K.R.O.-voor zit ter wil meer zendtijd voor de RADIO Mr. Fail Doorn wijst staats bemoeiing met tv van de hand Brandaris waarschuwing voor anderen Werkgeversbonden ongerust over huidig em Europese integratie eist alle produktiekrachten op meer In Werkendams is het slenteren Hoogstraat afgelopen .DE JEUGD ZAL HIER GEEN BAAS SPELEN Chefarine 4 E SCHULDEISERS krijgen meer dan verwacht ,.DEN HAAG MOET ZICH GAAN BEZINNEN!" Ernstige kritiek op de N.T.S. en op het Journaal Unie Schadeverzekeraars: DODEN in liet verkeer STRAALJAGER neergestort Distantiëring Raad Emigratie Onderduikperiode GEEN pensioen Regelingen voor maximumsnelheid De affaire „Socrates" Fiscus ziet af van vordering EMIGRATIE BLIJFT BESCHEIDEN Krachtige bestrijding van pijn of griep V B DINSDAG 26 SEPTEMBER 1961 HILVERSUM, 25 september Meer zendtijd voor de radio, op dat ei een eind komt aan de ver brokkeling van de programma's in de spitsuren, die de omroepen bij voorkeur gebruiken voor de uitzending van da meest wezen lijke boodschappen. Met deze wens verklaarde vandaag de nieuwe voorzitter van de KRO, mr. H. W. van Doorn, die voor het eerst de jaarlijkse persbijeenkomst ter toe lichting van het radio- en tv-pro- gramma voor het komende win terseizoen leidde, uitdrukking te geven aan de bereidheid bij de omroeporganisaties om op dit punt tot initiatieven te komen. KLM-net in Afrika met „Electra-2" Geen commentaar Vlieger ongedeerd Minister verwacht: pp (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 25 september De vier centrale werkgeversbon den hebben in een gezamenlijk schrijven aan de minister van Sociale Zaken blijk gegeven van hun ongerustheid over de conse quenties van een voortzetting van het huidige emigratiebeleid. Zij zeggen, dat dit beleid gefundeerd is op de veronderstelling, dat Nederland een strukturele over bevolking zou hebben. De ontwik keling van de Nederlandse volks huisvesting is echter een andere geweest dan destijds voorzien was. De verbonden verzoeken minis ter Veldkamp het thans bestaande actieve emigratiebeleid voor namelijk gericht op emigratie naar overzeese gebieden om te buigen. Daarbij zou de regering zich vooral moeten concentreren op een migratiebeleid, dat in samenwerking met andere landen gevoerd wordt en waarbij de aan dacht niet meer eenzijdig gericht wordt op emigratie naar gebieden overzee. Vrouwenhemel Leven „bij de straat" Schippers Reserve-officieren Minister: alleen werkelijke diensttijd zonder de maag van streek te makent leder tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk In de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van oeze middelen is Chefarox en dient In het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder be' zwaar Chefarine „4" gebruiken. Het is een Ideaal middel om rijn of griep snel en deal- treffend ta bestrijden BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Minister komt ten dele aan wensen tegemoet VEEL GROENTEN EN TOGAL TABLETTEN bij verkoudheid. Veel wordt er, aldus de heer Van Doorn, gesproken over de mogelijkheid tot invoering van een derde e vierde radioprogramma. De vijf omroepvereni gingen, die graag over meer zendtijd willen beschikken, zouden met betrek king tot deze kwestie meer vastheid willen hebben. Met de indiening van concrete voorstellen wil men echter wachten, tot de commissie-Scholten, die de staats-secretaris van O. K. en W. van advies moet dienen inzake het nieuwe ontwerp-wet voor het omroep- wezen, met haar taak gereed is. Wat de financiële problemen betreft, die met een uitbreiding van de radio zendtijd samenhangen, meende de heer Van Doorn, die wederom uit de luister bijdragen gedekte kosten van de Wereld omroep ter sprake bracht, dat daar voor- wel een oplossing zal worden ge vonden, indien de omroepen tijdig we ten, in welke richting de plannen der regering gaan. Ernstige kritiek had de heer Van Doorn, wiens ervaring in het KRO-be- drijf allerprettigst is op de Nederlandse Televisie Stichting. Ook daar is de sa menwerking gelukkig, echter niet dank zij, maar veeleer ondanks de structuur van de NTS, die hjj „een niet zo ge slaagde uitvinding" noemde. Mr. H. W. VAN DOORN De NTS wordt volgens hem een steeds groter gebouw, waarin de omroepen er gens op de derde of vierde etage een bescheiden plaatsje is toegedacht. Het wordt daarom de hoogste tijd, dat men zich in regeringskringen de heer Van Doom bezigde herhaaldelijk de uit drukking „Den Haag" bezint op de organisatie van radio en televisie. Bin nen afzienbare tijd dienen er daden te worden gesteld, waaruit blijkt, dat men besef heeft voor de groeiende culturele betekenis van de televisie voor het Ne derlandse volk. De financiële mogelijkheden van de televisie noemde hij bijzonder schraal. ,,En" aldus vervolgde hij, „men krijgt geen volmondig „ja", als er wordt aan gedrongen op spoedige verbetering. Er zijn aanwijzingen te over, dat men in regeringskringen onvoldoende begrip heeft voor de vaart, die de televisie nodig heeft, wil er worden gedaan, wat nodig is". De heer Van Doom, die het on juist acht, dat de NTS door de staat wordt „bemoederd", pleitte voor een waarlijk vrijwillige samenwerking tus sen de omroeporganisaties naar het voorbeeld van de Nederlandse Radio Unie en wees de staatsbemoeiing in de NTS met klem van de hand. Het is volgens hem de hoogste tijd, dat meer aandacht wordt besteed aan de opleiding van radio- en tv-mede- werkers, die in de gelegenheid moe- DEN HAAG, 26 sept. De voor zitter van de Nederlandse Unie van Schadeverzekeraars, mr. B. P. van der Veen, heeft de navolgende verkla ring afgelegd, naar aanleiding van het communiqué van de N.V. Assurantie Maatschappij Brandaris. Het spreekt vanzelf, aldus mr. Van der Veen, dat het gehele schadeverzekeringsbedrijf met ontsteltenis heeft kennisgenomen van de verklaring van de zijde van de Brandaris, waarin het voornemen tot het aanvragen van surseance van betaling wordt aangekondigd. Welis waar deden reeds geruime tijd geruch ten de ronde dat deze maatschappij in financiële moeilijkheden verkeerde, althans ernstige verliezen had geleden doch absolute zekerheid daarover ver kregen wij pas door de thans door de „Brandaris" afgelegde verklaring. De thans op de voorgrond tredende vraag, namelijk hoe de positie van de verzekerden door het besluit van de Brandaris is geworden, geloof i™ als volgt te kunnen beantwoorden: naar mijn oordeel zullen de in Nederland ge vestigde verzekerden er over het alge meen gemakkelijk in slagen (voor zover zulks nog niet is geschied) het verze kerde risico bij een andere maatschappij onder te brengen. Dit uiteraard op de condities en tegen de premies van de maatschappijen waar het risico thans wordt ondergebracht. Als regel zal dit voor de verzekerden extra kosten met zich meebrengen, omdat eer. zekere doublure in de premiebetaling kan op treden. Ook zuilen de andere maat schappijen over het algemeen een ho gere premie bedingen dan bij de Bran daris het geval was. Het spreekt wel vanzelf, dat reeds lopende schadegev: '!en niet door ande re maatschappijen djn of zullen worden overgenomen. De door do aandeelhou ders van de Brandaris in het vooruit zicht gestelde garantie tot een bedrag van I 10 min, stemt mij evenwel hoopvol omtrent de uiteindelijk te treffen rege lingen voor deze lopende gevallen. Als mijn persoonlijke mening zou ik tof uit drukking willen brengen, dat het voor alle direct en indirect bij deze kwestie betrokkenen van het grootste belang is, dat een akkoord met krediteuren tot stand komt. „Tenslotte ontkom ik er niet aan, enkele woorden te zeggen over de oor zaken welke tot de huidige wel zeer teleurstellende situatie hebben geleid. Naar verluidt, zouden de ernstige ver liezen bij de Brandaris voornamelijk zijn ontstaan door een te gemakkelijke ac ceptatie-politiek, waarbij te zware risi co s tegen de lage premies in dekking zijn genomen. De gang van zaken bij de Brandaris houdt daarom een ernstige waarschuwing in, niet alleen aan het adres van de andere maatschappijen, DEN HAAG, 26 sept. Met ingang van 1 november zal de K.L.M. haar schroetturbine Lockheed „Electra-2" ook inzetten op de tweemaal wekelilkse dienst Amsterdam-Johannesburg. De reisduur op dit traject, dat tot 1 no vember met Douglas DC-7C vliegtuigen zal worden gevlogen, zal door het in dienststellen van de Electra-2" tot 21 uur worden teruggebracht. Het Afrikaanse K.L.M. net zal dan in zijn geheel bevlogen worden door dit type vliegtuig. maar ook aan dat van alle bij het verze keringsbedrijf betrokken groepen, name lijk dat een bedrijfsbeleid als door mij geschetst, tot ernstige gevolgen kan lei den, met name ook voor de assurantie tussenpersonen en het publiek," aldus mr. Van der Veen. ten worden gesteld, in het buitenland ervaring op te doen. Ook de producties fhn de Journaal- dienst van de NTS, waarover hij opmerk te dat hem de actualiteit van bepaalde onderwerpen vaak ontging, onderwierp de KRO-voorzitter aan een kritische beschouwing. De redactie van het Jour naal doet volgens hem vaak dingen, die niet „des journaals" zijn. Teveel wor den er onbelangrijke filmpjes getoond in plaats van actualiteiten en belang rijke gebeurtenissen. HILVERSUM, 25 sept. Naar aan leiding van deze laatste kritische op merkingen van de KRO-voorzitter heeft de hoofdredacteur van het NTS-jour- naal, de heer Carel Enkelaar, aan wie 11 oktober namens het Prins Bemhard- fonds de Televisieprijs 1961 voor de ge leverde journaalprodukties zal worden uitgereikt, tegenover een vertegenwoor diger van het ANP verklaard, daarop geen commentaar te hebben. De voorzitter van de NTS, mr. E. Schuttenhelm, deelde het ANP desge vraagd mee, dat van de zijde van de KRO of van de heer Van Doom, noch in het bestuur, noch in de raad van be heer of de programma-commissie van de NTS deze zaken ooit aan de orde zijn gesteld. Naar aanleiding van de opmerking over de structuur van de NTS en haar verhouding tot de overheid, zei mr. Schuttenhelm voornemens te zijn deze zaken in zijn herdenkingsrede ter gele genheid van het tienjarige bestaan van de NTS 2 oktober te bespreken. DENEKAMP, 26 sept. De Duitse douanebeambte F. C. Kasimir (51) uit Nordhom geraakte maandagavond op de Nordhornsestraat in Denekamp met zijn bromfiets onder een autobus van de O.N.O.G. uit Oldenzaal. Hij was vrij wel op slag dood. Het ongeluk gebeurde toen de douanebeambte plotseling van richting veranderde. HAARLEM, 26 sept. Gistermiddag om ongeveer half vier is de 18-jarige Belgische student Michael Lassion uit Brussel bij het Stoops Bad in Overveen dodelijk verongelukt, toen hem door een bestuurder van een tankwagen geen voorrang werd verleend. De heer Las sion die op de fiets reed, was voor enke le weken in Nederland gelogeerd. OUD-BEIJERLAND, 26 sept. Gis termorgen is in Greup de zeventienjari ge bromfietser L. van der Linden uit Oud-Beijerland in volle vaart tegen een vrachtauto gereden. Aan de gevolgen daarvan is hij gistermiddag in het Dijkzigt ziekenhuis in Rotterdam over leden. DEVENTER, 26 sept. De 20-jarige A. E. P. Schamhart uit Luik reed gis termiddag op zijn bromfiets een onbe waakte overweg op de lijn Deventer- Apeldoorn op terwijl de trein die om 12.19 uur uit Deventer vertrokken was, naderde. Hij werd door de trein gegre pen en kwam om het leven. De trein had twintig minuten vertraging. MAASTRICHT, 26 sept. In de afge lopen nacht is in het ziekenhuis St. Annadal alhier overleden de 26-jarige bankwerker J. M. .G Westenberg. De man was gistermorgen omstreeks half zeven door een voorbijganger bewuste loos naast zijn motorrijwiel aan de kant van de Heugemerweg gevonden. Het is niet duidelijk hoe hij is verongelukt. MIJDRECHT, 26 sept. Gistermid dag om ongeveer kwart over drie is een vliegtuig van het type F-102 Delta- Dagger dat op de basis Soesterberg was gestationeerd, in de lucht onklaar ge raakt en neergestort. De vlieger, eerste luitenant J. R. Martin, heeft op een hoogte van 24.000 voet op 25 kilometer afstand ten noordwesten van Soesterberg zijn machine met de schietstoel verla ten. Hij is ongedeerd in de Vinkeveen- se plassen terecht gekomen. Het toestel stortte neer bij Zevenho ven. De helm van de vlieger en de schietstoel kwamen bij Mijdrecht neer. De vlieger behoorde tot het op Soes terberg gestationneerde Amerikaanse 32-ste squadron. De enige schade welke het neergestorte toestel heeft aangericht is die aan een hooiberg. Daar werd na melijk de kap van afgerukt. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 21 sept. Minister Veld kamp zal zijn standpunt over het in de toekomst te volgen emigratiebeleid zo spoedig mogelijk aan het parlement be kend ma-ken. De bewindsman verwacht overigens —/'gezien het huidige beloop der aanmeldingen voor emigratie dat het vertrekcijfer in 1961 en 1962 van be scheiden omvang zal blijven. (Advertentie) -V' x Naar het oordeel van de verbonden dient de vrijheid om te emigreren wel blijvend te worden gerespecteerd, maar dit betekent niet, dat „financiële rem men met behulp van overheidsmidde len moeten worden overwonnen". Een uitzondering kan worden gemaakt op grond van sociale en menselijke over wegingen voor sommige categorieën van minder draagkrachtigen. Het gaat hierbij om bepaalde perso nen van wie moet worden verwacht dat zij in het buitenland betere kansen op een redelijk bestaan zullen hebben dan in Nederland en die om verschillende redenen niet of niet meer voor herscho ling of herplaatsing in aanmerking ko men. Onlangs heeft de Raad voor de Emi gratie de regering geadviseerd het be leid vrijwel ongewijzigd voort te zetten. De Raad deed dit na goedkeuring van een rapport van een commissie waarin ook werkgevers zitting hadden gehad. Het betreffende rapport maakte in het kort melding van de afwijkende mening van een aantal leden. Tijdens een pers conferentie deelden de verbonden nu mee. dat deze minderheid bestond uit drie werkgevers. Het schrijven aan de minister van Sociale Zaken mag opge vat worden als de uitvoerige formulering (Van onze speciale verslaggever) WERKENDAM, 26 sept. „Einde lijs. zeggen de bewoners en winkeliers van een helft van de Hoogstraat hier, „eindelijk krijgen we rust". Ze hebben het nieuws van het „slenter- en brom- verbod" voor hun straat met gejuich ontvangen. Er komt nu een einde aan de al jaren elk weekeinde terugkeren de avondlijke pantoffelparade van op geschoten, rumoerige jongelui en het knalpottengeknetter van tientallen voor- bijrazende bromnozems. De mensen zul len elkaar tijdens de gesprekken in de huiskamers weer kunnen verstaan en naar televisieuitzendingen zonder bromfietsstoringen kunnen kijken. Al thans dat is de bedoeling van de uoor B. en W. met goedvinden van de gemeenteraad genomen speciale maat regelen. B. en W. zijn door de raad gemach tigd tot het afsluiten van wegen voor het verkeer. En op grond van die machtiging hebben zij nu besloten, dat het gedeelte van de Hoogstraat tussen Merwestraat en Plein in het vervolg voor bromfietsers taboe zal zijn. Dat geeft overigens wel wat (lees)-werk: aan beide zijden van de straat komen palen met onder elkaar het ronde bord „verboden voor rijwielen" (ro de rand, zwarte fiets op wit fond een wettelijk bromfietsverbodsbord be staat niet), een bord met de tijden waarop het verbod geldt (vrijdag 19- 23 uur, zaterdag de gehele dag zond? 19-23 uur) en tenslotte nog de toevoe ging „behalve voor rijwielen zonder hulpmotor". En om de overlast van alsmaar heen en weer slenterende, in portieken hangende en door verveling baldadige jongens en meisjes te we ren is de algemene politieverordening van Werkendam met een artikel uit gebreid. Voortaan is het verboden „zonder noodzaak stil- te staan of zich onnodig op te houden: a. voor winkels, scholen, openbare gebouwen en ker ken; b. op zaterdag en zondag op door burgemeester en wethouders aan te wijzen wegen of gedeelten van wegen". „Zonder noodzaak". „Onnodig". Wie bepaalt de noodzaak? Wat is het cri terium? Kunnen mijnheer en mevrouw m het weekeinde tijdens een avondwan delingetje niet meer de winkels van de Hoogstraat gaan bekijken? „Natuur lijk wel" sust burgemeester J. de Brujj- ne alle bij voorbaat opkomende beden kingen. „De dienstdoende politieagent ziet heus wel welke jongelui er op uit zijn het plezier van de wandelaars te verstoren. Als ze zo'n vier, vijf keer langs komen om alleen maar de men sen in de toch al niet brede straat voor de voeten te lopen, krijgen ze een proces verbaal. Dan doen ze dat geen tweede keer". Dat laatste hopen de Hoogstraat- bewoners ook, maar sommigen zijn er nog niet helemaal gerust op: „Dat heb ben we toch genoeg gezien met die brom nozems? Een boete van vijfentwintig gulden voor te hard rijden is voor de meesten niets. Dat leggen ze glashard op tafel en 's avonds knetteren ze wéér voorbjj. Pas als de politie processen- verbaal blijft geven haalt 't wat uit". Werkendam is vanouds een plaats van rijswerkers. Mannen die overal in het land te vinden zijn, waar maar aan be langrijke waterbouwkundige projecten wordt gewerkt. Vroeger was dat voor al de Zuiderzee-afsluitiiig, nu zijn het de Delta-werken. De riisvverkers die destijds aan de Zuiderzee hun brood ver dienden kwamen maar éénmaal in de vi/f, zes weken naar huis. AI die tijd zaten hun vrouwen met de kinderen in Werkendam alleen. De plaats kreeg de naam van „de vrouwenhemel". Een naam die allerlei verkeerde ideeën deed ontstaan, maar men bedoelde er niets méér mee, dan dat het dagelijks leven door de vrouwen werd beheerst. Dat is nu nog zo. De rijswerkers ver trekken nu 's maandagmorgens in de vroegte en komen vrijdagavond weer thuis. De burgemeester krijgt bijna uit sluitend vrouwen op zijn spreekuur. Ove rigens Werkendam per traditie het centrum van het Land van Altena, oefent door het aantal van zijn jonge meisjes toch wel aantrekkingskracht uit op de jongemannen uit de omliggende, klei nere plaatsen. Zoals op die uit het aan de noordkant van de Merwede gelegen Hardinxveld-Giessendam, die met het „vrjjerspontje", de rivier overkomen... Werkendam heeft zover ieder er zich het kan herinneren, altijd al „bij de straat" geleefd. Als de mannen weg waren, bespraken de vrouwen op straat met elkaar de laatste dorps nieuwtjes en tijdens het verlof van de rijswerkers was het in de Hoog straat die met goed recht Hoofd straat zou kunnen heten helemaal een drukte van belang. En nu kent ook dit dorp sinds een aantal jaren het probleem van de vrijetijdsbeste ding voor de jeugd. Jeugd die zich nergens kan amuseren. Dansen? Dat icht men in het overwegend gere formeerde Werkendam uit den boze. 3ên instuif? Die is er; „maar", zeg den de jongelui, „daar zien ze ons liet. Ja, we gaan daar entree betalen ?m een partijtje ping-pong te kunnen spelen!" Een bioscoop dan? Is er ook, maar 's zondags gesloten, evenals vrijwillig alle café's en cafetaria's. En dus, blijkt dan, trekt de al wat oudere jeugd de straat op, naar de Hoogstraat. Het begint vrijdagavond, in de aan loop van het vrije weekeinde. Zaterdag is het al drukker en zondagavond i» er na zeven uur, wanneer de acht kerken waarvan vier aan de Hoogstraat! zijn uitgegaan, geen doorkomen meer aan. Dan mengen zich de jongelui, waar. van er velen ook zelf zojuist de kerk zijn uitgestapt, onder hel publiek. Ze krijgen versterking van jongens uit de omtrek, zelfs van de overkant van de Merwede, tot uit Leerdam en Vianen. Van dezen komen er velen met de brom mer, dat is over de nieuwe brug bij Go- rinchem geen moeite. En dan begint het „feest". Jongens rennen meisjes achter na voorzover er in de drukte van ruim tweeduizend mensen in een nauwe straat van enige honderden meters spra ke kan zijn en wie een bromfiets heeft probeert er de nieuwste stunts. Van vijf-man-op-één-brommer kijken de bewoners van de straat al niet meer op. Dan zijn er ook nog de schippers knechts. Wanneer de vracht- en cement- schepen in het weekeinde bij Werken dam liggen gemeerd, trekken de knechts het dorp in. Dat geeft wel eens moei lijkheden. Een paar weken geleden nog heeft een aantal van hen 's avonds laat een aantal vlaggestokken van woningen verwijderd, en in stukken gebroken en enige tuinen vernield. Ook is er wel ge vochten met de politie. Een uitzondering overigens. Wie 's avonds een auto met gele koplichten ziet naderen, heeft een kans van één op drie: daar komt ofwel de dokter ofwel de manufacturier of wel de politie. En om niet het risico van het laatste te lopen, zorgen de raddraai ers er dan wel voor, snel in een steegje te verdwijnen... Er zal nu in de Hoogstraat, althans in een helft van deze enige „echte" straat in het zesduizend zielen tellen de dorp, niet meer worden „gebromd" en „geslenterd". Het gemeentebe stuur heeft de voorbeelden van ande re plaatsen, waar soortgelijke maat regelen zijn genomen, bij de hand. Na dat bijvoorbeeld in Hardinxveld-Gies sendam een slenterverbod was inge steld, marcheerde de zaak daar in dubbele zin voortreffelijk. De politie heeft er nog niet één proces-verbaal wegens het overtreden van het verbod behoeven op te maken. Misschien breekt voor de Hoogstraat de goede tijd aan. Misschien ook verleggen slen teraars en bromnozems hun activi teiten naar de andere straathelft, die, van belang voor het doorgaand ver keer, niet aan de verbodsbepalingen is onderworpen. „Dan", zegt burge meester De Bruijne ferm, „sluiten we dat stuk ook af. We zullen wel zorgen dat de jeugd hier niet de baas speelt!" van het minderheidsstandpunt. De werkgeversverbonden distanciëren zich dus van het rapport van de Raad voor de Emigratie. De grondslagen van het huidige be leid werden gelegd in de. Eerste Indus- trialisatienota van 1949, waarin gepleit werd voor een structureel industrialisa tiebeleid, waarmee de sterk groeiende beroepsbevolking opgevangen zou kun nen worden. Uit vrees, dat ondanks de ze politiek er nog een groot overschot aan arbeidskrachten zou blijven be staan, achtte men een aanvullend be leid op het gebied van de emigratie noodzakelijk. Behalve op het werkgele genheidsargument steunde het emigra tiebeleid nog op het motief van de ruim telijke problematiek in Nederland. Geoleken is, zo schrijven de ver bonden, dat de vooruitzichten van 1949 een onderschatting inhielden van de mogelijkheden van het industria lisatieproces. Er moet zelfs ernstig rekening mee worden gehouden, dat het tekort aan arbeidskrachten, dat reeds gedurende een reeks van jaren bestaat, zich in versterkte mate zal voortzetten, en in feite een structu reel karakter krijgt. Een van de belangrijkste factoren die mede de toekomst van ons land be- Ealen is de Eur.ppese integiatie. Deze iedt voor ^ns de grootste kansen wan neer wij alle aanwezige produktiekrach ten nschakelen. Deze integratie leidt binnen de EEG op den duur tot een vrij verkeer van werkkrachten binnen de zes landen. Dit pleit voor de noodzaak de gewenste arbeidsvoorziening voor ons expanderende bedrijfsleven samen met de verdragspartners in goede ba nen te leiden. Om die reden moet de aandacht van hen die willen emigreren niet meer eenzijdig op de gebieden overzee gericht worden. De verbonden zijn van oordeel, dat de regering bij de tenuitvoerlegging van haar emigratiebeieid niet steeds is ontkomen aan het geven var stimule rende voorlichting, waarvan de psy chologische uitwerking een onderschat ting van de mogelijkheden in eigen land onder de bevolking bevordert. Dit strookt niet met de activiteit, die ons land juist moet ontplooien. Wat de ruimtelijke problemen be treft, zegt het schrijven, dat het aantal arbeidsplaatsen in Nederland bepaald wordt door de economische mogelijk heden. Zelfs een actief emigratiebeleid kan geen bijdrage leveren tot de oplos sing van de problemen zoals die zich vooral in het westen van het land voor doen, temeer niet wanneer in het kader van de EEG een relatief groot aantal buitenlandse arbeiders zich daar zullen vestigen. Een verlichting van de re gionale bevolkingsdruk bereikt men niet door een voortgezette emigratie- politiek maar b.v. door een regionale ontwikkelingspolitiek en een daarmee gepaard gaande spreiding van de be roepsbevolking. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 26 sept. De onder- duikjaren van reserve-officieren, zich tijdens de laatste oorlog aan krijg8' gevangenschap hebben onttrokken e® die na de bevrijding weer in actieve dienst z«n getreden zullen -'e. bij de v°°' pensioen geldende dienstjaren worde® gerekend. Dit biykt uit de memorie va® antwoord op het verslag van een wet*" ontwerp, „at de voor pensioen geldend0 diensttijd regelt van reserve-officiere® der marine en landmacht, die tijde®8 de bezetting eervol ontslag of groot ver* lof hebben gekregen. „Er is geen rechtsgrond aanwezig om de onderduikperiode van deze cate gorie reserve-officieren als onder 00 wapenen doorgebrachte tijd aan te nier' ken. Dat zij door onder te duiken meel dan degenen, die in krijgsgevangen schap gingen, de aanwijzingen van d® Nederlandse Regering in Londen heb ben opgevolgd is geen klemmende re den tot een nadere pensioen-regeling- zo merken de ministers Visser en Tox°" peus in het antwoord op. De bewindslieden memoreren, dat bO het herstel-beleid van de door de oor log ontstane nadelen voor het militaire personeel uitgegaan is van de rechts verhouding van dit personeel tot de overheid. „Voorzover de overheid in de ze rechtsverhouding optrad als werkge ver werden onder meer de door de be zetting ontstane nadelen in pensioen door verscheidene wetten hersteld-' De ministers vervolgen, dat een der gelijke rechtsband tussen de reserve officieren met groot verlof en de over heid niet heeft bestaan en ook niet is ontstaan door het zich onttrekken aan krijgsgevangenschap door onder te dui ken. De bewindslieden halen in dit ver band een uitspraak aan van de Cen trale Raad van Beroep, die het te ver vindt gaan de onderduiktijd van de je trokken reserve-officieren als werkelij ke diensttyd te rekenen. Advertentie iiaiiBiiu io uveiiijuciii Bij pijn, griep of landerig" gevoel zorgt een enkel tablet, dal U met plezier Uw werk kunt doen 1 Kokera 20 tablettent 0-80. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 26 sept. De minister van Verkeer en Waterstaat drs. H. A. Korthals, is slechts tot op zekere hoog te bereid tegemoet te komen aan het verlangen van de kamercommissie om het by wuziging van de wegenverkeers wet mogeiyk te maken algemene ma ximumsnelheden vast te stellen op alle wegen buiten de bebouwde kommen. In een brief aan de kamer zegt de be windsman te willen bevorderen dat maximumsnelheden zullen kunnen wor den vastgesteld voor wegen buiten be bouwde kommen, zonder dat deze be voegdheid wordt beperkt tot wegen die door byzondere omstandigheden niet voldoen aan de eisen van verkeersveilig heid. „In dat geval zal op het daarvoor meest geëigende tydstip ook een alge mene maximumsnelheid kunnen worden vastgesteld voor bepaalde soorten van wegen zonder dat daarvoor tijdrovende maatregelen van wetgevende aard be hoeven te worden getroffen", aldus mi nister Korthals. De bevoegdheid tot het vaststellen van de maximumsnelheid dient zich volgens de minister ook uit te strekken tot wegen die in beheer zyn bij andere instanties dan het Ryk. (Advertentie) Leef gelukkig, maar zonder verkoudheid. Eet veel groente, sla, fruit en neem Togal tabletten. Helpen snel en afdoend. Haal meteen een flacon in huis. U kunt het onverwacht nodig hebben. Bij apoth. en drog. Togal 0.95; 2.40; 8-88- AMSTERDAM, 26 sept. De schuld eisers van d gefailleerde bouw- en han delsonderneming n.v. „Socrates" krijgen neer geld uitgekeerd dan zij na hel debacle van dit bedryf hebben verwacht. De preferente vorderingen zullen volle dig worden toegewezen en nagenoeg al le concurrente schuldeisers krijgen, blij kens een ter griffie van de Amsterdamse rechtbank gedeponeerde uitdelingslijst, een uitkering van 21 ih procent. Dit gunstige percentage bleek moge lijk door een schenking van drie ton van de „Amsterdamsche Bank" ten behoe ve van een aanvullende uitkering (19 procent) en omdat de fiscus een vorde ring van 1,7 miljoen gulden wegens ambtshalve opgelegde aanslagen heeft laten vallen. De curator, mr. C. D. van Vliet, kan evenwel de uit het faillissement van de n v. „Socraies" en de daarmee gelieer de n.v. „Interdus" en n.v. „Neodus" be schikbaar gekomen gelden nog nief vol ledig naar evenredigheid gaan verdelen, want de zich noemende „Heilige daad"- ambassadeur Jolle Jansma uit Bussum heeft verzet uitgetekend tejen le uitde- lingsiyst. Hij meent op de n.v. „Socrates'' nog een vordering te hebben van 98000 wegens „geleend geld". Het is mr. Van Vliet vooralsnog een raadsel waar Jolle Jansma deze vordering op baseert. Toch zal zijn vordering moeten worden geve rifieerd. Daarom moet mr. Van Vliet het aan Jansma eventueel toekomende percentage reserveren. Indien het be roep van Jolle Jansma wordt afgewe zen, zal een na-uitdeiing volgen. Mr- Van Vliet verwacht dat daardoor de af wikkeling van de affaire „Socrates' een half jaar langer zal gaan duren. De afwikkeling van he' faillissement is intussen voor de schuldeisers nog vrij voorspoedig verlopen. Op 3 maart kondigde mr. Van Vliet tijdens de veri ficatievergadering aan, dat de 104 voor lopig erkende schuldeisers de beschik bare f 120.188,70 zouden moeten verde len en dat er voor de concurrente vor deringen niets beschikbaar zou zijn- Ondanks het uitgebreide onderzoek van de curatoren en de justitie heeft men niet kunnen achterhalen waar de in de met „Socrates" gelieerde n.v- „Intersales" gestoken 2 miljoen gul* den zijn gebleven De bezittingen werden door de curatoren verkocht voor ruim f 22.500. Tijdens de verifica tievergadering suggereerde mr. Van Vliet dat er aanwijzingen waren dat dit geld naar Zwitserland is gebracht- Uit liet intussen ingestelde onderzoek is hiervan niets gebleken. De twee mil joen gld. zijn een raadsel en zullen dat wel blijven. de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4