DELEGATIE N.-GUINEA-RAAD BIJ DE KONINGIN Voor woningbouw was 1960 een goed jaar Statistisch tekort over vijf jaar ingelopen THE cigarette of quality and prestige 1_25 Nederlandse kustvaarder gezonken Dramatisch zangspel in nieuwe kerk in Hoorn Parkinson waagt zich in het hol van de leeuw Ambtenaren ontvangen hem als een tweede Wim Kan.. NIEUW DREIGEMENT VAN HET KREMLIN Tegen militaire vluchten vaF het Westen over O.-Duitsland SILVERMATCH GAS Mgr. A. Horsthuis in Nederland Twee dodentwee zwaar gewonden en een vermiste T.R.|.00*T! ?a/ck— Evenement voor West-Friesland Pools monument in Driel onthuld SILVERMATCH Kwestie Westduitse straaljagers VRIIMOKD VIEUX SPINWIEL Bisschop van arm Braziliaans bisdom Prof. Romme bepleit gezamenlijk program voor jonge christen democraten Bij baden verdronken LAATSTE SPREEKBEURT DEN HAAG Morgen: Prinsjesdag Route gouden koets door Den Haag Spijtoptanten Nassi-comité vraagt uitvoering motie- VAN DOORN Herinnering aan slag om Arnhem SlLVERjMflTCH V B MAANDAG 18 SEPTEMBER 1961 (Advertentie) iedere dikte, elke maat bouw- en jrieiibelplaflt Belangrijk nieuws! De produktie voor Nederland van America's finest cigarette" is nu naar ons eigen land verlegd. Dank zij de grote besparing aan vrachtkosten, invoerrechten en accijnzen is de nieuwe prijs per pakje: als Bpt. Dodelijke val een 3 verwisselbare onderdelen met een SUVERM&ICH Me (Advertentie) Koningin Juliana heeft zaterdag de in ons land vertoevende, uit tien leden bestaande delegatie van de Nieuw-Guinea- Raad op paleis Soestdijk ontvangen. Van elf uur tot kwart voor twaalf heeft de vorstin in de tuin achter het paleis zich met haar gasten onderhouden. Zij stelde het op prijs met dezen om zich heen gegroepeerd te worden gefotografeerd. De delegatieleden verheugden zich er over deze foto als een bijzondere herinnering naar hun land te kunnen meenemen. a per flea f. 6,70 AMSTERDAM, 18 sept. „B« het beroep, dat ik op katholiek Nederland zou willen doen, om hulp voor het werk van de kerk in Jales, in de noord westhoek van Sao Paolo, Brazilië, wil ik de nadruk leggen op de omstandig heid, dat het hier in ontwikkeling zeer ver achtergebleven gebied betreft," al dus mgr. A. Horsthuis gisteravond kort na zijn aankomst op Schiphol. Mgr. Horsthuis, die ruim een jaar geleden is geïnstalleerd als eerste bis schop van het kort tevoren ingestelde bisdom Jales, een gebied waarvan de H. Stoel de geestelijke verzorging had opgedragen aan de Nederlandse As- sumptlonisten, zal twee maanden in Ne derland vertoeven en in die tijd ook in zijn nieuwe waardigheid een eerste be zoek brengen aan Rome. In 21 parochies ondergebracht telt het bisdom ongeveer 350.000 katholieken, merendeels immigranten uit de geteis terde gebieden bUBahia, uit Japan, Li banon en Zuideuropese landen. In het uitgestrekte, in hoofdzaak agrarisch ge bied wordt de bisschop door achttien priesters bijgestaan, waarvan dertien uit Nederland. Een gebied in opkomst, is Jales, met een voor 95 procent ka tholieke bevolking, een vooral in ker kelijk opzicht armlastig deel van de staat Sao Paolo. In dit verband rust op de schouders der Assumptionisten een grote taak, waarvoor mgr. Horsthuis de verant woordelijkheid draagt. Onder ztin be stuur zal niet slechts de godsdienstige ontwikkeling de groei der bevolking op de voet moeten volgen, doch zal bovendien de materiële opbouw tot stand moeten komen. De bisschop stelt zich niet voor dat dit in enkele jaren thd kan gebeuren. Het zal een werk zijn van vele tientallen Jaren. Eer werk dat zich in het moeilijke begin' stadium bevindt en dat voor zijn wel slagen grotendeels afhankelijk is van de hulp van buiten. Behalve de 76-jarige moeder van mgr. Horsthuis en de provinciale overste, pater Marlus van den Boogaard, waren talrijke familieleden en paters Assump tionisten uit Brabant naar Schiphol ge komen ter begroeting. Pater Van den Boogaard vertelde ons nog dat in ge heel Brazilië 54 paters Assumptionisten werkzaam zijn. DEN HAAG, 16 september Het af gelopen jaar heeft, ondanks vele moei lijkheden, goede resultaten voor de volkshuisvesting opgeleverd. Dit zegt de directeur-generaal van de Volkshuis vesting en do Bouwnijverheid in zijn jaarverslag over i960. Er kwamen 83.815 woningen gereed en er werd begonnen met de bouw van 85.025 woningen, een aantal dat tot de hoogste van de naoorlogse tijd behoort. De woningbouw -in de niet door het rijk gesubsidieerde sector, die in voor gaande jaren slechts 3 a 5 procent van de totale woningbouw uitmaakte, nam in het verslagjaar sterk toe. Voor 18.600 woningen in deze sector werd een ge meentelijke bouwvergunning verleend, dat iS ruim 20 procent van het totaal aantal woningen, met de bouw waar van is begonnen. Deze ontwikkeling mag 'n het kader van een terugkeer naar meer normale verhoudingen met vreug de worden begroet, aldus het verslag. Het statistisch woningtekort is in 1960 gedaald tot 86.000 woningen. De vermeerdering van het aantal huis houdingen bedraagt thans jaarlijks per saldo circa 50.000. Dit aantal zal ge leidelijk stijgen en na 1965 een hoogte van 60.000 en meer bereiken. De huidi ge produktie laat toe voor sanering en vervanging rond 10.000 woningen aan te wenden. Dit aantal zal echter moe ten worden opgevoerd, wil de vervan ging niet veel trager verlopen dan het verouderingsproces. Het woningtekort zal over het alge meen dienen te zijn ingehaald voor dat omstreeks 1965-1966 het aan tal huishoudingen als gevolg van de geboortegolf in de eerste jaren na de oorlog sterk zal gaan toenemen. Ook zal geleidelijk binnen enkele jaren een substantiële krotvervanging en sane ring moeten worden bereikt. Van de bestaande woningen zijn er 1.000.000 voor de eerste wereldoorlog gebouwd. Een vervanging van 20.000 woningen per jaar, te bereiken na vijf jaar, is hierbij een gematigd programma. De woningvoorraad vermeerderde in 1960 met rond 73.500 woningen. Tegen over het totaal aantal gereedgeko men woningen van 83.815 staat name lijk een vermindering van ongeveer 10.000 woningen, die aan de bewoning werden onttrokken. De inloop van het statistisch woningtekort kan voor 1960 worden gesteld op rond 20.000 woningen. In 1960 zijn voor 85.184 woningen, in clusief bejaardenwoningen en wonin gen voor alleenstaanden, bijdragen uit de rijkskas op voet van de woning wet toegezegd van in totaal bijna 9 miljoen per jaar. Volgens de subsidie regelingen voor de particuliere bouw werden in 1960 premies toegezegd van in totaal ruim 46,5 miljoen voor 15.227 eigen-woningen, ruim 34 mil joen voor 14.344 huurwoningen en ruim 4 miljoen voor 33 bejaardentehuizen. Voor 23.691 woningen werd een toeslag volgens het besluit bevordering eigen- wonlngbezit toegekend tot een bedrag van ruim 26,8 miljoen. DEN HAAG, 18 sept. De 497 ton metende Groningse kustvaarder .He ron" is zaterdagavond bij het Paternos ter-rif ten noordwesten van Jersey (En geland) op een rots gelopen en gezon ken. Van de elf opvarenden zijn de stuurman en zijn vrouw omgekomen; een Spaanse matroos wordt vermist. De kapitein en zijn echtgenote zijn te St. Malo aan de Franse kust in zeer ernstige toestand in een ziekenhuis op genomen. De zes overige leden van de bemanning zijn In veiligheid gebracht en aan land gezet in Bonne Nuit Bay in Jersey, vanwaar zy vanmorgen per vliegtuig naar Schiphol zouden worden overgebracht. Aan boord van het schip hebben zich bevonden: kapitein H. Bartels en mevr. M. Bartels-Steensma uit Groningen; stuurman A. van der Zee en mevr. Van der Zee uit Franeker; H. Kranz, eerste machinist, Rotterdam; C. N. M. van Geffen, tweede machinist, Utrecht; P. Klooster, derde machinist (Bedum; J. J. Kooyman, kok, Schoor]; M. Si mon, matroos, Putten Gld.; A. C. Do mingo, matroos, Putten Gld.; A. C. Do- Dios, matroos, Rianjo. (Advertentie) '?w> HUIS TER HEIDE, 18 september De Nederlandse afdeling van de inter nationale unie van jonge christen-demo craten, waarin vertegenwoordigd zijn de jongerenorganisaties van de KVP, de CHU en de AR-partij, heeft vrijdag en zaterdag hier in het gereformeerd jeugdcentrum ,,De witte hei" een stu diebijeenkomst belegd onder het motto ,,wat ls christen-democratische poli tiek?" Inleidingen werden gehouden door prof. I. A. Diepenhorst (AR), prof. dr. G. C van Niftrik (CH) en prof. mr. C. P. M. Romme (KVP). De laatste meende, dat het iri de huidige situatie weinig zinvol is te streven naar een gemeenschappelijk beginselprogram. Hij achtte het een vruchtbare methode, dat de drie par tijen gezamenlijk de praktische poli tieke vraagstukken bespreken tegen de achtergrond van ieders beginsel. Hij stelde voor dat de jongerengroe pen in overleg met hun partijen een onderzoek instellen naar de mogelijk heid, op basis van deze methode te komen tot een gezamenlijk werkpro gram. Aan het einde van de bijeen komst werd besloten dat de jongeren dit voorstel nader in studie zullen tarnen* GENNEP, 18 sept. Bij het baden in de Maas onder Oeffeit is gisteren de 23-jarige Duitser H. Asvalk uit Düsseldorf verdronken. DEN HAAG Zaterdagmiddag ts hier ter hoogte van het posthuis Dui- velandsestraat een achtjarig jongetje in zee verdronken. Het kind, dat niet kon zwemmen, is een stuk hout. nagelopen, in een orderstroom terecht gekomen en naar open zee gedreven. Het stoffelijk overschot van' net knaapje was van morgen nog niet gevonden. OOTMARSUM - Zaterdag is de vijf tienjarige schober Frits Smidt tijdens het zwemmen bij de stuw in het Dinkel- kanaal verdronken. gecontroleerde kwaliteit HOORN, 17 sept. Stellig zijn zel den in Hoorn zovele mensen tegelijk ZO nen, uüukv. - - housiaste woorden vormen de eerste re gels van het programmaboekje bij het „dramatisch zangspel", dat bouwpas toor E. Hupperetz schreef uit dankbaar heid Jegens zijn nieuwe parochianen en ter voorbereiding van ae wijding van hun nieuwe, zeer moderne kerk. Achter in dit zelfde boekje staan dan heel la- koniek twee data: aug. 60 en aug. 61, die aangeven, dat de voorbereidingen voor dit spel een jaar geduurd hebben. En als men dan ook nog bedenkt, dat het spel meer dan twee uur duurt en dat er ruim honderd mensen aan meewer ken, dan zal men begrijpen, dat deze I eerste regels geen grootspraak zijn. Vanavond werd dit spel, dat tot titel 'heeft „Hef Beloofde Land" voor het eerst opgevoerd: op het priesterkoor van de nieuwe kerk. Gezien de vorm zou men het stuk een oratorium kunnen noemen. Er zijn weliswaar essentiële dramatische elementen ingebracht alle medewerkenden zijn gekostumeerd, er zón eenvoudige decorwisselingen, er wordt een dans uitgevoerd en de Tekst is uitermate belangrijk, maar het ge heel blijft daarbij toch statisch en het zwaarste accent blijft vallen op de zang van «oor en solisten. Qua inhoud is het stuk gebaseerd op ie patroonheiligen van de nieuwe kerk: de Engelbewaarders, die na een intense strlld met de gevallen engelen de men. sen via de kerk naar het beloofde land voeren. -Iet stuk bestaat uit drie delen. Het eerste deel toont de strijd tussen de Luciferisten en de hemelse heerscharen, het tweede de intocht van de Joden in het beloofde land en een laatste poging van Lucifer dit te verhinderen, het derde begint met de woorden van de Introitus van de Mis voor een kerkwijding „Ver schrikkelijk is deze plaats" en bezingt de heerlijkheid van de Kerk van Chris tus en het nieuwe Jerusalem. De muziek werd gecomponeerd door de nog jonge, zeer bekwame Jos Moeskops. Deze muziek is een men geling van conventionele en zeer mo derne vormen. De vaak zcei schelle contrasterende tonen, vooral van het kooer- en slagwerk moeten de toehoor der vaak vreemd in de oren hebben geklonken. Er waren echter ook melo dieuze gedeelten. Dirigent en daar mee de meest verantwoordelijke per soon was ook de heer Moeskops. Voor "de uitvoering kaï. men slechts de grootste bewondering hebben. De mu ziek was /.eer goed Ingestudeerd. Voor een volgende keer zou men wensen, dat de koren actiever ia het spel werden opgenomen, maar dat vergt waarschijn lijk te veel studie. Voor niet-parochia- nen wordt het spel nog tweemaal uit gevoerd: op 20 en 24 september. (Van onze Haagse redactiea DEN HAAG, 18 sept., Prof. C. Northcote Parkinson, die ambtenarb en bureaucratie bestrijdt met het dodelijke wapen van de spot, heeft zich zaterdagmorgen voor de laatste van zijn drie spreekbeurten in Nederland in het hol van de leeuw gewaagd; Den Haag. Hjj is er overigens niet opgege ten. De ambtenaren en bureaucraten die zich onder zijn talrijk gehoor be vonden waren op hun vrije zaterdag in een veel te goede stemming. Prof. Par kinson zelf gaf de verklaring voor deze vriendelijke tegemoetkoming vait hen van wie hij dit toch na zijn pubiikaties allerminst mocht verwachten. „Mijn kritiek is voor ambtenaren hetzelfde als wat insektenpoeder voor insekten is: het eerste jaar zijn zij er mismoedig door, het tweede jaar geven ze er niet meer om, het derde jaar zijn ze er ai aan gewend, het vierde jaar houden zij er van en het vijfde jaar kunnen zij er niet meer buiten". De toehoorders waren voor het „col lege" van prof. Parkinson gaan zitten in een stemming die overeenkwam met die waarin bezoekers van het cabaret van Wim Kan verkeren. En zij werden niet teleurgesteld. Er was geen ernstig woord in wat de Britse historicus ver telde, maar het was allemaal wel heel geestig. Hij behandelde voornamelijk de problemen die hij in zijn eerste boek heeft aangesneden. Zo vertelde hij van de vergadering waarin in twee minuten wordt beslist c'at er een kernreactor van zeven mil joen gulden moet worden aangeschaft („Hoewel niemand weet wat dit is voelt men; dit is iets om te hebben. Dit mogen wij niet missen"), waarna er uren wordt gesproken over de aan schaffing van een schoolbord van vijf tig gulden: iedereen weet daarbij ten minste waarover hij spreekt. Ook signaleerde Prof Parkinson het xwaad van de Instelling van commissies, die als een voortwoekerende plant, sub commissies in het leven roepen en zelfs bij het afsterven nog zaad verspreiden voor weer talloze andere commissies. De commissieleden zitten aan een lange tafel, zo zei de professor, die soms door het aantal leden zolang moet zyn dat zich aan de twee uiteinden apar te groepen vormen die over geheel ver schillende onderwerpen delibereren. Hij verhaalde zijn ervaring bij de ge nerale staf in de laatste wereldoorlog. Hij had drie bazen boven zich. Op een DEN HAAG, 18 sept. Morgenmid dag zal het koninklijk gezin de ge bruikelijke rijtoer door een deel van Den Haag maken. In de eerste open rode landauer zullen gezeten zijn de koningin, de prins en prinses Marijke; in de tweede de prinsessen Beatrix, Ire ne en Margriet. Voor deze middagrijtoer vertrekt de stoet om half vier van het paleis Huis ten Bosch. De route zal als volgt zijn: Bezuidenhoutseweg, Heren gracht, Korte poten, Plein, Lange poten, Spuistraat, Wagenstraat, Grote Markt straat, Grote Markt, Prinsegracht de stoet stopt bij het hofje van Nieuwkoop, waar bejaarden zijn gehuisvest Lijn baan, Westeinde Riviervismarkt, Groen markt, Hoogstraat, Noordeinde, Heul- straat, Kneuterdijk, Schelpenpad, Lange Voorhout, Vos in Tuinstraat, Denneweg, Frederikstraat, Javastraat, Wassenaarse- weg, Van Alkemadelaan, Willem Witsen- plein, Laan van N. O. Indië, Leidse- straatweg, Huis ten Bosch. DEN HAAG, 18 september Zater dagmiddag is hief onder voorzitter schap van prof. W. L. G. Lemaire in het Park Hotel een druk bezochte ver gadering gehouden van het Nassi-comité; 23 plaatselijke afdelingen waren verte genwoordigd. In een telegram "aan de minister-president verklaarde de ver gadering van oordeel te zijn, dat uit voering moet worden gegeven aan de motie-Van Doorn (KVP), die op 12 juli In de Tweede Kamer is aangenomen en waarin wordt aangedrongen op verrui ming en versnelling van de toelating van spijtoptanten. GRONINGEN, 18 sept. In een woning aan de Goeman Borgesiuslaan is zaterdagmiddag de achtjarige Erwin H. J. Winkels, die met een zoontje van de aldaar wonende familie op de vlie ring aan het spelen was, door een glas plaat boven een trapgat gevallen en twaalf meter lager in de gang ven het huis terecht gekomen. De jongen liep bij deze val een schedelbasisïractuur op en overleed ter plaatse. zeker ogenblik was de eerste baas af wezig en bleek het werk met 25 procent te zijn afgenomen. De tweede man werd ziek en toen bedroeg het werk nog maar vijftig procent. „Toen ten slotte ook de derde weg was en het werk nog maar een kwart vas van het oorspronkelijke, zag ik met mijn wiskundig inzicht ogen blikkelijk dat als ook ik zou vertrekken het te verrichten werk tot nul zou zijn gereduceerd," aldus prof. Parkinson. Onder hilariteit verwees hij ook naar een experiment (lat hjj in Duitsland had laten nemen. SuccessievelMk waren in een groot kantoor alle telefoonlijnen af gesneden en werd alle post onderschept. „Er werd niet meer, maar ook niet min der gewerkt, wat tegen mijn verwach ting in was. Ik had gedacht dat het werk zou toenemen De prof. vroeg de zaal subsidie om dergelijke onder zoekingen op grotere schaal te kunnen voortzetten sept. Tie"'pfl, ien Nederlanders, Polen en Enge'u(,j)< DRIEL (Geld), 18 o, X me» X.II I.p, burgerlijke en militaire autoriteiten ben hier zaterdag de onthulling woond van het nationaal monument.® geboden aan de eerste Poolse jjfl hankelijke Parachutisten Brigade. ep op 17 september 1944 heeft deelgenot" aan de slag om Arnhem. OP „Surge Polonia" („Polen sta "rtgv staat er in bronzen letters op de b6'|t« nen sokkel, waarop een vrouwengek'po- Ae moeizame wederopstanding van len symboliseert. Het monument, werk van de Rotterdamse beeldhou» e Jan Vlasblom, werd onthuld door commissaris der koningin in Gelder)® j() mr. H. W. Bloemers. De plechtig" jg werd opgeluisterd door de kapel koninklijke luchtmacht. Na de onthul» f werd het monument ingezegend a abbé dr. L. graaf de Broei Plater, jp tor van de Poolse katholieke missie Nederland. Er werden vijftien kranig, aangedragen, onder anderen van het - ninkltjk paar, de Nederlandse reger» en de Poolse parachutisten brigade. Een uur voor de onthulling maakte j Fokker Friendship een zestal vlucn1 boven het landingsterrein van 1944. Bjj de eerste vlucht sprong kap»1® f J. J. M. Antonietti per parachute n®jg beneden, gevolgd door drie leden van Eerste Nederlandse Parachutistend" (Advertentie) de gasaansteker voor Uw leven één druk met Uw duim en U heeft vuur; U heeft altijd vuur, v/ant. laat U nooit in de steek onbeperkte garantie onfeilbaar automatisch e maandenlang vuur uit één gastank e sierlijke modellen vanaf f 16,50 an.... heelt U nooit neer reparatiekosten, leder eventueel door een fabrleks- fout defect onderdeel is gratis overal ter wereld Inwisselbaar terwijl U er op wacht. O N B E P E RKTE GARANTIE MOSKOU, 18 september (REUTER, UPI) De Sovjet-Unie heeft tegenover de Westerse mogendheden het dreige ment uitgesproken, dat militaire vlieg tuigen van het Westen die in de toe komst het Oostduits luchtruim zou den schenden en bevelen om te landen zouden negeren, zouden worden vernie tigd met welk middel ook, raketten in begrepen. Hét dreigement was vervat in nota's die op het middaguur op de Westerse ambassades werden afgegeven. In de nota's werd geprotesteerd tegen de lan ding van twee Westduitse straaljagers van donderdag in Berlijn. Gezegd werd dat die landing een van de gevaarlijk ste provocaties was welke waren uit gevoerd op de communicatie-routes met West-Berhjn. Er werd tegengesproken dat de piloten verdwaald zouden zijn, gelijk in Bonn was toegelicht. Voortdu rend had er tweezijdig contact bestaan met het vliegveld Tegel. De nota's waren gericht tot de Ver enigde Staten, Frankrijk, Engeland en West-Duitsland. In de nota aan Bonn werd gezegd dat de reis van de vlieg tuigen een openlijke uitdaging was van de zijde van krachten die ae wereld aan d,e rand van een oorlog sleuren. Deze krachten zouden zich door niets laten b®' tegenhouden om de waarschijnlijk6<iie sprekingen ter regeling van de van een Duits vredesverdrag en op .cjii sis daarvan de situatie in West-B®1.^- te normaliseren, te torpederen. V.a»" Duitsland wordt „ernstig" schuwd dat de regering in Bonn t® ie verantwoordelijkheid op zich di®n je nemen voor de consequenties welk® (e' provocerende acties van Westduits® vanchistische kringen met zich kunnen brengen. De Oostduitse regering heeft de se commandant in West-Berltjn „jutf zocht, de piloten van de twee W®st jjri se straaljagers, die donderdag °Pjef' Westberlijnse vliegveld Tegel Ve' „voor een beperkte tijd" te hare® öd' schikking te stellen teneinde het "jSC® zakelijke onderzoek" naar het i°c te kunnen verrichten. t lfl' De Westduitse verklaring dat h® g|S' cident een „betreurenswaardige v reg®' sing" is, werd door de Oostduitse Ve ring van de hand gewezen. In ha®? e® klaring wordt van een „opzetteUF pri welbewuste actie" gesproken. O0V'e® feit dat de Franse autoriteiten de piloten toestemming hebben verle® r0o*" Tegel te landen, wordt scherp v deeld. v..

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 6