Voor hendie eenzaamheid zoekenver van grote wegen Norstad tegen Malinovskyj EGEN DIK DUN Procuratiehouder pleegt ernstige verduisteringen Gewijzigd inzicht in Australisch onderwijs U Een goed idee met vele mogelijkheden Met tienduizenden guldens de wijk genomen naar Duitsland? Naar financiële hulp voor bijzonder onderwijs 75 Uitspraak in fraudezaak op zegelkantoor Eenzame eilandjes Het eiland Montecliristo Overal.... Veertien en een half miljoen! Emery Kelen Als raadslid in hoog aanzien Hand tekeningen vervalst Zelfs Kliroesjtsjev.... VB DINSDAG 26 SEPTEMBER 1961 PAGINA 5 Een VAKANTIE a la Robinson CrusoëDat de laatste nieuwigheid die men naar rust en stilte zoekende vakantiegangers wil aanbieden. Ja, een verblijf op een al of niet bewoond eilandje en niet eens zo heel ver van de bewoonde wereld. Men moet natuurlijk het een en ander voor lief kernen, b.v. zelf zijn levensmiddelen, eigen kook- apparaten en kookgerei enz. enz. Want op zon eilandje zal men tevergeefs zoeken naar het com fort der toeristencentra, waar appartementjes met een hypermodern keukentje te kust en te keur zijn, evenals kamers met kookgelegenheid voor Oiensen met smallere beurzen. Men zal er even tueel kunnen jagen, op hazen en konijnen en klei- nere vogels, tevens vissen in de zee rondom, die een heel wat rijkere voorraadschuur, voor eetbare waar is dan het land, althans, op een onbewoond eilandjp. Meestal is het niet voor niets onbewoond. Het kan geen bewoners voeden, omdat het te rots achtig is en er dus geen akkers of moestuinen kun nen worden aangelegd, tenzij dan met grote kosten. Maar hier komt juist de vakantie a la Robinson Crusoë in het gedingOndernemende lieden, die zich weten aan te passen en experts zijn in het uitdenken van allerlei gemakken endie niet tegen een beetje ongemak opzien, biedt zo'n vakan tie ongekende mogelijkheden. Alles bij elkaar zal ze niet eens zo duur zijn als een verblijf in een toeristencentrum, waar vooral in het hoogseizoen de prijzen menigmaal onbetaalbaar blijken, vooral voor mensen met gezinnen. Een vergezicht op 'f echte eiland van Robijison Crusoë, Juan Fer. nandez in de Stille Oceaan. Tal rijke rijke Amerikaanse toeristen trekken er heen. straatje in een dorpje op het and Giglio, het grootste van de Toskaanse archipel. Een overblijfsel van een Romein se villa op het eilandje Giannutri. Er bevindt zich een door een Engelsman geleide school voor zeeduikers en onderwaterjagers. De baai van het eilajidje Giglio. door Canberra uitzondering Immigratie-invloeden Heervk warm de winter in! NOG Vakantie a la Robinson Crusoë Feitelijk is zo'n vakantie a la Robin son Crusoë niet helemaal een nieuwig heid. Over het algemeen waren ze tot dusver gereserveerd voor rijkaards met Cen eigen jachtje of voor hen, die een ^aartuigje voor geruimere tijd kunnen huren. Öp een reis deze zomer door Cor sica wees men ons tijdens een tocht over een smalle bergweg, enkele hon derden meters boven de zee lopend, die daar beneden als een enorm ravijn zich Uitstrekte, op een klein stuk strand, tiaar, zo werd ons verteld, heeft de En gelse kon. familie enige weken ver toefd. Ze werd er met het koninklijke Jacht' „Brittannia" heengebracht, dat er in de buurt bleef kruisen. Er loopt zelfs geen geitepaadje van de straatweg haar omlaag. Het strandje ligt volkomen Seisoleerd, doch in een prachtig land schap van steile rotsen en roodkleurige hergen met de grilligste toppen en daar boven meestal een azuren hemel. De Engelse koninklijke familie vond ®.r de mogelijkheid, dank zij de uitrus- t'hg welke van boord van de „Brittan- Ma" aan land werd gebracht, om volko- Jhen ongestoord en „entre nous van hot buitenleven en de strand .en zeege- heugten te profiteren. Toch zijn fotore- porters, die er de lucht van gekregen hadden, naar dit strandje gekomen. Dank zij halsbrekende toeren slaagden ze bi van boven naar beneden te komen. Na een korte onderhandeling kregen ze Oerlof, enkele foto's te maken, zodat ze hun doel bereikten. Behalve deze pers mensen kwam evenwel niemand anders ?rtoe, de zelfs gevaarlijke tocht naar pet strandje .te maken en de Engelse koninklijke familie kon verder met volle ]-eugen genieten van een „privacy" wel- haar gewoonlijk niet beschoren is! Hu heeft niet iedere toerist behoefte aSn „privacy". Hij wil zijn verblijf ook ivel met anderen delen, mits het maar ïustig blijft en men hèm ook met rust laatWel, deze mogelijkheid biedt he vakantie a la Robinson Crusoë, zo- als deze is uitgedacht door een Italiaans Weekblad, hetwelk een redactielid er op pitzond, om wat bekend staat als de Tos- kaanse 'archipel te verkennen. Hij kreeg he opdracht, een drietal eilandjes er van eens goed te bekijken en na te gaan, }pat er allemaal voor nodig is, om er te kunnen komen en te verblijven. Hij be kocht er zowaar twaalf en publiceerde aUn bevindingen ten nutte van het alge meen. Het bleek hem, dat de verbindingen matig waren. Hoogstens een of twee maal per week, soms slechts enkele malen in de vakantieperiode, Op het eilandje trof hij zes bewoners, waar onder een baby, op het andere geen ster- veling. Ettelijke bogen weer op een pittoresk horpje van een paar honderd inwoners. Maar overal bestond de mogelijkheid, aan land te gaan en menigmaal was een inham, waar een zeil- of motor- jpotje veilig kon worden gemeerd en ??en tevens uitstekend zwemmen kon. lj.et verst gelegen eilandje kan men in Der en een balf uur varen met een bv. Livorno gehuurde motorboot bereiken. Andere eilandjes zijn van Elba uit - een Per meest overbezette toeristenoorden ]:?h de Middellandse Zee - het gemakke- jykst te bereiken, alhoewel hier „gemak- f.ehjkst" een nogal rekbaar begrip is. r, eilandjes dragen namen als Gorgona aPraia, Pianosa, Giglio, Giannutri en k Montechristo, dat door Alexander ^Umas Père een wereldvermaardheid e6l'Wierf en waar het klooster, waarin jm grote schat verborgen zou zijn, nog j s ruïne te aanschouwen valt. Het ei- nd behoorde vroeger tot de domeinen van de Italiaanse koningen, die er een jachtterrein van maakten en er o.a. Sardijnse bergschapen invoerden, welke er nog in het wild leven. Enkele der eilandjes zijn vrijwel plat, andere heu velachtig en ze zijn van drie tot een tien tal vierkante kilometers groot, zodat men ook vrij lange wandelingen kan maken. Ziet hier> aldus de Italiaanse journalist evenvele mogelijkheden voor een ideale vakantie a la Robinson Crusoë, voor avontuurlijk aangelegde lieden en voor hen, die naar rust en stilte verlangen. Wij zouden er aan willen toevoegen, dat niet alleen langs Italië, maar ook langs de kusten van Frankrijk en Spanje talrijke van dergelijke eilandjes liggen en het dus eigenlijk slechts een zaak van orga nisatie is, om de eerste groepen Robin son Crusoe's naar hun plaats van bestem ming te brengen. Ze behoeven hun do mein niet af te sluiten met muren en heiningen, zoals de miljonairs van de Rivièra dit hebben gedaan, met het ge volg, dat men op talrijke plaatsen de zee niet eens meer kan zien Voor het massa-toerisme blijven er overigens nog vele mogelijkheden, even eens niet eens zo ver van de toeristen centra verwijderd. Alleen, ook hier moe ten de nodige verbindingen worden ge schapen. Dit probleem doet zich thans reeds ten aanzien van Corsica en Sardi nië voor. Het lijkt wel waarschijnlijk, dat op dit gebied nog veel zal kunnen worden gedaan en het ziet er tevens naar uit, dat zulks ook gebeurt, bv. door het scheppen van betere verbindingen over zee. Het zg. massa- of sociale toerisme verbreidt zich steeds meer over Europa. Terwijl in de meeste landen de produktie van auto's stijgt en steeds meer mensen zich op de aankoop van een auto con centreren, met Ms voornaamste doel, er tijdens kortere of langere vakanties mee weg te trekken, rijzen allerwegen de campings en motels uit de grond. Steeds verder wil men en altijd weer naar een ander land. De autobanen ra ken overbevolkt en vooral in de vakantie maand bij uitstek overstromen de mas sa's toeristen de bekende vakantieoor den. Het zijn meestal hele gezinnen. De tijd is voorbij, dat vader en moeder zo af en toe een buitenlands reisje maak ten en de kinderen thuislieten, onder de hoede van een dienstbode of van verwan ten. Maar ook die gaan op reis en de dienstbode wil mee Men kan de kin deren niet eens meer achterlaten, ook al omdat het uitbesteden in een vakantie kolonie te veel kost. Bovendien, waar om zouden kinderen niet meegaan? toerisme heeft opengesteld op tal van plaatsen campings inrichtend. Het sociale toerisme is bezig een in ternationaal probleem te worden, waar in de grote hotels het onderspit dreigen te delven, indien ze er zich niet enigs zins op gaan oriënteren. Een probleem tevens met zoveel facetten en van zulk een economisch belang, dat deze maand te Saint Vincent in het Aosta-dal, een beroemd toeristencentrum, een toeris tisch congres is gehouden door vertegen woordigers van zes landen van de Ge meenschappelijke markt, teneinde te ge raken, tot een soort Europese toerisme- politiek, waarbij ordenend, organiserend en bevorderend zal kunnen worden opge treden. Tot de sprekers behoorde de Ne derlander Koebben, secretaris van de Nederlandse Reisvereniging. Hij besprak de reeds van overheidswege hier en daar genomen maatregelen, om het toeris me in goede banen te leiden en te houden. Welk een probleem het sociale toerisme vormt - vooral ook, omdat men er zich lang niet overal bij aangepast heeft, zowel van de zijde der toeristen zelf als van de hoteliers, restauranthouders en de bij het toerisme betrokken bedrij ven, zoals garages, en andere voor het autoverkeer belangrijke instituten hiervan geeft het toeristenland bij uitstek Italië een treffend voorbeeld. Op het Apennijnse schiereiland neemt, hoe ongelofelijk liet ook klinkt, het be zoek van buitenlanders nog steeds toe. Het leek reeds enkele jaren geleden, of de toeristen als gevolg van her en der opgedane teleurstellingen. klachten over het enorme lawaai, waardoor 's nachts slapen vrijwel onmogelijk is. de langzaam maar zeker stijgende prij zen en andere inconveniënten, allengs in aantal zouden gaan minderen. Het tegendeel is waar. De in het bijzonder na de lange opsluiting gedurende de we reldoorlog ontstane zucht, er op uit te trekken, die heden ten dage weer gesti muleerd wordt door de geestdodende mechanisering van het overigens goed betaalde werk, natuurlijk tevens het toenemende aantal van nieuwe autorij ders doet de stroom meer dan ooit aan groeien. Aldus kon het zo-in trek zijnde Italië gedurende de eerste acht maan den van dit jaar het enorme aantal van veertien en een half miljoen toeristen noteren! Het record van het jaar der Olympische spelen, werd toen al over troffen! De toeneming was in 1960 tegenover 1959 bijna tien procent en voor dit jaar is een groter percentage te verwachten. In de eerste zes maanden van dit jaar was de tien procent al bereikt! Het ge beurde ondanks de aarzeling der Ame rikanen, om zich naar het onrustige Europa te begeven, waar in Parijs en Oostenrijk de bomaanslagen schering en inslag zijn. Het aantal Oostenrijkse toeristen liep met 40 pet terug, maar inplaats daarvan kwamen anderen, tot uit de hoeken der wereld. Volgens een zopas door de centrale raad voor liet toerisme gepubliceerd rap port is in het eerste kwartaal van dit jaar door de buitenlandse toeristen voor 228 miljoen aan buitenlandse valu ta's in Italië binnengebracht, een verho ging met meer dan 25 pet tegenover het zelfde kwartaal in 1960. In Italië ziet men heel goed in, dat er maatregelen genomen zullen moeten worden, om de steeds stijgende stroom te verwerken. Daarom heeft de regering een miljard lire beschikbaar gesteld, teneinde hier mede in de loop van dertig jaar de bouw van hotels en motels te bevorderen. Men ziet het, men denkt op hit Apennijnse schiereiland, er zeker van, dat Italië voor de toerist nog onbegrensde mogelijk heden biedt, voor een lange periode vooruit. Maar nu komt ook weer een ander facet van het grote probleem aan de orde. Er zijn immers velen, die er niets voor voelen, op te gaan in de mas sa der sightseeënde, op elkaar klittende massa-toeristen. Of dezulken nu thuis blijven, weet men niet met zekerheid, maar men gelooft het niet. En men heeft reeds een zekere tendens menen te con stateren van een trek naar gedeelten van het schiereiland en de erlangs liggende eilanden, waar zij. die er behoefte aan hebben of er de voorkeur aan geven, nog in een betrekkelijke rust en eenzaam heid kunnen vertoeven, ver van de ge baande en overbevolkte wegen. We heb ben dit jaar met eigen ogen op Sardinië kunnen zien. hoe sterk de drang naar een zich ontworstelen aan de massa bij heel wat mensen is en hoeveel ze cr voor over hebben. Niet alleen finan cieel, maar ook als het er op aankomt, om in primitieve omstandigheden te wo nen en feitelijk, althans voor vakantie gangers. ontberingen te lijden. Ze verkie zen rustige plekjes in bos of aan zee, waar ze het water kilometers ver moeten halen, waar geen elektrisch licht of gas is en ze zich tevreden moeten stellen met een kooktoestel met butaan gas of zoBijna a la Robinson Cru soë OBSERVATOR Daar zijn dikke en dunne gene raals en zy verliezen en winnen allen veldslagen, maar de persoonlijkheids kenmerken, die hen doen winnen of verliezen verschillen onderling. Dikke generaals plegen veldslagen te verliezen door een gebrek aan planning. In het hun aangeboren op timisme laten zij de beslissing over aan de genade van Vrouwe Fortu- na. Zij winnen veldslagen omdat zij soepel zijn en omdat zij zich in een bewegingsoorlog snel aan de zich wij zigende eisen kunnen aanpassen. Dunne generaals daarentegen win nen veldslagen omdat hun plannen waterdicht en tot de geringste details uitgewerkt zijn. Zij verliezen, wan neer die plannen zo knap zijn gecon cipieerd, dat zij geen soepelheid toe laten. Beroemde dikke generaals treffen wij o.m. aan in Goermg, Franco en Joffre. Napoleon begon dun en met veel succes, hjj eindigde dik en ge neigd tot al die vergissingen, die ken merkend zijn voor dikke generaals. Dunne generaals waren o.m. de hertog van Wellington, Simon Boli var, prins Eugène van Savoye, Von Molkte en Tsjang Kai Sjek is het nog. Natuurlijk zjjn er ook generaals, die er zo tussenin liggen, zoals maar schalk Koniev, opperbevelhebber van de Russische strijdkrachten in Oost- Duitsland en Maxwell Taylor, mili tair adviseur van President Kennedy. Wij hoeven ons hier nu niet druk om hen te maken, tenzij dan om ten aanzien van andere, bevriende jonge lui die generaals bestuderen, vast te stellen, dat beide mannen met hun geronde hoofden en dicht op elkaar staande ogen zó veel op elkaar lij ken. dat zij, wanneer een IJzeren Gor dijn hun ouders niet gescheiden had gehouden, tweelingen zouden kunnen zijn. Alle generaals, dun of dik, hebben iets opvallend krachtpatserigs en als zij dat met hadden, zouden zii geen generaal zijn. Heden ten dage werpen twee gene raals hun respectievelijk dikke en dunne schaduwen over onze levens: maarschalk Rodin Jakovlevich Ma- linovsky, de Sovjet-minister van oor log en' in feite opperbevelhebber van de strijdkrachten van het Warschau pact, en generaal Lauris Norstad op perbevelhebber van de strijdkrachten van de NATO. Gerekend naar zijn voorkomen staat maarschalk Malinovsky zo dicht bij zijn Paleolitische voorvaderen, als het een modem mens, maar ge oorloofd is. Als u het fenomeen zou willen bestuderen, dat Freud dage gen" het uit principe ergens tegen zijn noemt, dan moet u eens goed naar hem kijken, maar niet als u op een donkere avond met hem alleen in huis bent. Wat niet wegneemt dat de eerlijkheid mij verplicht in zijn voordeel op te merken, dat zijn hard heid met de kinderlijke mond en de watertankachtige buik, die hij heeft welhaast verzacht moet wor den door een zekere bonhomie. Ik ben er zeker van dat hij zijn biefstuk a la Stroganoff nog wel eens met een glaasje wijn uit de Krim wil be sproeien. Caricaturisten beschikken over een wijdvertakte inlichtingendienst, die vrijwel iedereen omvat. Een militai re strateeg, die tegenwoordig aardap pelen schilt in een regiments-keuken in Pinsk, heeft mij eens verteld, dat maarschalk Malinovsky geen van te voren vastgelegd plan kan waar ma ken. Hij begint goed, maar na een poosje wil het nog wel eens gebeu ren, dat hij de regels vergeet en be gint te improviseren. Hij staat alge meen bekend als een meester in de bewegingsoorlog en dat kwam dan vooral in 1945 tijdens de straatge vechten in Boedapest goed van pas. De opperbevelhebber van deNATO- strijdkrachten, generaal Norstad, is lichamelijk het perfecte tegendeel van maarschalk Malinovsky. Hij is zo dun als een snoek, de dunste gene- raai, die ik ooit getekend heb. Zijn ogen staan zo dicht b\j elkaar, dat hij bij een geringe verschuiving, jyaar één oog zou hebben gehad. Hu heeft een scherpe neus, een puntige km en zijn glimlach is maar dunnetjes. Hij is gebouwd als een slank speel- goedtreintje. In tegenstelling tot zijn smalle ge zicht is de gespierdheid evident in de vooruitstekende bovenlip. Deze aap achtige „snuit" treft men dikwijls aan bij dunne mannen met dicht op elkander staande ogen zoals Ber- trand Russeli en de Ierse premier Edmond de Valera en zij is altijd een teken van innerlijke kracht en geestelijke sterkte. Medische naslagwerken bevatten prachtige woorden om een man als Norstad te omschrijven: asthenisch, leptosoom, cerebraal. Ik noem hem alleen maar een dunne generaal. Ik omschrijf de geest, die in zulk een lichaam huist als gevoelig, koel, schuw, introvert en beginselvast. Als dat lichaam is gestoken in het rijk van decoraties voorziene uniform van een generaal kunnen wij zonder bedenken zeggen dat de soldaat een strak-ge- disciplineerde. pedante plannenma ker is, die altijd maar weer de punt jes op de i zet. Naar mijn mening is Norstad een nee-zeggende generaal. Hij rookt niet, drinkt weinig, hij leest boeken en hij gaai; altijd door de achterdeur naar binnen. Men zegt dat hij, toen hij zijn militaire opleiding voltooid had, zich zelf niet als soldaat kon voorstellen en advocaat wilde worden, een be roep dat van oudsher dunne mannen aangekaart is. Hij plande inderdaad zijn hele militaire loopbaan nauwkeu rig en tijdens de oorlog werkte hij onder generaal Arnold, die van hem zei: „Ik heb hem nodig om voor mij te denken." Hij was er bij toen er plannen moes ten worden gemaakt voor het bombar deren van Tokio en toen de eerste atoombom op Japan geworpen moest worden. Hier is sprake van een psychisch- constitutioneel samenspel van krach ten: aan de ene kant een zware leger- tank, een man die, daar ben ik zexer van, een zeker welbehagen in oorlog schept; aan de andere kant een slank scherp, puntig en koe) zwaard, ge doopt in de inkt van de intellectu ele ontwerper. De atoom-oorlog is voor ons iets nieuws, en het is moeilijk te zeggen welk type generaal in het voordeel is. Maar één ding is zeker: tussen de dikke vinger op de knop in het oos ten en de benige in het westen, staan wij, dunne, dikke of middelsoortige mensen en wij staan te trillen in onze schoenen. (Advertentie) BUSSUM, 26 sept. Op geraffineerde wijze gebruik makend van zijn vertrou wenspositie als procuratiehouder van de effecten-afdeling bij de Amsterdamsche Bank alhier, heeft een Bussums raads lid kans gezien ten nadele van de bank op rekening van een cliënt een bedrag van f 38.000 te verkrijgen door het zet ten van valse handtekeningen. Boven dien hebben zich bij de politic vier par ticulieren gemeld, de het zoals be kend spoorloos verdwenen raadslid een bedrag van in totaal f 48.000 op kwi tantie hadden gegeven om het voor hen te beleggen. Hierbij zou de procuratie houder hun een rente van vijf tot zes procent hebben toegezegd. Dinsdagavond is de procuratiehouder met zijn auto in opgewekte stemming naar Amsterdam vertrokken. Niets wees De Australische Plattelandspartij heeft met de verkiezingen op komst in de staat Nieuw Zuid-Wales voor een ver- Ze gemeten evenzeer, zijn eveneens van j rassing gezorgd door zich te verklaren het verlangen vervuld, vreemde landen te zien en met andere mensen om te voor hulp aan het bijzonder onderwijs, gaan, waarbij de vreemde taal meestal middels bereidheid tot het door de rege niet zo'n groot bezwaar blijkt te zijn, ring betalen van interest op leningen ten vooral voor de jeugd. Steden als Venetië en Nice, om er slechts enkele te noemen, groeien in de vaka.ntietijd tot een soort kermis uit. In lange, dichte rijen bewegen de toe risten zich door het centrum er van, genietend van een voor hen exotische omgeving. De stranden en andere re creatieoorden zijn overvol. In tot voor kort bijna exclusieve streken als de Cos ta Brava in Spanje hoort men nog nauwelijks Spaans spreken, klaagde on langs iemand. Wie heden ten dage door Europa's dreven reist, tot diep in de Balkan toe, ontwaart er allerwegen cam pings en als die er niet zijn bivakkeren de toeristen op een open plek in een bos of een weiland langs de weg. Over de bergpassen van Oostenrijk en Zwitser land trekken ze naar het zonnige zuiden en het sociale toerisme heeft een dusda nige omvang aangenomen en biedt zo veel perspectieven, dat zelfs Khroesjts- jev zijn IJzeren Gordijn een tipje opge licht heeft en bepaalde gebieden voor het behoeve van dat onderwijs. Voor het sluiten der leningen moeten de scholen zelf zorgen. Dit standpunt van de Platte landspartij betekent het eerste sein van tegemoetkoming en hulp aan het bijzon der onderwijs in Australië. Overigens hebben zowel de „Labour Party" als „Liberal" zich nog van het standpunt der Plattelandspartij gedistan- cieerd en handhaven de nu reeds jaren lang geldende regel, dat de staat alleen net openbaar onderwijs dient te financie ren En toch bestaan er in Australië een groo' aantal bijzondere scholen, in hoofd zaak rooms-kathoiieke scholen, die een zware financiële last hebben te dragen. In de staat Nienw Zuid-YVales b.v. be vinden zich 783 r.-k. scholen, 41 van de Church of England, 6 mothodische, 13 presbyteriaanse en 19 scholen van an dere kerkelijke richtingen. Merkwaardig genoeg, in de federale regeringsstad Canberra bestaat sinds een aantal jaren een afzonderlijke rege ling voor het daar gegeven bijzonder on derwijs. Canberra, het autonome staatje in de Australische Staten vanwege de zete' der federale regering, besloot in dertijd gedurende ten hoogste 20 jaar 5 pet- interest te betalen voor leningen te sluiten door besturen van bijzondere scholen, een regeling, welke de Platte- lar.dspartij dan nu voor Nieuw Zuid-Wa les wil overnemen. Het besluit door Canberra genomen, bracht indertijd in Australië groot ru- mot'i teweeg, waarbij de voor- en tegen standers van bijzonder onderwijs in de bladen heftige discussies voerden. Verre weg de meerderheid van de Australiërs wijs' tot nu toe de bijzondere scholen ai en stelt zich achter de openbare scholen Ojavallend is ook. dat in het al gemeen de kerken met uitzondering van de rooms-kathoiieke zich aller minst druk maken over het bijzondere onderwijs en zich met de huidige toe- stano verenigen. Dat hierdoor enorme laster, gelegd worden op de ouders van kinderen, die de bijzondere scholen be zoeken, valt te begrijpen. Vaak wordt betoogd, dat als gevolg van het bestaan der bijzondere scholen de regering heel wat minder zorgen voor het onderwijs heeft, gezien het grote ge brek aan schoolruimte en personeel. Berekend wordt dat b.v. de r.-k. scholen m Nieuw Zuid-Wales per jaar bijna 10 miijoen gulden bijeenbrengen en onge veer 125.000 kinderen in scholen onder brengen. Het lijdt geen twijfel, dat de immigra tie ook op onderwijsgebied in Australië steeds meer invloed gaat uitoefenen. Tiidens de strijd om het onderwijs in Canberra stelde de aartsbisschop van Melbourne ook Nederland ten voorbeeld van rechtvaardige hulp aan het bijzon der onderwijs. Men ziet thans reeds, dat veie immigranten-ouders voor hun kin deren het bijzondere onderwijs wensen, al telt voor hen de financiële last vaak dubbel zwaar. Australië telt ongeveer 750 verschillen de religies, zo werd onlangs bij een on derzoek onthuld, dat 42 pet van de Aus traliërs benoort tot de church of Eng land, 26 pet tot de r.-k. kerk, 11 pet tot de methodisten en ongeveer een gelijk percentage tot de presbyterian church. Met deze cijfers voor ogen kan echter niet worden gezegd, dat de openbare staatsschool buiten de belangstelling van de Australiërs valt, integendeel. In het algemeen kan men trouwens de kerke lijke situatie zoals deze in Australië ligt, niet met die in Nederland vergelijken, zij is meer vervlakt en minder princi pieel gesteld. Het is ook om deze reden niet waar schijnlijk, dat de ommezwaai van de Piattelandspartij reeds nu verandering op onderwijsgebied teweeg zal brengen. Er kan ook een politieke „stunt" aan ten grondslag liggen, omdat de Plattelands partij nauw samenwerkend met „Libe ral" door die aankondiging een stem menwinst hoopt te verkrijgen uit krin gen van het bijzonder onderwijs en hier- dooi een mogelijke steun aan r.-k. rege ringskandidaten ontnemen. Hetgeen allerminst betekent, dat Aus tralië in het huidige standpunt zal blij ven volharden en hetgeen in de federale regeringsstad Canberra op onderwijsge bied reeds is geschied, op den duur niet door de andere Staten zal worden over genomen. erop, dat hij niet meer zou terugkeren Hij geraakte in de hoofdstad onder in vloed van drank, reed eerst een straat met eenrichtingsverkeer in de verkeer de richting in en veroorzaakte daarna een aanrijding. Hij werd ingesloten door de Amsterdamse politie, zijn rijbewijs werd hem ontnomen en zijn auto aan de ketting gelegd. Zonder auto is hij woensdagmorgen zonder enige baga ge maar met een bedrag van f 3500 op zak van het politiebureau vertrokken en sedertdien is niets meer van hem vernomen. Woensdagavond was hij niet bij de raadsvergadering in Bussum aan wezig. De familie heeft daarna een verzoek tot opsporing bij de politie gedaan. De directie van het bijkantoor Bussum van de Amsterdamsche Bank werd door zijn uitblijven enigszins ongerust en stelde een onderzoek in. waarbij de falsificaties aan het licht kwamen. Men acht de mogelijkheid niet uitge sloten dat de procuratiehouder in Duits land vertoeft waar hij reeds eerder vrij veel verbleef: ook is het niet ondenk baar dat hij reeds tevoren bedragen naar Duitsland heeft overgemaakt. Kennelijk is hij beducht geweest voor de conse quenties van zijn aanrijding in Amster dam; hij is al eens eerder met de rech ter in aanraking geweest voor het rijden c-nder invloed en het veroorzaken van een aanrijding. Van deze veroordeling is men bij de Amsterdamsche Bank ver moedelijk niet op de hoocte geweest. Door het hoofdkantoor van de Am sterdamsche Bank is vanmorgen het on derzoek naar mogelijke verdere malver saties voortgezet. Men verwacht dat er nog veel meer aan het licht zal komen. Ook van de zijde van particulieren wor den nog aanmeldingen verwacht al staat vast dat het beheer van de f 43.000 buiten de bank om is gevoerd. Vast staat ook dat in zijn woning geen geid of effecten van de door hem beheerde gelden aanwezig zijn. Het verwenen raadslid stond in hoog aanzien en bekleedde functies op ker kelijk en onderwijsgebied. Wel stond hij bekend als een persoon die met gulle hand trakteerde; men heeft overigens weinig aandacht geschonken aan de vrij royale leefwijze van de procuratiehou der. cW^Seren- woV rodèrne wol 'de strepen 4.-9 jaar- Van&t het hele iaaf d°°ollen T)6lottfl Advertentie BEURS VOOR MODE EN HUISHOUDING Woensdagavond 11 uur sluiting AHOY' GEBOUW ilm 27 Sept. ROTTERDAM, 26 sept. De Rotterdam se rechtbank heeft vanmorgen uitspraak gedaan in de fraudezaak op het zegelkan toor aan de Puntcgaalstraat, waarbij vier ambtenaren waren betrokken. De twee stempelaars, de 47-jarige P. U. B. en de 63-jar. W. S„ werden beiden schuldig be vonden aan het subsidiair ten laste geleg de: heling, meermalen gepleegd. Zij werden conform de geëiste straf veroordeeld tot twaalf maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk, en een proeftijd van drie jaar.. De twee andere verdachten, de 34-jarige adj.-commies-tilulair C .van G. en de 60- jarige commies II. A. B. B. werden we gens het primair ten laste gelegde, ver duistering meermalen gepleegd, resp. ver oordeeld tot anderhalf jaar met aftrek en twee jaar met aftrek. Het vonnis over Van G. is gelijk aan de eis; tegen H. B. B. was drie jaar met aftrek gevorderd. De vier ambtenaren stonden terecht op dinsdag 12 september jl. Hun malversaties hebben zich uitgestrekt over de jaren 1953 tot 9 juni 1961. Een onderzoek, ingesteld door de heer A. A. v. d. Mersch. inspec teur bij 's Rijks belastingen, heeft uitge wezen, dat in de jaren 1957 tot juni 1961 een bedrag van minimaal 145.443,53 aan zegelrecht niet is verantwoord. De rechtbank is van oordeel, dat er een principieel verschil bestaat tussen de ver dachten p. U. B. en W, S. enerzijds en C. van G. en H. A. B. B. anderzijds. De twee eerstgenoemlen hebben, in tegen stelling tot de twee laatsten, een onder geschikte rol gespeeld. De rechtbank meent., dat H. A. B. B. het zwaarste ver wijt treft, omdat het initiatief tot de fraude van hem is uitgegaan en omdat hij van de vier ambtenaren het hoogste in rang is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 5