EISENHOWER boos op het State Department Had bezetting van Oost-Berlijn door de Sovjets voorkomen kunnen worden I Reclame VRAAGT AAN „BRANDARIS" SURSEANCE Vakbonden-pers Joods ritueel als basis voor toneelstuk Aanstootgevende passage in Amerikaans pamflet De theorie van Montgomery k.l.m; Aandeelhouders zullen steun tot 10 miljoen vergroten Tekort aan mankracht bij de politie Melkbezorgers kregen lelijke duw Baanhoekbrag aangevaren DE TIENDE MAN Eenkennige Fortuin Caravelle maakt noodlanding Stabiel loon voor mijnpersoneel bepleit Ambtenaren en de politiek VB DINSDAG 26 SEPTEMBER 1961 PAGINA W' aar ligt in het Westerse kamp de verantwoorde lijkheid voor de na-oor- logse verdeling van Duitsland en Berlijn? Had Eisenhower, als ge allieerd opperbevelhebber, heel Berlijn in het Westerse bezette gebied kunnen brengen, of was hij reeds gebonden door een poli tieke beslissing van Amerika, Engeland en Rusland inzake de viermogendheden-status van de Duitse rijkshoofdstad? Deze vra gen zijn plotseling actueel gewor den door een discussie over een pamflet van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken. Nu de wereldvrede bedreigd wordt door een Berlijnse krisis is dit historische probleem niet van belang ontbloot. Als Berlijn na de oorlog geen verdeelde stad was geworden, hadden we nu niet zo veel narigheid gehad over een Ber lijnse kwestie. Resultaten Van Nelle wijken weinig af Geen volledige compen satie voor hogere uitgaven Britse stadsvrouwen Maken studiereis naar Nederland Onderscheidingen bii de Twee vliegers met 25.000 vlieguren Saint Laurent begint eigen modehuis Het „overbrengen" van Brandaris-verzekerden Maakt voor Uw zaak Salarisprobleem en gevaar voor de kwaliteit Lage waterstand hindert Rijnscheepvaart Geluk schuilt in dozen zeeppoeder Amateurboks wedstrijden in Odeon Robinson behaalt puntenzege Morgen opening A'dams boksseizoen Ontevredenheid over te geringe interesse BERNARD L. MONTGOMERY Het State Department heeft onlangs een geschrift gepubliceerd, dat getiteld Is ..Berlin-1961". In deze publicatie wordt een uiteenzetting gegeven over de historische achtergrond van het huidi ge Berlijnse probleem. Op bladzijde 6 van het boekje staat echter een passa ge die de verontwaardiging van Eisen hower heeft gewekt. De tekst is als volgt: ,,De Westerse legers hadden Berlijn kunnen veroveren, of zij hadden al thans een aandeel kunnen hebben in de verovering. Maar de Geallieerde Opperbevelhebber, Generaal Eisen hower, geloofde dat de troepen met meer nut gebruikt konden worden te gen de grote Duitse strijdmacht el ders. Bijgevolg werd Berlijn door de Sovjets ingenomen..." Volgens Eisenhower zouden deze woorden de indruk kunnen wekken, dat hij persoonlijk de Russen uit Berlijn had kunnen houden, als hij hen vóór was ge weest met de verovering van de stad. Maar Eisenhower heeft dezer dagen, in een brief aan een lid van het Ameri kaanse Congres, een eigen lezing van de situatie gegeven. Hij herinnert er aan, dat „de politieke leiders" reeds in september 1944 besloten hadden Berlijn gezamenlijk te bezetten. Inderdaad werd de verdeling van Ber lijn in bezettingssectoren reeds geregeld op een conferentie van Amerika, En geland en Rusland, die op 12 september 1944 in Lancaster House in Londen met een driemogendhedenovereenkomst werd bezegeld. 1) Eisenhower zegt nu van deze afspraak, dat hij het er inder- tijc niet mee eens was. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, heeft op de boze reactie van Eisenhower geantwoord met de verzekering, dat het pamflet van het State Department geen kritiek wilde leveren op het Geal lieerde Opperbevel. In het pamflet werd immers ook uiteengezet, dat de Ameri kanen en Engelsen op het einde van de oorlog een veel groter deel van Duits land veroverd hadden, dan het gebied dat hen in 1944 in Londen als bezet tingszone was toegewezen. Het State Department wilde slechts het Russische argument ontzenuwen, dat Moskou op het ogenblik bijzondere rechten in Ber lijn zou bezitten, omdat de stad door de Sovjets veroverd werd. Als men zo zou redeneren, zou het Westen nog rechten op een deel van Oost-Duitsland kunnen laten gelden. Toen de Duitse strijdkrachten zich op 8 mei 1945 overgaven hadden de Westerse legers een gebied van ruim 42.000 vierkante kilometer bezet dat nu tot de Sovjet-zone behoort. Truman besloot reeds in juni tot een ontrui ming van dit gebied op grond van de Londense afspraak. Churchill vertelt in zjjn memoires 2)dat hij die ont ruiming wat had willen uitstellen, om eerst nog enige essentiële regelingen met de Russen te treffen. Met het door de Westerse mogendheden bezette ge bied van Oost-Duitsland zou men de Sovjets onder druk kunnen zetten. Maar Truman wilde geen moeilijk heden met de Russen riskeren, en hij wilde de toezegging van Roosevelt aan Stalin zo spoedig mogelijk ge stand doen. Churchill sloot zich ten slotte, onder protest, bij het beleid van de Amerikaanse president aan. Het State Department heeft intussen beloofd, dat in de volgende druk van het pamflet „Berlin-1961" de gewraakte passage herschreven zal worden, opdat zelfs de schijn vermeden wordt, dat Eisenhower verantwoordelijk zou zjjn ge weest voor het feit dat Oost-BerRjn in Russische handen kwam. ROTTERDAM, 25 september Tij dens de buitengewone vergadering van Van Nelle werd het vereiste quorum niet behaald, zodat de statutenwijziging nog geendoo rgang kon vinden. De voorzitter, de heer J. P. Coe- lingh, directeur an de Erven de wed. J. van Nelle deelde nog mede, dat de financiële resultaten, voor zover die zijn te overzien, tot dusverre slechts weinig afwijken van die van 1960. ..Geleidelijk maar duidelijk manifes teren zich echter, aldus de heer Coe- lingh, de hogere kosten, die wij die nen te maken om ons produktiepoten- tieel aan het werk te houden." Dit betreft vooral de extra kosten van buitenlandse arbeiders, de hoge re kosten van arbeiders buiten de stad en de verkorting van de arbeidstijd. On ze omzetten bewegen zich weliswaar enigszins boven die van het vorig jaar, maar toch niet in voldoende mate om deze hogere uitgaven ten volle te com penseren. Zoals het zich op het ogenblik laat •anzien. zullen wij echter over 1961 to"h niet ontevreden hoeven te zijn, daarbij moeten wij het voorbehoud ma ken voor mogelijke bijzondere ontwik kelingen op onze grondstoffenmarkten. n deze openbare discussie is ech ter tot nog toe niet gesproken over een ander aspect van het pro bleem. De britse veldmaarschalk Montgomery heeft drie jaar geleden in zijn memoires 3) betoogd, dat hij reeds in de zomer van 1944 gerui me tijd vóór de Londense conferentie bij Eisenhower aangedrongen had op een andere strategie. Montgomery pleitte voor een krachtige geconcen treerde aanval in de richting van Ber lijn, terwijl zijn chef Eisenhower een ..breedfrontstrategie" wilde volgen. Montgomery gelooft nog altijd, dat de Westerse legers Berlijn eerder hadden kunnen veroveren dan de Russen. De ze visie wordt gedeeld door een Ca nadese generaal Guenther Blumen- tritt, die in 1944 als Duits generaal onder Von Rundstedt diende. Eisen hower heeft deze bewering uit Mont gomery's memoires met sterke argu menten weerlegt, maar waarschijn lijk zullen eerst latere geschiedschrij vers kunnen uitmaken wie van de twee gelijk had. Men zou nu de theoretische vraag kunnen stellen, of de Westerse politie ke leiders tijdens hun Londense confe rentie met Rusland in september 1944 wel in een verdeling van Berlijn in verscheidene bezettingssectoren zouden hebben toegestemd, als zij Montgome ry's opvatting hadden gedeeld, dat de DWIGHT D. EISENHOWER Westerse legers lang voor de Russische troepen in Berlijn konden zijn. Als men de kwestie zo stelt, zou Eisenhower wellicht tocii de bezetting van Oost- Berlijn door de Russen hebben kunnen voorkomen, door in de zomer van 1944 Montgomery's strategische plan over te nemen. Maar de levensvatbaarheid van het denkbeeld van Montgomery is nooit bewezen, en mogelijk heeft Eisenhower inderdaad de snelste weg bewandeld naar een beëindiging van de oorlog. HANS BRONKHORST LONDEN, 26 sept. Vertegenwoordig sters van de National Union of Towns- women's Guilds zullen volgend jaar een 12-daags studiebezoek aan Nederland brengen. Zij zullen o.a. centra bezoeken, waar oude ambachten worden beoefend, om een beter begrip te krijgen van de bijdrage van het Nederlandse volk aan dc kunst en kuituur van de wereld. Andere punten op het uitgebreide pro gramma zijn een tocht langs de Neder landse waterwegen, de kaas- en bloemen markten en de diamantindustrie. Ook zullen de Engelse bezoekers een studie maken van de leermethoden op de Nederlandse scholen en nieuwe woon gebieden. haveninstallaties, winkelcentra e.d. bezoeken. 1) Documents on the Status of Ber lin. München 1959. 2) De Memoires van Churchill. El sevier. Amsterdam. 3) De Memoires van Montgomery. Becht. Amsterdam. Een gezelschap van 102 leden uit het vliegend personeel van de KLM zal op 5 oktober a.s, te Schiphol aantreden, om uit handen van Drs. E. H, van der Beugel, president-directeur van de KLM, de vlieg- urenpenning in ontvangst te nemen. Onder hen is ook een drietal dames, de stewardessen M. P. W. Asperslag, A. M. Nobels en G. Oosterheert, die voor hun 10.009 vlieguren gehonoreerd worden met de gouden armbandpenning. Bij de heren wordt ditzelfde aantal vlieguren beloond met de bronzen pen ning, waarvan er die dag 74 zullen wor den uitgereikt: aan 12 hofmeesters en pur sers, 10 boordtelegrafisten. 27 boordwerk tuigkundigen en 25 vliegers. De zilveren penning voor 15.000 vlieg uren valt ten deel aan 3 pursers en hof meesters, 9 boordtelegrafisten, 6 boord werktuigkundigen en 2 vliegers, in totaal dus 20. Voor 20.000 vlieguren worden onder scheiden met de gouden speld met twee briljanten, die voor deze prestatie staat, de boordtelegrafist P. A. J. M. Hirdes en de boordwerktuigkundigen A. J. J. Bak en C. Spaans. Tenslotte zijn er twee vliegers met 25.000 vlieguren, die de gouden speld met drie briljanten ontvangen: nl. commodore L. A. Brugman en gezagvoerder F. van Breenen. Bij het Westindisch Bedrijf van de KLM op Curagao zullen drie bronzen en één zilveren penning worden uitgereikt. Bij elkaar hebben deze KLMers 1.225.000 uren in de lucht doorgebracht dat is bijna 140 jaar' PARIJS, 26 sept. (UPI) De voor malige ontwerper van het beroemde mo dehuis Dior, Yves Saint Laurent, is voor zichzelf begonnen cn zal in januari met een collectie van 120 modellen komen. De jeugdige modekunstenaar, die na de dood van Christian Dior, hoofdontwerper werd van maison Dior cn verleden jaar door Marc Rohan werd vervangen toen hij voor militaire dienst was opgeroepen, deelde mede, dat hij een financier had gevonden en binnenkort zou beginnen met schetsen te maken voor zijn „new look" voor 1962. Het modehuis zal zich voornamelijk richten naar de smaak van rijke Pari- siennes en een aantal internationale be roemdheden. ,,Ik heb niet veel op met nauwsluitende kleren", zegt Saint Laurant daarmee te kennen gevend dat hij het niet eens is met de stijl die sommige Parijse coutu riers dit najaar brachten. Vrouwen moeten zich soepel en vrij in haar kleren kunnen bewegen; korte rokken zijn een noodzaak bij het actieve leven van vandaag". Zijn collectie zou alle soorten kledij omvatten, van sport- kleding tot avondjaponnen. De modellen zullen gemaakt worden in zijn nieuwe atelier, waar een staf van zeventig men sen zal werken. Voorlopig heeft Saint Laurent zijn werkkwartier gevestigd in een gebouw in het district van de Champs Elysees. ROTTERDAM, 26 sept. De regio nale afdeling „Rotterdam, Gouda en Omstreken" van de Ned. Vereniging van Assurantiebezorgers N.V. A. maakt ons erop attent, dat er assurantie tussenpersonen zijn, die munt trachten te slaan uit de moeilijke positie van de „Brandaris" door verzekerden bij deze maatschappij op te wekken, zich tot hen te wenden, daar zij voor „gratis" dek king van het risico zorg kunnen dragen. Het bestuur van de genoemde afde ling adviseert de „Bi-andaris"-verzeker- den met klem, alvorens op dergelijke aanbiedingen in te gaan, contact op te nemen met de eigen assurantie-tussen persoon voor zover dit nodig mocht zijn teneinde zich ervan te vergewissen, welke maatregelen deze in hun belang heeft genomen. AMSTERDAM, 25 sept. De N.V. Assurantie Maatschappij „Brandaris" deelt ons mede: Wij zullen op dinsdag 26 scptembcr'61 bjj de arrondissementsrechtbank te Am sterdam een verzoekschrift om surse ance van betaling indienen. Daarbij zal worden gedeponeerd een ontwerp-ak- koord, waartoe wij in staat zijn gesteld door onze aandeelhouders, die bereid zijn bij aanvaarding van het akkoord een on langs voor een beperkt vrijwillig toege zegde steun van maximaal 7 millioen gul den zodanig te verruimen, dat in totaal 10 millioen gulden door hen ter beschik king zal worden gesteld. In het afgelopen jaar en in dit jaar zijn door onze maatschappij grote ver liezen geleden in het buitenland. Het is ons niet mogelijk op korte termijn de omvang van deze verliezen nauwkeurig vast te stellen. Daar wij het onder deze omstandigheden niet verantwoord ach ten, dat er voor en door ons, nieuwe ver zekeringen worden geaccepteerd, hebben wij, in overleg met aandeelhouders, be sloten het aangaan van nieuwe verze keringsovereenkomsten terstond stop te zetten. Door het feit dat de Assurantie Maat schappij Brandaris een mvraag tot sur séance van betaling zal indienen blijkt, dat de algemene verwachting, vermeld in onze vorige edities, juist is. Dat het ver trouwen van aandeelhouders diep ge schokt is, blijkt wel uit een advertentie, welke door de Nederlandse Handel Maat de politie zelf valt gemakkelijk van de Brandaris, voor zoveel dit nog mogelijk zal zijn, willen redden. De door de heer Lankhorst (PSP) aan de minister voorgelegde vraag mede met het oog op de affaire bij de Brandaris, of deze bereid is een controle op het schadeverzekeringsbedrijf te gaan instel len, zal nog geruime tijd van overleg vra gen. Immers die maatschappijen welke zich in het buitenland hebben gevestigd en aldaar risico's accepteren zullen in de balansen deze resultaten moeten vermel den. Hieraan ontbreekt- het in de prak-' tijk meestal. Slecht gedeeltelijk, doch meestal geheel niet, worden de cijfers in de balansen verwerkt. Bovendien zal het beleid op het gebied der beleggingen de aandacht vragen. Het instellen van een dergelijk controle-apparaat is zeker uitvoerbaar en is tevens, in het belang van de verzekerden, warm aan te beve len. Vele verzekerden van de Brandaris zullen nu tot de ontdekking komen, dat de tot dusver door hen betaalde premies belangrijk lager waren, dan zij nu bij de assuradeuren moeten voldoen bij het overnemen van de risico's. De assuradeu ren hebben een hogere premie namelijk 10—15 pet. Doch bij het oversluiten van de contracten vinden de verzekerden dit geen bezwaar. Bij verschillende gelegenheden hebben wij op deze plaats de aandacht gevestigd op het grote tekort aan mankracht bij de Nederlandse politie. Aldus lezen we in een hoofdartikel van „De Katholieke Politic-ambtenaar". In beschouwingen hebben we meerma len gewezen op een aantal oorzaken en niemand kan het ons kwalijk nemen, dat we daarbij zeer nadrukkelijk het salaris- vraagstuk hebben gesteld. Door de maat regel van het vorige jaar en de te ver wachten realisering van het rapport werk- classificatie in de naaste toekomst is en wordt aan die salariëring de nodige aan dacht gegeven. Het orgaan vervolgt dan: Dit is ook nodig, want vooral door een aantrekke lijk loonpeil zullen de voor de Nederland se politie geschikte candidaten gewor ven kunnen worden. De wet van vraag en aanbod is. in deze tijd van vrij al gemene spanning op de arbeidsmarkt, nog meer van betekenis dan in iets meer evenwichtige omstandigheden. Maar inmiddels blijven wij nog steeds zitten met het probleem van de onder bezetting. Zeer nadrukkelijk wordt hier verklaard, dat „wij" er mee blijven zit ten. Het is dus een kwestie, die ook ons aangaat. De stelling is wel eens verkon digd, dat deze zaak buiten de zorg ligt van de vakbeweging, maar daar zijn wij het niet mee eens. We hebben verschil lende redenen om ook bezorgd te zijn. Op de eerste plaats zijn wij, niet minder dan wie ook, overtuigd van de noodzaak dat orde en veiligheid, zelfs in de meest perfecte en gedisciplineerde samenleving toch altijd nog gehandhaafd zal moeten worden. In minder perfecte situaties zul len die orde en veiligheid opgelegd en gegarandeerd moeten worden. We laten het nu graag aan het waarnemingsver mogen van anderen over te bepalen, hoe ver de Nederlandse samenleving is ont wikkeld. Wij voor ons hebben het inzicht en de ervaring, dat er nog altijd méér gedaan moet worden dan alleen maar waakzaam handhaven van de orde en veiligheid. En daarvoor is een vakbe kwaam en volledig bezet politie-appa- raat eenvoudig onmisbaar! Vervolgens is onze mede-bezorgdheid over de voort durende onderbezetting gebaseerd op de verwachting, welke hier en daar al droe ve werkelijkheid is geworden, dat men aan de kwantiteit de kwaliteit gaat offe ren. We hebben de overtuiging dat bij de werving niet steeds de hand wordt gehouden aan de elementaire aanstel- lingseisen. Zo verklaart het Katholieke Vakblad. Daarnaast hebben we de erva ring, dat door die tekorten bij de minst krachtige van de steeds in dienst zijnde ambtenaren een zekere onverschilligheid gaat ontstaan. Zowel door het een als het ander dreigt een duidelijke kwali teitsvermindering. Wat daarvan de ge volgen zullen zijn voor de gemeenschap en voor te raden. j;0 Tenslotte is onze bezorgdheid ovev „u onderbezetting zeker gerechtvaardigd- we in toenemende mate moeten vsstsi len, dat op vele collega's roofbouw f -n. gepleegd, waardoor vrij ernstige in^iet ontstaan. We hier n> zullen hier maar wij zijn er van S3n Het jongste nummer van het katholie- ke bondsorgaan „Transport" komt nog schappij in dagbladen werd geplaatst en 1 )-erug op de bekende Bredase melkaffaire 1 li r-I rT Al -711 Ho -» t 1J TTrtv. UTRECHT, 26 sept. De Baanhoek- brug tussen Dordrecht en Sliedrecht ls gistermiddag om kwart voor twee door een boot aangevaren. De trein die om zes minuten voor twee uit Dordrecht naar Geldermalsen moest vertrekken, werd opgeheven. Om drie uur werd weer met beperkte snelheid over dc brug gereden. Noemenswaardige vertragingen deden zich niet voor. waarbij wordt aangekondigd dat zij de belangen van haar cliënten, waarvoor de verzekeringen bij de Brandaris werden gesloten, elders hebben verzekerd. Bij het ontwerp-akkoord zal de door de aandeelhouders toegezegde vrijwillige steun van f 7.000.000 verhoogd worden tot f 10.000.000. De reden hiervan is niet zover te zoeken, als men bekend is met het feit, dat de heer De Vries, een der directieleden van de Brandaris, juist te ruggekeerd is van een reis naar Italië. De te verwachten verplichtingen aldaar zullen hiervan de oorzaak zijn. Uit het perscommuniqué dat verstrekt werd komt verder naar voren, dat aan- deelhouders nog enigszins „het gezicht O MAINZ, 26 sept. De waterstand van de Rijn daalt de laatste tijd voort durend en het is reeds zover gekomen, dat de capaciteit van de Rijnschepen niet meer tenvolle kan worden benut, daar anders het gevaar bestaat, dat de schepen aan de grond lopen. De water en scheepvaartdirectie Mainz maakt -bekend, dat het peil van de Middelrijn gisteren lager was dan het ooit is ge weest. Mainz meldde 1,93 meter, Bin- gen 1,26 meter, Kaub 1,32 meter en Koblenz 1,41 meter. Men vreest in Duitsland dat de waterstand nog ver der zal dalen. Volgens een mededeling van de rivierpolitie bewegen de sche pen zich in „ganzen-orde". Grote op stoppingen komen echter nog niet voor. Op de rede van Bad Salzig wachtten maandag 30 schepen op lichters, die een deel van hun lading kunnen over- ROTTERDAM, 26 sept. In De tien de man, zoals dat gisteravond door de toneelgroep Ensemble onder regie van Karl Guttmann werd gespeeld, wordt de toeschouwer binnengeleid in de wonde re wereld van een groep Oosteuropcse Joden die in een vervallen synagoge in New York elke dag nog hun rituele ge beden verrichten. De auteur Chayefsky, die ook Marty" op zijn naam heeft staan, heeft tegen deze achtergrond te gelijk nog een liefdesgeschiedenis ver vlochten tussen een jonge, nihilistische Jood en een van een dybuk bezeten Joods meisje dat in de synagoge verbor gen wordt door haar grootvader uit angst dat ze anders naar een krankzin nigengesticht zal moeten. Deze twee grote Rjnen in het spel komen bij el kaar in de laatste scène, die vau de geest-uitdrijving een magnifiek hoogte punt in't stuk maakt, dat naast veel Jood se humor bij tijd en wijle ook diep wist te treffen door de prachtige scènes waarin het ritueel van deze kleine Joodse ge meenschap gestalte krijgt. Chayefky's verbeelding van het leven in een synagoge ergens in een New Yorks sousterrain dat zich bijna kunst matig voortsleept doordat voor elke ge bedsbijeenkomst de koster de straat od moet om Joden bij elkaar te halen om dat anders het vereiste aantal van tien niet kon bereikt worden is juist op het stuk van de sfeer het meest treffend. De herleving van deze plechtigheden dia niet alleen bestaan in het zingen van bijbelteksten maar die tegelijk doorwe ven zijn met een mengsel van geheim zinnige symboliek en die worden uitge voerd door een groep Joden die grote waarde hechten aan kabbalistiek geest- verdrij'vingen zielsverhuizingen en der gelijke was wel het boeiendste deel van de avond. Tegen deze achtergrond deed de tekening van de moderne Jood die is losgeslagen van de traditie die openlijk getuigt van zijn ongeloof van zinloos heid van zijn beslaan wel wat simplis tisch aan. Dat Ghayefsky deze Arthur koppelt aan het buiten haar zinnen ver kerende meisje Evelyn is een tour de force die toch wel slecht te verteren viel. Karl Guttmann die gisteravond in ge zelschap van de befaamde regisseur Pe ter Sjarof de voorstelling in de Rotter damse Schouwburg bijwoonde had mei een sterk gevoel voor sfeer en detail de zeer uiteenlopende indrukwekkende ri tuele scènes ingestudeerd. Hij wist fi guren als Johan Boskamp en Sylvain Poons. bekend van vele kluchten te plaatsen naast een Lucas Wensing, Jan Retèl en Chris Baay die elk een eigen karakteristiek gaven van deze diaspora- joden. Tegenover de Joodse humor stelde Guttmann ook een figuur als Lex Goud smit die op zeer imposante wijze een verstilde vergrijsde Jood uitbeeldde die zelfs als plaatsvervanger van de jonge, moderne rabbijn de uitdrijving verricht van de dybuk bij Evelyn. Naast deze scène dient zeker ook die genoemd van de verlossing van een schuldgevoel dat deze kabbalistische Joodse grijsaard ondergaat en die uitloopt o-p een hart- veroverende vreugdedans die bij alle pri. mitiviteit verraste door de vanzelfspre kendheid waarmee natuur en bovennatuur aan elkaar gekoppeld werden. Ondanks de genoemde zwakheden in het stuk van Chayefsky zal ons vooral de tekening van dit Joodse milieu bijblijven dat uiterst zorgvuldig door Guttmann was geregistreerd en waarin Lex Goudsmit als de kabbalist, Dick Scheffer als een kwik- zilverig kostertje met een onuitwisbare stralende glimlach. Sylvain Poons als de nuchtere Poolse onorthodoxe Jood die zich zelfs atheist noemt, uitblonken. Maxim Hamel speelde zijn rol van Jodcnnozem zoals gebruikelijk. Alleen was hij gister avond opvallend onverstaanbaar door een onverzorgde articulatie, Sigrid Koetse wist het geëxalteerde, buiten haar zinnen verkerende Joodse meisje niet helemaal overtuigend gestalte te geven, maar dat lag eerder aan de toneelfiguur die moest worden uitgebeeld dan aan haar acteren. De decors van Joseph Carl voldeden bij zonder goed en betekenden een niet te ontberen entourage voor dit merkwaardi ge stuk dat Van de weinige aanwezi gen een enthousiast applaus in ontvangst had te nemen. H. J. W. Na een aanloop over de feitep ver volgt het vakblad: Het vervoer van losse melk zou een zevental kansen tot infectie bieden. Het gevaar, dat losse melk tijdens de route door de straten in de fles terecht komt, omdat de bezorger door zijn fles- semclk heen is. Door uitsluitend flesse- melk te verkopen wordt dit bezworen, evenals het gevaar dat er water in de vensterbank belandt. Wat men nu in huis krijgt, is een gegarandeerd produkt en bovendien de juiste maat, want van dat laatste was men bij losse melk ook lang niet altijd zeker. Dat stond er in een plaatselijke krant. Flessen vullen, water in de melk en geen juiste maat. Kunt u zich voorstellen dat onze leden op hun achterste benen stonden? De af delingsvoorzitter van Breda zei het op zijn eigen kernachtige wijze: „Onze leden- melkbezorgers voelen dit als een aantij ging en als een (ook al verkapte) be schuldiging. Zo snel mogelijk zal er dan ook een vergadering worden belegd. En natuurlijk is die vergadering er ge- 9NETTISHAM, 25 sept. (UPI) De huisvrouwen van het Engelse dorp Snettisham kopen op het ogenblik reus achtige hoeveelheden zeeppoeder van een bepaald merk in. De fabrikant van dit ene merk heeft namelijk, om de ver koop van zijn artikel te stimuleren, waar debonnen laten verstoppen in de dozen met zeeppoeder. Door een misverstand zijn zowat alle dozen met „geluksbon- nèn" terechtgekomen bii één kruidenier, Philip Norwood in Snettisham. In enke le dagen tjjds heeft hij 4800 dozen ver kocht. ,.Ik geloof dat mijn klanten by elkaar al m n vijftigduizend gulden heb ben gewonnen", zei hij. Mevrouw Margaret Sadler zegt twee ijskasten te hebben gewonnen na 24 do zen t.e hebben gekocht. Mevrouw Phyl lis Firth heeft, drie ijskasten gewonnen. Norwood vertelde, dat de firma hem had gevraagd zijn zending zeeppoeder te retourneren. ,.Ze schreef, dat in som mige dozen enkele verkeerde papiertjes waren terechtgekomen. Maar aangezien ik in de miine niets gevonden heb, zend ik ze niet terug." ROTTERDAM, 16 sept. Gisteravond zijn in het gebouw Odeon bokswedstrijden gehouden tussen amateurs uit Roosendaal, Breda, Enschede en Rotterdam. De par tijen gingen vooral tussen nieuwelingen cn C-klasscrs. De uitslagen zijn: Meijers (Roosendaal) w.o.p. van Vandenhoff (B.V. Limburgia); J. de Neef (Enschede) wint door inter ventie van J. Punselie (Rotterdam); E. Pog- lojan (B.V. Limburgia) wint door k.o. van P. Zeelenburg (Rotterdam); M. Janssens (Breda) w.o.p. van M. v. d. Heyden (En schede); S. v. Nuner (Breda) w.o.p. van F. Gelens (Rotterdam); J. Villerius (Rot terdam) w.o.p. van H. v. Damme (Kerk- rade); D. v. d. Boogaard (Rotterdam) w.o.p. van G. Nijssen (ICerkrade); J. Vil lerius jr. (Rotterdam) w.o.p. van J. Meier (Kerkrade); v. Aken (Enschede) w.o.p. van Coppers (Roosendaal); B. v. d. Wal (Rot terdam) wint door opgeven van P. Terjeh (Limburgia): L. v. Schaik (Rotterdam)A. Mossel (Enschede) onbeslist; R. Overheul (Rotterdam) w. door k.o. van H. Veenstra (Enschede); Nikkeler Kuiper (Rotterdam) Bqs (Enschedé) onbeslist. weest en onze leden hebben hun mening niet onder stoelen of banken gestoken. Zij ëisten een openlijke rehabilitatie in de pers en verzochten het hoofdbestuur de directies van de melkfabrieken van hun ongenoegen in kennis te stellen. Ons hoofdbestuur kon alleszins de me ning van onze leden delen en heeft dan ook aan hun verzoek voldaan. In de plaatselijke pers viel te lezen: „Van directiezijde werd de noodzaak erkend om bij dergelijke maatregelen voortaan eerst contact op te nemen met de diverse vrouwenorganisaties en de me ningen te peilen van de Bredase huis moeders." Wij, aldus besluit „Transport", zouden van onze kant hieraan gaarne nog iets willen toevoegen, namelijk dat directies ook de redelijkheid zullen erkennen om voortaan ook eerst contact op te nemen met de erkende vakorganisaties en zo doende de meningen te peilen van hun eigen personeel, dat. ten nauwste bij der gelijke maatregelen betrokken is. GENèVE, 26 sept. (Reuter) Een Ca- ravelle-straalvlicgtuig van Swissair heeft vanochtend op het vliegveld van Genève als gevolg van een defect aan het lan dingsgestel een noodlanding moeten ma ken, nadat het een uur lang had rondge vlogen om dc brandstof op te maken. Toen het tot stilstand was gekomen, raak te het met een vleugel de grond. Het toestel was met 24 passagiers afkomstig uit Londen. Niemand werd gedeerd. AMSTERDAM. 26 sept. De provin ciale raad voor de volksgezondheid in Noord-Holland heeft dr. A. J. Schilstra, schoolarts te Zierikzoe benoemd tot direc teur hoofd van het bureau van de raad. DETROIT, 26 sept. Sugar Ray Ro binson, de 41-jarige exwereldkampioen in het middengewicht, heeft maandaga vond te Detroit in een gevecht over 10 ronden op punten gewonnen van de 16 jaar jongere Canadees Wilf Greaves. Vol. gens de arbiter was Greaves winnaar op punten, maar twee juryleden kenden Robinson de overwinning toe. AMSTERDAM, 26 sept. De voor uitzichten voor de Nederlandse bokssport zijn niet ongunstig, vooral indien Harko Kokmeijer er op 17 oktober in mocht sla gen de Europese middengewichttitel te gen Mc Cormick te veroveren. Een sterke bokser met een uitstekende reputatie is ook de kampioen halfzwaargewicht Nelis Oostrum. Woensdagavond aanstaande krijgt Oostrum de kans zijn kunnen te tonen, want dan zal hij in Krasnapolsky in Amsterdam zijn Nederlandse titel in een gevecht van vijftien ronden verde digen tegen stadgenoot Gerard van Eijk, die door de N.B.B. als officiële uitdager van Oostrum is aangewezen. Het verdere programma is die avond geheel internationaal. Er staan nog twee profpartijen op de lijst, namelijk in het halfzwaargewicht tussen Bas van Duiven- bode en de Fransman Wiesckouski en in het weltergewieht: tussen Chris Kok en de Fransman Delannoit. Beide partijen gaan over zes ronden. Bij de amateurs ziet het programma er als volgt uit: lichtweltergewicht: Van Hil- ten (Asd)Regnaud (Frankrijk). Welter gewieht.: Baars (Asd)Hedein (Frank rijk). Kuit (Asd)—Hcnocuc (Frankrijk). Middengewicht: Gieltjes (Asd)Legorne (Frankrijk). Steenbergen (Asd)Agne- ray (Frankrijk). kingen gaan preciseren, t overtuigd, dat in elk korps collega's te wijzen zijn, die dergelijke inzinking reeds hebben ondervonden of door te langdurige periode van maximale n spanning aan de rand van het afknap pen staan. „De Katholieke Politie-ambtenaar" b® sluit,: Om de hiervoor genoemde i'edeIrt3 is dus onze mede-bezorgdheid allesz1" redelijk en verklaarbaar. Niemand v® ons kan zich onttrekken aan de ver piichting het gestelde probleem te helPe oplossen. (Van onze Limburgse redacteur) HEERLEN, 26 sept. De voorzitter van de Katholieke Mijnwerkersbond, de heer F. Dohmen, heeft gistermorgen bil de opening van de tweedaagse bonds raadsvergadering alhier een aanta' wensen met betrekking tot lonen en arbeidsvoorwaarden voor het mijnper' soneel geformuleerd, welke volgen® hem. gelet op de redelijk gezonde situa tie in de mijnindustrie gerealiseerd dienen te worden. Allereerst bepleitte de heer Dohm®11 meer zekerheid hij de beloning aangezi®" het inkomen van de mijnwerker ge®Ü stabiele grootheid is. Voorts drong hu aan op invoering van een winstdelingsre- geling alsmede op handhaving van h®* mijnwerkersinkomen aan de top van eed loonpyramide. Ten aanzien van het overleg en de sa menwerking tussen werkgevers en werk nemers vroeg de heer Dohmen zich af oI het gesprek tussen werknemers niet lang zamerhand toe is aan verdieping. Werk gevers en werknemers moeten elkaar 'n vertrouwen gaan benaderen, aldus "e voorzitter van de Nederlandse Katholi®" ke Mijnwerkersbond. Bij een dergelijk® benadering past volgens de heer Dohmen geen akkoordbeloningssysteem en ge®11 ziekteeontrolesysteem meer. Beide syste men dienen dan ook zo spoedig mogelijk te worden afgeschaft. De leden van A.R.K.A. gaan op 17 en 18 oktober in Arnhem congresseren. In verb'and met deze bijeenkomst verscheep zo juist het orgaan der organisatie m®{ een speciaal nummer, waarin een uitvoe rige beschrijvingsbrief. De salarisperike* len vormen nog altijd een uitvoerig on derdeel der te behandelen zaken. Ook de politiek komt hier echter om de hoek kijken. En er worden nog al harde «°J ten gekraakt. Uit de beschrijvingsbrie' leggen we de volgende op- en aanmerkin gen aan de lezerskring voor: De afdeling Breda kondigt het hoofdbe stuur uit om op korte termijn onderhan delingen te openen met de K.V.P- ten-einde te verkrijgen, dat in het werk program van deze partij ook „ambtena renzaken" worden opgenomen, zodat he mogelijk moet worden, dat de belan gen van de ambtenaren in de Staten-Ge- neraal tot hun recht komen. Verder meent de afdeling, dat het te" zeerste aanbeveling verdient, dat de A.R.K.A. zich inzet om enkele A.R.K.A-' leden, met als speciale opdracht „ambte' narenzaken", in de volksvertegenwoordi ging te krijgen. Toelichting Het verleden heeft over duidelijk bewezen, dat, als ambtenarenza ken in de Staten-Generaal ter sprake ke rnen, het in de volksvergengewoordigiD' te enen male ontbreekt aan verdediger® van de belangen van de werknemers va" de overheid. Dc afdeling Groningen verzoekt he' hoofdbestuur er bij de K.V.P. op aan i® dringen, dat een vertegenwoordiger va® de A.R.K.A. op een verkiesbare plaats wordt gezet bij de a.s verkiezingen vab de Tweede Kamer. Toelichting Er is in het verleden W® gebleken, dat er in de Kamer dus de politiek weinig of geen belangstellf?" bestaat voor de problematiek van de amb tenaren. De afdeling Maastricht dringt er hu het hoofdbestuur op aan, dat door ccj1 daartoe in te stellen commissie word' onderzocht, welke maatregelen genom®" zouden moeten worden om één of meer dere R.K. specialisten in ambtenarenza" ken van een zetel in de Tweede Kamer te verzekeren. De .afdeling Wassenaar vraagt he' hoofdbestuur zich tot het partij bestuw van de K.V.P. te wenden, ten einde dl bestuur in overweging te geven om bij ccn vacature in de Partijraad onze voorzitter of een ander H.B.-lid kandidaat te stelle"- Toelichting De afdeling is van meninfh dat ieder loonproblecm een sociaal-econO' misch vraagstuk is, dat doorgaans in d® politieke arena wordt behandeld. Oc' dacht wordt o.m. aan de politieke inter ventie, welke door de belastingambtena' ren is verzocht. Naar het oordeel van d® afdeling kan de partijraad in deze ee deskundige voorlichting niet missen. Preadvies. Aan het voorstel van d afdeling Breda om te bewerkstelligeïï' dat in het werkprogram van de KV-r- een onderdeel ambtenarenzaken w°r® opgenomen zal het hoofdbestuur, voor ze ver dit OP zijn weg ligt. gaarne geve'* geven. n Wat dc voorstellen van de afdeling^ Breda, Groningen en Maastricht be treft inzake het verkrijgen van een ver kiesbare plaats voor een of meer sP® cialisten in ambtenarenzaken uit A.R.K kring in de Staten-Generaal, moge wO" den opgemerkt, dat hier primair een taa ligt bij de leden, die zich op politie® vergaderingen meer zullen moeten doe gelden. je Ten aanzen van het voorstel van afdeling Wassenaar om zich tot het K bestuur te wenden, ten einde bij een eye",. t.uele vacature de algemeen voorzu1® of een ander H.B.-lid voor de Pa tijraad kandidaat te stellen moge v-r°L, den opgemerkt, dat de algemeen voo zitter reeds deel uitmaakt van deze P®..( tijraad naast andere A R.K.A.-leden alhoewel op grond van een andere kW liteit. lid zijn van deze raad. Wel is het H.B. van oordeel dat n wenselijk is dat ook in het partijbestu van de K.V.P. deskundigen in ambten renzaken als zodanig worden opgenom®

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 6