Katanga door de V.N. onderworpen BOUWDOK VOOR COENTUNNEL WORDT GEGRAVEN Voetbaltoto heeft wettelijke basis Ruime meerderheid voor ontwerp; geldig tot 65 Vliegtuigramp bij Rabat: 77 doden ECHTPAAR Lord Bertrand Russell krijgt gevangenisstraf Woensdag 13 september i96i TSJOMBE OP DE VLUCHT Aan weerskanten omvangrijke verliezen na felle strijd GEEN OVERLEVENDEN Caravelle van Air France botst tegen steile helling SOVJET-UNIE Weer kernbom 'Otitp Voortvluchtig aangehouden Prinses Sophia verlooft zich met Don Juan X-15 vliegt 5866 km per uur Londense politie in staat van alarm tegen kernontwapenaars Is aangehouden boekhouder ook brandstichter Het weer 12 pagina s ELISABETHSTAD, 13 sept. (Reu ter) Strijdkrachten van de Ver- erdgde Naties zijn vanmorgen in actie Bekomen om een einde te maken aan ^e afscheiding van de Congolese Provincie Katanga. Om vier uur in öe ochtend braken er tussen V.N.- troeperi en leden van de Katangaan- Se gendarmerie gevechten uit, die Verscheidene uren duurden. Na af loop werd bericht, dat beide partijen ..omvangrijke verliezen" hebben ge loden. President Moise Tsjombe, die cle Katangaanse staat sedert de af scheiding, nu veertien maanden ge loden, heeft geleid, heeft het presi dentiële paleis verlaten en is ge ducht. Twee van zijn ministers, die v&n buitenlandse zaken en van finan ciën, zijn gearresteerd. Praktisch bereikbaar RABAT, 13 sept. (Rtr., U.P.I.) Voor de tweede maal binnen één week heeft zich in de burger luchtvaart een grote ramp vol trokken. Weer is een vliegtuig met een groot aantal passagiers aan boord neergestort. Vonden zondag 83 mensen de dood door dat een DC-6 verongelukte bij het Ierse vliegveld Shannon, gister avond kwamen 77 mensen om het leven bij de Marokkaanse hoofd stad Rabat, waar een Caravelle van de Air France tegen een steile helling vloog. Het straal- verkeersvliegtuig stortte onmid dellijk neer. Alle inzittenden, 71 passagiers en 6 leden van de be- WASHINGTt uf lAsfcpt.' (.Rtr., U.P.I.) De Amerikaanse com missie voor atoomenergie heeft bekendgemaakt, dat de Sovjet- Unie gistermorgen vroeg voor de zevende maal een kernbom tot ontploffing heeft gebracht. De explosie, die ook ditmaal plaats had in de atmosfeer, had een kracht van enkele megatonnen. Eén megaton is het equivalent van één miljoen ton TNT. De kernbom werd, zo deelde de commissie mee, tot explosie gebracht in het Noordpoolgebied, in de omgeving van Nova Zembla. 25.000 gld. verduisterd manning, waren terstond dood. In Sprang Capelle Iets koeler HET NIEUWE DAGBLAD De Ierse V.N.-vertegenwoordiger in f'"*abethstad, dr. Conor O'Brien, ver- 1'aarde op een persconferentie: ,,Aan afscheiding van Katanga is nu een JUnd gekomen. Het zal voortaan sen Congolese provincie zijn, die onder be- TSJOMBE ?h'ur staat van de centrale regering in Y'opoldstad". Hij deelde mee, dat vali- Jlaag per vliegtuig uit Leopoldstad een iJ^Se Commissaris van de V.N. voor tatanga in Elisabethstad zal aankomen. Volgens O'Brien zijn de V.N. in actie Stomen om een burgeroorlog tussen *^atanga en de rest van de Congo te /Vorkomen. Hij zei, dat het Congolese Rationale leger van plan is geweest het "oorden van Katanga binnen te vallen. President Tsjombe heeft, volgens de Perichten, een geheime schuilplaats 111 een van de buitenwijken van Eli sabethstad. betrokken. Maar de schuil plaats is niet zo geheim, of hij heeft in met bloed bevlekte kleren een correspondent van Reuter te woord Bestaan. ,,Dc Verenigde Naties heb ben tot het eind toe tegen mij gelogen. Ai hebben mij verteld, dat zij mij haar Leopoldstad wilden overbrengen ch dat zij drie van mijn ministers jrpuden arresteren". Katangaanse of- hcieren, die de president in zijn schuil plaats op de hoogte kwamen stellen )'an de jongste ontwikkelingen, ver klaarden, dat de toestand zeer ver aard is. 13 sept. (Reuter. AFP) w 'hg Paul van Griekenland heeft de st6 °ving bekendgemaakt van zijn oud- JUa dochter prinses Sophia met Don Van karlos, prins van Asturië en zoon j- ue Spaanse troonpretendent. zijn0,hng Paul en koningin Frederika Iren mans met hun dochters Sophia en e®n Particulie Wit' "U1 veil puiuuuuvi IJC1IUV" G0n kenland. Zij zullen donderdag met Ba.v ,'an en zijn vader, de graaf van pCeiona, naar Athene terugkeren. 1930 'hses Sophia is op 2 november ln Athene geboren. Uit de berichten ontstaat de indruk, dat de Verenigde Naties tot actie zijn overgegaan, nadat zij hun geduld je gens Tsjombe hadden verloren. Op het hoogste diplomatieke niveau waren voorbereidingen getroffen voor een poging de afscheiding van Katanga langs vreedzame weg ongedaan te ma ken. De bedoeling was, dat Tsjombe in Leopoldstad ernstig zou worden toe gesproken door leden van de centrale Congolese regering en dat dit zou ge beuren in aanwezigheid van de seere- taris-generaal van de volkerenorgani satie, Dag Hammarskjold. Deze laatste had gevolg gegeven aan een dringend verzoek van de Congolese regering om naar Leopoldstad te komen. Zodoende kon Tsjombe mede namens Mammars- skjold worden uitgenodigd naar de zetel van de centrale regering te komen. Hem waren alle garanties voor zijn per soonlijke veiligheid en die van z(jn ge volg gegeven. Tsjombe weigerde evenwel in te gaan op de uitnodiging. Hij verklaarde gis teren zelfs op een persconferentie, dat hjj in het geheel geen uitnodiging had ontvangen. Het commentaar van dr. O'Brien was: ,,Ik ben sprakeloos van verbazing. Ik was erbij, toen de schrif telijke uitnodiging aan Tsjombe ter hand werd gesteld. Een misverstand is uit gesloten." Het is vermoedelijk deze laatste er varing geweest, die de V.N. tot dras tisch ingrijpen heeft bewogen. Daarbij komt, dat de volkerenorganisatie de laatste tijd onder steeds toenemende druk stond van de centrale Congolese regering. Premier Adoela, die erin ge slaagd is het zelfstandige bewind van Gizenga in de Oostprovincie althans in naam op te heffen, wenste, dat Katanga dit voorbeeld op de kortst mo gelijke termijn zou volgen. Ook Gizen ga, die nu vice-premier in de centrale regering is, zal hierop met kracht heb ben aangedrongen. Vanmorgen vroeg,zijn V.N.-troepen in geheel Katanga ertoe overgegaan stra tegische punten te bezetten. Op verschel- dene plaatsen is het tot felle gevechten gekomen. In de hoofdstad Elisabethstad waren het Indische keurtroepen (Ghoer- ka's), die het postkantoor bestormden. De Katangaanse verdedigers hielden stand tot hun munitie op was. waarna de Ghoerka's het gebouw bezetten. An dere Katangaanse militairen sloegen toe een beleg voor het gebouw; zij wisten een poging van de V.N. oni met jeeps en pantserwagens versterkingen voor de Ghoerka's aan te voeren af te slaan. Alle plaatselijke verbindingen in Elisa bethstad zijn verbroken, evenals de in ternationale telefoon- en telexverbin dingen. Ook rondom de woning Van de minis ter van buitenlandse zaken Kimba en in de omgeving van het gebouw van de Katangaanse raio-omroep hebben Katan gaanse en V.N.-ilitairen slag geleverd. De woning van minister Kimba werd gedurende een half uur door Katangaan se militairen verdedigd. Eerst toen kon den de V.N,-milit.airen het verzet bre ken en de ministe'r arresteren. Zij wisten ook het gebouw van de ra dio-omroep te bezetten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 13 sept. Met 4(5—11 stemmen heeft de Eerste Kamer giste ren na een betrekkelijk kort debat het wetsontwerp van minister Beerman tot wijziging van de Loterjjwet aanvaard. Het belangrijkste gevolg hiervan is, dat de voetlmltoto een wettelijke basis heeft gekregen. De regeling is vrijwel geheel gelijk aan die van net ontwerp, dat. een jaar geleden door de Senaat werd verwor pen: de maximumprijs is 50.000,- (waarbij de eveneens gisteren door de Eerste Kamer aangenomen loterijbe lasting van 15 pet reeds is afgetrok ken) de prijzen worden in geld uitge keerd; de maximuminzet is 2,-. Tussen het destijds verworpen wetsontwerp en de titans aanvaarde regeling is echter één belangrijk ver schil. De nieuwe regeling geldt slechts tot 31 december 1964, Door het Wetsontwerp een slechts be perkte geldigheidstermijn te geven, heeft minister Beerman deze keer de VVD aan zijn zijde weten te krijgen. De heer De Vos van Steenwijk ver klaarde dinsdagmiddag, dat de libera le fractie nog steeds niet erg gelukkig is met de beperking van de hoofdprijs, maar dat men zich er bij neer zou leggen in de wetenschap, dat de kwes tie binnen enkele jaren opnieuw aan de orde moet komen. De heer v.d. Waerden (PvdA) was met de beperkte geldigheidsduur van het ontwerp nog niet tevreden. Hij vroeg van de bewindsman de toezeg ging, dat bij de Staten Generaal een wijzigingsontwerp zal worden inge diend, als mocht blijken, dat de toto met de huidige beperkingen niet bevre digend kan werken. Minister Beerman wilde die toezegging niet doen. ,,Het is op de eerste plaats nodig, dat er een tijdje rust komt in de toto", zei hij. Overigens wijzen de laatste cijfers er zeker niet op, dat de toto een moeilijke toekomst tegemoet zou gaan, aldus de bewindsman. Mr. Beerman prees het Nederlandse toto-systeem, dat in vergelijking met de door de Staat be heerste organisaties in de omringende landen een amateuristisch" insti tuut is. De toto gaat uit en wordt gedra gen door de verenigingen. Namens de CHIJ verklaarde mr. Vix- seboxse, dat hij de voorstellen van de minister zou steunen omdat ook bij het streven naar de verwezenlijking van de christelijke beginselen in de poli tiek rekening moet worden gehouden met het praktisch bereikbare. In het bijzonder tot lering van zijn anti-revolu tionaire mede-senatoren voegde mr. Vixseboxse daaraan toe dat deze be reidheid tot het aanvaarden van een compromis ook van belang is, wanneer er wordt gesproken over het samen gaan van de christelijke partijen in een C.D.C. ,,De oude coalitie is aan het beperkte begrip voor de praktische mo gelijkheden ten gronde gegaan". Dc anti-revolutionairen waren ver deeld. De heren Berghuis, Elfferich en Algra lieten hun beginselen het zwaar ste wegen en stemden tegen. De heren Schipper, Haspels, Diepenhorst en De Gaay Fortman waren bereid hun per soonlijke verantwoordelijkheid voor ei gen levenshouding te scheiden van hun verantwoordelijkheid voor het publieke beleid en aanvaardden het ontwerp, z;j het niet zonder enige aarzeling. De heer v.d. Waerden deelde mee, dat de socialistische fractie in vier groepen verdeeld was. Drie daarvan zouden zich (om geheel verschillende redenen ove rigens) tegen het ontwerp blijven ver zetten. De vierde groep .heeft geen be wondering voor het ontwerp", zo zei de heer v.d. Waerden, „maar beseft dat er van deze regering geen beter voor stel is te verwachten". Uiteindelijk viel het ook Dij de socialisten nog wel mee. Tien van hen stemden vóór en tien tegen. Ook de enige communist in de Eerste Kamer, de heer Haken, stemde tegen. Het wetsontwerp op de loterijbelas- ting (15 pet) werd z.h.s. aangenomen, nadat staatssecretaris Van den Berge de heer Van Meeuwen (KVP) ver zekerd had, dat het met de gevreesde schadelijke gevolgen van de belasting heffing voor de loterijen voor liefdadige doeleinden wel mee zal vallen. De werkzaamheden voor de bouw van de Coentunnel zijn dezer dagen begon nen. Aan de noordzijde van het Noord zeekanaal, tegenover de Coenhaven, is een grote baggermolen bezig met het graven van het bouwdok. Hierin zullen de caissons voor de tunnel worden ge bouwd. Dit dQfc zai 00fc worden ge bruikt voor de IJ-tunnel. De megatonbom, die gisteren ontplofte was de tweede in de Russische serie proeven in de atmosfeer, die op 1 sep tember begon. De eerste proef met een megatonbom werd zondag genomen, eveneens bij h.et eiland Nova Zembla. De andere vijf proeven, een in het Poolgebied, een ten oosten van Stalin grad en de rest in Centraal-Azië, wer den genomen rnet bommen van de middenklasse". AMSTERDAM, 13 sept. i„ Brussel zijn aangiehouden een veertigjarige as sistent boekhouder en zijn vrouw, die sinds begin augustus voortvluchtig wa ren nadat zij ruim 25.000 uit de brand kast van hun werkgever, de Amster damse tenten- en dekkiedingfabriek gebr. Faber n.v. hadden gestolen. Toen de Belgische politie het echt paar wegens het overschrijden van de grens zonder geldige papieren aanhield, wist zij niet dat de opsporing door de Amsterdamse politie via Interpol was verzocht. Dat bleek pas veel later, toen het echtpaar nader aan de tand werd gevoeld over het niet in bezit heb ben van de vereiste grensdocumenten. Pas een paar dagen geleden kwam vast te staan dat het echtpaar wegens ver duistering van ruim 25.000 werd ge zocht. In de koffer van de man werd nog een bedrag van ruim 18.000 aan getroffen. De Belgische onderzoeksrech ter zal thans een beslissing moeten ne men wat er met het echtpaar gaat ge beuren. Daarna kan over een eventueel uitleveringsverzoek worden beslist. Dc boekhouder die S.S.-er is geweest en daardoor statenloos geworden, was bezig zich te voorzien van valse docu menten, waarmee hij Waarschijnlijk wil de verder reizen naar Frankrijk. Hij zou ook wapens in zijn bezit hebben gehad. Vele jaren heeft liet echtpaar onder een valse naam 'n Amsterdam gewoond. Dc ware identiteit kon worden vastge steld aan de hand van een uit 1939 da terende foto, die bij dc politieherken- ningsdienst werd gevonden. WASHINGTON, 13 september (UPI) De Amerikaanse testpiloof. Joe Wal ker heeft gisteren een nieuw snelheids record voor vliegtuigen gevestigd. In het raketvliegtuig X-15 bereikte hij bo ven de Movaje-woestijn in Californië een snelheid van 5866 kilometer per uur. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 13 september Lord Bertrand Russell is gisteren door de politierechter van het politiehof in Bow Street te Londen samen met tweeëndertig andere leden van het z.g. „Comité van Honderd" veroor deeld tot gevangenisstraf. Het „Co mité van Honderd" is een anti-kern wapen-organisatie, die zich, onder leiding van Lord Russell, heeft afge splitst van de „Campagne voor kern- ontwapening" (C.N.D.) en die hoopt door middel van een campagne van lijdelijk verzet de Britse regering te bewegen over te gaan tot eenzijdige kernontwapening. De politierechter eiste van een aantal kopstukken, dat zij zich tegen borgstel ling zouden verplichten niet de openba re orde te verstoren, zulks in verband met een voorgenomen demonstratie op zondag a.s., waarin volgens het huidige plan tienduizend deelnemers zullen gaan zitten op het asfalt van het parlements- plein in Londen. Onder degenen, die weigerden zich aldus te doe verplichten, bevond-n zich Lord Russell en zijn vrouw. Zij werden veroordeeld tot een gevan genisstraf van twee maanden. Toen hierop een medisch rapport werd over handigd aan de magistraat, bekortte deze de gevangenisstraf voor beiden tot een week. Omstuwd door een groot aantal bewon deraars en vergezeld door hun radicale secretaris Ralph Schoenman (met ring baard) begeven Lord en Lady Russell zich naar het gebouw in Bow Street, waar de politierechter hen wacht. Drie leden van liet „Comité van Hon- ded" werden veroordeeld tot twee maan den en zevenentwintig tot een maand gevangenisstraf. Onder de laatsten be vinden zich de eerw. heer Michael Scott, een geestelijke van de Staatskerk, de toneelschrijvers Robert Bolt en Ar nold Wesker, en de dichter Christopher Lcgue. Inmiddels zijn de politievcrloven voor zondag ingetrokken en de regering is vastbesloten een eind te maken aan de monstraties van dit soort, mede om te vermijden dat de Londense politie haar geduld en zelfbeheersing zou verliezen. Politieagenten uit de Londense randge meenten zullen op zondag naar het cen trum van de stad worden gedirigeerd, en speciale politiereserves zijn opgeroe pen. Lord Russell, die bekend staat als Engelands grootste levende filosoof (hetgeen het Nobelprijs-comité heeft doen besluiten hem de Not iprijs voor litera tuur toe te kennenistond vroeger be kend als een door de wol geverfde paci fist. In 1937 verklaarde hij: „Brittan- nië behoort zich te ontwapenen en, in dien Hitier het land binnen zou rukken met zijn troepen en wij ons niet zou den kunnen verdedigen, zouden wij hen behoren te begroeten als toeristen." De resten van het vliegtuig, dat onder weg was van Parijs naar Rabat, werden gevonden in een ravijn op ongeveer vijf kilometer afstand van Marokko's hoofd stad. Reddingsploegen rukten snel uit, maar zij konden het brandende toe stel eerst na een half uur bereiken, om dat zij werden gehinderd door een dich te mist en door de ontoegankelijkheid van het terrein. Volgens een Marok kaanse ooggetuige sloeg de Caravelle. na tegen de helling te zijn gebotst, over de kop en ontplofte onmiddellijk daar na met een harde knal. Een uitge breid onderzoek naar de oorzaak van de ramp, dat inmiddels is begonnen, zal moeten uitwijzen of de Franse ge zagvoerder een navigatiefout hectt ge maakt of dat andere factoren de ramp hebben veroorzaakt. Ondanks het verwoede blussingswerk van brandweerlieden en vrijwilligers duurde het vrij lang voordat men er in slaagde de felle brand in het wrak te blussen. Overal rond het verongelukte toestel werden stoffelijke overschotten van passagiers en bemanningsleden ge vonden. De Franse ambassadeur in Ra bat. Roger Seydoux, die op het vlieg veld aanwezig was om enkele leden van zijn ambassade, die met de Caravelle zouden aankomen, af te halen, was ge tuige van de reddingswerkzaamheden. Onmiddellijk nadat het fatale nieuws op het vliegveld bekend was geworden had hij zich naar de plaats van de ramp gehaast. Het personeel op de verkeerstoren van het vliegveld vertelde later, dat boven de landingsbanen mist hing toen de Caravelle aan de landing be gon. Tot twaalf minuten over negen had men verbinding met het toestel, daarna werd plotseling alles stil. •Volgens een woordvoerder van de Air France is het de eerste maal dat een Caravelle is neergestort. Onder de omgekomenen bevinden zich zes kinderen en verder de Austra lische ambassadeur te Cairo, John Quinn, de economische adviseur van de Franse ambassade te Rabat, Lau rent, mevrouw Nadine Sylvère-Clouzet. de directrice van het persbureau „Agence Centrale de Presse" in Ma rokko, en prins Sachry van Koeweit. Het merendeel van de slachtoffers had de Franse nationaliteit. Voorts bevon- I den zich o.a. tien Marokkanen, drie Amerikaanse marine-officieren, twee Russen en enige passagiers uit Luxem burg, Italië, Spanje en Zwitserland aan boord. Van Nederlandse slachtoffers is geen melding gemaakt. SPRANG CAPELLE, 13 sept. De 25-jarige boekhouder, die vorige week heeft bekend dat hp de twee bejaarde landbouwers A. en H. van Zeist heeft vermoord, wordt thans ook verdacht van enkele diefstallen en van brand stichting. In de gereformeerde kerk en op an dere plaatsen in Sprang zijn inbraken gepleegd, waarbij geld werd ontvreemd. De politie slaagde er niet in de dader op te sporen. In de nacht van zondag 19 februari brandde een schuur af van de land bouwer J. Kuijsten, 21 stuks vee kwa men daarbij om. De brand zou zijn ont staan door kortsluiting, maar dit werd niet bewezen. Landbouwer Kuijsten verdenkt er nu de aangehoudene van de brand te hebben gesticht omdat de ze een bedreiging zou hebben geuit na dat Kuijsten hem een geldlening had geweigerd. Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 nur) Half tot zwaar bewolkt met later enige regen. Matige tot vrij krach tige wind in hoofdzaak tussen zuid west en zuid. Lagere temperaturen overdag. Morgen: Zon; 6.12-18.59; maan: 10.36-21.02. DE BILT, 13 sept. Hoewel de cy cloon „Betsie" naar IJsland is gezwenkt, zal de wind boven de Noordzee en langs onze kust toch tot krachtig of hard gaan toenemen. Via Engeland nadert daarbij nog een regenfrontje. zodat het weer ook morgen wisselvallig blijft. De zuid westen wind blijft vrij zachte lucht aan voeren met temperaturen van ongeveer 18 graden. Station: Oen Helder Ypenburg Vhssingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Stockholm Oslu Kopenhagen uonden Amsterdam Brussel Luxemburg Pa rii 8 Bordeaux Nice Berh.in Frankfort München Zürich Wenen Weer regen regen zw. bew. regen regen geh. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. half bew. regen regen zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. mist onb-aw. mist zw. bew. max. min. temp. temp. gisteren 17 14 neersi. 24 uur 0 0.1 0 0.2 0.1 0 0 0 0 2 0 0.1 0.1 O 0 0 0 0 0 0 0 0 0.6

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 1