Utrechtse G.G.D. ruimt fabeltje op Krankzinnigheid neemt niet toe door korte werkweek pgi jftfpMMrkt PeekiCloppenburg SPORTNIEUWS Athene en Niloc leiden in hoofdklas handbal DIJK VAN ZUIDELIJK FLEVOLAND GROEIT Sagitta, Atleta en Verburch op dreef met overwinningen SLAPTE VAN DE H VAATWANDEN GUPA :is Bescherm RDTER5EPT i OSRAM Tekort aan verplegend personeel blijft het grote vraagstuk La gfoire des grandes eurs Jrai raises belastingbeleid Lonen meer om hoog dan levenskosten Arbeiderstekort Arbeidsverbod 14-jarige jongens mm Zilverenderby voor de dravers Vier herenteams uit het westen lijden stevige nederlaag ;#Sh Ook voor '62 verwacht Studiedag in Den Bosch MIDDENSTAND EN Dr. Van den Berge: geen uitzonderingsposities Minister blijft werving in buitenland bevorderen Minister overweegt: m J SCHAAKTIENTAL ZONDER „TOP" Europese biljartprofs in sterk toernooi Bridgeteam geklopt m m mk sp Gardini onttroont Pietrangeli HANDBAL OVERGANGSKLASSEN Piters buitenbeentje in Belgische ploeg Sportflits V B DINSDAG 26 SEPTEMBER 1961 PAGINA 9 Mihi-al!', 'i-üi1 aSl-fW- Zorg elke woensdag KINDERCOATS Vijf sterk sten niet in duel met Engeland 1 1 ,i VEEL AFGEBROKEN PARTIJEN IN BLED Italiaanse tennissensatie Ex-international valt bewusteloos neer na wedstrijd De naam spataderen is eigenlijk overdreven En leiders Standard Luik in verlegenheid gebracht Stop met kneedbaar hout van Ceta-Bevèr UTRECHT, 26 sept. Volgens dezer dagen in enkele bladen gepubliceerde berichten, zou het aantal gevallen van acute krankzinnigheid in Utrecht de laatste tijd aanmerkelijk zijn toegeno men. Dit onrustbarend verschijnsel zou Volgens deze zegslieden mede een ge volg zpn van de invoering van de vijf daagse werkweek. Ook in enkele ande re grote steden, zoals Amsterdam, Rot terdam en Den Haag zouden zich der gelijke symptomen voordoen. Op een gistermiddag gehouden persconferentie hebben mej. dr. H. Verhagen, hoofd van de afdeling geestelijke volksgezondheid Van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst alhier en de gemeentelijke Psychiater dr. L. Villet, eveneens ver bonden aan deze dienst, bovengenoem de alarmerende geruchten positief te gengesproken. Zij ontkenden dat er enig causaal ver band zou bestaan tussen de vijfdaagse Werkweek en de toeneming van het aan tal aanmeldingen van psychisch ge stoorden, laat staan van acute krank zinnigheid, waarvan zeker geen sprake is. Inderdaad is het aantal aanvragen om psychiatrisch advies en controle in het weekeinde toegenomen, maar dat is in de eerste plaats het gevolg van het ge stegen inwonertal en van de geleidelijke uitgebreide bemoeiingen van de psy chiatrische afdeling met verschillende facetten van het maatschappelijk leven. Voorts heeft de invoering van de vijf daagse werkweek, althans de uitbrei ding van het weekeinde voor de huisart sen. en verschuiving van de werkzaam heden van de gemeentelijke psychiaters naar het weekeinde veroorzaakt. Vele huisartsen willen namelijk de afdoening van psychiatrische gevallen onder hun patiënten liever niet aan hun waarne mers overlaten, maar wensen dit vóór de zaterdag rhet behulp van de psy chiaters van de Gemeentelijke Genees kundige Dienst te doen. Ook van de zij de van de huisgenoten van de min of meer uit hun evenwicht geraakte pa tiënten, wordt vaak op afdoende in greep vóór het lange weekeinde aange drongen. Tot dusverre is niet gebleken, noch in Utrecht noch elders dat de invoering van de vijfdaagse werkweek op zich het aantal gevallen van krank zinnigheid zou hebben doen toenemen, aldus de deskundigen van de Gemeen telijke Geneeskundige Dienst te Utrecht. (Advertentie) •«fafrftjji Als er op het gebied van de zorg voor de geestelijk gestoorden rede nen tot zorg bestaan, dan zijn die vooral gelegen in het tekort aan ver plegend personeel, waardoor zelfs ge hele afdelingen van psychiatrische ziekenhuizen gesloten moesten wor- I.1ACOBUS BOF.LF.Nj (Van onze correspondent) Den BOSCH, 26 sept. De recen- W ontwikkeling in de detailhandel en ?e perspectieven voor de toekomst Qaarvan, alsmede de belastingheffin- ^eh, waren de onderwerpen die in dis- ^hssie zijn gebracht op de studiedag i^armee de katholieke middenstands- Pond in het bisdom Den Bosch het win- '®rseizoen heeft geopend. Prof. dr. F. van Muiswinkel consta teerde dat de verhoogde welvaart ook i1 zekere mate het deel van de mid- !?enstand is geworden. Als facetten daarvan gaf hij aan: minder, doch gro- levensmiddelenzaken met een toe- Iftomen aantal filialen van particulie- ,je bedrijven en daarnaast meer zaken 11 duurzame artikelen. ,Dij bleek van mening, dat de toene mende parallellisatie ook voor de mid denstand onvermijdelijk zal zijn. Ver killende sprekers stelden in de dis- üssie daar tegenover, dat juist voor u® middenstand specialisatie de enige dahs zal zijn om aan de concurrentie Lah het grootbedrijf het hoofd te kun- ®en bieden. De staatssecretaris van Financiën, ör. W. H. van den Berge, ging daar na. in een uitvoerige rede in op de belastingheffing voor de middenstand. Dij betoogde dat het bijzonder baoeilijk is om voor een bepaalde groe pering een uitzonderingspositie te scheppen omdat daarmee het prin- ?'Pe van een gelijke veldeling der las- ,~eh al spoedig in gevaar wordt ge bracht. Sprekend over het voorstel van 2® katholieke werkgevers om alle on dernemingen over één kam te sche len, wees hij op talrijke praktische bezwaren die daaraan verbonden zÖn. Hjj meende ook dat de midden stand daarvan maar heel weinig voor- d?el zou ondervinden. Bovendien zou bh een belastingderving van 306 wdjoen betekenen die toch weer lahgs andere wegen aangevuld zou voeten worden. tenslotte zei hij een verdere ver- ivoudiging van de omzetbelasting ï^gelijk te achten en verklaarde hij «ich bereid om daartoe met de ver- Schillende bedrijfstakken overleg te (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, sept. Een goed al gemeen economisch beleid is een van de beste voorwaarden voor een verdere uitbouw van het sociale beleid, zo merkt minister Veldkamp op in de inleiding van de memorie van toelichting op de begroting van Sociale Zaken. Dr. Veld kamp verklaart zich bereid alles te doen om het samenspel tussen Over heid en de verschillende sectoren van het maatschappelijk leven als een onmisbare voorwaarde voor een goed overheidsbeleid op sociaal gebied zoveel mogelijk te bevorderen. De loonontwikkeling in 1961 is veel sterker geweest dan de stijging van de kosten van levensonderhoud en is ook uitgegaan boven de stijging van de arbeidsproduktiviteit. Deze ontwik keling zal zich waarschijnlijk in 1962 herhalen. De toeneming van de loon som per werknemer zal, vooral door de vele loonherzieningen en de com pensatie van de huurverhoging, onge veer zes procent bedragen tegenover een stijging in de produktie per werk nemer van twee procent. De grootst mogelijke zelfbeheersing op loonpoli- tiekgebied is dus geboden. Ook het begin van de tweede fase in het loonbeleid heeft bevestigd, aldus de minister, dat de huidige loonpolitiek de mogelijkheid opent in verschillende be drijfstakken een extra loonsverhoging te geven. Het College van Rijksbemid delaars zal bij de beoordeling van winstdelingsregelingen en premiespaar regelingen in het kader van de gediffe rentieerde loonvorming een ruim stand punt innemen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, sept. Het aantrek ken van enkele duizenden Italiaanse en Spaanse arbeiders en de grotere aan was van de beroepsbevolking door de na oorlogse „geboortegolf" hebben geen invloed van enige betekenis gehad op het tekort aan arbeidskrachten, zo zegt minister Veldkamp in zijn toelichting op de begroting van Sociale Zaken. De expansieve krachten die thans in onze economie werkzaam zijn, zijn daarvoor te groot geweest. De krapte op de arbeidsmarkt zou wellicht nog groter zijn geweest, als Nederland in maart van dit jaar de Duitse stap tot revaluatie niet zou heb ben gevolgd. Volgens de meest recente gegevens beloopt de arbeidspendel naar Duits land thans ca. 13.000 arbeiders. De minister zal het aantrekken van buitenlandse arbeidskrachten blijven bevorderen. Ook zal bij het geven van vergunningen voor overwerk een soe pel beleid worden gevoerd. den. Ook het ontbreken van een vol doend aantal ziekenhuizen voor psy chisch gestoorde ouden van dagen is een probleem, dat op het ogenblik veel zorg veroorzaakt. Met de bouw van speciale ziekenhuizen voor deze categorie is dit vraagstuk niet opge lost, omdat daarmee het tekort aan verplegend personeel niet zou worden weggenomen. Door zoveel mogelijk bekorting van de opnametijd van psychiatrische pa tiënten in de daarvoor aangewezen zie kenhuizen, tracht men weliswaar het aan tal beschikbare plaatsen voor patiën ten, die dringend behoefte aan opname hebben, te vergroten. Maar dit heeft een uitbreiding van de preventieve- en nazorg ten gevolge, waarvoor ook al weer niet voldoende personeel aanwe zig is. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 21 sept. Minister Veld kamp heeft aan de Tweede Kamer mee gedeeld, dat hij overweegt tot een ar beidsverbod voor 14-jarige jongens over te gaan. Uitzonderingen zullen echter mogelijk zijn, b.v. als het giaat om jon gens, voor wie van het volgen van ver der dagonderwijs geen heil meer is te verwachten. In de toelichting op zijn begroting kondigt de minister tevens een wijziging aan van het werktijdenbesluit voor win kels. Dit besluit zal op de eerste plaats worden aangepast aan de bepalingen van de nieuwe winkelsluitingswet. Ook ech ter zal de mogelijkheid worden geopend de vrije halve dag van het winkelperso neel in bepaalde weken te verschuiven naar minder drukke weken. Een ander nieuw punt betreft het beperken van de mogelijkheid om op één dag in de week 11 uren arbeid te verrichten. Dit zal alleen zijn toegestaan op die dagen, waarop in een gemeente een koopavond is ingesteld. Overleg met belanghebben den over deze wijzigingen vindt nog plaats. Advertentie Dat is parmant... dèt is leuk! Kinder- coats in een prach tige wollen kwaliteit, zoals flausch met mohair-effect. Met teddy-gevoerde ca puchon. Het jasje zelf heeft een lekker warme Eskimo- (Capiton)- voering. Kies uit schattige dessins in vele, vele kleuren. Speciaal Verlaagde J.M. prijs leeftijd. 2 jaar (met kleine stijging per maat) 1 DEN HAAG, 26 sept. Het Nederland se schaaktiental voor de jaarlijkse landenwedstrijd tegen Engeland, die op 7 en 8 oktober te Cheltenham wordt ge houden, zal bestaan uit: Lod Prins, Cortlever, Kramer, Langeweg, Barend- regt, Roessel, Van de Pol, Jongsma, Kuypers en De Rooi. Aan het elfde bord zullen een Engel se- en een Nederlandse dame spelen. Voor Nederland is hiervoor uitgenodigd mevrouw F. Heemskerk. Het Nederlandse team moet ditmaal zijn vijf sterkste spelers missen, t.w. Euwe, Donner, Bouwmeester, Van Scheltinga en Van den Berg. ZÜRICH, 26 sept. Op 14 oktober begint te Parijs een biljarttoemooi voor professionals, dat is aangekondigd als het Europese kampioenschap. Aan dit toernooi zullen deelnemen de Belgen René Vingerhoedt en Emile Wafflard, de Fransen Jean Marty, Constant Cote en Rolland Dufetelle en de reeds ja- Henri Drost. TORQUAY, 26 sept. In de tweede ronde van het toernooi om de Europe se bridgekampioenschappen heeft het Nederlandse heren-team met 6-0 van Frankrijk verloren. De dames versloe gen IJsland met 5-1. Kort voor het' begin van de wedstrij den werd maandag bekend gemaakt, dat de uitslag van de ontmoeting tus sen de damesteams van Nederland en Ierland, zondag gespeeld, niet 5-1 in het voordeel van de Ieren was, doch 6-0. De uitslagen van de tweede ronde lui den verder: Verenigde Arabische Re- publiek-Libanon 6-0 (156 tegen 67 match pnt.): Denemarken-Zweden 6-0 (109- 79) België-Finland 6-0 (146-59), Ier- land-IJsland 3-3 (68-65), Noorwegen- Spanje 5-1 (88-71). Dames: Verenigde Arabische Republiek-België 6-0 (120- 67), Frankrijk-Groot Brittannië 6-0 (120- 81), Duitsland-Finland 6-0 (IC 1-72)Ne derland-IJsland 5-1 (84-71), Zweden- Noorwegen 6-0 (87-59). (Van onze handbalmedewerker) AMSTERDAM, 25 sept. Na drie wedstrijddagen zijn slechts twee ploe gen ongeslagen gebleven in de hoofd klassen van de handbalcompetitie. Bu de dames behaalde Athene opnieuw een overwinning, in Eindhoven op PSV, en de heren van Niloc vestigden zich alleen aan de kop van de ranglijst door nu Hellas terug te wijzen. De dames van \VLC en Hellas en de heren van Swift zijn nog zonder winstpunt. Hoewel PSV (dames) op eigen veld ver beten pogingen in het werk stelde, een greep te doen naar de eerste plaats, kon het niet verhinderen dat Athene over meer gerichte schotvaardigheid be- -V Sinds ongeveer een jaar werken honderden mensen met veel zwaar materieel aan het aanleggen van de dijken welke straks Nederlands nieuwste polder, Zuidelijk Flevoland zal omsluiten. De foto toont het aanleggen van een perceel dijk, enkele kilometers benoorden Muiden. Op de voorgrond een zinkstuk met daarnaast een bak^ met stortsteen, waarmee het zinkstuk zal worden verzwaard. Op de achtergrond een grote zandzuiger, welke zand spuit tussen twee perskaden, welke straks de versterkte taluds van de dijk gaan vormen. Indien het werk volgens de verwachtingen vordert, hoopt men tegen 1968 de nieuwe polder te kunnen droogpompen. schikte: 3—7. Zeeburg trok naar Actief en keerde met de volle buit huiswaarts (1—3), terwijl Hygiëa weinig moeite had met WLC, zoals de uitslag 62 aantoot. Verder won Niloc overtuigend van Hellas: 74. De stand: Athene 3 6 Zeeburg 3 4 PSV 3 4 Actief 3 2 Niloc 3 4 WLC 3 0 Hygiëa 3 4 Hellas 3 0 Er ontspon zich bij de heren tussen Niloc en Hellas een spannende strijd. Via een ruststand van 84 zegevierde eerstgenoemde met 1613. Swift in casseerde zijn derde nederlaag 814 tegen Blauw Wit en Aalsmeer boekte met dezelfde cijfers het volle pond bij PSV. Voorts bereikten Operatie en DES een puntenverdeling (1111). Hier luidt de stand: DEN HAAG, 26 sept. De Neder landse draverséquipe voor de vijfen twintigste interland tussen Nederland en België, die zondagmiddag op de ren baan Duindigt wordt gehouden, zal be staan uit: 3-jarigen: Zefa (A. J. Siderius), Zam- pa van Papenhoef (P. M. Smit), Zegerus Th. Hollandia (W. H. Geersen) en Zus van Spencer Gay (J. van Dooyeweerd). 4-jarigen: IJsselmonde (P. M. Smit), Ybe van Papenhoef (E. de Visser), Youthful Nora Spencer (J. van Dooye weerd) en Yankee Maid (B de Vries). 5-jarige en oudere paarden: Vanadis (A. R. Nottelman), Vlieger D. (J. P. de Vlieger), Wiebeline Wip (J. Oosting), Uranus Koff (P. M. Sit) en Vrijdag (A. R. Nottelman), William Z. (P. A. Strooper), Umberto (W. Leeuwenkamp) en Urma Norton (J. van Dooyeweerd). BLED, 26 sept. Tal van partijen van de vijftiende ronde van het internatio nale schaaktoernooi, ook die van Donner, zijn maandagavond afgebroken. De uit slagen luiden: PortischFischer afgebr., NajdorfPachman afgebr., Tal—Bisguier afgebr., OlafssonDarga afgebr., Mata- novicDonner afgebr., IvkovGermek )4-)4, TrifunovicPetrosjan )4-t4, Gelier Parma 1-0, BertokGligoric 0-1, Udov- cicKeres 0-1. Fischer en Udovcic kwa men in hun partij uit de veertiende ron de zonder verder te spelen remise over een. De stand luidt thans: 1. Tal en Fischer beiden 10 pnt 1 af gebr. 3. Gligoric en Keres beiden 914 pnt 1 afgebr. 5. Petrosjan 8)4 pnt 2 afgebr. 6. Bisguier en Gelier beiden 8 pnt. 1 afgebr. 8. Najdorf en Trifunovic beiden 714 pnt -j- 1 afgebr. 10. Parma 7)4 pnt, 11. Portisch 7 pnt 1 afgebr. 12. Donner 614 pnt 2 afgebr. 13 Darga 614 pnt 4- 1 afgebr. 14 Matanovic 4)4 pnt 3 afgebr. 15. Pachman 5)4 pnt 1 afgebr. 16. Germek 5 pnt. 17. Olafsson 414 pnt 1 afgebr. 18. Ivkov 4)4 pnt. 19. Bertok 4 pnt 2 afgebr. 20. Udovcic 4 pnt 1 afgebr. Niloc Operatie Hellas Aalsmeer PSV Blauw Wit DES Swift MILAAN 26 sept. Fausto Gardini heeft tot veler verrassing het Italiaan se tenniskampioenschap veroverd door in de eindstrijd met 6-3. 2-6, 5-7, 9-7, 6-2 Pietrangeli te verslaan. De wedstrijd moest zondag wegens het invallen van de duisternis worden gestaakt, toen de stand in de vierde set op 6-6 stond. (Advertentie) PHARMACEUTISCHE FABRIEK tROTfcR;} HILVERSUM SWANSEA, 26 sept. De voetbal lers van Swansea worden sinds zater dag achtervolgd door een brandende vraag: „Wat is er in de tunnel van het veld naar de kleedkamer gebeurd :.iet Edwin Holliday van Middles brough?". Holliday, de vroegere linksbuiten van het Engelse nationale team viel zaterdagmiddag in de tunnel plotse ling bewusteloos. „Ik ben de laatste die in staat is te vertellen, wat er precies gebeurd is," verklaarde Holliday. „Ik was de eer ste speler van Middlesbrough, die het veld verliet. Ik wandelde met een speler van Swansea door de tunnel en wij spraken over de zo juist beëin digde wedstrijd. Ik boog mijn hoofd enbang. Wat er verder gebeurde weet ik werkelijk niet, noch wie of wat mij raakte." Holliday verklaarde nog, dat de wedstrijd, die in een gelijk spel ein digde, „zeker niet gemeen is ge speeldofschoon de gebruikelijk onplezierige woorden heen en weer vlogen." et bloed circuleert in een min of meer gesloten bui zenstelsel in enke le tientallen seconden door het lichaam. Het rusteloos werkende hart pompt het bloed in de slagaders die het bloed naar alle lichaamsdelen voeren. De slagaders vertakken zich daar als de takken en twijgen van een boom steeds verder tot een uitge breid net van alleen microscopisch zichtbare haarvaten. Als iemand zich snijdt komt altijd bloed tevoorschijn, hierdoor lijkt het alsof de weefsels zijn doordrenkt met bloed. Door de zeer dunne wand van de haarvaten kun nen voedingsstoffen naar de weefsels en omgekeerd afvalstoffen van de weefsels naar het bloed gaan. Na het intensieve contact van het bloed met de weefsels mogVjk ge maakt te hebben verenigen de haar vaten zich weer tot steeds grotere aders die het bloed naar het hart te rugvoeren. De slagaders hebben een stevige dik ke wand, zij zijn berekend op de hoge druk die het bloed door de pompwer king van het hart op de wand uitoefent en helpen zelf door hun elasticiteit mee het bloed voort te stuwen. In de aders, voorbij het haarvaten- net is de bloeddruk veel lager, het bloed kabbelt daar rustig verder. Som mige aders zijn voorzien van kleppen om een eventueel terugstromen van het bloed te beletten en het eenrich tingverkeer r. ar het hart te hand haven. Omdat de bloeddruk in de aders zo laag is, hebben zij geen dikke stevige wand nodig. Zij liggen oppervlakkiger dan de slagaders en zijn vaak zicht baar door de huid heen. De bloedstroom in de aders staat nauwelijks onder invloed van de pomp werking van het hart maar wordt door verschillende andere factoren onder houden, o.a. de zwaartekracht. Het bloed uit het hoofd zal in staande of zittende uouding gemakkelijker terug stromen naar het hart dan het bloed uit de benen. Bij het bewegen van armen en benen oefenen de spieren in die lichaams delen een wisselendt druk uit op de aders met als gevolg een indirecte dit pompeffect beter tot zijn recht komt tijdens lopen dan in stilstaande houding. Als de wand van een ader van aan leg te slap is en de omstandigheden bovendien ongunstig zijn, kan het ge beuren dat de wand van de ader gaat uitrekken. De elasticiteit van de wand is verloren gegaan waardoor deze als uitgerekt elastiek meegeeft. Het uit rekken van de ader gebeurt in breedte en lengte. De ader wordt te wijd en te lang waardoor een gekronkeld verloop ontstaat. Door de stagnatie van het bloed in een dergelijke ader kan deze als een dikke blauwe streng door de huid heen gezien en gevoeld worden. Als de aderkleppen, a] of niet door de overbelasting, niet goed meer slui- door het veelvuldiger voorkomen van spataderen in de zwangerschap wordt verklaard. Het instellen van een eventuele be handeling hangt af van de hinder die iemand van zijn spataderen ondervii it. Moeheid in de benen is een veelge hoorde klacht. Ook esthetische bezwa ren mogen wij niet zonder meer ba gatelliseren. Iedereen die last heeft van spatade ren kan in eerste instantie zelf enige maatregelen nemen. Op de eerste plaats moet hij of zij de stagnatie van het bloed in de benen zoveel moge lijk voorkomen door onnodig staan te vermijden of als dat niet mogelyk is tussentijds de benen een half uurtje omhoog te leggen. Dit geeft een wei- ten, blijft het bloed bijna stil staan in de slappe ader. Dat spataderen voornamelijk aan de benen voorkomen is een gevolg van de invloed van de reeds genoemde zwaartekracht. Spontaan barsten van een uitgezette ader komt niet voor, zodat de naam spatader eigenlijk over- drev >n is. Wel kan een spatader ten gevolge van een kleine verwonding al Bink bloeden, De bloeding is in dat geval echter gemakkelijk te stelpen door de spatader ter weerszijden van de wond dicht te drukken of eventueel de bloedende wond zelf. Hoewel de aangeboren zwakte van de vaatwand ongetwijfeld de belang rijkste rol speelt bij het ontstaan van spataderen zullen er zeker mensen rondlopen die er nooit iets van mer ken zolang de omstandigheden niet ongunstig zijn, dat wil zeggen de af voer van het bloed niet wordt belem merd door langdurig staan, dichtdruk ken van de aders door köusebanden en sokophouders of anderszins. Tijdens de zwangerschap kan de groter wordende baarmoeder druk uit oefenen op de grote aders die door het bekken lopen hetgeen de bloedafvoer uit de benen zal bemoeilijken. Voorts ondergaan vaatwand ei. bloedvolume hormonale invloeden. Deze factoren bij elkaar kunnen voor een in aanleg dadig gevoel van ontspanning in de loodzware benen. Kousebanden en sokophouders zijn zeker voor iemand die spataderen heeft uit den boze. In een aantal gevallen is het dragen van goede elastische kousen aan te bevelen, deze helpen dan mee de slap pe aders leeg te drukken en dragen er aanzienlijk toe bij de klachten te doen verminderen. Men moet er ech ter op verdacht zijn dat deze kousen na verloop van maanden hun rek verlie zen en dan vernieuwd moeten worden. Een enkele maal bijvoorbeeld bij ern stige klachten kan actief medisch in grijpen aangewezen zijn. Dit kan even eens overwogen worden wanneer de ontsierende spataderen een vrouw ern stig deprimeren. Deze behandeling be staat uit het inspuiten van een prikke lende stof in de betreffende ader waar door kunstmatig thrombose wordt ver oorzaakt, de spatader dicht groeit en gaat schrompelen. Nog radicaler gaat de chirurg te werk wanneer hij de gehele spatader verwijdert. Dit lijkt een grote ingreep maar door de moderne chirurgische techniek valt dit erg mee. De laatste behandelingsmethoden vereisen echter zorgvuldig onderzoek omdat onder meet moet worden nage gaan of. de andere aders de functie voldoende kunnen overnemen. (Van onze handbattmedeweitker) AMSTERDAM, 25 sept. Diverse westelijke ploegen in de overgangsklas sen A en B van de handbalcompetitie hebben het aanmerkelijk minder goed gedaan dan vorige week. De grootste klappen vielen in afd. A by de heren, waar Rapiditas, IJmond en Sport Ver eent op een stevige nederlaag werden getracteerd, terwijl in B Dynamo een zelfde lot ten deel viel. Hellas 2 zorgde hier als enige voor een aangename com pensatie. De dames brachten het er héél wat gunstiger van af, want Sagitta, Atleta en Verburch boekten volle winst, met daarnaast gelijke spelen voor Am- stel en het Schiedamse DWS. Dat de teams uit het Noorden behoor lijk wat mans zijn ondervond Amstel in A bij de dames. Met veel moeite behaal den de Amsterdamsen een gelijk spel van 3-3. Het gaat Sagitta voor de wind. Ditmaal rekende het af met UDI (5-4), wat de alleenheerschappij aan de kop betekende. Verder toonde Atleta zich royaal de meerdere over Micrometers met 5-0 en V en K streek de volle winst op ten koste van Thor: 5-4. De stand: Sagitta V en K Atleta Micrometers Sparta Olympia (H) Amstel UDI Thor In B blijkt Verburch vastbesloten, op de goede weg voort te gaan. De dames uit Poeldijk haalden bij Walcheren een overwinning van 3-6 weg. De strijd tus sen DWS en Swift werd gekenmerkt door veel spanning, met als resultaat een puntenverdeling: 6-6. Opvallend was hier de grote nederlaag (1-8), welke Zee land Sport van VHC kreeg te slikken. Posterholt toonde zich iéts doortastender dan Marathon (3-2). DWS VHC Verburch Swift Posterholt Animo Walcheren Zeeland-Sp. Marathon 2 2 2 1 3 1 3-1 Het krqgt er de schyn van, dat de westelijke herenploegen in A een zwaar seizoen tegemoet gaan. Hoewel er uiter aard nog van alles kan gebeuren, moet het toch wel opmerkelijk worden ge noemd dat 't thuisspelende IJmond met 4-11 klop kreeg van WWV uit Winters- wqk en Sport Vereent het hoofd moest buigen voor Micrometers: 7-11. Voorts zag Rapiditas geen kans tegen het Groningse Olympia beslag te leggen op een eerste puntje. Het verloor met liefst 6-17. Jahn II bleef ongeslagen door E en O met 13-11 terug te wijzen. Nu luidt de stand: Jahn II 3 Olympia (H) 2 IJmond 3 Micrometers 3 Sport Vereent 3 Olympia (Gr) WWV Rapiditas E en O Het zwak gestarte Hellas 2 heeft in B eindelijk het__zoet_van_ de overwinning ter zich met 7-16. Het Rotterdamse Dy namo kreeg bezoek van ESCA, dat met meer teamverband een zege van 5-11 opstreek. Het zwakke Volt bleek geen evenwaardige partij voor RKBSV (19-5) en EBHV moest de punten aan het be zoekende Stratum/Meteoor laten: 2-8. RKBSV Sir./Meteoor ESCA Dynamo Animo EBHV Hellas 2 Tonido Volt (Advertentie) BRUSSEL, 26 sept. Het Belgische voetbalelftal, dat de volgende week woensdag in het Heyzelstadion tegen Zweden speelt, is practisch een Brus sels-Luikse aangelegenheid. Alleen de linksbuiten Piters is een buitenbeentje. Achter zijn naam staat Olympic, de topclub van Charleroi. Wie weet zullen de leiders van Standard Luik zich nu echter ernstig achter de oren krabben Zij hebben enkele maanden geleden Piters „verkocht" aan Olympic, omdat hjj langzamerhand te oud voor het eer ste elftal zou zijn. De Belgische opstel ling luidt: doel: Delhasse (FC Luik); achter: Baré (FC Luik) en Thellm (Standard Luik); midden: Hanon (Anderlecht) Verbiest (Anderlecht) en Lippens (An derlecht); voor: Croté (FC Luik), Van Himst (Anderlecht), Claessen (Stan dard Luik), Jurion (Anderlecht) en Pi ters (Olympic). (Advertentie) Piet Rentmeester is maandag vierde geworden in een internationale wieler wedstrijd voor profs te Thiepen, (Bei>

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 9