Visitekaartjes in Breda en Scheveningen is het moderne zusje van kegelen Concurrerende dollargiganten het Nederlandse slagveld op Tasmanische gebrom en grommende boos hoest -SSSSSSR easond Utrechts zonder promenadeconcert luchtmachtkapel Weinig voorkomend zoogdier de schrik van de boeren rrs. ezelli Korps was eerst wel gevraagd duivels Jongt ijti zindelijke huisdieren Treinen vervallen holland fund VERBAZINGWEKKEND BESLUIT en schrijve de beste...I Per 1 oktober Beleid spijtoptanten behoudt aandacht van regering Arrestaties in kunst diefstal in de V.S. VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1961 UNIE De kegelspeler beweert van bowling: „Dat bastaardspel uit Amerika is geen sport." De bowling-speler heeft nog geen recht van (tegen) spreken. Bowling is pas enkele maanden id Nederland, en dan alleen nog in Scheveningen en Breda. Al hebben zich reeds clubs gevormd en zijn er plannen voor tientallen bowlingbanen, te gen de honderden oude kegelclubs met hun door fokte domeinen en hun geheiligde tradities weegt flat in de verste verte niet op. Kegelen is mannen werk, met bretels en sigaren, bier en goeie moppen, donderend lawaai onder de zoldering. Bowling is een vroom familiespel, waarbij pa de kans loopt floor *zi.jn tienjarige zoon eruit gegooid te worden ed mama (althans in Breda) tussen twee worpen °en blik kan werpen in de crèche, waar ze de Jongste spruiten heeft toevertrouwd aan de kleu terleidster. De entourage is tegelijk zakelijk en Joxueus als in de vertrekhal van een luchthaven. W bar schenkt zowel appelsap als whisky in on- Aermaatse glaasjes. Die kegeljongens met hun ge schreeuw ontbreken, maar er is een lieve juffrouw flie de baanhuur afrekent en passende sportschoe nen in bruikleen geeft. Wat een verschillen dus tdssen kegelen en bowling! Bovendien, bij bowling moet men snel achter Waar de automatisch aangevoerde ballen naar de Automatisch geplaatste kegels gooien, want anders t'erstrijkt nutteloos de betaalde speeltijd. Zulk ge naast moet de oprechte kegelende sportsman tegen Ae borst stuiten. Zijn borrel wordt koud, de sigaar Wrft af en alle goeie moppen blijven onverteld. Wen, zeg nou zelf, dat is geen sport meer. Een glas wijn aan tafel verhoogt het genot van Uw maaltijd en geeft daaraan een meer feestelijk aspect. RESIDENTIE-ORKEST NAAR BONN BALLPOINTS WK 79e DAMESBEURS Marion Davies bediend Gee sink en Henk v. d. Gmit, drie sporlkampioenen, :-x Secr. teiuW- Beung^ l toegang k tfauriW0 •enden ,t Dame- en Haag- .penden BOWLING Zonder drank, sigaren en moppen (Advertentie) Bijzondere zorg is er besteed aan de juiste verlichting van de banen en de geluiddemping Voor ieders maat zijn er speciale schoenen. Hiermee heejt men houvast op het gladde hout van de banen en dat is voor een goede aanloop en een straffe worp wel gewenst. ^ten hoeft dus voorlopig niet te ver- 1 A°hten dat kegelen zich zal encanail- met bowling. Maar aan het jonge Daling is de toekomst. Er zit zoveel JApitaal achter dat men de komst V - vN1 tal van banen in Nederland kan Sappellen. Twee enorme Amerikaan- „r maatschappijen zullen zich in hun Z)hcurrentieströd geen kans laten ont- v£?h. De ene, Brunswick, heeft zijn fxjtekaartje in Breda op tafel gelegd dl ^at ziet er heel chic uit) en de an- (>„e. American Machine and Foundry lih1 pany, heeft via Trans World Bow- en Heineken hetzelfde gedaan in heveningen (en ook dat mag gezien jn rden). Eén zo'n bowling-centrum is --..een kwestie van ruim een miljoen vr!a 1 maar het verkrpgen van geld hit?1" hieuwe banen is lang niet zo moei- v* als het bemachtigen van een bouw- ■"gunning. Wineken en Trans World Bowling heeft een lijst van gemeenten waar hij de eerstvolgende jaren bowlingcentra wil vestigen: Amsterdam, Eindhoven, Den Haag, Groningen, Enschede, Nij megen, Amstelveen, Rotterdam, Dor drecht, Tilburg, Heerlen en Maastricht. Brunswick houdt zijn plannen voor zich, maar zegt wel dat op de bouw vergunning na overeenstemming bereikt is voor een groot centrum in Amster dam, nabij het Olympisch Stadion. Bre da is overigens het eerste Europese bow lingcentrum van Brunswick, maar de maatschappij staat te springen om de strijd met de concurrent aan te bin den die al in een tiental Europese lan den één of meer van die hallen heeft staan. In Duitsland, Zweden en Parijs gaat Brunswick binnenkort van start. De twee Amerikaanse dollar-gigan ten die elkaar op het bowlmgvlak be- kege-len, zijn niet bang voor een beet je. Trans World Bowling hoort, zoals gezegd, thuis bij de American Machi ne and Foundry Company (AMF). De AMF is ooit begonnen met het maken van sigarettenrol-machines. Dat heeft zich in de loop van tientallen jaren sterk uitgebreid en nadat men zich in de oorlog al met de fabricage van radarantennes had bezig gehouden, «peelt men thans een belangrijke fa- brikantenrol op liet gebied van de be sturing en lancering van Titan- en Atlasraketten. Het minder geleid pro jectiel, nl. de kegelbal, kreeg om streeks '45 de aandacht van AMF en kort daarna verscheen de automati sche kegelopzetter op de toen nog niet geautomatiseerde, maar al wel populaire Amerikaanse bowling-ba nen. Het toestel is daarna nog ingrij pend verbeterd en dat heeft niet al leen de bowling-enthousiasten, maar ook de aandeelhouders van AMF bij zonder verheugd. AMF noemt zich, evenals Brunswick, 's werelds groot ste fabrikant van automatische ,,pin setters". Brunswick is een nog oudere maat schappij die in Amerika's oudheid meu beltjes en biljarts vervaardigde. Hele maal zoals men dat in de States zo graag ziet, zijn er benodigdheden voor ziekenhuizen en scholen bijgekomen, in latere tijden gevolgd door sportartike len, waaronder vooral de plastic bo ten een gretige aftrek vinden. En do kop van de Polaris-raket is een Bruns- wick-produkt. Al vroeg bad deze maat schappij met zijn tegenwoordige omzet van ongeveer anderhalf miljard dollar zich met het Amerikaanse bowling be moeid, maar met de ontwikkeling van de automatische ,,pin setter" had men nogal getreuzeld, totdat het succes van AMF de maatschappij eens duchtig aan dit karwei zette. De commerciële wed ijver tussen beide maatschappijen heeft zich nu naar Europa verplaatst, en sinds kort hebben ze elkaar getrof fen op het Nederlandse slagveld. Of dat een verbitterd gevecht te zien zal geven? Och, de Nederlandse managers van beide partijen beweren met vader landse nuchterheid dat er hier voor alle twee werk aan de winkel is. De enige bevreesde groep is die van de exploitanten van de vele oude, ver trouwde kegelbanen. Want, men kan verklaren wat men wil, men kan wij zen op de verschillen in spelregels, de tien kegels van het bowling en de ne gen van het kegelen, de twee spelen zijn als broer en zus. Wie niet bezwijmd is onder de geur van bier en door de walm van sigaren heen kan kijken, en wie anderzijds de air-conditioning van het bowlingcen trum heeft verdragen en het gewaagd heeft rustig te gaan zitten in de wis kundig berekende produkten van de stoelenarchiteet, die moet uiteindelijk zien dat het slechts gaat om het doen kapseizen van flesvormige attributen door middel van een balvormig ge vaarte, dat men beslist niet op zijn teen moet laten vallen. De bowlingspeler echter moet (en kan) vlotter de bal la ten rollen. Men zegt dat dit een groter wedstrijdprikkel geeft, maar de kege laar zal volhouden dat zijn speciale do ping hem genoeg ten strijde prikkelt. Vanaf de openingsdag genieten de twee Nederlandse banen veel belang stelling. Van 's morgens tien tot in Breda middernacht ('s zaterdags tot 1.00 uur) enu in Scheveningen tot 2.00 uur is gemiddeld het grootste deel van de banen in gebruik. In Breda is men met eigen instructeurs begon nen met tien dagen lang het perso neel tot en met de kok van de snack bar de knepen van het vak te leren en daarna heeft men jongens van mid delbare scholen het plezier van een degelijke instructie gegund, en op de ze basis is men de stad voor het bowling aan het veroveren. Scheve ningen heeft een aantal werkstuden ten ingewijd in de geheimen. Zij heb ben op hun beurt een falanx van toeristen doen warm lopen voor het spelen en thans dagen nieuwsgierig de Hagenaars op. Men wil spoedig ko men tot de instelling van een club competitie onder de hoede van een Nederlandse Bowling Bond, die aan gesloten moet worden bij de Europe se. Men kan zien, dat Breda nog wat meer geld aan zijn eersteling besteed heeft dan Scheveningen; behaaglijk dik ke tapijten en kostelijke natuursteen, projectieschermen en verdere accom modatie verraden een financieel onbe krompen broodheer. Misschien dat men in Scheveningen iets succesvoller is ge weest met de belichting van de banen en de akoestiek. Het soms toegespits te Amerikaanse perfectionisme heeft bij al deze voortreffelijkheden en automa tiseringen niet vergeten de installaties van snufjes te voorzien, waarmee di rect de ballen na gebruik gereinigd worden en waarmee de speler zijn klam geworden handen boven een luchtkoker- tje kan drogen. Wacht bowling in Nederland een flo rissante toekomst? Amerika is er verzot op: 9000. bowlingcentra met 25 miljoen geestdriftige spelers, dat mag er zijn. Men heeft er zelfs beroepsclubs, waar- Copyright Stichting Wijnpropagande. DEN HAAG, 21 sept. Het Residen tie-Orkest zal op 25 september in de Beethoven-Halle te Bonn concerteren in het raam van de Beethovenfeesten in deze stad. Onder leiding van Willem van Otterloo zal het orkest de ouverture „Leonore 2", de zesde en de zevende symfonie uitvoeren. (Advertentie) een zorgvuldig gespreide deelneming In onze nationale economie. Participatiebewijzen ter beurze genoteerd. van de leden tot hele series „strikes" (alle kegels in één worp omver) in staat zijn. Toch hebben ook deze gewel denaren geen abonnement op dif kunst stukje. Eens in de paar jaar meldt zich een geluksvogel die in een spel het maxi male getal van 300 punten heeft be haald, waarvoor een instantie hem met een aardigheidje van 10.000 dollar be loont. Ik heb kunnen ervaren dat bowling een aantrekkelijk spel is, waarmee men, eenmaal begonnen, moeilijk kan ophou den („Net als pinda's eten", zegt de directeur van Brunswick Nederland). Maar voordat men een draaglijk resul taat bereikt, enigszins op de hoogte is met de effecten van hoek- of boogworp, voordat men de ijzeren pols bezit en de zwaai van de arm die de natuurlijke voortzetting is van de aanloop, heeft men heel wat uren in deze heilige hallen ge zweet. Mijn eerste resultaten waren hoogst teleurstellend. In Hommerson's paleis van rinkelende speelautomaten bij de Scheveningse boulevard heb ik mij tot troost op een miniatuur bowling-ke- g'elbaantje moeten wijs maken dat ik nog wel eens een paar kegels tegelijk kan raken. HENK SUÈR O o UTRECHT, 22 sept. Het onver wacht uitsluiten van de luchtmachtka- pel bij het op 5 oktober alhier te hou den promenadeconcert heeft hij de di rigent, kapitein H. van Diepenbeek, niet alleen verbazing maar ook ontstem ming gewekt. Het feit blijft bestaan dat hij hiervoor aanvankelijk gevraagd is zoals wij reeds gisteravond meedeel den, hetgeen ook blijkt uit een eerste circulaire die de stichting Stadsont- spanning Utrecht, de organisatrice van het concert, heeft verzonden. Volgens de heer Van Diepenbeek is het ook onjuist om hier te spreken over een verbod om in Utrecht op te treden. De militaire hiërarchie heeft met de ze zaak niets te maken. Vreemd blijft het dat kapitein Van Diepenbeek pas enkele dagen geleden en nog wel zijdelings moest horen dat op de medewerking van de luchtmacht- kapel geen prijs werd gesteld. Vorig jaar nam zij wel aan het Utrechtse pro menadeconcert deel. Achter de schermen spreekt men over de grote populariteit die de Lucht- machtkapel met de uitvoering van jazz muziek heeft verworven, welke muzi kale kost aan zekere militaire instan ties en dirigenten van andere muziek korpsen onwelgevallig zou zijn. Om de ze reden zou majoor R. van Yperen, de dirigent van de Koninklijke Militaire Kapel, bezwaar hebben tegen het optre den van de luchtmachtkapel in de Jaarbeurshal. De directe aanleiding tot de huidige moeilijkheden is zonder twijfel het ge beuren op de laatste dag van de taptoe in Delft, toen de luchtmachtkapel bui ten het repertoir om ter ere van de di rigent, die jarig' was, „When the saints go marching in" heeft gespeeld. Een nummer dat vorig jaar in Utrecht ook bijzonder ingeslagen is. De lichtere mu ziek die dit militaire muziekkorps ge woonlijk brengt, wordt erg gewaar- De automatische „pin setter" vervangt onovertrefbaar de kegeljongens. (Advertentie) Baiiogra ITriiliiili ml ynfttqgbur isarfoorboekbandel en speciaalzaken. SYDNEY, 22 sept. (UPI) In Tas mania, de eiland-staat ten zuidoosten van het vasteland van Australië, zijn de hoeren ongerust oyer de schade die wordt aangericht door de „Tasmani sche duivel", een van de minst voor komende zoogdiertjes ter wereld. Hoewel de „Tasmanische duivel" vroeger door een groot deel van Austra lië placht te zwerven, IS het diertje rfw alleen nog op het ruige eiland Tasma- nië te vinden. Toen Australië voor het eerst werd gekoloniseerd verkreeg het diertje bij de boeren een twijfelachtige reputatie toen zij tot hun schade moes ten ondervinden dat het op kippen en lammeren joeg. Er werd jacht op het roofdier gemaakt en er werden valstrik ken gespannen, waardoor de „duivel" op een gegeven ogenblik bijna met uit sterven werd bedreigd. Het dier wordt thans door de Australische overheid be schermd en heeft zich aanzienlijk ver menigvuldigd. De boeren in Tasmanië ondervinden weer last van de „duivel". Het diertje lijkt op een kleine beer. De kaak is sterk ontwikkeld, de staart dik. De „Tasmanische duivel" weegt echter nog geen negen kilogram. Jonge „duivels" die in gevangen- schap opgroeien, zijn levendige, aan- Kprobeerrte weg te slepen hankelijke huisdieren. Zij zijn zinde lijk. Zij likken hun pootjes en geven zichzelf een boenbeurt zoals een poes dit doet. De „duivel" is waarschijnlijk niet zo boos als men wegens de benaming kan verwachten. Het dier heeft zijn naam te wijten aan zijn norse uiter lijk en zijn grote moed. De ongunsti ge indruk wordt nog versterkt door het boze gebrom en de grommende hoest die het diertje bijwijlen laat horen. „Duivels" behandelen elkaar meestal met gezond respect. Indien twee man netjes elkaar echter op het oorlogspad treffen kan het tot een grootscheeps gevecht komen. Zjj enteren elkaar met knarsende tanden en kaken, de nachte lijke stilte wordt door gegrom en kreten verscheurd. Als zij hunger hebben kunnen <le die ren zich werkelijk als „duivels" voor doen. Een sterk staaltje is dat de rust van een hoer in Tasmanië op een avond werd verstoord door een oude „duivel" die de huiskamer binnenrende en de poes van zijn plaatsje bij het haardvuur UTRECHT, 22 sept. De winter- dienstregeling van de N.S. die 1 okto ber ingaat is zoals reeds eerder mee gedeeld gebaseerd op de winterdienst 1960 - 1961. Het toenemend personeelte- kort en de invoering van de 45-uren- week maken een vermindering van het aantal te rijden treinkilometers nood zakelijk. De invoering van de vrije za terdag in vele sectoren van het bedrijfs leven maakte bovendien een aanpas sing van de dienstregeling vanzelfspre kend, zo delen de Spoorwegen thans mee. De belangrijkste noodzakelijke aan passingen'en beperkingen houden in, dat op de zaterdagen in de forensen- dienst een aantal treinen vervallen. Op zondag zullen op de trajecten Dordrecht - Nijmegen en Arnhem - Winterswijk enkele treinen uitvallen gedurende de stille ochtend- en mid daguren. Op maandag tot en met vrij dag vervalt' onder meer buiten de spitsuren een aantal toegevoegde stop treinen tussen Groningen en Zwolle, alsmede een aantal sneltreinen tussen Rotterdam - Hofplein en Den Haag - H.S. Tijdens de spitsuren zijn geen treinen verwalen. deerd, zoals ook bij de vierdaagse in Nijmegen is gebleken. De samensteller van het programma voor het promena deconcert, majoor Van Yperen, heeft trouwens moeten toegeven aan een v an vele zijden geuite wens om dit jaar wat lichtere kost te brengen. Op de persconferentie deze week heetl hij nog verklaard dat er een ver bod was opgelegd om over de moeilijk heden met de luchtmachtkapel in het publiek te spreken, hetgeen lii.j be treurde omdat het, zo meende hij zelf, goed zou zijn indien de zaak eens be hoorlijk uit de doeken werd gedaan. Indien men mocht beweren dat er van rivaliteit tussen personen of muziek korpsen geen sprake zou zijn, dan zou men daardoor tenminste die schijn, zo zei hij, kunnen wegnemen. bo»»""* iax i_i On<l«c""'p: ""Sf>rok.rs: y A_ »ro«V -rchi*®cr*i, von curoOY' vi.t Model van wolkenkrabber Union Carbide Corp., Park Av„ New York. tot in details uitgewerkt, geheel van glas, staal en plastic, enig in de wereld, te zien op de Interessant voor de man, gezellig voor de vrouw. 29 sept. t/m 10 okt. (zondags gesl.) Houtrust Den Haag DEN HAAG, 22 september Minis ter Beerman heeft zich in zijn toelich ting op de Justitiebegroting beperkt tot slechts een enkele opmerking over het toelatingsbeleid voor spijtoptanten. De minister zegt: „Aan het beleid ten aan zien van de overkomst naar Nederland van met ons land verbonden niet-Neder- landers, die in Indonesië in nood verke ren, blijft de volle aandacht der rege ring gewijd". Daarin herinnert de be windsman aan de toezeggingen, die de regering in de Tweede Kamer heeft ge daan, om maatregelen te nemen waar door de aanhangige zaken zo snel mo gelijk kunnen worden afgedaan. NEW YORK, 22 sept. (Reuter) De FBI heeft vier New Yorkers gearres teerd die worden verdacht van diefstal van een aantal kostbare kunstwerken uit een vrachtauto. Onder hen is de chauffeur van de vrachtauto, die de werken van een douaneloods naar de geadresseerde vervoerde. De kunst werken zijn teruggevonden in het park- huis van een vervoersonderneming bij wie een der arrestanten, eveneens een vrachtauto-chauffeur, in dienst was. (Advertentie) HOLLYWOOD, 22 sept. (UPI) De 61-jarige Marion Davies, een bekende Amerikaanse filmster uit de jaren der tig, is in kritieke toestand in het Cedars Lebanonziekenhuis opgenomen. Zij lijdt aan kanker. De artsen zien haar toestand somber in. Marion Davies heeft reeds de laatste H. H. Sacramenten toegediend gekregen. Zij is buiten be wustzijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 7