FLATWONING BLUKT NIET POPULAIR Duidelijke voorkeur voor EISENHOWER GOKT OP ZEE het eengezinshuis Via waterpolo naar handel in pornografie finest scotch Lord Home in Assemblee MAAK VAN VN GEEN DEBATINGCLUB Laat Kremlin exploitatie van meningsverschillen staken Streven naar Duitse hereniging BONN vertrouwt vast op Amerika s Duitse NAY O-soIidarileit bovert alle twijfel verheven po litiek Zo'n heerlijke reep cadeau KWATTA JMSMA&mKKA I voor 10 Kwatta-soldaatjes Rumoer rond „Cleopatra" 8 REMY MARTIN m mm Perscommentaren op plan- Lims inzake Nieuw-Guinea DAMESBEURS ANDERHALF JAAR GEËIST Particuliere enquête in Rijswijk Tijdschriftenwinkels gaan dicht Overschot Import en export Lid nummer 100 Waterpolo AMERIKAANSE CONGRESLEDEN KREGEN IN ROME UZ TAYLOR NIET TE ZIEN DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1961 Zakendoen op de 79ste WOLKENKRABBER Burgemeester hekelt perspublikaties „Insinuaties missen iedere grond" WHISKY "Te Deum" van Marius Monnikendam Eerste uitvoering in Eindhoven NEW YORK, 28 sept. (Rtr., U.P.I.) De Britse minister van buitenlandse zaken Lord Home heeft in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties ver klaard, dat de wereldorganisatie niet kan blijven bestaan wanneer de Russen een dubbelzinnige poli tiek blijven voeren. Een voorbeeld hiervan noemde minister Home de hervatting van de kernproeven in de Sovjet-Unie, terwijl men in Genève in alle ernst bezig was met pogingen om een kernstop- verbod tot stand te brengen. De enige weg om uit deze vicieuze cirkel te genaken is volgens Lord Home het afzien door de Russen en hun vrienden van hun exploi tatie van verschil van inzicht. „Ik ben er zeker van dat het Russische volk net zo min verrast wil wor den als het Engelse", aldus Lord Home, „maar dat risico lopen zij even goed, indien we niet ophou den met bekvechten". BONN, 28 sept. (Rtr., U.P.I.) Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van buiten landse zaken heeft tijdens een persconferentie verklaard dat de regering van de Verenigde Staten de bondsrepubliek nadrukkelijk heeft laten weten dat haar poli tiek inzake Berlijn en Duitsland ongewijzigd is gebleven. De woord voerder zei dat deze Amerikaanse belofte was gedaan tijdens een gesprek dat de ambassadeur van de V.S. in West-Duitsland, Wal ter C. Dowling dinsdag met de Duitse staatssecretaris van bui tenlandse zaken Carstens had ge voerd. COGNAC V.S.O.P. „Het Vrije Volk" Zwakheden Het Parool" Vlieg in de zalfpot „Algemeen Handelsblad' Geen gesprek met Indonesië „De Gelderlander" Liever overdracht geven de voorkeur aan een ander wo ningtype. Men heelt zijn voorkeur daar bij zeer duidelijk uitgesproken: 61 pro cent van de inzenders en bijna 82 van de zoekers wil verhuizen naar een eenge zinswoning. vVan onze Haagse redacteur) RIJSWIJK, 26 sept. Door particu- ',er initiatief is in de gemeente Rijswijk JJond 30.000 inwoners) een onderzoek "'gesteld naar de woonomstandigheden c" woonbehoeften van de bevolking, JJ'aarbjj met name belangwekkende uit komsten zijn verkregen over de vraag "aar eengezinswoningen. Het idee om "an het woningvraagstuk „iets te doen" y*'ord het vorig jaar geboren bij twee •"genieurs, die als buren de bezwaren van de flatbouw leerden kennen. Door "Rddel van een advertentie in het plaat selijk blad kwamen zij in contact met andere inwoners van Rijswijk, die zich eveneens afvroegen of men met de hui- !''g" woningbouw wel op de goede weg js- Hieruit ontstond het „Comité Volks huis vesting Rijswijk", dat een afspiege- ""g vormt van alle bonafide politieke jRmmingen en geestelijke groeperingen. Renoemd comité heeft .in december 1060 een enquête gehouden, waarbij ruim 'juizend formulieren huis aan huis wer den bezorgd. Van deze' formulieren is duim veertien procent juist ingevuld te- r"g ontvangen. .Men is er zich van bewust, dat de Uitkomsten van het onderzoek niat als volledig representatief mogen gelden, doch men meent, dat gelet op de reac- ï'es bij andere enquêtes de deelname lr> dit geval zeker niet onbevredigend geweest. Een verzekeringsmaatschappij "peft belangeloos meegewerkt aan de "ollerith-verwerking van de binnenge komen formulieren. De huis-aan-huis- e"quète werd in februari van dit jaar gevolgd door een steekproefenquête baarbij de eerder verkregen gegevens op hun waarde zijn getoetst, Kwalitatief stemden de uitkomsten overeen. Aanvankelijk heeft men zich gebaseerd °P drie gegevens: 1. Er is een ernstig Woningtekort voor de minst draag- "rachtigen; 2. Ook voor de z.g. midden- Advertentie) van de Dameskroniek Houtrust Den Haag t/m 10 oktober Geopend 13-17 en 19-23 uur (zondags gesl.) Entree f 1.50 a.i. VERKOOP TOEGESTAAN Officiële opening morgenmid dag 1.30 uur door de Burgemeester van Den Haag Mr. H. A. M. T. Kolfschoten De Ambassadeur van de USA, John S. Rice opent de toegang tot de van glas, staal en plastic. Interessant voor de man, gezellig voor de vrouw. NOVITESTENCENTRÜM Uniek in Europa (Van onze correspondent) NIJMEGEN, 28 sept. Aan het eind van de gisteravond gehouden raadsver gadering heeft burgemeester Hustinx "arnens het college een verklaring afge- eKd naar aanleiding van recente pers- {"'blikaties rond enkele gemeenteamb tenaren, die een aanklacht hebben in gediend tegen hun superieuren. Op nogal felle wijze hkeelde hij de Phblikaties. waarin verdachtmakingen insinuaties worden geuit, die iedere «Tond missen evenals iedere onderlinge samenhang. Ten opzichte van de ont jagen kraandrijver, die nadien een Juwe functie bij de gemeente werd "angeboden, merkte de burgemeester ?P> dat de kraandrijver zulke exorbi tante eisen stelde, dat een verder ge sprek niet meer mogelijk was. Hiermee fordt deze zaak döor het college als ..'gedaan beschouwd, aldus mi, Hus- 'bx. Zowel van de zijde van de fractie SjT K.V.P. als van de zijde van de y-n.A. werd unaniem instemming be- 'u'gd met het door het college van B. W. in deze gevoerde beleid. groepen bestaat er een nijpend woning tekort. Deze gezinnen zijn veelal geves tigd in woningwetwoningen. Omdat de doorstroming stagneert komen er daar van te weinig ter beschikking van hen, voor wie deze woningen bestemd zijn; hei tekort aan woningwetwoningen is dus groter dan wanneer er een juiste doorstroming had plaatsgevonden; 3. Er worden teveel kleine woningen gebouwd. Daardoor wordt niet voldaan aan de meest elementaire woonbehoeften van de grote gezinnen, de gezinnen met stu derende kinderen en de gezinnen, waar van de kostwinner een studeer- of werk kamer nodig heeft. De laatste twee genoemde punten wer den door het onderzoek ruimschoots be vestigd. Een ernstig woningtekort onder de minst draagkrachtigen heeft de en quête niet aan het licht gebracht, doch dit kan zijn oorzaak vinden in de geringe reactie, die men juist uit deze groep heeft gekregen. Bij de ontvangen formulieren kan aller eerst onderscheid worden gemaakt tus sen de antwoorden van hen, die een an dere woning zoeken (ruim 56 procent) en degenen, die dit niet doen (bijna 44 pfo- cent). De relatieve grootte van de wo ningen (dit is het quotiënt van het aan tal kamers en het aantal bewoners) ligt voor de niet-zoekers ruim 29 procent hoger dan voor de zoekers. Hoewel de ruimtelijke ordening en de aanleg van de nieuwe wijken in Rijswijk aan vele andere gemeenten ten voor beeld kunnen worden gesteld blijkt uit het percentage „zoekers" onder de deelnemers aan de enquête, dat deze factoren niet van doorslaggevende be tekenis zijn voor het woongenot van de bewoners. De nieuwgebouwde woningen voor het merendeel flats, blijken reeds na enkele jaren niet meer te voldoen aan de behoeften van het Nederlandse gezin. Het aantal zoekers onder de flat bewoners neemt tengevolge van de stag nerende doorstroming met niet minder dan zes procent per jaar toe en heeft in de oudste naoorlogse wijk van Rijs wijk nu al een hoogte van 36,8 procent bereikt. De flatwoning blijkt om diverse redenen, vooral ruimtelijk, als type im populair te zijn: meer dan zestig procent van de inzenders en 95 procent van de woningzoekenden die een flat bewonen, De uitkomsten van het onderzoek wij zen er onmiskenbaar op, dat er in wezen thans reeds een overschot van woningen tot en met vier kamers bestaat. De wo ningen worden alleen nog bewoond ten gevolge van het tekort aan woningen met meer dan vier kamers. Bij een vrije ruil tussen de inzenders zou 31 procent van hen ruimtelijk niet bevredigd kunnen worden. Verder concludeert het comité, dat elke woning met meer dan vier kamers, die wordt gebouwd in plaats van een kleinere woning als gevolg van het door- stroomeffect een oplossing voor de ruim telijke woningnood van twee gezinnen zou brengen in plaats van een oplossing voor één gezin. Als belangrijkste klachten zijn voorts naar voren gekomen: te kleine kamers 26 pet, geluidshinder 12 pet, geen stu deerkamer 13 pet, onvoldoende berg ruimte 13 pet. en onvoldoende speelruim te 11 pet. Tegenover alle woonwensen staat een duidelijke bereidheid tot het betalen van een hogere huur. In het rapport, waarin het Comité Volkshuisvesting Rijswijk zijn bevindin gen heeft neergelegd, komt men via een pleidooi voor de bouw van meer eenge zinswoningen ook op het vraagstuk van de ontwikkeling der gemeente. Men heeft de indruk, dat in het verleden bij de stedebouwkundige opzet het accent is gelegd op kwantitatieve factoren in het licht van een streefgetal voor het aan tal inwoners. Het comité meent, dat aan een streefgetal niet star mag worden vastgehouden wanneer daardoor de leef baarheid in de gemeente in het gedrang komt. koorts dringt men er op aan, dat aan groeperingen of instellingen die een gezinswoningen voor de middengroepen willen bouwen, tegen zodanige prezen gronden ter beschikking worden gesteld, dat deze bouw gerealiseerd kan worden binnen het kader van de premieregeling. Hoewel het Rijsuijkse rapport slechts een beperkte basis heeft, lijkt het par ticuliere onderzoek in deze gemeente vol doende serieus uitgevoerd om de uit komsten van meer dan plaatselijk be lang te achten. Het merendeel van de bevindingen van het Comité Volkshuis vesting Rijswijk vertoont een treffende overeenkomst met de conclusies in de reportages over de woningbehoefte, die in juli gepubliceerd werden in ons blad. Advertentie OUD HAARLEM -..Eindhoven, 27 sept. Het Kn"- a ""nonkoor „La bonne Esperanee 3r> laar negentig jaar bestaat, yaj Bfl.n°vembet a.s. een eerste uitvoering M„>en van het nieuwe „Te Deum van h-TjUs Monnikendam m.m.v. het Bra- r, "'s Orkest. Hetzelfde werk zal 25 G worden uitgevoerd door het Kon. hP, """koor Die Haghe-Sanghers' en ai Hesidentie-orkest in het kader der 'nl1?rnentsconcerten van dit orkest te Haag. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 28 sept. „U leidt zelf een normaal en gezond leven. U houdt van uw vrouw en van uw doch tertje. Denk u nu eens in, dat uw doch tertje zou worden aangerand door een zwakke, geestelijk nog niet volgroeide persoon, die na het lezen van de door u verspreide pornografische lectuur de verleiding niet meer kan weerstaan. Zou u dat niet verschrikkelijk vinden?" Even is het stil in de rechtszaal. Dan komt het zeer zacht gesproken ant- „Ja edelachtbare, inderdaad. Ik zou het verschrikkelijk vinden". En dan:,,Maar ik doe het niet meer, er komt een eind aan". De 36-jarige directeur-eigenaar van de boekhandel Univers, heeft het hoofd gebogen en wacht gelaten op hetgeen de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. B van der Waerden, nog meer te vertellen heeft. „Na alle voorgaande veroordelingen heeft u ge zegd dat het nu beslist afgelopen zou zijn. Nu staat u hier weer". De verdachte knikt zwijgend en her haalt- Er komt een eind aan edelacht bare". Drie kwartier later requireert de officier van justitie mr. H. Bouma, te- gen de man, bij wie in juni» door de politie duizenden onzedelijke .boeken, films, foto's, dia's, folders en tijdschrif ten in beslag zijn genomen, een ge vangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek van het voorarrest. De raadsman van de verdachte, mr. dr L. P. van der Does, verklaarde dat deze definitief besloten had een streep onder zijn „walgelijk bedrijf" te zetten. Hü gaat zijn zeven tijdschriftenwmkeis in Amsterdam en omgeving sluiten, om zich nu uitsluitend te wijden aan zijn drugstore, hotel en automatiek in de hoofdstad", aldus de raadsman. De hoofdinspecteur van de Amster damse zedenpolitie, de heer 1. C. J. Sanders vertelt dan, dat naar zun me ning het pornografisch materiaal uit het buitenland kwam, vooral uit Frankrijk. Bewijzen dat de boeken, films, dia s en foto's ook in eigen land een weg zouden hebben gevonden, heeft deze getuige niet. Een uitzondering vormt een uit Bel gië geïmporteerd boek, geschreven in de Nederlandse taal. Pres.: „Naar welke landen exporteer de u de voorraad". Verd.: „Hoofdzakelijk naar Amerika, daar bestaat er de meeste aftrek voor. Ik moet het vooral hebben van landen waar bijvoorbeeld de boeken verboden waren. Ik stond in contact niet tame lijk louche figuren,-die hele karrevrach- ten vol afnamen." De officier van justitie zei, dat F„ die reeds driemaal was veroordeeld, ondanks vele waarschuwingen toch is doorgegaan op een uiterst geraffineer de wijze „deze rommel op de markt te brengen". Ik vind de hele affaire „grof, walgelijk en vies". Mr Bouma achtte daarom een langdurige gevan genisstraf op zijn plaats. sident", aldus de raadsman. „Het. zijn horecabedrijven geweest, die hem in financiële moeilqkheden hebben ge bracht en waardoor hij weer in die ver werpelijke h: ndel is gegaan. Maar dat is nu afgelopen. De tijdschriftenzaken gaan weg. Slechts de horecabedrijven blijven. Het personeel kan hem daar niet missen", aldus mr. Van der Does, die tenslotte aandrong op een gecom bineerde straf. Woensdag 11 oktober zal de recht bank uitspraak doen. Omstreeks vijfhonderd Amerikaanse society-figuren en beroemdheden hebben dezer dagen de wetten van hun land overtreden. Om eens onbelemmerd te kunnen gokken hebben zij zich ingescheept aan boord van de „Nieuw Amsterdam die vervolgens de internationale wateren opzocht. Men ziet hier oud-president Eisenhower zijn geluk beproeven. Gokken was overigens niet het voornaamste doel. De opbrengst van de trip (inclusief een diner van $100.- per couvert) was bestemd voor het Kankerfonds van de stad New York. Lord Home zei dat Engeland bereid is over de Berlijnse kwestie te onder handelen, maar alleen wanneer ononder broken toegang tot Berlijn zou worden gewaarborgd, en garanties zouden zijn verkregen dat het vrije leven dat de mensen in West-Berlijn hadden geko zen, geëerbiedigd zou blijven. De Brit se minister steunde voorts president Kennedy's eis op zelfbeschikking voor de inwoners van Oost- en West-Duits- land en Oost- en West-Berlijn. Hij zei dat er geen enkele reden bestaat waar om dit principe zou moeten gelden in Afrika en niet in Europa. Lord Home verwierp Ruslands voorstellen inzake het trojkastelsel voor de leiding van het secretariaat-generaal van de Ver enigde Naties. Zij behelsden volgens hem niets anders dan een poging om de wil van een meerderheid In de V.N. te dwarsbomen en deze op het peil van een debating-club te brengen. De V N. moeten echter een „vrede-hand- havende organisatie" zi'n, aldus de Brit se minister. Andere punten die door minister Home werden aangestipt waren nog: Engeland steunt het nieuwe Ame rikaanse ontwapeningsvoorstel. Lord Home noemde dit een „radicaal plan om de middelen om oorlog te voeren uit te roeien." De neutralen, begrijpelijkerwijs niet gebrand om in de koude oorlog betrok ken te worden, moeten zich niet te bui ten gaan aan de fout op de commu nisten de ene en op de Westerse de mocratieën de andere maatstaf aan te leggen. De Italiaanse afgevaardigde, Martino, stelde voor dat de Assemblee het initia tief neemt bij het benoemen van een nieuwe secretaris-generaal, wanneer de Veiligheidsraad geen overeenstemming bereikt. Hg keerde zich tegen het Sov- jetvoorstel, een secretaris-generaal en drie plaatsvervangers, „elk met het recht van veto" te benoemen. „Op deze wijze zou ook het uitvoerend orgaan van de Verenigde Naties een debating club worden," aldus Martino. Sierra Leone is gisteren tot de Ver enigde Naties toegelaten. De volkeren organisatie telt nu honderd leden. De toelating geschiedde bij acclamatie door de Algemene Vergadering, nadat de Vei ligheidsraad de dag tevoren met alge mene stemmen de toelating had aanbe volen. (Advertentie) Kies bij Uw winkelier uit: melk, puur, hazelnoot, pinda, mokka en Blskie (20 ct) De verdediger zei dat zijn cliënt door een toevallige omstandigheid met de handel in pornografische tijd schriften in aanraking was gekomen. „Hij was indertijd een bekend water- polóspeler en moest derhalve nogal eens naar het buitenland. Een kennis zei toen eens tegen hem:„Neem eens dat en dat boekje voor mij mee". Op een volgende reis kwam een kiosk houder naar hem toe en vroeg:,,Jij komt zoveel in het buitenland. Neem eens die en die tijdschriften voor me mee". Zo Is het begonnen, mijnheer d« pre- tir. .iiililHimMiWMIUHWlilUIMMIHWWttllllllllllllUIMIIIIIIIIIHI'IIIIWilHIIIIillMIIIIIIMIIIIIIUmilllUllllllllllllllllllll ROME, 28 sept. (UPI) De Ame rikaanse filmmaatschappij Twentieth Century Fox, die momenteel In de om- Beving van Rome de rolprent „Cleopa tra" niet in de hoofdrol Elizabeth Tay lor draait, ligt overhoop met een groep congresleden. De ruzie begon toen maandag, waar- oj) de door ziekte van wondermooie Liz vertraagde produktie na lange Ujd wee op gang kwam, tien Amerikaanse leden var! liet congres die een of5°,e«{J?5?2?£ aan Italië brachten door de filmmaat schappü werden uitgenodigd om een ge deelte van de opnamen bute wonen en mej. Taylor persoonlijk de hand te brok ken, tenminste... zo dachten de volks vertegenwoordigers en de publiciieiis afdeling van de rolprentmaatschappii er over. Toen zij ter plaatse aankwamen wa ren de opnamen in volle gang en had de beroemde filmschoonheid het veel te druk om de bezoekers onmiddellijk te woord te staan. Nadat de congresle den een uur hadden gewacht, vonden zeven van hen het wel genoeg en zij gingen woedend naar hun hotel terug. De drie volhouders kregen loon naar wachten want na lange tijd kregen zij Elizabeth toch te zien. Liz zei luchthartig „niemand heeft (Advertentie) UZ TAYLOR „ik weet van niets" klaarblijkelijk met het Joel om te mij iets verteld". Dit stichtte enige ver- T^Wonien dat er foto's zouden worden warring, welke nog werd aangewakkerd vooncpmen toen producent Walter Wanger woenst Kemaaac. n„„r nn dag een verklaring uitgaf Waarin hij zei H'jwas w®} fe boze con dat de congresleden nooit een ultnodl- eerlijke verklaringen die de boze con ging hadden gekregen om de filmster gresiedentepnoverde pers hadden af- te ontmoeten, dit alles ondanks de me- gelegd. „Het is absurd om Uz Taylor riedelingen van (le boze Amerikanen en ervan te beschuldigen aar zij een De- Wangers eigen publiciteitsbureau, langrijke groep van Amerikaanse Wanger vvist ook niét te verklaren hoe congres had verhinderd OJn zijn taak het kwam dat er enkele potige mannen naar behoren uit te voeren, zo sprak om de bezoekers hadden rondgelopen, hij. De regeringswoordvoerder sprak op de eerste persconferentie die Bonn se dert vorige week vrijdag had uitgeschre ven, toen sommige verslaggevers uitla tingen van president Kennedy s bijzon dere vertegenwoordiger generaal Lu cius Clay opvatten als zou Amerika in (le Berlijnse kwestie tijd willen winnen door de D.D.R. te erkennen. De Duitse regeringswoordvoerder ont kende gisteren dit alles. Hij verklaarde (lat Dowling de Duitse regering de ver zekering had gegeven dat de Amerikaan se politiek „volledig verbonden is aan de Westerse gemeenschappelijke poli tieke basis." Deze basis wordt gevormd door de in 1954 gesloten verdragen waar in West-Duitslands souvereimteit wordt gewaarborgd en Bonus lidmaatschap Van de N.A.V.O. is vastgesteld. Bh het sluiten van deze overeenkom sten beloofden de Westerse bondgeno ten dat zp een politiek zouden voeren, gericht op Duitse hereniging, waarbij de grenzen pas zouden worden vastge steld ais deze hereniging een feit zou zijn geworden. Recente verklaringen uit Washington hebben in de Bondsre publiek vrees teweeg gebracht dat de Verenigde Staten mogelijk zouden over wegen om het Oostduitsê communisti sche, regiem te erkennen en akkoord te gaan met de Oder-Neise lijn als g'rens tussen de D.D.R. en Pelen' De verklaring die de Westduitse re geringswoordvoerder gaf stemde over een met datgene wat de autoriteiten te Bonn sedert vrijdag herhaaldelijk hadden laten uitkomen. dat het Wes ten door de in 1954 gesloten verdragen de weg heeft afgesloten naar een erken ning van communistisch Oost-Duits- iand of naar welke politieke aangelegen heden ook die een contrast vormen met Duitse hereniging. Premier Khroesjtsjev van de Sovjet- Unie zou tegenover een vertegenwoor diger van de Amerikaanse regering ver klaard hebben dat wanneer de Sovjet- Unie een vredesverdrag met Oost-Ber- jijn tekent, het Westen zijn rechten in Berlijn en het recht op toegang tot West- Berlljn verliest tot het een nieuw ver drag dienaangaande met Oost-Duits- land heeft getekend. Dit bericht de di plomatieke verslaggever van de „New York Times", James Reston. Reston spreekt over een „afgezant van Kenne dy die persoonlijk met Khroesjtsjev heeft gesproken", maar noemt hem niet met name. „Niet één vrachtauto, schip, trein of vliegtuig zou na het slui ten van een afzonderlijk vredesverdrag ujt West-Berlijn gaan voordat er met de Oostduitsers overeenstemming is be reikt over een nieuwe regeling", zou Khroesjtsjev hebben gezegd. Aan Mongli Slim, de voorzitter van de Algemene Vergadering van de VN is een memorandum van ruim dui zend woorden overhandigd waarin de Oostduitsê regering de Westduitse ervan beschuldigt officieel een revan chistische politiek te voeren. Daarom is het sluiten van een vredesverdrag een dringende noodzaak geworden. Het memorandum, dat overigens geen voorstellen bevat, is onder de aandacht van alle afgevaardigden gebracht. De afgevaardigden van het Latijns- Amerikaanse blok in de Algemene Ver gadering zijn in principe overeengekomen öm een eis in te dienen voor „zelfbe schikkingsrecht voor de volkeren van beide Duitse landen". Het plan is ont staan in het brein van Ecuadors minis ter van buitenlandse zaken Wilson Ve la. Er is een commissie gevormd, be staande uit vertegenwoordigers van Co lumbia, Argentinië, Guatemala, Peru, Venezuela en Chili, welke de verklaring Ml opstellen. COGNAC Rémy Martin levert uitsluitend één kwaliteitZeer oude Fine ChampagneV.S.O.P. Vraag daarom Rémy Martin, dan bent U er zeker van steeds dezelfde volmaakte cognac te krijgen. «JACOBUS BOELEN) „Het plan dat minister Luns aan de Verenigde Naties heeft voorgelegd," alaus „Het Vrije Volk", „geeft zulke ruime mogelijkheden, dat men zou kun. hen zeggen: Nederlandis bereid tot alles behalve tot overdracht aan Indonesië Het blad noemt twee „zwakheden" van het plan, „die in het komende debat ongetwijfeld een belangrijke rol zouden spelen." De Nederlandse regering, aldus het blad, wil nu wel de verant woordelijkheid voor het beheer over dragen aan de V.N., maar de soeve reiniteit slechts voorwaardelijk uit han den geven, namelijk voor zover het zelfbeschikkingsrecht naar haar mening is gegarandeerd. Als tweede zwakheid noemt „Het Vrije Volk" het praktisch negeren van de Indonesische pösitie. Ook dit blad stelt de vraag: „Waarom heeft minister Luns in zijn rede niet gezegd dat Nederland op basis van deze plannen ook bereid is met Indo nesië te praten?" Het zou dt positie van Nederland ten goede zijn gekomen, zo meeht de commentator, die stelt dat de aanvaarding van het plan afhangt van de kracht van Nederlands positie in de internationale wereld in vergelijking met die van Indonesië. In verschillende opzichten oefent „Het Parool" kritiek uit op mr. Luns' voorstel, dat overigens volgens het blad „alles be halve klein of kneuterig" is. Ook dit blad gaat in op de rol die Indonesië in het overdrachtplan speelt - of beter: niet speelt. „Geen verstandig mens kan me nen, dat voor Nieuw Guinea een werke- Ujk-duurzame oplossing is te vinden ge heel buiten Indonesië om. Ware het daar om niet verstandiger geweest van Ne derlandse kant althans een poging in de aangegeven richting te doen?", zo vraagt „Het Parool" zich af. En verder zegt het commentaar: „Wij vinden het betreurenswaardig, dat de regering, ai- vorens met haar nieuwe plannen te ko men, niet eerst door een explorator ge sprek heeft laten peilen in hoeverre er een kans aanwezig was tot een vrucht baar Nederlands-Indonesische gedach- tenwisseling in een internationaal kader. Het „exploratoir gesprek" heeft niet glaats gehad. „En daarom" hel blad, aldus het btj 'alie genoegdoening over het Nederlandse initiatief tot internatio nalisering onzerzijds de blijdschap niet volledig zijn. Er vlljft een vlieg in de zalfpotT'. „Het .plan, zoals, het .voor ons ligt", aldus het „Algemeen Handelsblad", heeft stejlig één positieve zijde. Thans wordt de.wereld (de.Ver. Naties) zonne klaar duidelijk gemaakt, dat Neder land zijn koloniserend verleden volledig heeft afgesloten. Het is ook dit blad op gevallen, dat „minister Luns in alle ta len over één land heeft gezwegen: In donesië". Het „Algemeen Handelsblad" acht het van het hoogste belang, dat de minister het denkbeeld van een gesprek met dit land overde toekomst van Nieuw-Guinea een gesprek dat vol- fens de troonrede niet mogelijk is ge leken omdat Indonesië voor zulk een gesprek voorwaarden stelde die niet wa ren te rijmen met het zelfbeschikkings recht „bij zijn repliek nader zal uit werken". Aan minister Luns' plan voor Nieuw- Guinea wijdde gisteren „De Gelder lander" een beschouwing van bijna twee en een halve kolom, aan het slot waar van het blad opmerkt: „Hoewel het nieuwe plan, dat minister Luns gister avond bekend heeft gemaakt ongetwij feld een nieuwe opening in het vraag stuk Nieuw-Guinea is, en zowel politiek als diplomatiek een knap stuk werk is, zouden wh desondanks liever gezien hebben, dat een rechtstreekse opening naar Indonesië zou zijn gemaakt. Het blad geeft toe conform de passa ge in de troonrede „dat een gesprek rnet Indonesië over de toekomst van Nieuw Guinea niet mogelijk is geble ken." Dit neemt echter met weg, dat „De Gelderlander" op grond van argu menten „welke wij hier zo vaak te ber- de hebben gebracht, dat ze thans niet behoeven te herhalen", op grond van realiteitsnverwegingen de voor keur zou hebben gegeven aan een recht streekse soevereiniteitsoverdracht aan Indonesië. Aanvaarding van het voor stel zou de toekomstige betrekkingen tussen Nederland en Indonesië op ve lerlei terrein voor generaties lang in tensief bedreven, aldus besluit het blad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 11