Prins Karei ziet af van staatstoelage (f 285.000) Kritiek op dolcevita van Albert en Paola 13.90 z NEDERLANDERS ZIJN SAAI O RUMOER ROND BELGISCH VORSTENHUIS 'sKonings oom verafschuwt ledig bestaan Brittannië en de E.E.G. Versch(r)alen In ALGERIJE Moslim-strijd krachten Uitschieters van het wereldgebeuren Nixon dingt naar gouverneurschap van Californië Klank en lichtspel in stichting Geestelijke parlevinker" voor schippers ROMEINS DAGBLAD ZEGT: De Paese Sera over „Qldenzaal" Goede f120,- Treffend punt van Kerko (ontwerpers van shirts met chic en maat-precisie): Non-stop - het shirt met de 4 Grote Kenmerken: 1. Lang leven (ijzersterk). 2. Lage prijs (13.90). 3. Sanfor No-lron (extra garantie). 4. Perfecte pasvorm (drie mouwlengten). Sovjet-memorandum over kolonialisme V B DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1961 PAGINA 7 (Van onze Belgische corres pondent) BRUSSEL, 28 september Prins Karei van België, broeder Van ex-koning Leopold en oom Van Koning Boudewijn, heeft gis teren de stunt van zijn leven uit gehaald. In een brief aan eerste JRinister Lefèvre heeft hij, zoals in een deel van onze oplaag gis teren reeds gemeld, de regering er- van op de hoogte gebracht voort aan te zullen afzien van de dota tie, f 285.000 groot, welke het manieren Vorstelijke ruzie publieke bedrijvigheid meer aan Zijn broer, koning Leopold, tijdens de de dag te hebben gelegd, zodat hij SSffiSS&Ji.'iSfWBu'SSia de verdere uitkering van een jaar lijkse toelage dan ook ongewettigd acht. buitenlandse KRONIEK m Veertig miljoen ÉSTERKE SPREIDING! I*GEREGELDE GROEI!* NEDERLANDSCHE FONDSEN MIJ. fa Op de dien- ;v- - t aiv;r"m' 1 der dan zes maanden hebben doorge bracht in het buitenland, waar zij zich door vrolijk vermaak op mondaine stran den en in selecte nightclubs en door wei nig prinselijke vechtpartijen met op sen satiefoto's beluste journalisten bijzon der hebben onderscheiden. PRINS ALBERT Een periode van moeizaam over- 'e8 zal beginnen, nu de Raad van Mi nisters van de Europese Economische Gemeenschap heeft besloten in de perste helft van november onderhan delingen te beginnen met Groot-Brit- Lnnië over de toelating van dat land jot de E.E.G. Wat er aan moeilijk heden te wachten staat, is al enigs zins gebleken uit het verloop van de, besprekingen, die hebben geleid tot "et besluit van de ministers. Met name de Fransen hadden en- ,ele ferme eisen gesteld. De onder- Mndelingen zouden zich in Chan- l'Hy bij Parijs moeten afspelen, Groot- Brittannië zou eerst zwart op wit "loeten verklaren welke concessies 'et van het Europa der Zes verlangt diet z.g. boodschappenlijstje) en ten- s'otte zouden de Zes tegenover de britse vertegenwoordiger niet één per manente onderhandelaar moeten Plaatsen (dat klonk in Franse oren veel te federalistisch), doch het on derhandelaarschap laten rouleren, on geveer op de wijze zoals het voorzit- terschap van de Raad van Ministers jbuleert. Niemand kon daarbij natuur- ik vergeten, dat over enkele maan den een „Franse periode aanbreekt. In het Palais des Congrès te Brus- se' moesten de ministers met nog an dere aspiraties rekening houden. De Europese Commissie zou namelijk "ók graag een rol bij de onderhande- 'ngen willen spelen. In de verdra- gen van Rome wordt die rol met betrekking tot de onderhandelingen over associatiever dragen duidelijk ge- V steld. Op het stuk van de toetreding van nieuwe leden 'boet de Commissie nog voor haar po- Mie vechten. Het E.E.G.-verdrag zegt, dat de Commissie in dat geval alleen 'boet adviseren over de wenselijkheid 'bb onderhandelingen te beginnen. e onderhandelingen zelf blijven Morbehouden aan de regeringen der ^es afzonder lijk. Er is door de ministers te Brussel Mei wat gegeven en genomen. De Manse minister Couve de Murville 'eelt de eis van hel Britse boodschap- ^-nlijstje laten vallen. Groot-Brittan- h'ë zal het tóch al niet makkelijk krij- met zijn voornemen speciale .^'"arborgen te bedingen voor het Jemencbest, voor zijn eigen landbouw h voor de leden van de Europese I r'ihandelszone. Maakt men het dat a"d extra-moeilijk, door het te dwin- zijn onderhandelingspositie met- ten bloot te geven, dan laadt men ^makkelijk de verdenking op zich j'8cnlijk een mislukking van de on- "r'iandelingen na te streven. Er is nu deze tussenoplossing ge- boden, dat Groot-Brittannië vóór M begin Van de eigenlijke onderhan- dingen te Brussel een mondelinge ll'teenzetting van zijn verlangens zal ®eyen en dat zal dan, op 10 en 11 ok- iMer, gebeuren in Parijs. Meer succes Mt Couve de Murville bereikt ten Mbzien san de wijze, waarop de on- erhflnrlelingen door de Zes zuil In zulke mate zaten Albert en Paola ,,in het nieuws", dat Koning Boudewijn zich enkele maanden geleden verplicht heeft gezien het jolige paar naar Brus sel terug te roepen. In een opmerkelijke kritiek schreef een Vaticaans weekblad toen over prinses Paola: ,,Wij weten niet, mevrouw, of U veel boeken leest, maar er is er een dat U vast nooit hebt gelezen, en dat is het boek over goede manieren". Prins Karel's beslissing zijn jaar lijkse toelage vrijwillig te verzaken, wordt dan ook vrij algemeen opgevat als een vermaan aan 's konings jon gere broer. Zijn woord, dat een ledig leven geen dotatie wettigt, vertolkt in ieder' geval op een perfecte wijze de mening van zeer vele Belgen over de bewoners van het Belvédère Paleis. Men kan nochtans ook de hypothese parlement hem na zijn regentschap «iet uitsluiten, dat prins Karei het staats- men J t hoofd en de regering heeft willen dui- in 19d0 had toegekend. In zijn cielijk maken, hoezeer hy ook zyn eigen brief verklaart prins Karei, in de ledige bestaan verafschuwt. Sedert de afgelopen tien jaar geen enkele In zijn antwoord heeft premier Lefè vre Prins Karei de erkentelijkheid van de regering en Van het land betuigd om de grote diensten, welke de prins zijn land in moeilijke omstandigheden heeft bewezen. De regering neemt akte van de wens van de prins, maar zjj be houdt zich het recht voor „op deze be slissing terug te komen wanneer de om standigheden dit zouden vereisen". Te Brussel beschouwt men prins Ka reis beslissing als een nieuwe fase in het conflict tussen de ex-regent en de andere leden van de koninklijke fami lie, waarmee sedert elf jaar reeds de breuk compleet is. Voor Laken be tekent het, naar het oordeel der waar nemers, een kaakslag, toegediend op een ogenblik waarop de populariteit van het Belgische vorstenhuis reeds bijzonder laag gevallen is. Want niet alleen op de vaak ondiplomatieke hou ding van koning Boudewjjir is in de afgelopen maanden meer dan eens kri tiek geoefend, maar vooral het dolce vit,a-leventje, waarin prinses Paola en prins Albert zich kennelijk hebben on dergedompeld, is door de publieke opi nie in dit land fel besproken. Hebben velen zich destijds reeds ge- ergerd aan het feit, dat prins Albert bij zijn huwelijk een dotatie heeft geëist, welke dubbel zo groot is als de overi gens niet onaanzienlijke rente van 150.000 welke de regering het jonge paar had voorbestemd, dan heeft de lucht hartige manier, waarop de prins en zijn Italiaanse echtgenote zich van hun taak als vermoedelijke troonopvolgers kwijten in ruime kringen toch vooral ontstem ming gewekt. Men heeft uitgerekend, dat Albert en Paola dit jaar niet min- PRINS KAREL es zullen joelen gevoerd. Er schijnt een cluide- e aanwijzing te hestaan, dat het ^"dei-handelaarschap, overeenkomstig ranse eis, zal rouleren en dan is y" kai1s dus groot, dat Couve de j. Urvi"e of een van zijn medewer- rs binnenkort zelf degene is, die de IN "reengekomen politiek van de Zes Gpiiover Groot-Brittannië zal ver- *en. Wat de rol van de Commissie ^""Saat: zij wordt als waarnemer lot F; °nderhande!ingen toegelaten. Dat minder dan het is. tr>Pn Van '^e Commissie zal zeker in #|E,lernende mate een beroep worden "aan, als de onderhandelingen niet PRINSES PAOLA heeft verlaten, verdeelt prins Karei als een eenzaam man zijn tijd tussen zijn villa te Raversyde bij Oostende, zijn flat op de Loeïsalaan te Brussel en zijn excentrieke landhuis op een eiland mid den in een vijver, ergens in de buurt van Kasterlee. Karei speelt voortreffelijk orgel, leest veel, reist nu cn dan en beheert als een doorgewinterd stakenman zijn persoon lijk fortuin, waarvan men de actuele waarde op veertig miljoen gulden raamt Lieden, die de prins nu en dan benade ren, verklaren dat hij lijdt onder de een zaamheid, welke hij zelf heeft gekozen. En velen begrijpen niet waarom nooit een poging is verricht, om koning Leo polds Sroedor op een of andere ma nier weer bp het openbare leven te be trekken. Heeft prins Karei de regering in dit opzicht een wenk willen geven? Het is mogelijk, maar dan heeft lijj het in ieder geval toch op een wel erg luid ruchtige manier gedaan. (Advertentie) 50 KOOP DE TOEKOMSTMOGELIJKHEDEN IN CA. <tï 30 90 GROTE NED. ONDERNEMINGEN MET EEN fiü 30 COUPURE VAN f SO,-IN DE fiZ PRIJS THANS CA. ^vraagt folder bij uw binkier of commissionair fa In het café zat slechts één oude heer. Hij had er mét vadermoordenaar en pijp aan een tafeltje post gevat en hij zat er als een burcht van onaantastbaarheid. Hij zei dat hij tegen de negen tig liep en hij stelde zulks vast op de fiere toon van iemand, die het doodgaan als een concessie aan het leven beschouwt. De meeste mensen worden achterna geze ten door Magere Hein, maar je hebt er enkelen, die de eer aan zich houden en op hun beurt die grapjas met de zeis aan het schrikken maken. Het uit eindelijke resultaat blijft hetzelfde, geloof ik, maar ik trek mij toch altijd aan die dapperen op. Deze bejaarde gentleman wierp meteen na mijn binnenkomen een pro, bleem op. „Wat is het nu: verschralen of ver schalen, weet U dat?" vroeg hij be dachtzaam aan zijn meerschuimer trekkend. En daar zit je dan ineens. „Wijn verschaalt, geloof ik," ant woordde ik. „Zonde van het vocht," zei hij. „Zegt U dat wel." zei ik. Stilte. Toen klopte hij zijn pijpje uit en zuchtte samenvattend: „Ja. wijn verschaalt en ik ver schraal." Ik heb hem nog een biertje aange boden. (Advertentie) PAKIJS, 28 september (UPI) De Franse president De Gaulle heeft tij dens een gesprek met de leiders van de socialistische oppositiepartij ver klaard dat er in Algerije een bijzonde re „plaatselijke mosïimstrijdmacht" zal worden gevormd, Welks 50.000 soldaten bij een eventuele volksstemming orde en rust kunnen handhaven. Een en ander werd onthuld door een woordvoerder van de socialistische par tij, die De Gaulles woorden als volgt weergaf: „Wij zullen naast een centra le strijdmacht in Algerije een plaatse lijk leger met een sterkte van ongeveer 50.000 man vormen, welk laatste het instrument van de zelfbeschikking zal zijn. Ik weet nog niet hoe lang dit alles nog zal duren." LOS ANGELES, 27 sept. (Keuter) De gewezen Amerikaanse vice-president Richard Nixon, die als Republikeins kandidaat bij de presidentsverkiezingen in november van het vorig jaar werd verslagen door Kennedjheeft gister avond op een persconferentie in Los Angeles verklaard, dat hij zich in 1964 niet kandidaat zal laten stellen voor de presidentsverkiezingen, maar wel het volgend jaar zal dingen naar de post van gouverneur van Californië. Nixon zei: „Ik heb Lvee besluiten bg- kend te maken. Ik zal ïii 1961 geen kan- didaat zijn voor het presidentschap. In 1962 zal ik mij echter wel kandidaat laten stellen voor het gouverneurschap van Californië". Hij noemde de huidige gouverneur van Californië, de katholie- ke Democraat Edmund Brown, „een beminnelijk mens, maar een prutser", die niet in staat is ,,zijn vuile boel op te ruimen, waarvoor hij minstens ge deeltelijk verantwoordeli).1 is". NEW YORK, 28 september (AFP, Rtr, UPI) De Russische regering heeft bij de leden van de V.N. een memoran dum over het kolonialisme laten circu leren. Hierin wordt de Amerikaanse re gering ervan beschuldigd dat zij hulp versterkt aan de Portugese, Franse, Britse, Belgische, Zuidafrikaanse, Ne derlandse en Spaanse „kolonialisten". Voorts wordt gezegd, dat Portugal en Frankrijk in Angola en Algerië Ame rikaanse munitie gebruiken. De V.S. worden er verder van beschuldigd, dat zij hun „koloniën" (Portorieo, Ohma- wa e.d.) willen vasthouden on zelfs uit breiden. West-Duitsland heeft volgens het memorandum 2 miljard mark in de Algerijnse oorlog gestoken en zou ex S.S.-ers aan de koloniale mogendheden leveren. Frankrijk wordt verantwoox*- delijk gesteld voor liet mislukken van onderhandelingen met het F.L.N. Engeland wordt de grootste kolonia- y le mogendheid genoemd. Rond 35 mil- joen mensen „zuchten onder het Brit se koloniale juk". Nederland krijgt een veeg uit de pan met de opmer king dat de „Nederlandse regering steeds meer troepen en wapens naar West-Irian brengt". Het Westen houdt volgens de Russen 71 miljoen mensen onder het juk van kolonialisme. De heer W. P. J. van Baar- sel heeft de afgelopen we ken alle uitschieters in het wereldge beuren van de laatste anderhalf jaar aan zich zien voorbijtrekken op het formaat vijftig bij zestig centime ter: het formaat waarin persfoto grafen uit de ge hele wereld hun beste „platen" van de laatste tijd heb ben opgestuurd voor de tentoon stelling World Press Photo, die volgende maand in het Haags Gemeen temuseum wordt gehouden. De heer Van Baarsel is de chef van de foto grafische afdeling, onder wiens leiding alle foto's op kar ton worden geplakt. Meer dan duizend prenten zijn er al binnen en alles is daarbijdramati sche gebeurtenis sen en lachwekken de situaties, trieste ogenblikken, af schuwelijke onge lukken, politieke figuren, filmsterren, en sporthelden, zo maar een plaatje en „historische gebeurtenissen", alles gevangen door do lenzen van attente fotografen. Ze hebben hun plaat geschoten na een alarmering door politic of brand weer, na urenlang wachten in een wekenlange, moeilijke expeditie, na langdurig observeren of zo maar ineens. Daarna hebben zij zich naar hun donkere kamer gerept en met de span ning die zelfs de meest ervaren rot nog voelt, gewacht wat bet resultaat zal zijn. In vele gevallen zal het een kwestie van minuten zijn geweest of de plaat nog in de krant van dezelfde dag gepubliceerd zou kunnen worden. Die haast heeft die fotografen nu verlaten, want ver na de officiële slui tingsdatum voor de tentoonstelling ko men de foto's nog steeds binnen. Op gerold en verfomfaaid soms. Maar aan de heer Van Baarsel is het wel toe vertrouwd ze weer in. goede staat te brengen want zijn bemoeienissen met de fotografie zijn maar zijdelings. Zijn hoofdberoep is „papierx-estaura- teur" en hij heeft in die functie voor het museum wel prenten die in slech tere staaf waren opgekalefaterd. De selectie bij de fotografen zal stx-enger moeten worden, vindt de heer Van Baarsel. Er is veel bij wat de eerste de beste amateur ook liad kun nen maken. Maar alles zal op de ex positie te zien zijn, al zullen de minst interessante foto's niet worden op gehangen, maar in mappen worden verzameld. Ondaaiks de sombere prognoses van enkele majanden geleden, zal men ook volgend jaar in Wijk bij Duurstede kunnen ge nieten van het klank- en lichtspel ..son et lumi'èrc". Burgemeester C. B. Kentie, die indertijd het Initiatief heeft genomen, speelde dit voorjaar met de gedachte, een punt te zetten achter de „son et iumière-voorstellingen. De gemeenteraad van Wijk weigerde de nodige financiële steun, en daardoor werd dit evenement voor enkele en thousiaste particulieren, onder wie ook de burgemeester, een te dure liefheb berij. Het seizoen 1961, dat 15 septem ber werd afgesloten, heeft zich niet gekenmerkt door een overstelpende toevloed van bezoekers. De regen had een funeste invloed op de belang stelling. Een lichtpuntje is, dat het aantal bezoekers, negenduizend, niet kleiner was dan in 1960, tijen de zo mer. zjj het niet stralend, toch aan zienlijk minder nat was dan dit jaar. Deze omstandigheid heeft burgemees ter Kentie ertoe gebracht de toekomst weer wat opgewekter tegemoet te zien. Zijn besluit is gevallen: „Klank cn licht" blijft bestaan. De heer Ken tie zal van de „winterpauze" gebruik maken om te komen tot de oprichting van een» stichting. Hij hoopt, dat op deze manier het nodige geld vergaard kan worden om de seizoensattractie uit de financiële impasse te halen. iiiiiiMiiiiiiiiiiiinimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit Zoals gezégd, de inzending is enorm. De langzaaex groeiende faam van de expositie is zelfs doorgedrongen tot Argentinië, Ceylón, Australië, de Chi nese volksrepubliek, vier van de zeven endertig landen die werk hebben opge- (Van onze Romeinse correspondent) Een medewerker van de Romeinse Messaggero heeft een reisje door Nederland gemaakt. In augustus en lang voor de Twentse incidenten. Hij is geprikkeld teruggekomen. „Olanda, vertelt hij in zjjn krant» is een land, dat je vermoeit en na een week is elke geestdrift voor* wat dan ook er gedood". Om Nederland te zien moet men hoogstens vier dagen uittrekken en daarna zo gauw mogelijk verdwijnen. Onze schrijver maakte de fout te lang te blijven, nadat hij alles gezien had. Maar dan ook alles. Hij somt het op: de Rotter damse havens; van Amsterdam: het Rijksmuseum, het „koloniaal museum", de grachten per rondvaartboot, de Westerkerk, de „Chinese winkels in het centi'um", de oosterse restaurants en de walletjes; verder Marken, Vo- lendam. de afsluitdijk en onderweg krijgt men dan tege lijkertijd de benodigde indrukken van polders, dijken, mo- g'ad en geolied 'aatste zit er wel ir i'erloperi. En lens, koeien en fietsen. „In Olanda verveelt de toei'ist zich, misschien ook omdat het land en zijn bewoners er zonder geheimen zijn. Zij bieden alles op de eerste blik en daarna is er niets meer te ontdekken" .De huizen zijn saai, de mensen zijn saai, de keuken is saai. Na een week vluchtte de mar. „uitgehongerd" naar Duits land. Het is een mening. In vasten en misschien ook in nacht waken geboren. De correspondent wijdt dan nog twee artikelen aan het grote avontuur: de strijd tegen het water, de inpoldering van de Zuiderzee, de watersnood van 1953 en het Deltaplan. Afgezien van persoonlijke voorkeur, de naarstig door het Nederlands toerisme bevorderde me ning, dat Nederland uitsluitend te vinden is aan de lijn Rotterdam-Wieringermeerpolder, en wat zakelijke vergis singen, gaan s mans economische beschouwingen alle pex-ken ener voorlichting te buiten. Door de nog steeds groeiende bevolkingsdichtheid in Nederland, zo beweert hij, is de toestand thans drama tisch geworden. „De werkloosheid heeft reeds een zorge lijk punt bei-eikt." De levensstandaard en de lonen liggen ver beneden die der andere Europese landen. Ook al wordt de grond op de meest rationele manier benut, liet gebrek daaraan is de oox-zaak, dat „slechts 25 pet. der bevolking" in de agrarische sector haar middelen van bestaan vindt. Nederland moet dus industrialiseren, maar Philips, de Royal Dutch Shell en de Unilever kunnen het niet bijhouden en hoe die ook flox-eren. alléén kunnen zij het vraagstuk der werkloosheid dat steeds ernstiger wordt, niet oplossen. De toekomst voor Nederland ziet er dan ook slecht uit en „wij weten werkelijk niet tot welk nieuw wonder Nederland nog zjjn toevlucht zou kunnen nemen." Deze slotzii schakelt op gelukkige wijze de correspon dent uit: bij hem behoeft de regering niet aan te komen in haar nood. mdat de Messaggero een belangrijke Italiaanse krant is, hebben officiële Nederlandse instanties een rectificatie der zakelijke gegevens gevraagd, een vex-zoek, waaraan niet voldaan werd. Nu heeft de communistische Paese Sera onlangs een nummer weg gegeven over de „fascistische stx-afexpedities" in Olden- zaal. In tegenstelling t il de zeer goede bei-ichtgeving en beschouwingen in de Italiaanse pers over deze ongelukkige voorvallen. kneedde de Paese Sera er een mooi stukje politiek uit. Termen als Little Rock en naburen van Adenauer gaven er een pittige kleur aan. Dankzij de Messaggero vormde het volgende schoons er de bekro ning van: „Volgens de Nederlanders moest de beweegreden voor de botsingen gezocht worden in het „gallisnio" der Ita lianen. („Gailismo" betekent zoveel als hanigheid, het haantje de voorste spelen op sexueel gebied).... Maar liet is overduidelijk, dat de oorzaak van de fascistische uitbar sting niet alleen hierin te vinden in. Nederland maakt een moeilijke economische periode door. zijn financiële toe standen zijn verre van rooskleurig. Daarbij komt de tra ditionele afkeer, die ze daar hebben van de Latijnse vol keren". ;y Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft Dinsdag, zoals wij een deel van onze edities berichten, de eerste boot voor de zielzorg onder de schippers van Nederland ingewijd. Dat ge schiedde in Rotterdam, waar het schip, dat de naam VIOS heeft gekregen, afkorting van Vooruitgang Is Ons Streven, na de inzegening een tochtje maakte naar schipper Populier van de sleepboot St. Joseph, die zich in Bolnes bevond. De heer Populier was daarmee de eerste die bezoek kreeg van de „gees telijke parlevinker", zoals mgr. Jansen het ruim 8 meter lange Maaskruisertje noemde. De zielzorg onder de Nederlandse katholieke schippers kan met behulp van de VIOS veel systematischer en intensiever geschieden dan tot dusverre. Het is tenminste de bedoeling de mobiele katholieke gezinnen te water zoveel mogelijk „huisbezoeken" te brengen. stuurd. De prijzen lonen dan ook, af gezien van alle eer, best de moeite. De winnaar krijgt vierduizend giüden in contanten, een camera met ver wisselbaar objectief ter waarde van twee mille en als extra verrassing wordt de ongetwijfeld bekwame foto graaf ijlings per vliegtuig naar Ne- dexiand gehaald, hoe ver weg hij ook mag wonen. Bedrijfsleven en de ge meente Den Haag zorgen ervoor dat dit allemaal kan. Het werk van de jury zal uiterst moeilijk z(jn. Maar de leden van dit college staan elke dag weer voor de moeilijkheid uit een veelheid van aan geboden foto's die enkele uit te zoe ken die zij het meest geschikt achten voor hun blad. Onder de juryleden bevinden zich namelijk fotoredacteuren van grote bladen als de Daily Mir ror, het Duitse Quick en de Neder landse Panorama. Ook de heer C. En kelaar, hoofdredacteur van het N.T.S.- joumaal en de directeur van het mu seum, mr. Wijsenbeek zullen een oor deel over de foto's vellen. Ook de winnaar van World Press van twee jaar geleden, Stanislav Te- reba, heeft weer werk ingezonden. Met zijn uiterst sfeervolle foto van de doel man, die zo mismoedig in .ie stromende regen staat bewees hij dat men niet met een keiharde nieuwsfoto hoeft te komen om de eerste prijs te winnen. Wij hebben in alle drukte die er thans in het museum heex-st al een aantal platen kunnen zien: foto's met verkool de lijken bij een bosbrand en nog niet geborgen stoffelijke overschotten bij verkeersongelukken, die alleen maar uit Amerika kunnen komen en die men vergeefs in een Nederlandse krant zal zoeken. Heel bijzondere foto's uit de wereld van het motorrennen zijn er bij van een fotograaf uit Tsjecho- Slowakije, zoals die plaat met op de voorgrond een ontluikende bloesemtak gehouden een aanstormende motor en als schril contrast op de achter grond opzettelijk vaag gehou den een aanstormende motor- rennner Poëzie en sport in één foto ge vangen (zie foto). Khroesjtsjev is er natuurlijk en Kennedy, de astronauten en de oorlog in Congo. Een leuke re portage is er ingestuurd over een voet baltoernooi voor schooljongens en eveneens is er een compleet beeld verhaal over een ongeluk bij een auto race. Men ziet ook een vogel die neer strijkt op de camera in aanslag, een bijzondere plaat (zie foto). Platen vaak die men zich herinnert ergens gezien tc hebben en die allen, door hun kwa liteit, gevrijwaai-d zijn van het lot dat elke persfoto bedi-eigt: niet meer te zijn dan een eendagsvlieg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 7