— Zondag 10 september: 16e zondag na Pink steren, eigen Mis, credo, pref. v. d. H. Drie-eenheid, groen vier en tachtig jaar geleden. Toen werd nog algemeen verondersteld, dat er precies 5881 jaar waren ver lopen sedert de Schepping. Had niet de geleerde aartsbisschop Ussher uitgerekend, dat de eerste van alle dagen, toen „God zei, het worde licht" in 4004 v. Chr. viel? In 1887 geloofden de meeste mensen aartsbisschop Ussher nog. Toch was abbé Breuil nog, zacht moedig en fijntjes, in leven toen als vaststaand werd medegedeeld, dat de Zinjanthropus, de voorganger van de mens, gevonden door dr. L. S, B. Leaky in het fossielen-rijke Olduvai- ravijn, niet minder dan 1.750.000 jaar geleden over de bodem van Afrika had gewandeld. Het is een verbazende ontwikke ling, een duizelingwekkende ver schuiving van gezichtspunt, die zich aldus heeft voorgedaan. En Breuils aandeel in deze verandering had met alleen met slechts half-mensehjke schepsels als de Zinjanthropus te TILBURG, 2 sept. De.ms' aan de Katholieke Economisch school te Tilburg voor het ef 1961-1962 zal plaats hebben ov „orx 12 september a.s. van 10.00-12^,geV van 14.00-16.00 uur in het hooi Bosscheweg 341. Tevens zal e^ev legenheid zijn om zich op te s gh1 aspirant-lid voor het Tilburg ten Corps „St. Olof". NADRUK VERBODEN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 6