Koningin en prins bij vierde divisie Internationaal hijstands- korps voor Nieuw-Guinea? Perscommentaren op plan overdracht Nieuw-Guinea Groen witte, tanden jdropa Rookmeter: wapen tegen roetverspreïders Paraatheid in Denemarken Souffleur gehuldigd Geen hoera Biergevecht Maastrichts Mannenkoor naar Spanje Ontslag Syrische vice-president van de Y.A.R. Ambtenaren- organisaties verrast Palmolive garandeert rS M U zachter en M gemakkelijker scheren U óf Uw geld terug! M WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1961 PAGINA Amerikaans marine tankschip ontploft Directoraat-generaal voor Ned. Nw.-Guinea ingesteld „Trouw' Afwachten lyÉïA Verklaring K.A.B. en N.V.V. over Berlijn Visser valt van bagger schip en verdrinkt „De Telegraaf Nederland en Indonesië „De Volkskrant Grote stap Zi goed gesehoren ben je nog nooit geweest! Tegen alle meteorologi sche logica in, duikt het groen ieder jaar tegen het uitbreken van het herfsttij op. Amsterdam met name wemelt op het ogenblik van de kaalhoofdige jonge lui. Een fraai gezicht is het niet maar onze vaderlandse folklore stelt zich kennelijk niet te vreden met alleen maar lentelijke bol len. Nu moet ik zeggen, ik krijg de indruk dat het ontgroenen in de loop der jaren wel iets is gehumaniseerd. De kale hoofden zijn weliswaar geble ven, maar sinds er hier en daar stem men zijn opgegaan tegen het van de trap af gooien van aspirant-studenten en tegen het tenaastenbij doen stikken ▼an zulke jeugdige onverlaten, laat men hen collecterend rondgaan. Ik zat dezer dagen naast een duide lijk groen op het café-terras. Hij had zijn collecte-bus op ons tafeltje gezet en zat nijver te lezen. ..Walging", een zojuist verschenen pocket-boekje van Sartre. Toen hij van zijn lectuur opkeek zei hij: ,,Als U eens iets in mijn busje deed." „Waar is het voor?" vroeg ik. „Kheuma," antwoordde hij. Ik wierp een blik op zijn deernis wekkend gemillimeterd en met rode menie bestreken hoofd en wierp ver volgens een muntstuk in de gleuf. „Ach ja," zei hij voldaan, „U moet maar denken: rijp zijn is ook niet alles." (Advertentie) KOPENHAGEN, 27 september (Rtr.) Het onafhankelijke Deense blad „In formation" heeft opgemerkt dat het Deense leger ieder jaar drie weken lam ligt. Denemarken ligt dan open voor iedereen die een invasie wil plegen. „Wie Denemarken wil binnenvallen, moet tijdens de suikerbietenoogst ko men, wanneer de soldaten zijn uitge leend voor het werk op het land", al dus het blad. Ieder jaar worden alle regelingen met betrekking tot het hand haven van verdedigingsstrijdkrachten opzij gezet, de legerplaatsen worden slechts door enige speciale eenheden be volkt, die bestaan uit officieren en man schappen die niet eens een bietenmes kunnen hanteren". „De paraatheid van het leger is zo danig. dat ongeveer drie tot acsbt uur no dig zijn om de troepen te verzamelen en voor de strijd uit te rusten onge veer de tijd die een invasiemacht no dig heeft om aan land te komen er er zich te nestelen". MOREHEAD. 27 sept. (Reuter, UPI) Gisteravond is een tanker van de Amerikaanse marine, de 16.500 ton me tende „Potomac", die met vliegtuigben- zine was gieladen. voor de kust van North Carolina bü Morehead City, in brand gevlogen en ontploft. Twee uur lang kon het vuur ongehinderd woeden. Een nabijgelegen opslagplaats voor vliegtuipbcnzine werd door de vlammen bedreigd. Zeventig leden van de Natio nale Garde zijn ingezet om de brand te helpen bestrijden. Minstens één beman ningslid van de tanker is om het leven gekomen. Tot dusverre zijn zes opvarenden van h schip gered, maar men vreest dat verscheidene anderen door de brand zijn verrast en niet meer hebben kunnen ontsnappen. De „Potomac" is inmiddels gezonken. DEN HAAG, 27 sept. Bij beschik king van de minister van Binnenlandse Zaken is bij dit ministerie ingesteld een directoraat-generaal voor Nederlands- Nieuw-Guinea. Tot directeur-generaal is benoemd de heer A. M. Kottier, voorheen directeur voor financiële en economische zaken voor Nieuw-Guinea. Onder het directoraat-generaal voor Nederlands-Nieuw-Guinea resorteren de directie financiële- en economische za ken, de hoofdafdeling bestuurlijke, poli tieke en internationale zaken, de afde ling wetgeving en juridische zaken en de afdeling algemene en personele zaken. e Rijswijkse verkeerspolitie heeft de strijd aangebonden te gen de roetverspreïders in het verkeer: in de meeste geval len vrachtwagens met dieselmotoren. Zij doet (lit met behulp van een rook meter, een voor ons land geheel nieuw apparaat, dat ongeveer 1550 gulden kost. De werking van de rookmeter is zeer eenvoudig, evenals de bedie ning. Door een slang, die op de uit laat van de (stilstaande) wagen wordt aangesloten, wordt de rook via een vochtafscheider naar een buis in een kastje gevoerd. Zodra de uitlaatgas sen met voldoende kracht binnenstro men wordt een lampje door middel van een hefboompje voor de linker opening van de buis gebracht. Tege lijkertijd schuift er voor de rechter opening een foto-elektrische cel, die de door de rook gefiltreerde licht straal opvangt en het resultaat door- tilltlllllllllllllllllllllllllllllllllimilllllllllllllllllllillHIIIIIIIIIIII Fandaag wordt de heer Valk van Spiegel, souffleur van de Toneel groep Theater, 65 jaar. Gisteren is de ouverture van deze feeste lijke aangelegenheid begonnen met een intieme huldiging in zijn woning aan de Meyrooslaan te Arnhem. Rob de Vries, directeur van „Theater", (op dat de regering nu de grote stap ge zet heeft, moet worden opgemaakt, dat deze peilingen niet ongunstig zijn uitge vallen. Het is dus kennelijk geen sprong in het duister, maar een plan waarvan verwacht wordt, dat het kans van sla gen heeft." ,,Het plan van minister Luns", aldus het blad verder, „neemt het zelfbeschik kingsrecht als uitgangspunt en als het in die zin zou worden aanvaard zou daarvan het gevolg zijn, dat door de inschakeling van de Verenigde Naties de vrije beslissing van de Papoea's een veel bredere en hechtere grondslag krijgt dan nu nog het geval is." de foto links) overhandigde de heer Van Spiegeleen enveloppe, waarvan de inhoud groot genoeg bleek om er een reis naar Israël van te maken. Door dat kenbaar te maken gaf de jubilaris tevens een wellicht lang gekoesterde wens aan de openbaar heid prijs. Verder kreeg hij een feno menale lijst namen van Nederlandse toneelkunstenaars, die hij in de 28 jaren van zijn souffleursloopbaan op hachelijke ogenblikken van de zenu wen heeft afgeholpen. Marius Kip, zakelijk leider van „Theater" (op de foto in het midden) overhandigde de jubilaris een plaatwerk over Israël. In een geanimeerd onder-onsje wer den er tal van anecdotes uit de loop baan van de 65-jarige opgehaald. Ove rigens bleek, dat hij zich in „het hok" heerlijk thuis voelt. Uit het Nicuw-Guinea-plan van minis- ter Luns blijkt volgens „Trouw" duide- Hjk, d~; de regering het belang van Nederland op de achtergrond wil plaat sen. Belangrijker acht het blad het ech ter, of deze poging van de regering kans van slagen heeft in die zin, dat de bevol king van Nieuw-Guinea daar werkelijk mee gediend is. „Wij moeten wat dat 1 betreft afwachten, hoe de Verenigde Naties op deze poging reageren." „Het moeilijke punt dat deze hele zaak vertroebelt en dat in het voorstel van de regering geen rol speelt, is de i positie van Indonesië in dezen. Men kan de problematiek van Nieuw-Guinea niet los zien van Indonesië en dat zal in de Verenigde Naties stellig moeilijkhe den geven bij de beoordeling van deze goedbedoelde poging", aldus „Trouw" Het blad besluit met: „Voor het ove rige moeten wij afwachten en ook de rede van mr. Luns' en het voorstel nog eens grondig bestuderen, alvorens tot j een definitief oordeel te komen. geeft aan een naald. Op de schaal achter deze naald kan nu het aantal rook-eenheden werden afgelezen. In België, waar de rookmeter al enige tijd door de wet is beschermd, neemt men aan, dat bü 45 rook-een heden de toelaatbare grens van roet- dichtheid is overschreden. In Enge land is deze grens gesteld op 30 een heden. Dit laatste heeft men daar vermoedelijk gedaan in verband met de vaak dichte mist, waardoor de gevaarlijke uitlaatgassen blijven han gen. De rookmeter is in ons land nog niet door de wet erkend. De Rijswijk se politie gebruikt het apparaat met instemming van de officier van Justitie ter ondersteuning van het proces-varhaal. „Wij gaan er van uit", zo vertelde ons inspecteuraG. E. R. Amelung, ,.dat de politieman zelf moet zien, dat de constant uitgestoten zwarte walm hinderlijk is voor de weggebrui ker. Ook zonder de rookmeter zou in een dergelijk geval een proces-verbaal worden opgemaakt. Bü meting is het resultaat dan altijd een uitslag van 70 of meer rookeenlieden." De rookmeter heeft een vaste plaats gekregen in de patrouillewagen, die tweemaal per dag twee uur surveil leert op Rijksweg 13 tussen Rijswijk en Rotterdam. Deze rijksweg wordt, zoals bekend, gezamenlijk gecontro leerd door Ryswijk. Delft en Rotter dam. Gisteren hebben wü de agen ten Hummel en Molag op hun pa- trouilletocht vergezeld om het appa raat in de praktijk in werking te kun nen zien. Na een uur ontdekten zij een zware vrachtwagen, waarbp dik ke roetwolken uit de uitlaat kolkten. De politiemannen bleven eerst ach ter de wagen rijden om zich er van te overtuigen, dat de rook niet alleen in de lagere versnellingen, zoals bü 'zovele stadsbussen werd uitgestoten, maar ook in de hoogste. Na enige tijd passeerden zü de vrachtwagen en ga ven zü de chauffeur een stopteken. „Weet u, dat de uitlaat walmt", vroeg een van hen, nadat de papieren wa ren gecontroleerd. ,,Er zit wel eens een pluimpje aan", was het laconieke antwoord van de chauffeur. Geamuseerd (de bon zou toch voor rekening van zijn baas komen) keek hij toe hoe de politiemannen de rook meter opstelden. De slang werd op de uitlaat aangesloten en nadat de con tactdraden van het apparaat op de twee accu's achter in de surveillance wagen waren vastgeklemd, zei agent Hummel: „Geef maar eens plankgas". De naald sloeg direct uit naar Nog tweemaal werd de test herha met als eindresultaat een uitslag ruim 70 rook-eenheden en een l voor de chauffeur. „Een van de vo delen van dit apparaat is", zeiden agenten later, dat de mensen r meer tegensputteren. Zij kunnen melijk zelf zien, dat zij fout zijn.' Op het Museumplein in Amst I dam werd gistermiddag traditionele gevecht van „groenen" van de twee zi bevriende Amsterdamse studentenv enigingen, het korps van de Vrije U I versiteit en Sanctus Thomas Aq I nas. gehouden. De inzet bü dit vecht was een vat bier, dat door e eveneens bevriende brouwerij wi aangeboden. Dit jaar dreigde het vecht aanvankelijk uit te lopen op kruistocht enerzijds en een beeld' storm anderzijds. De foetera van T. mas voerden onder het zingen v niet reproduceerbare inquisitielie- ren (onze taal bezit vele markai rijmwoorden op „Calvijn") een gn groen houten kruis mee en de V.' groenen besloten niet te rusten v< dit paapse teken op een vrachtwag was afgevoerd. Omdat dit inderda gelukte, kon het eigenlijke gevecht t< slotte toch doorgaan. Vijftig P groenen stelden zich op tegeno\ vüftig R.K.'s; tussen hen in het c< pus certaminis, een stevig üzei biervat. Na het startteken braken groenen op elkaar los, met veel me vuur dan andere jaren, opgehitst dc het voorafgaande kruisgevecht. 1 een buitengewoon spannende strijd zelfs een vergelüking met rugby loc uitermate mank slaagden de n maten er tot ieders verwondering de strijd te winnen; voor de een maal sinds „oudere jaars"-heugen Alleen de brouwerüpaarden verb den zich niet, m&ar die zijn dan oc heel oudejaars bü dit gevecht. Vóór het spitsuur was de hele sto naar de sociëteit van het V.U.-corj vertrokken, waar het gelag moest wo den betaald. Bü het vertrek wü een vrouw van ongeveer der jaar een van de vele toesdho wers zeggen: „Gut, wat had graag meegedaan." iiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimif Toen de koningin op Prinsjesdag de Troonrede had uitgesproken, klonk, volgens gewoonte, de uit roep van mr. Jonkman: „Leve de Koningin". De aanwezigen in de Ridderzaal lieten daarop een driewerf „Hoera!" volgen. Het valt op, dat van deze exclama ties niets terug te vinden is in de Han delingen van de Verenigde Vergade ring va-n de beide Kamers dd. 19 sep tember. Op de laatste woorden van de Troonrede sluit direct aan de ver melding, dat H.M. de Koningin uit geleide gedaan, de vergaderzaal ver laat. Waarom wordt het „Leve de Ko ningin" en het „Hoera! Hoera! Hoe ra!" niet vermeld? De griffie van de Eerste Kamer de De griffie van de Eerste Kamer deelt desgevraagd mee, dat men een en ander niet opneemt uit respect voor de koningin: Zij alleen is aan het woord en wanneer zij is uitgesproken is de vergadering afgelopen. Het klopt niet al te best met die verklaring want dc. Handelingen vermelden na de tekst van de Troonrede wel. dat de heer Vixseboxse aan de voorzitter meedeelt, dat de commissie van in- en uitgeleide zich van haar taak heeft gekweten, waarna de voorzitter de commissie dank zegt voor de door haar verrichte arbeid. Eerst daarna staat geregis treerd, dat de Verenigde Vergadering gesloten is. De griffie kan echter tevens terug grijpen op de traditie. Men heeft de roep „Leve de Koningin", geïntro duceerd door de heer Duymaer van Twist, en het daarop volgende „Hoe ra!" ook in het verleden nooit ver meld. Do Handelingen geven dus van oudsher niet de feitelpke gang van zaken op dit punt weer. Aan de viering van de jaarlijkse feesten ter ere van de stadspa trones van Barcelona „Nuestra Segnora de la Merced", neemt dit keer een grote deputatie Nederlan ders deel en wel het uit 75-leden be staande Maastrichtse Mannenkoor. Dank zü de bemiddeling van de Ne derlandse consul-generaal aldaar, de heer A. A. S. Rademakers, van de in Spanje verblijvende Maastrichtenaar Theo Stols en van de directeur van het Kerkraadse Wereldmuziekcon- cours, de heer Johan Scholtes, heb ben Ie Maastrichtse zangers de uit nodiging ontvangen om in Barcelona te komen concerteren. Het Maastrichts Mannenkoor heeft deze uitnodiging dankbaar aanvaard, omdat een reis naar Barcelona me teen een aardig presentje voor de leden is bü gelegenheid van het vijf endertigjarig bestaan van de vereni ging. Vrijdag aanvaardden de zangers de verre tocht van veertienhonderd kilo meter. Maandag kwam het koor, be geleid door de Maastrichtse wethou ders mr. W. Korn en F. Gybels, in Barcelona aan. Op het programma staat o.m. ee radio-concert in het Paiacio de 1 Musica, een ontvangst door het stad: bestuur met openluchtconcert voor he I stadhuis, een optreden voor de Spaar se T.V., een aubade in de tuin va de consul-generaal en concerten in er kele plaatsen in de omgeving va Barcelona, o.a. te Manresa. Het koo hoopt 1 oktober weer in Maastrich te arriveren. Ter ere van hun Spaanse luisteraar voeren de Maastrichtenaren enkel werken van Spaanse componisten ui en het volkslied „L'Emporda". Uitei aard is ook Maastricht met een volks liedje vertegenwoordigd, t.w. „Sei naad" van dr. E. Jaspar. Buiten de concertreis wacht het ju bilerende koor nog twee ander plezierige evenementen. Allereerst d uitgave van twee platen met ker liederen, gezongen door het Mat trichts Mannenkoor o.l.v. Jan Verber j ne met solistische medewerking vai leden van het L.S.O., en vervolgen, de organisatie van de Limburgse zan I gersdagen 11 en 12 november, waar j aan voor het eerst ook Belgisch-Lir burgse koren zullen deelnemen. Tijdens het bezoek, dat koningin Juliana en prins Bernhard gisteren aan de vierde divisie te velde op de Veluwe brachten, bleek het vor stelijk echtpaar zeer nieuwsgierig te zijn naar de taken van de ver schillende onderdelen, zoals hier het 41ste tankbataljon. CAIRO, 27 september (AFP) Pre sident Nasser van de V.A.R. heeft de ontslagaanvrage ingewilligd van vice- president Abdel Hamid Serrai die spe ciaal belast was met de binnenlandse za ken van Syrië. Met Serrai is de laatste Syrische vertegenwoordiger van hen, die hebben geijverd voor de unie tussen Egypte en Syrië van het politieke to neel verdwenen. ELSPEET, 27 sept. Koningin Ju liana en prins Bernhard hebben giste ren een bezoek aan de vierde divisie te velde, op de Noord-Veluwe gebracht. Daarmee losten zij een oude belofte in. Koningin en prins zouden namelijk de vierde divisie bezoeken in La Courtine. Dat kon toen niet doorgaan omdat we gens de internationale gespannen toe stand de troepen teruggeroepen werden. De gisteren 53 jaar oud geworden com mandant van de vierde divisie, gene- raal-majoor F. van der Veen, uitte in een toespraak de verknochtheid van de vierde divisie aan het koninklük huis. Hij zei dat de parate vierde divisie (Advertentie) AMSTERDAM, 27 sept. Het onder deel van het Nederlandse voorstel in de assemblee der V.N., waarin minister Luns stelt, dat aan de Nederlandse ambtenaren in Nieuw-Guinea zal woed den verzocht, als internationale func tionarissen hun taak voort te zetten, is voor de o;rganisaties der betrokkenen een wel zeer grote verrassing. Het hoofdbestuur van de Algemene R.K. Ambtenaren-vereniging stelde van morgen, dat zjj de mening der betrok kenen in de eerste plaats zal moeten vernemen, alvorens op dit deel van het Nederlandse voorstel commentaar te kunnen geven. Intussen bevreemdt het - aldus onze zegsman - dat de regering, UTRECHT, 27 september De bestu ren van de K.A.B. en N.V.V. hebben een gelijkluidende verklaring uitgegeven naar aanleiding van de recente gebeurte nissen rond de stad Berlyn, die zij met bezorgdheid zeggen te hebben gevolgd. Zij hebben er behoefte aan zich aan te sluiten bij die organisaties, die zich in middels reeds tegen de jongste dwang maatregelen van de communistische autoriteiten hebben uitgesproken. K.A.B. en N.V.V. achten de door deze maatregelen geschapen situatie in flagrante stryd met de rechten van de mens, omdat vrede en vrijheid erdoor worden bedreigd, terwijl de spanningen in de wereld worden vergroot. De be sturen zün er zich van bewust, dat een vakbeweging op democratische grond slag haar werk slechts kan verrichten indien het handhaven van de democra tische vrijheid is gegarandeerd. Men dringt er met klem bij de regeringen van de vrüe landen in de wereld en bü de Nederlandse regering in het büzon- dcr op aan, alle daartoe geëigende mid delen te gebruiken om vrede en vrij heid te verzekeren. DEN HAAG, 27 sept. Gistermid dag is de 63-jarige visser K. de Rode uit Scheveningen even buiten de haven hoofden van een baggerschuit gevallen en verdronken. Het ongeluk gebeurde toen de bag gerschuit, getrokken door een sleepboot, de haven van Scheveningen uitvoer. Net builen de havenhoofden begon de baggerschuit enigszins te hellen op een vloedgolf. De visser, die vermoedelijk bang was dat de schuit zou omslaan, liet zich achterover in het water vallen. Vergeefs heeft men getracht hem te vinden. Ook de reddingboot „Branda- ris" is nog uitgevaren, echter zonder resultaat. Tot lieden is zijn stoffelük ovancbs* niat aangespoeld. terwijl het wetsontwerp tot instelling v een bijstandskorps ter tafel ligt, haar eigen plan doorkruist. Dit is in feite wat nu gebeurt. En de organisatie die de belangen der betrokkenen behartigt is daarmee gesteld voor een uitzonderlijke situatie. Vandaar dat allereerst de men sen die in dit geval object zyn, zich zullen moeten uitspreken. De gedachte, die in de loop der tijden met betrekking tot de nieuwe rechts positieregeling der ambtenaren in Ne derlands Nieuw Guinea is ontwikkeld, heeft zich steeds bewogen in de richting van een splitsing van het totale ambte lijke bestel. Het deel dat liet büstands- korps zou vormen, zou in de toekomst een status verkrijgen van ter beschik king gestelde functionarissen uit ander land. Zo op het oog Uj'kt. deze status niet evenwel steeds in nationale sfeer ge heel veel verschillend van die van „in ternationale functionaris". De zaak is houden met een geleidelüke overgang in het verschiet. De verrassende ontwikkeling die het Nederlands voorstel behelst, kan niet slechts als een zaak van formele wyzi- gingen worden gezien. Zij grijpt diep in. En dit op een moment, dat een raam - waarvoor zo ontzettend lang door be trokkenen is geqverd - op het punt staat door de volksvertegenwoordiging behan deld te worden. Een raamwet, omgeven door bepaalde gedachten, die nu plotse ling grondig moeten worden herzien. zoals die nu te velde oefent haar ware gezicht toont. Hij meende (lat de konin- ging juist in deze tijd van internatio nale spanningen wel de oefeningen wil de bijwonen maar de vorstin antwoord de hem: „Ons bezoek heeft niets te maken met de internationale spannin gen, we lossen nu alleen maar een oude belofte in; ook al waren er helemaal geen spanningen in de wereld geweest dan waren we toch gekomen." Niet de gehele divisie cefent, onge veer 2.003 man namen aan de manoeu vres deel. Hare majesteit die gekleed was in een zacht paarse japon met bij passend hoedje en de prins in het uni form van inspecteur-generaal van de koninklüke landmacht, werden verwel komd door de commandant, enige hoge officieren en de commissaris van de koningin in Gelderland mr. H. W. Bloe- mers. Nadat de muziekkapel Johan W. Friso het Wilhelmus had gespeeld, in specteerden de hoge gasten de erewacht van 41 infanterie bataljon (stoottroepen) en daarop werden de beste stoottroe- pers aan de koningin en de prins voor gesteld. 's Middags na de lunch, bood een deputatie van officieren, onderofficieren en manschappen, die niet aan de oefening deelnamen, geschenken aan. De vorstin kreeg een braadrooster en de prins een zonnewüzer, afbesteld voor Zuid-Italië waar de vorstelijke bunga low ligt. Prins Bernhard zei aan het einde van een dag dat de oefeningen perfect zijn verlopen. Het speet hem dat hij niet de vierde divisie twee dagen in La Courti ne had kunnen meemaken. „Mqn vrouw en ik vonden deze dag in elk opzicht prima." Büzondere hulde bracht hü de 41e pioniercompagnie, die In een recordtijd een brug over liet Apeldooms kanaal had geslagen. De koningin heeft gesproken met de geniesoldaat eerste klas Arie Kaste lein uit Montfoort, die had meege werkt aan de bouw van een bailey brug over het Apeldoorns kanaal. Hare majesteit vroeg hem wat hü er van vond, dat lip nu niet met klein verlof mag gaan. H'j vond het wel erg jam mer, want hü was gehuwd en had een zoon van drie maanden en zijn schoon vader zou hem helpen met het ver bouwen van zün huis. Nu hü in dienst moet blüven kan hü alleen 's zater dags aan zün huis bouwen en daar door zal het huis twee maanden later klaar zün. Het commentaar van „De Telegraaf" over minister Luns' voorstel ten aan zien van Nieuw-Guinea stelt dat over dracht aan de V.N. de verhoudingen tussen ons land en Indonesië „dat er zich heftig tegen zal verzetten" nauwelijks ten goede kan komen. Het blad acht de mogelijkheid allerminst uitgesloten, dat Nieuw-Guinea na over dracht van het bestuur aan de V.N., toch binnen afzienbare tijd onder de soevereniteit van Indonesië wordt ge bracht. „Deze ontwikkeling zal dan ech ter plaatsvinden," aldus het blad, „zonder dat Nederland er enige invloed op kan uitoefenen, respectievelijk zon der dat Nederland door Indonesië voor deze ontwikkeling zal worden gecredi teerd. Hetgeen te betreuren is, omdat voor Nederland niet alleen "en goede verstandhouding met de A.A.-landen, maar ook een redelijke verhouding met Indonesië van belang is. Het is geenszins zeker en zelfs on- waarschijnlük, dat omtrent een rege ling, ongeveer zoals thans door de Ne derlandse regering voorgesteld, met In donesië overeenstemming zou zün ver kregen. Een jaar geleden moest dit zelfs volkomen uitgesloten worden ge acht. Sinds enige maanden is er echter be weging in het Indonesische standpunt gekomen, waarschünlü'k omdat Indone sië minister Luns' voorstel aan de Ver enigde Naties wilde voorkomen en er daarom de voorkeur aan gaf bilateraal met Nederland tot overeenstemming te komen. Hoe laag de kansen op over eenstemming met Indonesië ook moe ten worden aangeslagen, door de Ne derlandse regering is niet ernstig on derzocht of een mogelijkheid daartoe aanwezig was. Bij een zo zware beslissing als de be reidheid tot afstand van een deel van het Koninkrük, behoort de weg tot eventuele overeenstemming met Indo nesië niet bü voorbaat te worden afge sloten." „De Volkskrant" stelt, na het bekend- worden van het Nederlandse plan voor Nieuw-Guinea „een grote stap" dat „het belangrqkste blü'ft de mede deling, zoals die in dc Troonrede werd gedaan, dat de regering eerst in veie landen gepeild heeft hoe men daar te genover een internationalisering van Nieuw-Guinea zou staan. Uit het feit,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 7